Операције аустриске војске
Операције V. армије
Дејство Комбинованог корпуса
29. пешад. дивизија из Шапца кренута је напред у напад на Мишарске положаје. Монитори на Сави и једно одељење Петроварадинске посаде на левој обали Саве, потпомагали су овај напад својом бочном ватром.
14. пешадиска и 104. ландштурмска бригада имале су наступати као десна колона овог корпуса, преко Причиновића у циљу напада на положаје код Церовца. Напредовање ових бригада по тешком терену јужно од Шапца било је врло споро.
Дејство 8. корпуса
Одред ђенерала Салиса (ојачана 71. пешад. бригада) развио се према с. Маови, тежећи ка висовима код Варне.
21. ландверска дивизија (без бригаде ђенералмајора Кеки која је задржата у армиској резерви), развила се према с. Добрићу са тежњом да се дочепа висова код Слатине.
9. пешад. дивизија добила је задатак, да држи линију: Рибари – северна ивица с. Липолиста у циљу заштите десног крила V. армије, против испада српских трупа са Цера.
Даље фронт до Дрине, штитио је одред формиран од ландштурмско – етапних батаљона.
Напад V. армије у току 3. новембра извођен је са великом муком, јер је требало истерати Србе из читавог низа предњих положаја.
Операције српске војске
Операције II. армије
У току овог дана непријатељ је протеривао наше истакнуте делове испред фронта Шумадиске и Тимочке дивизије I. поз. Најзад је предузео јачи притисак на десно крило Шумадиске дивизије I. позива, пошто се Шабачки одред, напустивши Шабац, прикупио позади Јевремовца. Непријатељ је нарочито тежио да заузме Мишарске положаје, али у томе није успео због јаке наше ватре. Исто тако непријатељ је вршио притисак и на фронт Тимочке дивизије I. позива у правцу с. Маови и с. Добрића, али није могао напредовати због јаке ватре наших трупа.
Према Моравској дивизији I. и Тимочкој дивизији II. позива непријатељ је врло опрезно наступао слабим извиђачким деловима, који су успешно не само задржавани већ и протеривани.
На осталим фронтовима српске војске није било ничега значајнијег у току овог дана.
Ситуација
У току овог дана стигли су у Врховну команду ови важнији извештаји:
Од команданта II. армије ОБр. 3067
(у поноћ 2./3. новембра)
„Стање код армије данас и вечерас овакво је:
1. Тимочка дивизија II. позива. На фронту Прњавор – Живића воденица било је ретко патролно пушкарање. На северној и сз. ивици Прњавора јачина је непријатеља 2 – 3 вода коњице и 1 вод пешадије. Непријатељ је северно од железничке станице развијен у стрељачки строј и брани излаз из Прњавора за Клење. Врло слаби непријатељски делови јутрос су се задржали у с. Рибаре и на неколико стотина метара од железничке станице Прњавор.
2. Моравска дивизија I. позива. На целом фронту нема ништа ново. Омањи непријатељски делови допрли су до линије: Петловача – Рибари – Липолист – Дуваниште. Наш коњички ескадрон налази се на јужном фронту села Липолиста.
3. Коњичка дивизија. Непријатељ је у неколико махова на мониторима и чамцима пребацивао материјал и људство на Мишарску аду са своје обале.
4. Друга коњичка бригада заноћила је непосредно јужно од Липолиста са 1 пуком у Липолисту. Непријатељски делови повукли су се ка Дуваништу. Извиђачки ескадрон са правца с. Рибари наишао је на слабије непријатељске делове у селима: Петловачи, Рибарима и Прњавору, који дају слабији отпор. На правцу Богосавци – Слепчевић извиђање је без великог резултата, јер је отпор озбиљнији. Сутра се бригада креће правцем: Скрађани – Дубље у намери, да енергично пробије непријатељски застор.
5. У борби, коју је водио Моравски коњички ескадрон са непријатељем у Липолисту, изгледа да је непријатељ имао више губитака, судећи по разбацаним фишеклијама и шињелима.
6. Тимочка дивизија I. позива. Пушкарање је било од 12.30 часова на крајњем десном крилу. Непријатељска батерија са Мајура избацила је на неке наше делове и батерију неколико метака са довољном тачношћу. Изгледа, да непријатељ има осматрачницу на димњаку с. Мајура и торњу Шабачке цркве.
7. Шумадиска дивизија I. позива. Ноћу 1./2. новембра до 23.25 часова, Шабачки се одред прикупио позади Јевремовачког положаја не гоњен. Предстраже 19. пешад. пука 2. новембра у 1 час задржале су непријатељска одељења, која су се кретала из Шапца за Оџино село, испред којих су ишли и војнички пси на 30 – 40 м. Данас су непријатељска одељења задржана ватром наших предстража на 150 – 200 м. испред фронта дивизије и отпочела утврђивање. Према десном крилу Јевремовачког положаја и Потесу примећен је ландштурм у затворено плавом оделу, а има и заједничке војске. Непријатељ је повремено тукао положај пољском и хаубичком артилеријом. Два непријатељска монитора маневрују Савом између Шапца и Мишарске аде и повремено туку Потес и с. Јеленчу. По извештају коњице, непријатељ се јачим делом групише према Потесу и Јевремовцу, а са патролама и мањим деловима ка Думачи. Губитци код 11. и 19. пешад. пука данас: погинуло 2 официра, рањено 1 официр и 12 редова, контузовано 4 и нестао 1“.
ОБр. 3097
(у 12.15 часова)
„Шумадиска дивизија у 10.30 часова јавља: По добивеним извештајима 10. и 19. пешад. пука, непријатељ са 1 батаљоном и 2 митраљеза, потпомогнут својом артилеријом, у 8 часова напао је предстраже левог пододсека 19. пешад. пука. Дочекан ватром и претрпив веће губитке, непријатељ се повукао на р. Камичак, где непрестано извлачи мртве и рањене. Ватра се стишала у 9.30 часова. Испред 19. пешад. пука води се местимична и ретка пешадиска борба. Непријатељ артилериском ватром обасипа положај 19. пешадиског пука“.
ОБр. 3098
(у 12.45 часова)
„Тимочка дивизија II. позива јавља: По извештају њене коњице од 10 часова непријатељ у јачини ½ батаљона допро је до Новог села, наишао на нашу пешадију, а са 1 батаљоном наступа са Прњавора, у коме се налази 50 наших четника, који врше осматрање са црквеног торња“.
ОБр. 3099
(у 13 часова)
„Тимочка дивизија I. позива у 9.45 часова јавља: Овог часа према фронту ове дивизије крећу се две непријатељске колоне: једна око 1 батаљона пешадије правцем Богосавац – Јевремовац, и досад је потисла наше омање осматрачке делове ка десној обали Добрићске реке; друга око 1 пука пешадије креће се правцем: Богосавац – Маови, и њу туче наша артилерија са положаја код Добрића“.
ОБр. 3100
(у 14.50 часова)
„Моравска дивизија I. позива добила је од своје коњице извештај: Према извешћу команданта бригаде, непријатељ напада на с. Липолист од Дуваништа, јачином једног батаљона. Командант бригаде наредио је, да се бригада повуче из Липолиста на прве положаје јужно од Липолиста, где је сјахала за борбу пешке и десно крило протеже јој се на 1 ½ км. сз. од раскрснице Церића. Са ескадроном повукао сам се на Церић, одржавајући везу са коњичком бригадом; такође сам сјашио за пешачку борбу. Наше официрске патроле остале су на правцу: Рибари – Змињак – Липолист – Добрић – Богоштица“.
ОБр. 3103
(у 15 часова)
„Ситуација на фронту Тимочке дивизије I. позива оваква је: Према крајњем десном крилу (4. батаљон 20. пука I. позива и 1. батаљон 14. пука I. позива) непријатељ има развијених три батаљона, чији су стрељачки стројеви на 1200 м. од наших ровова. Непријатељска батерија од 6 топова је код с. Мајура. Непријатељски пешад. пук код с. Богосаваца кренуо се у напад у правцу с. Маови на лево крило десног и десно крило левог одсека. Батерија им од 6 топова десно од с. Богосаваца дејствује против левог одсека. Делови који су изишли на десно крило левог одсека, успешним дејством наше артилерије разјурени су. Запажена су три непријатељска стрељачка строја један за другим. 6. непријатељски пук креће се од Старог Липолиста ка левом крилу левог одсека и десном крилу Моравске дивизије I. позива“.
ОБр. 3106
(у 15.40 часова)
„Командант 2. коњичке бригаде из Липолиста у подне јавља: непријатељ је успео, да протера 4. коњички пук из север. дела с. Липолиста правцем: Дуваниште – Липолист. Изгледа да непријатељ није јачи од једног батаљона. Извиђачки делови на лннији Петловача – Рибари – Прњавор јављају, да непријатељ према њима има само патроле. Тежим, да борбом и енергичним радом извиђачких делова сазнам, колика је снага непријатељска од Прњавора до Дуваништа“.
ОБр. 3108
(у 15.50 часова)
„Командант 2. коњичке бригаде из Саленице јавља данас у 13 часова: Противнички батаљон наступа врло обазриво против 4. коњичког пука, који држи с. Липолист, иначе на правцу од Дуваништа нема за сад каквих јачих снага, нити има артилерије. Командир извиђачког ескадрона, који је на правцу ка Рибарима, јавља, да непријатељ има у селима Петловачи, Рибарима и Прњавору у сваком по око 1 чете пешадије и да је непријатељ нарочито посео железничку пругу. Командир извиђачког ескадрона на правцу: Богосавац – Слепчевић јавља, да је у току ноћи средством патроле пешке извидио с. Слепчевић и да према жагору и врењу закључује, да у селу има јачих делова. Посада из Богосаваца јутрос рокирала је једном четом ка Јевремовцу. Иначе до сада на целом простору од Богосаваца па преко Липолиста ка Прњавору само је слабија пешад. ватра у борби са мојим извиђачким деловима“.
ОБр. 3117
(у 17.15 часова)
„Тимочка дивизија I. позива у 15 часова јавља: стање овог часа је овакво: На десно крило десног одсека непријатељска пешадија је прешла на ивицу шуме на 400 м. од наших ровова. Једна непријатељска батерија гађа са доста успеха наше пешачке ровове на крајњем нашем десном крилу. На левом одсеку једна непријатељска пешад. колона креће се од Старог Липолиста у правцу с. Добрића – Богосаваца, и на њу дејствује наша артилерија са левог одсека. Непријатељ, који је пре подне нападао на десно крило левог одсека обасут артилериском ватром одступио је и задржао се на линији: северна ивица с. Добрића ка Богосавцима. Непријатељ пласира две батерије између села Добрића и Богосавца. На северној ивици с. Богосавца пласирана је једна непријатељска хаубичка батерија, која дејствује у правцу центрума и десног одсека. По нађеној значци једног непријатељског мртвог војника, десног крила левог одсека, данас пре подне нападао је 91. пук, војник припада 4. марш батаљону овог пука“.
ОБр. 3121
(у 17.50 часова)
„Командант 2. коњичке бригаде из Лаполиста данас у 14.30 час. јавља: противнички батаљон заузео је село Липолист и задржао је се у висини цркве. Јединице ове бригаде повукле су се постепено на положај Саленица јужно од Липолиста. Због дејства артилерије противник не наступа даље. Примећено је, да се противник користи лукавством облачећи се у одело женскиња и на тај начин врши извиђање. Одело сигурно налази по напуштеним кућама. За сад на простору: Богосавац – Липолист – Рибари – Прњавор извиђачки ескадрони и патроле у сталном су додиру са противничким трупама. Снага непријатељска је иста, као што сам раније јавио, само што с. Прњавор противник није ојачао и посео га снагом једног батаљона. Самостална патрола, која је допрла у правцу Кондића врта западно од Прњавора јавља, да је простор око цигљане Самуровића поседнут непријатељском пешадијом непознате јачине. Наше патроле убиле су два аустриска официра“.
ОБр. 3140
(у поноћ 3./4. новембра)
„Стање код армије данас и вечерас овако је:
1. Моравска дивизија I. позива. По извештајима коњице непријатељ је допро до линије: Стари Липолист – Липолист (до цркве) – Манастирски салаш – Рибари. На јужној ивици последња два места утврђују се. Омања непријатељска одељења, примећена од Рибара ка Прњавору, задржала је комитска чета. Један непријатељски батаљон примећен је на правцу Самуровића ада – Ново село; у 18 часова у Липолист је ушао цео 11. непријатељски пук са артилеријом, због чега је 2. коњичка бригада отишла у састав своје дивизије. Око 14.30 часова један непријатељски батаљон, развијен за борбу, наступао је правцем: Липолист – Угљари – Добрић, ну дочекан артилериском ватром повукао је се ка Старом Липолисту. Један вод из 1. пешад. пука напао је на тај батаљон и поднаредник 3. чете 1. батаљона Борица Ивовић зашав непријатељу за леђа – бацио је бомбу, због чега је створена паника код непријатеља и изгинуло и рањено преко 20 непријатељских војника; заробљено: 1 лекар и 34 војника од којих су 3 рањена.
2. Тимочка дивизија II. позива. На фронту: Прњавор – Зофића воденица у 9 часова су непријатељске патроле од Бадовинаца, а у 9.30 час. две чете, које су дочекане ватром наше посаде из Н. села. После кратке борбе, у 10.30 час. одступиле су у нереду оставив прилично губитака; на једном месту било је 19 мртвих. Одступиле су на пола пута Бадовинци – Ново село. Врло рђаво се боре, и то су биле 4. и 8. чета 73. пука, са њима је био и 5. ескадрон 14. драгунског пука. У Прњавору на 1 км. од станице непријатељ се укопао са 2 чете. У Рибарима су мањи делови пешадије и коњице. По несигурном извештају, непријатељ једним пуком утврђује Клење. Непријатељске коњичке патроле при одступању повлаче се у околину Бадовинаца ка Дрини. Непријатељска батерија, пласирана код Зофића воденице, око 2 часа због наше артилерије у нереду је отишла пут Бијељине. У 12.30 часова од Јање – Брезовици виђена је једна непријатељска чета. Погинуло 2, рањено 2.
3. Коњичка дивизија. Непријатељ целог дана тукао је артилеријом Мишарски положај. У 10.32 часа покушао је прелаз између Мишара и Орашца, али је пешад. ватром одбивен. У 11 часова дошла су из Шапца 3 монитора иза Мишарске аде и тукла Мишар; мања одељења дошла су у додир са нашим трупама на левом крилу. У 11 час. непријатељ је отворио артилериску и пешад. ватру, против наших трупа на Подгорици, али је дејством наше артилерије и пешадије брзо ућуткан. Погинуо 1, рањено 2 војника. Рањен 1 коњ.
4. Шумадиска дивизија I. позива. 10. пешад. пук истурио је у току ноћи бојне предстраже, пошто се повукао на главну линију одбране, непријатељ је према њему на 700 – 1000 метара, где се утврђује. На 10. пешад. пук нападала су 2 непријатељска пука. Предстраже 19. пешад. пука, одбивши непријатеља вечерас, заузеле су своје јутрошње положаје. Око 16 часова 1 непријатељска колона јачине 2 батаљона и једна батерија примећена је у покрету правцем Мишару. Делови на Мишарском положају успешно су водили борбу са непријатељем. Непријатељ је целог дана дејствовао ватром из 3 монитора и батерије постављене код Мишарске аде. Погинуло 14, рањено 63; контузовано 5. Два коња убијена, 7 рањено.
5. Тимочка дивизија I. позива. У 7 часова непријатељ се појавио пред десним крилом; јачина његова је у току борбе: 3 – 4 батаљона и три групе артилерије. Тако исто појавила се и једна колона правцем Богосавци – Маови, јачина је око 1 пука пешадије и 2 – 3 батерије. По непријатељском распореду изгледа, да су ишле у рекогносцирање. У 12.40 час. примећена је једна колона око пука пешадије и нешто артилерије (како веле заробљеници то је 8. регимента) од Стар. Липолиста ка Богосавцу, но због наше артилериске ватре умакла је у шуме између Богосавца и Маова. Око 14.40 час. непријатељ је покушао напад са 1 пуком и нешто артилерије на лево крило, али је одбивен. Непријатељске хаубице су прилично дејствовале. Око 15 часова непријатељ јачине 2 – 3 батаљона приближио се ка крајњем десном крилу до 400 м. и тамо се око 17 часова почео утврђивати, кад је и борба прекинута. Резултат: непријатељ је задржат на 400 – 1500 метара; наше трупе остале су на истим положајима.
По исказу заробљеника: против ове дивизије је 21. ландверска дивизија (6., 7., 8. и 28. пук), која је дошла од Парашнице. Погинуло 15; рањено: 1 официр и 26 редова; контузовано 10 редова“.
Од команданта Тимочке дивизиске области
ОБр. 1695
„Распоред Крајинског одреда овакав је:
1. Десни одсек, (од п. Стара Ковилова до Џевринског виса закључно) 13. пешад. пук III. позива без једног батаљона, 1 позициска батерија, 1 хаубички вод од 2 оруђа и 1 пољски брзометни топ, под командом команданта 13. пешад. пука III. позива ппуковника Филипа Ковинића, чији се штаб и одсечна резерва налази на Великом пепелу. Овај одсек има помоћу стражарећих одељења да осматра и део Дунава од Џевринскога виса до Сипа.
2. Средњи одсек, (од п. Стара Ковилова до Голих брда закључно) 14. пешад. пук III. позива од 2 батаљона; прекобројни батаљон истога пука, једна позициска батерија, једна хаубица и један пољски брзометни вод, под командом команданта 14. пешад. пука III. позива, ппуковника Живана Грбића, чији се штаб и одсечна резерва налази на Метеризу. Овај одсек има помоћу стражарећих одељења да осматра и део Дунава од Голих брда до Плоче закључно.
3. Леви одсек, (од потока Шина до Бољетинске реке) 3. пешад. пук III. позива од 2 батаљона, 1 батаљон 13. пешад. пука III. позива и две позициске батерије, под командом команданта 3. пешад. пука III. поз. мајора Јована Цветковића, чији се штаб и одсечна резерва налази у с. Мирочу.
4. Општа резерва, 10. пешадиски кадровски пук, прекобројни батаљон 13. пешад. пука и 1 вод пољске брзометне артилерије, под командом команданта 10. пешад. пука ппуковника Миленка Недића, налази се на простору: Бачија – Циганлија – Петрово село.
Трупе предње линије се на поседнутим положајима утврђују; а општа резерва утврђује све позадње положаје. Распоред у детаљу на олеати послаће се накнадно“.
На осталим фронтовима није било ничега значајног, нити су издавана каква наређења из Врховне команде.