Операције аустриске војске
Трупе ђенералмајора Андријана предузеле су 6. октобра гоњење Срба, којом је приликом само одред ппуковника Карпелуса наишао на јачи отпор српских трупа. Гоњење Срба вршено је са 3 колоне:
Десна колона ппуковника Хелебронта, сарајевским путем;
Средња колона ппуковника Карпелуса, скренула је са сарајевског пута код Жлијебова у правцу Соколовића;
Лева колона ппуковника грофа Берхтолда, преко Кусаче ка Мислову.
3. брдска бригада имала је овог дана да отима од Црногораца вис Ручник, који је понова био пао у црногорске руке, кад је бригада била одмаршовала из Калиновика. У 10 часова бригада је успела да заузме вис Ручник и стигла у Калиновик; исцрпљена дводневним борбама и тешким тереном. Црногорци су похитали да искористе овај тренутак, те су предузели један напад на утврђење Калиновик, али су крваво одбивени. 3. брдска бригада добила је у Калиновику одмор од неколико дана, јер је имала да сачека појачања од 2 батаљона и 6 брдских топова. Ова појачања стигла су у Калиновик тек 10. октобра.
Ситуација на Дрини
Овог дана 53. пешад. пук (пуковника Шимера) успео је да заузме финансиску караулу Палатор, те је тиме лево крило 13. корпуса још више примакнуто Лозници.
Операције српске – Ужичке војске
Дејство Ужичке бригаде
У току ноћи 5./6. октобра трупе Сребрничког одреда повукле су се са Брежанских висова на линију: Пашино брдо – Столац, обезбеђујући десни бок на Стражевичкој коси и Жљебцу, а леви бок на Црном врху. Ово повлачење извршено је због присуства надмоћније непријатељске снаге, недостатка муниције и што је најважније због неуспеха 12. кадровског пука, на кога се још полагала нека нада, пошто се до сад са трупама III. позива ништа према Сребрници није могло учинити. Командант Ужичке бригаде наредио је, да се одред са ове линије може повући на десну обалу Дрине само у случају, ако се због јачег непријатељског надирања на истој не би могао одржати.
Дејство Шумадиске дивизије II. позива
У току ноћи 5./6. октобра трупе ове дивизије прикупљале су се на линији: Височник – Букова глава – Кусаче. Према представци команданта дивизије о стању трупа, које су 8 дана већ у непрестаним борбама, као и због крајње неподесног терена за упорну одбрану, а нарочито због изложености бокова од Кладња и Олова са једне и од Милића и Сребрнице с друге стране, – командант Ужичке војске наређује, да се све трупе Ужичке војске прикупе на линији: Игришник – Стоборани – Соколовић – Баждин оџак, те да се ту попуне и уреде за поновно наступање. Повлачење трупа Шумадиске дивиз. II. позива на нову линију вршено је без великог притиска од стране непријатеља. Заштитница ове дивизије водила је борбу целог дана на положају Височник.
Ситуација
У току овог дана стигли су ови важнији извештаји у Врховну команду:
Од команданта Ужичке војске
ОБр. 1047
„У току ноћи 5./6. октобра није било борбе на фронту ове војске. Шумадиска дивизија II. позива још се прикупља на линији: Кусача – Букова глава – Височник. У току ноћи 5./6. октобра делови Ужичке бригаде од Сребрнице повлаче се на линију: Пашино брдо – Столац, јер су 5. ов. месеца нападани знатно јачом непријатељском снагом“.
ОБр. 1048
„Према послатом извештају наредио сам, да се Шумадиска дивизија II. позива прикупи на линији: Височник – Кусача; она је ово у главном извршила.
Јутрос сам обишао трупе и положаје. Према представци команданта дивизије, према стању трупа, које су 8 дана у непрестаним борбама; због крајње неподесног терена за упорну одбрану, због изложености бокова од Кладња и Олова – с једне и Милића и Сребрнице с друге стране; због повлачења одреда од Б. Баште и најзад обзиром на прикупљање јаче непријатељске снаге са више страна – наредио сам, да се трупе прикупе на линији: Бабјак – Вигова гора – Паклинак, са извиђачко – заштитничким одредима на линији: Игришник – Стоборница – Соколовић – Грлаче – Кусача, те да се попуне и уреде за поновно наступање. По подне полазим за Стјеницу (код Обрчића) ради споразума са сердаром Вукотићем, а 7. ов. месеца одлазим у Рогатицу због веза“.
Од команданта Ужичке бригаде
ОБр. 400
„Према извештају команданта одреда пуковника Мишића, који сам примио у 13 часова, одред је нападнут надмоћнијом снагом, те је морао да се повуче. Он се за први мах задржао на Брежанским висовима. Командант одреда изјављује, да се на положајима Брежанским неће моћи одржати, ако непријатељ буде и даље овако снажно надирао, јер му је цело десно крило обрасло шумом, тако да је и даљи обилазак непријатеља не само могућ, него и врло вероватан; јер се у данашњем нападу служио обиласком нашег десног крила. Наредио сам му, да се под заклоном ноћи прикупи на линији: Пашино брдо – Столац осигуравајући бокове на Стражевачкој коси и Жљебцу, а леви на Црном врху, и да на овој линији учини све, да задржи даље надирање непријатеља. У случају надирања само много јачег непријатеља, да се постепено повуче преко Дрине“.
Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња
ОБр. 114
„Сердар Вукотић јавља, да му је ђенерал Божановић одговорио, да због озбиљне ситуације на своме фронту, још не може да му врати Васојевићску бригаду. Санџачка војска без ове бригаде, у јачини око 9.000 људи држи фронт Вихор – Орловац – Голеш – река Прачица, а то је за оволики фронт недовољно снаге за упорну одбрану и за много поузданије трупе. Слаба одбранбена моћ на положајима Романије и случајно повлачење Санџачке војске са ових положаја, осетљивије је и опасније за леви бок и позадину Ужичке војске и за саму Санџачку војску, но могући неуспех Ужичке војске на њеном фронту према Власеници и случајно њено повлачење Рогатици; јер Ужичка војска и ако би била принуђена на повлачење она би то вршила систематски и поступно, док за Санџачку војску онако слабу за онолики фронт бојати се, да се у случајном повлачењу не растроји и оголи бок и позадину Ужичке војске и своју. Због овога и опет молим да се, ако је икако могуће Васојевићска бригада врати Санџачкој војсци, која ће ипак по могућству помагати дејством Ужичку војску. О поменутом појачању у Пов.Д.Бр. 109 намењеном за Санџачку војску у 3.000 војника, стижу у Рогатицу тек 11. ов. месеца, а остатак у 2.000 упутиће се Дринском одреду, камо ће стићи још касније, пошто ови долазе са фронта према Албанији“.
Од команданта I. армије
ОБр. 1681
„Сем пушкарања на фронту Моравске дивизије II. позива, на фронту ове армије мирно је“.
Од команданта III. армије
ОБр. 1762
„На фронту ове армије није било ничега значајног“.
Од команданта II. армије
ОБр. 2124
„На фронту ове армије, сем пушкарања, нема ничега значајнијег“.
Наређења Врховне команде
Наређење ОБр. 4204
Команданту Ужичке војске – Жљебови
„Делегат ђенерал Јанковић саопштава, да Санџачка војска држи фронт Вихор – Орловац – Голеш – река Прачица и моли, да се Васојевићска бригада врати у састав Санџачке војске. На овој основи вратите Васојевићску бригаду, а на садашњем положају наредите да се наше трупе што боље утврде. О овоме известите одмах команданта Санџачке војске“.
Делегату ђенералу Јанковићу – Цетиње
„Наређено је команданту Ужичке војске, да Васојевићску бригаду одмах упути у састав Санџачке војске. Потребно би било наредити, да се та бригада задржи на погодном месту тако, да може у случају потребе потпомоћи и једну и другу страну. Главнина Ужичке војске данас је на фронту Височник – Букова глава – Кусаче. Свеза Пов.Д.Бр. 114“.
Наређење ОБр. 4221
Команданту Ужичке војске – Жљебови
„Чим свршите намеравани споразум са командантом Санџачке војске, идите одмах код својих трупа. Одлазак ваш у Рогатицу једино због везе – није потребан“.
Делегату ђенералу Јанковићу – Цетиње
„Достављен је цео извештај команданта Ужичке војске ОБр. 1048 и затим додато: „Према овоме изгледа, да би садањи положај Санџачке војске био неподесан, јер би јој десни бок и позадина били изложени у односу на нови положај Ужичке војске. Скрените пажњу команданту Санџачке војске на ову околност и наредите му јачу обазривост, а и евентуално повлачење на своје раније утврђене положаје. О евентуалном новом распореду црногорских трупа известите Врховну команду“.
Наређење ОБр. 4228
Команданту I. армије – Пецка
„Упутите сутра 7. ов. месеца рано, један пешадиски пук из Дунавске дивизије I. позива у Ставе. Са њим упутите и одговарајући део колонске коморе. Пук ће стајати на расположењу Врховне команде“.