Како је ноћ 28./29. септембра проведена види се из извештаја са ОБр. 2831 који је напред у целости изнет.
У току дана:
Армија је примила ове извештаје:
Од команданта Дринске дивизије
ОБр. 2686, 2687, 2696, 2688 и 2711 а који су изнети за овај дан код исте дивизије.
Од команданта Дунавске дивизије
ОБр. 1033 и 1037 изнети код исте за овај дан.
Од Врховне команде ОБр. 5618 а који је напред за 27. IX. у целости изнет. Ово је наређење достављено дивизијама и ОБр. 5531 по коме Врховна команда тражи извештај: „Из извештаја команданта III. армије ОБр. 2705 од 25. тек. мес. види се да Дринска дивизија није тога дана ни предузимала напад на Кајмакчалан према наређењу ове команде ОБр. 5412 од 23. тек. месеца командант ће изволети објаснити због чега овај напад није вршен и зашто Врховна команда није благовремено о томе извештена“.
Тражено од команданта Дринске дивизије у 16.30 часова да јави одмах узрок због чега није нападао непријатеља 25. тек. месеца према наређењу ове команде ОБр. 2669.
У 19.15 часова команданту Дринске и Дунавске дивизије наређено да кроз цео дан боја одрже што јаче резерве и увести их у бој само ради решења. Телефонску везу допунити пешад. релеима, ако би телефон отказао у боју. У боју слати телефонске патроле у сталном прегледу телефонске линије.
У 9.15 часова Врховној команди: Заробљеници са Кајмакчалана из 43. пука изјавили:
1) 43. пук био је пре 8 дана у близини Драме.
2) Два батаљона 43. пука пошла 17. ов. мес. возом за Једрене, Софију, Ниш, Скопље до Градскога одатле у Дреново (уским колосеком).
3) У нападу на Кајмакчалан учествовали: 1. и 2. батаљон 43. пука, 1. батаљон 58. пука и војници 11. и 46. пука.
4) Два батаљона 43. пука потпуно пропала.
5) Фронт на Кајмакчалану врло тежак и резерве немају – нема ко да их прихвати.
6) Кад су били код Димотике прошла су два воза Турака – мештана и ту су чули, да ова турска милиција – башибозлук и Турци добровољци иду за Драму где ће добити пушке.
7) На фронту према Драми налази се 7-ма и делови 2. дивизије.
Два бегунца 30. пука изјавили су:
1) Да је командант армије ђенерал Тошев.
2) Командант 8. дивизије ђенерал Гешов.
У 9.15 часова послат је распоред трупа ове дивизије са ОБр. 2839 а који је напред у целости изнет за овај дан.
Од Врховне команде примљено је наређење ОБр. 5628 а које је напред у целости изнето за 27. септембар.
У 19 часова наредба ОБр. 2859 команданта III. армије за све трупе III. армије:
1) Команданту Дунавске дивизије.
2) Команданту Дринске дивизије.
I. Доставите трупама под вашом командом следећу моју наредбу:
„Јунаци моји,
Ви, који сте својим бајонетима задржали навалу, а затим до ноге потукли и разбили подмуклог и вековног непријатеља – Бугаре. Ви који сте својим јунаштвом задивљавали и задивљујете цео свет. Ви поносни и несравњени јунаци, находите се сада на вратима Србије. Треба хитати за Србију. Сутра је дан када ће Дринска дивизија потпомогнута храбрим трупама Дунавске дивизије, решити судбину Бугара на Кајмакчалану и отворити врата за Србију. Вашем јунаштву неће ни сутра бити границе. Тачно гађајте и убијајте, а бајонетима крчите пут за Србију. Нека ваше сутрашње јунаштво буде нова јуначка слава српске армије.
Напред у бој и победу, јунаци моји!
II. Јунаци моји,
Вашем јунаштву није ни до сада равнога било. Али бојеви последњих дана показали су да сте заиста и силни и поносни. Вама неприличи да стојите по тим брдима и планинама. Ви морате хитати за Србију. Дао сам вам двогубу пешадиску снагу, послао сам вам мноштво топова и муниције. Сутра је дан којим ћете решити судбину Бугара на Кајмакчалану и испред вас. Тачно гађајте и убијајте, а бајонетима отварајте та отшкринута врата од Србије и громовним „Ура“ објавите свету: Трупе у Дринској дивизији упадоше у Србију баш на главна врата.
Напред у бој и победу, јунаци моји!“
У 20.20 часова Врховна команда јавља, да је командантима I. и II. армије наређено потребно у смислу представке ОБр. 2854 од данас.
У 21.20 часова начелник штаба Дринске дивизије моли, да сутрашњи напад артилериском припремом може отпочети у зору а не у 5 часова јутра како је то заповешћу наређено, командант армије одобрио је.
У 21.30 часова II. армија јавља:
„Акцију ове армије предвиђено наредбом Врховне команде ОБр. 5628 за 30. тек. мес. нисам обуставио.
Према томе, 30. ов. мес. почев од 7 часова трупе ове армије вршиће врло снажан притисак на непријатеља према себи, нарочито на левом крилу, где ће се ватром великог броја оруђа смањити дејство непријатељске артилерије са Доброг Поља против десног крила Дринске дивизије“.
У 22 часа Врховном Команданту, Врховној команди и командантима I. и II. армије јављено:
„У току по подне 29. ов. мес. на фронту ове армије ничег значајнијег“.
У 22.10 часова командант III. армије са ОБр. 2869 моли Врховну команду следеће:
„Да би дејство напада на Кајмакчалан било што јаче молим да који од аероплана из Солуна дође сутра 30. ов. мес. из јутра са бомбама да их баци на непријатеља над Кајмакчаланом. Ако би аероплан дошао молим да претходно сврати у ескадрилу Ф. № 399 ове армије источно од с. Острова да узме податке о распореду непријатеља на положају“.
У 22.50 часова командант Дринске дивизије извештава команданта армије по захтеву на ОБр. 2836 следеће:
„Зашто одсудан напад није продужен 24. септембра види се из мог извештаја ОБр. 2506 од 23. IХ. у 21.15 часова 24. ов. месеца. Пре подне ова дивизија није примила ни метка артилериске муниције. Тек 24. ов. мес. у 14.30 часова извештава ме референт за артилерију да је из Островског слагалишта примио и то: за топ 75 мм. свега 2.403 а за топ брдски 65 мм. свега зрна 148. За хаубице, за цео брдски Крупов дивизион, као и за Дебанжове брдске топове ни тог дана није примљен ни метак. Цео брдски Крупов дивизион стајао је тог и сутрашњег дана на положају без метка, само да се неби поколебао морал код трупа. Да се у Острову примљена муниција пренесе батеријама требало је 16 – 18 часова; то важи за једну партију кола, а пошто дивизија не располаже са средствима да се пренесе цела једнодневна количина муниције једновремено, то молим да се ово има у виду, кад је реч о прикупљању средстава за одсудне радње.
Ето из којих разлога нисам могао напасти непријатеља 25. септембра“.
У 22.45 часова достављено Врховној команди са ОБр. 2878 следеће:
„Ради извршења заповести Врховне команде ОБр. 5412 од 23. ов. мес. депешом ОБр. 2613 од истог датума тражено је, да се најхитније изда тражена муниција по депеши ове команде АБр. 3004 од 23. ов. мес. да се неби омео општи рад 24. ов. мес. издата је заповест Дринској и Дунавској дивизији за продужење напада 24. ов. мес. с тим, да је Дринској дивизији скренута пажња, да воли борбу са јаком штедњом муниције, док не добије попуну која је тражена. Услед борбе вођене 24. ов. мес. муниција је утрошена у току дана у већој мери, но што је тог дана примљено тако, да за 25. ов. мес. нарочито Дринска дивизија није имала довољно муниције за продужење борбе, што се види из бројног прегледа стања муниције за 24. ов. мес. у 18 часова где је урачуната и попуна примљена у току тог дана. Међутим у току 25. ов. мес. Дринска дивизија примила је из Островског слагалишта муниције и то: (ово је напред изнето за овај дан у дивизиском извештају). Нисам известио Врховну команду зато, што сам се надао да ће ова муниција стићи на положај у току дана 25. тек. мес. Ова је муниција услед удаљености трупа од Острова, малог броја превозних средстава и веома изнемогле стоке услед недовољне и неуређене исхране, једва пристигла батеријама у току ноћи 25./26. ов. мес. благодарећи којој је и успело да се одбије напад Бугара 26. ов. мес. из јутра“.
Дејство Дринске дивизије
У 1 час са ОБр. 2686 командант ове дивизије известио је команданта III. армије следеће:
„У току ноћи 27./28. и дана 28. септембра смењен је 17. пешадиски пук на центру Кајмакчаланског фронта са 2 батаљоном 7. пешадиског пука.
Ноћу 28./29. ов. мес. биће смењен 4. пешадиски пук са Добровољачким одредом а на фронту према западном Кајмакчалану. 28. ов. мес. по подне стигао је на к. 1900 и последњи батаљон 7. пука. 28. ов. мес. у подне пласирана је Дунавска хаубичка батерија за км. западно од к. 1600 (Чеганска планина).
Са ОБр. 2687 у 2 часа послат извештај команданту III. армије Дунавске и Шумадиске дивизије: „Повремена обострана слабија пушчана и митраљеска ватра на фронту дивизије“.
У току дана:
ОБр. Службено
у 8.20 часова
Помоћнику команданта Дринске дивизије
„Пуковника Терзибашића упутите одмах на Метеризи – к. 1900, где да се јави команданту дивизиске артилерије“.
У 11 часова командант III. армије са ОБр. Службено од 16. IX. у 10.20 часова доставља извештај добивен аеропланским извиђањем од 16.50 – 18.50 часова: „Ниједан објекат није пронађен. Ниједна батерија није у дејству. На северозападним падинама Кајмакчалана нема бивачких ватри. На косама између р. Строшнице и Петалинског потока као и области планине Ниџе многобројне ватре. Никакви покрети нису запажени. Реглаж није вршен, пошто циљева није било. Достављено команданту артилерије и јављено, да се непријатељ вероватно снабдева путем из долине Црне који води на седло између Кочобеја и Кајмакчалана“.
У 13 часова са ОБр. 2696 команданту III. армије достављена скица Кајмакчалана са уцртаном линијом, коју су трупе ове дивизије држале 25. ов. мес. а коју 26. ов. мес. после бугарског напада. Свеза ОБр. 2759 те команде.
У 13.15 часова са ОБр. 2697 команданту десне колоне, 2. батаљону 7. пука и 3. батаљону 8. пука:
„Ради извршења потребног груписања наређујем:
1) Да се 2. батаљон 7. пука (на Метеризи) и 3. батаљон 8. пука (на седлу између Метеризи и Плоче) ставе на расположење команданту десне колоне.
2) О увлачењу ова два батаљона у састав десне колоне и њиховом распореду известите ме“.
У 13.45 часова начелник штаба питао је мајора Пурића о ситуацији. Одговорено је да је на фронту затишје и од синоћ није било борбе.
Мајор Брашић јавља: ничег новог; непријатељска артилерија са Старковог Гроба повремено дејствује против делова леве колоне према Кајмакчалану.
Начелник штаба: 3. батаљон 8. пука који је заноћио на Високом брегу упутите преко Камените чуке изворном делу р. Брода до на седло између к. 1900 и Плоче. Батаљон да се крене у 4 часа, па невиђено од непријатеља да пређе; дајте му спроводника.
Данас не можемо предузети напад, како је желео командант III. армије, јер припреме нису завршене; муниција за артилерију није приспела, тек се извлачи. Трупе које су нам упућене у појачање пристижу и немогуће их је било ангажовати до јутрос; 1 и по пољска батерија, која нам је данас са фронта Вардарске дивизије упућена тек јс синоћ била у Горничеву и једва ако може данас пред вече да изађе на положај. Несумњиво да је по најгоре у колико будемо више отезали са нападом, али они који врше груписање снага према значају објекта требали су да воде рачуна.
Јуче око 10.30 часова долазио је код нас ђенерал Бојовић, ђенерал Мирко, пуковник М. Ж. Миловановић и начелник армиског штаба. Ђенерал Бојовић рекао је, да је Кајмакчалан и тактички и стратегиски кључ ситуације. Командант дивизије рекао му је а зашто онда снага према томе није груписана?
Пре подне овога дана били су у дивизиском штабу команданти бригада и третирано је питање о нападу, који се има предузети.
О снази: биће довољно; да је више, ствар би била сигурнија.
Напад ће се овако извести: да заузимањем својих старих ровова на Кочобеју и Вируту осигура свој десни бок и побољша ситуацију тамо, а лева колона да притисне могућно најјаче на Старков Зуб. Тим дејствима на крило уједно ће се одвући непријатељска пажња са Кајмакчалана.
Са ОБр. 2684 извештен у 14 часова командант III. армије:
„Батаљон 8. пука стигао је у 6 часова на седло између Метеризи и Кајмакчалана“.
ОБр. 2700 у 14 часова команданту десне и леве колоне:
„У будуће команданти на чијим се одсецима налазе рововска оруђа подносиће и утрошак њихове муниције“.
ОБр. 2688 у 14.05 часова команданту леве колоне (2. бригаде):
„Саопштите команданту 3. батаљона 8. пука да се данас у 4 часа крене са Високог брега и домаршује на седло између к. 1900 и Плоче. Ту ће добити заповест за даљи рад“.
ОБр. 2702 у 14.30 часова
Команданту III. армије
„4. пук 1.212 пушака и 7 митраљеза; 5. пук 1.304 пушке и 9 митраљеза; 6. пук 1.517 пушака и 10 митраљеза; 17. пук 918 пушака и 7 митраљеза; 7. пук 1.561 пушка и 12 митраљеза; Добровољачки одред 1.200 пушака и 5 митраљеза; 3. батаљон 8. пука 341 пушка и 4 митраљеза.
Дивизија има 55 топова, 10 рововских оруђа и 28 хазен мерзера.
У 15.28 часова добивена је заповест из армије за напад.
У 16 часова саопштена авизо заповест команданту десне и леве колоне“.
ОБр. 2701 у 16 часова
Заповест
„Сутра 30. овог месеца има да се изврши одсудан напад на Кајмакчалан. Почетак артилериске припреме у 5 часова. Дивизија је ојачана са 6 пољских топова.
Наређујем:
1) Да обе колоне после артилериске припреме одсудно нападну Кајмакчалан. Командант десне колоне осигураће десни бок своје главне снаге и олакшати јој напад на Кајмакчалан. Командант леве колоне, споредним делом снаге у правцу Старковог Зуба олакшаће напад на Кајмакчалан.
2) Артилерија ће својом снажном ватром припремити напад пешадије. Рововска оруђа и хазен мерзери узеће најактивнијег учешћа.
3) Командант дивизиске артилерије известиће ме кад пешадија буде припремила напад.
4) Дивизиска резерва: 17. пук у изворном делу Црног потока; командант са једним батаљоном 4. пука у долини Зеленог потока.
5) Одржавати међусобну везу са суседним дивизијама. Нарочиту пажњу обратити на заједнички рад главних снага десне и леве колоне.
6) Благовремено се снабдети са муницијом и осталим потребама.
7) Ја ћу се налазити на Метеризи“.
У 16.05 часова командант десне колоне са ОБр. 1446 од данас доставио: 3. батаљон 8. пука послат за акцију против Вирута; 2. батаљон 7. пука у бригадној резерви позади Каменитог ћувика.
У 17 часова начелник штаба разговарао је са ппуковником Вилотијевићем о ситуацији. Овај јавља да је његов официр – осматрач приметио око 15 часова да су 2 непријатељске чете из Црне реке пришле Кочобеју по мањим одељењима. У то време ишли су и товарни коњи из долине Црне реке ка Кајмакчалану.
У 17.10 часова командант 1. бригаде јавља: Да артилериски извиђач на Кајмакчалану капетан Топаловић није приметио да је пешадија појачала Кочобеј; видео је само товарну стоку.
ОБр. 2708 у 17.10 часова
Команданту десне и леве колоне и артилерије
„У вези моје заповести ОБр. 2701 од данас
Наређујем:
1) Да обе нападне колоне образују што јаче резерве, које ангажовати у решењу борбе.
2) Да би се осигурала веза за време борбе, патроле ће стално обилазити телефоне и дуж телефонске линије постављати пешачке и коњичке релејне станице.
