Спомен костурница у Рогатици, Рогатица

„Меморијали Првог светског рата на простору Републике Српске и од интереса за Републику Српску са простора Федерације Босне и Херцеговине“, Београд, 2018.
аутори: Мр Мирко Бабић, Снежана Неговановић и Ненад Лукић

Позиција: 43.7954582573009, 19.004508212875415
Тачност локације: тачна
Степен очуваности: добро

ЛОКАЦИЈА МЕМОРИЈАЛА: приказ на мапи

Изнад улаза у Спомен-костурницу је написано:
„СПОМЕН – КОСТУРНИЦА
ПОГИНУЛИМ СРПСКИМ И ЦРНОГОРСКИМ ВОЈНИЦИМА
У БОРБАМА ЗА ОСЛОБОЂЕЊЕ 1914. ГОДИНЕ У СРЕЗУ РОГАТИЧКОМ”

Душан Костић, срески начелник, који је службовао у Рогатици од 1930-1933. године, обилазећи терен као срески начелник, увидео је доста гробова. Неки гробови су били идентификовани крстовима, са исписаним именима, неки нису, неки су били плитко закопани, тако да су кости вириле. Иницирао је да се прикупе кости свих знаних и незнаних јунака и да се сагради ова спомен костурница.
Спомен костурница у Рогатици освештана је 2. августа 1931. године, на Илиндан. Овом догађају присуствовао је краљев изасланик, а свирао је оркестар Краљеве гарде. Присуствовало је око 6 000 грађана Рогатице и околних градова.
У костурници почивају кости 50 идентификованих лица, а у једном бетонском кориту се налазе кости незнаних бораца, некомплетни скелети, чији се тачан број не може утврдити.
Документ који прати ток радова од почетка изградње костурнице до завршетка и освећења спомен костурнице из Првог светског рата, чува се у Народној библиотеци Рогатица, у завичајној збирци као вредан докуменат, добијен од госпође Секе Мишевић Мијатовић, пореклом из Рогатице, која живи у Београду и која је овај докуменат добила од кћери среског начелника Душана Костића, иницијатора градње костурнице.
Спомен костурница у Рогатици евидентирана је као заштићено културно добро у докуменгацији Републичког завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа Републике Српске.