15. децембар, Операције српске војске

Операције II. армије

Дивизије маршују по ешелонима у духу директиве команданта II. армије ОБр. 10685 путем Тузи – Ђафкиш – Хан Хоти – Иванај – Копилик ка размештајној просторији: Скадар – Љеш. Шумадиска дивизија II. позива на челу, а за њом Тимочка дивизија I. позива. 15. децембра Шумадиска дивизија II. позива стигла је челним ешелоном до Скадра.
Штаб II. армије налази се у Скадру.

Операције трупа Одбране Београда

Штаб ове команде кретао се 15. децембра од Подгорице до Планинице сувим, а одатле преко језера у Скадар.
Трупе Одбране Београда, у духу наређења команданта ОБр. 5386, пошле су овога дана из Подгорице ка размештајној просторији око Скадра и то: Шумадиска дивизија I. позива у 6 часова, а за њом Тимочка дивизија II. позива у 9 часова.
Шумадиска дивизија I. позива, стигла је у току дана на преноћиште код села Кастрати; Тимочка дивизија II. позива заноћила је на простору Ћафкиша – Тузи.

Операције III. армије

Трупе Дринске дивизије I. позива у току 15. децембра прикупљале су се у Подгорици, где остају на расположењу Црногорске Врховне команде као општа резерва за одбрану Ловћена, Грахова и Скадра. Ужички одред, који је ушао у састав Дринске дивизије, опоравља се код Дрндарског хана.
Трупе Дунавске дивизије I. позива, овога дана продужиле су покрете ка Скадру и то, једном групом преко Андријевице и Подгорице а другом, долином реке Цијевне. Прва група (9. пешад. пук и 4. прекобројни пук) заноћила је јужно од Андријевице, друга (18. пешад. пук и Браничевски одред), код села Пјетрошана јужно од села Иванаја.
Штаб III. армије био је 15. децембра у Подгорици.

Операције I. армије

Распоред I. армије 15. децембра овакав је:
1) Штаб армије у селу Краље (западно од Андријевице).
2) Дунавска дивизија II. позива, држи положаје са обе стране пута Андријевица – Матешево на линији: с. Слатина – Велики Крш, са предњим тачкама: Баљ и Јерина Глава, затварајући у исто доба долину Лима и све правце, који од Берана, Пећи и Гусиња воде ка Андријевици.
3) Дринска дивизија II. позива држи положаје Каменштица – Жељевица, фронтом на североисток, затварајући све правце, који са севера, од Берана и Бијелог Поља, воде у долину Лима и избијају на комуникациски правац армије Андријевица – Матешево; лево у вези са црногорским трупама 1. Санџачке дивизије.
4) Трупе под командом пуковника Плазине:
а) На правцу Пећ – Ругово – Андријевица:
Црногорске трупе (око 700 пушака) и једна чета Власинског одреда држе положаје код Ругова и Кућишта. Власински одред (4. кадровски пук, 14. пешад. пук I. позива са 2 топа) у резерви код Бјелухе.
б) Плавски одред (17. пук I. позива, 5. кадровски пук и Добровољачки одред са два топа) држи Плав и Гусиње и затвара правце: Бјелуха – Плав; Метеј – Плав; Козји Ртањ – Плав и Гштаре -Гусиње.
Према извештају команданта Црногорских Санџачких трупа, непријатељ је 14. децембра, после енергичне борбе, овладао положајима Коврен – Горица и спустио се до Павиног поља у Вранешу; на правцу Бродарево – Кичево, непријатељ је заузео положаје код Кичева; на десној обали Лима, није било ничега значајнијег. По накнадним извештајима, непријатељ, јачине 3 батаљона, појавио се од Рожаја и улогорио се у близини Турјака; један топ извукао је на Турјак.

Операције трупа Нове области

Вардарска дивизија I. позива:
Трупе дивизије заузимале су 15. децембра нове положаје на Ћафа Гуриту.
Командант дивизије доставио је команданту трупа Нове Области извештај ОБр. 807 у овоме:
„Да бих омогућио колико толико уредно снабдевање трупа ове дивизије, као и да би био боље концентрисан за случај евентуалне борбе са непријатељем, наредио сам, да 11. кадровски пук, 18. кадровски пук и 12. пук II. позива поседну положај Ћафа Гурит, а 12. и 2. пук III. позива да заузму положај Спасари. У правцу Малог Дарза и Леје као и путем ка с. Души и Пуки наредио сам стално извиђање. Моје лево крило слаће патроле ка селу Вјерзи, ради хватања везе са 2. батаљоном 2. пука II. позива. Ја ћу се налазити у селу Спасари“.
Од команданта трупа Нове Области примљено је наређење Ђ. ОБр. 11237 које гласи:
„Извештај ОБр. 797 од 13./XII. примио сам и одобравам да се пукови повуку на Ћафа Гурит и да тај положај бране а да се шаљу извиђачка одељења у правцу села Души и Черети, а тако исто и у правцу села Вјерзе, са одржавањем везе са 2. батаљоном 2. пука Моравске дивизије II. позива“.
Код Моравске дивизије II. позива, Моравске дивизије I. позива, Комбинованог и Призренског одреда у току 15. децембра није било ничега значајнијег.

Операције Тимочке војске

Командант Тимочке војске доставља Врховној команди извештај ОБр. 1480 о стању на фронту ове војске на дан 14. децембра у овоме:
„1) Код Брегалничке дивизије I. позива: О деловима код Подградца и чете 1. пука нема никаквог извештаја. Непријатељ је продужио енергичан напад на фронт Вардарског одреда. Напад је био потпомогнут и са арнаутском ватром. Вардарски одред био је принуђен да се повуче. Са непријатељем има и једна чета Арнаута.
Тетовски одред повукао се на висину Вардарског одреда.
Услед овакве ситуације, ноћас је отпочело повлачење на Бабији са организацијом прихватних положаја.
2) Код Крајинског одреда: На фронту Матског одсека поседнут Каптин. Арнаути нападају нашу комору.
Достављајући предњи извештај понова молим за директиву, коју сам тражио рапортом својим ОБр. 1442 од 13. овог месеца, пошто се на упорну одбрану Бабије не може рачунати, те је и дужа одбрана Елбасана, под оваквим приликама немогућа“.
У 11 часова командант Тимочке војске доставио је Врховној команди представку ОБр 1482 ове садржине:
„Услед јучерашње неуспеле борбе код Брегалничке дивизије I. позива и повлачења ове дивизије ка Бабије, ситуација на правцу Елбасан је таква, да ми је неопходно потребна, раније тражена, директива са ОБр. 1442 од 13. децембра, за даље операције ове војске.
Молим да ми се та директива најхитније пошаље, како бих могао одмах извршити груписање снага, према иамерама Врховне команде.
Потребно ми је, да знам, да ли се правцу Елбасан – Тирана – Драч даје већи значај, но правцу Елбасан – Пекин – Каваја – Драч, или обратно.
У сваком случају молим да ми се одлука по овоме одмах и најхитније достави“.
У 11.30 часова командант Тимочке војске примио је од команданта Крајинског одреда извештај ОБр. 2693 ове садржине:
„Стање је редовно. Ново нема ништа.
Због ситуације код Брегалничке дивизије I. позива и њеног повлачења ка Бабији, наредио сам, да трупе десног одсека у току данашњег дана изврше прикупљање на простору села: Флоћ -Фенарес – Згожд – к. 350 и Ћафа Лејшит, а са предњим деловима на линији села: Здравжљина -Нешта Љетим – Жизавеш, с тим да упути једну патролу, десном обалом Шкумбе са Дарзе, да ухвати везу са трупама Брегалничке дивизије I. позива“.
У 14 часова отправник послова из Драча извештава:
„Надлежни Елбасански чиновник известио је јуче Есад пашу о паду Ћафа Сане и стању наше војске.
Есад паша вас је молио, да га преко мене упознате са правим стањем, као и то, да се најдуже брани Ђукус“.
Команда Тимочке војске са ОБр. 1489 извештава отправника послова у Драчу:
„Стање код Тимочке војске на правцу Елбасан – Ђукус овакво је:
„Наша заштитница је данас (15. децембра) била пред Ђукусом, али ће се данас 15. и 16. децембра повући на положаје код Џура. Бабије ће се бранити на положајима код села Дарзе. Одбрана ових положаја, због немања артилерије, преморености трупа и у опште, према целокупном стању трупа, неће бити дужа од једног дана, после чега ће се морати напустити и Бабија.
По повлачењу из Дарзе, отпор се може дати једино на положајима непосредно пред Елбасаном. Према томе непријатељ ће бити пред Елбасаном најдаље кроз три дана. Јачина непријатеља који наступа ка Елбасану је једна дивизија са најмање три батерије пољске и брдске.
У колико налазите да је потребно, известите о овоме и Есад пашу“.
У 15 часова командант Тимочке војске примио је наређење Врховне команде ОБр. 25441 ове садржине:
„Начелник штаба наредио је, да за образовање јединица за поседање места по захтеву Есад паше, ступите одмах у споразум са Инспектором резервних трупа, који се налази у Тирани“.
На основу овога наређења командант Тимочке војске послао је Инспектору резервних трупа наређење ОБр. 1490:
„Пошто је досадањи командант места пуковник Милош Станковић добио нарочити задатак са својим пуком, то ћете примити одмах дужност команданта места у Тирани.
По пријему дужности, предузмите одмах потребне мере опрезе и обезбедите Тирану.
Приступите одмах извршењу наређења ове команде ОБр. 1458 од 13. децембра, које је упућено команданту места у Тирану а за који је циљ послат и помоћник начелника штаба ове команде, мајор Пешић и пешад. потпуковник Милорад Поповић, који су отишли у Тирану данас око подне.
О пријему дужности команданта места и овога наређења известите ме одмах“.
Штаб Тимочке војске био је 15. децембра у Елбасану.
Брегалничка дивизија I. позива:
„На фронту Вардарског одреда, непријатељ је у јутру око 7.40 час. предузео енергичан напад са једним пешад. пуком, потпомогнут са брдском артилеријом, на десно крило овога одреда, на коти 801 ка Харковецу, који је бранио 14. кадровски пук, а према левом одсеку – 2. пешад. пуку – развио око 2 батаљона. Око 9.30 час. непријатељ је успео да баци 14. пук на Шкумбу, у правцу коте 644, где је био прихваћен нарочито организованим прихватом и, одакле се повукао ка Џури, где је и заноћио. 2. пешад. пук штитио је ово повлачење, па потом се и сам повукао ка Џури.
Тетовски одред, услед повлачења Вардарског одреда, био је принуђен да се повуче, али у место да се постепено повлачио на десну обалу речице која утиче у Шкумбу код к. 403, и да је штитио правац десном обалом Шкумбе, он се, услед нејасне заповести команданта одреда и његове неактивности, такође пребацио на леву обалу Шкумбе и заноћио, делом код Џура а делом око Дарзе.
Командант Тимочке војске наредио је команданту Тетовског одреда, да се у току ноћи понова пребаци на десну обалу Шкумбе и да заузме одговарајући распоред, те да се неби компромитовала одбрана положаја код Дарзе и Бабије.
Батаљон граничне трупе, који је на линији Голик – Слатина штитио десни бок дивизије и служио за прихват делова од Подградца и Лунге, стигао је око подне у Ђукус. Батаљон је имао око 200 пушака из: 8., 12., 18. и 23. чете граничне трупе. Из 18. чете стигао је у Ђукус само командир без и једног војника. Из чете 1. пука, која је била као посада у селу Лунги, стигла су само 2 војника. Шта је било са осталим није се тачно могло сазнати. По причању тих војника, као и командира 18. чете граничне трупе, ова је чета имала борбу са побуњеним Арнаутима 7. и 8. децембра; један део војника погинуо је, а други је побегао у Грчку.
За 16. децембар командант Брегалничке дивизије намерава да продужи заштитничку борбу обема обалама Шкумбе, а један део снаге, да повуче ка положају западно од села Дарзе, за упорну одбрану истог, пошто је то био једини положај на овоме правцу, на коме би се, са овако изнуреном и морално слабом снагом могло дати колико толико отпора.
Дивизиска заштитница (3. и 16. пешад. пук са 5. позициском батеријом и једним топом 5. брдске батерије) заноћила је на положају код Ђукуса“.
Крајински одред:
На фронту одреда дан је прошао на миру. Патроле, послате ка селу Забзуну и Клењу, нигде нису наишле на непријатеља, а по исказу мештана непријатеља на левој обали Дрима нема.
Услед створене ситуације код Брегалничке дивизије, командант Крајинског одреда упутио је са свога десног одсека 2. батаљон 13. кадровског пука и вод 6. брдске батерије десном обалом реке Шкумбе ка с. Дарзи са задатком, да ухвати везу са 20. пуком, који је заноћио код села Околишта и да се стави под команду команданта 20. пука.

II. Ситуација

У току 15. децембра Врховна команда примила је следеће извештаје:

Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња

Бр. 2041

„Ситуација на фронту Црногорске војске у току 13. децембра:
1) На правцу: Плевље – Краљева Гора непријатељ је цео дан енергично нападао на положаје: Крушево – Шумани Оџак, где је увео тешку артилерију; сви су његови напади одбивени.
2) На правцу: Матаруге – Граб – Бијело Поље вођена је целог дана борба, и пошто је непријатељ много моћнији, нарочито у артилерији, Црногорски предњи делови повукли су се на положаје северно од Граба.
3) На правцу: Бијело Поље – Бродарево, непријатељски предњи делови стигли су до Бродарева.
4) На правцу: Сјеница – Бијело Поље, непријатељ је дошао до села Пећерска, северно од Бистрице.
У опште на целом фронту Санџачке војске непријатељ је развио велику енергију и показује тенденцију, да заузме Краљеву Гору и Бијело Поље.
На свима осталим фронтовима само пушкарање“.

Слични чланци: