име: Вукман
презиме: Пуцаревић
име оца:
место: Дрмановићи
општина: Нова Варош
година рођења:
година смрти:
извор података: “Витезови Карађорђеве звезде са мачевима“ Томислав С. Влаховић, 1988.
Вукман је рођен у Дрмановићима код Нове Вароши. Био је земљорадник и као такав позван је 1914. године у војску и рат у којој је остао све до завршетка и ослобођења и уједињења земље. Учествовао је у свим бојевима и биткама у току првог светског рата, са војском се повукао преко Албаније, борио се на солунском фронту и учествовао у пробоју тога фронта и гоњењу непријатеља до коначног ослобођења.
За осведочену личну храброст и пожртвовање на бојном пољу Вукман је одликован Карађорђевом звездом са мачевима. У међуратном периоду поново се бавио земљорадњом и са породицом живео врло сиромашно. Због угледа породице из које потиче и свог личног био је више година биран за кмета радијевићке општине.
У новом рату учествовао је у првим устаничким борбама у нововарошком крају 1941. године против окупатора и њихових помагача. И тада је испољавао храброст и младе борце соколио и показивао им како треба нападати на бункере и освајати их.
Вукман је имао три сина. Најстарији Момир био је инжењеријски официр Југословенске војске, а у другом светском рату постао је партизански борац. Као командант батаљона погинуо је 5. августа 1942. године на Ливну. Други син Угљеша, партизански борац од 1941. године, истицао се у свим борбама. Погинуо је као командир вода у Првом златарском батаљону маја 1943. на Дурмитору. И трећи син Милорад активни је омладинац на терену где се истицао активношћу ступио је у НОВ 1943. и заробљен је у шестој офанзиви од Немаца. Они га предају четницима који су га стрељали јануара 1944. године. Његовом смрћу прекинула се породична лоза Вукмана Пуцаревића.
Вукман и његова супруга Цмиљка због сарадње са НОП-ом били су непрекидно прогањани и мучени.
Од последица мучења и туге за изгубљеним синовима Вукман је умро пре завршетка рата, а Цмиљка прво ослепила а иза рата одмах умрла. Њихова кућа је остала пуста, а породица је ушла у историју због храброг ратовања и жртвовања за слободу народа и отаџбине.
Њихова кућа је проглашена за спомен-кућу.
Није имао ко, или је није уопште било, да пошаље фотографију Вукмана Пуцаревића. Само захваљујући хуманом гесту Дика Пејатовића из Земуна, осим имена и презимена, у ову књигу је ушла и биографија Вукмана Пуцаревића.