Операције I. армије
Штаб I. армије кренуо се 11. децембра у село Краље (западно од Андријевице).
Трупе Дринске дивизије II. позива остале су у току дана на линији Годуша – Годујево – Србинци, одржавајући везу у лево са деловима Црногорске војске.
Трупе Дунавске дивизије II. позива вршиле су покрет према наређењу команданта армије ОБр. 9903 од 10. децембра и заноћиле су у крај друма на просторији Забрђе – Буче, јужно од Берана.
Студенички одред престао је дејствовати.
Трупе Ужичког одреда извршиле су марш од Берана до Андријевице.
Операције III. армије
Командант армије примио је овога дана представку команданта Дунавске дивизије I. позива, у којој је тај командант изложио, да је број трупа за заштиту правца ка Плаву и Андријевици (део Дунавске дивизије I. позива, Плавски одред, Чакорски одред, делови Црногорске војске) сувише велики и непотребан, и да би га с обзиром на тешкоће исхране требало редуцирати на потребну меру, а остатак упутити ка Скадру.
На ову представку, командант армије издао је команданту Дунавске дивизије I. позива наређење у овоме:
„Делови I. армије ускоро пристижу у Андријевицу када ће и наше трупе бити смењене.
С обзиром на ситуацију на вашем правцу и ако нећете да опасности нема, онда можете по вашем нахођењу, повући с фронта извесне ваше делове и одмах упутити у Скадар.
Штаб I. армије стиже данас у Андријевицу и са њима ступите у везу односно даљег рада.
Овај штаб одлази данас на преноћиште у село Матешево. Извештаје ми шаљите до 12. тек. мес. у вече у Лијеву Реку, где постоји телефонска станица, а до мога даљег наређења у Подгорицу“.
Пред фронтом Дунавске дивизије II. позива у току дана примећене су само јаче непријатељске патроле, које нису долазиле на близину пушчаног дејства.
Два непријатељска аероплана летела су дуж теснаца и преко Плава ка Гусињу.
18. пешад. пук упућен је из Гусиња за Скадар.
Дринска дивизија I. позива маршовала је 11. децембра из Берана ка Андријевици, где је заноћила.
Штаб армије стигао је у току дана у с. Матешево.
Операције II. армије
У току 11. децембра Шумадиска дивизија II. позива је стигла на преноћиште на простор Хан Биоче – Златица – Подгорица.
Тимочка дивизија I. позива са три пешад. пука, коњичким пуком и дивизиским штабом стигла је у село Братоножиће.
Штаб армије кретао се од Хана Биоче за Подгорицу, где је стигао око 10 часова.
Командант II. армије примио је у 10 часова од делегата на Цетињу ђенерала Јанковића депешу Пов. Д. Бр. 2002 (послата са Цетиња у 7 часова) ове садржине:
„Трупе појединих армија нагло придолазе и по добивеним заповестима својих команданата застају у Подгорици тако, да им је апсолутно немогуће тамо остати, нити се под оваквим околностима може и најнужнији ред одржати.
У Подгорици нема хране те због тога је неопходно потребно трупе даље по добивеној директиви кретати, сем пољске артилерије, и возова, који морају застати у околини Подгорице, док се не припреми пловни материјал за прелаз преко језера, јер колског пута од Тузи и Хума нема даље преко Хана Хотита до Чулаја у Кастратима. Спремање пловног материјала трајаће још најмање 5 – 6 дана. Због тога, молим наредите да се све трупе, сем пољске артилерије и возова, које су намењене за Скадар, крену даље преко Хума – хан Хотита и Чулаја коњичком стазом, а мени хитно јавите маршуту свију ваших већих јединица, армиског штаба, пољских батерија и возова, како би се око Подгорице припремио размештај пролазећих трупа и возова“.
Операције трупа Одбране Београда
Штаб армије у току 11. децембра стигао је у с. Братоножићи.
Шумадиска дивизија I. позива у току дана продужила је марш ка Подгорици и стигла је на преноћиште у с. Лопате.
Тимочка дивизија II. позива кренула се 11. децембра из свог бивака северно од Андријевице, за Шумадиском дивизијом I. позива, ка Подгорици и стигла је до с. Маташева, где је заноћила.
Операције трупа Нових овласти
Штаб команде остао је 11. децембра у с. Јубани.
Вардарска дивизија I. позива (штаб у с. Гемсићу).
На основу наређења команданта трупа Нових Области Ђ. ОБр. 11222 од 10. децембра наредио је командант дивизије:
а) Да распоред трупа остане до даљег наређења по досадањем;
б) Да 12. пук III. позива из села Души шаље патроле заједно са Есадовим жандармима у правцу села Пуки и извиђа непријатеља у том правцу;
в) Да 2. пук III. позива и 12. пук II. позива пошаљу осигуравајућа одељења на гребен северно од пута за Д. Души, а 18. и 11. пук пошаљу осигуравајућа одељења на гребен јужно од овога пута;
г) Да 12. пук II. позива пошаље патроле у правцу села Вјерза ради хватања везе са 2. батаљоном 2. пука Моравске дивизије II. позива на Дриму код овог села;
д) Да команданти пукова, 14. децембра по подне, пошаљу по једног официра у штаб дивизије ради одређивања прихватних положаја на случај непријатељског напада;
ђ) Да мунициска и проф. колона, по предаји својих товарних коња трупној комори штаба дивизије, одмаршују у Скадар и убивакују се код Вардарског возарског ескадрона, где у будуће да очекују наређења.
Моравска дивизија II. позива остала је у току 11. децембра на простору с. Пука – Черети – Догјонит хан и вршила је припреме за покрет у духу наређења команданта трупа Нове Области Ђ. ОБр. 11222.
Командант Моравске дивизије I. позива према наређењу команданта трупа Нових Области Ђ. ОБр. 11222 од 10. децембра наредио је у селу Каливачи следеће:
1) 3. пешад. пук полази 12. децембра у 5 час. у правцу села Калмети, где ће остати у биваку.
2) 16. пук полази истог дана у 5.30 часова одмах за 3. пуком истим правцем и остаје у биваку на истом месту где и 3. пук.
3) Сва колонска комора: профијантска, мунициска, све 4 пољске болнице, марвена болница, месарска чета, покретна артилериска радионица, полазе 12. децембра у 6 час. одмах за 16. пуком, старајући се да са воловима не задржава колону, већ маршује ка селу Калмети, где ће остати у биваку.
4) Артилериски пук и за њим команда инжињерије са алатном колоном, полази у 6.30 часова за колонском комором и остају у биваку код Калмети.
5) 1. пешад. пук образује заштитницу и креће у 8 часова ка с. Калмети; на Крешти, Маја Расит к. 724 запречиће оба пута, који преко Креште воде у Љеш, са по једном четом, а са остатком пука остаје у биваку источно од села Трошани на западној падини Креште, обезбеђујући правце, који преко Креште воде за Љеш и извиђајући ка Каливачи и даље Блиништу, зашто ће му се придати 1 ескадрон коњице.
6) Коњички ескадрон, који је сада у Каливачи, са митраљеским одељењем ићи ће на зачељу 16. пука и остаће у биваку код Калмети.
7) Штаб дивизије преместиће се у Калмети и маршоваће на челу 16. пука.
8) По доласку у Калмети одредиће се бивак појединих јединица“.
У току дана примљено је из Љеша 2.100 кг. овса и 1.200 кг. хлеба, што је одмах подељено трупама дивизије.
Комбиновани одред је 11. децембра продужио марш од с. Калори уз реку Дибри, ка Каливачи, где је заноћио позади (северозападно) од бивака Моравске дивизије I. позива.
Трупе су се збиваковале у једној линији и то почев с десног крила: 10. кадровки пук, 7. пук II. позива, артилерија, колонски делови, одредско митраљеско одељење, коњички дивизион и 19. кадровски пук; фронт бивака ка северозападу.
Одред није био узнемираван од Арнаута.
Операције Тимочке војске
Командант Тимочке војске примио је 11. децембра од команданта Брегалничке дивизије I. позива извештај ОБр. 1305 ове садржине:
„Примио сам извештај о распореду трупа Албанског одреда послат ми под ОБр. 1323; неразумљиво ми је, зашто је Албански одред тако брзо напустио одбрану прелаза на Дриму и, изложио леви бок ове дивизије удару непријатеља долином Дрима и не извештавајући потписаног. Исто тако нејасно ми је зашто су 12. и 24. чета граничне трупе из састава ове команде узете и предате Албанском одреду а затим распоређене на планинском гребену Крстац – Ћафа Сане – Лиса, између заштитнице и главнине ове дивизије. Налазим, да би у тактичком и економском смислу, према садањим приликама, било целисходније бранити речне прелазе и, што дуже користити се месним средствима села у долини Дрима, него ли излагати људе и стоку зими и глади у албанским кршевима.
Овом приликом молим команданта за наређење команданту Албанског одреда, да на правац Згожд – Крстац упути батаљон 3. пука са 2 топа 4. брдске батерије, који припадају Тетовском одреду, а 2 чете 4. пука у Пренс у састав пука, пошто то до сада није учињено.
Команданту батаљона из 13. пука такође наредите да дође у везу са командантом Тетовског одреда – 13. пука – где се сада налази штаб у селу Венчанима и да му се стави под команду; о томе, шта буде по овоме наређено, молим да се извештава ова команда“.
Командант Тимочке војске доставио је предњи извештај команданта Брегалничке дивизије I. позива команданту Крајинског одреда са наређењем (ОБр. 1380) да му поднесе одмах извештај, у колико се може поправити учињена погрешка, тј. да се понова организује одбрана леве обале реке Дрима, као линије погодне и јаке за одбрану. У исто време, питао је командант Тимочке војске, да ли је могуће поступити по захтеву команданта Брегалничке дивизије I. позива, да се на правац Згожд – Крстац упути батаљон 13. пука, 2 топа 4. брдске батерије, који припадају Тетовском одреду, а 2 чете 3. пука у састав пука и да ухвати везу са командантом Тетовског одреда.
Напомена. Да би се благовремено и поуздано посела главна заштитна линија на левој обали Дрима било је са ОБр. 1220 од 2. децембра наређено команданту Албанског одреда да још раније поседне ту линију са граничним четама. Са тога разлога биле су 12. и 24. гранична чета остављене под команду Албанског одреда, који их је упутио на Крстац – Ћафа Сане – село Лим.
Пошто је наређењем ОБр. 1271 од 10. децембра, линија: село Лин – Крстац – кота 2282 на Јабланици додељена команданту Брегалничке дивизије I. позива, наређено је са ОБр. 1471 од 12. децембра да те чете ступе под Брегалничку дивизију.
У току 11. децембра примио је командант Тимочке војске од команданта Крајинског одреда извештај ове садржине:
„Према извештајима команданта Матског одреда командиру 15. чете побегло је 50 људи са страже и сва топовска послуга. У Булћиз је долазила једна бугарска патрола. Шпилски мост готов је и врше се пребацивања.
Ахмед Беј је у Дебру и преговара са Бугарима, а нашој војсци апсолутно је забрањен прелаз преко Мата.
Због овога командир 15. чете заузео је положаје позади Каптина над селом Мартанеш.
Услед овога командант Матског одреда изводи закључак, да је одбрана на граници Мата илузорна због тешког дотурања хране; због снегова и зиме, те је издао наређење командиру 15. чете као и посади Каптина да се повлачи ка Тирани правцем Гуглавера и да се поседне Ћафа Прискес.
На основу предњег извештаја, командант Тимочке војске са ОБр. 1387 наредио је команданту Крајинског одреда да повлачење команданта Матског одреда заустави и да тај одред безусловно остане на одређеној линији ради заштите правца који из Мата изводе у Тирану. У исто време командант Тимочке војске предузео је мере да се обезбеди исхрана трупа Матског одреда и да се преко повереника добију поуздани податци о стању и расположењу Матских трупа“.
III. Ситуација
У току 11. децембра Врховна команда примила је ове важније извештаје:
Од команданта III. армије
ОБр. 8784
„Командант Дунавске дивизије I. позива доставља да је распоред свију трупа, које штите правац Пећ – Ругово – Андријевица следећи:
1) Дунавска дивизија I. позива: 9. пук I. позива и 4. кадровски пук у заштитници западно од Јусуфовог хана; 1. батаљон 4. прекобројног пука између Кућишта и Бјелухе.
12. кадровски пук на Дијелу између Бјелухе и Плава.
4. кадровски пук и батаљон 16. пука I. позива на Чакору.
2) Плавски одред: 17. пук, 5. кадровски пук и Добровољачки одред (око 2.200 пушака) налази се у Плаву и Гусињу са осигуравајућим деловима на Дијелу, на правцу Плав – Козји Ртањ – Дечани и на правцу Гусиње – Ћафа Гштаре.
3) Чакорски одред сав је на Чакору. У томе одреду налази се 15. пук I. позива са 2 топа, а по извештају команданта тога одреда њему треба да припадне и 4. кадровски пук, који је такође на Чакору, но о томе још није добивено наређење.
4) Црногорске трупе: Васојевићска бригада (око 400 пушака) по деловима на правцима Плав -Дечани и Гусиње – Ћафа Гштаре, а остатак на Чакору. Сем тога, одред мајора Радовића (преко 700 пушака) на гребену северно од дивизиске заштитнице (код Стубеља).
Даље командант дивизије саопштава, да се према досадањим податцима непријатељ, пре два дана, појављивао на правцу Пећ – Јусуфов хан. Јачина му је оцењена 1 – 2 батаљона и неколико стотина Арнаута са артилеријом. На другим правцима непријатеља до сада није било.
Према овоме командант Дунавске дивизије I. позива цени, да је број тамошњих трупа сувише велики и непотребан, те би с обзиром на тешкоће и готово немогућност исхране требало број трупа редуцирати.
И сам сам мишљења, да би на поменутом правцу сем Црногорских трупа, требало оставити Чакорски и Плавски одред, а све остале трупе, да се свију ка Скадру. Сем тога мишљења сам, да код Андријевице није потребно задржавати више никакве трупе ове армије до доласка трупа I. армије, пошто би правац довољно био заштићен и без њих.
Вечерас је овде стигло око 8.000 хлебова, који ће се поделити трупама ове и I. армије, које се на положајима налазе. Ова количина сувише је мала, с тога молим за јачи дотур, иначе на путу Андријевица – Подгорица код коморских делова, којих има у врло великом броју могу наступити још јачи изгреди. Молим за најхитнији одговор“.
Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња
„Стање на Црногорском ратишту у току 9. децембра:
1) На фронту: Челебић – Ограђеница, борба предњих делова. Примећено је, да је снага непријатеља врло смањена.
2) На правцу: Плевља – Матаруге, вођена је цео дан упорна борба, и због бројне надмоћности непријатеља, а и груписања армије на линији Беране – Андријевица, наређено је, да се Црногорске трупе повуку на линију Краљева Гора – Стожер – Градина – Радујево.
3) На правцу: Сјеница – Бијело Поље није било борбе. Услед промене стања код I. армије наређено је, да се Црногорске трупе повуку на леву обалу реке Лешнице и бране правац ка Берану.
4) На фронту Ловћенског одреда, непријатељ продужује пренос материјала у Пераст и Прчањ.
Осећа се већа живост и покрет на целом фронту овога одреда.
5) На осталим фронтовима без промене“.
IV. Наређења врховне команде
ОБр. 25224
Команданту III. армије – Андријевица
„Начелник штаба усвојио је вашу представку ОБр. 8784 и наређује, да за заштиту правца од Пећи преко Ругова и Плава остану само Гусињски, Плавски и Чакорски одред, поред делова Црногорске војске. Остале трупе повући и са армијом наставити покрет од Андријевице по наређењу ОБр. 25168, не очекујући долазак I. армије у Андријевицу.
О јачини Плавског, Чакорског одреда и црногорских делова молим известити команданта I. армије, који је извештен о овоме наређењу.
Главном интенданту је наређено, да обезбеди јачи дотур хлеба у правцу Андријевице“.
ОБр. 25224
Команданту I. армије
„По преставци команданта III. армије ОБр. 8784 од 10. ов. мес. начелник штаба одобрио је, да за заштиту правца од Пећи преко Ругова и Плава остану Гусињски, Плавски и Чакорски одред, поред тамошњих делова Црногорске војске.
Све остале трупе из III. армије, које су по мишљењу команданта III. армије сувишне на томе правцу, пошто се јачина непријатеља који надире од Ругова цени на 1 – 2 батаљона, нарочито с обзиром на немогућност исхране, командант III. армије повући ће се и са армијом наставити покрет од Андријевице по наређењу ОБр. 25168, не очекујући долазак I. армије у Андријевицу.
Наређено је команданту III. армије да вас обавести о јачини Гусињског, Плавског, Чакорског одреда и тамошњих Црногорских делова а главном интенданту да обезбеди јачи дотур хлеба ка Андријевици“.