Централно гробље у Бечу

Аутор: Ненад Лајбеншпергер

Српско војно гробље на Руском, румунском и италијанском војном гробљу из Првог светског рата на централном гробљу у Бечу (Zentralfriedhof Wien)

Позиција: 48.148161842563596, 16.441726331933122
Тачност локације: тачна
Степен очуваности: добро

ЛОКАЦИЈА МЕМОРИЈАЛА: приказ на мапи

На Централном бечком гробљу, на парцели 68а, током Првог светског рата сахрањивани су српски, руски, италијански и румунски ратни заробљеници умрли у Бечу. Укупно је било сахрањено 130 српских војника, као и тројица црногорских. Српски и румунски део гробља се налазило између руског и италијанског дела. Српски војници су били сахрањени у једанаест гробница, а румунски у две. Неколико српских војника је сахрањено и у оквиру италијанских и руских гробница. Црногорски војници су сахрањени у руском и румунском делу.

Централно гробље у Бечу
Централно гробље у Бечу

Имена сахрањених српских војника су:
Adem Nueti-Adem (pravoslav. Arnaut); Adrić Jovan; Arsenijević Toma; Arsić Lazar Vasa; Arsić Milan; Bajra Feta (Pravosl. Arnaut); Blagojević Kosta Milivoj; Bogdanov Konstantin; Bogdanović Milan; Bogičević Milić Slavomir; Bošković Nedeljko Stevan; Brasnović Josif; Veljković Milija; Gospodinović Sava Nikola; Grčić Milivoj; Damjanović Marko; Despotović Despot-Nikofor; Dobrosavljević-Radosav-Radovan; Djodić Petar; Djordjević Jovan; Gjorgjević Nikola; Djordjević Stefan; Živković Dušan; Živković Milojko; Životić Trifun Velimir; Ilić Pavle; Ivanović Borivoj; Ivanović Lazar; Ivanović Milosav; Jakovljević Nedeljko; Janković Lazar; Janković Milan; Janković Milija; Janković Petar; Jeftić Miloslav; Jermaković Ivan; Jokić Zdravko; Janko Josifović; Velimir Jovanović; Dragomir Stanko (?); Jović Miloš; Jović Novak Vladimir; Jović Stefan; Jugić Branko; Karabašić Bogdan; Knjažević Dobrivoj Miladin; Konjević Ilija; Kopanja Stojan; Krstić Božidar Antonije; Krstić Gjorgje Stojan; Krstić Miodrag Andrija; Kusturić Ivan Milorad; Lazarević Milan Ljubiša; Lazić Jovan; Lazаrević Mihajlo Sreten; Lukić Milutin Veselin; Manasković Ilija Avram; Manić Luka; Marić Arsenije; Marijanović Lazar; Marković Radivoj; Marković Vitomir; Martinović Radovan; Matić Dimitrije Aško; Meledić (Miletić?) Velimir; Mičević Gruica; Mičović Mića; Miladinović Radivoj; Milanović Jezdimir; Milanović Kostadin; Milinković Dragutin; Milinković Radosav- Milan; Milković Cveja Stojadin; Milosavljević Živko; Milošević Dušan Ilija; Milošević Stefan; Milovanović Bogdan; Stojadin; Minjević Sreten; Mirko Trifun; Mitić Vukomir; Mladenović Jovan; Nešić Milan; Nikolić Blagoje Obrad; Nikolić Jovan; Nikolić Nastas; Nikolić Stojan; Nikolić Stojan Antonije; Novaković Rajko; Obućina Stefan; Okol Petar; Pantlić Svetislav; Paunović Petar Pavle; Pavlović Dragutin; Pavlović Milivoj Milorad; Pavlović Milivoj Nikola; Pavlović Milutin Jovan; Pavlović Radosav; Pavlović Sveta Arsenije; Perić Milan Milovan; Petković Dragutin; Petrović Nikola; Petrović Stanimir; Petrović Stanko; Popović Svetislav; Radaković Dragoljub; Radenković Trifun; Radković Jeftimije; Radoević Alexander; Radosavljević Vladimir; Radovanović Dragić; Rajić Miladin; Simić Konstantin Pavle; Stanojević Ognjan; Stanojević Stanoje; Stefanović Stanko; Stefanović Striza (?); Stepanović Marko; Stojadinović Arsenije; Stojanović Mladen Widen (?); Stojić Dragomir Bogosav; Stojičević Miloje; Svetković Svetozar; Timotijević Ljutica; Todorović Alexander Nika; Tomić- Veljin Cvetko; Trišić Nikola Tanasije; Čorbić Vladimir, док су за четворицу имена била непозната. Имена сахрањених црногорских војника су: Nikolić Milan (major); Ninković Jaša Josif и Preljević Novak (poručnik).

Након рата, делови парцеле са руским, италијанским и румунским војницима су добили посебна, већа камена спомен-обележја, посвећена свим страдалим ратницима, а италијански део и појединачне крстове, који означавају гробнице.

Скица парцеле 68а на централном гробљу у Бечу. Лево скица целе парцеле са српским, руским, италијанским и румунским војним гробљем из Првог светског рата. Десно горе скица дела парцеле са српским и румунским гробницама. Десно доле приказ места по гробници, извор: Архив Југославије
Скица парцеле 68а на централном гробљу у Бечу. Лево скица целе парцеле са српским, руским, италијанским и румунским војним гробљем из Првог светског рата. Десно горе скица дела парцеле са српским и румунским гробницама. Десно доле приказ места по гробници, извор: Архив Југославије

На српском делу парцеле 1933. и 1934. године налазили су се дрвени крст од храстовине, један мањи мермерни крст са подацима о сахрањеном војнику на ћирилици и сликом војника, који је поставила породица, и више гвоздених „котурова“, пободених у земљу, на којима се налазио број гроба. Цео простор је био зарастао у траву. Током 1934. године гробље је уређено од стране Посланства Краљевине СХС у Бечу на тај начин што су хумке (гробна поља) „опсечене и удигнуте“, а између њих су направљене алеје од шљунка. На хумке и око њих је засађена трава. На свих 11 хумки (гробних поља) постављен је дрвени крст, обојен у бело.

Међутим, почетком Другог светског рата престаје одржавање српског дела парцеле. Убрзо се губи и сазнање да су ту били сахрањени српски војници. Вероватно се временом, како после Другог светског рата комунистичка Југославија није обраћала пажњу на ово гробље, изгубило сећање на то да су ту постојале и српске гробнице. Простор са српским и румунским гробницама је у једном тренутку преуређен тако што су на њему постављени појединачни крстови, који означавају гробнице, а који садрже натпис: „19141918“. Румунски споменик је остао да стоји у позадини, па је цео овај део гробља називан румунским гробљем. У предњем делу овог дела гробља у скорије време је подигнута и спомен-плоча са именима румунских војника.

Аустроугарско војно гробље на Централном гробљу у Бечу (Zentralfriedhof Wien)

На Централном гробљу у Бечу, на парцели 91, налази се велико војно гробље, на ком је сахрањено 24.376 припадника Аустроугарске војске који су умрли током Првог светског рата, а међу њима и непознат број југословенских војника. На гробљу има више спомен-обележја. Једно од њих, постављено у задњем делу, посвећено је 1.865-орици војника из тада противничких земаља Аустроугарске. На бетонском споменику, који је налик саркофагу који стоји на три ступца, са предње и задње стране се налазе металне плоче, на којима су исписана имена тих војника, према државама порекла. Између две плоче са предње стране се налази плитки рељефни крст. Међу наведеним именима, а на десној плочи са предње стране је и 125 Југословена и три Црногорца. На том списку су била имена српских и црногорских војника који су сахрањени на раније описаној парцели 68а, а чија имена су била позната.