Операције српске војске
Операције II. армије
У току овог дана непријатељ је нападао на Тимочку и Шумадиску дивизију I. позива. Напади су одбивени. Види извештаје команданта II. армије послате Врховној команди, које смо изнели ниже у ситуацији.
Операције III. армије
Дејство Комбиноване дивизије
У 2.10 часова непријатељ је отпочео тући убрзаном артилериском ватром коту 708. Бацао је готово само разорна зрна и шрапнеле на перкусију и тек по који темпирани шрапнел и по коју светлећу бомбу. Ова непријатељска ватра била је прецизна и тако поражавајућа, да је до 3.30 часова порушила и потпуно затрпала све стрељачке ровове на центру и левом крилу коте 708; читаве букве су пресецане и тако рећи из корена чупане, те су и оне претрпавале наше ровове до којих је сваки саобраћај био онемогућен. Наши војници у стрељачким рововима, браниоци ове коте, били су затрпавани или раскидани у парчад овом прецизном и ужасном непријатељском артилериском ватром, што је ширило страх међу осталим још живим војницима на тој коти. Оваква непријатељска артилериска ватра трајала је до 4.35 часова, до кога су времена већ били порушени готово сви ровови на левом крилу и центру ове коте, као и многе саобраћајнице и пасивни заклони. До овога времена претрпљено је са наше стране ужасно много губитака, тако да је у првом борбеном реду остало врло мало војника способних да дочекају напад непријатељске пешадије, која се већ приближавала нашим порушеним рововима. При упаду непријатељске пешадије на положај кота 708, непријатељска артилерија пренела је ватру на непосредну позадину ове коте, а два брдска топа нарочито су тукла место одсечне резерве, те и ова није могла бити употребљена како треба. По заузећу ове коте, непријатељ је почео упућивати извесне делове у десни бок Еминове воде.
Одсечна резерва са остатком посаде код коте 708 повукла се између коте 390 и Церика, под заштитом левокрилне чете и 1 митраљеза, који је пао у руке непријатељу, пошто му је сва послуга изгинула. Од чете, која је вршила ово заштићавање врло мали број је успео да се благовремено повуче, а већина је изгинула или заробљена. Кота 708 дефинитивно је пала у руке непријатељу око 7 часова. Непријатељ није гонио. Командант 5. пука II. позива који је бранио ову коту успео је да прикупи нешто мало више од 2 чете на положају између коте 390 и Церика, док су распрштени делови пука одступали делом ка Церику и делом ка Кадиној глави. Команданту 5. пука II. позива наређено је, да Церик и коту 390 одсудно брани. По подне му је наређено да се повуче на Плећ, а затим да се са остатком пука повуче на Крст, где је стигао у 20 часова.
Губитци: остало на коти 708, које погинулих које заробљених: 8 официра и 525 подофицира и редова; дошло на превијалиште рањених 5 официра и 193 подофицира и редова и контузованих: 1 официр и 34 подофицира и редова. Овоме треба додати још губитке и митраљеског одељења, који износе 27 подофицира и редова, тако да је укупан број губитака 5. пука II. позива овог дана 793 човека. Материјални губитци су: митраљеза, 525 пушака, 125 бомби и око 300.000 пушчаних метака (у ручном магацину), велики пионирски алат, 15 котурова бодљикаве жице, 10 маказа за сечење жице и поверљиви деловодни протокол пука. Све је ово остало на коти 708.
Једновремено са нападом на коту 708 (5. пук II. позива), непријатељ је вршио напад и на Еминове воде (6. прекобројни пук), а падом коте 708, предузео је напад и на десно крило Еминових вода, тако да је и 6. прекобројни пук био доведен у критичан положај. Командант дивизије располагао је са резервом око 1200 пушака (8. кадровски пук) на Кадиној глави и Рибарском брду, али је овај пук, како вели командант дивизије у својој релацији, био неспособан за неки удар. По извештају команданта 6. прекобројног пука, да је ситуација на Еминовим водама више неиздржљива, командант дивизије наређује му, да се повуче на Плећ и да тамо као командант средњег одсека организује одбрану положаја кота 229 (Бугарско гумно) – Плећ – М. Бобије. Пук је требао према наређењу команданта пука да се повуче постепено почињући са десним крилом, а под заштитом левог крила, али како је лево крило већ било одступило, то је и одступање целог пука било у нереду, јер није нико остао на положају да ово одступање штити. Губитци овог пука били су знатно мањи од губитака 5. пешад. пука II. позива, које смо напред изнели.
За време борбе на коти 708 и Еминовим водама, тј. на одсецима 5. пука II. позива и 6. прекобројног пука I. позива, вођена је такође јака борба на одсеку између Еминових вода и Кулишта, на коме је био 5. прекобројни пук I. позива. Кад је команданту 6. прекобројног пука I. позива командант дивизије одобрио повлачење са Еминових вода ка Кадиној глави и даље ка Плећу, тада је и командант 5. прекобројног пука I. позива, који је био на горе поменутом одсеку молио, да се и он повуче једновремено са 6. прекобројним пуком, јер му положај остаје јако истакнут испред 6. прекобројног пука I. позива, који држи одсек према Кулишту. Командант дивизије одобрио је да се и 5. прекобројни пук повуче али с тим, да одступање отпочне постепено са десног крила. Но, чим се почело повлачити десно крило овог пука, непријатељ је ставио лево крило под уздужну ватру те се и оно морало одмах повући. Командант дивизије наредио је, да се 5. прекобројни пук повуче на Плећ, где је стигао око 22 часа.
Једновремено са нападом на одсеке напред побројаних пукова, непријатељ је напао и на Кулиште, које је држао 5. прекобројни пук I. позива. И поред јаких непријатељских напада, који су успешно одбивани у току овог дана, морао се и овај пук повући због повлачења осталих пукова ове дивизије. Пук се повукао на В. Бобије по наређењу команданта дивизије ноћу 6./7. новембра у потпуном реду и неузнемиравано од стране непријатеља.
За време данашње одсудне борбе на гребену Гучева, а на фронту коте 708 – Еминове воде – Кулиште, коју смо напред укратко изнели, вођена је борба и на Лозничком положају. Непријатељ је предузео напад на овај одсек око 9 часова. Под јаком артилериском ватром против Главице непријатељска пешадија спуштала се са Црног врха. На Главицу је нападало око 3 батаљона и неколико митраљеза. Наша артилерија успешно је дејствовала са Пањика и Рибарског брда, уз чије садејство предстраже положаја Главице успеле су, да непријатеља својом ватром задрже у даљем нападу. Све трупе овог одсека остале су на својим положајима до 22.30 часова, кад су по наређењу команданта дивизије одступиле на положај Тршићско брдо источно од Лознице.
Падом Гучева у непријатељске руке трупе Комбиноване дивизије повукле су се на положаје на десној обали р. Штире, према напред изнетим усменим наређењима команданта дивизије. У 23 часа, командант дивизије издаје писмену заповест ОБр. 1884 у овоме: „После крваве и ужасне борбе Гучево је изгубљено, али га је непријатељ прескупо платио. За одсудну одбрану десне обале реке Штире наређујем:
1. Коњица (1 ескадрон) биће у Клупачком лугу обезбеђујући десни бок дивизије и одржавајући везу са Дринском дивизијом II. позива, која држи линију кота 145 – Суви бунар – Кривића ада. Извиђати од Ковачевца до ушћа Штире.
2. Десно крило, командант ппуковник Д. Павловић (5. пеш. пук I. позива, 3 батаљона 6. пука II. позива, 4. батаљон 17. пука, 3. батаљон 8. кадровског пука, 6. хаубичка батерија (2 цеви), 3. брд. батерија (2 топа), 3. Дринска батерија, 9. Моравска батерија и 1 вод болничара. Свега: 7 батаљона и 12 топова), заузима одсек Клупачки луг – Шанац (слово „з“ Лозница) – Тршићско брдо – кота 229 закључно. Предње тачке кота 250, Пањик и западну ивицу Лознице држати са по једном четом. Одржавати везу са Дринском дивизијом II. позива и центром.
3. Центар, командант пуковник Драг. Узун – Мирковић (2 батаљона 5. прекоброј. пука, 6. прекобројни пук, 8. кадров. пук (2 батаљона), 2. батаљон 1. пука, 8. Моравска батерија, 2 брдска топа и 3 вода болничара. Свега: 7 батаљона и 6 топова), заузима одсек од коте 229 искључно преко Плећа (слово „П“) – М. Бобије закључно. Предњу тачку Ровине заузети са 2 брдска топа и 1 четом. Одржавати везу са десним и левим крилом.
4. Лево крило, командант пуковник А. Радовановић (2. прекоброј. пук, 6. прекоброј. пук (2 батаљона), 4. батаљон 3. прекобројног пука, 4. Дринска батерија, 1. Крупова батерија (2 цеви), 1 опсадно оруђе 3. батерије, 2 брдска топа и 1 вод болничара. Свега: 7 батаљона и 9 топова), заузима одсек од јаруге између В. и М. Бобије на В. Бобије – Цариград до седла између Цариграда и Перине, где ухватити везу са Дринском дивизијом I. позива, десно ухватити везу са десним крилом. Танку косу посести као предњу тачку са 1 четом и 2 брдска топа.
5. Општа резерва (1. прекобројни пук (3 батаљона), 5. пук II. позива (3 батаљона), пионирски полубатаљон и 2 вода болничара. Свега: 6 ½ батаљона) биће на Крсту.
6. На Крсту биће ове батерије: 4. хаубичка (2 цеви), 9. хаубичка (2 цеви), 7. Моравска (2 цеви). На коти 312 биће: 5. хаубичка (2 цеви), 1. опсадна (2 цеви). Свега 10 топова, који ће бити под командом команданта артилерије.
7. Одсеке одмах што боље утврдити.
8. Завојиште на Гњилу, 2. пољска болница у Јаребицама, 1. пољска болница у Завлаци.
9. Први степен мунициске колоне у Горњем Брезјаку; 2. степен мунициске колоне код Завлаке.
10. Трупне коморе код Јаребичке цркве.
11. Профијантска колона у Осечини. Пекарска и месарска чета у Завлаци.
12. Ја ћу бити на Крсту“.
Напомена. О дејству Дринске дивизије I. и II. позива, као и Тимочке дивизије II. позива у току овог дана нема детаљнијих података сем извештаја команданта III. армије, које ћемо изнети у ситуацији за овај дан.
Операције I. армије
У току ноћи 5./6. новембра, непријатељ је тукао јаком артилериском ватром положаје Дунавске дивизије I. позива. Око 6 часова 6. новембра, непријатељски делови са Мачковог камена спустили су се и заузели коту 771. Око 10 часова левокрилни батаљони Моравске дивиз. II. позива одступили су са Турског гроба. У току дана вођена је борба на целом фронту Моравске дивизије II. позива. Под притиском надмоћнијег непријатеља дивизија је повукла своје предње делове на главни положај Орлујак – Биљевине – Црквине – Гробнице, оставивши 3 истурене чете према непријатељу и ту је заноћила.
Дунавска дивизија II. позива са 9. пуком изашла је овог дана из састава I. армије и упућена у састав III. армије.
У току овог дана командант I. армије добио је ове важније извештаје о току борбе из којих се види дејство дивизије:
Од команданта Дунавске дивизије I. позива
У 8.20 часова. Непријатељ је у току целе ноћи тукао положаје 4. прекобројног пука, 8. и 9. пука I. позива. Јутрос у 6 часова непријатељ је са две чете заузео ћувик западно од коте 771, на коме је била наша објавница. Са Кошутње стопе непријатељска одељења спуштају се ка Оштриковцу.
У 12.40 часова. Према Ободнику води се слаба артилериска борба. Са Мачковог камена непријатељ се развија са једним батаљоном према Нешином брду, али је због магле немогуће пратити његово кретање. Због повлачења делова Моравске дивизије II. поз. са косе Средње, изгубљена је веза са том дивизијом.
У 16.30 часова. Десно крило дивизије у повлачењу је са косе Средње, а са Вуколовца повукло се на Мионовиће. Центар и лево крило (4. прекобројни пук и 8. пук I. позива) непријатељ туче јаком артилериском ватром, и напада јачим пешадиским деловима на десно крило 4. прекобројног пука (Нешино брдо).
У 17.50 часова. Наредио сам, да се десно крило дивизије (8. пук II. позива), које је одступило са косе Средње и Вукаловци, крене напред и заузме изгубљене положаје. Сад се то извршава. Батаљон 4. прекобројног пука, који је био на десном крилу пука на Нешином брду, потиснут је јаким непријатељским нападом уз садејство јаке непријатељске артилериске ватре. Командант 4. прекобројног пука, који је у центру дивизиског распореда јавља да се према њему развија непријатељ у јачини око 2 пука. Остали делови овог пука држе се још добро, ма да су јако тучени непријатељском артилериском ватром. Непријатељ напада и на лево крило дивизије, на коме је 8. пук I. позива.
У 22 часа. Вукаловце на десном крилу дивизије држи непријатељ. У центру, Шанац на Нешином брду, пошто је 2 пута прелазио из руке у руке, сад држи непријатељ. Наши се спремају да га поврате. На левом крилу дивизије, непријатељски напад на Рујевачке рудине, Ободник и јужно заустављен је.
Од команданта Моравске дивизије II. позива
У 10.30 часова. Батаљони са Турског гроба, сем деснокрилног, повукли су се. Наредио сам да поново заузму напуштене положаје. Непријатељ јако напада на коту 693 на фронту Дринске дивизије I. позива и ова тачка прелази час у наше час у непријатељске руке. Упутио сам једну чету Горњанском реком у помоћ Дринској дивиз., а мојом артилеријом помажем ову дивизију.
У 16.25 часова. У току целог дана нису се могли повратити предњи ровови. Непријатељ јачом ватром дејствује са Ципа. Због јачег непријатељског надирања мишљења сам: да би батаљоне са предњих положаја требало повући на главни положај. Тако исто мишљења сам, да би требало вратити Дунавску дивизију II. позива у састав ове армије.
У 16.30 часова. Батаљон према Ципу такође је одступио. На основи овог извештаја, командант I. армије шаље наређење команданту Моравске дивизије II. позива у 17.20 часова под ОБр. 2515 у овоме: „Ако се не можете одржати на предњем положају, групишите се на главном“.
У 23.30 часова. Дивизија је заноћила на главном положају: Орлујак – Биљевине – Црквине – Гробнице са три чете истурене према непријатељу.
Ситуација
У току овог дана стигли су у Врховну команду ови важнији извештаји:
Од команданта III. армије
ОБр. 2403
(у поноћ 5./6. новембра)
Комбинована дивизија доставља саслушање рез. пешад. ппоручника Рудолфа Габреша, – Словак, водник 12. чете 3. батаљона 15. пука заједничке војске. Предао се нашим предстражама на Главици. На првом саслушању изјавио: 4. и 5. новембра рекогносцирали су му претпостављени команданти предтерен код шумареве куће због предстојећег напада. Видео је скицу код команданта батаљона на којој стоји, да је у Мачви V. армија састављена из 8. и 17. резервног корпуса. Према овој армији нацртано је 5 српских дивизија. Један јак одред нацртан је на левој обали Саве ниже Шапца са стрелицом дејства у српски десни бок. Код Попове амајлије и Јање налази се ландштурм. VI. армија састављена је из 15. и 16. корпуса и делова 13. корпуса, налази се од Лознице па на југ. Према овој нацртане су 4 српске дивизије. Трећа група од 50.000 налази се код Вишеграда; према себи има 1 српску дивизију. Он мисли, да ће бити општи напад. Према овој дивизији почеће се прво нападом на к. 708, па онда на Главицу, Кличевац и Лозницу. Свакој чети дат је одсек за напад; извршена је сва припрема. Он мисли, да ће напад почети 6. новембра изјутра“.
ОБр. 2406
(у 9.40 часова)
„Комбинована дивизија са ОБр. 1880 јавља: коту 708 заузео је непријатељ. 5. пук II. позива прикупља се на к. југозападно од к. 390. Непријатељ је неколико пута јуришао на Еминове воде и међупростор ових и Кулишта – одбивен је са огромним губитцима. И сада се води борба на фронту Комбиноване дивизије и Дринске дивизије I. позива“.
ОБр. 2415
(у 14.45 часова)
Дринска дивизија II. позива јавља: Обноћ повремена то јача то слабија пушчана и митраљеска непријатељска ватра. Непријатељска артилерија дејствовала је нарочито против Курјачице. Према северном крају Курјачице и према Јеринића ади непријатељ је симулирао покушаје прелаза. Свуда је јаком пешадиском ватром и са неколико артилериских метака одбивен.
Тимочка дивизија II. позива. Према северу ноћ мирна, сем неколико артилериских метака од Бадовинаца. Од 9 – 12 часова непријатељ је према Дрини отварао јаку пешадиску и артилериску ватру: од 4.45 часова ређа пешадиска, а од 5.15 часова ова слаби.
Комбинована и Дринска дивизија I. позива. Борба је трајала целе ноћи и још се води. Извештај следоваће“.
ОБр. 2425
(у ноћ 6./7. новембра)
„Тимочка дивизија II. позива. Данас је било јаче пушкарање; 1 погинуо, 1 рањен. У 3.30 час. опажен је покрет 1 непријатељске батерије Бијељина – Јања. Наша је батерија нашла непријатељску на л. обали Дрине спрам Пејине аде, и успешно јој тукла попуњујући део. У 14 часова опажен је 1 непријатељски батаљон у покрету Бадовинци – Рибари, а потом се задржао на неколико км. си. од Прњавора. Јужно од Бадовинаца налазе се 2 ескадрона непријатељске коњице. Батерија која је тукла данас десно крило Тимочке дивизије II. позива налази се северозападно од Рибара. Јаче непријатељско утврђивање врши се линијом: Бадовинце -Рибари. На јужној ивици Рибара налазе се два непријатељска топа. Командант дивизије има утисак, да на фронту Бадовинце – Рибари нема више непријатеља од 1 – 2 пука пешадије са неколико артилерије и коњице.
Дринска дивизија II. позива. Слабија пешадиска и артилериска ватра од које су рањена 3 војника.
У борбама од прошле ноћи и данас наше су трупе евакуисале линију: к. 708 – Еминове воде -Кулиште, и због тога сам наредио да се Комбинована дивизија групише на десној обали р. Штире почев од Цариграда закључно па до линије Клупачки луг – к. 209 закључно.
Дринска дивизија I. позива. Наше су трупе напустиле коту 693, коју у току дана и непријатељ није могао посести због наше артилериске ватре. Непријатељ је нападао и на остале делове фронта ове дивизије, али је свуда одбивен са великим губитцима. Подробније извештаје о борбама Комбиноване и Дринске дивизије I. позива још немам“.
Од команданта I. армије
ОБр. 2501
(у 13 часова)
„У току прошлог дана и ноћи непријатељ је на Дунавску дивиз. I. позива избацио 335 артилериских метака; погинуо 1 редов. Јутрос око 6 часова две непријатељске чете спустиле су се са ји. краја Мачковог камена косом сз. од Руј. рудина и заузео ћувик западно од к. 771, на којој је била наша објавница. Са Кошутње стопе спуштају се омања непријатељска одељења ка Оштриковцу. Артилериском ватром непријатељ је протеран и сад је поменути ћувик у нашим рукама.
Моравска дивизија II. позива. Стање у 10 часова пре подне: код 1. пука деснокрилни батаљон на свом месту у првој линији, левокрилни се малко повукао са Турског гроба, али му је наређено да се врати и то се извршава. Исто тако била су одступила оба предња батаљона 2. пука, но наређено је да се врате на своје положаје, што је и у извршењу. 3. пук је са 2 батаљона на Гробницама и Црквинама и наређено му је, да се креће напред. Непријатељ напада на к. 693 код Костајника и та тачка прелази час у руке непријатеља, а час је Дринска дивизија I. позива повраћа. Послата је 1 чета из дивизиске резерве Горњанском реком у напад на непријатеља, а 2 чете су привучене на Примет. Наша артилерија помаже Дринску дивизију I. позива. Код Љубовиђског одреда стање је редовно“.
ОБр. 2514
(од 17.25 часова)
„По извештају команданта Моравске дивизије II. позива ОБр. 920 од данас, његове трупе у току целог дана нису могле повратити предње положаје, а због јачег непријатељског надирања. Он је мишљења да би 9. пешад. пук II. позива требало вратити овамо. С предњим мишљењем и ја се слажем, ако томе не стоје на путу виши разлози“.
ОБр. 2528
(у поноћ 6./7. новембра)
„Борба која је на фронту Моравске дивизије II. и Дунавске дивизије I. позива отпочела јутрос у 6 часова (види ОБр. 2501 I. армија) продужена је преко целог дана и у подне било је овако стање:
Моравска дивизија II. позива. Од предњих батаљона само је 1 батаљон 1. пука према Ципу био на свом месту, остала три батаљона били су одступили ка главном положају, али су према наређењу команданта дивизије враћени. Како је пак непријатељ био већ заузео њихове ровове, ова три батаљона су се приближили непријатељу и ту зауставили. Непријатељска артилерија дејствује јаком ватром на положаје ове дивизије.
Дунавска дивизија I. позива. Ситуација у 13 часова: на десном крилу код 8. пешад. пука II. позива чета, која је била на коси „Средње“ повукла се за 2 – 300 м.; наређено је одмах да се врати, појачана је 1 четом из резерве. На центру код 4. прекобројног пука и то пред његовим левим крилом непријатељ у јачини 1 – 2 чете приближио се на 200 – 300 м. па стао. На левом крилу 8. пука I. позива, једна непријатељска чета приближила се предњим деловима на Рујевачким рудинама и ту стала. У подне због јаке магле пушчана ватра је ослабила. Артилерија пак непријатељска доста јака са Црнче и Липник брда гађа у правцу Ободника и Плавога камена. Наша артилерија дејствовала је са понеким метком.
Непријатељ је и по подне продужио напад на Моравску дивиз. II. и Дунавску дивизију I. позива негде с већом негде с мањом жестином и стање је око 19 часова било овако:
Дунавска дивизија I. позива. На десном крилу коса Средње још није повраћена, а Вукаловце заузео је један батаљон 8. пука II. позива. На центру непријатељ је заузео предње наше ровове на северном делу Нешинога брда, али шанац на Нешином брду држе наше трупе; предузеће напад, да непријатеља и из предњих ровова протерају. На левом крилу непријатељ је заузео један ћувик западно од к. 771 и спустио се у Селачку реку, али наше трупе држе све своје положаје. Око 18.45 часова борба је престала и настало је затишје. На Вукаловцу заробљено је 5 непријатељских војника, сви из 3. батаљона 8. пешад. пука 2. брдске бригаде 16. корпуса. Изјавили: у саставу су ове бригаде и батаљонн 64., 76. и 101. пука. Накнадно у 21.55 часова овај командант дивизије јавља: Вукаловац и Средње држи непријатељ. Утврђење на Нешином брду два пута је прелазило из руке у руку и сад га је заузео непријатељ; наше трупе спремају се да га поврате. Према левом крилу непријатељ је био предузео напад на фронт Рујевачке рудине – Ободник, али је одбивен и непријатељ одступа.
Моравска дивизија II. позива. У 16.30 часова: предњи батаљони ове дивизије у току целог дана нису могли да поврате своје предње ровове. Иста дивизија у 23.20 часова јавља: Дивизија је заноћила на главном положају: Орлујак – Биљевине – Црквине – Гробнице, са 3 истурене чете ка непријатељу. На фронту Чермановића гај – Велеш као и код Љубовиђског одреда дан је прошао на миру. Податци о губитцима и муницији следују“.
Од команданта II. армије
ОБр. 2333
(у 9.20 часова)
„Тимочка дивизија I. позива јавља: По досадањим податцима, према њој су ове непријатељске трупе: фронт Безимени поток (западно од с. Јевремовца) – Ливаде: ландштурмска дивизија (25., 26., 27. и 28. пук). Од Добрићске реке на запад преко Стеванића забрана и левом обалом р. Дољуше ка Липолисту су: 28., 8., 6. и 7. ландверски пук, сваки од по 3 батаљона и по 1 марш. батаљон, који припадају 21. ландверској дивизији. Њен је и 22. пољски артилериски пук од по 4 батерије са по 4 топа и 28. хаубички пук од 4 батерије по 4 оруђа. Један заробљеник је изјавио, да се позади ових пукова налазе као резерва пукови заједничке војске: 11. од 4 и 73. од 2 батаљона, и да је 7. ландверски пук на крајњем десном крилу ове дивизије; тврди да десно од тога пука нема никаквих њихових трупа, због чега је ½ његове чете било одређено за заштиту десног бока и била је скренута пажња, да буду предострожни. По свему изгледа, да је 21. ландверска дивизија на фронту између Богосаваца и Липолиста. У северном делу с. Добрића је 91. марш. батаљон састављен од рекрута.
По извештају артилериских команданата распоред непријатељске артилерије је овакав: на фронту ландштурмске дивизије (Мезалинин гроб – Богосавци) су 3 пољске и 1 хаубичка батерија (3. по реду са левог крила), свака од по 6 топова. На фронту 21. ландверске дивизије између Богосавца и Липолиста је 1 батерија у северном делу с. Добрића у стрељачком строју; 1 хаубичка батерија од 4 оруђа на Старом Липолисту и 1 батерија на источној ивици с. Липолиста“.
ОБр. 3260
(у 17.20 часова)
„Тимочка дивизија I. позива јавља у 14.30 часова: Од 10 – 11.50 часова непријатељ је тукао веома јаком ватром из хаубичке батерије ји. од Богосавца ровове 2. батаљона 14. пука II. позива, који је на десном крилу десног одсека. Ватра је била силна и непријатељска зрна порушила су настрешнице и затрпала ровове на дужину 4 – 600 м., па је непријатељска батерија прекинула своје дејство на поменутом батаљону тек, кад су на њу окренуле своју ватру 2 пољске батерије, 2 дугачка топа и 4 хаубице и мерзери. Сад је престала ватра на овом одсеку, војници се откопавају и поправљају ровове. Губитци су овог батаљона велики, али се још број не зна тачно. Батаљон је остао на свом положају. На левом одсеку заустављено је кретање непријатељске пешадије и сад непријатељ јако дејствује артилеријом против наших батерија на овом одсеку“.
ОБр. 3266
(у 20.50 часова)
„Данашњим нападом на Шумадиску дивизију I. и Тимочку дивизију I. позива противник је показао, да је највећи део своје снаге груписао на простору Мишар – Шабац – Добрић и да према фронту Моравске дивизије I. позива има слабије делове, који хипнотишу ту дивизију за њене положаје. Да би се сазнало што тачније стање непријатеља према фронту Моравске дивизије I. позива наредио сам, да Моравска дивизија I. позива сутра 7. новембра предузме напад на противника на линији: Липолист – Добрић не ангажујући се за одсудно решење. У исто време, да врши насилно извиђање западно од Липолиста у правцу Рибара. Акцију Моравске дивизије I. позива потпомоћиће Тимочка дивизија I. позива и Шумадиска дивизија I. позива нападом и артилериском ватром у колико то буде могуће“.
ОБр. 3273
(у поноћ 6./7. новембра)
„Стање армије данас и вечерас овакво је:
1. Шумадиска дивизија I. позива. Непријатељ је јутрос у 5 часова под заклоном магле и јаке пешад. и артилер. ватре отпочео напад на целом фронту. На Мишару уз јаку артилериску и митраљеску ватру са монитора, непријатељ је нападом натерао наше трупе деснога крила деснога одсека да се са обале Саве повуку на главни положај и одмах је почео чамцима са монитора, да пребацује своје трупе, да би свој фронт продужио низа Саву; одмах затим је отпочео напад на центрум, ну око 8 часова јаком ватром је натеран на повлачење, што је изазвало повлачење његовог левог крила, које се зауставило на 600 м. испред наших трупа. Напад десног непријатељског крила је одбивен такође, којом је приликом део трупа левог крила прешао у наступање и заробило 1 непријатељског официра и 82 војника из 74. регименте. Јачина непријатеља према левом одсеку била је 4 – 6 батаљона. На центрум – средњи одсек – ове дивизије, непријатељ је у 5 часова напао слабијим деловима, а у 7 часова са снагом од 2 – 3 батаљона и 6 митраљеза из батаљона, који је лево и десно од пута Шабац – Потес, и успео да дође до 100 м., али је снажном ватром одбивен оставив 90 лешева. Лево крило овог одсека засуто је тако јаком артилериском ватром, да су поједини ровови и настрешнице све порушене. На левом одсеку је непријатељски напад дочекан силном ватром и непријатељ је враћен и одбачен оставив на бојишту 400 до 460 лешева.
Око 9 час. пешад. ватра се стишала и кад се магла дигла непријатељ је отворио концентричну ватру из пољских и хаубичких батерија на ровове. Ватра је трајала до 12.30 часова. У подне борбе уопште није било, само су монитори и батерије са леве обале до мрака повремено дејствовале на Мишарски положај.
Неколико железничких возова у току дана приспело је у Кленак. Губитци: 2 официра рањено, 2 нестало; погинуло 63 војника; рањено 225; контузовано 92; нестало 133 из 11. пешад. пука, од којих су вероватно већина погинулих и теже рањених. Непријатељ је имао испред фронта дивизије данас око 1.000 мртвих, од којих само 500 испред 11. пешад. пука, који је успео да укочи даље продирање непријатеља низ Саву, и да противника врати на 5 – 800 м. од главне линије одбране, којом је приликом и заробио 1 официра и 82 непријатељ. војника. Држање овог пука у борби било је данас по све похвално.
2. Тимочка дивизија I. позива. Непријатељ је почео да дејствује артилеријом од 5 часова, ватра је трајала до 17 часова. По поднетим извештајима команданта артилерије, непријатељ је дејствовао са 13 група, од којих су 4 биле хаубичке. Под заштитом ове ватре непријатељска пешадија је покушавала неколико пута напад, али је увек била одбивена. Непријатељ је успевао да својом артилеријом руши ровове и надстрешнице. Ово је дејство било тако јако на десном крилу да су пре подне затрпани готово у дужини 400 – 600 м., а по подне око 180 метара. Губитака има доста. Наша артилерија је дејствовала и јаком ватром успела, да ућутка неке непријатељске групе. Последњи напад пешадије, почет око 15 часова, задржан је у самом почетку. Борба је престала око 17 часова. Губитци око 190 избачено је из строја. Од овог броја долази само на десно крило око 160 од непријатељске хаубичке артилерије; погинуо је резервни капетан II. кл. Димитрије Поповић из Ниша – 14. пешад. пук. I. поз.
3. Моравска дивизија I. позива. Непријатељ је дејствовао у току дана пољском и хаубичком артилеријом против левог одсека; према крајњем десном крилу непријатељ је дејствовао од подне успешно из своје батерије на јужном излазу с. Рибара. Примећене су још 2 батерије између Липолиста и Рибара, али нису дејствовале.
4. Тимочка дивизија II. позива јавља за један непријатељски батаљон, да је у 2.45 часова био у покрету Бадовинци – Рибари, а и да се задржао на километар – два си. од Прњавора. Коњичка патрола видела је данас јужно од Бадовинаца два ескадрона. Патроле тврде, да у Рибарима има две чете пешадије које се утврђују на јужној ивици. Четнички одред јавља, да се непријатељ утврђује на линији Бадовинци – Рибари.
5. Коњичка дивизија. Није било ничега значајног“.
ОБр. 3276
(после пола ноћи 6./7. новембра)
„Тимочка дивизија I. позива јавља: „У току данашње борбе непријатељ је против фронта ове дивизије концентрисао ватру од 9 пољских и 4 хаубичке батерије, од којих су 2 хаубице 15 см. На појединим деловима затрпао је и порушио ровове и настрешнице (4. батаљон 20. пука за 140 м., 2. батаљ. 14. пука I. позива око 500 м.). Од саме артилериске ватре код ова два батаљона избачено је из строја преко 160 људи. Само против 1 батерије на левом одсеку непријатељ је дејствовао са 3 пољске и хаубичке батерије са око 2.000 зрна. Да би се ово паралисало и трупама омогућио опстанак, као и да би се одбили напади непријатељске пешадије и поред највеће економије, морало се у току дана потрошити око 1.000 пољских артилериских метака, сем утрошка наше тешке артилерије, која није била у стању, да противстане непријатељској артилерији, чије је дејство на морал трупа било врло велико. При оваквим околностима неопходно је потребно, да ми се још у току ноћи дотури што већа количина пољске артилериске муниције, јер ће се само тако трупе моћи одржати у овако неравној борби“.
Достављајући ово Врховној команди, част ми је известити, да команданту Тимочке дивизије I. позива не могу послати муницију, док ми се из позадине не дотури, јер је овде више немам“.
Наређења Врховне команде
Наређење ОБр. 5903
(одаслато у 12.38 часова)
Команданту Ужичке војске – Вардиште
„Упутите одмах један пук пешадије из Шумадиске дивиз. II. позива са два брдска Дебанжова топа преко Кремана – Дуба – Јакаља и Маковишта на Дебело брдо. Пуку издајте задатак: да поседне положај Дебело брдо и да брани правац Рогачица – Ваљево, а стајаће непосредно под Врховном командом. Везу ће одржавати са одредом код Рогачице и са Ужичком војском код Бајине Баште. Чим пук стигне на Дебело брдо одмах да се јави Врховној команди. О извршењу известите одмах“.
Команданту 18. пешад. пука I. позива – Дебело брдо
„На Дебелом брду оставите 1 батаљон и 2 пољска брзометна топа, а ви са пуком крените се одмах за Ваљево, где ћете се јавити Врховној команди. Батаљон и 2 топа остаће на положају дотле, докле га не смени 1 пук пешадије из Ужичке војске, који се упућује из Вишеграда преко Кремана, Дуба и Маковишта на Дебело брдо. Чим овај пук стигне – батаљон са два топа кренуће се одмах за Ваљево, где ће ући у састав свог пука. Командант батаљона, који остаје на Дебелом брду има исти задатак, који је и пук имао. За ово време стајаће под Врховном командом.
Наређење ОБр. 5904
Команданту I. армије – Пецка
(одаслато у 12.55 час.)
„Наредите пуковнику Милошу Васићу Осечина, да одмах упути свој пешадиски пук преко Завлаке на Брезјак, где да се пук стави на расположење III. армије. Са овим пуком пуковник Васић нека пошаље и батериске шарже с тим, да се муниција истовари у Брезјаку, а каре врате у Осечину, али тако, да се његове каре попуне од транспорта који маршује за III. армију; чим транспорт стигне у Осечину. Пуковник Васић са штабом и осталим деловима да остане у Осечини, јер ће му се пук вратити после краћег времена“.
Команданту III. армије – Јаребице
„Наређено је команданту Дунавске дивизије II. позива, да одмах од Осечине упути преко Завлаке у Брезјак један пешадиски пук са шаржом артилериске муниције обојих својих батерија. Каре потом одмах ће се вратити и за толики број метака попуниће из транспорта артилериске муниције, који је одавде отпутовао за ту армију. Чим се ситуација побољша код те армије и најдаље сутра до мрака, овај пук Дунавске дивизије II. позива мора се вратити у Осечину“.
Наређење ОБр. 5921
Команданту I. армије – Пецка
„За сад је немогуће поступити по вашем захтеву ОБр. 2514“. (одаслато у 19.40 часова)