Лебринг, Војничко гробље из Првог светског рата

Аутор: Ненад Лајбеншпергер

Позиција: 46.84042680279466, 15.52861230657614
Тачност локације: тачна
Степен очуваности: добро

ЛОКАЦИЈА МЕМОРИЈАЛА: приказ на мапи

Војничко гробље Лебринг налази се ван насеља, југоисточно од места Лебринг – Света Маргарета (Lebring – St. Margarethen).

У мају 1915. године Лебринг је постао седиште 2. босанскохерцеговачке регименте (пука), првобитно стационираног у Грацу. Део војника који је умро приликом боравка у кампу за обуку, баш као и они који су умрли у војној болници, сахрањени су на овом гробљу. Овде се налазио и један од већих заробљеничких логора, тако да су и војници који су умрли у њему сахрањени на овом гробљу. Након рата, на ово гробље су пренети и посмртни остаци војника који су првобитно били сахрањени у Фелдкирхену (Feldkirchen) и Лајбницу (Leibnitz).

Лебринг, Војничко гробље из Првог светског рата
Лебринг, Војничко гробље из Првог светског рата

Према југословенским подацима овде је сахрањено око 880 војника југословенског порекла, од чега је било 26 српских ратних заробљеника. Према подацима Црног крста на гробљу је сахрањено 1670 војника страдала током Првог светског рата. Углавном се ради о аустроугарским војницима – њих 1233, од чега је 805 пореклом из Босне и Херцеговине, али ту је и 437 ратних заробљеника из Италије, Румуније, Русије и Србије. Црни крст поседује имена сахрањених 36 Срба, 816 Босанаца и 5 особа које се воде као Југословени, што је укупно 857 особа са југословенског простора.

Гробље се састоји од појединачних гробница које су обележене дрвеним надгробним обележјем. За хришћанске војнике обележје је у форми крста са кровићем, а за оне исламске вероисповести, пореклом из Босне, у форми нишана на чијем врху се налази фес. Међутим, изгледа да је у пракси долазило и до случајева да испод нишана са фесом буду сахрањене и особе за које се на основу имена и презимена може претпоставити да су можда ипак били хришћани, а не муслимани. Навешћемо само пример извесног Стојана Цветковића, који је сахрањен под нишаном, а крај чијег имена пише да је био Србин (вероватно се ради о ратном заробљенику). На овим обележјима су постављене овалне металне плочице које садрже податке о сахрањеном војнику. На неким од њих се налази и Гвоздени крст, што говори о томе да су ти војници били носиоци овог војног одликовања. Уз западну ограду гробља налази се и један дрвени крст, нешто већи од осталих, на ком се налазе четири плочице са именима страдалих.

На гробљу се налази и неколико спомен обележја посвећених свим или одређеним групама војника. У задњем делу гробља се налази спомен обележје за све сахрањене војнике. Оно је у форми великог крста и урађено је од камена. Са обе његове стране се налазе метални панои са исписаним именима сахрањених војника. Поред тога, посебна спомен обележја постоје за војнике из Босне и Херцеговине (подигнуто 1998), Италије (подигнуто 2004) и из Русије. Између гробних места је распоређено и више стаклених паноа на којима се налазе различите информације из историје Првог светског рата, постојања самог гробља и активности које се реализују у оквиру сећања на војнике страдале током Првог светског рата. Гробље је ограђено дрвеном оградом, с тим што се на улазу налази монументална зидана капија на чијем врху је крст.