Аутор: Ненад Лајбеншпергер
(Нојзидл ам Зе; нем: Neusiedl am See; мађ: Nezsider), Бургенланд
Позиција: 47.95049679962467, 16.843535735931905
Тачност локације: тачна
Степен очуваности: добро
ЛОКАЦИЈА МЕМОРИЈАЛА: приказ на мапи
У близини места Нежидер, у тадашњем угарском делу Аустроугарске, током Првог светског рата налазио се велики логор, превасходно за интерниране цивиле српског порекла. Према постојећим подацима, кроз њега је прошло преко 17.000 лица, пре свега, интернираца и у веома малом постотку војника, у оба случаја углавном српске народности. Од тог броја око 4.800 Срба је у њему и умрло.
У близини логора, на југозападном делу брега Калварија (Kalvarienberg), формирано је гробље, на које су сахрањивани умрли логораши. Првобитни укопи су били појединачни, а за време епидемије масовни. Групне гробнице су углавном биле са по четири тела унутар њих, али је било случајева да их буде и више. Над појединачним гробницама је стављано обележје у облику крста, од дрвета, са исписаним подацима: име, презиме и логорски број. Над заједничким гробницама је такође постављан крст са натписом, на ком је писао број похрањених тела у ту гробницу, као и њихова националност. Сами интернирци су током рата на гробљу подигли споменик од камена, на ком је био натпис: „Срби интернирци својој браћи умрлој у Нежидеру 1914-1918. године“.
Током рата, или после њега, на гробљу је подигнуто и више засебних надгробних обележја од камена, које су породице намениле својим милима. Током 1921. године, на гробљу се налазило 22 таква обележја. Само једно од њих је сачувано до данас и оно је пренето код нове костурнице.
По напуштању логора, гробље је препуштено само себи и почело је да пропада. Када је преузео бригу о гробљу, Црни крст је над неким од хумки поставио шестоугаона бетонска обележја, на којима су били урезани бројеви гробова. Спомен-обележја су била пободена у земљу уз помоћ „кратких шиљака“ од 10-15cm. Због плитких „шиљака“ ова бетонска обележја су падала и нестајала. Данас су сачувана само два остатка, од којих је једно пренето код нове костурнице.
У исто време кад и у Болдогасоњу (крајем 1922. или почетком 1923. године), због пропадања ограде, Посланство Краљевине СХС платило је подизање нових бетонских стубова ограде и развлачење жице између њих.
Пошто је град имао потребу за новим простором, током 1953. године, гробље је ексхумирано, а посмртни остаци смештени у костурницу која је подигнута на месном католичком гробљу. Том приликом је пренет и постојећи споменик са гробља и постављен на нову костурницу. Претпоставка је да се ради о споменику који су сами интернирци подигли још током рата. Међутим, према оном што смо чули у Аустрији, гробље није у потпуности ексхумирано, па су приликом копања темеља за куће које се налазе на простору некадашњег гробља проналажене људске кости.
Током 1955. године, Нежидер је посетила делегација бивших интернираца и том приликом је на споменик постављена спомен-плоча од белог мермера, са текстом на српском и немачком језику. Текст на српском гласи: „УМРЛИМ ДРУГОВИМА У ЛАГЕРУ НЕЖИДЕР 1914-18 Г. ПРЕЖИВЕЛИ БИВШИ ИНТЕРНИРЦИ ИЗ НЕЖИДЕРСКОГ ЛОГОРА У ЗНАК СЕЋАЊА ПРИЛИКОМ ПОСЕТЕ ЈУНА 1955 Г. НЕЖИДЕР“.
Простор око костурнице је уређен 1956. године. Тада је око ње урађен бетонски опсег са бетонским стубићима, гвозденом капијом, оградом и прилазним степеницима. У једној од каснијих обнова, уклоњени су ограда и капија, а простор је ограђен ниским зидићем, поплочаним гранитним плочама. Са задње стране платоа је ниско зимзелено растиње. Испред споменика је калдрмисан плочник, у облику лука, око кога је формиран цвећњак. Лево од споменика су на накошеном постаменту постављена два спомен-обележја, која су пронађена на простору некадашњег гробља – једно бетонско са бројем и једно камено, подигнуто од родбине. Због пропадања постамента, ови споменици су привремено били уклоњени 2017. године.
Споменик је типски, у форми тростепеног обелиска. Изведен је без уметничких интервенција. На њему се налазе уклесани крстови и две спомен-плоче, једна са предње и један са леве стране (описана плоча пострављена 1955. године). Спомен-плоча са предње стране, урађена од црног мермера, садржи текст: „Интегрирани Срби својој браћи умрлој у Нежидеру 1914-1918 год.“ Подигнута је од стране Срба који живе у Аустрији. Са предње стране се налази и венац од кованог гвожђа, који је изведен као венац од храстовог лишћа са грбом града Београда (оштећен је) и лентом. Према одређеним информацијама, и овај амблем је постављен 1955. године. Није нам познато шта се десило са старим натписом, који је на споменику уписан током рата – да ли је уклоњен приликом преноса, приликом неке обнове, или се налази испод једне спомен-плоче.
Спомен-обележје на месту некадашњег логорског гробља у Нежидеру
Спомен-обележје на месту некадашњег логорског гробља у Нежидеру (Нојзидл ам Зе; нем: Neusiedl am See; мађ: Nezsider), Бургенланд
На простору на ком се налазило нежидерско логорско гробље, а близу Калварије, 2014. године подигнута су два спомен-обележја, која су у форми необрађеног камена, налик делу стене, рустичног изгледа. На оба се налази текст на немачком језику. Једно говори о постојању гробља за Србе на том простору током Првог светског рата, а друго је посвећено страдалим при копању ровова на крају Другог светског рата.
Списковe сахрањених у Нежидеру, који су обрадили и објавили аутори Исидор Ђуковић и Ненад Лукић у својој књизи “Нежидер – Аустроугарски логор за Србе 1914 – 1918”:
1. Попис умрлих поданика Краљевине Србије (први део)
2. Попис умрлих поданика Краљевине Србије (други део)
3. Попис умрлих поданика Краљевине Србије (трећи део)
4. Попис умрлих поданика Краљевине Србије (четврти део)
5. Попис умрлих поданика Краљевине Србије, пети део
6. Попис умрлих поданика Краљевине Србије за које подаци нису у потпуности прецизни
7. Попис умрлих поданика Краљевине Црне Горе и делова тадашње Аустроугарске (садашњих држава Хрватске, Босне и Херцеговине и Србије)
8. Попис умрлих поданика из Царевине Русије, Краљевине Румуније и Кнежевине Албаније
9. Попис умрлих из логорског особља
10. Попис умрлих за које се није могло утврдити место рођења
11. Попис умрлих за које се не може поуздано утврдити да ли се ради о истим или различитим особама
12. Попис потенцијално умрлих цивила који нису пописани у главним изворима
13. Попис потенцијално умрлих војника који нису пописани у главним изворима
14. Попис уписаних у нежидерске књиге умрлих који су сахрањени у другим местима
15. Попис умрлих за чију смрт није добијена званична потврда од надлежних органа