30. октобар, Операције аустриске и српске војске

Операције аустриске војске

На фронту VI. армије у току овог дана било је мирно. Испред 15. корпуса, Срби су напустили неке положаје не одневши собом чак ни муницију, која је на тим положајима била нагомилана.
На фронту V. армије у току овог дана највише је напредовало лево крило Комбинованог корпуса, које је доцкан у вече успело дз заузме српски положај северно од Мајура, близу пута Табановић – Шабац. На супрот овоме Срби су овог дана извршили један испад из Бановог поља у западном правцу, али нису били у стању да форсирају прелаз преко отока Засавице.

Операције српске војске

Операције II. армије

Још за време рововске фазе битке на Дрини, командант II. армије предвиђао је случај одступања првенствено за трупе Моравске дивизије I. позива, које су јако биле истакнуте и према томе угрожене, нарочито на случај да попусти десно крило армије: Шумадиска и Тимочка дивизија I. позива. У овоме циљу командант армије издао је још 17. септембра команданту Моравске дивизије I. позива наређење ОБр. 1358 ове садржине:
„У случају да будете принуђени, да са дивизијом одступате, одступаћете на положај на линији: од речице Нечаја (Парлог к. 206) – Цуљковић – Парлог с.и. од Цуљковића – Бели Камен. Те положаје ћете посести, утврдити и бранити, везујући се лево са Тимочком дивизијом II. позива на положајима код Чокешине и Видојевице а десно са Тимочком дивизијом I. позива на десној обали р. Мутинке. Инжињерија Тимочке дивизије I. позива утврђује ослоне тачке Грабовац – Бобије, а инжињерија те дивизије Парлог, Цуљковић и Бели Камен. Трупе Тимочких дивизија I. и II. позива, које су сад на десном крилу код Парашнице, одступаће преко Богатића, Дубља, Слепчевића, Богосаваца и Маова, где ће и ући у састав своје дивизије. Одступање дивизије заштићаваће Тимочка дивизија I. позива код Причиновића и Коњичка дивизија на положајима Богатић – Метковић – Клење.
Са армиским штабом поставити везу у Бојићу. Ово наређење служи као директива у случају, да не буде могло да се изда детаљно наређење“.
На основи овог наређења командант Моравске дивизије I. позива издао је своју заповест ОБр. 640 истог дана, али пошто до њеног извршења није дошло, то је и безпредметно износити је.
Командант II. армије замењује ово наређење својом директивом ОБр. 1702 од 25. септембра, која је тога дана достављена команданту дивизије у овоме: „У случају да будете принуђени на одступање даје се команданту као директива ово што иде:
1. Армија ће се повући на линију: Видојевица – Чокешина – Парлог (к. 276) – Косовац (к. 185) – с. Бела река – с. Цуљковић – Парлог североисточно од Цуљковића (нема га на карти) – с. Добрић – с. Маови – с. Јевремовац – Потес. При томе:
а) Тимочка дивиз. II. поз. браниће најодсудније Видојевицу, коју и сада поседа и заштићаваће правце који кроз Чокешину воде у њену позадину, везујући се десно са Моравском дивизијом I. позива код Нечајске реке (Парлог к. 206) а лево ће одржавати везу са Дринском дивизијом II. позива.
б) Моравска дивизија I. поз. заузеће и браниће линију: Нечајска река (Парлог к. 206) – Косовац – (к. 185) – с. Бела река – с. Цуљковић – Парлог (североисточно од Цуљковића – нема га на карти) са ослоним тачкама на Грабовцу и Бобији, а са јачим груписањем на свом десном крилу везујући се десно са Тимочком дивизијом I. позива код с. Добрића, а лево са Тимочком дивизијом II. позива код Нечајске реке. Два батаљона Тимочке дивиз. I. поз., којима је ојачан 1. пешад. пук I. позива, упутиће се најкраћим путем на положај „Карапанџин гроб“, где ће се ставити под команду команданта Тимочке дивизије II. позива.
в) Тимочка дивизија I. позива заузеће и браниће положај: с. Добрић – с. Маови – до села Јевремовца, са ослоном тачком на Белом камену везујући се десно са Шумадиском дивизијом I. позива код с. Јевремовца а лево са Моравском дивизијом I. позива код с. Добрића.
г) Шумадиска дивиз. I. поз. груписаће се на утврђеном платоу код Јевремовца и служиће као маневарско крило, поседајући само најпотребнијим делом утврђења изложена удару противника. Један свој пешад. пук и две хаубице мод. 97. год. ставиће на расположење команданту Шабачког одреда за одбрану Шапца као појачање. Коњицу своју упутиће на Липар.
д) Шабачки одред ојачан са једним пешад. пуком из Шумадиске дивиз. I. поз. и две хаубице мод. 907 г. које су и раније биле код њега, а које ће добити из Шумадиске дивизије I. позива браниће са својим трупама Шабац.
ђ) Градска артилерија (сем хаубица и мерзера у саставу Шабачког одреда) заузеће своје раније положаје код Јевремовца.
е) Парашнички одред отићиће у састав Тимочке дивизије I. позива правцем: Црна бара – Глоговац – Клење – Дубље – Слепчевић – Богосавци – Маови.
ж) Равањски одред отићиће у састав Шумадиске дивиз. I. поз. правцем: Баново поље – Богатић – Дубље – Слепчевић – Јевремовац и
з) Северни одред отићиће у састав Шумадиске дивиз. I. позива правцима: Раденковић – Богатић – Глушци – Белотић и даље преко села Штитара, с. Мајура на с. Јевремовац.
2. Трупе Моравске дивизије I. позива, које су сад у саставу Парашничког и Равањског одреда повућиће се у састав своје дивизије.
3. Повлачење би се извршило овим редом:
а) Равањски одред,
б) Парашнички одред,
в) Моравска дивиз. I. поз. почев прво са десног крила као стожера,
г) Део Северног одреда из Раденковића,
д) Северни одред,
ђ) Тимочка дивизија I. позива и
е) Шумадиска дивизија I. позива.
4. При повлачењу Северни одред, Тимочка дивиз. I. и Шумадиска дивиз. I. поз. заштићаваће повлачење Моравске дивиз. I. поз., Парашничког и Равањског одреда од удара непријатељског са севера и истока.
5. Првенствено извлачити и упућивати батерије са воловском запрегом.
6. При повлачењу трупа из борбеног распореда старати се, да према непријатељу остане довољно снаге те да га задржава.
7. По доласку на браничке одсеке, предузети одмах: довршење утврђивања у колико не буде то свршено, прочишћавање предтерена, поседање положаја итд.
8. Ова директива служиће лично команданту само као најстрожије поверљиви акт за разраду свега оног, што би му било потребно да израније припреми, те да би се повлачење могло у реду и безбедности извршити кад се буде наредило, али се бојна готовост и опреза не сме ни у чем ослабити због ових припрема.
9. О пријему ове директиве одговорите одмах. Са овим се замењује наређење ОБр. 1358“.
До извршења ове директиве није дошло све до овог дана, кад је после напред изнетог саветовања са командантима дивизија учињена представка Врховној команди од стране команданта II. армије за повлачење под ОБр. 2891 и кад је добивено наређење Врховне команде ОБр. 5477.
У току 30. октобра командант II. армије издао је ова наређења:

Наређење ОБр. 2906

Команданту Моравске, Тимочке и Шумадиске дивиз. I. позива
(експедовано у 8.15 час.)

„На основи одобрења Врховне команде од данас наређујем: Да се трупе ове армије повуку из Мачве на утврђене Церске положаје, како је то директивом мојом Строго Пов. ОБр. 1702 одређено, а усменим споразумом 29. тек. месеца устаљено. Повлачење да се изврши ноћу 30./31. ов. месеца.
Командант Шумадиске дивиз. I. позива упутиће команданту Шабачког одреда 2 батаљона у место пук, како је директивом било предвиђено; а батаљон Тимочке дивизије II. позива, по доласку на положај, ставиће се под команду команданта Тимочке дивизије I. позива.
Командант Моравске дивизије I. позива вратиће митраљеско одељење Тимочког коњичког дивизиона II. позива у састав команде у Ново село.
Командант Тимочке дивизије I. позива, по доласку на положаје, посешће положаје са одморнијим трупама, а оне које су заморене досадањом борбом, по могућству, држаће у резерви. Јадарски четнички одред задржаће до даљег наређења под својом командом.
Дивизиске коњице задржаће се и то: Шумадиске дивиз. I. позива на линији: Мајур – Слепчевић; Моравске дивиз. I. позива на линији: Дуваниште – Змињак – Рибари; Тимочке дивизије II. позива на линији: Прњавор – Ново село, одржавајући везу између себе и извиђајући унапред кретање противничко.
По доласку на положаје, послати најбржим путем кратак извештај: о стању трупа, непријатељу и томе подобно.
Штаб армиски биће у прво време у Бојићу, па се тамо и везати са њиме. Извешћа слати у Липолист до даљег наређења. О пријему овога наређења одговорити одмах“.

Наређење ОБр. 2909

Команданту Шабачког одреда
(експедовано у 9.12 час.)

„Извештава се командант, да ће се ноћас 30./31. тек. месеца приступити извршењу директиве Стр.Пов.ОБр. 1072 од 25. септембра с тим, да ће командант добити од команданта Шумадиске дивиз. I. позива за сад 2 батаљона у место цео пук. Шумадиски коњички пук у место да буде на Липару биће у прво време на фронту Мајур – Слепчевић, стога нека тај командант свој коњички пук истакне испред свог фронта на линију Мајур – Сава са задатком да извиђа кретање непријатеља. Споразумите се са командантом Шумадиске дивиз. I. поз. о томе, кад ће се и како његове трупе повлачити и кад ће вам се и где упутити она два батаљона и хаубице, па према томе удесите и повлачење трупа са вашег левог одсека и заузимање новог положаја. Овај споразум извршите или шифром или преко телефона.
Штаб армиски биће у прво време у Бојићу. Извешћа слати у Липолист до даљег наређења. О пријему овог наређења одговорити одмах“.

Наређење ОБр. 2910

Команданту Тимочке дивизије II. позива
(експедовано у 9.15 час.)

„Извештава се командант, да ће се ноћас 30./31. октобра приступити извршењу директиве Стр.Пов.ОБр. 1702. Према томе изволеће командант ступити у споразум са командантом Моравске дивизије I. позива о томе, кад ће се и како повлачити трупе Моравске дивизије I. позива, па према томе нека предузме благовремено извршење нових распореда својих трупа. Свој коњички дивизион истурићете на линију Прњавор – Ново село, који ће извиђати унапред противничко кретање и одржавати десно везу са коњицом Моравске дивизије I. позива, која ће бити на линији: Дуваниште – Змињак – Рибари. Наређено је команданту Моравске дивизије I. позива, да вам упути у Ново село митраљезе Тимочког коњичког дивизиона II. позива. Споразум извршити шифром или преко ордонанса.
Штаб армиски биће у прво време у Бојићу, па се тамо и везати са њим. Извешћа слати у Липолист до даљег наређења“.

Дејство Моравске дивизије I. позива

Још на основи директиве команданта II. армије ОБр. 1702 од 25. септембра, командант Моравске дивизије I. позива издао је под ОБр. 822 од 27. септембра заповест у овоме: „Командант армије под ОБр. 1702 од 25. септембра тг. наредио је:
У случају да будемо принуђени на одступање, дивизија ће се повући на линију: Нечајска река – Парлог (к. 206) – Косовац (к. 185) – с. Бела река – с. Цуљковић – Парлог (си. од Цуљковића, нема га на карти) са ослоним тачкама на Грабовцу и Бобији, везујући се десно са Тимочком дивиз. I. позива код с. Добрића, а лево са Тимочком дивиз. II. позива код Нечајске реке.
Коњички ескадрон са митраљезима, који су код Бановог поља, повућиће се правцем Глоговац – Клење – Змињак – Липолист – Добрић, обезбеђујући стално десно крило и бок трупа, које из Црне баре одступају тим правцем (3. и 16. пук).
Равањски одред (сад у Бановом пољу) отићиће у састав Тимочке дивиз. I. позива правцем Богатић – Дубље – Слепчевић – Богосавац – Маови. Са одредом отићиће и батерија сад у саставу одреда.
Парашнички одред (сад у Црној бари), пошто упути делове 2. и 3. пука у састав њихових пукова, одступиће правцем: Глоговац – Клење – Дубље – Слепчевић – Богосавац – Маови, где ће ући у састав Тимочке дивизије I. позива. При повлачењу, прво извући батерију са воловском запрегом па онда друге трупе.
Трупе десног одсека (2 батаљона 16. пука, пољска батерија и вод хаубичке батерије) под командом пуковника Јована Угриновића одступаће правцем: Црнобарски салаш – Клење – Скрађани – Липолист – Цуљковић и посешће за одбрану положаје на левој и десној обали Добрићске реке (Цуљковић и Парлог си. од Цуљковића).
Трупе средњег одсека (2. пук, 2. дивизион артилерије, 2 батаљона 1. пука, вод хаубичке батерије и одељење понтонира) под командом пуковника Миливоја Стојановића одступиће правцем Бадовинци – Рибари – Бела река и посешће за одбрану положаје Високи Парлог – Главица на десној и Главица на левој обали Беле реке, везујући се десно са 16. а лево са 1. пуком. Као ослону тачку посести Бобију.
Трупе левог одсека (2 батаљона 16. пука, 1 дивизион артилерије и одељење понтонира) под командом ппуковника Милорада Марковића одступиће правцем: Самуровића циглана – Прњавор – Петковица – Парлог и посести за одбрану положаје Парлог (к. 206) и Косовац (к. 185), везујући се десно са 2. пуком а лево са трупама Тимочке дивизије II. позива код Чокешине. Као ослону тачку посести Грабовац (к. 535). 2 батаљона 15. пука упутиће најкраћим путем на Карапанџин гроб, где ће ући у састав Тимочке дивизије II. поз.
Трупне коморе свих јединица отићиће у Десић.
Мунициска колона биће у Синошевићу – Накучанима.
Штаб дивизије биће код села Радовашнице.
Повлачење имало би се извршити овим редом: Равањски одред, Парашнички одред, десни, средњи и леви одсек, одржавајући тесну везу међу собом. При повлачењу: Северни одред, Тимочка дивиз. I. позива и Шумадиска дивизија I. поз. штитиће повлачење Моравске дивизије I. позива са севера и истока и свака група оставиће довољно јаку заштитницу, која ће штитити повлачење те групе са северозападне и западне стране. По доласку на означене браничке одсеке предузети одмах довршавање утврђивања, у колико то није свршено, рашчишћавање терена и поседање положаја.
Ја ћу бити до доласка трупа у висини с. Клења, а потом на путу Клење – Змињак – Липолист – Цуљковић – Радовашница, где извешћа треба слати. Ова директива служиће лично команданту само као најстрожије поверљиви акт за разраду свега онога што му буде потребно, да израније припреми, те да би се повлачење могло у реду и безбедности извршити, кад се буде наредило, али се бојна опреза и готовост не сме ни у чему ослабити због ових припрема. О пријему ове директиве одговорити одмах“.
До извршења ове заповести није дошло све до 30. октобра, кад је добивено горе наведено наређење команданта армије ОБр. 2906, које је примљено у 9.45 часова. Командант дивизије истог дана у 11 часова издаје своју заповест ОБр. 1457 за одступање и поседање положаја Парлог – Цуљковић у овоме: „Према директиви команданта армије ОБр. 1702 од 25. септембра и наређењу ОБр. 2906 од данас, а у вези личних и усмених наређења и саопштења, дивизија ће се повући на положаје изложене у мојој заповести ОБр. 822 од 27. прошлог месеца. Наређујем:
1. Коњички ескадрон са митраљеским одељењем Тимочког коњичког дивизиона II. поз. повућиће се вечерас 30./31. ов. мес. тако, да остане код ззштитнице Равањског одреда и кад се она буде повукла од Совљака ка Богатићу продужиће одступање правцем Клење – Змињак пошто пропусти да прође Парашнички одред. Ескадрон ће се задржати на линији Дуваниште – Рибари – Змињак, везујући се десно са коњицом Шумадиске дивизије, која ће да буде на линији Мајур – Слепчевић а лево са коњицом Тимочке дивиз. II. позива, која ће бити на линији Прњавор – Ново село, извиђајући у напред противничко кретање. За време кретања ескадрон ће штитити десно крило и бок групи десног одсека (3. и 16. пук), која одступа правцем Црна бара – Црнобарски салаш – Клење – Змињак – Липолист.
2. Равањски одред отићиће у састав Тимочке дивизије I. поз. правцем Совљак – Богатић – Дубље, где ће добити потребно наређење од команданта Тимочке дивиз. I. позива. Батерија, која је у саставу одреда, отићиће са одредом. Одред има бити вечерас у 21 час челом на источном излазу из села Совљака, одакле ће одмах продужити марш одређеним му правцем. Јадарски четнички одред остаће у саставу одреда и са заштитницом штитиће повлачење одреда од Бановог поља и даље.
3. Парашнички одред повућиће се правцем Глоговац – Совљак – Богатић – Дубље за Равањским одредом. У Дубљу ће добити даље наређење од команданта Тимочке дивизије I. позива. Покрет одреда удесити тако, да у 21 час чело одреда буде на северном излазу с. Глоговца. Две чете из 2. пешад. пука остаће са заштитницом Парашничког одреда, док заштитница Парашничког одреда не скрене за Совљак, тада ће те две чете продужити даље правцем Глоговац – Клење улазећи у заштитницу десног одсека. При повлачењу најпре извући батерију са воловском запрегом.
4. Трупе десног одсека под командом пуковника Јована Угриновића одступиће правцем Црна бара – Црнобарски салаш – Клење – Змињак – Липолист – Цуљковић и посести положаје како је предвиђено са ОБр. 822. Одступање почети челом у 21 час из Црне баре.
5. Средњи одсек одступиће по наређењу ОБр. 822. Одступање ће почети челом у 23 часа из села Бадовинаца.
6. Леви одсек поступиће по наређењу ОБр. 822. Одступање ће почети челом у 1 час по поноћи од Самуровића цигљане.
7. Свака колона оставиће заштитницу један сат после проласка зачеља дотичне колоне кроз једну тачку. Све заштитнице и зачеља свих колона морају одржавати тесну везу међу собом, како се не би непријатељ (у случају гоњења) увукао између двеју колона. Ради одржавања потпуног реда, а нарочито одржавања везе између заштитница, команданти пукова лично ће руководити радом заштитница. Заштитнице свих јединица имају бити у 23 часа на линији Црна бара – Глоговац – Совљак, у 2 часа на линији Бадовинце – Клење – Грабовац; у 4 часа на линији Прњавор – Рибари – Змињак (јужни излаз), а затим одступити у састав својих колона.
8. Болничарска чета одступиће правцем Клење – Змињак – Липолист – Бела река – Десић где ће образовати завојиште. Пре одступања евакуисати све рањенике. Одступање почети данас у 18 часова.
9. Месарска чета са марвеним депоом одступиће правцем Липолист – Десић, где ће остати код трупне коморе.
10. Војна пошта доћиће код штаба дивизије код села Радовашнице, правцем Липолист – Цуљковић – Радовашница.
11. Трупне коморе свих јединица отићиће у Десић и одатле дотурати својим јединицама потребе.
12. I. степен колонске коморе преместиће се у Синошевић – Накучане.
13. II. степен колонске коморе преместиће се у Мровску.
14. Штаб дивизије биће у селу Радовашница.
15. При повлачењу: Северни одред, Тимочка дивиз. I. поз. и Шумадиска дивиз. I. поз. штитиће повлачење Моравске дивизије I. позива од напада непријатеља са севера и истока а свака група оставиће довољно јаку заштитницу, која ће штитити повлачење те групе са северозападне и западне стране.
16. Првенствено извлачити и упућивати батерије са воловском запрегом и уопште воловску комору. Делови, који имају код себе мостовни материјал мостовног трена, упутиће одмах сав материјал у састав трена у В. Бошњак.
17. По доласку на означене браничке одсеке предузети одмах довршавање утврђивања, у колико то није свршено, рашчишћавање терена, поседање положаја итд.
18. Телеграфско одељење покупиће постепено, у колико се трупе повлаче, подигнуте линије и образовати централу код штаба дивизије, везујући се одмах са штабом армије и суседним дивизијама. Сви пукови подићиће одмах телефонску везу са штабом дивизије.
19. Ја ћу бити у Клењу, а за време повлачења на путу Клење – Змињак – Липолист – Цуљковић – Радовашница, где извешћа треба слати“.
Овај одступни марш дивизије непријатељ није ни у колико узнемиравао. Патроле у дотадањим рововима остале су све до 2 часа 31. октобра држећи својим присуством непријатеља у убеђењу, да је цела дивизија још на положају. Колико је непријатељ био необавештен о одступању дивизије најбоље се види по томе, што и сутра дан 31. октобра до подне није ништа предузимао. Извршење овог марша веома је ометала, управо га успоравала, непрегледна поворка возова бегунаца, веома закрчени и без тога довољно рђави пољски путови, и по својој дубини и тешкоћи саобраћаја чувено октобарско мачванско блато. Па и онај једини услов тајности овакве врсте операција – тишина при одступању – није био заступљен, јер се вика, ларма, дозивање људи и жена, запевка домаћица и гласно гоњење стоке избеглица и поред најбоље воље и употребљених средстава није могло да спречи. Цела Мачва, натоварена на кола најразличнијих конструкција и упрегнута са једним, два и четири коња или два, четири и шест волова или крава, читави чопори ситне стоке и џелепи говеда, натоварени дењцима разне величине људи и жене, око којих обигравају читава јата преплашене деце – све то заједно као најшаренија гомила кренула се само један или два сата пре трупа и закрчило на целој одступној просторији и онако веома тешке и уске пољске путове. Није тешко предпостављати, колико је баш то утицало на морал, ред и дисциплину код трупа, које су одступале, па ипак помагале избеглицама, да извлаче кола из блата и уз нагибе, људи су храбрили сељаке уверавајући их, да ће се за кратко време вратити и мрског „швабу“ понова протерати из Мачве, коју су Моравци већ сматрали као ужу своју домовину.

