Крф

На много начина се може проучавати судбина српске војске и цивила временски омеђена напуштањем албанског тла и даљом евакуацијом на Солунски фронт. Разноврсна сведочанстава пружају прилику за војну, политичку, културну, социолошку, економску и другу анализу битисања једног народа принудно измештеног са свога тла. Светска историја ратовања сличан пример није забележила.

Сведочанство Будимира Швабића о првом путовању наше флоте у иностранство и успомена на велике жртве чији су гробови остали у туђини.
Спискови сахрањених на некадашњим гробљима и у маузолеју.
На малом острву Видо, надомак града Крфа, налази се неколико меморијала посвећених страдалим српским војницима и цивилима.
За музејску поставку изабрана је једна од најлепших старих зграда у центру града Крфа у улици Мустаксиду 19, поред Спианаде.
Пристаниште у Гувији на острву Крфу је за српску историју знаменито место, јер је то било прво сигурно тло где су искрцавани српски војници.
Према пројекту арх. Оливере Кандић обликован је плато „Плаве горбнице”, поплочан је терен и направљене су камене стазе и степеништа.
У Агиос Матеосу, Друштво за неговање традиција ослободилачких ратова Србије је 1993. године поставило спомен бисту Јанису Јанулису.
На Агиос Матеосу су српски официри 3. батаљона 5. пешадијског пука изградили спомен-чесму својим војницима.
Тај логор је постојао све до краја боравка српске војске на Крфу, до средине 1916. године, када је Српска војска пребачена у околину Солуна.
Споменик и заједничка гробница петорице страдалих припадника Српске војске сахрањених на острву Отони.
Француски наоружани пароброд „Италија“ је торпедован и потопљен од стране аустроугарске подморнице SM U-4 у Средоземном мору.
У време Првог светског рата у вили Ахилион је била француска болница у којој су се лечили и Французи и српски официри.
У порти цркве у Дасији, 27. 08. 2017, освештан и откривен је споменик Моравској дивизији и „Гвозденом пуку“.
Након повлачења српске војске преко Албаније и доласка на Крф, у Гувији и околини налазили су се логори Вардарске дивизије.
У центру града Крфа је зграда Градског позоришта у којој је три ратне године заседала Скупштина Србије.
На Крфу су пукови Шумадијске дивизије имали логоре у околини места Месонги.
Након повлачења преко Албаније и доласка на Крф, Дунавска дивизија са својим пуковима смештена је у околини места Врагканиотика.
Након повлачења преко Албаније и доласка на Крф, Тимочка дивизија са својим пуковима смештена је у околини места Стонгили.
У приобалном насељу Мораитика, француска санитетска мисија је организовала прихват и болницу за српске војнике.
У малом месту Коракадес, око 20 км јужно од града Крфа, налазила се енглеска болница за туберкулозне болеснике.
Једна од локација смештаја српских цивила је место Аналипси, у близини смештаја Моравске дивизије у Дасији и Ипсосу.
На десетак километара јужно од Крфа, уз обалу, у месташцу Беницес, налазио се објекат који је служио као клуб српским официрима.
На десетак километара јужно од Крфа, уз обалу, у месташцу Беницес, налазио се објекат који је служио као клуб српским официрима.
За здравствену негу наших малишана бринула се и енглеска болница на Крфу.
Један краћи период у месту Потамос се налазила српска аеропланска ескадрила, која је потом пребачена за Солун.
Поред локација у Гувији и околини, део логора Вардарске дивизије и смештај српских цивила налазили су се на територији места Контокали.
На Крфу црногорски војници су одабрали полуострво Герека, надомак града Крфа, за свој смештај.
Коњичка дивизија је смештена је у Канонију, брдашцу јужно од града Крфа, које је свој назив добило по старом топу који је некада ту стајао.
Вршено је рекогносцирање и припрема прелазних логора у рејону Кастанијеса, Виро, Нозике и Ахилеона (јужно од Крфа).