10. новембар, Операције аустриске војске и српске II армије

Операције аустриске војске

Обзиром што се сви путови за одступање главне снаге српске војске стичу код Уба и Ваљева, Врховна команда „Балканске војске“ рачунала је, да ће принудити Србе на одсудну битку код Ваљева и да ће успети да је ту потпуно разбије. Стога, је наредила, да се продужи гоњење без одлагања са напрезањем крајњих снага и то: V. армија ка линији: Бањани – Коцељево, а VI. армија концентрично ка Ваљеву.

Операције V. армије

Командант V. армије наређује командантима корпуса да одмах упуте гонеће одреде и то: Комбиновани корпус ка Бањанима, а 8. корпус ка Коцељеву.
Командант Комбинованог корпуса одређује гонећи одред јачине: 6 ескадрона, вод артилерије и једну јегерску чету са 2 митраљеза на колима, под командом пуковника Хофаса. Правац кретања: Мишар – Дебрц – Бањани.
Командант 8. корпуса одређује гонећи одред од коњице обеју својих дивизија и добровољаца из пешадије. Правац кретања: Слатина – В. Бошњак – Коцељево.
Главне снаге ових корпуса имале су наступати правцем који је одређен за гонеће одреде дотичног корпуса, али пошто се првенствено протерају српске заштитнице, које су се задржале близу дотадањег бојишта. Због јаког отпора српских заштитница, гоњење није могло бити предузето у току 10. новембра, те је одложено за 11. новембар зором.

Операције VI. армије

Дејство 13. корпуса

Овај корпус добио је задатак да наступа 10. новембра ка Текеришу и то: са 42. хонведском дивизијом непосредно ка Текеришу, а са 36. дивизијом у обилазак Текериша северно преко Цер планине, како би у случају потребе могла напасти на позадину српских трупа које су пред 8. корпусом V. армије.
42. хонведска дивизија у свом наступању ка Текеришу наишла је са претходницом на српску заштитницу код с. Југовићи, која је после борбе од 1 часа одбачена. Овом приликом заробљено је 50 војника и 1 официр. Али како су Срби код Текериша били посели јако утврђен положај, то је у 15.30 часова цела дивизија предузела напад.
36. дивизија садејствовала је својом десном колоном од с. Милне нападу 42. хонведске дивизије на Текериш, док је лева колона ове дивизије, која је наступале преко Цер планине, кренута гребеном ове планине у десни бок Срба код Текериша, пошто због одступања Срба испред 8. корпуса V. армије, није имала други циљ дејства. Један српски батаљон на Косанином граду био је изненађен нападом леве колоне 36. дивизије и оставио 300 мртвих. Овом приликом заробљено је 100 војника са 1 официром.
Због напада са две стране, 13. корпус успео је у току 10. новембра до мрака да овлада центром и десним крилом српског положаја код Текериша, само је лево крило на Кику било у стању да се одржи до зоре 11. новембра. У овој борби заробљено је свега 200 војника са 2 официра и заплењено 6 митраљеза.

Дејство 15. корпуса

Овај корпус добио је задатак да наступа 10. новембра ка Завлаци, коју су Срби још држали. Борбе око заузећа висова западно од Завлаке трајале су целу ноћ 10./11. новембра без успеха. Срби су јаком артилериском ватром дејствовали са Марјановића виса, Равнајског виса и Рађевског камена.

Дејство 16. корпуса

Овај корпус, поред успеха постигнутих јужно од Пецке, имао је да води тешке борбе са српским трупама код Пецке. Разуме се, да су Срби морали предузети све могуће, да спрече наступање овог корпуса ка Осечини, јер се преко ње изводило одступање трупа од Завлаке. У овом циљу Срби су заузели одличан положај на гребену североисточно од Пецке.
50. дивизија, као централна колона 16. корпуса, а пошто је савладала отпор српских заштитница, отпочела је 10. новембра под борбом приближавање српском положају на линији: Биљевина – Јаловик. У овом наступању 16. брд. бригада ове дивизије запљенила је 5 топова и 2 каре.
Комбинована дивизија, као лева колона 16. корпуса нападала је овог дана на Кик (418), садејствујући 50. дивизији. Ни сама ноћ 10./11. новембра, није прекинула тешке борбе ових двеју дивизија на положаје код Пецке.
18. дивизија, као десна колона 16. корпуса, добила је задатак, да првенствено протера српске трупе са положаја Шарамповина – Баре јужно од Пецке. Напад је предузет са 8. и 13. брдском бригадом. Постигнут је успех: 8. бригада је избила на Шарамповине а 13. брдска бригада на Баре. 5. брдска бригада ове дивизије добила је задатак, да наступа од Павишине Оровачком планином у циљу потпомагања самосталне 4. брдске бригаде. У току овог дана 5. брдска бригада је успела да потисне Србе са Бобије Торничке и са Рамне, одакле је упутила један одред у помоћ 4. брдској бригади на Запољу. Ова помоћ била је неопходно потребна, јер је један одред 4. брдске бригаде био застао између Запоља и Руста, на 30 – 40 корака од српских трупа, тако да у току 36 часова, није био у стању да крене напред. Срби су овде користили не само ручне бомбе, већ су ваљали и камење низ брдо, тако да је овај одред 4. брдске бригаде много пострадао. Одред 5. брдске бригаде, који је упућен у помоћ 4. брдској бригади, стигао је овог дана на Локве (935), тако да се његова помоћ могла очекивати тек у току 11. новембра.
На фронту самосталне 17. брдске бригаде код Вишеграда, у току овог дана није било ничега значајног.

Операције српске војске

Операције II. армије

На основу наређења Врховне команде ОБр. 6159 од 9. новембра (види горе), командант II. армије издаје своје наређење ОБр. 3416 ове садржине:
Команданту Тимочке дивизије I. и II. позива; Моравске и Шумадиске дивизије I. позива и Коњичке дивизије

„На основи наређења Врховне команде ОБр. 6159 од данас армија се има извући ради одбране на линију: Суво село (до реке Власанице) – Парлог (к. 258) – Марков гроб – В. Бошњак – Столице (к. 280) – к. 288 – до ушћа Марић потока у Тамнаву, где ће се везивати са трупама III. армије. За извршење овога наређујем, да се дивизије повуку, распореде за одбрану и утврде своје положаје и то:
1. Шумадиска дивизија I. позива ојачана са 19. кадровским пуком на положај од реке Власанице преко Сувог села – на Парлог код села Крњића (к. 258) – к. 246 – к. 247, везујући се лево са Тимочком дивизијом I. позива, а десно са Коњичком дивизијом.
2. Тимочка дивизија I. позива на положај: Цигани – Марков гроб (к. 271) – к. 270 – к. 288 – к. 212 – к. 174 до изворног дела Брдаричког потока, хватајући везу лево са Моравском дивизијом I. позива, а десно са Шумадиском дивизијом I. позива.
3. Моравска дивизија I. позива ојачана са 4. пешадиским пуком I. позива „Стев. Немање“ и 4. батеријом Шумадиског артилериског пука на положај од Тимочке дивизије I. позива преко к. 212 – Столица – В. Бошњака – Столица (к. 280) – к. 288 – до Марић потока, везујући се лево са III. армијом, чије се десно крило налази на ушћу Марић потока у Тамнаву, а десно са трупама Тимочке дивизије I. позива.
4. Тимочка дивизија II. позива, да се прикупи код Коцељева и то: пешадија на левој, а коњица и артилерија на десној обали Тамнаве; неборачки делови да се ешелонирају уназад. Она ће бити на мом расположењу.
5. Коњичка дивизија са придатим јој трупама III. позива груписаће се на десно крило Шумадиске дивизије I. позива, осматраће Саву и спречавати прелаз противнику до Ушћа, и обезбеђиваће десни бок и позадину Шумадиске дивиз. I. позива.
6. На означеним линијама положаја имају се посести све тачке, које чине једну целину, па ма у неколико и излазиле из обележене линије.
7. Повлачење ће се извршити на овај начин: Шумадиска дивизија I. позива, Тимочка дивиз. I. позива и Моравска дивизија I. позива, почеће повлачење једновремено правцима, који изводе на нове положаје, а Тимочка дивизија I. позива отпочеће повлачење свог десног крила, заједно са повлачењем левог крила Моравске дивизије, а затим поступно савијајући се око левог крила одступиће правцем преко Румске за Коцељево, а користећи по могућству пут који води вододелницом између реке Добраве и Тамнаве одржавајући везу са десним крилом III. армије.
8. Све дивизије заштићаваће своје повлачење заштитницама.
9. Повлачење возова и свега што није неопходно потребно трупама отпочети одмах, а повлачење борачких делова, да почне у 18 часова а до тога времена извршити рекогносцирање нових положаја.
10. По доласку на положаје ухватити што пре везу са армиским штабом и известити о стању трупа.
11. Тимочка дивиз. I. поз. и Моравска дивиз. I. поз. предузеће што скорије поправку постојећих и подизање нових мостова преко Тамнаве у својој позадини. Тимочка дивиз. II. позива подићиће један мост код Коцељева поред већ постојећег моста и предузеће оправку односно подизање новог моста код села Зукве.
12. Армиски штаб биће привремено у Коцељеву.
13. Комуникациски правци биће:
а) За Моравску дивизију I. позива В. Бошњак – Козарице – Каменица (Шабачка) – Бресница – к. 310 – на друм за Ваљево и В. Бошњак – Коцељево – Ваљево;
б) За Тимочку дивизију I. позива: путови који воде кроз Свилеуву и Баталаге на Коцељево и Зукве и даље на друм за Ваљево;
в) За Тимочку дивиз. II. позива: Коцељево – Ваљево;
г) За Шумадиску и Коњичку дивизију друм: Бањани – Уб – Лазаревац.
Моравска дивизија I. позива и обе Тимочке дивиз. ешелонираће своје возове и установе на десну обалу Тамнаве, а само делове који су неопходно потребни задржати на левој обали Тамнаве. Приликом размештаја возова и установа, возови и установе Моравске дивиз. I. позива распоређиваће се на запад, а возови обеју Тимочких дивизија на исток од друма: Коцељево – Ваљево, при чему ће возови и установе Тимочке дивиз. I. позива бити увек северније од одговарајућих возова и установа Тимочке дивизије II. позива.
14. Војишно слагалиште хране и муниције биће у прво време Коцељево, док се потребе и муниција не потроше, а потом за Моравску и обе Тимочке дивизије Ваљево, а за Шумадиску и Коњичку дивизију Лазаревац.
15. Све дивизије послаће у армиски штаб одмах по једног ордонанс – официра, једног подофицира и два ордонанса редова, који ће се употребљавати за разнос заповести од армије до дивизије.
16. При издавању овог наређења служило се картом старог издања и
17. О пријему овог наређења одговорити“.
Наређењем Врховне команде ОБр. 6205 (видети ниже) допуњено је наређење ОБр. 6159, да одбранбена линија II. армије иде од Столице на Сто – Михаиловац – Комино брдо – Тамнава. На основи овога командант II. армије издаје своје наређење ОБр. 3436 команданту Моравске дивизије I. и Тимочке дивиз. II. поз. ове садржине:
„Наређењем Врховне команде ОБр. 6205 одбранбена линија II. армије има да иде од коте 288 западно на: Сто – Михаиловац – Комино брдо – Тамнава. На основу тога наређујем:
1. Да Моравска дивиз. I. позива појачана са 4. пешад. пуком „Стев. Немање“ и 4. батеријом Шумад. артилер. пука продужи свој фронт и поседне Столице (кота 280) – кота 288 и лево ухвати везу са Тимочком дивизијом II. позива на Столу (кота 262).
2. Да Тимочка дивизија II. позива поседне и брани положај Сто (кота 262) – Михаиловац – Комино брдо – река Тамнава одржавајући везу са трупама III. армије на Сарића рту.
3. Комуникациски правац Тимочке дивизије II. позива биће кроз село Градојевић низ Тамнаву до Каменице и одатле ка Коцељеву па на друм за Ваљево, и на Бресницу кота 310 на друм Коцељево – Ваљево.
Четврти пешад. пук „Стев. Немање“ са 4. батеријом Шумадиског артилер. пука налази се на положају Столице.
У оволико се мења наређење ОБр. 3416 и 3423 од данас. О пријему наређења одговорити“.
У 12 часова командант II. армије извештава телефоном команданта III. армије, да одред Дринске дивизије II. позива на Владичиним њивама треба да остане безусловно на положају и да не одголићава леви бок Тимочке дивизије II. позива, иначе ће бити катастрофа у Тамнави.
У 13.30 часова командант II. армије, предочава телефоном команданту Тимочке дивизије II. позива сву важност улоге његове дивизије, обзиром на Моравску дивизију I. позива, којој треба осигурати леви бок и покрет на нови одсек, те му наређује, да напрегне сву снагу да остане на своме положају до одређеног времена.
У 15.15 часова командант II. армије добија телефонски извештај из штаба Тимочке дивизије II. позива, да непријатељ са два пука напада истакнуту тачку на Косанином граду.
У 16 часова командант II. армије наређује телефоном команданту Моравске дивизије I. позива, да 3. пук I. позива штити по сваку цену десни бок Тимочке дивизије II. позива до мрака.

Дејство Шумадиске дивизије I. позива

10. новембра пре подне трупе ове дивизије држале су положаје на десној обали реке Добраве између реке Саве и реке Млакве.
У 10.30 часова примљено је наређење команданта II. армије ОБр. 3416, које је горе у целини изнето, на основу кога командант дивизије издаје своју заповест ОБр. 2136 у овоме: „На основи наређења Врховне команде ОБр. 6159 и команданта II. армије Стр. Пов. ОБр. 3416 од данас Шумадиска дивизија I. поз. ојачана са 19. кадровским пуком и батаљоном 6. пука III. позива има се повући за одбрану на положај од реке Власанице преко Сувог села – на Парлог код с. Крњића (к. 258) – к. 246 – к. 247 везујући се лево са Тимочком дивизијом I. позива а десно са Коњичком дивизијом. Повлачење возова и свега што није неопходно потребно трупама отпочеће одмах, а повлачење борачких делова почеће у 18 часова под заштитом заштитница. Према овоме наређујем:
1. Команданти 10., 11. и 19. пешад. пука I. поз. упутиће одмах делове 12. пука I. поз. који се сада привремено налазе у њиховом саставу, у састав њиховог пука код раскршћа сеоских путова јужно од изворног дела Јанковића јаруге, где ће командант 12. пука довести и свој батаљон из резерве. Прикупљање 12. пука извршити одмах.
2. Пионирски полубатаљон, вод минера, све чете последње одбране из резерве да се крену одмах преко Власанице на к. 170 (на друму Црвена механа – Уб), где ће очекивати даље наређење команданта дивизиске инжињерије ради утврђивања новог положаја, а инжињерска алатна колона у истој цељи има доћи одмах код Вуконске цркве на десној обали р. Вукодраже поред друма Црвена механа – Уб.
3. Све остале позадње установе имају се кренути одмах по пријему ове заповести и убиваковати и то: дивизиско завојиште на друму Црвена механа – Уб код Трифунових ливада поред друма; санитетска колона код дивизиског завојишта; 3. и 4. пољска болница на Убу; 1. пољска болница у Лазаревцу; све трупне коморе код с. Врело; борни део 1. степена колонске коморе код с. Бањани; остатак 1. степена колонске коморе, где да уђе и балонско одељење, на Убу; 2. степен колонске коморе у Лајковац; пекарска чета на Убу, где одмах да подигне пољске пећи. Аеропланско одељење остаје код Уба. Комуникациски правац биће: Бањани – Уб – Лазаревац.
4. Војишно слагалиште хране и муниције биће у прво време у Коцељеву, док се потребе и муниција не потроши, а потом у Лазаревцу.
5. Борачки делови код којих остају само бојне коморе – артилериски возови попуњујућих делова само са коњском запрегом – отпочеће повлачење главнинама у 8 часова под заштитом својих заштитница на овај начин:
12. пешадиски пук I. позива кренуће се преко Црвене механе и Власанице друмом на десну обалу реке Власанице и заузети положај од Власанице до друма Црвена механа – Уб закључно а између горњег тока Власанице реке и Суваје. Покрет отпочети данас у 17 часова.
11. пешад пук, 19. и 10. пешад. пук I. позива отпочеће покрет својим главнинама и то: 11. пешад. пук I. позива са 19. кадров. пешад. пуком и 4. батаљоном 6. пука III. позива отпочеће покрет у 18 часова и то правцем Црвена механа – Власаница – Суво село, где ће се убиваковати позади 12. пешад. пука на Лулиновац око к. 172 с тим, да још у току покрета а по доласку код Сувог села упути 19. кадров. пук у састав 12. пешад. пука. Све батерије које су припадале томе одсеку кренути на челу главнине и по доласку спрам Сувог села, упутити их у састав 12. пешад. пука. За заштићавање повлачења оставити заштитницу потребне јачине од пешадије и митраљеза.
10. пешад. пук са својом главнином полази у 17 часова правцем: Рајевац – Брековац – с. Скупљен – с. Буковица – Трнавац – Крнић – к. 247 где ће се убиваковати. Артилерију свога одсека кренути на челу главнине до раскршћа пута за село Буковицу, која потом преко Лађеника друмом да одмаршује код Вуконске цркве, где ће очекивати даље наређење. За заштиту повлачења оставити заштитницу потребне јачине од пешадије и митраљеза.
19. пешад. пук I. поз. отпочеће повлачење главнином са својом одсечном артилеријом на челу у 18 часова преко Рајевца и даље за главнином 10. пука до Крнића, где да заузме положај од друма (лево крило 12. пука) искључно па преко Парлога к. 258 до потока Кисела вода. За заштиту повлачења оставити заштитнице потребне јачине од пешадије и митраљеза.
Све заштитнице отпочеће једновремено покрет у 20 часова одржавајући стално што тешњу међусобну везу као и са заштитницама Тимочке дивизије I. позива лево, а са Коњичком дивизијом десно. По доласку заштитница до новоодређеног положаја, пукови који су у предњој линији предузеће мере обезбеђења, а заштитнице 10. и 11. пука I. позива ућиће у састав својих пукова. Команданти пукова по доласку на одређене им положаје предузеће одмах утврђивање положаја а по упуству које ће им дати референт дивиз. инжињерије, који ће тога ради одмах отићи са командантом артилериског пука, извршити рекогносцирање положаја и обележити линију утврђивања.
Шумадиски дивиз. коњички пук кренуће се у 18 часова ка Црвеној механи и код Лађеника да се прикупи и чим га заштитнице буду прешле са самосталним патролама одржаваће даљи додир са непријатељем, а на случај јачег непријатељског надирања, повлачиће се главнином друмом преко Дебрца и Месарци на Бели Брод (јужно од Ушћа), а патролама заштићаваће фронт дивизије одржавајући везу десно са Коњичком дивизијом, а лево са Тимочком дивизијом I. позива.
Команданти пешачких пукова оставиће своја бомбашка одељења по свом нахођењу ради узнемиравања непријатеља, дејства у његовој позадини и уопште спречавања његовог брзог покрета напред.
Дивизиски штаб, телеграфско одељење и војна пошта биће у с. Вукони у висини Котлине, где устројити телефонску станицу за везу са армиским штабом, који ће привремено бити у Коцељеву као и са Коњичком и Тимочком дивизијом I. позива. Команданти пукова по доласку на нове положаје, да поставе одмах телефонску везу са дивизиским штабом. Досадашње телефонске станице укинути пред полазак главнине пукова о чему ме претходно известити, а дивизиска телефонска станица укинуће се потом у 18 часова.
О пријему ове заповести одговорити“.
У 12.10 часова примљено је наређење команданта II. армије ОБр. 3423 у овоме:
„По расматрању терена мењам своје наређење ОБр. 3416 од данас у овоме: Моравска дивизија I. позива посешће одређени положај до Столица (к. 280), а Тимочка дивизија II. позива посешће положај Столице (к. 280) и гребен који се са Столица пружа у Тамнаву фронтом ка западу и везаће се на ушћу Марић потока са трупама III. армије.
На мом расположењу код Коцељева 4. пешад. пук I. поз. „Стев. Немање“ са 4. батеријом Шумадиског артилер. пука, једна батерија Тимочке дивизије II. позива, који су до сада били у саставу Тимочке дивизије I. позива.
Тимочкој дивизији II. позива одређују се за комуникацију путови између Каменице и Коцељева за друм Коцељево – Ваљево, а Моравској дивизији I. позива друм В. Бошњак – Коцељево. О пријему овог наређења одговорити“.
Непријатељ је постепено подилазио положајима дивизије.
У 12 часова непријатељ отвара јаку пешад. и артилериску ватру на десни одсек дивизије. Пешадија у наступању зауставила се на 800 метара од положаја.
У 16.30 часова командант дивизије наређује команданту левог одсека, да артилеријом туче непријатеља који наступа ка десном одсеку дивизије.
У 16.45 часова командант дивизије добија извештај од десног одсека да непријатељски стрелци прелазе реку Добраву.
У 17 часова добија извештај од левог одсека, да се једна непријатељска колона јачине 1 – 2 батаљона, 1 ескадрона и 1 батерије спушта из с. Кормана ка р. Добрави.

Дејство Тимочке дивизије I. позива

10. новембра пре подне трупе ове дивизије држале су положаје: кота 174 (северно од с. Лојанице) – Заблаће – Слатина.
У 9 час. авизирано је из армиског штаба, да дивизија буде спремна за даље повлачење. На основи овога командант дивизије са ОБр. 1329 издаје командантима одсека ово наређење: „Будите на положају опрезни, а будите и спремни за даље повлачење, кад за то добијете наређење“.
У 11 часова добивено је наређење команданта II. армије ОБр. 3416, које је горе у целини изнето. На основи овог наређења командант дивизије издаје своју заповест ОБр. 3430 ове садржине: „Сходно наређењу команданта II. армије Стр. Пов. ОБр. 3416 од данашњег дивизија се има повући на положај: Цигани – Марков гроб (кота 271) – к. 270 – к. 288 – к. 212 – к. 174 до изворног дела Брдаричког потока хватајући везу десно са Шумадиском дивизијом I. поз. а лево са Моравском дивизијом I. позива. Према овоме наређујем:
1. Други степен колонске коморе (профијантска колона, пекарска чета са пољ. пекарницама, покретна артилер. радионица, 3. и 4. пољска болница, пољска марвена болница) одмаршоваће одмах преко Коцељева у Котешицу (источно од друма).
2. Први степен колонске коморе (мунициска колона и 3. одељење профијантске колоне) одмаршоваће одмах преко Коцељева на Пресади (источно од завијутка друма).
3. Прва пољска болница остаје на Убу; 2. пољска болница остаје у Коцељеву.
4. Трупна комора, месарска чета и марвени депо одмаршоваће одмах преко Бошњака, Свилеуве у Зукве (десна обала Тамнаве западно од написа „Зукве“). Трупна комора пре поласка издаће храну трупама за сутра.
5. Борбени део 1. степена колонске коморе (по једно одељење за артилериску и пешадиску муницију и инжињерска алатна колона) одмаршоваће у Коцељево на леву обалу Тамнаве источно од друма (где је слово „Р“). Час поласка данас у 17 часова.
6. Војна пошта полази одмах преко Великог Бошњака и Брдарице на коту 244.
7. Дивизиско завојиште (болничарска чета и санитетска колона) полази у 16 час. данас и маршује преко Великог Бошњака и Брдарице у Баталаге (јужни део).
8. Хаубичка батерија полази одмах правцем друм: Шабац – В. Бошњак до спрам Столице па онда преко Станце – к. 212 – к. 174 – коте 212 остављајући један свој вод на раскрсници путова југоисточно од коте 212, а други вод продужује кретање и долази на Марков гроб (јужно од коте 271). Први вод улази у састав средњег а други вод у састав десног одсека новог положаја.
9. Општа резерва, командант пуковник Влад. Пековић (остатак Тимочког коњич. пука; 2., 3. и 4. батаљон 13. пука I. позива; 1. и 2. батаљон 6. пука III. позива са ½ ескадрона коњаника II. позива и пионири ове дивизије. Свега 5 батаљона и 1 ½ ескадрон), полази у 18 часова данас и маршује правцем: Матијевац – кота 246 (на друму Шабац – В. Бошњак) – Брдарице 1 ½ км. од коте 244 на левој обали Вукодража реке (где пише „Вук“ од „Вукодража“). На захтев команданта инжињерије ове команде, 1. и 2. батаљон 6. пука III. позива упутиће се и раније од означеног времена ради утврђивања одређеног положаја, како се то буде наредило команданту инжињерије.
10. Десни одсек, командант ппуковник Власт. Николић (20. пешад. пук I. позива; 4. и 6. батерија Тимочког артилериског пука. Свега 4 батаљона и 8 топова) почиње одступање у 18 час. данас и маршује правцем: кота 174 (на друму Шабац – В. Бошњак) – кота 184 – па крчаником за Владимирце – од Владимираца преко коте 150 – коте 134 – коте 174 (довде крчаником) – на коту 149 (преко Лубењака реке) – на коту 187, поред Мандића мале, преко Пољане и коте 288 на део положаја Марков гроб – Цигани, поседајући десни одсек новог положаја почев десно са Циганима закључно па лево до коте 270 закључно (изворни део потока Граница). Трупе овог одсека одржаваће најтешњу везу десно са трупама Шумадиске дивизије I. позива а лево са трупама средњег одсека.
11. Средњи одсек, командант пуковник Божидар Јанковић (14. пешад. I. позива; 3. и 5. батерија Тимочког артилериског пука. Свега 4 батаљона и 8 топова), почиње одступање данас у 18 часова и маршује правцем: Лојанице – Владимирци (сеоским путом Лојанице – Владимирци) – Трнавац – Брдарице (северна) – пут левом обалом Брдаричке реке – Брдарица (јужна) и поседа средњи одсек новог положаја од коте 270 (изворни део потока Границе) искључно па у лево до између коте 212 и 174 (западно од цркве у Брдарици). Трупе овог одсека одржаваће најтешњу везу десно са трупама десног одсека а лево са трупама левог одсека.
12. Леви одсек, командант ппуковник Вас. Маџаревић (15. пешад. пук I. позива (два батаљона и једна чета); 1 батаљон 13. пука I. поз.; 1. и 2. батерија Тимочког артилер. пука. Свега 3 батаљона, 1 чета и 8 топова), почиње одступање данас у 18 час. и маршује правцем Заблаће – Матијевац – кота 209 (друм Шабац – В. Бошњак) преко Ровине реке, преко Старог села на Парлог, поседајући леви одсек новог положаја почев између коте 212 и 174 (западно од цркве у Брдарици) па у лево до коте 212 искључно (изворни део Брдаричке реке). Трупе овог одсека одржаваће најтешњу везу десно са трупама средњег одсека а лево са трупама Моравске дивизије I. позива.
13. Да би се одступање извело што уредније, команданти ће одмах одаслати у позадину све возове и комору који нису неопходно потребни данас и вечерас за борбу.
14. Команданти ће одмах упутити способна лица, да им изрекогносцирају и обележе одређене путове одступања.
15. Одступање ће се заштитити заштитницама потребне јачине које ће команданти одсека сами за се одредити.
16. Приликом одступања одржавати највећи ред и тишину, хватајући и одржавајући непрекидно везу са суседним трупама.
17. При повлачењу покупити сав телефонски материјал, а што се не може понети уништити.
18. На означеним линијама положаја имају се посести све тачке које чине једну целину, па ма у неколико изилазиле из обележене линије. По заузећу нових положаја, утврдити се што журније и за најупорнију одбрану.
19. Дивизиски штаб полази из Лојанице данас у 18 час. и одлази преко В. Бошњака и Брдарице на коту 244 (северозападно од села Баталага), на коме ће се месту даље налазити.
20. Командант опште резерве упутиће одмах 1. и 3. батаљон 14. пука II. поз. у Коцељево, где да се ставе на расположење команданту II. армије.
21. Ради маскирања одступања и обмане непријатеља, команданти одсека оставиће на садашњим својим положајима потребне заштитне делове, који ће одступити са положаја вечерас у 20 час истим правцем, куда и трупе њихових одсека.
22. О пријему ове заповести одговорити најбржим начином”.
У 15.20 часова са десног одсека примећена је само једна непријатељска чета, да се са Салиних њива спушта ка р. Добрави. Наређено је, да се на њу отвори артилериска ватра. Чета је ватром заустављена. Због ноћних маршова и незнања узрока одступања, морал код трупа ове дивизије био је мало поколебан.

Дејство Моравске дивизије I. позива

10. новембра пре подне трупе ове дивизије држале су положаје на линији: Слатина – Брестовац – Нешино брдо. Положај је био веома развучен. Везу са Тимочком дивизијом II. позива одржавао је 1. батаљон 16. пука.
У 11 часова добивено је наређење команданта II. армије ОБр. 3416 које је горе у целини изнето. На основи овог наређења командант дивизије издаје своју заповест ОБр. 1676 ове садржине:
„На основи наређења команданта II. армије ОБр. 3416 од данас дивизија ће се повући на положај к. 212 – Столице – В. Бошњак – Столице (к. 280) везујући се десно са Тимочком дивизијом I. позива, а лево са Тимочком дивизијом II. поз. код Столице (к. 280). Наређујем:
Да команданти одсека одмах пошаљу сва кола и бојну комору иза положаја западно од пута В. Бошњак – Коцељево. Да одмах пошаљу официре за рекогносцирање пута до положаја. Повлачење почети у 18 часова изрекогносцираним правцима, остављајући довољну заштиту.
По доласку на положај, 2. пук посешће део положаја к. 212 – Столице, везујући се десно са Тимочком дивизијом I. позива код коте 212 а лево са 1. пешад. пуком код Столица; 1. пешад. пук посешће од Столица до триангулационе тачке код Бошњака, везујући се десно са 2. пуком, а лево са 3. пуком; 3. пук посешће од триангулационе тачке код Бошњака до Столица к. 230, везујући се десно са 1. пуком, а лево са Тимочком дивизијом II. позива; 16. пук доћиће у дивизиску резерву код Бошњака. Одмах по доласку на положај извршити поседање и утврђивање положаја. Ја ћу бити до повлачења код к. 122, а за време повлачења на путу Накучани – Мровска – Бошњак. Команданти ће настати да се при повлачењу одржава тесна веза између колона и заштитница.
2. батаљон 16. пука, четнички одред и коњички ескадрон повућиће се са трупама левог одсека и под командом команданта левог одсека“.
У 12 часова непријатељске патроле појављују се на фронту дивизије. Кретање ситних предњих делова постаје све чешће и видније. Против десног крила на Слатини непријатељ већ почиње артилериско дејство, а против левог крила на Нешином брду очекивао се непријатељски напад, јер се већ водила борба на Косанином граду према Тимочкој дивизији II. позива. Са косе северно од с. Десића непријатељ већ отвара артилер. ватру на Нешино брдо. Ускоро се добија извештај од команданта 3. пука, да је непријатељ јачине: од 1 пука пешадије, 2 ескадрона коњице и 1 батерије предузео напад на лево крило.
У 13 часова непријатељ почиње обилазити и крајње десно крило дивизије. Командант 2. пука појачава то крило са једним батаљоном.
У 13.30 час. борба се водила на оба крила дивизије, али је на десном била јача. Командант овог крила био је командант 2. пука, који развија и 3. батаљон продужењем крила и успева да снажном ватром задржи непријатељско наступање. Са положаја левог крила видело се неуредно одступање делова Тимочке дивизије II. позива са Косаниног града ка Текеришу. Упућен је четнички одред са левог крила Моравске дивиз. I. позива да заузме Тројан, прихвати одступање поменутих делова и заштити лево крило ове дивизије. Одред је успео да дочека непријатељске наступајуће делове, који су се повукли на Десићску косу.
У 18 часова непријатељ је одбивен на целом фронту ове дивизије.
У 21.30 часова добивено је армиско наређење Обр. 3436, којим се мења наређење ОБр. 3416.
На основи овога издата је заповест ОБр. 1670:
„По наређењу команданта II. армије ОБр. 3436 од 10. овог месеца 4. пук I. поз. „Стев. Немање“ са 4. батеријом Шумадиског артилериског пука ушао је у састав ове дивизије, која има да продужи свој фронт и поседне Столице (к. 280 – к. 288) и лево ухвати везу са Тимочком дивизијом II. позива на Столу (к. 262). Наређујем: да са пуком и 4. батеријом поседнете положај Столице (к. 280 – к.288) и лево ухватите везу са Тимочком дивизијом II. поз. на Столу (к. 262) и одмах се утврдите. Десно од вашег пука биће 3. пешад. пук ове дивизије са две батерије, ка којим такође ухватите везу.
Штаб дивизије биће у В. Бошњаку“.

Дејство Тимочке дивизије II. позива

10. новембра пре подне трупе ове дивизије држале су положај: Косанин град – Тројан – В. и М. Лисине – Парлог – Кик – Брачинац. Наређењем команданта III. армије ОБр. 2457 дивизија је овог дана ушла у састав II. армије. Распоред дивизије био је овакав:
Десни одсек: 2 батаљона 14. пука и 2 батаљона 15. пука са 1 пољ. батеријом, под командом пуковника Гаврила Јевтића од Косаниног града до Тројана закључно.
Леви одсек: 3 батаљона 13. пука са 5 пољских батерија под командом пуковника Живојина Бацића од Тројана до Текериша (закључно).
Општа резерва: 2 батаљона 15. пука и 1. батаљон 13. пука позади Мале Лисине.
Коњица у извиђању ка р. Љешници.
Положај је био развучен, о чему је извештен и командант II. армије, који је наредио да Јадарски четнички одред поседне Нешино брдо и одржава везу између Моравске дивизије I. и Тимочке дивизије II. позива, али је ово била слаба веза, јер је простор између Нешиног брда и Косаниног града био непоседнут.
У 8.30 часова, једна непријатељска батерија отвара ватру од с. Милне на Косанин град, а непријатељски пешадиски делови зауставили су се код с. Трбосиља. Наша коњица потиснута непријатељским пешад. одељењима повукла се на Кик у циљу одржавања везе са Дринском дивизијом II. позива (III. армијом).
У 10 часова добија се извештај са десног одсека, да се један непријатељски пешадиски пук прикупља у с. Трбосиљу и да предње делове упућује ка Косанином граду. Батерија са Милне премештена је на Биљевину и туче Тројан. На ову батерију дејствује успешно наша батерија са десног одсека. Одмах затим добивен је извештај, да се једна непријатељска колона јачине: 1 пук пешадије, 1 ескадрон коњице креће косом преко Веселиновог врха ка Косанином граду, а другом колоном јачине: 1 пук пешадије, 1 дивизион артилерије и 1 ескадрон коњице креће се од Милне ка Текеришу. Скренута је пажња команданту десног одсека на важност Косаниног града у односу на Моравску дивизију I. поз. и целу II. армију. Непријатељска колона, која се кретала од Милне појачана је око 11 часова са једном колоном јачине 1 пука пешадије и 5 батерија од којих 1 хаубичка, која је дошла преко Иверка. Батерије ове колоне отвориле су ватру са Рашуљаче, Гаја и Вел. Главе на предње положаје левог одсека дивизије, а затим и на главни положај. Ватра ових батерија трајала је до 17 часова и била је веома јака. За ово време непријатељ је извео 2 батерије на Биљевину и Козји рбат и тукао Тројан фронталном и Косанин град уздужном ватром, која је имала слабо дејство због топографског створа самог положаја. Под заклоном ове артилериске ватре, непријатељска пешадија подилазила је положају дивизије, у ретким стројевима.
У 10 час. начелник штаба II. армије телефоном извештава начелника штаба Тимочке дивизије II. позива, да ће се армија повући вечерас на Бошњачке положаје, те би требало благовремено извлачити батерије са воловском запрегом ка Коцељеву. На основи овог саопштења, командант дивизије наређује, да се под заштитом 1. дивизиона извуче 2. дивизион из борбе и да се крене правцем: Румска – Мровска – Главица – Столице ка Коцељеву. Батерија 1. дивизиона, која је била на крајњем левом крилу на положају Браћанац потпала је под тако јаку непријатељску ватру, да је једва успела да се под заклоном коњичког митраљеског одељења свуче у поток ка с. Румска, и немогући да се врати на положај, одступила је заједно са 2. дивизионом са наређењем да се задржи на положају Столице. Једновремено са повлачењем артилерије повучени су и сви колонски и трупни возови на коту 310 јужно од Коцељева.
У 12.10 часова добивено је наређење команданта II. армије ОБр. 3416, које је горе у целини изнето. На основи овог наређења командант Тимочке дивиз. II. позива издаје своју заповест ОБр. — у овоме:
Да лева колона (13. пешад. пук са два батаљона 15. пука) отпочне повлачење у 18 час. и то својим десним крилом, које се ослања на Тројан па потом ослањајући се ка левом крилу. Цела колона да заузме заштитнички положај на линији: Дуги рт – Кик – Брачинац, који ће служити као пиво око кога се има извући 14. пук са два батаљона 15. пука – десна колона.
Десна колона (два батаљона 14. и два батаљона 15. пука) повућиће се под заштитом своје заштитнице позади гребена Цера путем на с. Румску на Кривајску косу – Ман. Кривају – Ракиту – Михаилов гроб па на Столице.
Командант 1. дивизиона да отпочне повлачење у 17 час. кроз Румску на Мровску и долази на Столице.
Командант коњичког дивизиона повлачи се са левом колоном и по доласку на положај одлази у долину р. Тамнаве за везу са III. армијом.
Заштитница десне колоне кад избије на Затоњ да ухвати везу са левом колоном (командантом 13. пука), која се дотле апсолутно има држати на линији: Дуги рт – Кик – Брачинац. Кад се на овој линији изврши изједначавање, обе колоне се повлаче на положај: Вуклина – Михаилов гроб – Михаиловац к. 262, где има бити друга линија отпора, а после овог извршиће се повлачење на положај к. 288 код с. Ћуковине.
Командант пионирског полубатаљона, раније изаслат на Столице, имао је изрекогносцирати терен и са пионирима раније изаслатим утврдити га.
У 13.45 час. две непријатељске колоне приближиле су се на 1.200 мет. од десног крила положаја дивизије и то: једна колона јачине од једног пука пешадије, наступајући од Веселиновог врха ка Косанином граду, а друга од с. Трбосиља, такође у јачини 1 пука пешадије, ка фронту кота 706 – Тројан. У овом времену непријатељска и артилериска и пешадиска ватра била је веома интензивна.
У 14.30 часова ојачани непријатељски стрељачки стројеви дошли су на 400 мет. испред десног, а на 800 мет. испред левог крила положаја Тимочке дивизије II. позива. Због јаке непријатељске артилериске ватре са Козјег рбата, као и јаке пешадиске и митраљеске ватре према десном крилу, наступило је колебање код батаљона у првом борбеном реду, те је одсечна резерва од 1 батаљона уведена у први борбени ред.
У 15.30 часова 1. батаљон 15. пука II. поз. који је био на левом крилу положаја Косанин град, одступио је. У исто време и 2. батаљон овог пука, који је био на десном крилу Косаниног града, једно због јаке фронталне ватре, а друго због предузетог обиласка од стране непријатељске пешадије, која је улазила у међупростор Моравске I. и Тимочке дивизије II. позива, такође је попустио и одступио делом ка Тројану, а делом ка Дворишту.
Командант дивизије наређује команданту десног одсека да организује одбрану на Тројану са два батаљона која је имао ту под руком, а из опште резерве упућује му 2 чете са 2 митраљеза, с тим да по цену живота држи Тројан до 18 часова. Од команданта Моравске дивизије I. позива тражено је преко телефона, да развојем своје пешадије од Нешиног брда и дејством своје артилерије спречи непријатељски продор између Косаниног града и Нешиног брда.
У својој релацији на овом месту командант Тимочке дивизије II. позива вели, да се ни после 2 часа тражења телефоном није могла добити веза са командантом Моравске дивизије I. позива. Међутим, излажући дејство Моравске дивизије I. позива видели смо, где је у овој ситуацији командант ове дивизије упутио четнички одред у правцу Косаниног града, који је успешно дејствовао. Командант Тимочке дивизије II. позива у својој релацији вели: што није дошло до кобних последица у овој ситуацији има се благодарити даљој неактивности непријатеља, тешко пролазном терену и мраку који је ускоро наступио.
У 16 часова била је на Тројану борба у пуном јеку. Положај су бранила два батаљона 14. пука и 1 батаљон 15. пука II. позива. Непријатељска пешадија ојачавана стално и потпомагана великим бројем батерија, приближила се до на 500 метара испред ровова на Тројану. Због јаке непријатељске ватре почело је колебање наших трупа на Тројану.
У 17.30 час. непријатељ је подишао десном крилу Тројана на 100 метара. Наше 2 чете које су биле на томе крилу одступише. Због овога непријатељ доби могућност, да лево крило Тројана туче бочном ватром, која је била убиствена, те се није могла издржати. Наступило је опште одступање са Тројана у нереду. Војници су се растурили по мраку, те је упућен помоћник начелника штаба да их код Румске прикупи и упути ка В. Бошњаку. Непријатељ по заузећу Тројана није гонио.
Док се ово догађало на десном одсеку: Косанин град – Тројан, дотле су догађаји на левом одсеку текли овако:
У 12 часова непријатељска пешадија наступала је ка левом одсеку у три колоне, свака у јачини око 2 батаљона. Ово наступање потпомогнуто је артилериском ватром са Рашуљаче, Гаја и Велике Главе.
У 14 часова деснокрилна колона непријатељска, користећи се с. Текеришом и испресецаним тереном, успела је, да наткрили 2. батаљон 13. пука II. позива на Кику, али се задржала, вероватно бојећи се нашег напада од Брачинца и Владичиних њива тако, да и у току ноћи 10./11. новембра није избила на Кик. Једновремено са овом колоном, наступала је лева колона преко Рашуљаче и Трбосиља ка десном крилу 13. пука II. позива, а средња колона ка центру овог пука.
У 16 часова непријатељ је јако обасуо ватром предње делове 1. и 4. батаљона 13. пука, који су били на предњим положајима, те су се ови повукли на главни положај. Лева непријатељска колона није даље наступала према десном крилу левог одсека дивизије: Дејановац извор – Лисина. Али је средња колона потпомагана резервом и јаком артилериском ватром енергично наступала ка центру положаја – Парлогу тако, да је у 16.30 час. подишла под сам положај. У овом времену командант 13. пука II. позива, после јаке ватре, предузео је са 1. батаљоном испад, али овај није успео, због одступања 4. батаљона са Парлога и слабог морала који је наступио због јаке непријатељске ватре.
У 17.40 часова повукао се и 1. батаљон који је вршио испад. На положају десног одсека дивизије остала су само 2 батаљона 13. пука и 1 батаљон 15. пука II. позива, јер је наступио мрак и непријатељ даље није нападао. Ови батаљони повукли су се у реду под заклоном ноћи на Михаилов гроб.
У току овог дана дивизија је изгубила: погинулих: 4 официра, 9 подофицира и 59 редова; рањених: 4 официра, 17 подофицира и 291 редова; несталих: 1 официр, 10 подофицира и 417 редова; 2 топа су онеспособљена непријатељском артилеријом. Непријатељски губитци морали су бити велики; код непријатеља изгледа да је завладао велики страх, јер на Лисину, и ако је била напуштена, нису избијали већ су је сутра дан све до подне тукли јаком артилериском ватром.
Против Тимочке дивизије II. поз. дејствовала је 42. непријатељска дивизија са 6 – 7 батерија, од којих је једна била хаубичка.

Дејство Коњичке дивизије

Трупе ове дивизије, са придатим јој трупама III. позива, заузеле су ноћу 9./10. новембра положаје на десној обали р. Саве од Бановачког потеса до с. Ушћа, са задатком обезбеђивања десног бока и позадине II. армије. На основи наређења команданта II. армије ОБр. 3416, које је горе у целини изнето, командант Коњичке дивизије издао је своју заповест ОБр. 1717 у 15.30 часова ове садржине:
„Према наређењу команданта II. армије ОБр. 3416 и 3423 од данас армија ће се повући на линију: Суво село (до реке Власанице) – Парлог (к. 258) – Марков гроб – Велики Бошњак – Столице (к. 280) – к. 288 – до утока Марић потока у Тамнаву, где ће се везивати са трупама III. армије и то овако:
Шумадиска дивизија I. позива ојачана са 19. кадровским пуком на положају од реке Власанице преко Сувог села на Парлог код села Крњића (к. 258) – к. 246 – к. 247, везујући се лево са Тимочком дивизијом I. позива а десно са Коњичком дивизијом.
Коњичка дивизија са придатим јој трупама III. позива, груписаће се на десно крило Шумадиске дивизије I. позива, осматраће Саву и спречаваће противнику прелаз до села Ушћа и обезбеђиваће десни бок и позадину Шумадиске дивизије I. позива. Према овоме наређујем:
1. Командант левог одсека са свима трупама, које су сад под његовом командом, повућиће се на линију: Ново село – Пањеви (к. 195) – Месарци, одржавајући тесну везу са трупама десног крила Шумадиске дивизије I. позива на реци Власаници (12. пешад. пук I. позива), а десно наслониће се на реку Саву. Повлачење отпочеће постепено са целог одсека, кад заштитни делови Шумадиске дивизије I. позива дођу у висину његову, одржавајући непрестано везу са њима. Извиђачке патроле оставити према непријатељу, које ће стално одржавати додир са њиме и извештаваће о правцима непријатељског надирања.
2. Командант десног одсека, са свима трупама које су сад под његовом командом, браниће прелазе непријатељу на одсеку Ново село – Ушће, одржавајући најтешњу везу, лево са трупама команданта левог одсека код Новог села, а десно са трупама Обреновачког одреда код села Ушћа. Повлачење својих делова са линије: Мало Дубоко – Ново село отпочеће једновремено са повлачењем трупа левог одсека, одржавајући непрекидну везу са истим.
3. Општа резерва – 3. коњички пук, збиваковаће се на левој обали реке Власанице источно од слова „р“. Командант 3. коњичког пука поставиће релејну везу између штаба ове дивизије и штаба Шумадиске дивизије I. позива, који се налази у селу Вукони у висини Котлина.
4. Трупна комора целе дивизије збиваковаће се у селу Бељини.
5. Мунициска колона збиваковаће се на простору између села Вукићевице и Бањани поред друма.
6. Штаб дивизиски са телеграфским и пионирским одељењем и војном поштом у селу Бељину код групе кућа на самој десној обали реке Власанице.
7. Командант левог одсека наредиће благовремено, да се телеграфска и телефонска веза покида“.
У току овог дана на фронту Коњичке дивизије није било ничега значајног.

Слични чланци: