Ситуација
У току 11. новембра стигли су у Врховну команду ови важнији извештаји:
Од команданта II. армије
ОБр. 3444
(у 4 часа)
„Тимочка дивизија II. позива 10. новембра у 22.30 час. јавља са Михаиловог гроба ово: „Око 17 часова пао је Косанин град и већи део посаде распрштао се по шуми. Два батаљона 14. пешад. пука, појачана са 2 чете из опште резерве, задржали су се на Тројану, али је непријатељ после унакрсне ватре на њих јуришао и после гушања на положају, цео је положај изгубљен. Батаљони су се распрштали и има свега прикупљено 2 – 3 батаљона; са њима ћу се задржати на Михаиловом гробу, док се батерије, које гурају пешаци, не извуку“.
Наредио сам команданту Тимочке дивиз. II. позива, да се најенергичније постара да прикупи дивизију и да брани одређене му положаје, а послао сам му 2 батаљона 14. пеш. пука II. позива који су до сад били код Тимочке дивиз. I. поз. Наредио сам му, да возове што пре пребаци на десну обалу Тамнаве и да што пре ухвати везу са III. армијом, Моравском дивизијом I. позива и армиским штабом“.
ОБр. 3467
(у 24 часа)
„По наређењу ОБр. 6247 од 11. ов. месеца ова армија почела је повлачење 11. ов. месеца у 18 часова и распоредила се овако:
1. Тимочка дивизија II. поз. од к. 357 до Близанских висова;
2. Моравска дивизија I. позива ојачана 4. пешад. пуком I. поз. „Стев. Немање“ и 1 батеријом: од Близанских висова до Карауле закључно;
3. Тимочка дивизија I. позива од Карауле до Крушика закључно;
4. Шумадиска дивизија I. позива од Крушика до Провалије закључно;
5. Коњичка дивизија извиђа просторију између десног крила Шумадиске дивиз. I. поз. и Ушћа и обезбеђује бокове и позадину Шумадиске дивизије I. поз. и Обреновачког одреда. Кад се буде распоред извршио јавићу накнадно“.
Од команданта III. армије
ОБр. 2533
(у 12.30 час.)
„Дринска дивизија II. позива јавља: Јаки непријатељски делови (укупно нешто јаче од бригаде) заноћили су синоћ по свршеној борби на линији: В. Цернице – Доња Сипуља – Илино брдо – Помијача – Текериш. Трупе су ове ноћи савршено безбрижно отпочеле повлачење.
Комбинована дивизија јавља: Заштитница са линије Гробље – к. 241 отпочела је повлачење са прихватом 10. новембра у 14 часова. Непријатељ је приметио и тукао јаком пешад. и артилериском ватром. Заштитница се повукла у реду око поноћи на Белутак. Рањено 17. Наше напуштене положаје заузео је пуком пешадије; слабије делове спустио је Јадру. Заштитница на Марјановића вису имала је према себи око 1 батаљон, који се спуштао са Кика и Алексиног брда. Повлачење је извршено у реду“.
ОБр. 2540
(у 22 часа)
„Дринска дивизија II. позива извештава: Коњички дивизион је јавио у 13.20 часова, да се један непријатељски пук са возовима (не зна се да ли је артилерија) креће од Кика на Биљевине (ји. од Текериша). До 13.35 часова нема извештаја, да се на ма којој тачци ове дивизије води борба. Код Комбиноване и Дринске дивизије I. позива није било притиска од стране непријатеља и оне су се повукле у реду на положаје за одбрану Ваљева“.
Од команданта I. армије – ОБр. 2652
(у 3.45 часова)
„Моравска дивизија II. поз. у 1 час јавља: Изгледа да се је 1. пук, који је имао задатак, да пошто пото брани Кик, после више непријатељских напада растурио; ја се налазим у непосредној близини Кика. Успео сам да прикупим 6 официра са 150 војника, које сам вратио под командом капетана Ристића помоћника начелника штаба на Кик. Не знам сигурно где је командант 1. пука, али баш и да је он још на Кику са нешто људи ипак се може сматрати, да је та тачка изгубљена, јер немам резерве, да је поново браним, а са те тачке је једини комуникациски правац ове дивизије. Наредио сам, да се од батерија, које се налазе код Кика, остави само по један топ, а остали да се упуте даље уназад. Из 2. пука узео сам две чете и употребио према Кику, али више немам ништа, јер је и на 2. пук навала јака. Молим, да се предузму мере за осигурање десног и левог бока Дринске дивизије I. позива, између којих је и иначе велика празнина. Наредио сам Моравској дивизији II. позива да настави прикупљање растуреног пука, и да се држи пошто пото, јер у армији немам резерве, да га помогнем“.
Од команданта Ужичке војске
ОБр. 1488
(у 7.35 часова)
„Ноћ на фронту ове војске прошла је без значајнијих догађаја. Ужичка бригада јавља, да се јутрос од 1 – 2 часова води јака борба на положајима око Гвоздаца“.
ОБр. 1492
(у 16.15 часова)
„Ноћу 11./12. новембра наредио сам повлачење и то: Ужичка бригада остаје на свом положају, само повија крило ка Звезди, због повлачења трупа на „Дебело брдо“. Шумадиска дивизија II. поз. да поседне фронт: Милошевац – Збориште – Препелиште. Резерва на Барама. Један батаљон поред Дрине: Стари брод – Гујна глава – Вишеград; 2. пук III. поз. са Ибарским пуком, 7 чета са 6 брдских топова, да поседну фронт: Виогор – Љуљаш – Црни врх. Резерва код Палисада. Предстражна линија: Гуманци – Цигља – Љуљаш – Црни врх. На ушћу Лима и Рзава добровољачко – граничне чете. Армиска резерва: 4. и 5. кадровски пук са 1 брд. батеријом код с. Дубаца. Ако овај распоред не одговара општој ситуацији, онда молим за упут“.
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 542
(у 20 часова)
„Данас су непријатељске тешке батерије са Бежаниске косе бомбардовале Београд и то део: велика касарна, касарна 7. пука, Официрска задруга, Официрски дом, Његушева улица. Штета није велика. Рањено три лица. Наша артилерија из града привукла је доцније ватру на себе. Чешћи је долазак возова у Панчево“.
Наређења Врховне команде
Наређење ОБр. 6246
(у 5.40 часова)
Команданту Рогачичког одреда – Дебело брдо
„Због промењене ситуације, трупе са Запоља и Шарампова повуците одмах на Дебело брдо. Са одредом поседните одмах фронт: Велики и Мали Медведник – Јабланик – Дебело брдо – Повљен за упорну одбрану правца Рогачица – Дебело брдо – Ваљево. Лево одржавати везу са Ужичком бригадом код Бајине Баште; десно са левим крилом I. армије на Јасеновом брду. Ставите се одмах под команду команданта I. армије, чији је штаб у Ставама“.
Команданту I. армије – Ставе
„Рогачички одред на Дебелом брду чине: 18. пешад. пук I. поз., 2 батаљона из I. армије; 12. пешад. пук II. поз.; 15. прекоброј. пук III. позива; два пољска Дебанжова топа; два брдска Дебанжова топа; два брзометна пољска топа; два брзометна брдска топа, – под командом пуковника Мишића, коме је наређено да поседне фронт: В. и М. Медведник – Јабланик – Дебело брдо – Повљен, за упорну одбрану правца Рогачица – Ваљево. Овај одред ставља се под вашу команду, о чему је издато наређење команданту одреда“.
Наређење ОБр. 6247
(у 6 часова)
Команданту I., II. и III. армије
„Због промењене опште ситуације на војишту све три армије повућиће се са својих положаја на положаје за непосредну и упорну одбрану Ваљева и то:
1. I. армија заузима линију: Јолина бреза – Ставе – Совачки кик. Под команду I. армије ставља се одред на Дебелом брду. Комуникациска линија: Ставе – Ваљево – Мионица и Ставе – Ваљево – Рајковић.
2. III. армија заузима линију: кота 393 југозападно од Каменице, Каменица – Мартиновић (кота 469) – Просек – Јаутина – кота 357. Комуникациска линија: Ваљево – Дивци – Мионица, и Ваљево – Словац – Моравци.
3. II. армија заузима линију: Уб – Караула – Близански висови – кота 366. Комуникациска линија: Близански висови, односно Уб – Лазаревац.
4. На означеним линијама за одбрану постојећа утврђења поправити и утврдити.
5. Магацини: за I. и III. армију Ваљево, а за II. армију Ваљево и Лајковац.
6. Ако је икако могуће данас задржати се на садашњим положајима, па се вечерас повући под заклоном ноћи на нове положаје.
7. Штаб Врховне команде до 10 час. Ваљево, а после путује за Крагујевац, где стиже данас у 19 часова“.
Команданту Обреновачког одреда – Звечка
„Због промењене опште ситуације на војишту све три армије повућиће се вечерас на положаје за непосредну и упорну одбрану Ваљева. II. армија заузеће положај Уб – Караула – Близански висови – кота 366. Обреновачки одред за сада груписаће се јаче на свом положају од Скеле до наспрам ушћа Колубаре штитећи десни бок и позадину II. армије против евентуалних покушаја непријатељског дејства са севера. Одржавати сталну и тесну везу са II. армијом, чије десно крило достиже до Уба; осматрати добро правац од Дебрца за Обреновац и леву обалу Саве. Трупе за одбрану Београда остају на садашњим положајима. Ако II. армија одступи на десну обалу Колубаре око Лазаревца, Обреновачки одред заузима у исто време положај на десној обали Колубаре код Обреновца на линији: Совљак – Орешковац – Кик – Хајдучки луг – Баћевица ради одбране прелаза преко Саве са севера и преко Колубаре са запада. За даљи поступак одреда издаће се друго наређење.
Комуникациска линија одреда: Обреновац – Степојевац – Бељина – Аранђеловац. Слагалиште за исхрану Лазаревац.
Штаб Врховне команде налазиће се у Ваљеву 11. новембра до 10 часова. У Крагујевац стиже у 19 часова“.
Команданту Браничевског одреда – Пожаревац
„Због промене у општој ситуацији на војишту све три наше армије повућиће се вечерас на положаје за непосредну и упорну одбрану Ваљева. Браничевски одред, као и трупе одбране Београда и Крајинског одреда остају за сад на својим досадањим положајима.
Штаб Врховне команде 11. новембра до 10 часова Ваљево, затим у покрету за Крагујевац, где стиже у 19 часова“.
Команданту Одбране Београда – Торлак
„Због промењене опште ситуације на војишту све три наше армије повућиће се вечерас на положаје за непосредну и упорну одбрану Ваљева. Обреновачки одред за сад остаје на своме месту и јаче се групише на положаје око Обреновца. Трупе Одбране Београда, Браничевски одред и Крајински одред остају на својим досадањим положајима и у садашњем распореду. Штаб Врховне команде до 10 часова 11. новембра Ваљево, потом покрет за Крагујевац, где стиже у 19 часова“.
Команданту Ужичке војске – Вардиште
„Због промењене ситуације, наређено је: да се I., II. и III. армија повуку вечерас на положаје за непосредну одбрану Ваљева. Према овоме све трупе са линије: ушће Лима – Вишеград -Стари брод, повуците на Шарган, остављајући само мање делове на својим досадањим местима за одржавање додира са непријатељем.
Ужичка бригада на случај јачег надирања непријатељског да се повуче на Кадињачу. Десно одржавати везу са трупама I. армије.
Комуникациска линија: Шарган – Ужице и Бајина Башта – Ужице. Војишно слагалиште: Ужице. Штаб Ужичке војске – Ужице. Врховна команда полази данас у 10 часова у Крагујевац где стиже у 19 часова“.
Команданту Тимочке дивиз. обл. – Зајечар
„Због промене у општој ситуацији на војишту све три наше армије повућиће се вечерас на положаје за непосредну и упорну одбрану Ваљева. Трупе Одбране Београда, Браничевског и Крајинског одреда остају за сад на својим местима. Врховна команда 11. новембра у 10 часова полази за Крагујевац где стиже у 19 часова“.
Делегату ђенералу Јанковићу – Цетиње
„Због промењене опште ситуације на војишту наређено је да се I., II. и III. армија повуку вечерас на положаје за непосредну одбрану Ваљева, Ужичка војска на Шарган одржавајући додир са непријатељским слабијим одељењима. Штаб Ужичке војске у Ужицу. Врховна команда полази за Крагујевац 11. ов. месеца у 10 часова, где стиже у 19 часова“.
Главном интенданту – Аранђеловац
„Због промене у општој ситуацији на војишту наређено је, да се све три наше армије вечерас повуку на положаје за непосредну одбрану Ваљева. Према новом груповању армија комуникациске линије њихове биће:
а) За I. армију:
Ставе – Ваљево – Мионица. Ставе – Ваљево – Рајковић.
б) За II. армију:
Од Близанских висова и Уба ка Лазаревцу.
в) За III. армију:
Ваљево – Дивци – Мионица. Ваљево – Словац – Моравци.
Војишна слагалишта за I. и III. армију биће у Ваљеву, а за II. армију у Ваљеву и Лазаревцу.
Трупе Ужичке војске повућиће се на Шарган. Све остале трупе других одреда остају на својим местима.
Врховна команда 11. нов. у 10 часова полази за Крагујевац где стиже у 19 часова“.
Начелнику артилер. одељења Врховне команде
„Према промењеној ситуацији на војишту Начелник штаба наредио је, да армије заузму за упорну одбрану ове линије:
I. армија: Јелова бреза – Ставе – Совачки кик, са Рогачичким одредом на Дебелом брду. Комуникациске линије: Ставе – Ваљево – Мионица и Ставе – Ваљево – Рајковић.
III. армија: к. 393 (јз. од Каменице) Каменица – Мартиновић – Просек – Јаутина – к. 355. Комуникациске линије: Ваљево – Дивци – Мионица и Ваљево – Словац – с. Моравци.
II. армија: Уб – Караула – Близански висови – к. 366. Комуникациска линија: од Близанских висова и Уба ка Лазаревцу“.
Напомена. Под истим бројем послат је овај извештај Господину министру војном – Ниш.
„Због промењене опште ситуације на војишту, све три армије повућиће се вечерас са својих садањих положаја на положаје за непосредну и упорну одбрану Ваљева и то на линију: Дебело брдо – Јолина бреза – Ставе – Совачки кик – Каменица – Мартиновић – Просек – Јаутина – Близански висови – Караула – Уб. Ова промена опште ситуације на војишту постала је због поколебаног самопоуздања код наших трупа, чему је поглавити узрок: немање довољне количине артилериске муниције“.
Директива Обр. 6253 у 8 часова
Команданту I., II, И III. армије
„На случај неуспешне одбране Ваљева наређујем, да се све три армије повуку на десну обалу Колубаре и то:
1. I. армија правцем: Ваљево преко Гукоша и Сувобора за Горњи Милановац, спречавајући што упорније надирање непријатеља ка Г. Милановцу. За овај циљ посести са 1 дивизијом положај код Баћиноваца (к. 700) на путу за Сувобор, а са остале две дивизије положај код Гукоша, на десној обали реке Љига. Магацини: Бољковци, Брајићи, Горњи Милановац.
2. II. армија правцем од Уба и Близанских висова ка Лазаревцу на десну обалу Колубаре. Посести положај за одбрану: Волујак – Главица – Човка. II. армија ће служити као наслон за повлачење I. и III. армије на десну обалу Колубаре.
3. III. армија левом обалом Колубаре, прелази ову на месту код Диваца и Словца и поседа положај за одбрану између II. и I. армије на линији Чибутковица – Округло поље (к. 246). Магацини: Белановица (Клањевац), Аранђеловац, Доња Шаторња.
4. Ради јединства у дејству и узајамног потпомагања армије ће трајно одржавати међусобну везу.
5. Железнице, путове, мостове, телефонске линије итд. рушити и кварити; храну и стоку реквирирати и уклаљати у позадину и непријатељу на све могуће начине отежавати напредовање.
О пријему наређења известите“.
Наређење ОБр. 6468
Команданту II. армије – Бајевац
„Велики мостовни трен (I. и III. одељење) у Лазаревцу, са подигнутим мостовима на Колубари, стављају се на ваше расположење и под команду“.