Извор: „Крф – Острво васкрсења Србије“
Аутор: Жељко Поповић
Позиција: 39.49516022419851, 19.871357519447805
Тачност локације: тачна
Степен очуваности: добро
ЛОКАЦИЈА МЕМОРИЈАЛА: приказ на мапи
Јанис Јанулис имао је само тринаест година када су измучени војници Дринске дивизије српске војске јануара 1916. после албанске голготе, стигли на острво слободе до његовог села Епископиана и до суседног Агиос Матеоса.
Под маслинама које су и данас сведоци нечувене патње српске војске у Великом рату војници су постављали шаторе. Певао је са њима „Тамо далеко”. Посебно драгоцена је била помоћ Јаниса и његових сељана у покривачима и џаковима од козје длаке који су добро штитили српске војнике од кише и хладноће када је убрзо по доласку на Крф пала температуре на минус један. Срби су се штитили колико су могли од мраза и болести, дрхтећи али нису посекли ниједно свето дрво на Крфу – маслину.
Дружио се Јанис са српским војницима који су га заволели. Плакао је заједно са њима када су сахрањивали мртве другове. И на његовој њиви у подножју сеоског гробља сахрањивани су умрли српски борци.
На заједничком гробљу Дринске дивизије код Агиос Матеоса подигнута је велика пирамида од камена, споменик умрлим српским ратницима. Касније су есхуминирана њихова тела, пренесена на острво Видо. Јанис и његови наследници, из поштовања, никад више нису обрађивали ту парцелу.
У Агиос Матеосу, на платоу поред цркве, Друштво за неговање традиција ослободилачких ратова Србије је 1993. године поставило спомен бисту Јанису Јанулису. Поред споменика скоро целе године има цвећа које остављају српски туристи, посебно током лета. На овом другом споменику
грчком човеку великог срца, пише: „Сину славних Хелена од српског народа”.