Почетна » Пролог » Источно питање » Акција Турске да поврати губитке (1700-1718.)
Акција Турске да поврати губитке (1700-1718.)
Извор: Источно питање, Васиљ Поповић
Турска се није помирила са великим губицима по карловачком и цариградском миру. Она се спремала да поврати те губитке од сваког противника посебно. Ратоборној странци у Цариграду ишло је наруку и то што су бивши чланови Св. лиге настојали сваки да од себе одврати турску навалу и да је окрену на другог савезника. На рат је потицала Француска, која се заплела у тежак рат за шпанску баштину с Аустријом и западним поморским силама (1701-1714), а исто тако и угарски емигрант и национална странка, која је подигла устанак под Ракоцијом, сином Јелене Зрињске, и збацила Јосифа I с престола (1707). Јосиф I савладао је устанак и погодио се с Мађарима (1711), а Ракоци је као емигрант у Турској и даље узалудно радио против Хабсбурговаца до своје смрти 1735.
За мир су радиле Енглеска и Низоземска као савезнице Аустрије и као државе трговачки заинтересоване у Леванту. У том смислу радили су и утицајни грчки трговци из цариградског кварта Фанара и портини тумачи (Маурокордато отац и син), који су потицали из тих грчких кругова и стекли јак утицај на портину дипломатску радњу. Премда се Русија заплела у велики северни рат (1700-1721), успела је мирољубива странка на Порти да спречи уплитање Турске против Русије, иако су вазални кримски Татари потицали Порту на рат, а и добегли побеђени шведски краљ Карло XII (1709) упорно тражио од Порте да зарати на Русију. Русија је градила велике бродове, за које су воде Азова биле плитке. Бродови ће наћи себи пристаниште – рекао је цар Петар већ 1699. год. Порта је била нарочито подозрива према руским намерама с морске стране. Први руски посланик у Цариграду Толстој с успехом је примењивао сва дипломатска и “звечећа” убедивања код Порте за одржање мира. Најпосле је, ипак, пошло за руком шведским, француским, пољским и татарским утицајима да склоне Порту на рат против Русије (у новембру 1710).
Цар Петар је очекивао издашну помоћ од устанка хришћана у Турској. На црвеним војничким заставама ставио је он крст са старини речима: “у овом ћеш знаку победити”. С Петром су стајали у тајној вези молдавски кнез Кантемир и влашки Бранкован. По савету херцеговца Саве Владисављевића, доцнијег грофа Рагузинског, који је успео да са својим бродом дође у Азов и ступи у руску службу као трговац и дипломата, посла цар Петар Србина пуковника Михаила Милорадовића са граматом (од 3. марта 1711) на Црногорце и све хришћанске народе Балкана. У њој се истиче да су нечастиви Турци објавили Русији рат без икаква повода. Позивају се хришћани да устану за веру и отаџбину.
Петар је имао веза и са Србима у Угарској. При његову повратку са запада кроз Беч 1698. год. молио га је патријарх Арсеније, да се заузме код свог савезника аустријског цара, да се поштују српске привилегије и да се Срби не натерују на унију. И затворени гроф Ђорђе Бранковић обратио се цару Петру да поради на његову ослободењу. После карловачког мира долазили су емисари Срба из Угарске и нудили цару Петру своје војничке услуге. Кад му је Порта објавила рат, кушали су већи одреди угарских Срба да се пробију и сједине с Русима.
Али, за устанак хришћана потребно је било да ослободилачка војска продре у унутрашњост Турске, да створи устаницима ослонац и даде им оружје. Петар је, поуздавајући се у помоћ молдавског и влашког господара подузео да најпре спречи прелазак турске војске преко Дунава. Али, споро окупљање војске, недовољно наоружане и неуређена опскрба онемогућише му брзу акцију, те га Турци претекоше, дочекаше на Пруту и код Хуша доведоше у тако очајан положај бројем и оружјем много слабију Петрову војску, да је Петар дошао у опасност да буде заробљен с целом војском. Има верзија, да је за тај случај Петар био послао упуте сенату. Спреман на врло велике жртве замоли Петар мир и доби га уз неочекивано повољне услове. Тај успех се тумачио разним разлозима: Да је царица Катарина подмитила великог везира својим накитом, да су се јаничари противили ратовању и да су Руси освојили Браилу у залеђу турске војске. Најтеже одредбе тога мира на Пруту (од 10-21. јула 1711) биле су враћање Азова Турској, разарање тврђаве Таганрога и укидање права Русије да држи посланика код Порте, повлачење војске из Пољске и пропуштање Карла XII преко своје земље. То је значило уништење основице за руску експанзију на Црном мору и за утицај на хришћанске поданике Турске. Али, зато су тим поразом остали нетакнути добици на Балтичком мору с новом престоницом Петроградом, “прозор према Европи”, а та је западна веза била много важнија од јужне црноморске. Ту је мисао и сам цар Петар заступао. Петар је отезао две године да испуни обавезе уговора и двапут је изазвао Порту да се спрема за поновно ратовање. Коначни је мир склопљен у Једрену 1713. год. Разочаравши се у надама на успех акције на Балкану Русија је преко две деценије одржала мир с Турском.
Султан се с почетка љутио на великог везира Балтаџију због прутског мира и држао га је неко време у прогонству. Избегли шведски краљ Карло XII који је оптуживао великог везира да је подмићен, није ипак успео да склони султана на даљње ратовање и морао је напустити Турску (1714).
Русија је оставила на цедилу и Црногорце, који су на позив Милорадовића устали на Турке. На све њихове вапаје одговорио је цар да се могу преселити у Русију они који не могу остати у Црној Гори. Тек после дугог времена и многог мољакања надокнадила им је Русија новац, који су позајмили од цркава и трговаца за то ратовање. Остављена сама себи, Црна Гора је искусила све страхоте турске освете 1712, а особито од похода босанског везира Нуман-паше Ћуприлића 1714. Испред његове војске побегли су владика Данило и многи Црногорци на млетачко земљиште. То даде Порти жељен повод да и од другог противника, Млетака, откине плодове карловачког мира. Али, успешан рат с Млецима за Мореју (1714-1718), доведе и до рата с Аустријом (1716-1718), јер Аустрија није хтела чекати да дође на ред, кад буде Турској згодно него је обновила савез с Млецима. Аустријски војсковођа Евгеније Савојски победи Турке код Петроварадина 1716, опседе Београд 1717, потуче турску војску која је хтела Београд ослободити од опсаде и заузе Београд (18. авг.). Тако су Турци на једној страни освојили Мореју и задње тврђаве млетачке на Криту одмах у почетку рата, уз наклоност грчких становника, а у доцнијем току изгубили су против Аустрије Банат, источни Срем, Малу Влашку и Београд са северном Србијом. Али, Турска је могла дигнути нове војске, а Француска се сумњиво држала на западу. Тако су и Аустрија и Турска дошле до уверења да немају изгледа да могу битно променити постигнуте резултате рата те склопише мир у Пожаревцу (1718) уз посредовање Енглеске и Холандије, које су се заузимале за Турску због својих трговачких интереса. Пожаревачким миром доби Аустрија наведене освојене области и један појас северне Босне уза Саву. Тако је закорачила Аустрија на Балканско полуострво и успешно се афирмирала као главна сила у решавању Источног питања. Али, католичка пропаганда и финансијски терети омрзли су њезину управу у Србији и изазвали чак селење Срба у Турску.
Непосредно иза уговора о миру би склопљен и трговински уговор, који је згодно назван “преводом војних победа принца Евгенија на трговачки језик”. За аустријске трговце би гарантована слобода трговања по Турској, на Дунаву и Црном мору уз плаћање царине 3% од вредности робе. Аустријски су бродови требали плаћати само једну утврђену пристанишну таксу. Аустрија је добила право да поставља по Турској конзуле, а исто тако Порта у Аустрији (шабендере). Перзијским трговцима осигуран је слободан пролаз уз одређену транзитну царину кроз Турску у Аустрију.
И Млеци склопише мир, којим прећутно признадоше губитак Мореје и поседа на Криту и јог неких мањих места, а остадоше им Имоцки у Далмацији, Превеза, Воница и Бутринто, Ћериго. Попово и Зупци у Херцеговини остадоше Турској. Обновљене бише трговачке повластице из пређашњих уговора, и царина спуштена на 3%.
У једној изјави би истакнуто да савез између цара, пољског краља и млетачке сињорије за заједничку одбрану од Турске и даље постоји.
Пожаревачким миром сузбијен је млетачки политички утицај с истока све до Јонских острва. И у трговачком су погледу Млечани исто као и Грци били потиснути из Леванта од Француза, Холанђана и Енглеза. Млеци изгубише сваки знатнији утицај у Источном питању. Расходи на поседе у Јадранском и Јонском приморју били су већи од прихода, те су те земље исцеђиване. С тешко постигнутом обновом пожаревачког мира 1733. излазе Млеци из реда сила, које учествују у решавању Источног питања.