Милојковић М. Михаило

Милојковић М. Михаило
Милојковић М. Михаило

 

 

име: Михаило
презиме: Милојковић
име оца: Милосав
место: Београд, рођен у Књажевцу
општина: Београд
година рођења: 1889.
година смрти: 1936.
извор података: “Витезови Карађорђеве звезде са мачевима“ Томислав С. Влаховић, 1988.

 

Михаило син Милосава Милојковића рођен је 12. августа 1889. године у Књажевцу. Умро је 1936. године у Београду.

Михаило је био изузетно истакнути ратник о чему сведочи једна наредба армијског ранга која гласи:

НАРЕДБА АЋ Бр 2315
Команданта Треће армије 18. марта
1917. године за све јединице у саставу Треће армије

Командир друге чете првог батаљона XVIII пука активни пешадијски поручник Михаило М. Милојковић 6. августа 1916. године, налазећи се на важном месту, левоме одсеку свог батаљона а на предњим положајима К. 1500 први је са четом издржао јаку навалу непријатеља и упорно се одупирао.

Ноћу 9/10. августа на положају Падина К. 1600 вршио је неколико узастопних напада на непријатеља, који је тежио, да се дочепа гребена те К. 1500 и да се на тај начин појави на левом боку и у позадини његовог батаљона. У овом задатку је успео, држећи чету у својој руци, утичући на војнике својим присебним и хладним држањем.

11. августа на положају Шумовита коса приликом контранапада на Бугаре који су били продрли до у непосредну близину наше пољске батерије. Сместа је кренуо своју чету која је била у резервни право на јуриш, проводећи је ноћу кроз густу шуму и у борби прса у прса гурајући се с непријатељем, својим личним залагањем и самопрегоревањем. Успео је да сломи отпор непријатеља, унесе пометњу и забуну у његове редове, наносећи му знатне губитке и успешно гонећи одступајуће делове вештом поделом ватре.

Том приликом непријатељ је оставио на терену велики број лешева, знатан број првих заробљеника, као и други знатан метеријал, а од наше стране повраћен је врло важан положај а спасена је наша батерија.

1. септембра 1916. године када је наређен напад на положај Малка Ниџе кренуо је своју чету до положаја М. Ниџе и када је изненада добио јаку митраљеску бочну ватру, задржао се са четом на згодном месту и вештим распоредом својих водова и поделом и руковањем ватре, успео је да савлада отпор непријатеља, пред собом. У згодном моменту, када је приметио колебање код непријатеља, и без нарочитог наређења кренуо је чету напред, одбацио га и даље га гонио ватром.

24. септембра извршио је прелаз Црне реке код с. Скочивирске воденице под јаком непријатељском ватром. Управио је силан напад на непријатеља да га одбаци с леве обале и заузме његове положаје, мада је на свом правцу имао велику јаругу, вештим пребацивањем своје чете успео је да исту пређе без губитака и да се бори упоредо са осталим четама његовог батаљона… 27. септембра у општем нападу на Камениту чуку а упркос јакој митраљеској и пешадинској ватри, натерао је непријатеља на повлачење и избио на положај иако му је наређено да остале чете потпомаже ватром, а ако може и он да се крене. Задатак је извршио на опште задовољство.

За оваква јуначка држања похваљујем напред именованог официра и износим га за пример.

Командант ђенерал М. Васић, с. р.“

Михајло Милојковић умро је у 47. години живота 1936. у Београду.

Слични чланци:

Ђуровић Л. Михајло

Ђуровић Л. Михајло

Поносан какав може бити син кршне Црне Горе, Ђуровић је показао изузетну храброст при одбрани Београда, где је погинуо херојском смрћу на Торлаку.

Прочитај више »