Дејство тимочке дивизије I. позива

Заповест команданта дивизије

ОБр. 1177
од 29. октобра у 22 часа

„Непријатељ је на својим досадањим положајима. Наше трупе такође су на досадањим положајима. Сходно наређењу команданта II. армије ОБр. 2887 од 29. ов. месеца, трупе ове дивизије имају се повући са својих досадањих положаја на линију: Добрић – Маови – Јевремовац, где ће се ослањати источно на трупе Шумадиске дивизије I. позива, а западно на трупе Моравске дивизије I. позива. Ради овога наређујем:
1. Северни одред, командант ппуковник Добросав Миленковић (19. пешад. пук I. поз., 1. и 9. батерија Шумадиског артилер. пука; свега 4 батаљона и 8 топова). Северни одред почиње одступање својим делом у Раденковићу у 18 часова, а са свога положаја код Глушаца у моменту, кад део из Раденковића у своме одступању буде дошао у висину Северног одреда код с. Глушаца. По овоме продужава одред одступање на утврђену линију: Журава – Рибњак – Јабуковац – Битва, одржавајући за то време десно везу са 15. пешад. пуком I. позива. На поменутој линији одред остаје и задржава непријатеља у случају, да овај надире све док Парашнички и Равањски одред не буду прошли у своме повлачењу село Богатић. Затим одред одступа друмом Богатић – Белотић – Штитар. За време док одред не прође простор Богатић – Белотић, његово повлачење штитиће средња колона на Великом пољу (северно од села Белотића) а 15. пук I. позива на путу Белотић – Дубље. Пошто ће 15. пук I. позива одступити раније са одбранбене линије северно од с. Метковића, то ће Северни одред при повлачењу од Богатића одржавати десно везу са средњом колоном, која ће преостатком својих трупа при заузимању друге одбранбене линије заменити 15. пук на положају северно од Метковића. По пролазу кроз с. Белотић, Северни одред ће одмаршовати у село Штитар и тамо се ставити под команду команданта Шумадиске дивизије I. позива.
2. Петнаести пешад. пук I. позива, командант ппуковник Васа Маџаревић (2. и 3. батаљон 15. пука I. поз., 1 чета 1. батаљона 15. пука I. позива и 6. батерија Тимочког артилер. пука; свега 2 ¼ батаљона и 4 топа) почиње одступање једновремено са десним крилом Северног одреда, и заузима у први мах положај на другој утврђеној линији северно од Метковића, и то западно до Битве а источно до пута између редута № 6 и № 8, одржавајући везу лево са Северним одредом а десно са средњом колоном. Пошто се овај пук буде повукао на другу утврђену линију и на истој буде замењен трупама средње колоне, повлачи се сеоским путом, који почиње на западном излазу с. Метковића и води до западног излаза с. Белотића. Затим изилази на пут између Белотића и Дубља, где ће се зауставити и сачекати да прође Северни одред, чији ће пролаз на овом месту штитити. По уласку Северног одреда у с. Белотић, 15. пук ће одступити правцем: Дубље – Слепчевић – Богосавац – Добрић и заузети део положаја ове дивизије почев са селом Добрићем па источно до с. Маова искључно.
3. Средња колона, командант пуковник Ђура Докић (4. батаљон 20. пука I. поз., 1. и 2. батаљон 14. пука I. поз., 4. батаљон 13. пука II. позива, 2 чете 4. батаљона 15. пука I. поз., 1 чета 10. пука I. позива и 4. и 5. батерија Тимочког артилер. пука; свега 4 ¾ батаљона и 8 топова) почиње одступање својим левим крилом упоредо са десним крилом 15. пука I. позива, и у први мах заузима положаје на другој одбранбеној линији од пута између редута № 6 и № 8 па закључно са стрељ. заклоном јужно од редута № 3. По заузећу поменуте линије, ова ће колона својом резервом сменити 15. пук I. позива на утврђеном положају друге линије северно од Метковића и ухватити везу са десним крилом Северног одреда. За овим, средња колона почиње одступање једновремено са Северним одредом и заузима положај северно од с. Белотића, држећи се десно 10. пука I. позива а лево ослањајући се на друм Белотић – Богатић, где овај улази у с. Белотић. По изласку Северног одреда из с. Белотића ова ће колона одступити правцем Белотић – западни део с. Штитара – Слепчевић – Богосавац – Маови и посести за одбрану део положаја почев са с. Маовима па источно до с. Јевремовца (Јевремовачког потока). У Белотићу у састав ове колоне ућиће 1. батерија Тимочког артилер. пука. А чету 10. пука I. позива, која је у овој колони, упутити у састав свог пука.
4. Десна колона, командант ппуковник Влад. Туцовић (10. пешад. пук I. позива, 1. батерија Тимочког артилер. пука; свега: 3 ¼ батаљона и 4 топа) почиње одступање тек, кад то отпочне десно крило средње колоне, повлачећи се постепено са једне на другу одбранбену линију у правцу с. Белотића, држећи најтешњу везу лево са средњом колоном а десно са левим крилом Шумадиске дивизије I. позива. По доласку левог крила на источни излаз с. Белотића остати на положају и задржавати непријатеља, ако овај буде надирао, све док не одступи средња колона из с. Белотића; потом командант 10. пука I. позива ће следовати наређењима команданта Шумадиске дивизије I. позива, под чију се команду ставља.
5. Командант инжињерије упутиће по половину пионира у 18 часова правцима: Белотић – западни део Штитара – Слепчевић – Богосавац – Маови и Белотић – Дубље – Слепчевић – Богосавац – Добрић с тим, да уз пут изврше потребне оправке за пролаз трупа и возова.
6. Предузети све мере, да се одступање што дуже прикрије од непријатеља. Одељењима, која се оставе пред непријатељем, треба одредити време, кад да се са одређеног места крену за трупом, што се једино може постићи узајамним споразумом са командантима, који својим трупама заузимају положаје поред којих ће се та одељења провући.
7. Пре почетка одступања, извући из рова сву муницију тако, да муниција остане само на рукама код војника и у бојној комори. При одступању безусловно скупити сав телефонски материјал.
8. Завојиште полази из Белотића у 20 часова правцем Белотић – Дубље – Слепчевић – Богосавац – Маови – Слатина и у Слатини ће се инсталирати.
9. Борбеном делу 1. степена колонске коморе, трупној комори и остатку колонске коморе издато је засебно наређење за покрет. Места, где ће се ти поједини делови зауставити, саопштиће се накнадно.
10. Дивизиски штаб биће у селу Белотићу од 18 часова, па док кроз ово село не почне пролазити Северни одред а затим на правцу Белотић – Дубље – Слепчевић – Богосавац, где ће сачекати долазак колона а затим отићи на место које ће се накнадно саопштити.
11. Ова ће се заповест извршити оног дана, кад се одавде то нареди, а сматрати је као строго поверљиву“.

Заповест команданта дивизије

ОБр. 1180
од 30. октобра у 10 часова

„Пошто се изврши одступање и трупе дођу на одређене одсеке, за заузимање и одбрану датих положаја, наређујем:
1. Десни одсек, командант пуковник Ђура Докић (3. и 4. батаљон 20. пука I. поз., 2., 3. и 4. батаљон 14. пука II. поз. и 2. дивизион Тимочког артилер. пука; свега: 5 батаљона и 12 топова), заузима и брани део положаја од Јевремовца (потока кроз Јевремовац), па закључно са селом Маовима. Одржавати тесну везу и ослањати се десно на трупе Шумадиске дивизије I. позива а лево на трупе левог одсека.
2. Леви одсек, командант ппуковник Василије Маџаревић (15. пук I. позива, 4. батаљон 13. пука II. поз., 4. батаљон 15. пука II. позива и 1. дивизион Тимочког артилер. пука; свега 4 ½ батаљона и 12 топова), заузима и брани део положаја од села Маови искључно до села Добрића закључно. Одржавати најтешњу везу и ослањати се десно на трупе десног одсека а лево на трупе Моравске дивизије I. позива.
3. Општа резерва, командант пуковник Божидар Јанковић (14. пешад. пук I. позива, 1 батаљон 14. пука II. поз., остатак 6. пука III. позива, пионири, Јадарски четнички одред и аустриска брзометна батерија: свега: 5 батаљона и 6 топова), поставиће се код изворног дела Липовичког потока (који протиче кроз Варну).
4. На положајима су већ израђени извесни фортификациски објекти, што се види из приложене под /1 скице. Али, одмах по доласку трупа на одсеке, команданти одсека ће настати да се одмах отпочне довршавање утврђивања својих положаја, старајући се да се што брже прочисти предтерен најмање на 1000 метара унапред. Једновремено са израдом и довршавањем већ започетих заклона за активно дејство, радити и заклоне за резерве као и саобраћајнице, у колико ово није до сад израђено. Заклоне радити најсолидније и за најупорнију одбрану, а у исто време као и заклон од непогоде.
5. Борбени део 1. степена колонске коморе (по једно одељење за пешадиску и артилериску муницију, и инжињерска алатна колона) биће на Орловцу (североисточно од с. Слатине и северно од пута).
6. Трупна комора свију јединица са месарском четом и марвеним депоом биће на Орловцу (на 100 корака источно од борбеног дела 1. степена колонске коморе а јужно од пута).
7. Завојиште биће у Слатини; 1. пољска болница је у В. Бошњаку; 2. пољска болница је у Коцељеву; 3. и 4. пољска болница биће у Заблаћу.
8. Треће одељење профијантске колоне биће на Бунарине мале (северно од Заблаћа).
9. Остали делови колонске коморе биће у Вел. Бошњаку западно од друма, а где их распореди командант колонске коморе.
10. Имати на уму, да у с. Маовима и Варни владају богиље, те предузети мере да се ова зараза не би пренела и на војнике, а по могућству и спречити њено даље ширење међу становништвом.
11. Дивизиски штаб биће у Слатини.
12. Командир телеграфског одељења устројиће одмах телефонску везу овог штаба са армиским штабом, који ће се налазити у Бојићу, а споразумно са командантима одсека поставити телефонску везу ових са дивизиским штабом.
13. Трупе, које се помињу у овој заповести, а сад се налазе у саставу ове команде, ставиће се командантима одсека на расположење и то: десног одсека у с. Маовима а левог одсека у с. Добрићу, кад команданти одсека буду стигли тамо са својим колонама“.
Одступање дивизије по овим заповестима извршено је у реду и без узнемиравања од стране непријатеља.

Дејство Шумадиске дивизије I. позива

Заповест команданта дивизије

ОБр. 1888
од 29. октобра у 17 часова

„Због приближавања зиме и тешкоћа израде земуница и осталих заклона и опкопа због поплаве, која се у већем делу Мачве у ово време појављује, трупе II. армије повућиће се на утврђену линију Видојевица – Чокешина – Парлог (к. 206) – Косовац (к. 185) – с. Бела река – с. Цуљковић – с. Добрић – с. Маови – с. Јевремовац – Потес.
Ово ће се повлачење извршити неприметно од непријатеља ноћу 30./31. тек. месеца под заштитом јачих заштитница, које ће се задржати на досадањим положајима колико буде потребно, а потом ће се и оне повући за својим главнинама. Линија, на коју ће се повући трупе Шумадиске дивизије I. позива, јесте: Јевремовац – Потес (од потока који тече западно поред Јевремовца па до реке Думаче). Десно – источно од те линије биће трупе Мишарског одреда а лево – западно Тимочка дивизија I. поз. Да би се ово повлачење извело што лакше и у што бољем реду, наређујем:
1. Да приликом повлачења трупе десног одсека користе путове, који од њихове бојне линије воде право на Мајур – Јевремовац; трупе средњег одсека: пут преко Табановића на Штитар обилазећи село Штитар путом, који води источно поред села на железничку станицу и даље на Јевремовац; трупе левог одсека: пут који води уз мали Јерез на село Штитар и даље преко Црквишта на Јевремовац. Ради упознавања ових путова благовремено исте осмотрити са извиђачима.
2. Командант Шумадиског пољ. артилер. пука I. позива наредиће, да се мерзерска и градска 12 см. батерије повуку још ове ноћи 29./30. ов. месеца на Јевремовачке положаје, где су и раније биле. Почетак повлачења њихових комора да буде данас у 20 часова а за комором потом кренути и оруђа. Обе хаубичке цеви као и све пољске батерије са карама са коњском запрегом остаће на досадањим положајима до даљег наређења, а каре пољских батерија са воловском запрегом да се крену за градском артилеријом на Јевремовац и да се убивакују код Дренове баре јужно од дивизиске трупне коморе поред друма.
3. Команданти одсека наредиће, да се бојне коморе попуне муницијом, а све трупне коморе да се повуку још ове ноћи 29./30. тек. месеца за градском артилеријом на Јевремовац у састав дивизиске трупне коморе тако, да код трупа остану само бојне коморе.
4. Командант дивизиске инжињерије наредиће потребно, да се на новом положају предузму све мере за што брже постављање телефонске везе. Сем тога предузеће мере, да се горе поменуте комуникације што пре доведу у исправност, ако би на којим местима било квара. Исто тако наредиће, да се на појединим раскрсницама горе поменутих праваца поставе стражари, ради упућивања трупа приликом покрета одређеним им правцима, а по једну патролу, које ове правце познају, упутити 30. ов. месеца по подне командантима одсека, да послуже као путовође челима појединих колона. Нарочиту пажњу обратити на исправност мостова.
5. Командир Шумадиске болничарске чете I. позива настаће, да се сви болесници и рањеници у току дана 30. тек. месеца евакуишу у пољске болнице, како би била слободна за покрет, кад се буде наредио.
6. Командант мунициске колоне наредиће, да се део одељења за пешадиску муницију, који се налази код Белотића за снабдевање муницијом Северног одреда, врати још ноћас 29./30. тек. месеца у састав своје колоне код Сокине механе, пошто претходно снабде муницијом бојну комору Северног одреда. Покрет од Белотића предузети тек у 2 часа. Скрећем пажњу нарочито, да трупе и возови, које још ове ноћи буду вршили покрет, исти врше у највећој тишини и реду.
Заповест за покрет осталих трупа у току ноћи 30./31. тек. месеца издаће се накнадно. Ово сматрати као лично строго поверљиво и саопштити само онима и у толико, у колико који има по овоме шта да ради. О пријему овог наређења одговорити“.

Заповест команданта дивизије

ОБр. 1898
од 30. октобра у 11.40 часова

„На основи наређења команданта II. армије ОБр. 2906 од данас трупе II. армије у току ноћи 30./31. тек. месеца повућиће се са досадашњих положаја на утврђене Церске положаје. Шумадиска дивизија I. позива има да поседне фронт Потес – Јевремовац (од реке Думаче закључно до Безименог потока који протиче западно од Јевремовца закључно). Фронт источно од реке Думаче посешће Мишарски одред а фронт западно од Јевремовца посешће Тимочка дивизија I. позива; Шабачки одред држаће и даље свој досадашњи положај. Распоред поседања овог одсека додељеног Шумадиској дивизији I. позива биће овај:
Шумадиски дивизиски коњички пук држаће линију Мајур – Слепчевић одржавајући додир са непријатељем и извиђајући на фронту Сава – Белотић. Десно ће ухватити везу са трупама Шабачког одреда а лево са дивизиском коњицом Моравске дивизије I. позива код Дуваништа.
10. пешад. пук са два батаљона и 1 пољском батеријом посешће Потес тако, да израђене опкопе поседне са најнужнијом снагом а остатак држи у резерви у пасивним заклонима позади ослоних тачака. Два своја батаљона оставиће на расположење команданту Шабачког одреда.
19. пешад. пук са батеријама 1. дивизиона Шумадиског артилер. пука (у прво време са 3. и 8. батеријом) посешће Јевремовачки положај тако, да са двема батеријама и најнужнијим делом пешадије поседне израђене опкопе фронтом Шабачко поље – Мазелинин гроб, остатак пука и 1 батерија да буду у резерви позади ослоних тачака у пасивним заклонима.
11. и 12. пешад. пук да образују дивизиску резерву и да се убивакују на простору Дренова бара – Доња Врањска.
Шумадиски артилер. пук сем напред побројаних батерија, убиваковаће се на десној обали реке Думаче на простору Горња Врањска – Шанчеви – Думача западно од друма.
Пионирски полубатаљон да се убивакује источно од друма Шанчеви – Г. Врањска у висини артилериског пука.
Дивизиско завојиште и санитетска колона да се поставе код раскрснице друма и сеоског пута, који од Вукошића води за Горњу Врањску. За колерични карантин командир Шумадиске болничарске чете изабраће подесно место у близини дивизиског завојишта, где под стражом упутити заробљенике који су сада на посматрању. 1. и 4. пољска болница остају на досадашњим својим местима а 3. да оде код к. 174 северно од Лојанице.
Све трупне коморе да се прикупе и убивакују јужно од Церовна на левој обали реке Добраве а на простору р. Добрава – Салине њиве западно од друма. Бојни део 1. степена колонске коморе да се убивакује западно од друма Церовац – Лојанице а на простору између к. 129 и к. 174, р. Добраве и потока Раковац. Остатак 1. степена колонске коморе да се убивакује код Вел. Бошњака источно од друма. 2. степен колонске коморе да се убивакује код Коцељева источно од друма.
Дивизиски штаб, телеграфско одељење, војна пошта у с. Вукошићу.
Зз извршење поседања овог положаја као и повлачење дивизије наређујем:
1. Да дивизиско завојиште, санитетска колона, борни део 1. степена колонске коморе као и сва остала комора и позадње установе, отпочну покрет данас у 16 часова ради одласка на ново одређена им места.
2. Да борачки делови ове дивизије ради повлачења користе ове путове:
Трупе десног одсека: пут који води преко Мајура на Јевремовац;
Трупе средњег одсека: пут Табановић – Штитар (не улазећи у с. Штитар већ источно поред села на Штитарску железничку станицу) – Јевремовац;
Трупе левог одсека: пут уз Мали Јерез – Штитар – Црквиште – Јевремовац;
Трупе Северног одреда: пут од Белотића – Штитар – Црквиште – Јевремовац;
10. пешад. пук: пут Штитар – Црквиште – Јевремовац односно Штитар – Мајур – Шабац.
На појединим раскршћима и важнијим тачкама биће пионирских патрола, које ће упућивати трупе одређеним правцима а до мрака ће се командантима одсека јавити пионири одређени за вође чела колона.
3. Ради олакшања извлачења артилерије од реке Камичка до Јевремовца командант Шумадиског артилериског пука наредиће, да се потребан број воловских запрега из градске артилерије привуче ка мосту на Камичку куда има проћи артилерија.
Извлачење трупа у току ноћи 30./31. октобра са досадањих положаја извршити на овај начин: Чим падне мрак данас око 18 часова да се 3. и 8. пољска батерија неприметно извуку са досадашњих својих положаја и упуте одређеним правцима ка Јевремовцу, где ће посести Јевремовачки положај са фронтом на Шабачко поље – Мазелинин гроб. Хаубичка батерија, којој ће командант десног одсека благовремено упутити једну чету из 10. пешад. пука (сада у одсечној резерви) као заштиту, кренуће се данас око 18 часова чим падне мрак правцем Мајур – Шабац у састав Шабачког одреда, чега ради ће командир батерије одмах упутити једно лице команданту Шабачког одреда, од кога ће добити упуство где ће батерију одвести, које ће се лице благовремено вратити у батерију, да би је одвело на одређено место. Са хаубичком батеријом у саставу Шабачког одреда остаће и та чета 10. пука (заштита).
Шумадиски дивизиски коњички пук заузеће линију Мајур – Слепчевић још вечерас с тим, да са патролама у правцима Толић поља – Табановића, Штитара и Белотића одржава додир са непријатељем, чим се заштитнице буду повукле и да извиђа кретање непријатељских трупа испред тог фронта. Десно одржавати везу са трупама Шабачког одреда а лево са дивизиском коњицом Моравске дивизије I. позива код села Дуваништа.
Команданти одсека одредиће благовремено за сваки одсек заштитнице довољне јачине од пешадије, потребног броја митраљеза и по једне пољске батерије, под чијом заштитом имају се обезбедити повлачења главнина одсека. Ове ззштитнице имају огарантовати извлачење батерија, које су у њиховом саставу. Само пак повлачење извршиће се овим редом: Прво се има пропустити 19. пешад. пук са његовим двема батеријама, који ће преко Белотића и Штитара отићи на Јевремовачки положај и исти посести како је напред речено с тим, да обе своје батерије у прво време задржи код пуковске резерве. За 19. пешад. пуком и његовим батеријама има се пропустити главнина 10. пешад. пука, од које ће командант два батаљона (један од њих да буде онај, чије се две чете налазе као појачање десног одсека ове дивизије) са водом митраљеског одељења упутити преко Мајура команданту Шабачког одреда, коме се стављају на расположење. Остатак трупа (2 батаљона и вод митраљеза) под заштитом своје заштитнице упутиће преко Јевремовца на Потес, где ће са најпотребнијим делом посести израђене стрељачке заклоне а остатак држати у резерви позади у пасивним заклонима. На Потес ће доћи и 5. батерија, чим се буде повукла заштитница десног одсека ове дивизије. Тек после овога кренуће се главнина свију одсека ове дивизије одређеним правцима.
Заштитнице одсека ове дивизије остаће на својим положајима све, док се прво главнине одсека не извуку одржавајући међу собом тесну везу, а заштитница левог одсека да ухвати исто тако тесну везу са заштитницом 10. пешадиског пука. Повлачење заштитница биће са левог крила тако, да кад почне повлачење заштитница Тимочке дивизије I. позива, онда ће отпочети повлачење и заштитнице 10. пука а потом заштитнице левог, средњег и десног одсека ове дивизије тако, да све заштитнице буду увек на истој висини и у што тешњој вези. Тек пошто заштитнице буду дошле на линију Белотић – Рума – Јерез – садањи положај десног одсека, могу све заштитнице продужити једновремено повлачење са свијањем у маршевске колоне у случају, ако непријатељ не буде надирао и продужити одступање правцима за својим главнинама.
Командант десног одсека упутиће и ону другу чету 10. пука, која је у његовом саставу, команданту Шабачког одреда чим главнина одсека буде прошла Мајур. А кад се буде и заштитница десног одсека повукла на Јевремовачки положај, 5. батерију одмах упутити на Потес код 10. пешад. пука ради поседања положаја. Сем тога по доласку код Јевремовца, командант десног одсека упутиће одмах и батаљон 14. пука II. позива (који је до сад био у његовом саставу) у село Варну, одакле ће се командант тога батаљона јавити своме команданту дивизије за даље наређење.
Команданти одсека наредиће, да се из ровова сва муниција понесе. Сем тога наредиће да се сав телефонски материјал скине и понесе, кад се буду укинуле телефонске станице одсека а оне имају дејствовати све док се главнине одсека не крену, кад ће ме преко телефона команданти одсека известити и онда ћу наредити укидање како одсечних телефонских станица, тако и дивизиске станице у Штитару.
Командант десног одсека наредиће, да се мине испред његовог десног пододсека не пале, већ само да се електрична машина за паљење скине и понесе.
Команданти 19. пешад. пука и десног одсека ове дивизије приликом повлачења упутиће митраљезе, које су узели из Шумадиског коњичког пука у Мајур, а командант коњичког пука наредиће даље шта треба, да уђу у састав његовог пука. По доласку на нове положаје команданти ће се што пре везати телефоном за дивизиски штаб у Вукошићу. Командир Шумадиског телеграфског одељења везаће телефоном дивизиски штаб са армиским штабом у Бојићу, и штабом Тимочке дивизије I. позива у Слатини као и са Шабачким одредом.
Пионирски полубатаљон приступиће одмах оправци путова и мостова као и изради нових на Јевремовачком положају, за што лакши саобраћај по положају како по ширини тако и по дубини.
Начелник дивизиске интендантуре наредиће, да се један део пекарске чете и даље задржи ради печења хлеба у Лојаници и Владимирцима с тим, да трупне коморе борачких делова трупа врше снабдевање хлебом из Лојанице а позадње установе из Коцељева. Пошто је комуникациска линија Лојаница – Велики Бошњак у исто време и комуникациска линија Тимочке дивизије I. позива, то све позадње установе ове дивизије на томе делу пута да се постављају са источне стране друма.
Док главнине одсека не отпочну повлачење, ја ћу се налазити у Штитару, а потом ћу бити код основне школе у Јевремовцу, где ћу сачекати пролазак трупа. О пријему овог наређења одговорити, а сматрати га као строго поверљиво“.
Одступање дивизије по овим заповестима извршено је у реду и без узнемиравања од стране непријатеља.

Ситуација

У току овог дана у Врховну команду стигли су ови важнији извештаји:

Од команданта II. армије

ОБр. 2901
(у 8.45 часова)

„На основу наређења Врховне команде ОБр. 5477 извештавам, да сам наредио, да се армија повуче на утврђене Церске положаје ноћас 30./31. октобра. У Липолисту ћу очекивати наређења од 14 часова, а затим молим, да ми се шаљу у Бојић“.
На фронтовима осталих армија и одреда није било ничега значајног у току овог дана.

 

Наређења Врховне команде

Наређење ОБр. 5496

Команданту I. армије – Пецка
Команданту III. армије – Јаребице
(експедовано у 17.15 часова)

„Из тактичких разлога командант II. армије повућиће се ноћас из Мачве на утврђену линију: Шабац – Цер – Видојевица. Штаб II. армије биће у Бојићу.
Команданту III. армије још и: „Потребно је, да III. армија обрати већу пажњу на фронт: Љешница – Лозница и на јачи наслон на Видојевицу“.

Наређење ОБр. 5502
(експедовано у 13 часова)

Команданту Коњичке дивизије – с. Звезда

„Због промене у ситуацији код II. армије, прикупите одмах Коњичку дивизију на десној обали р. Добраве, а на простору: Миокус – р. Млаква, и ставите се на расположење команданту II. армије. На расположење II. армији ставља се и 19. кадровски пешадиски пук са пољском брзометном батеријом. Део граничног фронта од с. Ушћа до ушћа р. Добраве обезбеђиваће 2 батаљона 5. пука III. позива, који се такође стављају под команду команданта II. армије.
Штаб команданта II. армије до 14 часова биће у Липолисту, а после овога времена у селу Бојићу“.

Команданту II. армије – Липолист – Бојић

„Наређено је команданту Коњичке дивизије, да Коњичку дивизију из досадањих кантонмана одмах прикупи на десној обали р. Добраве на линији: Миокус – р. Млаква и да вам се стави на расположење. У исто време ставља вам се на расположење 19. кадров. пешад. пук са једном пољском брзометном батеријом, као и 2 батаљона 5. пука III. позива, који треба и даље да обезбеђују гранични фронт од села Ушћа до ушћа реке Добраве.

Наређење ОБр. 5523
(експедовано у 19.25 часова)

Команданту II. армије – Бојић

„Повлачењем II. армије на нову браничку линију Видојевица додирна тачка између II. и III. армије образује испадни угао према непријатељу у односу на фронт II. и III. армије, те је због овога и јаче изложена непријатељским ударима. Како Видојевица у будућим операцијама II. и III. армије игра врло важну улогу као заједнички наслон, јер заузећем њеним непријатељ кида везу и наслон између армија и угрожава боку и позадини обе армије, то је потребно, као што вам је то и телефоном напоменуто, да обратите нарочиту пажњу, да се Видојевица довољном снагом и фортификацијом ојача у тој мери, да може да противстане и најјачим непријатељским нападима. Због овога је потребно, да Тимочкој дивизији II. поз. вратите све њене трупе, које су јој до сад биле одузете, па је по потреби ојачајте потребним делом снаге од суседне дивизије, која је у средини битачнога распореда.
Ради активног дејства са нове одбранбене линије потребно је имати јаку артилериску резерву, а ово је могућно остварити према снази са којом располажете.
Утврђивање нове одбранбене линије треба продужити и даље у колико то није до сад учињено. Трупе на новој браничкој линији треба јаче прикупити, уредити, попунити их потребама и повратити поколебани морал, ако је где год ово потребно. Непријатељ се на новој браничкој линији мора дочекати са највећим упорством и енергијом и улити свакоме идеју, да се са те линије не сме ни мислити на повлачење. На тој линији има непријатељ да се победи.
О пријему овога наређења одговорите“.

Слични чланци: