Ситуација
У току 12. новембра, стигли су у Врховну команду ови важнији извештаји:
Од команданта II. армије
ОБр. 3464
(у поноћ 11./12. новембра)
„За извршење директиве ОБр. 6253 од 11. тек. месеца, ја ћу очекивати у своје време благовремено наређење Врховне команде, али молим, да ми се још сад јави на којима ће местима прелазити Колубару трупе, које су размештене од Карауле – к. 357, јер је немогуће њихово рокирање за прелазак Колубаре на Словац и низводно“.
ОБр. 3465
(у поноћ 11./12. новембра)
„Не могу да савладам послове управљања са 5 оперативних јединица, које сада имам, па молим, да се једне ослободим“.
ОБр. 3485
(у 18.50 час. 12. новембра)
„Постоји само једна комуникација за ову армију: Лазаревац – Даросава – Аранђеловац, која поред своје узаности једва може да задовољи потребе једне дивизије. Предлажем, да се у Даросави образује нарочито слагалиште, које би се пунило железницом. Све претекле своје возове и установе да трупе групишу код Аранђеловца, одакле би замењивали заморене делове, који су на опслуживању јединица“.
ОБр. 3497
(у поноћ 12./13. новембра)
„Стање армије у току дана и вечерас овако је:
1. Тимочка дивиз. I. позива: стање је редовно. Одступање је извршено у реду и неузнемиравано. Веза са суседним дивизијама постигнута је. Коњичке непријатељске патроле виђене су правцем: Свилеува – Тулари; две чете пешадије правцем: Крнуле – Јазовик – Кожуари.
2. Тимочка дивиз. II. поз. посела је одређени јој одсек. Заостали на маршу у велико су прикупљени. О непријатељу, с којим је додир још синоћ прекинут, у току дана ништа се није сазнало.
3. Коњичка дивизија држала је линију: Бањани – Орашац – десну обалу р. Вукодраже до Јасике; наслон има десно на трупе Обреновачког одреда. Непријатељ је у току дана нападао правцем села Бељина – Виногради обалом р. Вукодраже на Дрен и преко Савског поља и Јасике, јачином: 1 пука пешадије, 2 батерије и 1 ескадрон. Коњичка дивизија сада држи линију: Мојсиње – Прека међа – Страна – Богојевић – Орашац – источну ивицу с. Бањани и у непосредном је додиру са непријатељем“.
Од команданта III. армије
ОБр. 2552
(у 13.30 часова)
„Дринска дивизија I. позива јавља: извиђачки ескадрон са леве обале Драгојевачке реке у 8.20 часова извештава, да је 1 непријатељска чета подишла Драгојевачкој реци; у 8.45 часова један непријатељски батаљон спушта се од Прокића брда ка к. 353. Са коте 373 виђене су две непријатељске колоне (свака око 1 пука пешадије) у покрету правцем: Бојчица – Главица – Јолина бреза. Официр за везу јавља, да су се у 9.40 час. пред целом предстражном линијом Моравске дивиз. II. поз. појавили непријатељски пешадиски делови. Извиђачки ескадрон из Црниљеве реке у 9.50 часова јавља: да се 1 непријатељски батаљон спушта у Ваљевско Црниљево. У 10.30 час. јавља, да 1 непријатељски пук наступа од Влашића гредом у правцу Туђина. Извиђачки ескадрон са Великог Белега јавља у 11 часова, да се једна непријатељска колона дужине 1 час хода (цени је око два пука пешадије) креће са Великих Бара ка Брезници; друга непријатељска колона (јака до 1 пука пешадије) силази са Биловог брега ка Киселој води; трећа непријатељска колона (јачине до два батаљона са брдском батеријом) силази са Илићевог брда ка Остењаку. Једна непријатељска колона (непроцењене јачине) креће од Граовице ка коти 380. У овој колони било је и коњице и брдске артилерије“.
ОБр. 2553
(у 13.55 часова)
„Дринска дивизија I. позива јавља: Официр за везу из Моравске дивиз. II. позива јавља, да се са Јолине брезе види подилажење једне непријатељске дивизије ка 5. пуку Дринске дивизије I. позива. Због овога је 2. пук привучен више на десно крило Јолине брезе. Командант батаљона са В. Белега јавља, да се непријатељ креће у три колоне од Влашића ка линији: Мартиновић – Оглађеновац – Јаутина. Десна и лева колона су од по 2 батаљона, а средња 1 – 2 пука. Десна колона иде преко Великог Белега, где је тај батаљон који се повлачи ка Осладићу, а друге две колоне крећу се ка Оглађеновцу и Јаутини“.
ОБр. 2565
(у 23.40 часова)
„Све трупе ове армије заузеле су своје положаје и припремају их за одбрану. Дринска дивизија I. поз. је на линији: к. 393 – Шерметовац – (Осамић) – до Мартиновића закључно; Комбинована дивиз. I. поз.: к. 416 – Просек – Јаутина; Дринска дивиз. II. поз. од Јаутине – к. 357 закључно. Закључак је по извештајима, да је непријатељ груписао око 1 дивизије према центру и левом крилу Дринске дивиз. I. поз. Непријатељ је тукао јаком артилериском ватром к. 373 и Шерметовац. Наша истакнута одељења на к. 373 била су јако нападнута и у реду су се повукла на главни положај. Батаљон са Вел. Белега повукао се у правцу к. 429. И на фронту Моравске дивизије II. поз. вођена је данас борба на предњим положајима. Једна хаубичка батерија Дринске дивизије I. поз. пласирана је тако, да може помагати Моравску дивизију II. позива. Армиски штаб је код цркве у Доњој Буковици. Тимочку дивизију II. позива примио сам под своју команду“.
Од команданта I. армије
ОБр. 2689
(у 10 часова)
„Са армиским штабом стигао сам у Ваљево у 9.45 часова“.
ОБр. 2696
(у 13 часова)
„Моравска дивизија II. поз. јавља: у 7 час. почео је напад на предстражне положаје на целом фронту дивизије. Предстраже су се почеле повлачити после 8 час. и сад су се приближиле главном положају, а непријатељски предњи делови избили су на предстражне положаје. Непријатељска артилерија почела је дејствовати на Јолину брезу и на косу Врагочаницу. Наша је артилерија такође у дејству.
Дунавска дивизија I. поз. у 11 час. јавља телефоном: Непријатељ је око 7 час. отпочео напад са правца Јаловик – Ива. Наши предстражни делови са Бадњине и Камилавке повлаче се.
Дунавска дивизија II. позива у 1 час телефоном јавља: Непријатељ туче слабом артилериском ватром положаје левог крила ове дивизије. Напад до сада није предузео“.
ОБр. 2699
(у 15.30 часова)
„Дунавска дивизија I. позива у 14.25 час. јавља: „Слаба артилериска борба води се на целом фронту. Непријатељ је избио на линију: Дебели Цер – Бадњине – Камилавка – Дренаићски вис. У Дренаића реку са виса спуштао се у 13 часова 1 непријатељски батаљон и 1 брдска батерија.
Моравска дивизија II. позива у 14.40 часова јавља: Стање у 13 часова: Непријатељска пешадија продужава прилажење; наши предњи делови још су испред главног положаја. Непријатељска артилерија гађа поглавито Јолину брезу. Груписање непријатеља још се не може да оцени. Види се наступање непријатеља према Дунавској дивизији I. позива“.
ОБр. 2704
(у 18.15 часова)
„Стање Дунавске дивиз. I. позива у 15 часова је овакво: Непријатељ се задржао на линији: Камилавка – Бадњине. Артилерија им је на Бадњинама (к. 517) ућуткана нашом градском артилеријом. Пред десним крилом држимо предњу тачку к. 518.
Изгледа, да је непријатељ јачу снагу упутио на Моравску дивизију II. позива. Примећен је 1 непријатељски пук који се спушта између Камилавке и Дренаићског виса у правцу Медведника ка Дунавској дивизији II. позива. На Копиловићу је 1 пољска батерија“.
ОБр. 2705
(у 18.55 часова)
„Повучене трупе Рогачичког одреда пристижу у 7.30 часова на Дебело брдо. До 11.30 часова положај је био поседнут цео овако:
Десно крило: 2 батаљона на Малом Медведнику, наслањају се на В. Медведник а држе предњим деловима Столице; 2 батаљона на Јабланику са предњим деловима на Палежу, на Рошкој стени; 1 батаљон на Остењаку, а на Јабланику и 2 брдска топа.
Центар: 1 батаљон на Боровњаку и Дубоком вису; 2 батаљона, 4 Дебанжова пољска и 1 брзометни топ на Колцу.
Лево крило: 2 батаљона на Сови, а предњим деловима на Пустом пољу. На Сову треба да дођу и 2 пољ. брзомет. топа.
Општа резерва: Два батаљона на Дебелом брду.
Непријатељ, јак око 5 батаљона, отпочео је напад данас у 7 час. на Боровњак, а Јабланик туче само артилеријом. Од Пусте Јеле ка Тисовачи виђена су два непријатељска батаљона око 10 часова. Два батаљона 18. пешад. пука I. поз. са М. Медведника одступила су ка с. Ребељу због надирања јаче непријатељске колоне ка М. Медведнику и друге једне од Бобија Торничких, као и због јаке непријатељске артилериске ватре. Командант завршује да ситуација код његовог одреда постаје све тежа, јер непријатељ наступа и од Рогачице“.
ОБр. 2714
(у поноћ 12./13. новембра)
„Дунавска дивизија II. позива посела је данас одређени одсек овако: Леви одсек Округлић – Крупањ: 3 батаљона са два митраљеза; средњи одсек Совачки кик: 1 батаљон; десни одсек падина Совачког кика ка Орловици: 1 батаљон. Општа резерва: 4 батаљона и митраљеско одељење позади Совачког кика. Коњица код Ребеља. Артилерија на Совачком кику. Један непријатељски батаљон спуштао се ка Јасиковачком потоку. Важност М. Медведника је велика, а ова дивизија нема могућности, да се протегне, да би га обухватила. Заробљеници веле да је према Рогачичком одреду: 5. и 3. бригада, а према I. армији 13., 5., 6. и 4. бригада“.
Од команданта Ужичке бригаде
ОБр. 624
(у 22.45 часова)
„Јутрос од 1 – 2 часа непријатељ је покушао да пређе Дрину на ушћу Рогачице, но одбивен је. Обдан била је борба са непријатељем од Товарнице и Жљебца; задржан је. Дуж целог фронта бригаде била је артилериска борба. На левој обали Рогачице непријатељ нас је напао са Перунике и Црвене стене, а потом и са Пресека; напад је одбивен. Нападало је 2 батаљона пешадије, 6 митраљеза и 4 топа. С вечери од Галичког брда непријатељ је вршио обухват. Делови овог одреда задржали су: Звезду – Јасеновац. Послао сам одреду 1 вод брдске артилерије, с тим да се у току ноћи добро утврди, обухватив и Главицу к. 932, у вези са Јасеновцем“.
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 543
(у 8 часова)
„У току целе ноћи непријатељ је артилеријом са Бежаниске косе и од Земуна дејствовао на град, Савски мост и Топчидерско брдо, без већег успеха. На осталим тачкама није било важнијих промена“.
ОБр. 549
(у 21 час)
„Данас је непријатељска артилерија са Бежаниске косе тукла: Топчидерско брдо, Савски мост, град и варош (2 метка на Цветни трг – без штете). Ми нисмо одговарали. Око Сурчина виђен је покрет трупа и утврђивање. По подне летео је аероплан правцем: Ковин – Гроцка – Торлак – Топчидерско брдо – Београд – Земун. Тукли смо га добрим стрелцима – но без успеха“.
Од команданта Обреновачког одреда
ОБр. 1344
(у 8.50 часова)
„Ноћ је прошла на миру. Са Кртинске избацио је наш брзометни вод 10 зрна на Прогар, где се осетило било неко комешање. По телефонском извештају начел. штаба Коњичке дивиз., коњичке патроле кренуле су се јутрос око 6 часова са места преноћишта ка десној обали Вукодрашке реке, коју мисле да држе у својим рукама. Јутрос рано у зору послао сам 1 батаљон од 3 чете и 2 топа на Дренски положај; пошто се ноћас са Коњичком дивизијом није имало никакве везе, томе команданту батаљона наредио сам јутрос у 6 часова, да по потреби помогне својом ватром рад делова Коњичке дивизије, који му буду суседи и о овоме известио сам телефоном команданта Коњичке дивизије. Око 8 час. непријатељ је напао на Ушће и борба се још сад води пешадиска и артилериска“.
ОБр. 1356
(у 21.30 часова)
„Непријатељ је у 7.30 часова нападао леви одсек од Ушћа до Белог брода на десној обали р. Вукодраже, почев напад са линије: Дебрц – Повлаке – Бељин. Напад је одбивен и десна обала Вукодраже задржана. По разговору телефонском са начелником оператив. одељења Врховне команде, послао сам свог начелника штаба на Дренски положај, да тамошњег команданта батаљона упозна са новим задатком. Путом ка Дренској цркви сретао је коњичке патроле, које су му рекле, да је Дренски положај пао, а батаљон прскао. Од Дренске цркве морао се вратити у Орашац, где је дознао од 1. коњичке бригаде, да је мој батаљон имао везу десно са 1. бригадом, но лево је била доста слаба веза са 2. бригадом, чије су се две чете III. позива нагло повукле из борбе и распрштале, те је непријатељ обухватио батаљон са левог крила и бока зашав доста у позадину. Командант батаљона употребио је и батаљонску резерву, донекле сузбио напад с бока, но том приликом погине и он и командир те чете, а војници се поколебају и прсну. Артилериска заштита бомбама је одбила јуриш на брзометни вод; извучен је један топ, а један топ и командир капетан Терзић су заробљени. 1. коњичка бригада обавестила је мога шефа штаба, да ће се задржати вечерас на линији: Мојсиње – Јасиково – Прека међа (к. 109) са резервом за левим крилом; 4. батаљон још се скупља код Шиљине механе. Данас се видело јаче поседање ровова према Скели; у Купиново је низ воду стигао 1 батаљон, 1 батерија и 1 ескадрон. Командир ескадрона јавља: „Целог дана немам извешћа од својих двеју официрских патрола, сматрам их за изгубљене“.
Од делегата ђенерала Јанковића – Цетиње
ОБр. 266
Делегат ђенерал Јанковић са Цетиња у 20 часова јавља: „Да је непријатељ и данас – већ четврти дан – снажно нападао Грахово, али је одбивен са великим губитцима. Борба је трајала до 19 часова. По току боја изгледа да непријатељ под ноћ одступа. На другим местима је мир, сем непријатељске артилериске ватре против Кука, без резултата“.
Наређења Врховне команде
Наређење ОБр. 6279
(у 16.40 часова)
Команданту II. армије – Бајевац
Главном интенданту – Аранђеловац
„У вези наређења ОБр. 6274, начелник штаба је наредио да војишно слагалиште за II. армију буде у Лазаревцу место у Лајковцу“.
Наређење ОБр. 6292
Команданту II. армије – Бајевац
„Повлачење ваше армије подешавајте по III. армији. Трупе размештене на фронту: Караула – Близански висови прелазиће Колубару код Словца, тако да мост код Словца користи и III. армија“. Свеза ОБр. 3464 и 3568.
Наређење ОБр. 6293
Команданту Обреновачког одреда
„Телефоном је издато наређење пуковнику М. Лејшанину, да обрати пажњу и на запад у правцу села Дрена; да непријатеља задржава, а по могућству да га потисне. У исто време пажња на северни фронт. Лево, да ухвати везу са Коњичком дивизијом, а десно са Остружничким деловима Београдске Одбране. На случај, да буде приморан на повлачење, да се пребаци на десну обалу Колубаре и поседне положаје за одбрану. На Колубари спрам Стублина, да направи 1 – 2 моста за комуницирање са обема обалама. Дејство да буде уопште активно. Обреновачки одред да служи као веза између II. армије и Одбране Београда, обезбеђујући у исто време бокове и једне и друге групе“.
Наређење ОБр. 6301
у 19 часова
Команданту Обреновачког одреда – Обреновац
„Наређено је, да 10. кадровски пешад. пук домаршује из Ресника најкраћим путом у Обреновац, где да се стави под вашу команду. Пук се сад транспортује железницом из Младеновца и по искрцавању у Реснику полази одмах на марш“. Под ОБр. 6301 јављено је о овоме начелнику саобраћајног одељења с тим, да 7. батерију Тимочког артилер. пука, која је била са овим пуком, упути сувим у Лазаревац, где ће добити наређење од команданта II. армије“.
Наређење ОБр. 6302
у 19.15 часова
Команданту I. армије – Ваљево
„Наређено је, команданту места Ваљево, да вам одмах стави на расположење 5. дринску позициску батерију“.
Наређење ОБр. 6303
Команданту III. армије – Буковица
„Наређено је, да 9. батерија Тимочког артилериског пука домаршује сутра 13. овог месеца из Лазаревца у Ваљево, где да се стави на ваше расположење“.
Наређење ОБр. 6304
Команданту II. армије – Бајевац
„Наређено је, да 7. батерија Тимочког артилериског пука по искрцавању у Младеновцу одмаршује у Лазаревац, где да се стави на ваше расположење“.
Наређење ОБр. 6305
Команданту III. армије – Буковица
„Ради лакшег командовања, а обзиром на положај појединих армија, наређујем: Тимочка дивизија II. позива која држи линију од к. 357 до Близанских висова, да уђе још вечерас у састав III. армије“.
Команданту II. армије – Бајевац
„Обзиром на вашу представку под ОБр. 3465 Тимочка дивизија II. позива улази од вечерас у састав трупа III. армије. Потребно наређење издато је команданту III. армије“.
Наређење ОБр. 6306
Команданту II. армије – Бајевац
„У Лазаревцу се од вечерас налазе на расположењу Врховне команде: 1 батаљон 14. кадровског пешадиског пука и по 1 батаљон 2. и 12. пешадиског пука III. позива. Командант може ове трупе употребити за утврђивање Лазаревачких положаја“.
Наређење ОБр. 6310
Команданту II. армије – Бајевац
„Начелник штаба одобрио је ваш предлог ОБр. 3485 (види горе извештај ОБр. 3485). Поступите по њему. Главном интенданту наређено је потребно“.