3) Из дивизиског штаба одлазиће повремено ордонанс официр за одржавање везе и оријентације о ситуацији“.
У 18 часова са ОБр. 2706 послат извештај команданту III. армије, Дунавске и Шумадиске дивизије следеће садржине:
„У току дана на фронту дивизије повремена артилериска ватра“.
У 19.30 часова примљена је наредба команданта III. армије ОБр. 2859 а која је напред у целости изнета.
У 20 часова са ОБр. 2711 извештен командант армије и суседне дивизије следеће:
„На фронту обострана митраљеска ватра и слабија артилериска ватра“.
У 20.10 часова са ОБр. 2716 издато наређење команданту десне и леве колоне, артилерије, 17. и 4. пука:
„Артилериска припрема да отпочне у свануће. Свеза ОБр. 2701“.
У 20.15 часова начелник штаба јавио је мајору Брашићу да је командант дивизије наредио: Ако непријатељ изврши напад на нас, да се напад одбије и одмах изврши контра напад пошто су трупе спремне за напад и груписане, те да се користи прилика и на леђима непријатеља изађе на његов положај. Све припреме да буду извршене у току ноћи, тако да сутра не буде никаквих покрета на положају. На целом фронту да буде највећа опреза. Ово је наређено и начелнику 1. бригаде.
У 21.05 часова начелник штаба разговарао је са пуковником Јовановићем из армије. Овај каже, да напад има отпочети артилериском припремом у 5 часова 30. тек. месеца. Артилерија треба да узме вечерас елементе па да јој буде и за јутро 30. тек. месеца. Начелник штаба му је казао да је разлика у елементима увек прилична и да се морају увек проверавати, јер се иначе не добија жељени циљ. Пуковник Јовановић је напоменуо да се не пуца дуго приликом припреме, да се не искваре топови.
У 21.10 часова мајор Пурић јавља да нема упаљача за 20 сандука бомби за рововце а примљени су 80 сандука бомби.
У 21.10 часова начелник штаба питао је пуковника Димитријевића, зашто траже извештај што није нападано 25. тек. мес. Одговорио је: да је то администрација, од њих тражи Врховна команда а они од нас.
У 21.20 часова начелник армиског штаба саопштава, да је командант армије одобрио, да артилериска припрема отпочне у свануће 30. ов. месеца.
У 21.20 часова командант артилерије са ОБр. 973 од данас доставља: „У току дана пласирано је 6 пољских топова Вардарске дивизије и то 4 на десном и 2 на левом одсеку“.
У 22 часа командант артилерије извештава, да га је известио референт за артилерију, колико је муниције послато на положај и он рачуна да ће бити довољно за сутрашњи напад.
ОБр. 2717 у 22.35 часова
Команданту III. армије
„За Крупове топове данас није примљен ни метак, а од раније примљене муниције има на топ по 70 зрна, на топ 65 мм. има свега око 150 зрна. Као што се види, трупе ове дивизије биће и у сутрашњем нападу лишене потпоре брдске артилерије. Незнам са чим се мисли ова снага надокнадити“.
У 22.40 часова командант III. армије са ОБр. 2805 од 28. ов. мес. наређује: „Да командант 7. пука да потребно објашњење због чега је велико бројно стање поднео после 12 дана од означеног рока – 29. ов. мес. достављено команданту 7. пука“.
У 22.50 часова са ОБр. 2718 командиру рововске батерије:
„Људство које очекујете да вам дође отишло је још данас на положај. Са прикупљеним људством одмах одмаршујте преко Плоче у састав десне нападне колоне“.
У 23 часа команданту III. армије послат са ОБр. 2720 извештај:
„Промене у распореду ове дивизије:
1) Једна и по пољска батерија Вардарске дивизије пристигла је и пласирана овако: 2 топа за 2 км. источно од к. 1600 (Чеганска планина) а 4 топа за 1 км. западно од Метеризи.
2) 2. батаљон 7. пешад. пука и 3. батаљон 8. пешад. пука ушли су у састав десне нападне колоне.
3) 17. пук и један батаљон 4. пешад. пука у дивизиској резерви, на линији изворни део Црног потока“.
У 23.10 часова начелник штаба саопштио је мајору Брашићу, да се с обзиром на распоред, груписање и јачину непријатељску и нашу, њихова колона треба да заузме Старков Зуб. Њено дејство треба да је што енергичније и одсудно. Односно почетка напада на ову тачку не морају се држати стриктно времена о почетку напада, већ ако им изгледа повољније да раније почну, нека почну.
У 23.40 часова начелник штаба јавио је Пурићу да се односно напада на Кочобеј и Вирут не придржава времена почетка рада, које је заповешћу одређено. То се односи на Кајмакчалан, а на те тачке може напад и раније почети.
Губитци: рањено: 1 подофицир, 4 каплара и редова.
Дејство Дунавске дивизије
У 0.40 часова од команданта III. армије примљено је наређење ОБр. 2823 да се из опште резерве упути Дринској дивизији један батаљон 8. пешадиског пука. Батаљон Срба добровољаца остаје и даље у армиској резерви, али се на случај потребе ставља овој дивизији на расположење за употребу. По овоме поступљено.
У 5 часова са ОБр. 1033 извештен командант III. армије и суседне дивизије следеће:
„У току ноћи обострана пушчана и митраљеска ватра, а с времена на време непријатељ је отварао артилериску ватру и бацао бомбе што је нашима омело прилазак препрекама ради намештања мина, а тако исто и непријатељ је спречен да поправља порушене препреке.
Батаљон 8. пешадиског пука упућен је на одређено место, остали распоред трупа непромењен.
У току јучерашњег напада губитци су следећи:
Погинуло: 1 каплар и 2 редова; рањено: 2 подофицира, 2 каплара и 5 редова“.
У току дана:
У 9.15 часова примљено је наређење команданта III. армије ОБр. 2837: Да се за време боја одржавају што јаче резерве, које увести у бој само ради решења. Телефонску везу допунити пешачким релејима и слати телефонске патроле ради прегледа линије.
Са ОБр. 1035 (шифра) одговорено је команданту III. армије:
„Одузимањем 7. пешадиског пука и 3. батаљона 8. пешадиског пука из опште резерве ове дивизије, ова је остала потпуно без резерве.
С обзиром на бројну јачину јединица и фронт који држе нападне колоне ове дивизије, за сада је немогуће извући ма и најмањи део из прве линије у дивизиску резерву.
У бригадним резервама налази се свега по један батаљон. Употреба ових резерава регулисана је“.
У 12 часова са ОБр. 1037 извештен је командант III. армије следеће: „Храна за стоку не добија се потпуно и свакодневно ни у оној редуцираној а камо ли прописној порцији. Стока профијантске и муниционе колоне трупних возова и батерија, у опште сва тежа стока почела је нагло малаксавати, и већ се појављују примери који подсећају на наше одступање кроз Албанију, где се изнурени коњи остављају крај пута.
На одређеној зони за снабдевање са терена сам је камен и ништа се не може наћи. Ако се храна не добацује у довољној количини из позадине или ако се изнурени коњи не шаљу ради одмора и поправке у позадину и за то време замењују одморним, као и ако се у опште храна, муниција и остале потребе не дотурају аутомобилима а стока за то време одмара – остаћемо у року од 10 дана без муниције и профијантске колоне, а батерије ће бити неспособне за покрет.
Питање о храни за стоку или додељивању аутомобила дивизији за замену вучне сточне снаге – молим да се најхитније реши“.
У 15 часова примљена је од команданта III. армије заповест ОБр. 2785 а која је напред у целости изнета.
На основу ове заповести командант дивизије са ОБр. 1043 издао је своју заповест следеће садржине:
„Непријатељ држи своје положаје на линији: Кајмакчалан – Старков Гроб – Сович – Петорак -Чечево. Услед претрпљених губитака од наше артилерије морал је код његових војника поколебан.
Према наређењу Врховне команде ОБр. 5628 од 27. ов. мес. извршиће се сутра 30. ов. мес. одсудан напад на непријатеља на фронту од Кајмакчалана до крајњег левог крила француско – руске армије. Напад почиње у 7 часова.
Десно од нас Дринска дивизија одсудно ће напасти непријатеља на Кајмакчалану и по заузећу овога продужиће напад на Старков Гроб. Почетак напада сутра 30. ов. мес. у 5 часова припремом артилерије, а по извршеној припреми предузеће пешадиски напад.
Лево од нас напада Моравска дивизија.
Дунавска дивизија добила је задатак: да за све време дејства Дринске дивизије што јаче притисне непријатеља према себи и тиме олакша напад Дринске дивизије. Напад пешадијом наредиће се накнадно.
Наређујем:
Десна колона: Командант пуковник Докић, 13. пешадиски пук, 14. пешадиски пук, 8. пешадиски пук (2 батаљона), Дунавски брдски 65 мм. артилериски дивизион (2 батерије), 4. Моравска брдска батерија Данглис, 3. Дунавска пољска батерија, Дунавска рововска батерија (4 оруђа), 1. Дунавска пионирска чета. Свега: 8 батаљона, 31 митраљез и 15 топова.
1) Продужиће напад на део непријатељског положаја од Старковог Гроба (искључно) до Совича (закључно).
Десно одржавати тесну везу са левим крилом Дринске дивизије, а лево с десним крилом 2. Дунавске бригаде.
Лева колона: Командант пуковник Милетић, 9. пешадиски пук (2 батаљона), 18. пешадиски пук, 3. Дунавска брдска 65 мм. батерија, Вардарски брдски Дебанжов дивизион (2 топа), 2. Дунавска пионирска чета. Свега: 5 батаљона, 20 митраљеза и 6 топова.
2) Продужиће напад на део непријатељског положаја од Совича (закључно) до линије Крушоград – Живоња (искључно).
Десно одржавати најтешњу везу с левим крилом 1. Тимочке пешадиске бригаде, а лево с десним крилом Моравске дивизије.
Општа резерва: Командант пуковник Стојановић: 3. батаљон 9. пешадиског пука. Свега: 1 батаљон и 4 митраљеза.
3) Прикупиће се северозападно од с. Сетине на правцу позади десног крила леве колоне.
Дивизиска артилерија: Командант пуковник Вучковић, 2. Дунавски пољски артилериски дивизион (10 топова), 2. хаубичка батерија. Свега: 14 оруђа.
4) Има задатак да поруши препреке на делу непријатељског положаја од седла између Џауле и Рогаша закључно, а потом да тучењем непријатељских ровова припреми напад пешадиски.
5) Командант дивизиске артилерије издаће потребна наређења за дејство француске тешке 120 мм. батерије из састава армиске артилерије.
6) Почетак отварања артилериске ватре у 5 часова.
7) Почетак напада пешадијом наредиће се накнадно.
За рушење митраљеских склоништа поставити, у току ноћи 29./30. тек. мес. потребан број брдских топова, а за рушење препрека и тучење ровова, нарочито на Џаули, командант десне нападне колоне користиће се у најширем обиму рововским оруђима.
8) Војнике снабдети џакчићима за земљу, маскама, сикирама и маказама за сечење жице.
По избијању на непријатељски положај предузети утврђивање истог.
9) За везу пешадије са артилеријом употребити ракетле и махање белом марамом више главе у круг, као и телефонску везу.
10) За време напада команданти нападних колона и опште резерве одржаваће сталну телефонску везу самном; у овом циљу поставити потребан број патрола за чување телефонске линије.
11) Све остале установе и снабдевање трупа храном и муницијом остају по досадањем.
12) Ја ћу се налазити на мојој осматрачкој тачки Каменито брдо (између к. 1500 и врха М. Ниџе).
Пријем ове заповести потврдити депешом“.
У 19.52 часа примљена је наредба команданта III. армије ОБр. 1045 а која је напред у целости изнета; ова је наредба саопштена трупама.
У 21.20 часова начелник армиског штаба телефоном јавља: да по предлогу Дринске дивизије артилериска ватра ће се отворити када се потпуно раздани.
Одмах саопштено команданту дивизиске артилерије и начелницима штабова бригада.
Губитци: погинуло: 2 редова; рањено: 6 редова.
Утрошено муниције: пушчане 26.654, митраљеске 12.050 метака, ручних бомби 56, Азен бомби 53, ракетли за сигнализацију 48, ракетли за осветљење 9, артилериске муниције 269 зрна.