17. децембар, Операције српске војске

Операције II. армије

Дивизије су 17. децембра продужиле марш по ешелонима ка размештајној просторији Скадар -Љеш и то: Шумадиска дивизија II. позива на челу, а за њом Тимочка дивизија I. позива. У току дана, Шумадиска дивизија II. позива стигла је у одређени рејон: Балдрин – Љеш – Медова – Барблуши, а Тимочка дивизија I. позива у рејон: Брдица – Ашти – Бушати.

Операције трупа Одбране Београда

Трупе ове команде 17. децембра продужиле су покрет ка Скадру.
Шумадиска дивизија I. позива стигла је у току дана до Скадра, а од Тимочке дивизије II. позива, штаб дивизије стигао је 17. децембра до с. Кастрати; остали делови дивизије, услед закрчености пута трупама Шумадиске дивизије I. позива, јако су заостали.

Операције III. армије

Трупе Дунавске дивизије I. позива продужиле су 17. децембра покрет ка Скадру; колона преко Андријевице заноћила је 9. пуком код Лијеве реке, 4. прекобројним пуком код с. Веруше; колона долином реке Цијевне (18. пук и Браничевски одред) заноћила је на Штоју код Скадра.
Дринска дивизија I. позива је код Подгорице на расположењу Црногорске Врховне команде. Ужички одред одмаршовао је 17. децембра из Дрндарског хана преко Лијеве реке и с. Биоче за Подгорицу у састав Дринске дивизије I. позива.

Операције I. армије

У току ноћу 16./17. децембра и у току дана 17. децембра на фронту армије није се ништа десило.
Командантима Плавског и Власинског одреда наређено је да енергично протерају Арнаутске групе пред својим фронтом, следујући опрезно њиховом одмицању и то, делови Власинског одреда ка Пећи а Плавског ка Дечанима, обраћајући при овоме јачу пажњу на своје бокове. Једновремено са овим, да упуте сигурне људе уз обећану награду ка Пећи и Дечанима, те да сазнају, да ли у овим местима и у њиховој околини има аустриских, немачких или бугарских трупа.
Према добивеним извештајима од стране Плавског одреда, већ је послат известан број поузданих људи ка Пећи.
Стање трупа неповољно, бегства се продужују, а обољевање, због хрђаве исхране и смештаја, непрекидно расте.
Хрђава исхрана трупа доводи старешине до очајања, а по извештајима команданта Дринске дивизије II. позива, обмане и обећања о доласку хлеба, који међутим никако не стиже, руше и последњу веру код војника у војну управу. Од обећаних 9.000 хљебова, који су требали да стигну у току 15., 16. и 17. децембра стигло је свега 1.107 комада. Шта више, дешава се чак и то, да поједине команде на путу од Подгорице до Лијеве реке одузимају силом хлеб, послат за трупе I. армије, те исте још више пате.
На целој готово просторији, и оно мало сена што је било, утрошено је и стока је остала сасвим без хране.
Према извештајима команданта Санџачке војске и команданта Васојевићског одреда, стање на фронту Црногорских трупа у току 17. децембра било је овако:
Делови Васојевићског одреда, одаслати у насилно рекогносцирање правцем Турјака и Рожаја, потукли су, растерали и протерали непријатељске заштитне делове до на 6 км. западно од Рожаја. Заштитне непријатељске делове чинили су само наоружани Арнаути. Непријатељ се задржао на левој обали Колачке реке, где се утврдио, а пред вече дејствовао и са два пољска топа или 2 хаубице. Непријатељ ја одступио са Турјака пре него што су Црногорска предња одељења подишла овом положају.
Црногорске трупе заноћиле су на Турјаку и Турјачкој коси и код села Лаготора.
Делови упућени правцем Беране – Црнча, протерали су непријатељске извиђачке делове преко села Ивања; резерва овог одреда (2 батаљона) заноћила је на Буковику и на коси више с. Петнице.
На правцу Радуше – Доброг поља изнад села Азана било је слабијег пушкарања.
На осталом делу фронта код Санџачке војске у току 3. децембра, непријатељ, предњим деловима заузео је: Обрађеницу, Заглавак и планинске косе испод Битинског прелаза, а појавио се око Пренђана.
17. децембра вођена је борба на фронту Мојковачког одсека код Лепенца. Непријатељ, јак 2 батаљона са митраљезима и артилеријом, одбијен је.

Операције трупа Нових области

Распоред трупа Нових Области 17. децембра 1915. године.
1) Вардарска дивизија I. позива обезбеђује и затвара правце који долином Гемсићке реке и левом обалом Дрима воде ка Скадру са следећим распоредом:
12. пук II. позива, са митраљеским одељењем, и 1 брдским топом 3. брдске батерије, држи пошумљену коту југоисточно од Лачи.
11. кадровски пук са митраљеским одељењем држи превој Ћафа Гурит (кота 72).
18. кадровски пук са једним митраљезом и једним брдским топом 3. брдске батерије држи безимену коту северно од коте 72 на левој обали Гемсићске реке.
2. пук III. позива и 12. пук III. позива држе положај Спасари (код Градића).
За извиђање у правцу с. Вјерза – Млоја и путем ка селу Души и Пуки шаљу се извиђачка одељења, а са 2. батаљоном 2. пука II. позива, који се налази на десној обали Дрима, одржава се веза слањем патрола ка селу Вјерза.
Остатци профијантске и муниционе колоне у Скадру.
Завојиште и штаб дивизије у Спасари код скеле на Дриму.
Укупно бројно стање Вардарске дивизије I. позива 10. децембра тек. год. било је: официра 140, чиновника 35, подофицира и каплара 305, редова 852, жандарма и ордонанаса 31, небораца 140, свега људи: 1.468.
Коња официрских 96, државних и пописаних 422.
Пушака: (разних система) 748, митраљеза 7, топова 2.
Муниције: пушчане 86.415, артилериске 150 зрна.
2) Моравска дивизија II. позива, обезбеђује и затвара правце, који реком Ћадри воде у Задриму, са следећим распоредом у првој линији:
1. пешадиски пук II. позива на десној обали реке Ћадри, са главнином код села Грика, а са предњим деловима на линији: кота 361 – црква код Ћадрита.
2. пешад. пук II. позива са главнином у близини 1. пука а са предњим деловима у висини предњих делова 1. пука, на левој обали реке Ћадрита код села Чумеци.
За затварање правца, који од Мнеле и Кастри воде преко Маја Смихилита у Задриму, из 1. пука II. позива избачена је на превој Маја Смихилита једна чета (48 пушака).
Главни гребен (Шита Хајмелит) недоступан је, те на њему нису избачени обезбеђујући делови.
Веза са Вардарском дивизијом I. позива ухваћена је, а са Моравском дивизијом I. позива само патролама.
Остали делови ове дивизије са 2. брдском батеријом налазе се у главнини код коте 32 и код села Нарачи. Интендантура се налази у Скадру са профијантском колоном и пекарским одељењем. Болничарска чета која је отворила болницу у Трошани за смештај болесника; у болници се ништа друго сем крова и чаја не може добити.
Укупно бројно стање Моравске дивизије II. позива на дан 8. децембра тек. год. било је: официра 146, чиновника 33, подофицира и каплара 522, редова и коморџија 1.466, укупно људи: 2.167.
Коња 831.
Пушака 659 (разног система), митраљеза 11.
Топова 2 са 145 зрна.
3) Моравска дивизија I. позива, затвара и обезбеђује правце, који преко Креште воде ка Љешу и Задриму; заузела је следећи распоред:
1. пешадиски пук I. позива са по једном четом затворио је обе стазе, које преко Маја Расит воде Љешу и то: једном четом са 2 митраљеза стазу која преко Маја Расит води Љешу а другом четом стазу која од села Миликаца води за село Трошани.
Остатак пука убивакован је код села Трошани (јужно).
16. пешад. пук I. позива убивакован је код безимене коте североисточно од села Трошани.
3. пешад. пук I. позива и све остале јединице убиваковане су на платоу између села Трошани и Калмети северно од пута за Љеш.
Болничарској чети, санитетској колони и пекарској чети (које су у Скадру), наређено је да дођу у састав дивизије.
Штаб дивизије у Калмети.
Укупно бројно стање Моравске дивизије I. позива на дан 8. децембра тек. год. било је: официра 210, чиновника 50, подофицира и каплара 798, редова и коморџија 2.253, укупно људи: 3.293.
Коња 1.347, волова 155.
Пушака 984 (разног система), митраљеза 17.
4) Комбиновани одред, налази се у Љешу ради одмора и организовања. Бројно стање људства и стоке 17. децембра још није било добијено.
5) Призренски одред, налази се у Љешу. Команданту Призренског одреда наређено је:
Да 1. батаљон 12. пука III. позива (4 официра, 54 подофицира и редова, 8 коња, 40 пушака) упути у састав Вардарске дивизије I. позива у чијем се саставу налази 12. пук III. позива.
Да брдску Бродвелову батерију (2 официра, 68 подофицира и редова, 51 коњ, 1 топ, 45 пушака и 96 зрна за Бродвелов брдски топ) и Комбиновану чету (5 официра, 117 подофицира и редова, 2 коња, 95 пушака) упути у састав Комбинованог одреда ради појачања истог.
Да командант Призренског одреда са потребним људством остане у Љешу, као делегат за снабдевање храном и фуражи јединица трупа Нове Области, старајући се да се благовремено обавештава о приспелим количинама хране и фуражи у Љешки магацин и Медову, и да се додељене количине хране и фуражи деле подчињеним јединицама сразмерно њиховом бројном стању и да подноси извештај сваког петог дана, колико је која јединица примила којих артикала и фуражи.
6) Остаци тешке артилерије, која је била под командом артилериског пуковника Радомира Ристића, налазе се у биваку код Српског гробља у Скадру.
7) За снабдевање храном и фуражи наређено је, да се Вардарска дивизија I. позива, Моравска дивизија II. позива и тешка артилерија снабдевају из магацина у Скадру као много ближег, а Моравска дивизија I. позива, Комбиновани одред и делегат (командант Призренског одреда) у Љешу.
Штаб трупа Нових Области, који се налази на средокраћи Љеша и Скадра, снабдеваће се из магацина у Љешу и Скадру.
Снабдевање новцем све потчињене јединице вршиће од главне интендантуре у Скадру.
8) Штаб трупа Нових Области налази се у Наншати. Њему је прикомандован Призренски жандармериски одред са једном четом резервних трупа.
Укупно бројно стање штаба на дан 14. децембра: официра 24; чиновника 2; подофицира, каплара и писара 65; редова, коморџија, посилних 321; пушака 175; метака за пушку 11.600; сабаља 19.

Операције Тимочке војске

У 12 часова командант Тимочке војске примио је од команданта Комбиноване дивизије извештај ОБр. 4709 ове садржине:
„Част ми је известити, да ће у току данашњег дана бити поседнута линија: село Шушица – Краста (к. 521) – Теке – к. 753 – коса западно од села Љабиноти.
1. прекобројни пешад. пук (353 пушке) брани фронт од друма јужно, а 2. прекобројни пешад. пук (641 пушака) од друма северно. Коњички ескадрон (68 карабина) је у општој резерви код моста на Шкумби, јужно од Елбасана.
Све непотребне јединице упућене су јутрос у Пекин.
Ако 6. прекобројни пешад. пук (578 пушака) дође без губитака, онда ће у дивизији бити свега 1.640 пушака и карабина, са којима треба обезбедити правац: Елбасан – Пекин – Драч. Према овоме потребно је, да се 5. прекобројни пешад. пук врати у састав своје дивизије“.
На основу предњег извештаја командант Тимочке војске издао је 17. децембра ова наређења:
ОБр. 1519 – Команданту Коњичке дивизије:
„Упутите одмах један свој најјачи пук са једним митраљеским одељењем у Драч. По доласку у Драч овај пук примиће дужност и улогу од команданта 5. прекобројног пешад. пука, који је сада у Драчу. Ако су коњи изнурени, нека се пук упути пешке у Драч. Војнике снабдети са по 120 метака.
По доласку овога вашега пука у Драч, 5. прек. пешад. пук биће упућен у Пекин у састав своје дивизије, о чему ће добити непосредно наређење од команданта своје дивизије.
Смена ова има се извршити тако, да се 5. прекобројни пешад. пук крене из Драча 19. тек. мес. из јутра“.
ОБр. 1519 – Команданту Комбиноване дивизије I. позива:
„Наређено је команданту Коњичке дивизије да упути из Каваје један коњички пук у Драч, где има сменити 5. прекобројни пешад. пук, тако, да се 5. пук може кренути из Драча 19. тек. мес. из јутра.
Према овоме издајте потребна наређења шифрованом депешом, преко српског отправника послова у Драчу, команданту 5. прекобројног пешад. пука. Св. ОБр. 4709 те команде“.
У 16 часова командант Тимочке војске доставио је команданту Крајинског одреда наређење ОБр. 1521 ове садржине:
„Команданту 1. кадровског пешад. пука наређено је са ОБр. 1431 од 12. децембра тек. године, да са Матским одсеком и својим пуком, формира Матски одред, ради поузданог затварања правца, који изводи из Мата преко Ћафа Гуглавера – Ћафа Прискеса у Тирану.
Овај одред стајаће под непосредном мојом командом с тога Матски одсек излази данас из састава Крајинског одреда“.
У 18 часова отправник послова из Драча доставио је команданту Тимочке војске извештај у овоме:
„Талијански посланик изјавио ми је, да је предходница талијанска данас стигла у Черму на Шкумби. Он незна даљи њен правац кретања и мисли да ће заузети Кавају“.
Дејство Брегалничке дивизије I. позива у току 17. децембра.
На фронту ове дивизије непријатељ је у 7.15 часова предузео напад обема обалама реке Шкумбе. Борба се водила са малим прекидима целога дана и сви покушаји непријатељски да потисне наше заштитничке делове са положаја код Дарзе, а нарочито са леве обале, остали су безуспешни и наше су трупе заноћиле на својим положајима. Јачина непријатеља на левој обали Шкумбе била је: 3 батаљона пешадије, 3 брдска брзометна и 2 пољска топа, а са једним батаљоном непријатељ је покушао обилазак десног крила 2. пука који је водио ову заштитничку борбу на левој обали Шкумбе. Губитака наших било је: 1 погинуо, 5 рањено и 10 контузовано. Утрошено муниције: артилериске 190 метака, пољске и брдске (Дебанжове) и пушчане 60.000 метака, а митраљеске 15.000 метака. Непријатељ је избацио око 800 артилериских метака.
На десној обали Шкумбе непријатељ је према Тетовском одреду отпочео напад у 7.15 часова. Борба је трајала до 10 часова. У ово време, а услед јачег непријатељског напада са фронта (један пук и два брзометна топа) и арнаутског напада с бока и позадине, прва заштитничка линија (13. пук) била је принуђена да се повуче под заштитом друге линије (20. пук), која је била Кокревачки положај западно од села Кокрева.
Код Крајинског и Матског одреда, Комбиноване и Коњичке дивизије у току 17. децембра није било значајнијих догађаја.

II. Ситуација

У току 17. децембра Врховна команда примила је следеће извештаје:

Од главног Интенданта ЕПБр. 51689

„Мој делегат из Подгорице са Бр. 176 од 16. децембра доставља следеће:
„Друга армија задовољена потпуно. Одбрана Београда јуче и прекјуче добила око 10.000 порција хлеба. Данас добила 3.000 порција хлеба и 500 кг. сланине. Дринска дивизија I. позива добила 2.000 порција хлеба.
Тимочка активна дивизија 1.500 кг. брашна, проје.
За прву армију послато 1.400 порција; сутра се шаље још. Мање јединице, које су овде и које пролазе, снабдевају се уредно, кад су ван састава. Кувано јело даје се и даље. За правац Тузи – Селце – Гусиње незнам да ли ће се моћи много што шта учинити“.
Предње част ми је доставити с молбом на увиђај“.

Од главног Интеданта ЕПБр. 51709

„Мој делегат из Подгорице извештава ме, да је 15. овог м-ца. издао хлеб следећим јединицама:
„Првој армији послато 6.000 порција хлеба, а њеним долазећим јединицама издато 1.700 порција; трећој армији 1.200 порција хлеба и 750 кг. кукуруза; Дринској дивизији I. позива 3.000 кг. кукуруза и 1.000 кг. брашна пшеничног; Одбрани Београда 1.200 порција хлеба, а остале ситне пролазеће јединице све су снабдевене хлебом.
Сада су тамо постављене 4. Годелове пећи и отпочеле рад“.
О предњем част ми је известити ради знања“.

Од Министарства Иностраних дела:

„Наше посланство у Драчу извештава телеграмом од 15. ов. м-ца. да га је тамошњи талијански посланик известио, да талијанска команда у Валони никако није званично извештена о ситуацији наше војске у Албанији и молио је да се учини што траба у томе смислу.
Саопштавајући вам ово, по наредби Председника Министарског Савета, молим за наређење ђенералу Гојковићу (команданту Тимочке војске) да учини што треба према предњем захтеву“.

Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња:

Бр. 2068

„Стање на Црногорском ратишту у току 15. децембра:
а) На правцу: Чехотина – Вруља и лева обала Лима, непријатељ у јачини: 7 батаљона, 3 батерије и 4 митраљеска одељења успео је, да и поред упорне борбе заштитничких одељења заузме положај код Граба.
б) На правцу: Вранче поље – Бијело Поље, црногорски извиђачки одред, после јаких борби, повукао се Механићима; непријатељ знатним снагама спустио се у Павино поље.
Услсд отворене ситуације, скоро све црногорске трупе без бербе пребачене су са десне на леву обалу Лима и у покрету су за заузимање нових положаја; непријатељ није продужио акцију, већ се задржао на заузетим положајима.
в) На осталим деловима фронта слаба пешадиска ватра.
д) На фронту Ловћенског одреда, непријатељ и даље продужује привлачење ратног материјала у Тиват, Котор и Кртоље.
ђ) Према Херцеговачком и Старосрбијанском одреду без важних догађаја.
Пуковник Пешић отпутовао је за Скадар по позиву Њ. Кр. Височанства Престолонаследника“.

III. Наређења врховне команде

У току 17. децембра:

ОБр. 25594
Команданту пристаништа, потпуковнику Недићу – Медова

„По наређењу Врховне команде и споразуму са савезничким државама, одређен је за команданта медуанског пристаништа енглески адмирал господин Трубриџ. Он ће се старати како о довозу профијантских потреба за нашу војску у медуанско пристаниште, тако и о њиховом брзом истовару из бродова. По наређењу начелника штаба ставите се на расположење адмиралу г. Трубриџу и потпомажите га свима силама у извршењу додељене му мисије“
Напомена:
По наређењу Министра војног од 11./XII. шеф железничке инспекције потпуковник Милан Недић упућен је да се крене у Медову са људством железничке команде, где ће људство употребити за радове који се буду указали. По доласку у Медову да се јави владином делегату.

Команданту Тимочке војске:

ОБр. 25597

„У Валони се налази команда талијанских трупа, које су се искрцале код Валоне, а један део трупа је у наступању ка Драчу и стигао је до Фијери.
Ступите у везу са том командом и обавестите је о стању Тимочке војске. За остатак наших трупа у Албанији, саопштите да се налазе искупљене на простору: Љеш – Скадар – Гемсићи.
Добивене податке о талијанским трупама у њиховом раду, доставите Врховној команди“.

Слични чланци: