Операције српске III. и I. армије од 24 до 28. октобра, ситуација и наређења Врховне команде

Операције III. армије

Заповест команданта III. армије за напад

ОБр. 2183
(од 27. октобра у 10.45 часова)

„Да бих поправио садању ситуацију армије и омогућио њено даље напредовање, решен сам да 28. ов. месеца извршим напад на део непријатељског фронта Еминове воде – Кулиште кота 484 – кота 464 и потпуно овладам њиме. У тој цељи наређујем:
1. Комбинована дивизија напашће део фронта Еминове воде – Кулиште – кота 484 – закључно, а Дринска дивизија I. позива напашће коту 464. На осталим деловима непријатељског фронта напад ће се извести тако, да се његове трупе привежу за своје положаје, да им се онемогући фланкирање наших нападних колона и шиљање појачања ка угроженим тачкама. Код Дринске дивизије II. позива демонстрација треба да има поглавито за циљ да увери непријатеља, да су све њене снаге остале на месту. Где се и на осталим деловима фронта укажу повољне околности, треба их одмах искористити и прећи у одсудан напад.
2. Груписање и пољске и тешке артилерије извршити тако, да се на нападном фронту изврши најсилнија припрема артилериском ватром и непријатељ њоме што више поколеба.
3. По могућству избегавати препречна средства а тамо где се морају прелазити предузети благовремено мере за њихово савлађивање (организовањем радничких колона). Нашим минским галеријама подишли смо под непријатељске ровове на Еминовим водама и ту су постављене велике мине, које ће се у подесном моменту потпалити. Њихов тресак биће веома велики, те је потребно да се о томе обавесте поједине колоне, да не би било забуне. При томе скренути пажњу и на то, да ако би непријатељ случајно потпалио фугасе или друге мање мине, не треба их се бојати, јер оне више праве ларму а немају јаког дејства.
4. Напад почиње у 9 часова пре подне. Ако буде магле, онда под њеним заклоном извршити само приближавање непријатељском положају у највећој тајности, па напад предузети чим се расветли. У овом последњем случају сигнал за напад даће командант Комбиноване дивизије I. позива. Ако би било кише или друге какве јаче непогоде, која би рад могла ометати, напад се неће предузимати до мог даљег наређења.
5. У случају успеха извесно је, да ће наше трупе на заузетим положајима бити силно обасуте непријатељском артилеријом, стога издати потребна упуства и предвидети нужне мере, да се претрпи што мање губитака и заузети положаји пошто пото одрже. У случају неуспеха одступити се сме најдаље до старих положаја, и у тој цељи у рововима оставити одговарајуће делове за прихват.
6. Утрошак артилериске муниције тако регулисати, да по свршетку борбе батерије не остану без ње.
7. Крајњи успех захтева узајамно помагање, непрекидно одржавање везе и споразуман рад команданата дивизија.
8. Команданту Комбиноване дивизије за овај напад, привремено се ставља на расположење 4. пук II. позива (три батаљона).
9. У току напада ја ћу бити на Крсту“.

Заповест команданта Комбиноване дивизије

На основи горње заповести команданта армије командант Комбиноване дивизије издаје своју заповест ОБр. 1702, од 27. октобра у 15 часова у овоме:
„После неуспелог непријатељског напада на к. 708 и Еминове воде 14. и 15. ов. месеца код непријатеља не примећује се измена у снази и распореду трупа. Примећује се само довлачење више топова и јаче утврђивање на неким местима. Непријатељ и дању и ноћу дејствује ватром на наше одсеке и наноси им велике губитке. Према осталим дивизијама ове армије непријатељ се држи пасивно. Дринска дивизија I. позива 28. ов. месеца напада од безименог потока (Слово „о” од Гучево) па југоисточно. За потпуно освајање Гучева и протеривање непријатеља са ове планине наређујем:
1. Десна колона, командант ппуковник Вој. Николајевић (2. батаљ. 5. прекобројног пука и 1 вод болничара) напада непријатеља на одсеку од к. 649 до слова „к” (Кулиште) а са садањег свог положаја. Овај напад помагаће ватром 6. прекобројни пук својим левим крилом и помагаће са садањих положаја ове батерије: 5. хаубичка, 1. опсадна, 8. Моравска пољска, 3. вод 7. Дринске батерије. Одржавати јаку везу са десним крилом средње колоне.
2. Средња колона, командант ппуковник Јер. Маринковић (1. прекобројни пук и 1 вод болничара. Свега 4 батаљона и 1 вод болничара), напада непријатеља на одсеку од слова „К” (Кулиште) до слова „т” (Кулиште) са садањег свог положаја. Својим левим и десним крилом енергично потпомоћи напад суседних колона, а центром пробити непријатеља на коти 708. Овај напад помагаће са досадањих положаја ове батерије: 2. опсадна, 6. хаубичка и 4. Дринска пољска (2 цеви).
3. Лева колона: командант пуковник А. Радовановић (2 прекобројни пук, 4. батаљон 3. прекоброј. пука, 1. батаљон 4. пука II. позива и 1 вод болничара. Свега 6 батаљона и 1 вод болничара), напада непријатеља на одсеку од слова „т” (Кулиште) до безименог потока (слово „о” од Гучево) а са линије В. Бобије – Цариград. Овај напад помагаће са садањих положаја ове батерије: 1. Крупова хаубичка, 4. хаубичка, 4. Дринска пољска (2 цеви), 2. Дринска пољска (2 цеви) и 2. брдска. Одржавати јаку везу са средњом колоном и нападном колоном Дринске дивизије I. позива. 3. батаљон 8. кадровског пука посешће предње тачке одсека В. Бобије – Цариград и ватром ће помагати напад.
1 хаубица и 2 пољска топа са В. Бобије и 1 хаубица са Перина помагаће напад Дринске дивизије I. позива.
4. Општа резерва, командант ппуковник М. Стевановић (4. пук II. позива (2 батаљона) и 1 вод болничара) биће код коте 599 на Кулишту.
5. Напад почиње 28. ов. месеца у 9 часова пре подне.
6. Кад се буде развила најјача борба и приђе се решењу, 6. прекобројни пук потпалиће мине и користиће тај моменат за дефинитивно освојење гребена Гучева кота 708 – 649.
7. Споредни напад на коту 322 и Орловачу извешће командант 5. пука I. позива и командант 5. пука II. позива према датим усменим упуствима. Почетак рада 28 ов. месеца у 9 часова.
8. Нападне колоне да прати стално телефонска линија. Сваког момента командант колоне мора бити са мном у телефонској вези.
9. Све остале јединице остају на својим садањим одсецима, спремне за најодсуднију одбрану. Пионирски полубатаљон да продужи израду пута манастир Троноша – Цариград.
10. Завојиште на Гњилу; 1. пољска болница у Горњем Брезјаку; 2. пољска болница у Јаребицама.
1. степен мунициске колоне на Крсту; 2. степен мунициске колоне у Јаребицама.
Трупна комора поред друма Завлака – Лозница у близини моста на реци Коренити.
Профијантска колона у Завлаци; пекарска чета у Јаребицама; месарска чета у Горњем Брезјаку.
Телеграфско одељење и војна пошта на Крсту.
Ја ћу бити на Цариграду“.

Заповест команданта Дринске дивизије I. позива

На основи горње заповести команданта армије, командант Дринске дивизије I. позива издаје своју заповест ОБр. 1153 од 16 часова у овоме:
„Да би се садања ситуација III. армије поправила и омогућило даље напредовање, извршиће се 28. ов. месеца напад на део непријатељског фронта: Еминове воде – Кулиште – кота 484 – кота 464 у цељи потпуног овлађивања овим делом непријатељског фронта. Комбинована дивизија напашће део фронта Еминове воде – Кулиште – кота 484 закључно. Дринска дивизија I. позива напашће коту 464. На осталим деловима непријатељског фронта пред III. армијом напад ће се извести тако, да се непријатељске трупе привежу за своје положаје, да им се онемогући фланкирање наших нападних колона и шиљање појачања ка угроженим тачкама. Наређујем:
1. Напад на коту 464 извршиће 2 батаљона 6. пешадиског пука (1. и 3. батаљон) са два митраљеза и 1 батаљон 17. пешад. пука под командом команданта 6. пешадиског пука, пуковника Душана Туфегџића. Командант левог одсека упутиће један батаљон 17. пеш. пука ноћу 27./28. ов. месеца, на Перине команданту 6. пешадиског пука.
2. У циљу преставке, да се напад врши према целом фронту непријатељског положаја пред фронтом ове дивизије:
а) Командант десног одсека упутиће по једну чету из другог и четвртог батаљона 6. пешад. пука, са линије коју ти батаљони сада држе, у правцу, и то: чету из 4. батаљона на преседлину између Мамутовца и к. 517, а чету из 2. батаљона на део Мамутовца, на коме се налази она кошара на малој преседлини;
б) Командант левог одсека упутиће у напад у правцу Биљега, подухватајући Биљег више са северне стране, по једну чету из 17. пешад. пука и 3. прекобројног пешад. пука, које у току напада по потреби појачати још са по једном четом из поменутих пукова.
3. Командант Дринског артилериског пука потпомагаће напад у правцу к. 464 са шест пољских топова пласираних на десном одсеку положаја ове дивизије Главица – Приседла – Столице – Перина, стављајући под снажну ватру део непријатељског фронта од к. 517 до к. 464 закључно; а са четири пољска топа пласирана на истом одсеку дејствоваће на одсек непријатељског положаја Мамутовац – Биљег. Са седам пољских и 3 брдска топа, пласираних на левом одсеку положаја ове дивизије – изворни део Дубоког потока – Костајник дејствоваће на одсек Биљег – Цип. Кад делови нападних колона буду подишли непријатељу толико, да могу трпети од ватре наше артилерије, онда линију предњих делова обележити заставама, што ће бити знак за нашу артилерију да своју ватру помери у напред.
4. По могућству избегавати препречна средства, а тамо где се морају прелазити, предузети благовремено мере за њихово савлађивање организовањем радничких колона. Војницима објаснити, да ако би непријатељ случајно потпалио мине, не треба их се бојати, јер оне више праве ларму а немају јаког дејства.
5. Командант нападне колоне одржаваће тесну везу са трупама Комбиноване дивизије, упућеним у напад у правцу коте 484.
6. Напад почиње 28. овог месеца у 9 часова пре подне. Ако буде магле, онда под њеним заклоном извршити само приближавање непријатељском положају у највећој тајности, па напад предузети чим се расветли. У овом последњем случају, напад ће се објавити нарочитим сигналима. Ако би било кише или друге какве јаче непогоде, која би рад могла ометати, напад се неће предузимати до мог даљег наређења.
7. По избијању на непријатељски положај извесно је, да ће наше трупе бити јако обасуте непријатељском артилеријом, стога наређујем да командант, привлачењем ашова и пијукова из своје бојне коморе, што брже обезбеди израду стрељачких ровова на заузетим положајима, те да тако претрпи што мање губитака, а да се заузети положаји пошто пото одрже.
8. Утрошак артилериске муниције тако регулисати, да по свршетку борбе батерије не остану без муниције.
9. Дрински дивизиски коњички пук остаће на месту на коме је – кота 457.
10. Дрински пионирски полубатаљон остаје на досадањим радовима на изради путова.
11. За време борбе ја ћу бити на Перини“.

Операције I. армије

Заповест команданта I. армије ОБр. 2240 од 27. октобра у 17.55 часова:
„Према добивеном извештају и наређењу Врховне команде под ОБр. 5344 од данас, командант III. армије извршиће пресудан напад на непријатеља сутра 28. ов. месеца на део непријатељског фронта: Еминове воде – Кулиште – к. 484 – к. 464. На осталим деловима фронта напад ће бити демонстративан. Врховна команда наређује: да I. армија потпомогне овај напад, те да одвуче пажњу непријатеља и осујети му да изврши против напад правцем: Биљег – Главица – Столица. Наређујем:
1. Да Моравска дивизија II. позива и Дунавска дивизија II. позива сутра 28. ов. месеца у 8 часова, ако не буде магле, нападну непријатеља свака пред својим фронтом; а ако буде магле напад отпочети чим се она дигне. Напад ових двеју дивизија да буде демонстративног карактера и са толико снаге, да се непријатељу у сваком случају осујети против напад на III. армију правцем: Биљег – Главица – Столица. Ако при овом нападу наступе повољне околности, онда ће обе дивизије прећи и у одсудност према нахођењу и оцени команданта дивизије.
2. Да Дунавска дивизија I. позива предузме извиђање непријатеља пред својим фронтом јачим пешадиским одељењима не прелазећи у напад, а само својом артилеријом узме учешћа у борби.
3. Љубовиђски одред остаће и даље на својим садањим положајима са јачом опрезом, како би сваког часа био готов за борбу, ако би га непријатељ напао.
4. III. армија отпочеће напад сутра 28. тек. месеца у 9 часова пре подне, ако не буде магле, а ако је буде њен ће напад почети на један час доцније, и пошто се магла буде дигла.
5. Команданти дивизија у току напада одржаваће сталну и тесну међусобну везу, а командант Моравске дивизије II. позива својим десним крилом и везу са Дринском дивизијом I. позива.
6. Ја ћу бити у Пецкој, где ми што чешће телефоном слати извештаје, како бих стално био обавештен о току операција на армиском фронту. О пријему ове заповести одговорити одмах депешом“.

 

Ситуација и наређења Врховне команде

25. октобра, трупе Ужичке војске пребачене су на десну обалу Дрине и заузеле овакав распоред:
Шумадиска дивиз. II. позива на одсеку: ушће Жепе – Рзав. Лимски одред и то: 2. прекобројни пешад. пук III. поз. на одсеку Рзав – р. Крушевица; 4. и 5. кадровски пук и Ибарски обвезнички пук на одсеку р. Крушевица – ушће Лима; гранични добровољачки батаљон на Виогору за одржавање везе са црногорским трупама, које су такође одступиле на десну обалу Дрине на одсек од Устипраче до Фоче.
27. октобра, командант III. армије у 10 часова под ОБр. 2183, шаље Врховној команди овај извештај:
„Пројектовани напад на непријатеља намеравам да извршим сутра 28. ов. месеца, а на део непријатељског фронта Еминове воде – Кулиште – к. 484 – к. 464. На осталим деловима фронта напад ће бити више демонстративног карактера. Молим, да се нареди I. армији, да и она, ако не цела, а оно бар са Моравском дивизијом II. позива нападне непријатеља и обрати нарочиту пажњу на то, да непријатељ не изврши против напад правцем Биљег – Главица – Столице. Ако не буде магле напад ће почети у 9 часова пре подне, у случају магле, чим се расветли. Акција I. армије треба да отпочне нешто раније“.
На основи овог извештаја Врховна команда под ОБр. 5344 истог дана у 15 часова наређује команданту I. армије ово:
„Командант III. армије намеран је да изврши пресудан напад на непријатеља сутра 28. ов. месеца на део непријатељског фронта: Еминове воде – Кулиште – кота 484 – кота 464. На осталим деловима фронта напад ће бити демонстративан. Потпомогните овај напад III. армије. Ако вам је немогуће, да га потпомогнете са целом снагом, онда бар са Моравском дивизијом II. позива, чији напад треба да одвуче пажњу непријатељу, те да он не може извршити против напад правцем: Биљег – Главица – Столице. Ако не буде магле напад ће отпочети код III. армије у 9 часова пре подне, на случај магле, чим се она дигне. Акција ваше армије треба да отпочне раније. За остало ступите у споразум са командантом III. армије. О резултату известите одмах“.
Истог дана командант II. армије у 8.50 часова под ОБр. 2793 шаље овај извештај Врховној команди:
„Све моје досадање представке о тежини положаја због немања артилериске муниције нису имале потребног успеха, као и преставке о потреби хаубичке артилерије; ма да су неке од њих биле и израз очајања, јер хаубичку батерију нисам добио, а артилериска муниција ми се слала или врло мало или никако, те је дошло до тога, да противник надмоћнијом артилеријом руши ровове и затрпава војнике а ја немам муниције, да му то спречим. Сад је стање овако: људство гине а ја немам да губитке попуњавам, нити имам потребну муницију, да борбу водим и губитке умањавам. Садање стање муниције види се из мога данашњег извештаја Пов. Ар. Бр. 47. Због оваког стања, посведневне бриге и борбе за артилериску муницију, истрошиле су ме и сломиле снагу, те се осећам сасвим немоћан и неспособан, да и даље командујем армијом, па молим, да се одмах разрешим од ове дужности. У општем је интересу да се заменик што пре упути“.
На ову представку начелник штаба Врховне команде под ОБр. 5257 у 12.20 часова одговорио је телефоном команданту II. армије, да је његова смена сада у овим тренутцима немогућа, да он треба и мора да истраје на положају на коме је и да чини све што се може са средствима са којима располаже.
Под ОБр. 2795, командант II. армије у 9.35 часова, дакле пре горе поменутог одговора начелника штаба Врховне команде, послао је Врховној команди овај извештај:
„Парашнички одред после врло упорне борбе принуђен је да напусти своје положаје, и повлачи се на утврђене положаје код Црне баре. Због овога наредио сам, да се и Равањски одред повуче ка утврђеним положајима код Банове Пољане. Да ли ће се моћи и колико на тој линији дати отпор, за сад ми је немогуће оценити, али је стање због тога повлачења за сву одбранбену линију критично“.
Под ОБр. 2811 исти командант у 18.30 часова шаље Врховној команди овакав извештај:
„Обзиром на то што може наступити случај, да се армија мора да повлачи на утврђене положаје на падинама Цера, а имајући у виду, да су сад сеоски путови готово непроходни, због чега би било немогуће брзо повлачење живља из насељених места у позадину, потребно је, да се благовремено иселе за сад сва насељена места, која се налазе на друму Љешница – Шабац и северно од њега. Ово је у толико потребније што сеоски путови, поред тога што су у садање време готово непроходни, толико су уски, да ће свака заглављена кола изазвати нагомилавање осталих, а последице тога биће закрчавање путова, а то би онемогућило повлачење артилерије. Овај предлог подносим на основу наређења Врховне команде ОБр. 5173“.
На ову представку Врховна команда под ОБр. 5359 шаље команданту II. армије – Липолист овакво наређење:
„Обзиром на вашу представку ОБр. 2811 потребно је упозорити становништво на могућну предстојећу опасност због евентуалног повлачења ваших трупа; па ако ко хоће да се уклања нека то учини благовремено, да доцнијим повлачењем не би били војсци на сметњи. Упозоравање становништва на опасност извршити сходним начином, да се не би стварала узбуна, што би и непријатељ могао сазнати“.
Истог дана командант I. армије под ОБр. 2242 у 19.40 часова шаље Врховној команди овај извештај: „Да би олакшао одсудан напад III. армије на део непријатељског фронта Еминове воде – Кулиште – кота 484 – кота 464, а сходно наређењу Врховне команде ОБр. 5344 од данас наредио сам:
1. Да Моравска дивизија II. позива и Дунавска дивиз. II. позива сутра 28. октобра у 8 часова пре подне, ако не буде магле нападну непријатеља свака пред својим фронтом. Ако буде магле, напад ће отпочети чим се магла дигне. Напад ових двеју дивизија биће демонстративног карактера и са толико снаге, да се непријатељу у сваком случају осујети против напад на III. армију правцем: Биљег – Главица – Столица. Ако при овом нападу наступе повољне околности, онда ће обе дивизије прећи и у одсудност.
2. Да Дунавска дивизија I. позива предузме извиђање непријатеља пред својим фронтом јачим пешад. одељењима не прелазећи у напад, но с тим, да својом артилеријом узме учешћа у борби.
3. Да Љубовиђски одред остане на својим положајима са јачом опрезом, како би био готов сваког часа за борбу, ако би га непријатељ напао.
4. За време овога напада ја ћу бити у Пецкој“.

Слични чланци: