Операције I. армије
У току 21. децембра извршено је код армије прикупљање и смена трупа у духу наређења Врховне команде ОБр. 25702.
Код Андријевице и на правцу ка Пећи и Дечанима, остаје Комбиновани одред I. армије, под командом пуковника Ђорђа Ђорђевића следећег састава:
а) Из Дунавске дивизије II. позива: 8. пук II. позива од 3 батаљона са 4 митраљеза, 2 Дебанжова топа, одељење коњаника и сразмеран део коморе.
б) Из Дринске дивизије II. позива: Комбиновани пук са 2 митраљеза, вод Данглисове батерије, одељење коњаника и сразмеран део коморе.
в) Добровољачки одред мајора Војина Поповића.
Све остале трупе Дунавске и Дринске дивизије II. позива маршују 22. децембра у јутру ка Подгорици.
Операције III. армије
Дунавска дивизија I. позива, налази се 21. децембра делом у биваку на Штоју, делом у кантонману у Скадру; још не пристигле трупе (9. пешад. пук) заноћиле су код с. Кастрати.
Дринска дивизија I. позива са Ужичким одредом код Подгорице под Црногорском Врховном командом, као општа резерва за одбрану Ловћена, Грахова и Скадра.
Операције трупа Одбране Београда
Шумадиска дивизија I. позива остала је 21. децембра убивакована око Скадарских касарни. Тимочка дивизија II. позива прикупљала се и уређивала на простору око с. Борића; заостали војници пристизали су.
Операције II. армије
Трупе ове армије налазе се 21. децембра непромењено на досадањој размештајној просторији између Дрима – Дрињаче и Бојане.
Операције трупа Нове области
У току 21. децембра на фронту трупа Нове Области није било значајних догађаја.
Командант трупа Нових Области издао је овога дана својим трупама заповест Ђ. ОБр. 11298 ове садржине:
„Врховна Команда под ОБр. 25611 од 18. ов. мес. са исправкама од 20. овог мес. наређује ово:
„Телефонска веза Драча са Љешом прекинута је. Да би се у потпуности обезбедио саобраћај на правцу Љеш – Драч начелник штаба Врховне команде наређује:
Да се за то одмах употреби Комбиновани одред, који ће се накнадно појачавати Комбинованим батаљоном из околине Скадра.
Посадом довољне јачине (по 1 батаљон) посести Плану и Брегу на реци Маћи, затим Ишми и Презу. Остале трупе одреда груписати на погодно место на овом правцу, обзиром на задатак одреда.
Штаб одреда да буде у Ишми.
Снабдевање одреда из Драча и Љеша и куповином од месног становништва, пошто у том крају има хране.
Предузете су мере, да се нашим инжињерским трупама успостави саобраћај на реци Маћи, подизањем мостова и употребом скела.
Штаб Моравске дивизије I. позива да се премести из Калмети у Љеш.
Према овоме, а да би распоред осталих поверених ми трупа саобразно овоме распореду, наређујем:
1) Комбановани одред да 22. овог мес. у 6 часова предузме извршење горњег му задатка и о извршењу ми поднесе извештај о учињеном детаљном распореду свога одреда.
2) Моравска дивизија I. позива, обезбедиће правце Калори – Реја – Св. Михајил – Љеш и Нерфуша – Тренши, држањем манастира Св. Михајила, села Манатија и Тренши и извиђањем ка Калори и Нерфуши.
Штаб дивизије у Љешу, одакле и снабдевање.
3) Моравска дивизија II. позива, обезбедиће правац Калори – Реја – Гјанши – Љеш и правац Каливача – Калмети – Љеш држањем села Гјанши, Бискупове резиденције у Калмети и манастира Трошани и извиђањем ка Калори и Фрегни.
Штаб дивизије у Калмети.
Исхрана из Љеша.
4) Вардарска дивизија I. позива, обезбедиће правце: Души – Спасари – Скадар – Кастри – Грика Скадар, држањем положаја Ћафа Гурит, село Грику и Бискупове резиденције у Наншати и извиђањем ка Души и Каливачи.
Штаб дивизије у Нарачи или Пистули.
Снабдевање из Скадра.
5) Вардарска дивизија, смениће трупе Моравске дивизије II. позива на датим јој новим правцима осигурања, у току 22. овог месеца.
Моравска дивизија II. позива, кренуће се 23. ов. мес. ка Калмети, где ће сменити трупе Моравске дивизије I. позива, на датим јој новим правцима осигурања у току тога истога дана.
Моравска дивизија I. позива посешће новоодређене јој тачке у току 24. ов. мес.
Све дивизије по извршеном распореду да поднесу извештај.
6) Штаб трупа Нове Области 23. ов. мес. биће у Љешу са њим одржавати везу“.
Операције Тимочке војске
Командант Тимочке војске издао је 21. децембра ова наређења:
ОБр. 1564 – Командиру 9. брдске батерије:
„Примите одмах од команданта места у Тиранн, два брдска Дебанжова топа и са примљена два брдска брзометна Шкодина топа, попуните вашу батерију са ова 4 оруђа.
Пошто данас примите и два брдска Дебанжова топа, крените се са целом батеријом сутра 22 тек. мес. рано из јутра из Тиране на прелаз Крабе, где ћете сачекати команданта Крајинског одреда и ући са батеријом у састав тога одреда. По доласку на Крабу, извршити потребно рекогносцирање за пласирање батерије, како би по доласку команданта Крајинског одреда у томе погледу били готови са својом представком, о најбољем пласирању ваше батерије.
Скреће вам се пажња, да је најпогоднија употреба брдске артилерије на предњим положајима југоисточно од прелаза Крабе.
За осигурање ваше батерије до уласка у састав Крајинског одреда, добићете један јачи вод од трупа из Тиранске посаде“.
ОБр. 1564 – Команданту Крајинског одреда:
„Наређено је командиру 9. брдске батерије, да са батеријом састава: два брдска брзометна Шкодина топа и два брдска Дебанжова топа, крене 22. тек. мес. рано из јутра из Тиране на прелаз Крабе, где има ући у састав тога одреда.
Као заштита батерије придат је батерији, један јачи вод од трупа Тиранске посаде, коју упутити у Тирану у састав своје јединице, пошто батерија уђе у састав тога одреда“.
ОБр. 1578 – Команданту Матског одреда:
„Према директиви Врховне команде ОБр. 25650 од 20 тек. мес. трупе наше војске око Скадра и Љеша евакуисаће се, чим то прилике буду дозволиле у околину Валоне, како би се могле тамо на миру реорганизовати и извршити реорганизацију.
Трупе Тимочке војске, пошто буду принуђене да напусте Елбасан, имају се постепено повлачити правцем Елбасан – Фијери главном снагом, а слабијом преко Тиране ка Драчу. С тога наређујем: Да се са Матским одредом повучете на Ћафа Гуглавер с тим, да кад се Крајински одред повуче на прелаз Крабе са својом главнином да се заузме Ћафа Прискес. Кад се Крајински одред повуче на прелаз Крабе са вашим одредом ставите се под команду команданта Крајинског одреда“.
Командант Тимочке војске примио је 21. децембра ове важније извештаје:
Од команданта Комбиноване дивизије I. позива ОБр. 4740:
„Наређење ОБр. 1562 примљено је. Још у подне достављена је команданту Крајинског одреда и команданту Брегалничке дивизије I. позива директива ОБр. 25659 и усмено, учињен је споразум за припрему за нову ситуацију“.
Од команданта Коњичке дивизије:
„Част ми је известити, да сам јуче 19. тек. мес. доставио ситуацију Тимочке војске команданту талијанске бригаде, ђенералу Герини, који ми је данас послао овакав одговор: „Имам част благодарити вам на обавештењима, који сте имали доброгу да ми дате о ситуацији ваше Тимочке војске, а коју ћу ја одмах доставити главном команданту италијанских трупа у Албанији, у толико пре, што операције Шкумбом, нису под мојом командом. Имао сам част да вас обавестим о линији коју имам да заузмем од Каваје до Базар Шијака“.
Од команданта Комбиноване дивизије I. позива ОБр. Службено:
„Гувернер Елбасана јутрос приликом реферисања изјави: 37.000 Талијана налази се на линији: Драч – Каваја – Фијери, а 40.000 већ је искрцано код Валоне. План је, да се искрца свега 150.000. Да се прво поседне линија: Косова – Хан Љушка – Башкјеш – Краба, а потом предузме офанзива. Раде врло опрезно“.
II. Ситуација
У току 21. децембра Врховна команда примила је ове важније извештаје:
Командант Тимочке војске подноси Врховној команди у 23 часа извештај ОБр. 1582 ове садржине:
„Вечерас 21. ов. мес. у 22 часа лично сам се састао са талијанским ђенералом Геринијем командантом бригаде. Пошто ми је Герини изјавио, да је надлежан да одржава самном везе и да је непосредни референт своје владе у погледу одношаја са српском војском и ако у војничком погледу стоји под командом талијанске војске у Валони, саопштио ми је, да је јутрос добио инструкције од своје владе, да српска војске има да се за освежавање и исхрану прикупи на просторији од меридијана који кроз Тирану пролази до мора и до Шкумбе, не прелазећи на леву обалу реке Шкумбе.
Кад сам му изјавио, да по директиви Врховне команде имам да се са већим делом своје снаге повлачим на Фијери и, да ће ми се из Фијера дотурати храна, ђенерал Герини рече ми, да му то апсолутно није познато и да се наше трупе, ако се буду повлачиле ка Фијери, неће моћи издржавати. Поред тога тражио ми је, да се обустави покрет наших резервних трупа и рекрута, који су се кренули ка Фијери.
Одговорио сам му, да нисам надлежан да обуставим покрет резервних трупа и рекрута, а пошто имам позитивну директиву од Врховне команде, да се постепено повлачим ка Фијери, рекао сам му, да ћу његове изјаве доставити Врховној команди. Ђенерал Герини, поводом ове моје изјаве одговорио ми је, да ће и он о томе хитно известити своју владу и свога команданта у Валони.
У разговору ђенерал Герини, поред горњега, додирнуо је као узгредно и питање о потпуној реорганизацији наше војске, изјављујући, да је та реорганизација питање, које ће се решити заједничком одлуком савезничких влада и напоменуо ми је, да је члан мисије Француски пуковник, по налогу Француског ђенерала председника мисије Мондезира, који је кратко време провео у Драчу, изнео једну комбинацију, по којој би се наша војска имала реорганизовати негде у Француској или Грчкој.
Достављајући све ово Врховној команди, част ми је известити, да ћу поступити по добивеној директиви ОБр. 25659 од 20. овог месеца.
Са ђенералом Гернијем уговорио сам начин даљег одржавања везе.
Са оперативним делом штаба одлазим 22. тек. месеца из јутра у Кавају“.
Овога дана штаб ове војске био је у подне у покрету из Тиране у Драч, где је преноћио 21./22. децембра.
Од начелника штаба Црногорске Врховне команде:
ОБр. 144
„До решења питања о транспорту наших трупа даље, мислим, да би било добро, да трупе са просторије Скадар – Љеш, оду сувим путем до Драча, где ће се боље хранити и лакше укрцавати.
Трупе, са просторије Подгорица – Скадар, да се групишу код Медове, ради лакше исхране и готовости за укрцавање.
С обзиром на тешкоће исхране српских трупа у Црној Гори мислим да треба учинити одмах ово:
1) Од I. армије, формирати један одред 2.000 пушака, што више топова и митраљеза и оставити их код Андријевице на положајима, које сад држи I. армија, а све остало довести код Медове.
2) Од Дринске дивизије I. позива, формирати један одред јачине 1.500 пушака, две пољске и једне брдске батерије, више митраљеза, и оставити код Спужа где је сада, а остатак ове дивизије упутити одмах ка Скадру.
3) Оба ова одреда да буду под командом Црногорске Врховне команде“.
Од команданта I. армије:
а) ОБр. 10152
„Све приче главног интенданта, о неким количинама кукуруза у Плавници и другим местима, не вреди ништа; овамо хлебац не долази, а глад се неда утолити код војника.
Јуче је приспело 2.574 хлеба и за армију и за одреде и раздато.
Од 14. ов. мес. до овога тренутка, примљено је свега 3.681 хлеб за све трупе и одреде ове армије. У Матешеву данас нема ништа. Поводом опште глади и без соли, бегства војничка расту.
Овога тренутка командант Дринске дивизије II. поз. јавља, да је, у току јучерашњег дана и прошле ноћи, поново побегло 863 војника из 6. пука II. позива и да тај пук скоро не постоји, а цео дан данас пада плаховита киша са јаком грмљавином, брда обавијена густом маглом; не да се ничим бегство зауставити, кроз два три дана остаћемо потпуно без трупа.
Овоме стању немогу ничим помоћи при свем напрезању. И последњи пут молим најозбиљније, рачунајте на ово зло стање код трупа. У току ове ноћи наредите покрет на просторије, где се може наћи што за јело.
Ако сутра јутро 21. ов. мес. не добијем наређење по овој представци, бићу силом околности приморан, у интересу очувања части нашега оружја код ово преосталих трупа и, у интересу хуманитета, да наредим, ако се могадне извршити, да се из сваке дивизије на садањим положајима остави по 1. пешад. пук са 1 – 2 топа и којим водом коњаника, а све остало, по дивизијама да упутим на просторију између Подгорице и Матешева, а да би се овим, остали могли сачувати од потпуног расула.
Испред фронта ове армије нема непријатеља а трупе Црногорске су испред Берана. За сада излишно је бављење наших трупа по овим планинама, не гарантујући шта може доцније бити.
Молим, о свему овоме обавестите Врховног Команданта.
Са својим штабом очекиваћу овде наређење по овој последњој представци“.
б) ОБр. 10155 (Одговор на наређење Врховној команди ОБр. 25658):
„С обзиром на очајно стање у које су доведене трупе због тешкоће исхране, као и обзиром на садање стање пред фронтом ове армије, намеран сам, да, за заштиту додељених ми праваца, а према мишљењу команданта дивизије и одреда, наредим:
1) Да за заштиту правца ка Плаву и Гусињу, поред тамошњих Црногорских трупа, остане Добровољачки одред (57б пушака) са једним митраљезом.
2) Да за заштиту правца преко Ругова и Велике, поред Црногорских трупа, остане највише један батаљон (150 пушака) из састава Власинског одреда.
3) Да код Андријевице, а као ослонац трупама истакнутим ка Берану, Ругову и Плаву, остане одред јачине два пешад. пука, из сваке дивизије по један, са по једним водом брдске артилерије, одељењем коњице и сразмерним делом коморе. Укупно бројно стање свих ових делова износиће 4.000 људи и до 1.100 коња. Команду над свима овим одредима, са штабом у Андријевици или Краљи, могао бн примити пуковник Плазина са својим садањим штабом, или како наредите.
Све остале трупе армије намеран сам, да повучем ка Подгорици, где ће бити под повољнијим условима за исхрану и становање, или тамо куда наредите.
Остављени део трупа на досадањим положајима и правцима може остати, ма да и то са мало вероватности, једино, ако му, се одма огарантује добра и редовна исхрана; у противном и ово мало остављених трупа растуриће се у најкраћем времену. Пошто ће ови одреди бити у другој линији у односу Црногорских трупа, то да неби биваковали на оваквом страшном времену они могу и кантоновати по селима у околинн Андријевице, по чему сам ступио у споразум са обласним управитељем Андријевице. Треба само за одобрење дејствовати на Цетињу.
У саставу трупа ове армије налази се сада:
Дунавска дивизија II. позива: 7. и 9. пук II. позива и 6. пук III. позива; 1 вод Данглисове брдске батерије; 3 брдска Дебанжова топа; коњички дивизион и пионирски полубатаљон.
Дринска дивизија II. позива: 4., 5. и 6. пук II. позива и 5. пук III. позива; вод Данглисове брдске батерије; коњички дивизион и пионири.
Власински одред: 5. пук I. позива и 4. кадровски пук.
Плавски одред: 17. пук I. позива и 5. кадровски пук; вод брзометне брдске батерије, чија се послуга сва разбегла.
Етапна команда и остатак интендантског вода (без возова) и комора пољских брзометних батерија са оруђем, као и сва претекла стока команада упућени су за Подгорицу и даље.
Молим одобрите ово што пре, да не би наступило потпуно безвлашће под овим несавладљивим приликама“.
Од Начелника штаба Црногорске Врховне команде:
ОБр. 7823
„Молим, да се одреди од Андријевице из I. армије, оставе под команду команданта Санџачке војске у циљу јединства операција и, да се овој команди пошаље што пре бројно стање и распоред остатка I. армије.
Молим, да не буде у Подгорици згомилавање трупа, да се I. армија упути ка простору: Тузи -Хум – Плавница – Мојановићи, где су села богата“.
Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња:
Бр. 2118
„Стање на Црногорском ратишту у току 19. децембра:
1) Код Санџачке војске:
а) На северном делу фронта, непријатељ није ништа предузимао, а приметило се, да са овог дела фронта, пребацује снагу на источни његов део према Мојковцу и Пренчању, где се групише за напад.
б) На источном делу фронта, на Мојковачком правцу, непријатељ је продужио напад на положаје код села Лепенца, и после борбе, која је трајала цео дан, црногорска одељења су се повукла на главне положаје на Тари.
в) На правцу: Турјак – Рожај, слаба пешачка ватра.
г) На правцу: Сухи дол – Беране, непријатељ је напао на положаје код Влаха, али је одбивен.
2) Код Херцеговачког одреда артилериска ватра.
По новим вестима, још непотврђеним, непријатељ шаље војску из Србије у Херцеговину преко Сарајева у Требиње и Боку.
3) На осталим фронтовима без промене“.
III. Наређења врховне команде
ОБр. 25748
Команданту I. армије:
„У вези наређења ОБр. 25702, а по предлогу Црногорске Врховне команде, начелник штаба наредио је, да се одреди, састављени за заштиту правца од Берана и Пећи, ставе под команду команданта Санџачке војске, а све остале трупе, да се ради лакше исхране упуте не у Подгорицу већ на просторију: Тузи – Хум – Плавница – Мојановићи, која је богата храном.
Штаб армије у Подгорици, или у коме другом месту на означеној просторији, која је у вези са овом командом.
Магацини хране: Плавница или Сушња.
Достављајући предње, молим, да ову и Црногорску Врховну команду, известите о бројном стању и распореду одреда остављених у Црној Гори и трупа на означеној просторији“.
ОБр. 25748
Начелнику штаба Црногорске Врховне команде:
„По вашем предлогу ОБр. 7823 наређено је команданту I. армије, да одреде, остављене у Црној Гори, стави под команду команданта Санџачке војске и све остале трупе да упути на предложену просторију и, да вас извести о распореду и бројном стању одреда и осталих трупа.
Штаб армије у Подгорици или ком другом месту на овој размештајној просторији.
Магацини хране: Плавница или Сушња“.
ОБр. 25702
Команданту трупа Нових Области:
Тимочка је војска у повлачењу ка Елбасану. По паду Елбасана, она ће се повлачити главном снагом преко Фијери ка Валони, а једним слабијим делом ка Тирани и Драчу. Једна наша коњичка бригада налази се у Драчу.
Талијанске трупе, сада непознате јачине, искрцане у Валони, а једна бригада пешадије са артилеријом упућена је у Драч, од које су један пук пешадије и једна батерија стигли у Драч, а други пешад. пук ове бригаде је у покрету ка Драчу.
Према садашњој ситуацији, циљ је, да се за сада један део трупа Нових Области, упути сувим у Драч, а потом у Валону.
За овај циљ, упутите Моравску дивизију I. позива преко Љеша у Драч, правцем Љеш – Плана -Жеја хан – Преза – Драч, а са потребним делом снаге од осталих трупа, извршите обезбеђење овога пута, од евентуалних напада Арнаута, на прелазима реке Маће и даље ка Драчу.
Кад Моравска дивизија I. позива стигне у Драч, онда ће се снабдети храном, па наставити марш ка Валони.
На случај, да марш ка Драчу буде немогућ, због угрожавања од стране Бугара од Елбасана, онда се повући ка Љешу. У случају да ова опасност наступи на путу од Драча за Валону ближе Драчу, задржати се код Драча, ради одбране истог са талијанским трупама и очекивати даља наређења.
Ако се, с обзиром на ситуацију и теренске прилике, покаже као могуће упутити преко Драча за Валону и све остале трупе те команде. Трупе снабдети храном до Драча за 4 дана.
Предузете су мере код Италије, да се у Валони образује главни магацин хране за нашу војску, а у Фијери магацин за прихват од Валоне.
Узети поуздане Арнауте за путовође. Скелу на Маћи закупити од Арнаута и платити им по погодби, те да се неби бунили.
На путу Љеш – Драч, уредиће се прелаз превозним средствима од енглеског материјала, који је искрцан у Медови.
Потребна наређења по овоме издата су, и за ово одређене пионирске трупе прелазе из Скадра за Љеш и даље 22. тек. месеца.
О пријему наређења одговорити“.