Црква Св. Архангела Михаила у Скопљу

Аутор: Ненад Лајбеншпергер

Црква Св. Архангела Михаила у Скопљу (Храм Славе), Скопље, Општина Гази Баба

ЛОКАЦИЈА МЕМОРИЈАЛА: приказ на мапи

Црквa Св. Архангела Михаила у Скопљу (Храм Славе)
Црквa Св. Архангела Михаила у Скопљу (Храм Славе)

У скопском насељу Аутокоманда се налази Црква Св. Архангела Михаила у чију крипту су положени посмртни остаци 3.200 српских војника страдалих током балканских и Првог светског рата. Црква је грађена и уређивана од 1930 до 1934. године по пројекту грађевинског инжењера Константина Хоменика. Фреске у цркви су биле копије фресака из разних српских манастира. Крипта се налази испод цркве. Посмртни остаци су распоређени у веће сандуке. За познате војнике су постојале плочице на вратима сандука, али је део њих у међувремену нестао. У простору крипте се налазе и три спомен плоче које су се налазиле на зидовима костурнице, барељеф Краља Петра I Oслoбoдиoцa, као и две палионице за свеће, дар официра скопског гарнизона. Један део крипте се користи као складиште (клупе, опрема за украшавање цркве приликом венчања…) У две касете које су биле предвиђене за два официра се налазе старе књиге. Према речима оца Александра, који је служио годинама у цркви, он је давао посмртне остатке породицама, уколико би дошле и затражиле да их пренесу у земљу. У цркви се налазе два оригинална престола из времена освећења (краљевски и царски), док је трећи (краљичин) отац Александар поклонио некој другој цркви. Фреске су биле у лошем стању и пре неколико година су преко старих урађене нове фреске.

У дворишту цркве се налазе сачувана три гробна места (или надгробна споменика) са некадашњег војног гробља које се налазило на том простору.

Према расположивим информацијама, није цело гробље било ексхумирано. Постоје приче да су приликом градње оближњег студентског дома проналажене кости. Постоји вероватноћа да се гробови још увек налазе у порти цркве, али да су њихови надземни трагови нестали.

У непосредној близини цркве, налази се и црквени дом у ком је капела Св. Кузме и Дамјана подигнут 1995. године и у коју је пренет иконостас који се налазио у некадашњој официрској капели.

Извештај са обиласка Цркве Св. архангела Михаила у Скопљу (Храм славе)
Македонија, 5. децембар 2018. године

Црквa Св. Архангела Михаила у Скопљу (Храм Славе)
Црквa Св. Архангела Михаила у Скопљу (Храм Славе)

Обилазак Цркве Светог архангела Михаила у Скопљу (Храма Славе) и костурнице српских војника страдалих током Првог светског рата у оквиру ње обављен је 5. децембра 2018. године, у пратњи Александре Ђурице, конзула Амбасаде Републике Србије у Скопљу. Обиласку је присуствовао и отац Александар, ранији станешина цркве.

Приликом обиласка добијене су информације о обновама овог храма које су обављене у претходне две године.

Током 2017. године, у цркви је урађено подно грејање. Том приликом, црква је покривена новим подним покривачем, а препокривен је и први део степеништа који води у костурницу. Средтва за ове радове је обезбедила надлежна епархија.

Током 2018. године, извршени су опсежни радови на обнови костурнице. Урађена је хидроизолација, спроведене нове електоринсталације ради ефикаснијег осветљена, замењени прозори (при чему нови могу да се отварају) и сви зидови окречени. Дрвене сталаже су поново прелакиране. На зид су враћени рељеф са ликом краља Петра I Карађорђевића и спомен плоча која говори о подизању и освећењу Храма. Радови су финансирани од стране Момира Симића, привредника из Скопља. Део радника је радио бесплатно.

У току исте године, обновљен је и надгробни споменик руском генералу Иванову који се налази поред Храма. Средства за обнову су сзигла из Руске федерације.

Приликом посете, изводили су се радови на изградњи зидане ограде око порте Храма. Тај посао је такође финансиран донацијом физичког лица.

Након великих киша у августу 2016. године, кров Храма је почео да прокишњава на неколико места. Локална епархијска власт је обезбедила средства за санацију тих оштећења и очекује се да радови почну после Ускрса 2019. године.

У костурници недостаје 61 плочица са именима војника чији посмртни остаци су похрањени у њу.

Два надгробна споменика поред цркве, посвећена српским ратницима, су запрљана атмосферилијама, а на споменику браћи Жерајић недостају фотографије преминулих, као и ланци који су се налазили између стубова.