24. децембар, Операције српске војске

Операције I. армије

Комбиновани одред I. армије под командом пуковника Плазине стављен је под команду Санџачке војске у Црној Гори код Андријевице.
Све остале трупе I. армије налазе се од 22. децембра на маршу ка простору: Тузи – Хум -Плавница – Мојановићи.

Операције III. армије

Трупе ове армије остале су 24. децембра непромењено у досадањем распореду.
Дунавска дивизија I. позива са Браничевским одредом већим делом у биваку на Штоју, а мањим делом у кантонману у Скадру.
Дринска дивизија I. позива са Ужичким одредом код Подгорице као општа резерва Црногорске војске.

Операције трупа Одбране Београда

Трупе ове команде остале су 24. децембра непромењено на досадањој размештајној просторији код Скадра.

Операције II. армије

Трупе ове армије остале су 24. децембра непромењено на досадањој размештајној просторији између Дрима, Дрињаче и Бојане.

Операције трупа Нове области

Трупе ове команде вршиле су 24. децембра припреме за покрете у духу заповести команданта трупа Нових Области ОБр. 11330 од 22. децембра.

Операције Тимочке војске

У току 24. децембра комадант Тимочке војске доставио је Врховној команди ове извештаје:
ОБр. 1612 у 9 часова
„На целом фронту ове војске, у току дана 23. децембра, ништа се није десило. Дан прошао на миру. Додира са противником нема. Послате су официрске патроле, чим се извештаји добију доставиће се.
По извештају команданта места из Драча, над Драчем је летео један непријатељски аероплан и бацио 4 бомбе, жртава није било. Гађано је наше посланство, али није погођено.
У току дана у пристаниште Драчко дошла два торпиљера и из једнога од њих искрцано је 300 талијанских пешака“.
ОБр. 1617 у 12 часова
„Командант Крајинског одреда са ОБр. 2750 од данас (24. децембра) доставио ми је овај извештај:
„Додира са непријатељем нема нити су игде примећене ватре, које би могле одавати присуство његово. Официрска патрола послата синоћ десном обалом Шкумбе, вратила се јутрос око 6 часова и поднела извештај, да до реке В. Рапона нема ни трага од непријатеља, затим је прелазила мост код ханова источно од Мираке и левом обалом Шкумбе за 300 метара ка Бабију и такође нигде није наишла на непријатеља.
Јутрос су понова упућене патроле једном и другом страном Шкумбе, са задатком, да иду дотле напред, док не дођу у додир са непријатељем или нешто не сазнаду о њему“.
Предње част ми је доставити у вези извештаја ове команде ОБр. 1612 од данас“.
ОБр. 1624
„Према директиви Врховне команде ОБр. 25659 од 19. тек. месеца, са већим делом мојих трупа имам да се пребацим на леву обалу реке Шкумбе са базирањем на Фијери и Валону.
Као што сам у овоме извештају, послатом под ОБр. 1582 од 21. тек. мес. доставио, талијански ђенерал Герини изјавио ми је, да нема инструкције о томе, да ће наше трупе прелазити на леву обалу реке Шкумбе.
Јутрос 24. тек. мес. добио сам извештај од команданта Крушевачких резервних трупа, да су му Есадови жандарми забрањивали прелаз на леву обалу Шкумбе и, да је он, и поред те забране продужио пребацивање својих трупа, имајући заповест, да се креће ка Фијери.
Командант Брегалничке дивизије I. позива рапортом ОБр. 1507 од 24. тек. мес. јавља, да је пут од Елбасана до Мурићана страховито тежак и блатњав и, да у томе правцу нема ни људске ни сточне хране, да су на првом маршу услед силног напора угинуло 20 коња и да су становници непријатељски расположени; 22. тек. мес. код села Гостима, на десној обали реке Девола, Арнаути су убили 4 наша жандарма, који су спроводили заробљенике.
Како до овога времена нисам по учињеној представци ОБр. 1582 од 21. тек. мес. добио никакво друго наређење од Врховне команде, а од ђенерала Герини нисам добио никакав извештај који ми је обећао послати у колико остају у важности његове инструкције да наше трупе не прелазе на леву обалу реке Шкумбе, то ми је част замолити за што хитније наређење, да ли да и даље поступам по добивеној директиви ОБр. 25659 од 19. тек. мес. или ћу дириговати трупе ка Драчу.
За сада се од подручних ми трупа на левој обали реке Шкумбе налази само Брегалничка дивизија I. позива, југозападно од Елбасана“.
Командант Тимочке војске примио је 24. децембра у 23.40 часова наређење Врховне команде ОБр. 25930 ове садржине:
„Ако се утврди да на правцу Елбасан – Мирака на обема обалама реке Шкумбе нема непријатеља и ако његовим јачим притиском не буду трупе ове војске приморане на повлачење, Тимочка војска има и даље да држи Елбасан и Тирану, базирајући на Драч“.
Напомена: Ово је наређење потекло поводом представке команданта Тимочке војске ОБр. 1617.
На основу предњег наређења Врховне команде командант Тимочке војске под ОБр. 1634 издао је ова наређења:
а) Команданту Комбиноване дивизије:
„Према наређењу Врховне команде ОБр. 25930 од 24. тек. мес. а услед промењене ситуације пред фронтом ове војске, наређујем: Да Комбинована дивизија I. позива остане и даље у досадањем своме распореду код Елбасана.
Команданту Брегалничке дивизије I. позива наређено је, да се са дивизијом понова пребаци у току 26., 27. и 28. тек. мес. на десну обалу реке Шкумбе и да се ешелонира на простору од Пекина до села Гоаса.
Команданту Крајинског одреда наређено је, да остане на досадањим својим положајима, док не буде јачим непријатељским снагама приморан на повлачење, у коме ће га случају прихватити Комбинована дивизија и непосредно бранити Елбасан. Даље повлачење Крајинског одреда, када се Елбасан буде морао напустити, биће правцем: Елбасан – Краба – Тирана, са задатком, изложеним наређењем ове команде ОБр. 1563 од 20. тек. мес.
Кад Комбинована дивизија I. позива буде приморана, јачим непријатељским снагама, да напусти Елбасан, повлачиће се правцем: Елбасан – Пекин, са задатком, изложеним у наређењу ове команде ОБр. 1563 од 20. тек. мес.
Комуникациска линија Пекин – Драч.
Магацини хране: Драч.
Пошто се Брегалничка дивизија I. позива пребаци на десну обалу реке Шкумбе, предузети потребне мере обезбеђења свога деснога бока“.
б) Команданту Крајинског одреда:
„Према наређењу Врховне команде ОБр. 25930 од 24. тек. месеца, а услед промењене ситуације пред фронтом ове војске наређујем: Да Крајински одред остане на својим досадањим положајима, док не буде јачим непријатељским снагама потиснут и приморан на повлачење.
Команданту Комбиноване дивизије I. позива наређено је, да остане на досадањим положајима код Елбасана и, у случају да тај одред буде потиснут ка Елбасану, прихвати га и прими на себе непосредну одбрану Елбасана.
Даље одступање Крајинског одреда, у случају да се Елбасан мора напустити, биће правцем преко Крабе ка Тиранн са задатком изложеним у наређењу ове команде ОБр. 1563 од 20. тек. месеца.
Брегалничка дивизија I. позива пребациће се у току 26., 27. и 28. децембра на десну обалу реке Шкумбе и ешелонирати на простору од Пекина до села Гоаса.
Комуникациска линија: Елбасан – Тирана – Драч.
Магацини хране: у прво време у Елбасану, а потом Тирана“.
в) Команданту Брегалничке дивизије I. позива:
„Услед промењене ситуације пред фронтом ове војске, а на основи наређења Врховне команде ОБр. 26930 од 24. тек. мес. са дивизијом пребаците се у току 26., 27. и 28. тек. мес. понова на десну обалу реке Шкумбе и ешелонирајте трупе од Пекина до села Гоаса.
Комуникациска линија: Пекин – Каваја – Драч.
Магацин хране: Каваја и Драч. Упућену храну за ту дивизију у Љушну употребити за извршење тога покрета.
Штаб дивизије у Пекину.
О пријему овога наређења известите. Маршовање извршити са највећом опрезом, а са потпуном бојном готовошћу“.
Штаб Тимочке војске био је 24. децембра у Каваји.

II. Ситуација

У току 24. децембра Врховна команда примила јс ове важније извештаје:

Од команданта Тимочке војске:

ОБр. 1582 од 21. децембра

„Вечерас 21. тек. мес. у 22 часа лично сам се састао са талијанским ђенералом Геринијем командантом бригаде, пошто ми је Герини изјавио, да је надлежан да одржава самном везе и, да је непосредни референт своје владе у погледу одношаја са српском војском, и ако у војничком погледу стоји под командом талијанске војске у Валони саопштио ми је, да је јутрос добио инструкције од своје владе, да српска војска има да се за освежавање и исхрану прикупи на просторији од меридијана, који кроз Тирану пролази до мора и до Шкумбе, не прелазећи на леву обалу реке Шкумбе.
Кад сам му изјавио, да по директиви Врховне команде имам да се са већим делом своје снаге повлачим на Фијери и да ће ми се из Фијери дотурати храна, ђенерал Герини рече ми, да му то апсолутно није познато и да се наше трупе, ако се буду повлачиле ка Фијери, неће моћи издржавати. Поред тога, тражио ми је, да се обустави покрет наших резервних трупа и рекрута, који су се кретали ка Фијери.
Одговорио сам му, да нисам надлежан да обуставим покрет резервних трупа и рекрута, а пошто имам позитивну директиву од Врховне команде, да се постепено повлачим ка Фијери, рекао сам му, да ћу његове изјаве доставити Врховној команди. Ђенерал Герини поводом ове моје изјаве одговорио ми је да ће и он о томе хитно известити своју владу и свога команданта у Валони.
У разговору ђенерал Герини поред горњега, дотурио је као узгредно и питање о потпуној реорганизацији наше војске, изјављујући, да је та реорганизација питање, које ће се решити заједничком одлуком савезничких влада и напоменуо ми, да је члан мисије Француски пуковник, по налогу Француског ђенерала председника мисије Мондезира, који је кратко време провео у Драчу, изнео једну комбинацију, по којој би се наша војска имала реорганизовати негде у Француској или Грчкој.
Достављајући све ово Врховној команди част ми је известити да ћу поступити по добивеној директиви ОБр. 25659 од 20. ов. месеца.
Са ђенералом Геринијем уговорио сам начин даљег одржавања везе.
Са оперативним делом штаба одлазим сутра 22. тек. мес. из јутра у Кавају“.
Напомена: Врховна команда доставила је предњи извештај под ОБр. 25884 Господину Министру с молбом, да се по овоме што пре донесе одлука о даљем повлачењу Тимочке војске и резервних трупа, када Талијани спречавају одступања ка Валони, међутим Французи и Енглези непрестано нас принуђавају, да целом војском идемо у Валону, где ћемо се реорганизовати и да се тамо за нас већ почела превлачити храна и остале потребе.

Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња:

Бр. 2157

„Стање на Црногорском ратишту у току 22. децембра:
1) Код Санџачке војске:
а) На северном делу њеног фронта, слаба пешадиска борба.
б) На Мојковачком правцу, цео дан артилериска борба.
в) На правцу: Рожај – Беране, Црногорске трупе напале су непријатеља код села Црнче и Радулића и потисли његове предње делове.
2) На фронту Ловћенског одреда, непријатељ са 1.000 радника радио је у Грбљу пут ка Св. Ђорђу; Црногорска артилерија растурила је раднике.
Исто тако артилериском ватром са Рудинца уништен је један непријатељски брзометни топ код Грабовца.
Са Горажде и Грабовца, непријатељ цео дан отварао врло јаку артилериску ватру против Ловћенског сектора, али без успеха.
3) На осталим фронтовима без промене.
4) По исказу једног Србина, побеглог из Босне, непријатељ из Србије и Санџака стално шаље војску возовима преко Сарајева, али незна где. Он је видео 12 пољских топова и 8 хаубица кад су стигли на станицу Сарајево“.

Од Француског војног изасланика пуковника Фурније:

Бр. 28 од 24. децембра; заведено истог дана под ОБр. 25931

„Част ми је саопштити, да сам од Француске Врховне команде добио наређење да групишем све Француске мисије у зони: Љеш – Медова, у циљу, да их првом приликом упутим у Француску.
Ова одлука не значи никако да се у даљем току Српској војсци неће послати нове мисије или старе, после извршене реорганизације.
Према томе, издао сам шефовима мисија наређење, да са својим персоналом сутра отпутују у Љеш.
Био би благодаран да се издаду наређења, како би се мисијама што више олакшао премештај.

Примите израз мојих најбољих и најоданијих осећаја“.
Фурније с. р.

III. Наређења врховне команде

ОБр. 25933

„На основу представке Врховне команде решио је Министарски савет, да се за нашег делегата код команданта Италијанске флоте, а ради регулисања уредног доноса хране и осталих потреба за нашу војску одреди ђенералштабни пуковник Стојан Стојановић“.

Слични чланци: