13. новембар, Ситуација и наређења Врховне команде

Ситуација

У току 13. новембра стигли су у Врховну команду ови важнији извештаји:

Од команданта II. армије

ОБр. 3510

„Извештавам, да немам чиме више појачавати Коњичку дивизију, која је нападала па се повукла на линију: Мојсиње – Прека међа – Бањани“.

ОБр. 3526
(у 18.20 часова)

„Пошто ми је десно крило са обзиром на евентуалност предвиђену са ОБр. 6253 од 11. ов. месеца јако изложено, те је Шумадиска дивизија I. позива недовољна за све евентуалности, а обзиром и на природну јачину положаја Близански висови – Караула, наредио сам да Моравска дивизија својим трупама поседне и брани положаје Близански висови – Караула, а 4. пук I. поз. „Ст. Немање“ упути на раскрсницу друмова: Уб – Ваљево, Уб -Лајковац, како бих га могао евентуално употребити за појачање Шумадиске дивизије I. позива. Ово јављам ради знања; веза ОБр. 3467“.

ОБр. 3528
(у 19.50 часова)

„Коњичка официрска патрола од с. Бањани приметила је непријатељску колону од Бањана ка Врелу јачине око: 2 ескадрона коњице, 1 пук пешадије и 1 батерија. Непријатељ постепено наступа ка с. Вукићевцу и Орашцу од с. Вукоње“.

ОБр. 3542
(у поноћ 13./14. новембра)

„Стање армије данас и вечерас овакво је:
Моравска дивизија I. позива. Дан је прошао на миру. Официрска патрола јавља, да је у 10 часова један непријатељски коњички вод ушао у Коцељево и послао патролу ка Дружетићу.
Тимочка дивизија I. позива. Коњичка официрска патрола јавља, да је непријатељ јачом снагом дошао до с. Трлића.
Шумадиска дивизија I. позива. Патролно пушкарање било је код с. Црвене Јабуке. Према средњем одсеку дивизије опажене су у подне непријатељске патроле. У 18.20 часова опажен је непријатељски пук пешадије са возовима од цркве у Врелу ка Убу. Коњичка официрска патрола у 18.30 часова бацила је мост у ваздух на р. Убу према с. Црвена Јабука.
Моравска дивизија I. позива накнадно јавља: у 16.30 часова стигао је непријатељ јачином 1 чете у с. Суботице, где се задржао; предњи му делови: 2 вода пешадије и вод коњице стигли су у Коцељево“.

Од команданта III. армије

ОБр. 2568
(у 10.15 часова)

„Тимочка дивизија II. позива ноћас је известила о несрећном стању у дивизији. Бројно стање је невероватно слабо: 13. пук има само 6 чета = 923 војника. 14. пук: 2 батаљона = 1.243 војника; једино 15. пук има 2.070 војника. Има три полубатерије и две батерије = дакле 14 топова. Старешински кадар је јако опао, дух и морал исто тако, наступила је крајња недисциплина и растурање из команада. Употребиће данас крајња средства за повратак реда и духа. Не види се узрок овоме, али по једном телефонском разговору, то је последица ноћних маршова при одступању“.

ОБр. 2575
(у 11 часова)

„У току прошле ноћи: Комбинована дивизија, стање је непромењено; Дринска дивизија II. позива, нема ништа ново; Тимочка дивизија II. позива, нема ништа ново.
Дринска дивизија I. позива: синоћ од 21 – 22 часа водила се борба на фронту Шерметовац. Преко ноћи сем мањег пушкарања нема ништа ново. По податцима до сад, непријатељ се групише према Дринској дивиз. I. позива, рокирајући се са фронта Моравске II. позива. Још нисам успео да Дринску дивизију I. позива ојачам, јер се врши преоружање и попуна рекрутима. Сад јавља Дринска I. поз., да се од заробљеника сазнало, да је на путу Каменица – Осечина 1., 6. и 14. брдска бригада“.

ОБр. 2605
(у поноћ 13./14. новембра)

„Данас око 16 часова 1 непријатељски пук са 1 – 2 батерије избио је на Коњски гроб. Исто толико је избило на к. 324. У 14 час. у с. Оглађеновцу било је 400 непријатељских војника са нешто коњице. У 17 час. 1 брд. батерија са 1 – 2 чете избила је између реке Уба и к. 342. Батерија је одмах отворила ватру на к. 416. Непријатељ целог дана снажно напада линију: Осладићски вис – к. 393. Борба је врло упорна и више непријатељских напада одбивено је. С вечера Осладићски вис био је обасут двема хаубич. батеријама од В. Белега и са фронта. Борба се ипак настављала, док положај није био готово сасвим опкољен, кад су трупе повучене на прихватни положај. У сумрак непријатељ је силно притискао к. 393 и заузео њене предње окомке, одакле је, не задржавајући се, напао и на остали део ове тачке, те успео да је заузме. Главни узрок овом неуспеху је велики положај, пукови су бројно слаби, заморени и малаксали. Испресецан терен и магла, а дивизиска резерва од бројно слабог 17. пука утрошена је. Од других дивизија није се могла на време помоћ довести, пошто је се вршило преоружање и попуна. У току борбе појачани су дивизиском резервом 6. пешад. пук већим њеним делом а 5. пук мањим. 6. пук имао је врло јаке губитке, а изгубио је и 4 пољска топа.
Дринска I. поз. ће сад држати линију: Мартиновић – к. 456 – к. 410. Мана је ове линије: слабија је веза са Јолином брезом; горње коте нису утврђене. Код људи је наступила крајња изнуреност и физичка и морална. И у материјалном погледу наступила је крајња изнуреност, војници нису ни били као што треба, а материјал квари се и троши. У свима досадањим борбама Дринска I. поз. изгубила је свега 16 топова за ова 4 дана, 6 их је потпуно демонтовано. За поправку стања код Дринске I. поз. узео сам из Дринске II. поз. свега 3 батаљона 5. пеш. пука; код осталих врши се попуна и преоружање. Од Комбиноване дивизије није се могло ништа узети, јер су јој пукови мали, а и пред њима појављују се непријатељске јаче снаге. Дринској I. позива наредио сам, да положај пошто пото мора држати. Командант ми је одговорио, да ће заповест извршити, али је уверен, да ће се сутра под борбом вршити одступање“.

Од команданта I. армије

ОБр. 2713
(у поноћ 12./13. новембра)

„Моравска дивизија II. поз. 12. новембра у 22.30 часова јавља за распоред дивизије: „Десни одсек на изворном делу Жарковића потока: 1. пук са 1 батеријом; средњи одсек, Јолина бреза: 2. пук са две батерије; леви одсек, Врагочаница: 3. пук са 2 батерије. Дивизиска резерва: 8. кадров. пук у потоку Врела. 1. пуку послат је вечерас из резерве 1 батаљон и пионирски полубатаљон, јер је тамо опажено згушњавање непријатеља. Коњица је на десном крилу. Штаб је у Причевићу; командант је на положају, на левом одсеку. Постоји телефонска веза са двема суседним дивизијама“.

ОБр. 2721
(13. новембра у 11 часова)

„Дунавска дивизија I. поз. у 8.30 часова јавља: На фронту ове дивизије нема ништа ново; батаљон на к. 518 одбио је неколико слабијих напада; једна чета са Локве повукла се била обноћ, но у 3 часа враћена је поново на Локве. Распоред дивизије: Десни одсек: Главица, 9. пешад. пук I. позива, његове две батерије пласиране су на коти између к. 478 и ушћа Врагочанске реке. Леви одсек: Орловица, 9. пешад. пук II. позива од 3 батаљона и 2 пољске батерије; два градска топа, вод хаубица и 2. батерија Дунавске дивиз. II. позива од 2 топа пласирани су на Радојевици. Резерва: 4. прекоброј. пук I. поз. источно од Сељака. О непријатељу се зна, да напада 13. брдска бригада преко Дренаићског виса Дунавску дивизију II. позива; 16. бригада правцем: Пецка – Ива – Бадњине; 3. бригада правцем: Богдановић – Јаловик – Дебели цер; 6. бригада вероватно према фронту Моравске дивизије II. позива. Према Рогачичком одреду је 5. брдска бригада. Брдским хаубичким батеријама непријатељ је јуче дејствовао са Бадњина и са Котловића. Дивизија је утврдила и линију: коса између к. 478 и ушћа Врагочанске реке – Сељак – Радојевица – Орловац, за случај ако би се Главица испустила.
Дунавска дивизија II. позива јавља: ноћ је прошла на миру. Распоред дивизије: леви одсек, Округлић – Кутањ и даље у правцу Јабланице: 2 батаљона 8. пука II. позива, 1 батаљон 15. пука III. позива и коњичко митраљеско одељење. На овом одсеку нема артилерије. Средњи одсек: Совачки кик, 1 батаљон 8. пука I. позива од Совачког кика до Орловице искључно; десни одсек: 1 батаљон 5. пука III. позива. Артилерија: 2 пољске брзометне батерије и 1 Дебанжов вод на Совачком кику. Коњица је сва око Поћуте. Резерва: 4 батаљона позади Совачког кика.
Моравска дивизија II. позива. Ноћ је прошла на миру. Лево крило дивизије, које је било на Остењаку, повућиће се по мом наређењу до у висину Дунавске дивизије I. позива. У 9.10 часова почела је борба на Савића брду. Ништа се не види од снега и магле. Резерву премештам за Јошево. Напад на Савића брдо у 9.50 часова одбивен је бајонетом, употребом пуковске резерве. Други је напад био на Јолину брезу и он је одбивен. Наређено је под смртном одговорношћу, да се нико не повуче, али се ипак понеко повуче. Положај држимо добро. Телефонска веза са Рогачичким одредом у прекиду је“.

ОБр. 2727
(у 12.15 часова)

„Код Дунавске дивизије I. позива нема борбе. Непријатељ држи линију Аниште – Медетић слабијим деловима. Према левом одсеку непријатељ је заузео Локве, чета 9. пука II. позива, упућена тамо, повукла се на Орловац; јавља, да је непријатељ са 2 батаљона на Локвама; послате су официрске патроле, но велика магла отежава извиђање. Према Моравској дивизији II. позива јутрошња борба је ослабљена. Утисак је, да је се непријатељ груписао према левом крилу Моравске дивизије II. позива, да његови делови пред фронтом Дунавске дивизије очекују, да падне решење код Моравске дивизије II. позива, па тек онда да предузимају акцију према Дунавској дивизији“.

ОБр. 2731
(у 13 часова)

„Начелник штаба Моравске дивизије II. позива у 12.10 часова јавља: „Непријатељ напада на цео фронт Моравске дивизије II. позива. Ситуација је врло тешка; официри улажу сав свој труд, али је ствар ипак несигурна, ако се напади продуже као што има изгледа; многи војници напуштају ровове и са тешком муком враћају се натраг“. Наређено је команданту Дунавске дивизије I. позива да пређе у напад и то нарочито десним крилом, те да потпомогне Моравску дивизију II. позива, а овој, да се добро држи“.

ОБр. 2733
(у 15 часова)

„Дунавска дивизија I. позива у 13.30 часова телефоном јавља: „Решио сам се, да непријатеља нападнем целом дивизијом и то: 4. прекоброј. пуком из дивиз. резерве правцем к. 448 и из долине Врагочанске реке на фронт: Савића брдо – Остењак. 9. пешад. пук I. позива од к. 618 на фронт Медетић – Аниште и 1 батаљон 9. пука II. позива на правцу Станине реке. Два батаљона 9. пука II. позива задржаћу у дивизиској резерви привремено на положају Сељак – Орловац. Молим команданта за наређење Моравској дивизији II. позива да потпомогне овај напад нападом непријатеља пред собом; а Дунавска дивизија II. позива нападом на Локве – Погледало.
Моравска дивизија II. позива. У 13.15 часова начел. штаба телефоном јавља: „Напад је на целом фронту веома јак, делови 3. пука су попустили; развијена је и дивизиска резерва. Борба још није решена. Непријатељ је јак у Врагочанској реци и тамо треба управити напад Дунавске дивизије I. позива. Телефонска веза са неким пуковима прекинута је.
У 13.50 час. наредио сам команданту Дунавске дивизије I. позива, да одмах нападне непријатеља по достављеном предлогу, а нарочито у Врагочанској реци. Дунавској дивизији II. позива наредио сам, да нападне непријатеља у правцу Погледала бар са 1 – 2 батаљона, те да помогне напад Дунавске дивизије I. позива“.

ОБр. 2734
(у 15.45 часова)

„У 14.40 часова начелник штаба Моравске дивизије II. позива јавља: „Изгледа да се стање побољшава, врло јаки напади за сад су одбивени. Поколебани делови 3. пука враћају се на своја места. Борба је готово престала код 2. и 3. пука, али се води на десном крилу код 1. пука са којим као и са 2. пуком немам везе – телефон је у прекиду. Крајњи резултат још се не зна. Саопштено му је, да је наређени напад Дунавске дивизије I. позива отпочео, као и то да Моравска дивизија II. позива треба одмах да пређе у напад“.

ОБр. 2735
(у 16.50 часова)

„Дунавска дивизија II. поз. у 14.40 часова јавља: Командант Рогачичког одреда пуковник Мишић известио је, да непријатељ јако напада на Јабланик. Батаљон јужно од Дебелог брда видео је око 2 непријатељска пука у наступању од Рогачице. У 15.30 часова Дунавска дивизија I. позива јавља, да је непријатељ заузео к. 518 између Аништа и Главице, и да је својим трупама наредио преотимање ове коте“.

ОБр. 2737
(у 18.20 часова)

„У 17.30 часова Дунавска дивизија II. позива јавила је, да су јој трупе изгубиле Округлић к. 799 и растуриле се. Наредио сам команданту ове дивизије, да свима средствима, која му стоје на расположењу, изгубљени положај поврати.

ОБр. 2740
(у 19.30 часова)

„У 18.35 часова начелник штаба Моравске дивизије II. позива телефоном јавља: „Пукови су на својим положајима. Дивизиска резерва је утрошена. На лево крило дивизије стигао је 4. прекоброј. пук у висину 3. пука. Овде су биле јаке и огорчене борбе; наше су трупе морале често правити испаде и одбијати непријатеља. Време је врло рђаво; ветар дува нашим људима у лице, те им отежава нишањење. Борба се утишала“.

ОБр. 2743
(у 22 часа)

„Дунавска дивизија II. позива у 17.30 часова јавила је: Без мало ишла је борба цео дан, ну слабо; али пре два часа настала је силна борба на одсеку Округлић – Кутањ па у лево до Јабланице; још одмах с почетка трупе су изненађене у магли напустиле положаје и ако су се тамо налазили најбољи команданти и батаљони. Покушај, да резервом повратим одсек није успео. Трупе са десног и средњег одсека остале су на својим положајима. Трупе су сад на положају Орловац – Совачки кик – коса на левој обали Житковац потока. Резерву сам прикупио код с. Столача. Молим, да ме командант Дунавске дивизије I. поз. ако је могуће потпомогне и појача бар са 2 батаљона.
Јачина непријатеља, који је нападао Округлић – Кутањ, по оцени команданта батаљона, најмање је 4 батаљона. Коњица је око Поћуте и штити мој леви бок. Ја сам у с. Совљаку и ако прикупим распрснуте батаљоне, сутра ћу предузети напад. Официри који су одаслати ка Поћутама да прикупе војнике, нашли су их тамо много из 18. пука без официра. Наређено је коњици да ове војнике прикупља и упућује на Виловицу.
Начелник штаба Дунавске дивизије I. позива телефоном у 20.05 часова јавља: На левом крилу дивизије мир је и не води се борба; на центру повратили смо данас изгубљену к. 518 а на десном крилу још се води борба и то по нас повољно, а према извештају команданта 9. пука I. позива, који је на томе крилу“.

ОБр. 2746
(у поноћ 13./14. новембра)

„Од М. Медведника и Кутња непријатељ је загрозио Дунавској дивизији II. поз. и Рогачичком одреду, те сам наредио, да се Рогачички одред прикупи још ноћас на положаје: Виловица (к. 864) – Марков биљег (к. 855) – Умови (807). При овоме покрету стараће се Рогачички одред и Дунавска дивиз. II. позива да споразумно нападајући непријатеља, који иде преко М. Медведника и Кутња, осигуравају лево крило и бок I. армије. Дунавска дивизија II. позива поставиће релејну везу између штаба ове армије и Рогачичког одреда“.

ОБр. 2750
(у поноћ 13/14. новембра)

„Коњички капетан М. Јанковић, кога сам данас послао команданту Рогачичког одреда, донео ми је овај извештај: Стање Рогачичког одреда у 15 часова: „Пуковник Мишић рекао ми је, да је непријатељ јутрос, користећи велику маглу, изненада напао на Јабланик, који су држала 2 батаљона 8. пука и брдски топ. Овај одред одржао је Јабланик до 16 часова, док сам тамо био држао га је. Око 15.30 часова непријатељ је напао од Рогачице – Пашине равни на фронт Сова, у седам стрељачких стројева, како јавља командант левог одсека и водила се доста јака артилериска и пушчана паљба, али резултат не знам. У овом тренутку командант одреда имао је свега 2 слаба батаљона од по 300 пушака у резерви. При повратку код Поћутске механе око 18 часова нашао сам 1 команданта батаљона 18. пешад. пука, који је јутрос нападао М. Медведник са још 1 батаљоном 18. пука од Виловице. Овај ми рече, да му батаљон, који је био у десној колони, није имао успеха и да сад батаљон прикупља. За онај други батаљон рачуна такође да се повукао. Уопште овај батаљон је јако растурен; војници се виђају у мањим гомилицама растурени по селима и околини, тако да ће требати доста тешкоћа, да се то прикупи и уреди. У исто време овај ми је командант рекао, да је Дунавска II. позива изгубила Округлић.
Командант коњице пуковник Ђока Ђорђевић саопштио ми је, да му је наређено, да коњичким патролама хвата растурене војнике Дунавске дивиз. II. позива и да је том приликом долазило до врло жалосних сцена. И Мали Медведник је у непријатељским рукама, а обзиром на слабост Дунавске дивиз. II. позива на Совачком кику, – онда је јасно у како се критичном положају налази Рогачички одред на Дебелом брду, који непријатељ напада и с фронта од Пашине равни“.

Од команданта Ужичке војске

ОБр. 1499
(у 9 часова)

„Ради затварања правца преко Јелове Горе наредио сам, да командант Шумадиске дивиз. II. позива упути коњицу са 2 митраљеза на Варду“.

ОБр. 1507
(у 17 часова)

„Непријатељ и данас енергично напада на Рогачички одсек. Непријатељ чини јак притисак и од Бајине Баште. Немам извештаја са Дебелог брда, одакле би појава ма и појединих чета, олакшала ситуацију трупа код Рогачице, на фронту Стрмењача – Звезда – Јасеновац. Молим за наређење за ову преко потребну везу и потпомагање. По извесним податцима и знацима пред одсеком Рогачица – Стрмово груписане су 4., 5. и 13. бригада“.

ОБр. 1515
(у 22.30 часова)

„На одсеку према Рогачици у току данашње борбе наше трупе задржале су се на положајима: Јасеновац – Звезда – Стрмењача. Непријатељ се груписавао од подне код Товарнице. Према Бајиној Башти чинио је јачи притисак. Јужно од Вишеграда непријатељ је прешао преко Дрине. Чета је отуда одступила, а ово је повукло и добровољачке чете са ушћа Лима: и једне и друге појачао сам са по четом и наредио да се врате на своје положаје. Сем 4. и 5. кадровског пука, који ће у току ове ноћи стићи на Јелову Гору – Ђаков камен, све остале трупе војске приспеле су на Шарган, Виогор и Торник са предстражама на граничном фронту“.

Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња

ОБр. 272
(у 20.50 часова)

„Непријатељ, који је нападао до синоћ на Грахово, јутрос је одступио преко границе пут Требиња на свима фронтовима црногорске војске, дан је прошао на миру“.

 

Наређења Врховне команде

Наређење ОБр. 6341

Командантима I., II. и III. армије,
команданту Ужичке војске,
команданту Обреновачког и Браничевског одреда и
команданту Одбране Београда

„Самовољно удаљавање војника из команде у последње време умножава се јако, чиме се руши морал и слаби јачина оперативне војске онда, кад у критичним тренутцима треба да буде што јача. Да би се овоме злу стало на пут; да би се у клици онемогућила фатална појава бегства, потребно је према бегунцима предузети најоштрије мере. Свакодневно прозивање по јединичним списковима основних јединица по овом питању неопходно је. Наређено је, да све војне и полициске власти одбегле проналазе и стражарно одмах спроводе њиховим командама“.

Наређење ОБр. 6343 у 13 часова

Телефоном је наређено помоћнику начелника штаба III. армије, да се Дунавској дивизији I. позива нареди, да помогне одбрану Моравске дивизије II. позива. Свеза ОБр. 2731 I. армије.

Наређење ОБр. 6344

Телефоном је саопштено помоћнику начелника штаба III. армије, да је 13. пешад. пук II. позива пронађен у лутању код Голе Главе и да је упућен у своју дивизију. Свеза ОБр. 2568 III. армије.

Наређење ОБр. 6359

Команданту II. армије – Бајевац

„Батаљон 2. пука III. позива и батаљон 12. пука III. позива у Лазаревцу стављају вам се под команду. Командантима батаљона наређено је, да у Лазаревцу очекују ваше наређење. Свеза ОБр. 3510“.

Наређење ОБр. 6371 у 18.30 часова

Поводом извештаја команданта I. армије ОБр. 2737 (види горе), војвода Путник лично наређује телефоном ђенералу Бојовићу, да ситуацију на левом крилу своје армије и код М. Медведника пошто пото поправи.

Наређење ОБр. 6380 у 19 часова

Поводом извештаја команданта II. армије ОБр. 3526 (види горе), начелник штаба Врховне команде војвода Путник, на представку команданта II. армије вечерас преко телефона предочио је и наредио команданту армије, да ће најбоље и најлакше побољшати ситуацију на свом крајњем крилу, ако учини покрет унапред са својим дивизијама, с тим, да од сваке дивизије остане на положају по 1 пук пешадије са потребним делом артилерије, те ће на тај начин: а) принудити непријатеља, који наступа за Коњичком дивизијом, да се повуче уназад и б) сазнати шта и чега има пред фронтом његове армије итд“.

Слични чланци: