Операције аустриске војске
Овог дана бој на планини Романији достигао је врхунац. Срби и Црногорци са знатним снагама одупирали су се бочном нападу аустриских трупа на јаке положаје у рејону Шиљаве главе – Кула. На овај положај Срби су привукли и трупе са Голеша, због чега је аустриски одред од с. Пале без борбе избио на Голеш. Заштићавајући на положају Шиљава глава – Кула свој леви бок, Срби су тежили да једним добро припремљеним нападом пробију центар 18. дивизије на одсеку Кула – Китак. Командант 16. корпуса, приближио је 16. брдску бригаду – своју до сад неискоришћену резерву – од Мркаља ка свом левом крилу, у циљу ојачања 13. брдске бригаде и њеног одлучног наступања дуж пута Мислово – Вишеград једновремено са одлучним нападом 50. дивизије на лево српско крило. Центар 18. дивизије имао је за ово време да се одсудно брани.
Дејство 18. дивизије
Центар ове дивизије у току 21. октобра имао је да издржи ванредно тешке борбе, одбијајући истрајно све српске нападе на Бандин, Побратце и Ступе. Одред ппуковника Шебеља такође се држао на своме положају Китак до 17 часова, ма да су Срби у нападу на њега испољили једну очајничку храброст. У 17 часова Срби предузимају последњи јуриш и наневши осетне губитке одреду ппуковника Шебеља, натерују га на повлачење ка Вишевини (1315). Овај успех Срба, у вези са дуготрајним притиском на центар целокупног фронта, принудио је команданта 16. корпуса, да упути 7. ландштурмску територијалну бригаду од хана Пијесак преко Дрине, да смени 4. брдску бригаду Комбиноване дивизије, која је била на јаким положајима, те да са овом брдском бригадом појача 18. дивизију.
Наступање 13. и 16. брдске бригаде, које су биле на левом крилу 18. дивизије, извођено је кроз једну пусту прашуму и наишло је на изванредно јак отпор српских трупа. Али и поред свега овога, и ако су трупе биле јако измешане наступајући кроз шуму, обе бригаде су успеле да стигну овог дана до мрака на линију: Марјановић – вис Оглавак (1143).
Дејство 50. дивизије
Ова дивизија, уз садејство одреда пуковника Хелебронта, имала је овог дана одличан успех. Одред пуковника Хелебронта, због уздужне ватре српске артилерије, није могао наступати са виса Крст (северно од Новоселци) ка Плјешу (северно од Куле), те је предузео од Кисеља један јак напад на вис Тичијак (932) југоисточно од Новоселци. 3. бригада (3 батаљона) 50. дивизије наступала је дуж ивице висоравни преко Боговића ка Шиљавој глави (1222). Пуковник Виден, као командант главнине 50. дивизије, упутио је 2 батаљона у напад на Шиљаву главу, а са остала 4 батаљона наступао је у правцу Ченгића брда (1006).
У 13 часова, 3. брдска бригада успела је да заузме на јуриш положаје код с. Боговићи, што је омогућило даље наступање ка Шиљавој глави, према којој је десно крило пуковника Видена (2 батаљона) водило јаку борбу, лево крило пуковника Видена (4 батаљона), осигуравши се са 2 чете у правцу с. Неправдићи, наступало је ка коти 1029 испред Ченгића брда. Срби и Црногорци покушавали су да једним испадом од Неправдића учине преокрет у тешкој по њих ситуацији, али без успеха. Око 15 часова аустриске трупе стигле су на јуришно одстојање испред главног положаја српских и црногорских трупа. И Срби и Црногорци држали су се добро, примивши удар на бајонет и водећи крваву борбу прса у прса. Најзад, доминирала је надмоћност аустриских трупа, које су успеле да заузму Шиљаву главу и Тичјак. Српске и црногорске трупе задржале су се на вису Скрајник (1022) и коти 1048 северно од Неправдића, одакле су такође јуришем на бајонет притеране ка добрим положајима на Марковом брду (1042) и Ченгића брду (1006), где су се задржале. Наступила је ноћ. Тежак задатак, изведен у току овог дана, захтевао је безусловно да се трупама даде одмор. Стога је даље наступање одложено за сутра дан.
Операције српске – Ужичке војске
На фронту Ужичке бригаде
У току овог дана било је само пушкарање на предстражама. Примећене су на Дрини и непријатељске коњичке патроле, које се до сада нису виђале.
Дејство Шумадиске дивизије II. позива
У 5.45 часова добивен је извештај од ппуковника Филиповића са Паклинка, да је са једним батаљоном, 2 брдска Дебанжова топа и 1 митраљезом стигао синоћ у 22 часа на Паклинак. На путу за Паклинак дознао је, да су трупе на Китаку потиснуте, те је зато послао 2 чете са брдским брзометним топом као појачање мајору Савићевићу. У 6 часова командант дивизије наређује ппуковнику Филиповићу, да заузме Китак и по заузећу истог да са потребном снагом продужи напад у циљу заузећа Ступе. Два пољска топа од Думанића потпомагаће напад на Китак, а по заузећу ове тачке доћиће тамо пољски топови ради дејства на Ступе и Деветак.
У 8.45 часова командант 11. пука јавља, да је од командира чете са коте 1085 западно од Вигове горе извештен у 7.30 часова, да је батаљон 10. пука синоћ по доласку у помоћ четама III. позива понова заузео ровове на Китаку истеравши из њих непријатеља.
У 10 часова, командант Ужичке војске извештава команданта Шумадиске дивизије II. позива, да је лево крило Лимског одреда синоћ контра нападом сузбило непријатеља и задржало се на преноћишту пред с. Побратци. У току данашњег дана Лимски одред има задатак, да овлада положајима код с. Побратци стога ће командант дивизије наредити, да ппуковник Филиповић поврати Китак и заузме Ступе. На осталом фронту дивизије да се врши блиско извиђање и положаји што боље ојачају. У исто време извештава га, да за заштиту правца преко Слапа на десној обали Дрине има 1 чета на Бабиној гори са по једним водом на утврђеним положајима код Височник града. У 12 часова командант коњичког дивизиона јавља, да се води упорна борба на Китаку, да наша пешадија лагано прилази положају, да је непријатељска пешадија одступала неколико пута, али је митраљезима враћена натраг. Наша артилерија са Паклиника и Вигове горе унакрсном ватром туче Китак, а тако исто и пољски топ са Градца дејствује на Китак и Деветак.
У 10 часова ппуковник Филиповић са Паклинка јавља, да су синоћ наше трупе на Паклинку попустиле, нарочито десно крило где је био 2. прекобројни пук III. позива, због чега је и лево крило попустило. Појачао је трупе на Китаку, те сада тамо има 5 чета 10. пука и 3 чете 12. пука II. позива. Непријатељ је потиснут, али држи још највише тачке на Китаку. Борба се још води.
У 17.55 часова добивен је извештај од ппуковника Филиповића, да је у 12.30 часова заузет Китак и заробљено 50 аустриских војника, као и доста оружја заплењено. У борби је учествовало 5 чета 12. пука са деловима 2. прекобројног пука III. позива и Ибарског обвезничког пука. Наша артилерија са Вигове горе снажно је потпомагала заузеће Китака.
На фронту Шумадиске дивизије II. позива све до 16 часова било је обично пушкарање, а у 16.30 часова непријатељ је предузео јак напад на Бабјак. Борба пешадије и артилерије са обе стране била је врло јака. Непријатељ је на фронту одбивен, али се извесним делом увукао на десном крилу Бабјака између 3. батаљона 12. пука и допунског батаљона 10. пука. Командант дивизије наређује команданту 12. пука, да остане и даље на положајима и да предузме мере ради протеривања непријатеља и заробљавања одељења, која су се пробила у наш фронт. Затим наређује команданту прве одсечне резерве на Локви да одмах упути 1 чету команданту 12. пука, а две чете да упути вечерас на вис код с. Мркоњићи. Команданту пак друге одсечне резерве на Зечици наређује, да обрати пажњу на десно крило Бабјака у коме правцу да сутра (22. овог месеца) зором упути 1 чету ради заробљавања упалих непријатељских одељења и чишћења терена пред собом.
У 20 часова добивена је заповест команданта Ужичке војске ОБр. 1246 ове садржине: Лево крило Црногораца разбивено је код Шиљаве главе. Њихове трупе у току ноћи повлачиће се ка Јабуци и Храњену. Због тога наређујем:
1. Да се Шумадиска дивизија II. позива прикупи и што упорније држи на досадањим положајима: Вигова гора – Бабјак – Вратар и да огарантује повлачење Лимског одреда на линију: Гарас брдо – с. Крстурице – Дебело брдо (1017) – с. Загановић. На десно крило обратити јаку пажњу, као и на везу са Лимским одредом.
2. Да се Лимски одред још ноћас прикупи на фронту: Гарас брдо – с. Крстурице – Дебело брдо (1017) – с. Загановић.
3. Да се возови ешелонирају на путу Семићи – Вишеград. Непотребни да се пребаце на десну обалу Дрине, а на правцу: Вишеград – Добрун – Вардиште.
Према овој заповести, командант дивизије издао је у 23 часа своју заповест у овоме:
1. Да одред ппуковника Филиповића (1 ½ батаљон 10. пука, 1 батаљон 12. пука и 2 брдска Дебанжова топа) сутра 22. овог месеца зором одмаршује и заузме положај између Вигове горе и Гарас брда, на превоју где је најзгодније, остављајући једну чету са 1 брдским топом на Паклинку, а 1 вод на Китаку као заштитнице. Ове заштитнице да остану на својим положајима у току целог сутрашњег дана, а ако буду нападнуте, привући их ближе да поседну згодне предње положаје. Један брдски топ да се врати 11. пуку, а са једном четом ојачати посаду 11. пука на коти 1085. Главни положај: превој између Вигове горе и Гарас брда утврдити фронтом ка западу и северозападу. Ухватити везу лево са Лимским одредом, а десно са 11 пуком на Виговој гори.
2. Да све остале трупе остану на својим местима и у распореду. Командант 11. пука привућиће свој 3. батаљон у погодном моменту на главни положај, остављајући на предњем положају највише до 1 чете без артилерије.
3. Да коњички дивизион дође привремено под команду ппуковника Филиповића.
4. Да се један пољски топ постави на коти 974 и да буде под командом ппуковника Филиповића, а други да се повуче ка Меднику пошто нема поље за дејство. Остала два пољска топа остаће на досадањим положајима за тучење правца ка Тисовом брду.
5. Муницијом се попунити најдаље сутра до подне а потом део I. степена да дође на Семић хан.
6. Да трупне коморе као и до сад доносе храну до хана Бранковића, а одатле товарним коњима до трупа. Одмах по издатку хране да се трупне коморе враћају ка Семић хану ради попуне.
Ситуација
У току овога дана стигли су у Врховну команду ови важнији извештаји:
Од команданта Ужичке војске
ОБр. 1236
„У току јучерашњег дана продужена је борба на целом фронту ове војске. Према десном крилу и центру Шумадиске дивиз. II. поз. биле су слабије борбе између непријатеља и наших извиђачких делова. Долином Жепе непријатељ је јуче наступао ка Слапу и потискивао наше слабије делове са леве обале ове реке. На левом крилу развила се јача борба код Плочника, Деветака и Забрежја. Наше трупе задржале су своје положаје. Заробљено је 8 војника из босанског батаљона 22. пука. Један заробљеник – наредник изјавио је: да је поред 5. бригаде дошла овамо још једна бригада са италијанске границе. Према Лимском одреду водиле су се јаке борбе на његовом десном и левом крилу. Паклинак и Китак непријатељ је обасуо унакрсном јаком артилериском ватром са Ступа и с. Мандре. Паклинак је задржат, али се посада са Китака због јаке ватре повукла из ровова нешто мало уназад. На ову страну упућен је из Шумадиске дивизије II. позива један одред од 2 батаљона, 3 топа и 1 митраљез у појачање ради протеривања непријатеља са Ступа. Због испресецаног терена одред је стигао на Паклинак. Наредио сам, да се у току ноћи по сваку цену извуче 1 пољски топ око Градца. На овоме крилу очекује се данас јача борба. Лево крило Лимског одреда потпомогнуто трупама са центрума, а у циљу олакшања Црногорцима, поред јучерашњег извршило је и данас контра напад. Овај је био потпуно успешан. Ноћ је прекинула гоњење. Трупе су избиле више с. Смртићи; имали смо јаке губитке. Непријатељски губитци велики су у мртвим, рањеним и заробљеним. Према Лимском одреду учествовала је поред 30. ландштурмског пука и непријатељска 5. бригада. По исказу заробљеника ова бригада састављена је: из 1 допунског батаљона 22. пука, 1 активног батаљона 31. пука (Румуни), 1 батаљона 23. ландверског пука (Далматинци), са 4 брдска и 2 пољска топа. Ова бригада дошла је пре 6 дана са Дрињаче. Веле, да су њихови активни батаљони добили бомбе, које се пале повлачењем једне жице и одмах бацају“.
ОБр. 1243
„Командант места из Рогатице извештава ме усмено телефоном, да му је дошао црногорски обласни управитељ и изјавио, да је због јучерашње борбе један батаљон црногорски кажњен. Но он се побунио и отерао своје официре и кренуо се у Рогатицу у намери да све попљачкају. Тражио је његову помоћ. Наредио сам, да се помоћ може дати само на писмени захтев полициске власти а да наше трупе, које чувају њихове магацине, лепим начином објасне, да не смеју вршити пљачке и да не чине употребу оружја. У 13.30 часова командант места извештава ме, да је побуњени батаљон на његов захтев прошао кроз Рогатицу мирно и упутио се ка Горажди изјављујући, да иде Господару да изјави жалбу против сердара Вукотића. Тако исто извештава ме, да многи мештани бегају испред непријатеља и желе да иду ка Вишеграду. Црногорске власти ово не дозвољавају и траже да иду ка Горажди. Наредио сам команданту места, да сваком, који жели ићи ка Вишеграду, изда дозволу, а они који желе ићи у Горажду нека иду. Документујем ово ради употребе“.
ОБр. 1246
„Командант Санџачке војске извештава ме, да му је лево крило на Шиљавој глави потпуно разбивено и да ће се са целом снагом ноћас повлачити на Јабуку и Храњен. Морам наредити постепено повлачење трупа нашег левог крила, за сад у прво време на положаје источно од Рогатице: Гарас – Коштица – Дебело брдо – с. Загановић. Молим за даљи упут“.
Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња
ОБр. 174
(од 21. октобра у 20.30 часова)
„Командант Дринског одреда јавља, да је 19. ов. месеца кренула једна непријатељска колона, батерија и неколико митраљеза од Доброг поља ка Кременци у намери да удари у десни бок Спужке бригаде, која је на положајима: Клуна – Мала Стијена – Плијен према Калиновику. Ова непријатељска колона сукобила се са три батаљона Дринског одреда, одаслатих са левог крила овог одреда од Боровца са задатком, да заштите десни бок Спужке бригаде. У овом сукобу непријатељ је потпуно разбивен и гоњен тако, да је се потпуно растројио оставивши на бојишту велики број мртвих, 1 брдски брзометни топ са муницијом, девет кара, доста пушака и осталог материјала. Командант Санџачке војске јавља, да је непријатељ извукао на Романију у близини Велике Стене једну батерију и да је непријатељ отворио артилериску ватру, а отпочео и напад пешадијом на положај Шиљева глава. Резултат је још непознат. На осталим фронтовима дан је прошао на миру. Командант Санџачке војске на нарочити мој захтев накнадно јавља, да га је јуче нападало 20.000 непријатељских војника са 5 – 6 батерија“.
На фронту Дрине, Саве и Дунава у току овог дана није било ничега значајног.
Наређења Врховне команде
На основи ситуације код Ужичке војске и црногорских трупа Врховна команда наређује ово:
Наређење ОБр. 5043
Команданту Ужичке војске – Пешурићи
„Наредите да се ваше лево крило на новој линији што боље утврди за упорну одбрану. На садањим положајима држите се до граница могућности, а потом се управљајте према општој ситуацији на томе војишту. Обратите пажњу на правац преко Старог брода. Учињен је енергичан корак код црногорске Врховне команде, да Санџачка војска и остали делови црногорски трупа одмах предузму офанзивни покрет досадањим правцима, до првих најудобнијих положаја и да потом командант Санџачке војске ступи у споразум са вама. Веза ОБр. 1246 и 1243“.
Делегату ђенералу Јанковићу – Цетиње
„Командант Ужичке војске овог часа јавља, да је због јучерашње борбе један батаљон Санџачке војске кажњен, и да се тај батаљон тим поводом побунио, отерао своје официре и кренуо се за Рогатицу у циљу пљачке, како би даље продужио ка Горажди с тим, да иде и изјави жалбу Господару против сердара Вукотића. Одмах затим командант Ужичке војске извештава, да му командант Санџачке војске јавља, да му је лево крило на Шиљавој глави потпуно разбивено и да ће се са целом снагом ноћас повући на Јабуку и Храњен. Овај догађај довео је у незгодан положај Ужичку војску тако, да ће и она бити принуђена на повлачење.
Саопштите црногорској Врховној команди, да је обзиром на општу ситуацију неопходно и безусловно потребно, да Санџачка војска и остали делови црногорских трупа предузму одмах јачим прикупљањем својих снага офанзивни покрет досадањим правцима до првих најзгоднијих положаја, са препоруком већег јединства, веће сагласности и јаче дисциплине у њиховим операцијама, као делова, који по постојећем споразуму имају да кооперишу нашој војсци. О овоме да сердар Вукотић одмах учини нужан споразум са ђенералом Арачићем. Продуже ли и на даље делови њихове војске овакав рад, бићу принуђен учинити крај даљег заједничког рада по питању даљих операција. Резултат овога доставите најхитније“.
Председнику министарског савета – Ниш
„Поводом двеју депеша добивених вечерас од команданта Ужичке војске послао сам одмах затим депешу нашем делегату ђенералу Јанковићу на Цетиње овакве садржине: (долази део текста горње депеше ОБр. 5043). По налогу Врховнога Команданта Њ. Кр. Височанства Престолонаследника имам част доставити вам ово ради знања и нужне преставке по овоме преко црногорског посланика. Ђенералу пак Арачићу наређено је, да нове положаје на свом новом левом крилу добро утврди и да се на садањим положајима држи до граница могућности, а потом да се управља према општој ситуацији на тамошњем војишту“.