Ситуација
У току 10. новембра стигли су у Врховну команду ови важнији извештаји:
Од команданта II. армије
ОБр. 3412
(у 5.15 часова)
„Молим за извештај, кад има да отпочне извршење директиве ОБр. 6159 од 9. овог месеца?“
ОБр. 3419
(у 11.40 часова)
„На основи наређења Врховне команде ОБр. 6159 од данас наредио сам да се дивизије распореде за одбрану и то:
1. Шумадиска дивизија I. позива, ојачана са 19. кадровским пуком, од р. Власанице до к. 247 јужно од Парлога (село Крнић).
2. Тимочка дивизија I. позива, од села Цигана до изворнога дела Брдаричког потока.
3. Моравска дивизија I. позива, од к. 212 западно од с. Брдарице до Столица к. 280.
4. Тимочка дивизија II. позива, од Столица к. 280 па гребеном, који се са Столица пружа у Тамнаву фронтом западу и везивајући се на ушћу Марић потока са трупама III. армије.
5. Коњичка дивизија, са придатим јој трупама III. позива, груписаће се на десно крило Шумадиске дивизије I. позива.
6. На моме расположењу у Коцељеву: 6 батаљона и 2 батерије.
7. Армиски штаб привремено у Коцељеву.
8. Повлачење извршиће се данас у 18 часова“.
ОБр. 3437
(у 19.50 часова)
„На основи наређења Врховне команде ОБр. 6205, променио сам своје наређење ОБр. 3419 у толико што сам Моравску дивизију I. позива појачао са 4. пуком I. позива „Стев. Немање“ и 1 батеријом и продужио јој фронт преко Столица к. 280 до закључно к. 288, а Тимочка дивизија II. позива добила је фронт одатле преко к. 272 – Михаиловца – Коминог брда до Тамнаве. Св. ОБр. 6205 те команде“.
ОБр. 3458
„Стање код армије у току 10. новембра било је овако: У току прошле ноћи (9./10. новембра) све су се трупе повукле са својих положаја на нове, неопажено од непријатеља. Непријатељ је данас нападао трупе на новим положајима и то:
1. Код Шумадиске дивиз. I. поз. пешачком чарком и артилериском ватром.
2. Код Тимочке дивиз. I. поз. чаркањем патрола којом су приликом заробљена 4 непријатељска војника.
3. Код Моравске дивиз. I. поз. нападао је десно и лево крило дивизије пешадиском и артилериском ватром.
4. Код Тимочке дивиз. II. поз. непријатељ је снажно напао Косанин град и отео га је око 16.30 час.
Трупе су се повукле на Тројанов град одакле су у 19 час. почеле повлачење на нове положаје. Сем овога трупе су у току дана повукле своје возове уназад иза нове одбранбене линије“.
Од команданта III. армије
ОБр. 2509
(у поноћ 10./11. новембра)
„Дринска дивизија II. позива у 15 часова јавља: На главној одбранбеној линији борбе није било; пушкарање је било само код истакнутих делова 4. пука на Владичиним њивама. Наша батерија тукла је делове, који су се спуштали од с. Југовића у долину р. Цернице, а у 13 часова омањи стрељачки строј на левој обали Црнога потока. Десно крило Владичиних њива и лево крило Тимочке дивизије II. позива на Брачинцу у тесној су и потпуној вези, зашто је употребљен и коњички дивизион. Један непријатељски пук примећен је у покрету од с. Југовића ка уточном делу реке Сипуље.
Комбинована дивизија: Сем мањих пушкарања није било ништа ново. Трупе заузимају своје положаје и на њима се организују за борбу.
Дринска дивизија I. позива. Непријатељ је јако напао око 14 часова Солдатовића гајеве са 1 брдском бригадом, која је имала и две брдске батерије. На целом осталом фронту дивизије било је 2 – 3 батаљона непријатељске пешадије са 1 батеријом.
Извлачење возова са простора Завлака – Осечина трајало је целог дана, па су стога и трупе дуго остале на својим положајима у висини Завлаке, тако да су неке по мраку избијале на своје нове положаје. Код Солдатовића гајева било је губитака и у официрима; извештај следује“.
Од команданта I. армије
ОБр. 2613
(у 1.40 часова)
„Моравска дивизија II. позива 9. новембра у 18.15 часова са Кика јавља: „Повлачење дивизије на положај: Солдатовића гајеви – Дренов Кик – Главица извршено је успешно. Брашно и хлеб из Завлаке издаваће се III. армији, кад буде тамо пролазила. Наређено је, да се повуче 3. пук на Главицу, 2. на Биљевине и 1. на Кик. Батерије се извлаче новопросеченим путом од Скокорова, пласираћу их: две на Главицу, једну на Биљевине и три на Кику. Сви возови упућени су у Ставе, где су у главном стигли. Ред и морал задовољавајући. Са непријатељем нема додира, али је данас имало“.
ОБр. 2617
(у 2.55 часова)
„Дунавска дивизија II. позива 9. новембра у 16 часова са Бара јавља: „Командант 3. батаљона 10. пука III. позива у 11.45 часова са Павишине јавља: Непријатељ рокира своје трупе од планине Оровице ка Бобији Торничкој. Магла је јака, тешко је проценити јачину, али биће око 2 батаљона. На мене напада батаљон и туче митраљезима и артилеријом“.
ОБр. 2633
(у 13 часова)
„Дунавска дивизија I. позива у 11 час. јавља: „Дивизија је посела положај: Јаловик – Брезак – Ива. Заштитница са положаја Парлози – Гуњачица – Чучук извештава, да је непријатељ почео наступање преко Парлога и Гуњачице јачином од око 2 пука; 9. брдску батерију упутио сам на Дренаићски вис команданту Дунавске дивизије II. позива“.
ОБр. 2642
(у 20 часова)
„Дунавска дивизија II. позива јавља, да држи линију: Копиљак – Дренаићски вис – Јасеново брдо, простирући се десним крилом до Клобучинске реке“.
ОБр. 2643
(у 10 часова)
Дунавска дивизија II. позива јавља: „У извештају ОБр. 916 од јутрос доставио сам вам извешће, које сам добио од команданта коњице пуковника Ђоке Ђорђевића. Обзиром на јачину непријатељске снаге, правац њеног дејства и слабу снагу којом сам тада располагао (4 батаљона 8. пука II. поз. са укупно 2.400 пушака; 1 комбиновани батаљон 200 пушака; 1 батаљон 5. пука III. позива 350 пушака; 1 батаљон 10. пука III. позива 340 пушака; 1 допунски батаљон 7. пука II. позива 500 пушака), предложио сам повлачење на линију, коју сада држим, а на коју ми је командант I. армије наредио да се повучем, још кад сам био на Зеленику. То су разлози због којих нисам био мишљења, да се остане на Барама, како је то Врховна команда желела. Батаљони III. позива, комбиновани батаљон и допунски батаљон били су потпуно растројени; у погледу борбе потпуно неупотребљиви. Тек сам данас успео, да их мало уредим. Овако стање код ових батаљона затекао сам кад сам примио команду и над Љубовиђским одредом, који је постојао само на хартији, али не и на лицу“.
ОБр. 2644
(у 21 час)
„Дунавска дивизија I. позива у 20 часова јавља, да држи одсек: Јаловик – Брезак – Ива (к. 674). Непријатељ се спуштао левом обалом р. Пецке преко Гуњачице – Пуљског брда, око 1 пука пешадије; а правцем Парлози – Гуњаци, до 2 батаљона. Сад се води борба код Моравске дивизије II. поз.; на фронту ове дивизије влада затишје; градска артилерија повремено туче Прослоп – Гуњачицу – Парлоге. У 16 часова примећено је извлачење непријатељске артилерије запрегнуте воловима од Прослопа уз Баре, а виђене су и групе војника да иду северозападно, падином Бара“.
ОБр. 2645
(у 23.45 часова)
„Моравска дивизија II. позива у 21.15 часова јавља: „Стање дивизије у 18.30 часова овако је: Непријатељ је подишао положајима ове дивизије; још од подне туче јаком артилериском ватром; с вечери непријатељ је заузео Млађеве, које је држао 1. пук; код 2. пука одбивена су три напада при чему смо употребили и бомбе. Са 3. пуком у прекиду сам телефонском. Још неке непријатељске колоне пред вече силазе са Мрамора и Рожња. Колона са Мрамора пролазила је читав сат поред једне тачке. С обзиром на бројну слабост дивизије и премореност, тешко ће се моћи одржати положаји, ако непријатељ продужи надирање, што је врло вероватно, пошто му појачања долазе. Наредио сам команданту дивизије да се положаји одрже пошто пото, а команданта III. армије умолио сам за наређење Дринској дивизији I. позива, да одржава што тешњу везу са Моравском дивизијом II. позива и да му по могућству помогне“.
Од команданта 12. пука II. позива
ОБр. 2409
У 17.20 часова 9. новембра са Дебелог брда јавља: „С пуком сам заузео Дебело брдо у распореду: 1. батаљон са два митраљеза држи положај Колац, са истуреном 1 четом на Боровњак; један је батаљон на Сови а један у резерви на Дебелом брду; два брдска Дебанжова топа су на Колцу; 4. батаљон мога пука јавља, да је заузео Запоље, али га није утврдио, зато што је одмах ступио у борбу, која још траје. Веза са 15. пуком III. позива постигнута је; да ли је и са Ужичком бригадом, нема података. Св. ОБр. 6093“.
Од команданта Ужичке бригаде
ОБр. 611
„Командант батаљона са Бнљега – Товарнице јавља, да се води јака борба на Гвоздачким и Оклетачким стенама још од јутрос. Биљези и Товарница стављени су под јаку унакрсну ватру артилерије са Трубала и Ватуловића (лева обала Дрине). Са Шарампова до сада нема извешћа. Код Дервенте непријатељ је јутрос дејствовао јачом пешадиском ватром, а са Гредине спрам Бајине Баште до подне артилериском. Неопходно је потребно да се ојачају наше трупе на фронту: Запоље – Црвена стена – Шарампов, а нарочито брдском батеријом. Непријатељ око Трубала има две брдске батерије, од којих је једна хаубичка. Један заробљеник Србин вели, да је непријатељ привео код Оклетца и Стрмовца 4. далматинску брдску бригаду“.
Од команданта Ужичке војске
ОБр. 1470
(у 8 часова)
„Сем обичних пушкарања на Дрини ноћ је прошла на миру и без догађаја. На фронту према Рогачици борба која је јуче (9.) вођена са највећом жестином до 18 час. продужила се и преко ноћи, а пешадиска ватра у размацима трајала је готово сву ноћ“.
Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња
ОБр. 257
„Непријатељ је данас нападао целог дана Граховац са великом жестином. Сви напади одбивени су. Непријатељски аероплан дејствовао је митраљезом за време борбе. Ако би непријатељ пробио на Граховцу, мораћу за тамо узети један део трупа из Дринског одреда од Фоче, пошто се ни са које друге стране помоћ указати не може. На осталим фронтовима дан је прошао без важнијих догађаја“.
Наређења Врховне команде
Наређење ОБр. 6160
(у 5.55 часова 10. новембра)
Команданту II. армије – В. Бошњак
„Извршење наређења ОБр. 6159 отпочиње одмах“. Веза ОБр. 3412.
Наређење ОБр. 6174
Команданту I. армије – Ставе
„Рекрути за попуну Моравске дивизије II. поз. и Дунавске дивизије I. и II. позива задржани су овде по вашој жељи. Изволите јавити, кад и где да вам се упуте“.
Наређење ОБр. 6176
Команданту III. армије – Осечина
„Данас су упућени из Ваљева, са преноћиштем у Осечини, рекрути Комбиноване дивизије, Дринске дивизије I. и II. позива и Моравске дивизије I. позива. Молим наредите, потребно преоружање рекрута по постојећем наређењу, а затим их упутите у састав њихових дивизија“.
Наређење ОБр. 6177
Команданту II. армије – В. Бошњак
„За утврђивање положаја ставите одмах на расположење начелнику инжињерског одељења Врховне команде једну пионирску чету код Котешнице“.
Команданту I. армије – Ставе
„Ставите одмах у Ставама на расположење начелнику инжињерског одељења Врховне команде једну пионирску чету за утврђивање положаја“.
Наређење ОБр. 6187
Команданту I. армије – Ставе
„Обратите пажњу на правац од Торничке Бобије, који изводи у позадину левог крила I. армије“.
Наређење ОБр. 6194
Команданту I. армије – Ставе
Команданту III. армије – Осечина
„Све батерије, које остану без муниције упућивати у Аранђеловац“.
Наређење ОБр. 6198
(у 15.30 часова)
Команданту I. армије – Ставе
„Један одред од најмање два батаљона са два брдска топа одмах упутите преко села Дренајића на Мали Медведник и даље на Јабланик (1306) за одбрану правца од Бобија Торничких преко Разбојишта ка Дебелом брду, којим правцем већ наступа извесан део непријатељских трупа. Наређено је команданту 12. пука II. позива да према горњем правцу поседне и брани положј Боровњак (к. 1171). По пристизању одреда на Мали Медведник командант истог одреда, да се стави под непосредну команду потпуковника Стојана Поповића команданта 18. пука, који је такође добио налог, да се одмах крене преко Суводања и Малога Медведника на Јабланик. О извршењу известите одмах“.
Наређење ОБр. 6202
Команданту 18. пешад. пука – Ставе
„Са ваша три батаљона и два пољска топа крените се одмах преко Суводања и Малог Медведника на Јабланик, јер једна мања непријатељска колона у покрету је од Бобија Торничких преко Разбојишта ка Дебелом брду. Наређено је команданту 12. пука II. позива, да одмах поседне положај Боровњак и да га одржи пошто пото, док и ви тамо не стигнете. Под своју непосредну команду примите и два батаљона са два брдска топа, која ће командант I. армије сад одмах упутити преко села Дренајића, М. Медведника такође на Јабланик. Ако ваша артилерија не може проћи одређеним правцем, онда је крените преко Поћута за Дебело брдо под потребном заштитом. По пристизању на Јабланик команду над свима трупама на томе правцу примиће пуковник Петар Мишић, под чијом ћете командом и ви бити“.
Наређење ОБр. 6205
Команданту II. армије – В. Бошњак
Команданту III. армије – Осечина
„Наређење ОБр. 6159 допуњујем у толико што ће:
а) Одбранбена линија II. армије ићи од коте 288 западно на Сто – Михаиловац – Комино брдо – Тамнава.
б) Одбранбена линија III. армије ићиће од Тамнаве преко Сарића рта на Разбојиште (к. 462) – Јанков вис па даље како је наређено“.