НЕДОСТАЈУ СТРАНЕ: 370 и 371.
По пријему дужности, известите одмах команданта Санџачке војске и тако исто и ову команду.
Обзиром на несавладљиве тешкоће исхране, командант одмах по пријему дужности, настаће, да код трупа остане само најнужнији број коморе, а сву непотребну стоку упутитге одмах у позадину.
Од стране наше Врховне команде учињен је хитан корак код Црногорске Врховне команде, да се она стара о исхрани трупа Комбинованог одреда. Док се то питање не реши, исхрана одреда биће из магацина у Подгорици, доцније, из магацина у Плавници, на начин, како је то мојим наређењем ОБр. 10163 од 21. овог месеца регулисано.
Команданта Санџачке војске известио сам, да је ваш положај у рангу команданта дивизије, те да вам према томе у командном погледу у односу на остале Црногорске трупе додељује положаје“.
в) Команданту Санџачке војске:
„Према накнадном наређењу Српске Врховне команде ОБр. 25775 од 22. децембра тек. год. у саставу Комбинованог одреда остаће само трупе ове армије, а све остале из састава II. и III. армије и Београдске Одбране, као и Добровољачки одред, да се врате у састав својих команада.
За команданта Комбинованог одреда одређен је пешад. пуковник Милован Плазина са својим штабом.
На основи овога наредио сам досадањем команданту Комбинованог одреда пуковнику Ђорђевићу:
1) Да Добровољачки одред упути за Скадар и да нареди да осигурање правца ка Плаву и Гусињу за овај мах приме тамошње Метохијске трупе.
2) Да дужност команданта одреда преда новоодређеном команданту пуковнику Плазини, и да га упозна са задатком, распоредом и јачином одреда.
О њиховој смени наредио сам да вас извести.
Само како пуковник Плазина, као помоћник команданта дивизије и сада, као самосталан командант, има ранг команданта дивизије молим, да му се при додељивању задатка у односу на суседне Црногорске трупе, према томе и ранг одређује“.
Операције III. армије
Дунавска дивизија I. позива: Све трупе у саставу ове дивизије и Браничевског одреда завршиле су марш ка Скадру и налазе се већим делом у биваку на Штоју, а мањим делом укантоване у вароши Скадру, сем пионирског полубатаљона, који је, по наређењу Врховне команде, упућен још раније на оправку пута Скадар – Љеш, и 4 пољске болнице, које је референт армиског санитета привремено задржао у Подгорици.
Дринска дивизија I. позива са Ужичким одредом у Подгорици на расположење Црногорске Врховне команде.
Операције трупа Одбране Београда
Дивизије су 23. децембра остале у биваку код Скадра и то: Шумадиска дивизија I. позива око Скадарских касарни; Тимочка дивизија II. позива око с. Борића.
Бројно стање дивизија је овако:
Шумадиска дивизија II. позива:
Официра и чиновника 528.
Подофицира, каплара и редова: бораца 8.317, небораца 3.773.
Коња 2.905, волова 776, магараца 27.
Пушака 4.327, карабина 345, митраљеза 17, сабаља 46;
Пољских брзометних топова 4, кара за топове 1.
Тимочка дивизија II. позива:
Официра и чиновника 395.
Подофицира, каплара и редова: бораца 3.783, небораца 2.673.
Коња 1.914, волова 620, магараца 10;
Пушака 1.816, карабина 229, револвера 61, митраљеза 18, сабаља 58.
Пољских брзометних топова 4.
Операције II. армије
Распоред и стање трупа II. армије на размештајној просторији између Дрима, Дрињаче и Бојане:
Шумадиска дивизија II. позива:
Дивизиски штаб, телеграфско одељење и војна пошта код Љешког манастира;
11. пук II. позива у Медови;
Шумадиски допунски пешад. пук II. позива и болничарска чета код Љешког манастира;
10. пук II. позива, 3. батаљон 14. пешад. пука III. позива и пионирски полубатаљон у северном делу Балдрина код цркве (јужно крај косе Мали Коричив).
Коњички пољски и 3. брдски артилериски дивизион и део муниционе колоне код села Барбалуши.
Профијант колона, месарска чета и 3. пољска болница код Љеша (на левој обали Дрима).
У погледу исхране стање незадовољавајуће, јер је средства за живот готово немогуће купити на лицу места, због немања новаца у сребру и злату, а дотурање из магацина је још врло недовољно, како због недостатка средстава у магацинима, тако и због слабе коморе. Довлачење из магацина врши се само средством дела трупне коморе на товарним коњима, која је сведена на најмању меру.
Људи су услед великих напора и слабе исхране јако ослабили.
На просторији где су трупе размештене, клима је влажна и нездрава (због баруштина и сталне кише); воде за пиће нема.
Морал трупа знатно је опао, а дисциплина је ослабила.
Тимочка дивизија I. позива:
4. кадровски пук I. позива село Ашти;
14. пешадиски пук I. позива код источне стране села Брдице;
20. пешад. пук I. позива код западне стране села Брдице;
Тимочки коњички пук I. позива и Тимочки артилериски пук код села Бушати;
Дивизиски штаб, команда дивизиске инжињерије, пионирски полубатаљон, телеграфско одељење, инжињерска алатна колона и војна пошта код села Блтоје;
Штаб колонске коморе, мунициска и профијантска колона код села Милгуша;
1., 3. и 4. болница пољска, марвена болница, пекарска чета, месарска чета са марвеним депоом и покретна артилериска радионица код села Лихбе.
Трупе су потпуно исцрпљене и изнурене до крајњих граница услед досадањег огромног напрезања, недовољне исхране и дотрајале обмундировне и логорске спреме.
Здравствено стање трупа незадовољавајуће. Поболевање људи је махом од грознице, грудних болести, стомака и црева.
Стока је сасвим изнурена штрапацима и недовољном исхраном и негом, те је сада савршено неупотребљива. Поред тога, велики део стоке је болестан.
Морално стање трупа је врло слабо. Дух поколебан, људи су без икакве воље, погружени и апатични.
Операције трупа Нове области
Трупе ове команде отпочеле су 23. децембра да врше припреме за покрет, у духу наређења команданта трупа Нових Области Ђ. ОБр. 11330 од 22. децембра.
Командант Моравске дивизије I. позива наредио је, да се дивизија у току 23. децембра прикупи код Љеша, 24. децембра да се попуни храном за 4 дана.
Штаб трупа Нове Области стигао је овога дана у 5 часова у Љеш.
Операције Тимочке војске
У току 23. децембра командант Тимочке војске примио је ове важније извештаје:
Од команданта Коњичке дивизије:
ОБр. 3554 у 9 часова
„Од официрских патрола послатих за извиђање дела Шкумбе – Пекин – село Вила добио сам овај извештај:
1) На овоме делу Шкумбе нема ниједног моста.
2) Газова има, кад није кишовито време: код Черме и Сузатаја (код Новог).
После кишовитих дана, на овим се местима може газити на три до четири дана после престанка кише и тада је дубина на тим местима око једног метра; сад је дубина преко два метра. Осим тога, брзина реке је два метра у секунди.
3) Прелазних средстава има јужно од села Рогожине код коте 21, чамац за 5 – 6 људи, али за коње неупотребљив. Код Сузатаја (источно од Новог) постоје два чамца; превозна моћ свакога од њих 20 пешака или 4 коња. Чамци и припадајући делови стари су и несигурни. Ширина реке на том месту 80 метара. Да се натоваре чамци и превезу потребно је 20 минута. Ноћу је превожење према исказу мештана, готово немогуће.
4) Дрвена грађа могла би се наћи у селу Черми, а код Сузатаја постоји једна шумица од 20 – 30 дрвета.
5) Пут Каваја – М. В. Луза – Жабјак – Бадај – Нова, на делу М. и В. Луза – Бадај пешачка је стаза, која се местимице губи. На целој дужини пут је блатњав и услед последњих киша јако раскаљан.
Пут Каваја – Гоаса – Черма – Нова, релативно је доста добар.
Мишљења сам, да би се, помоћу инжињерских трупа Тимочке војске, могло направити неколико сплавова, којима би се убрзало пребацивање трупа преко Шкумбе“.
Од команданта Матског одреда:
ОБр. 1154 у 12 часова
„На фронту овога одреда 21. тек. месеца, брдска батерија није ухватила још везу у правцу села Турикућа – Охрењ.
Између 21./22. тек. мес. побегло је из овог одреда: 2 поднаредника, 14 каплара и 205 редова (свега 221), међу којима је само 13 обвезника са Нове Области а сви су остали из Старе Области; велика већина побегла је са оружјем. Изгледа, да је ово договорено бегство и за сад му је узрок непознат“.
Од команданта Брегалничке дивизије I. позива:
ОБр. 1494 у 12.10 часова
Трупе су 22./23. тек. месеца заноћиле: Вардарски одред (2. и 14. пук) и дивизиске предстраже на линији: Јекре – Маршањ. Тетовски одред (13. и 20. пук са једним брдским топом без муниције) код села Јагодине, сутра одлази до села Белика; 16. пук код села Булкиза, сутра 23. тек. мес. маршује за Мурићане; 3. пук код Мурићана. Колонска комора у Каваји; трупна комора у Пекину. Употребиће се до даљег наређења и то: колонска за пренос хране из Драча и Каваје за Пекин а трупна од Пекина преко Благате за Мурићане.
Са штабом 23. тек. месеца остајете у Елбасану, а 24. одлазите у Мурићане“.
Од команданта Крајинског одреда:
ОБр. 2746
„На левој обали Шкумбе синоћ око 18 часова долазила је једна непријатељска патрола до моста на реци Гостими к. 220.
Чим је осетила присуство наших војника одмах је побегла.
Око 21 час чуо се лавеж паса у селу Полиси Мази, а мало доцније, примећена једна светлост да се креће ка мосту. Стражар на мосту гађао је на ову светлост и исте је одмах нестало.
На десној обали Шкумбе, у току ноћи, непријатељ је пребацио омање одељење са леве на десну преко моста; код коте 192, у току ноћи дошло је до слабог пушкарања између предњих наших одељења и делова непријатељских“.
Од команданта Комбиноване дивизије I. позива:
ОБр. 4754
„На фронту ове дивизије ништа ново; 5. прекобројни пук посео је положаје на десној обали Папера“.
Од команданта Брегалничке дивизије I. позива:
ОБр. 1497
„По прикупљеним податцима између Каваје, Љушне и Валоне не постоји колски пут; земљиште је подводно и блатњаво, а према томе Шкумба без моста надошла и неможе се газити.
Исто тако између Елбасана и Љушне нема колског пута.
Молим за упутство, шта да радим са дивизиским возовима и материјалом, ако се не би могао пребацити на леву обалу Шкумбе.
За сада сам наредио да се колонски возови групишу код Каваје, а трупна комора да остане у Пекину, где сам наредио да се што пре подигне ма и најпримитивнији мост“.
Напомена. Пошто је постојала потреба, да се употребе колонски возови за превлачење хране из Драча, а трупни возови нису могли остати онакви, какви су, с обзиром на правац постојећег покрета, то је са ОБр. 1597 наређено команданту Брегалничке дивизије I. позива:
„Све колонске возове те дивизије групишите у Каваји и ставите под команду једног официра, који се има јавити у Каваји интенданту ове војске а за дотурања хране из Драча. У Љушну је већ упућен један транспорт хране за ту дивизију.
Све трупне возове преформирајте на брдску формацију“.
Од команданта Брегалничке дивизије I. позива:
ОБр. 1399 у 22 часа
„Са повереном ми дивизијом добио сам правац: Елбасан – Љушна – Валона левом обалом Шкумбе и у току јучерањег дана све сам трупе, сем возова, пребацио на леву обалу.
Но како се из директиве командантове ОБр. 1563 од 20. тек. мес. не види, где се на овом правцу налазе талијанске трупе, са којима по тачки 11 треба одржавати везу и са каквим задатком; затим ништа ми није познато, а нисам могао прикупити тачне податке ни о томе на којој би зони требало развити акцију са дивизијом, то јест, да ли између Шкумбе и Девола или ће требати загарантовати и правац ка Берату обема обалама Довела, и најзад, како ова команда не располаже телеграфским одељењем, ни телефонским, нити са потребним материјалом за брже и лакше одржавање везе, то ми је част молити команданта за детаљнија упутства по горњем, те да би се знао управљати у даној прилици и кад неби добио потребна наређења од команданта“.
Командант Тимочке војске са ОБр. 1610 наредио је команданту Брегалничке дивизије:
„Ступио сам у везу са командантом талијанске бригаде у Драчу и тражио обавештење о задатку и зони дејства талијанских трупа. Чим добијем потребне податке, послаћу их томе команданту, у колико је потребно за дејство те дивизије.
Док не добијем те податке ограничите се на дејство између реке Шкумбе и реке Деволе односно Семени.
На свој десни бок обратите пажњу од могућих изненађења, било од ма какве акције Бугара, или непријатељски расположеног становништва. Ако дознате о блиском присуству талијанских трупа, пре него што добијете извештај од ове команде, ступите одмах у везу са првим командантом.
У случају, ако вам Талијани поставе какав захтев противан заповестима које имате од ове команде, не извршавајте га, док ме о томе не известите и не добијете моју одлуку.
Везу са овом командом одржавајте преко Комбиноване дивизије и преко Албанског телеграфа у Љушни, коме предајте депеше писане латиницом.
Кад стигне 5. телеграфско одељење у Кавају ако буде могућности, помоћи ће вам подизање телефонске везе.
Ако останете без везе са овом командом, радите у духу добивеног задатка, постепено повлачите се ка Фијери, с тим, да са Комбинованом дивизијом имате одржавати везу по сваку цену. Св. ОБр. 1499 те команде“.
23. децембра штаб Тимочке војске био је у Каваји.
II. Ситуација
У току 23. децембра Врховна команда примила је ове важније извештаје:
Од Начелника штаба Црногорске Врховне команде:
ОБр. 7853
„Пошто су Бугари ближе Драчу, то треба мислити и на одбрану Дрима и Скадра.
Команданту Старосрбијанског одреда издата су потребна наређења у овоме смислу, као и да ступе у споразум са том командом односно заједничке одбране. Мислим, да би требало формирати 3 – 4 батаљона од одморних људи и што је могуће више топова са муницијом и то ставити на расположење команданту Старосрбијанског одреда и њему поверити одбрану Скадра и Дрима“.
Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња:
Бр. 2147
„Стање на Црногорском ратишту у току 21. децембра:
1) Код Санџачке војске:
а) На северном делу фронта без промене. Непријатељ све фамилије са стоком и животним намирницама са десне обале Таре шаље у позадину, а утврдио се на целом фронту.
б) На источном делу фронта, Мојковачком правцу, слаба пешадиска борба.
в) На правцу: Сухи дол – Беране, непријатељ је напао на Црногорска истакнута одељења на Хазанским косама, а од села Јагоча у правцу Лима са 2 батаљона, 4 топа и 2 митраљеза.
Сви су напади одбивени са великим жртвама по непријатеља.
2) На осталим фронтовима без важнијих догађаја.