2. октобар, Извештаји и наређења Врховне команде

У току овога дана Врховна команда је примила ове важније извештаје:

Од команданта I. армије

ОБр. 2016 у 5.40 часова

„Ноћ 1./2. октобра прошла је без значајнијих догађаја на фронту ове дивизије“.

ОБр. 2032 у 12 часова

„Ван састава ове армије данас се налазе ове трупе:
а) Придате III. армији:
2 брдске батерије Дебанжове од 80 мм.
3. и 1. вод 2. пољске батерије из Вардарске и
4. Данглисова батерија из Моравске дивизије.
Свега 18 цеви. Добровољачки одред ппуковника Војина Поповића од 3 батаљона; батаљон Срба добровољаца и 1 батаљон из 2. пешадиског пука.
б) Придате 122. Француској дивизији:
Брдски Дебанжов дивизион 80 мм. Свега 12 цеви и 3. пешадиски пук са 3 батаљона све из Моравске дивизије. Свега ван састава армије: 30 цеви и 8 батаљона“.

ОБр. 2027 у 12 часова

„Ноћу 1./2. октобра левокрилни батаљон десне колоне Моравске дивизије извршио скок у напред за 50 метара. Према левој колони непријатељ се утврдио, што му је спречавано пешачком ватром и са неколико метака брдске артилерије. Веза ОБр. 2016 ове команде од данас“.

Од команданта II. армије

ОБр. 2483 у 21.58 часова

„Извршено је рекогносцирање комуникација и утврђено је, да је најбољи пут за кретање пешадије, товарне стоке и брдске артилерије у колони по један, овај: Биџо Махала – Рисова (Бизова) – Саракин – Крунчелово јужно од к. 1050“.

ОБр. 2463 у 5.35 часова

„Стање код ове армије у току ноћи 1./2. октобра:
Код Тимочке дивизије ноћ прошла на миру.
Код Шумадиске дивизије на Ветернику од 19.30 часова непријатељ је једновремено на целом фронту отпочео да осветљава ракетлама предтерен и одмах затим отворио јаку пушчану и митраљеску ватру из својих ровова, бацајући велики број бомби а уз садејство своје артилерије. Ово је трајало 20 минута и прешло у слабије обострано пушкарање“.

ОБр. 2468 у 13.30 часова

„Стање код ове армије у 12 часова:
Обострана повремена артилериска ватра и слабија пешачка ватра, међу извиђачким деловима. Магла, јак ветар отежавају јачу артилериску акцију“.

ОБр. 2470 у 19.08 часова

„У току јучерашњег дана 30. септембра / 1. октобра, губитци су код Шумадиске дивизије, рањено: 4 редова; контузовани: капетан Јован Белобрђанин и резервни поручник Драгомир Ж. Поповић“.

ОБр. 2474 у 18.55 часова

„Од бегунца 8. чете 32. бугарског пука, који се данас предао у Баховској јарузи сазнало се ово: 1. батаљон овог пука држи фронт од потока који предваја Камени зуб на Ветернику, од источне изгореле рудине па до Шлема, 2. батаљон одатле па до Голог Била а 4. батаљон Преслап. 24. пук послат је на одмор од прилике на средину између Шлема и Козјака. Да ли је и сада на том месту не зна. 29. пук је на Ветренику и према Катунцу“.

ОБр. 2481 у 19.40 часова

„Стање на фронту ове армије у 19 часова следеће:
Настављено обострано час јаче – час слабије артилериско дејство. Губитци код Тимочке дивизије рањена два војника; у материјалу: штит једног топа пробијен парчадима на два места“.

Од команданта III. армије

ОБр. 2958 у 8.45 часова

„У току ноћи 1./2. октобра на фронту ове армије ничег значајнијег. Код леве колоне Дринске дивизије водила се целе ноћи борба око Сивог брега, кад јача кад слабија. О резултату јавиће се накнадно. Јуче пре подне предао се нашим трупама код Кочобеја Јаков Гиделов старешина болничара 3. батаљона 11. пешадиског пука. На кратком саслушању изјавио је: Да се на Флоки налази 3. батаљон и 1 чета; 1. батаљон 11. пешадиског пука, 1 чета 43. пука и 1 чета 46. пука. Западно од Флоке налазио се 1. и 2. батаљон 11. пука. Услед великих губитака бројно стање чета спало је на 80 људи. Очекује се долазак 9. и 21. пешадиског пука, који су били у Дојрану. Изјавио је даље, да је I. бугарска армија названа XI. армијом и да њом сада командује 1 немачки ђенерал коме незна име. Чуо је да се говори, да ће на Битољски фронт доћи 1 Немачка и 1 Турска дивизија, али да о томе нема поуздане извештаје. Говори се, да ће у том случају Немачка и Турска дивизија заузети фронт код Лерина, а 8. и 3. дивизија биле би померене ка истоку“.

