Како је ноћ 2./3. октобра проведена види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 2488.
У току дана:
Између 7 и 8 часова најпре Врховна команда, а затим и штаб III. армије известили су телефоном: Да је десно крило Дринске дивизије у свом наступању стигло до к. 1881 и с. Петалина, где је дочекано пешадиском ватром, да су патроле левог крила исте дивизије избиле на Сиви камен, да су патроле Дунавске дивизије и I. армије избиле на непријатељски положај, што све значи да се непријатељ пред I. и III. армијом повукао и вероватно и напустио и Старков Гроб, куда су упућене патроле.
На основу овога издато је преко телефона команданту Шумадиске и Тимочке дивизије наређење да јаким извиђачким деловима предузму снажан притисак на непријатеља и да извиде да није наступила каква промена и испред II. армије.
У 7.25 часова командант армије отишао је из Драгоманаца на армиску осматрачницу код с. Ранислава.
Армија са ОБр. 2489 у 8 часова наређује аеропланској ескадрили да се извиди просторија према фронту II. армије до Црне реке, те да се види, има ли и овде какве промене, јер су се Бугари ноћас повукли испред I. и III. армије.
У 8.20 часова призват је на армиску осматрачницу командант Шумадиске дивизије и командант армије наредио му је да акција артилерије буде у опште што јача а нарочито на Добро Поље, да пешадиски извиђачки делови почну свој рад те да спрече непријатеља да не одведе што снаге на фронт I. и III. армије. Нарочито препоручено да дејствују рововске батерије.
У 9 часова начелник штаба III. армије јавља, да је лево крило Дринске дивизије избило на Старков Гроб, а Дунавска дивизија прешла преко потока код с. Совича и Црне реке. Нигде на тим правцима нема непријатеља. Само на к. 1811 и код с. Петалино непријатељ даје отпор. Начелник штаба III. армије према томе моли да се изврши врло јак притисак на Добро Поље.
Одговорено му је да је то већ наређено и да се сада врши врло јак притисак на целом фронту, а нарочито у правцу Доброг Поља.
У 9.08 часова по наређењу команданта армије, саопштено је начелнику штаба Тимочке дивизије, да Шумадиска дивизија дејствује јаком артилериском ватром и да предњим пешадиским деловима врши јак притисак на непријатеља, па се наређује и Тимочкој дивизији, да и она саобрази свој живљи рад – раду Шумадиске дивизије.
Начелник штаба Тимочке дивизије одговорио је, да они од јутрос отварају јаку артилериску ватру и да се јаким извиђачким деловима већ врши притисак на непријатеља.
У 9 часова помоћник начелника штаба III. армије доставио је преко телефона ово: Пре неколико дана нађена је код једног погинулог немачког официра карта на којој је, као главна одбранбена линија бугарских трупа, обележена ова линија: Ниџе – Кајмакчалан – Старков Гроб – Брод -Кенали и даље на запад. Сад, како је Кајмакчалан заузет и како је Старков Гроб напуштен, то је очекивати да ће главна линија одбране бугарских трупа ићи од к. 1881 на планину Ниџе па преко с. Петалина на Чуке (северно од Скочивира) и одавде даље на Кенали. Ово је потврдио и један заробљени бугарски официр који је изјавио да се на брзу руку за одбрану спрема линија: Ниџе планина – с. Петалино – Чуке.
У 11.17 часова добивено је наређење Врховне команде ОБр. 5847 које гласи:
„Према добивеним извештајима непријатељ је у повлачењу испред фронта I. и III. армије а на простору између Ниџе планине и друма Баница – Д. Врбени
Наређујем:
Да команданти I. и III. армије продуже енергично гоњење непријатеља у духу датих наређења но с тим да командант III. армије у духу наређења ОБр. 5829 од 2. ов. мес. са јачим делом снаге продужи надирање ка Добром Пољу те да олакша II. армији овлађивање линијом: Козјак -Ветерник – Добро Поље. Да командант II. армије са своје стране предузме потребне мере у циљу овлађивања поменутом линијом а у сагласности са десним крилом III. армије“.
Поводом овога умољена је са ОБр. 2492 у 15.30 часова III. армија да достави наређење издато својим трупама за надирање на Добро Поље по наређењу Врховне команде те да се према томе саобрази наређење ове армије за акцију по наређењу Врховне команде ОБр. 5847. Сада је ситуација код ове армије оваква:
„На целом фронту спречено је свако напредовање и за први мах биће потребно да се артилериском ватром са Флоке помогне заузимање највишег врха – Чуке – Пожарске косе, после чега се тек може предузети напад на Добро Поље са јужног фронта. Сада је према томе фронту развијено: 7 брдских топова Дебанжових и 4 Данглис, 4 пољска топа и 6 хаубица“.
У 19.40 часова под истим бројем извештена је Врховна команда, да се за извршење наређења ОБр. 5847 могло прикупити за напад на Добро Поље 7 брдских Дебанжових топова и 4 Данглисова, 4 пољска топа и 6 хаубица, и 6 батаљона пешадије, пошто се употреби и последња резерва, и умољена да јави, када ће се упутити 3. пук и може ли се очекивати и кад батерија тешких топова.
Под ОБр. 2492 у 16.35 часова издато је Шумадиској дивизији наређење које гласи: „Прикупите што тачније податке о непријатељским утврђењима на Добром Пољу и наредите да се изаберу и проуче најподеснији правци за напад на Добро Поље, уз припомоћ колоне која би нападала са Флоке, па ми што скорије пошаљите извештај о томе, а са своје стране предузмите све припреме да се овај напад што поузданије изврши када се буде наредило, и припремите артилерију у оном броју како су на лицу места уредили команданти армиске и дивизиске артилерије (7 брдских Дебанжових топова, 4 Данглисова, 4 пољска и 6 хаубица) те да руши препреке и утврђења и тиме олакша рад колоне са Флоке и раније припреми напад. На осталом фронту вршиће се акција по наређењу ОБр. 2248“.
Овога дана армија је примила ове важније извештаје:
Од команданта Тимочке дивизије
ОБр. 1913 и 1918 а који су код исте изнети за овај дан.
Од команданта Шумадиске дивизије
ОБр. 1871, 1874, 1876 и 1884 изнети код исте за овај дан.
У 16.15 часова помоћник начелника штаба III. армије известио је, да је десно крило Дринске дивизије заузело на јуриш к. 1881 и да се непријатељ у паничном бегству сјурио у долину Црне реке.
То исто јавио је у 16.30 часова начелник штаба Шумадиске дивизије с тим додатком да је командант батаљона са Катунца приметио развијање трупа Дринске дивизије на Ниџе планини према Соколу.
Поводом тога издато је командантима дивизија наређење ОБр. 2501 које гласи:
„Јављено ми је да је Дринска дивизија заузела к. 1881 северозападно од Ниџе планине и сјурила Бугаре у јаругу ка Црној реци. Овим је угрожена комуникација трупа непријатељских на Добром Пољу. Препоручите јаче одржавање додира са противником и спремност да се заузму његови положаји, ако се примети повлачење, па онда да се предузме гоњење“.
У 16.30 часова начелник штаба Шумадиске дивизије јавио је да је командант 19. пука извештен телефоном из 5. пука, да је артилерија левог крила Шумадиске дивизије одлично тукла непријатељску батерију на Добром Пољу, која им је раније досађивала.
Дејство Тимочке дивизије
Стање у току ноћи 2./3. октобра:
У 17.35 часова непријатељска брдска хаубица са Кожуха избацила је неколико метака против вода леве колоне на првој Зборској коси.
У 21.30 часова у с. Зборском чула се ларма и лавеж паса, као и да се ту непријатељ прикупља. Дејством артилериске ватре леве колоне непријатељ је растурен.
Код десне колоне ноћ је прошла на миру.
Губитака није било.
У 7.15 часова помоћник начелника штаба II. армије, пуковник Лазаревић је јавио: Да су Бугари одступили пред III. армијом и да су патроле добиле ватру тек на Ниџе планини а патроле Дунавске дивизије да избијају на Старков Гроб; затим је саопштено наређење команданта армије да се врши притисак на непријатеља, те да не може с овог фронта одвлачити своје снаге, као и да му се извиди јачина. Оваква је акција већ била наређена командантима колона.
Са ОБр. 1910 извештена армија да се покварио 1 топ 1. пољске батерије.
Стање у 12 часова:
Од 8 – 12 часова наша артилерија дејствовала је час живље час слабије, групишући своју ватру на поједине непријатељске делове на фронту дивизије.
Под заштитом артилериске ватре, упућени појачани извиђачки делови ради извиђања непријатеља и притиска на њега. Чим су ови делови подишли ближе непријатељским положајима, дочекани су јаком пешадиском ватром и задржани.
До сад није запажена никаква промена код непријатеља.
Од непријатељске артилерије до сад је дејствовала повременом ватром само она са Преслапа.
Акција у предњем смислу се продужава. Извештена армија са ОБр. 1911 у 12 часова.
У 16 часова, под ОБр. 1913 послат је армији следећи извештај:
„Од подне настављена је акција јачим извиђачким деловима. Ти делови на десном крилу десне колоне наступали су под заштитом артилериске ватре, а они код леве колоне су пошли нагло из својих заклона и, да би изненадили непријатеља, артилерија није дејствовала.
Извиђачи леве колоне су успели да се примакну врло близу непријатељских ровова и бацили бомбе, али је непријатељ тада отворио на њих јаку пушчану и митраљеску ватру и почео бацати бомбе дејствујући једновремено артилеријом са Преслапа и Дудоника на наше батерије код Севријана и пешадиске делове на другој Зборској коси. На то је артилерија леве колоне отворила снажну ватру на непријатељске делове на трећој Зборској коси и даље ка Зборском и под заклоном те ватре извиђачки делови су се вратили на своје место.
Извиђање код десне колоне још траје.
А тако исто и обострана артилериска ватра се још продужава“.
Командант II. армије са ОБр. 2499 у 16. 10 часова наређује:
„У извештају који ће ми се послати у 19 часова данас да ми се нарочито јави јесу ли и какве промене код непријатеља запажене у данашњој акцији и да ли би се према томе, и на којој тачци могао предузети напад са изгледом на успех“.
Команданту леве колоне у 17.30 часова под ОБр. 1917 наређено: Да се за један топ који је најподеснији за то узму елементи за гађање непријатељских делова пред Трстеничком косом, како би се њиме могло тамо дејствовати у току ноћи, ако буде било потребе за то.
Командант II. армије под ОБр. 2501 у 17.51 час наређује:
„Јављено ми је да је Дринска дивизија заузела коту 1881 северозападно од Ниџе планине и сјурила Бугаре у јаругу ка Црној реци. Овим је угрожена комуникација трупа непријатељских на Добром Пољу.
Препоручите јаче одржавање додира са противником и спремност да се заузму његови положаји, ако се примети повлачење, па онда да се предузме гоњење“.
На основу предњег, из ове команде под ОБр. 1919 издато је наређење које је на послетку за овај дан изнето.
У 19.40 часова под ОБр. 1918 послато је армији ово извешће:
„Акција артилеријом и извиђачким деловима у циљу констатовања јачине непријатеља и притиска на њега, продужена је до 18.30 часова.
У току дана јавила се непријатељска артилерија од Тушина, са Кожуха (брдска хаубица), са Преслапа и са Дудоника. Исто тако утврђено је извиђањем да је јачина непријатељских пешадиских делова у првој линији иста као и до сада као да је непријатељ појачао предње делове на трећој Зборској коси испред Тушина. Примећено је данас, да се непријатељ озбиљније утврђује и допуњује препреке, чим уграби мало времена кад наша артилерија не дејствује.
Према томе, а с обзиром на снагу којом се располаже и број исправних оруђа, не може се још нападати ни на једну тачку на фронту ове дивизије са довољно вероватноће за успех. Мишљења сам, да се досадашња акција продужи и врши све јачи и јачи притисак док се не створи могућност за предузимање успешног напада.
Промене у распореду наших трупа нема“.
Командант II. армије под ОБр. 2500 у 19.45 часова наређује следеће:
„Изволите ме известити колико данас имате у строју бораца са пушком, митраљеза и топова по калибрима способних за дејство; колико бораца са пушком, из митраљеских одељења и батерија, има болесних, који не могу да се употребе за борбу.
Извештај да добијем сутра 4. ов. мес. до 12 часова“.
Под ОБр. 1915 наређено је да команданти колона и пионирског полубатаљона сутра 4. ов. мес. до 8 часова поднесу по предњем извештај.
Командант дивизије под ОБр. 1919 наредио је:
„Добио сам обавештење од команданта армије да је Дринска дивизија заузела к. 1881, северозападно од Ниџе планине, и сјурила Бугаре у јаруге ка Црној реци. Овим је угрожена комуникација непријатељских трупа на Добром Пољу.
С обзиром на предње, а у духу заповести команданта II. армије ОБр. 2501 од данашњег
Наређујем:
1) Да се јаче одржава додир са непријатељем и пази на све промене код њега, те, ако се где год осети попуштање или повлачење, да се одмах заузму његови положаји и предузме гоњење.
2) Да се сутра 4. ов. месеца настави досадашња акција, вршећи што јачи притисак на непријатеља.
Почетак сутрашње акције да буде у 7 часова“.
Дејство Шумадиске дивизије
У току ноћи 2./3. октобра повремена обострана пушчана и врло ретка артилериска паљба.
Са ОБр. 1871 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
У 8.10 часова командант десног одсека са ОБр. 979 известио је команданта дивизије, да је упутио 1 батаљон 10. пука у дивизиску резерву код Бахова.
У 13 часова командант дивизије са ОБр. 1874 известио је команданта армије и суседне дивизије следеће:
„Јутрос од 7 часова отворена је с наше стране пушчана, митраљеска и артилериска ватра. Око 9 часова отпочела је с наше стране врло жива артилериска ватра готово на целој линији. Кренута су јача извиђачка одељења, која су натерала непријатеља да поседне његове ровове.
Овом приликом утврдило се, да код непријатељске пешадије нема неких нарочитих промена у распореду. Исто тако јавиле су се и све непријатељске артилериске групе, које су и до сада дејствовале, сем хаубичке батерије са Кравице, која се од јуче не јавља, на Ветернику открили су се ватром седам митраљеза.
У циљу потпомагања десног крила Дринске дивизије тучена је живом артилериском ватром непријатељска артилерија на Добром Пољу“.
У 16 часова командант дивизије са ОБр. 1876 известио је команданта армије и суседне дивизије следеће:
„Повремена артилериска ватра с наше и непријатељске стране. Са извиђачким одељењима и даље се продужава притисак на непријатеља“.
Командант армије са ОБр. 2499 од 3. ов. мес. у 15.40 часова из Драгоманаца наређује:
„У извештају који ће ми се поднети у 19 часова данас да ми се нарочито јави:
Јесу ли и какве промене запажене у досадашњој акцији и да ли би се према томе, и на који начин могао предузети напад са изгледом на успех“.
Са ОБр. 1877 од данашњег у 16 часова из Пребедишта наређено је команданту десног и левог одсека да по предњем наређењу поднесу извештај.
Командант II. армије са ОБр. 2500 од данас наређује:
„Изволите ме известити: колико данас имате у строју бораца са пушком, митраљеза и топова по калибрима способних за дејство, а колико бораца са пушком из митраљеских одељења и батерија има болесних, који не могу да се употребе за борбу.
Извештај да добијем сутра 4. ов. мес. до 12 часова“.
Са ОБр. 1878 од данас наређено је команданту 1. и 2. бригаде и целокупне артилерије да по предњем наређењу поднесу извештај.
Командант II. армије са ОБр. 2492 од данас у 16.35 часова наређује:
„Прикупите што тачније податке о непријатељским утврђењима на Добром Пољу и наредите да се изберу и проуче најподеснији правци за напад на Добро Поље уз припомоћ колоне која би нападала са Флоке, па ми што скорије пошаљите извештај о томе, а са своје стране предузмите све припреме да се овај напад што поузданије изврши кад се буде наредило и групишите артилерију у оном броју како су на лицу места урадили команданти армиске и дивизиске артилерије (7 брдских топова Дебанжових, 4 Данглисова, 4 пољска и 6 хаубица) те да руши препреке и утврђења и тиме олакша рад колоне са Флоке раније припремљени напад.
На осталом фронту вршиће се акција по наређењу ОБр. 2248“.
На основу овога командант дивизије са ОБр. 1879 од данас у 18 часова из Суботског наредио је команданту левог одсека и целокупне артилерије ово:
„На основу наређења команданта II. армије
Наређујем:
1) Да командант левог одсека на основи података прикупљених осматрањем и извештаја заробљеника и бегунаца поднесе извештај, како су утврђени непријатељски положаји према Катунцу и Пожарским положајима и Добро Поље.
2) Да изабере и проучи најподесније правце на Добро Поље у припомоћ колоне, која би нападала са Флоке.
3) Да проучи колико би му за овај напад требало пешадије.
4) Да споразумно са командантом целокупне артилерије проучи колико би и каквих топова требало за овај напад и где би се они пласирали имајући у виду потребу, да би овај напад требало спремити јаком ватром нарочито тешких калибара.
5) Да командант левог одсека групише споразумно са командантом целокупне артилерије 7 брдских Дебанжових, 4 пољска топа и 6 хаубица, који ће топови имати задатак да руше препреке и утврђења и тим раније припреме напад. Ако се ови топови сада не могу поставити, наћи и припремити место за њих, па их пласирати кад се нареди.
6) Да командант левог одсека проучи са колико би се пешадије и артилерије имао једновремено са нападом на Добро Поље да врши напад и на Ветерник, који би имао за циљ, да потпуно веже за себе непријатеља, како се неби десило, да непријатељ групише ватру највећег дела пешадије и артилерије само на колоне, које би нападале Добро Поље.
Извештај по овом наређењу поднети по могућности 4. ов. мес. до мрака“.
Командант II. армије са ОБр. 2501 од данас у 16.55 часова наређује:
„Јављено ми је да је Дринска дивизија заузела к. 1881 северозападно од Ниџе и сјурила Бугаре у јаруге ка Црној реци. Овим је угрожена комуникација трупа непријатељских на Добром Пољу.
Препоручите јаче одржавање додира са противником и спремност да се заузму његови положаји, па да се предузме гоњење“.
На основу овога командант дивизије са ОБр. 1880 од данас у 19 часова из Суботског наредио је команданту десног и левог одсека ово:
„Дринска дивизија заузела је к. 1881 северозападно од Ниџе планине и сјурила Бугаре у јаруге ка Црној реци. Овим је угрожена комуникација трупа непријатељских на Добром Пољу.
Сходно заповести команданта армије наредите, да се одржава тесан додир с непријатељем и буде спреман заузети његове положаје, ако се примети повлачење предузети одмах гоњење“.
На основу извештаја команданта одсека командант дивизије са ОБр. 1881 од данас у 19.50 часова из Суботског извештава команданта II. армије:
1) Од 16 – 19 часова продужена је обострана артилериска ватра и ређе пушкарање.
2) У току данашње акције није се могло приметити, да је непријатељ према овој дивизији ослабио или да је свој распоред изменио. Приметио сам да се не јавља са Кравице непријатељска хаубичка артилерија али се са тог положаја на место ње јављају 2 пољска топа. Исто тако данас су се јавила 2 непријатељска оруђа источно од Шлема, која се до сад нису јављала.
С обзиром на јачину непријатеља, услове терена и јачину наших трупа не може се предузети са изгледом на успех напад на коју тачку непријатељског фронта“.
Командант дивизије са ОБр. 1882 од данас у 20.55 часова из Суботског наређује команданту десног и левог одсека и целокупне артилерије ово:
„Сутра од 7 часова дивизије ће продужити данашњу акцију“.
Командант дивизије са ОБр. 1883 од данас у 21.30 часова шаље команданту II. армије, Тимочке и Дринске дивизије кратко саслушање бугарског бегунца редова 2. чете 1. батаљона 43. пука.
Командант дивизије са ОБр. 1884 од данас у 22 часа из Суботског шаље команданту II. армије измене у распореду трупа извршене у току ноћи 2./3. октобра.
Губитци: погинуло: 1 поднаредник, 1 каплар и 2 редова.
Рањено: 1 наредник, 1 каплар и 13 редова.
Контузовано: артилериски ппоручник Милан Јовановић и 9 редова.
Утрошено муниције: пушчане 62.627, митраљеске 3.295 метака, ручних бомби 133, бомбе за азен топ 104, артилериских зрна 2.805.