Извор: „Крф – Острво васкрсења Србије“
Аутор: Жељко Поповић
Позиција: 39.63935407549183, 19.92748955523128
Тачност локације: тачна
Степен очуваности: релативно добро
ЛОКАЦИЈА МЕМОРИЈАЛА: приказ на мапи
Крст Kраљевске морнарице
Први споменик српским ратницима на Виду је Морнарички крст који је подигнут после Првог светског рата. Крст је поставила Краљевска морнарица Краљевине Срба Хрвата и Словенаца 1922. године. Била је то велика свечаност којој су присуствовали бројни југословенски и грчки државни, војни и црквени представници, а открио га је краљ Александар Карађорђевић. Споменик је од црног мермера, на посебном постољу, на јужној падини острва. Налази се у непосредној близини Маузолеја, на истој падини, са леве стране, али на мало већој висини.
На предњој страни постоља исклесан је ленгер с ланцем и текст:
БЕСМРТНИМ ХЕРОЈИМА КРАЉЕВСКА МОРНАРИЦА
17. МАЈА 1922.
На бочној страни постамента уклесан је натпис:
POSTAVILA POSADA KR. BRODA „SPASILAC”
4–VI–1932. GOD.
Маузолеј
Маузолеј је пројектовао познати руски архитекта Николај Краснов 1938/39. године, који је у то време живео у Београду и оставио иза себе доста значајних изведених пројеката. Занимљиво је да је Краснов за маузолеј спремио чак три идејна решења.
Костурница је подигнута на високом платоу и гледа на град Крф. Грађевина је од камена, дугачка је 30, а широка 6 метара. До ње се стиже преко 20 степеника.
На врху маузолеја је бели камени крст, а изнад улаза посвета:
СРПСКИМ ЈУНАЦИМА – ЈУГОСЛАВИЈА
На бочним испупченим странама су барељефи од бронзе – дати као лице и наличје Албанске споменице.
На левом барељефу је лик регента Александра, са натписом:
СВОЈИМ РАТНИМ ДРУГОВИМА – АЛЕКСАНДАР
А на десном:
ЗА ВЕРНОСТ ОТАЏБИНИ 1915
Унутра, на мермерним зидовима, налазе се 1.232 касете с костима ратника који су били сахрањени на чак 27 крфских гробаља, а чија су имена била позната. Без утврђеног имена сахрањена су 1532 борца и њихови остаци су сахрањени у два спољашња бочна камена испупчења костурнице на два краја маузолеја.
Од маузолеја, према мору воде степенице, до платоа посвећеног ПЛАВОЈ ГРОБНИЦИ.
Код Маузолеја, приликом свечаности, које организују српска родољубива друштва или званичне власти, учествују и представници крфских војних, цивилних и црквених власти, са градским оркестром који интонира грчку и српску химну, као и најпопуларнију песму свих савезничких ратника на Крфу – „Тамо далеко”. У свечаности учествује и вод грчке Ратне морнарице.
При повратку са ритуала код Маузолеја, брод стаје на пучини да би се, уз почасни писак сирене, спустили венци и цвеће у „Плаву гробницу”, уз Бојићеве стихове истоимене песме.
Спомен-плоча братства Крушевца и Крфа
Налази се у малој ували поред крфског кеја и административне зграде острва која памти драму српских ратника 1916.
Плоча је постављена 1996. године поводом 10-годишњице братимљења Крушевца и Крфа, у част 70-годишњице искрцавања српске војске на Крф 1916. године. Поред бронзаног рељефа – чамац с мртвим ратницима, и почетних стихове Бојићеве „Плаве гробнице”, налази се текст повода
за постављање плоче и захвалност Крфском народу за хумани пријем Срба. У постављању спомен-плоче учествовала је, својим средствима, и крфска општина – постамент и облагање мермером – док је месингана плоча донета из Крушевца. Текст је на српском, француском и грчком језику.