ОБр. 2965 у 12.50 часова

„2. батаљон 2. пешадиског пука упућен је јутрос са Метеризи на к. 1506 и стављен на расположење команданту Дунавске дивизије. Вод Данглисове батерије, који је био код Дунавске дивизије стављен је на расположење команданту Дринске дивизије“.

ОБр. 2967 у 15.05 часова

„У току пре подне велика магла отежавала је рад. Код Дринске дивизије – десна колона овладала је Каменитом чуком за 400 метара северно од Вирута а десно за 1 км. северно од Кочобеја. У области Кочобеја заплењен је још један исправан брдски брзометни топ са доста муниције. Код Дунавске дивизије ничег значајнијег“.

ОБр. 2886

„Према наређењу ОБр. 5417 од 23. септембра извештавам, да је на нашу војску пуцано (поред оних села, која се у горњем наређењу помињу) још и из села Патели. Других доказа за ово нема до исказа појединих људи из истог места, којима се може веровати“.

ОБр. 2979 у 20.15 часова

„Стање у току по подне до 18 часова:
Код Дринске дивизије десна колона подишла је у 18 часова највишем врху Флоке, где се борба продужава. Лева колона је на јучерашњем одстојању од непријатељских ровова на Сивом брегу и Старковом Зубу. Јака борба продужује се. Отпор непријатељски врло јак.
Код Дунавске дивизије: Осим артилериске ватре ничег значајнијег“.

Од Министра Војног

ОБр. 2028 у 20 часова

„8 бугарских дезертера 1. чете 1. батаљона 23. пука побегли из Малика 16. септембра изјавили у Јањини: 1. батаљон са фронта Малик – Биклиште добио наређење, да се прикупи ка Биклишту, остала 3 батаљона били су на фронту Биклиште – Костур. Чете јаке до 260 пушака а 300 – 320 људи. Сви људи од 15 – 50 година пописани и очекује се комисија, да их прегледа. Чули, да је на Румунију упућено 40 – 50.000 рекрута, 1., 4. и 12. дивизија. Сада добијају по један хлеб дневно но рђав. Побегли су, јер неће да се бију са Румунима“.

ОБр. 2023 у 23 часа

„Према извештају мајора Савића Бр. 23, два батаљона бугарска 23. пука са 10 брдских топова и пола ескадрона коњице били су 21. септембра на линији: Малик – Звезда – Трен, јужно од Преспе и то Малик 1 чета два топа, Појане 1 чета, Звезда на положају Голо брдо – Цангон 1 батаљон, 8 топова и пола ескадрона; Прогри 1 чета, Трен 1 чета. Сем тога има наоружаних Арнаута. Извор, поднаредник његов, који је прешао Корчу и Биклиште“.

ОБр. 2093 у 11.40 часова

„Делегат из Јањине № 250 од 1. тек. мес. јавља:
Бугари оружају арнаутске банде за напад на Корчу. Скупили око 800. Чуо да се Бугарска војска повукла са Звезде и да су Аустријанци повукли све на румунски фронт. У Битољу оставили 2 ескадрона и 8 пољских топова. Кажу да су 30 пешадиских пукова успели да одавде оду. Овај број сумњив“.

Од команданта Савезничких војсака

„Енглези су узели 3 митраљеза, заробили 43 војника и одбили два против напада. Они ће продужити напад. Наши извиђачки делови левог крила дошли су до Офана – Костаница, пре но што су наишли на бугарске делове“.

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. 5820
Команданту I., II. и III. армије,
ђенералу Сарају, Милну и
војним изасланицима овде

„Стање 1. октобра у ноћи 1./2. октобра:
II. армија – Ретка артилериска ватра. У 19.30 часова Бугари су са Ветерника отворили јаку артилериску и пешадиску ватру и осветљавали предтерен ракетлама; после 20 минута, ова се ватра претворила у обично пушкарање.
III. армија – При заузећу Кочобеја запленили смо 4 брдска бугарска топа као и другог материјала и доста заробљеника. Неки од ових топова потпуно су исправни и биће употребљени пошто има и муниције. Положај је био утврђен са две линије ровова и препрека од жица. Наше трупе извршиле су обилазак непријатеља, који је потом побегао на највиши врх Флоке, где је добио један батаљон појачања и где се утврђује.
Западно од Кајмакчалана продужују се наши напади на Старков Гроб. Прве непријатељске ровове заузели смо.
Против Кајмакчалана није непријатељ ништа предузимао.
Јака магла много нам је сметала.
Предали су се 26 бугарских војника из 10. пука. Они изјављују: Да су код Преспанског језера стигле 2 немачке дивизије и да је дошло 40 разних топова, али они нису лично ништа видели; да ће њихова дивизија ући у састав XI. немачке армије, која ће ускоро доћи на овај фронт и у чијем ће саставу бити две немачке и једна аустриска дивизија; да бугарска артилерија нема довољно муниције, те кад треба да дејствује мора прво да тражи одобрење од више команде; да су у Битољу све куће напуњене рањеницима; да се за војску узимају сви Турци, Јевреји и Цигани; да се Турци на румунском фронту рђаво бију и најзад да је један немачки пук дошао код Флорине према Русима.
Код III. армије нађена је једна заповест из које се види да је заиста I. бугарска армија отишла у састав XI. немачке армије на дан 27. септембра, којом командује ђенерал фон Винклер.
I. армија – Артилериска ватра.
У солунским бугарашким и германофилским круговима говори се да ће око 8. ов. мес. почети стизати јака немачка појачања на Битољски фронт.
Један бегунац из 28. пука стигао је у Јањину 22. септембра и вели да је у пределу Буф – Ђерман видео 15., 17., 51., 52. и 27. пук. У пределу Звезда – Биклиште има пешадије из 10. пука, са 2 топа и 2 митраљеза.
Енглези су задржали у својим рукама све освојено земљиште на левој обали Струме. Они су запленили 3 митраљеза.
Французи су одбацили Бугаре у правцу Биклишта и држе к. 756 јужно од Руле“.

ОБр. 5829
Главном команданту Савезничких војсака ђенералу Сарају

„Један пешадиски пук са једном Данглисовом батеријом упутиће се ноћас сувим из II. армије на Кајмакчалан у састав Дринске дивизије“.

ОБр. 5836
у 19 часова
Ђенералу Топола,
Министру Војном,
свим војним изасланицима

„1. октобра Дринска дивизија потукла Бугаре на Кочобеју и запленила 4 брдска топа и другог материјала. Данас 1. октобра продужујемо напад. Прва бугарска армија ушла у састав XI. немачке армије ђенерала Винкерса 27. септембра. Он је до сада командовао немачко – бугарским трупама на Вердену. Наши губитци од 30. августа до 23. септембра: погинуло официра 25, војника 711; рањено: официра 146, војника 3.490; нестало: официра 1, војника 65. Свега 4.438. Раније било 5.155“.

ОБр. 5836
Команданту I., II. и III. армије,
ђенералу Сарају и Милну,
војним изасланицима овде

„Стање 1. октобра до 16 часова:
II. армија – Без промене.
III. армија – Дринска дивизија наступила је за 1 и по км. североисточно од Кочобеја и напала Флоку. Исто тако напад се врши на гребен западно од Кајмакчалана.
По исказу једног дезертера подофицира болничара из 11. бугарског пука, на Флоки се налази 3. батаљон 11. пука и 1 чета 1. батаљона истог пука, затим по једна чета 43. и 46. пука. Услед силних губитака бројно стање чета спало је на 80 људи. Очекује се долазак 9. и 21. пука. Чуо је да ће на Битољски фронт доћи једна Немачка и једна Турска дивизија које би заузеле фронт код Флорине, а 8. дивизија била би померена на исток.
I. армија – Ништа ново.
Губитци Српске војске у периоду од 30. августа до 23. септембра износе:
Погинуло: официра 25, војника 711; рањено: официра 146, војника 3.490; нестало: официра 1, војника 65. Свега: 4.438. Било раније: 5.155. Укупно: 9.593“.

Слични чланци: