Фијат Владимир

Фијат Владимир
Фијат Владимир

 

 

име: Владимир
презиме: Фијат
име оца: Марко
место: Самош
општина: Ковачица
година рођења: 1883
година смрти: 1959
извор података: “Витезови Карађорђеве звезде са мачевима“ Томислав С. Влаховић, 1988, wikipedia

 

У напред поменутом часопису „Видов-дан“ о Владимиру Фијату написано је следеће:

„Владимир Фијат, поднаредник, добровољац у деветнаестом пешадијском пуку, био је јунак кога је пук сматрао за најбољег што има у својим јуначким редовима. ’Не по сили закона, већ по неодољивој жудњи великог, српског срца, долетео међу првима и свуда био први пред непријатељем. Његове груди краси златни војнички орден Карађорђеве звезде са мачевима, златна медаља за храброст и Руски крст Свети Ђорђе’. То је оцена његова командира, којој се нема шта додати“.

Подаци преузети са сајта wikipedia:

Владимир М. Фијат (Самош, 30. новембар 1883 – Вршац, 16. март 1959) је био српски трговачки путник, колекционар уметнина и кувар у Краљевском двору у Београду.

Рођен је 30. новембра 1883. године у Самошу, као треће дете Марка Фијата и Пијаде. Најпре се школовао у родном месту, а потом у Београду. Почео је да ради као трговачки путник, што му је омогућило да научи неколико језика, добро се упозна са светом уметности и различитих кулинарских култура. Једно време је становао у Гробљанској улици (данас: Рузвелтова).

На почетку Првог светског рата 1914. године, пријавио се као добровољац у српској војсци и постао другопозивац, припадник IV чете I батаљона VI пешадијског пука “Престолонаследник Александар” Дринске дивизије. За време Албанске голготе је почео да се интересује за фотографију. О својим ратним данима је написао књигу “Овејани Србин”.

Након рата је постао кувар на Краљевском двору код краља Александра I Карађорђевића, са којим почиње да разговара о уметности.

Своју уметничку збирку са више од 130 уметнина и преко стотину ратних фотографија је 1956. године поклонио родном Самошу, где је основан његов легат, а збирка похрањена у завичајни музеј. У овој збирци су била дела Дирера, Тицијана, Модиљанија и Паје Бибића.

Фијат је умро 16. марта 1959. године у душевној болници у Вршцу. Сахрањен је у Вршцу, али његов гроб није познат. По његовој смрти, нестало је неколико предмета из легата, тако да се данас у њему чува 110 уметнина.

Слични чланци:

Милошевић М. Станко

Милошевић М. Станко

Када је предлаган онај који је најдостојнији да понесе Карађорђеву звезду са мачевима цела чета је била јединствена да то треба да буде „чика Станко“.

Прочитај више »