Ноћ 13./14. септембра:
У току ове ноћи ситуација је изнета напред за овај дан под ОБр. 2312.
У току дана примљени су ови важнији извештаји:
Од команданта II. армије
ОБр. 1950, 1951 и 1956 изнети за овај дан код Врховне команде.
Од команданта I. армије
ОБр. 1420, 1433 и 1454 изнети напред за овај дан.
Од команданта Дринске дивизије
ОБр. 2083, 2098, 2109 и 2131 изнети код ове дивизије за овај дан.
Од команданта Дунавске дивизије
ОБр. 954 и 975.
О току борбе овога дана армија је послала извештаје Врховној команди и исти су напред за овај дан у целости изнети.
У 2 часа примљена је од Врховне команде са ОБр. 4993 заповест за овај дан, а која је за 13. тек. мес. напред у целости изнета.
На основу ове заповести командант армије са ОБр. 2308 у 23 часа издао је заповест следеће садржине:
„Пошто су наше трупе заузеле Малка Ниџе и непријатеља у нереду одбациле назад, то у духу моје заповести ОБр. 2127 од 10. тек. мес.
Наређујем:
1) Да Дринска дивизија продужи напад на Кајмакчалан.
2) Да Дунавска дивизија продужи гоњење непријатеља сутра 15. септембра у 6 часова одржавајући тесну везу десно са Дринском дивизијом на линији к. 1500 – Скочивир закључно а лево са Моравском дивизијом на линији ћувик северно од Горничева – Крушоград – Брод искључно.
3) Командант армиске артилерије издаће потребно наређење да наша артилерија промени положај напред још у току ове ноћи, како би сломила евентуални отпор непријатељев на граничној линији.
4) Командант Дунавске дивизије издвојиће из свог састава 17. пешад. пук и сутра 15. септембра из јутра упутиће га код к. 1500, где остаје као армиска резерва на моме расположењу.
5) И трупе I. армије продужују гоњење непријатеља сутра 15. септембра.
6) Штаб армије остаје у с. Острову.
7) О пријему ове заповести одговорити депешом“.
Овога дана командант армије наредбом ОБр. 2328 издао је трупама следећу похвалницу.
„Јунаци,
Први ваш корак за Србију пун је славе и части. За три дана лавовске борбе, за три дана силних напада сатресте непријатеља и тешко казнисте нашег љутог злотвора. Непријатељ бежи пред вама, оставља топове и баца оружје. Храбри Дунавци јуришају као лавови, а Дринци нападају као дивови. Са друговима из Моравске и Вардарске дивизије запленили сте 25 топова, међу којима су 2 немачка велика и 40 кара. Ови трофеји биће први украс у споменику Велике Србије, који ви сад вашом крвљу дижете. Горд сам и срећан вашом победом. Напред јунаци, гоните душманина без милости. Слава палима! Живели моји дични јунаци!
Командант ђенерал,
Мил. Васић, с.р.
Дејство Дринске дивизије
Ноћ 13./14. септембра на фронту дивизије пушкарање предњих делова. Израђен је пут до под Плочу.
У току дана:
„Ситуација до 11 часова: Наша се пешадија утврђује на Зупчастом терену. Непријатељ се ојачава на Кочобеју са Флоке. Магла отежава рад артилерије“. Са ОБр. 2109 извештена армија и суседне дивизије.
Ситуација до 16 часова:
„На фронту према Кајмакчалану ничег новог. Пешадија постепено подилази непријатељским жицама код Кочобеја слабије пушкарање.
Код Попадије Бачије заробљено 11 бугарских војника из 56. бугарског пука.
Од команданта Дунавске дивизије примљен извештај ОБр. 825 изнет код исте за овај дан.
У 20 часова ситуација је непромењена. Непријатељ је у два маха нападао против бокова наших колона, али је одбијен“.
У 22 часа командант дивизије са ОБр. 2133 издао је следећу заповест:
„Непријатељ пред фронтом ове дивизије држи своје досадање положаје.
Вардарци, Моравци и Дунавци разбили су данас непријатеља и запленили око 30 топова, међу којима 2 немачка тешка топа.
Наређујем:
1) Да обе нападне колоне у смислу моје заповести ОБр. 2095 продуже 15. тек. мес. у 7 часова напад на Кајмакчалан.
2) Командант дивизиске артилерије ступиће још вечерас у везу са командантима нападних колона ради што успешнијег потпомагања пешачког напада.
3) Командант Чеганског одсека продужиће рад у смислу моје заповести ОБр. 2095.
4) Дивизиска резерва: 1. батаљон 6. пука и пионирски полубатаљон на досадањем месту.
5) Команданти нападних колона и командант дивизиске артилерије попуниће своје трупе муницијом у току ове ноћи и о извршењу поднети извештај пре почетка рада.
6) Ја ћу бити на Шумовитој коси.
Губитци:
а) Погинуло: 1 официр, 3 подофицира, каплара и редова;
б) Рањено: 31 подофицира, каплара и редова;
в) Контузовано: 8 подофицира, каплара и редова.
Утрошено муниције: пољске шрапнела 539, разорних 1154; брдске 80 мм. 866, брдске 70 мм. разорних 1058, хаубичке 629, рововски бомби 20, пешачке 60.500, митраљеске 10.000, ручних бомби 80, азен бомби 50, ракетли за осветљење 50, метака за сигнале 50“.
Дејство Дунавске дивизије
Ноћ 13./14. септембра:
У току целе ноћи вођена је јака пешадиска и повремена артилериска ватра. Наши делови напали су Зелени ћувик испред Шумовите косе № 1 и заузели га у 1.30 часова ноћу.
Лево крило леве колоне заједно са деловима Моравске дивизије у току ноћи изашло је напред према вису источно од Горничева.
У 5 часова трупе ове дивизије предузеле су напад на целој линији.
Стање у 6 часова јутра следеће:
Десна колона десним крилом ангажовала се врло јако против непријатељских делова пред к. 1500, а левим крилом избила је на предњи ћувик камените косе, чији задњи део још непријатељ држи. Напад се продужава.
Средња колона до 6 часова јутра заузела је одређени јој објекат у изворном делу Петрског потока.
Ову колону ојачао сам са два батаљона 9. пука из опште резерве у циљу продужења напада те колоне десним крилом на М. Ниџе.
Лева колона избила на обалу Петрског потока и продужава даљи напад у тесној вези са колоном Моравске дивизије.
Са ОБр. 822 извештена армија и суседне дивизије.
У 1.20 часова примљен је извештај команданта Моравске дивизије ОБр. 951 изнет код исте за овај дан.
У 2.50 часова примљен је извештај од команданта Вардарске дивизије ОБр. 1355 изнет код исте за овај дан.
У току дана:
У току пре подне вођена је врло јака артилериска и пешадиска ватра на целом фронту.
Десна колона у свом нападу на северни део к. 1500 и Каменито брдо наишла је на врло јак отпор а поред тога тучена је унакрсном ватром тешке артилерије са Совича, Старковог Гроба и од Крушограда и пољском артилеријом са М. Ниџе. Због тога она није била у могућности да направи већи прогрес. За сада налази се на линији к. 1500 – Каменито брдо (између к. 1500 и М. Ниџе), подишавши на целој линији непријатељским рововима.
Средња колона због застоја десне колоне и јаког отпора са М. Ниџе на своме десном крилу била је укочена, те је била у могућности да само подиђе репу М. Ниџе, а левим крилом ова је колона избила на део непријатељског положаја јужно од репа М. Ниџе.
Лева колона заузела је око 10.30 час. пре подне непријатељске ровове пред којима је била жица. Непријатељ је протеран и заједно са колоном Моравске дивизије гони непријатеља до западне ивице М. Ниџе.
Стање у 12 часова:
Наши делови држе линију к. 1500 – јужна падина Каменитог брда – реп М. Ниџе – врх Средње Ниџе (други вис северно од Горничева).
Непријатељ држи северозападне падине к. 1500 – Каменито брдо – Малка Ниџе а делове који су одступили од Горничева уређује на коси од ,,Гор“ у речи Горничево ка к. 824 (Св. Илија).
Средња колона има 60 заробљеника.
Са ОБр. 825 извештена армија и суседне дивизије.
У 13.20 часова примљен је извештај од команданта Дринске дивизије ОБр. 2106 о ситуацији код исте. Овај је извештај изнет у целости напред.
У 13.25 часова начелник штаба 1. Тимочке пешад. бригаде телефоном јавља: Да непријатељ одступа пред левим крилом 14. пука, али због силне непријатељске баражне ватре, наши делови не могу напред. Моли да се заштите од непријатељске тешке артилерије са Совина те је умољена Дринска дивизија да својом тешком артилеријом дејствује против Совичске непријатељске групе.
У 13.35 часова командант 7. пешад. пука телефоном јавља, да непријатељска пешадија у масама одступа од Банице ка с. Забрданима и да се једна непријатељска батерија пласира западно од к. 1500. Одмах је осмотрен са дивизиске осматрачнице покрет непријатељских делова у рововима на М. Ниџе. Наш 9. пешад. пук наступа од репа М. Ниџе на више где наше хаубице добро туку и нагоне Бугаре на повлачење. Одлично дејство 2. Дринске батерије на М. Ниџе.
У 13.45 часова осмотрено да Бугари одступају и са косе ,,Гор“ у речи Горничево ка Св. Илији.
У 13.50 часова начелник дивизиског штаба извештава начелника штаба 2. Дунавске пешад. бригаде (средња колона) да је командант дивизије наредио, да та бригада по овлађивању М. Ниџе, има избити на линију М. Ниџе – Крушоград искључно. Позади свог левог крила, код репа М. Ниџе имаће прикупљену леву колону, која ће јој служити као осигурање левог бока. Десно од ње биће 1. Тимочка пешад. бригада, која ће јој помагати напад на М. Ниџе и потом држати к. 1500 – Сетинска јаруга.
У 13.55 часова издато је наређење 1. Дунавској бригади да се скупи код репа М. Ниџе у резерву и за осигурање левог бока 2. Дунавске пешад. бригаде, која ће продужити гоњење на линију М. Ниџе – Крушоград.
У 14 часова осмотрена са дивизиске осматрачнице једна непријатељска колона, јача од пешад. пука у одступању позади железничке пруге код с. Банице.
У 14 часова командант Дунавске дивизије са ОБр. 826 издао је ову своју
Заповест:
Непријатељ одступа са линије реп М. Ниџе – Горничево – Баница.
Наше трупе предузимају гоњење.
У циљу продужења напада наређујем:
1) Десна колона (1. Тимочка пешад. бригада) изаћи ће на фронт к. 1500 – Сетинска јаруга, с тим да ова јаруга њој припада.
2) Лева колона (2. Дунавска пешад. бригада) наступиће позади левог крила средње колоне са задатком, да штити њен леви бок. Кад трупе Моравске дивизије избију на висину наше средње колоне, лева колона прикупиће се код репа М. Ниџе где ће остати до даљег наређења.
3) Средња колона (2. Дунавска пешад. бригада) избиће на фронт М. Ниџе – Крушоград (искључно), хватајући везу са колоном Моравске дивизије.
4) Дивизиска артилерија пласираће се на положају код к. 1500 – Каменито брдо – М. Ниџе са задатком: да потпомаже даљи напад и гоњење непријатеља, а тако исто и одбрану заузетог положаја, ако ово буде потребно.
5) Општа резерва (17. пешад. пук) прикупиће се између Шумовите косе и Кршног виса.
6) Дивизиски штаб код Чепа.
7) Једно дивизиско завојиште и један део муниционе колоне налазиће се јужно од к. 1700.
8) Дивизиске трупне коморе код с. Чегана (западно).
9) Снабдевање трупа храном из профијант колоне код с. Чегана.
Пријем ове заповести потврдити телефоном.
У 14.25 часова саопштава начелник дивиз. штаба да је командант дивизије наредио да 4. пољска батерија одмах крене из састава леве колоне и изађе на М. Ниџе на њен стари положај. Ово је саопштење извршено телефоном начелнику штаба 1. Дунавске пешад. бригаде.
У 14.30 часова командант артилерије дринског левог одсека телефоном извештава да је сад отпочео припрему напада на к. 1500 у бок непријатељу на тој коти.
У 14.40 часова начелник дивиз. штаба телефоном саопштава начелнику штаба 2. Дунавске пешад. бригаде наређење команданта дивизије да своју 5. батерију (као одсечну), упути на М. Ниџе и дејствује против непријатеља, који је одступио у долину реке Брода.
У 14.45 часова са дивизиске осматрачнице осмотрено да силна непријатељска комора одступа Воштаранском косом.
У 14.45 часова начелник штаба 1. Тимочке пешад. бригаде прима телефонско наређење команданта дивизије да саопшти команданту бригаде да има изаћи са бригадом на линију к. 1500 – Сетинска јаруга закључно. Дринци спремају бочни напад на к. 1500.
Начелник штаба 1. Тимочке пешад. бригаде моли да их заштити наша артилерија од непријатељске, која их гађа са Совича, и да се на место брдске батерије, коју имају, упути једна хаубичка, која ће моћи добро да гађа непријатељске батерије код Совича.
У 14.55 часова са дивизиске осматрачнице осмотрено, да непријатељ одступа и са другог ћувика почев од репа Ниџе ка М. Ниџе.
У 15 часова начелник дивиз. штаба телефоном извештава помоћника начелника армиског штаба, да је потребно наредити нашој тешкој артилерији да гађа непријатељску артилерију код с. Совича. До сада смо заробили 7 пољских топова, 9 кара и 18 предњака.
У 15.35 часова осмотрено, да наши избијају и на други ћувик М. Ниџе.
У 16 часова начелник дивиз. штаба саопштава начелнику штаба 1. Дунавске пешад. бригаде да командант дивизије наређује упућивање двеју брдских батерија (Вардар. а 3. брдска наша) до сада у њиховом саставу команданту 2. Дунавске пешад. бригаде, пошто ће та бригада остати у резерви према новој заповести коју ће добити писмено.
У 16 часова са ОБр. 828 послат је команданту III. армије и суседних дивизија овакав писмени извештај о стању на фронту код ове дивизије.
У току по подне продужена је борба на целом фронту.
Десна колона у 13 часова заузела је Каменито брдо и продужила напад против М. Ниџе са источне стране, њено десно крило услед врло јаког непријатељског отпора и тешкоће потпомагања нашом артилеријом, а тучено унакрсном ватром тешке артилерије остало је једним делом на предњој падини к. 1500 испред непријатељских ровова, а другим делом (лево крило 14. пука) упало је у непријатељске ровове и заузело половину истих. Напад се у овоме правцу испред к. 1500 продужава.
Ова колона има заробљеника из 10. бугарског пука, чији ће се број накнадно јавити; запленила је једну тешку справу за бацање бомби.
Средња колона у току по подне продужила је напад против М. Ниџе с једне стране и до 16 часова избила је испред највишег (северног) врха М. Ниџе. Продужава напад против истога и огранка, који се од истог пружа на запад.
Ова колона заробила је 64 бугарска војника из 30. пука.
Лева колона по избијању на западну ивицу М. Ниџе одбила је против напад непријатељски предузет око 12.30 часова са косе источно од Забрдана, а потом је остала на заузетом положају, док делови Моравске дивизије нису избили на висину средње колоне ове дивизије. Ова колона сада је у прикупљању код репа М. Ниџе, позади средње колоне.
Ова колона при нападу на главни непријатељски положај запленила је 7 пољских топова (исправних без затварача), 9 кара и 18 предњака.
Општа резерва (17. пешад. пук) налази се прикупљена јужно од Шумовите косе № 1.
Дивизиска артилерија у покрету је ка новим положајима: к. 1500 – М. Ниџе.
Стање у 16 часова:
Наше трупе држе линију: к. 1500 – гребен М. Ниџе јужно и југозападно од највишег врха.
Непријатељ се налази на целој линији у повлачењу; његови заштитнички делови сада су на линији: Забрданска коса – Воштаран – највиши врх М. Ниџе (са огранком на запад) – северна падина к. 1500.
У колико је осмотрено непријатељске колоне, које су одступиле правцем Церово – с. Росна – с. Воштаран, износе 6 – 8 батаљона; а од Горничева одступиле су непријатељске батерије на броју 6 – 8.
Лево, у правцу Мале реке чује се још борба.
На М. Ниџе заплењен је велики број пушака и муниције.
У 16.05 часова начелник штаба 1. Тимочке пешач. бригаде телефоном јавља да су пред к. 1500 заузели половину непријатељских ровова.
У 16.30 часова помоћник начелника армиског штаба јавља да је аеропланским извиђањем утврђено да се непријатељ прикупља северозападно од предњег кљуна М. Ниџе – можда за напад (Одмах наређено 2. Дринској пољ. батерији да то туче).
Начелник штаба одговара да се пред француско – руском армијом код Мале реке воде још борбе те треба Вардарско лево крило кренути напред па да пороби све Бугаре пред Французима.
У 16.35 часова начелник штаба 1. Тимочке пешад. бригаде телефоном јавља, да је највиши врх М. Ниџе још у рукама непријатељским, који држи северно падине његове. На М. Ниџе види се велики број побацане непријатељске оружане спреме.
У 16.45 часова помоћник начелника армиског штаба телефоном јавља, да су данас наше трупе око Горничева заплениле 4 пољска топа са 8 кара, 2 велика немачка топа, 12 топова разног калибра и 14 кара и разних артилериских кола.
У 16.45 часова са ОБр. 2321 командант III. армије доставља билтен о стању на Битољском фронту за 13. септембар:
„Офанзива наших трупа се наставља. Делови I. армије заузели су Екшису и Соровић.
Французи и Руси надиру ка Флорини.
Енглези су 14. септембра у јутру отели један немачки ров код Мачукова (долина Вардара) и заробили 30 Немаца из 59. пука и отели 4 митраљеза.
У 17 часова командант 9. пука моли да се туче највиши врх М. Ниџе и коса, која западно иде од ње, јер ту има прикупљеног непријатеља. Наређено команданту артилерије да туче.
У 17.30 часова телефоном издато наређење команданту 2. Дунавске пешад. бригаде да са бригадом заузме цело М. Ниџе.
У 18 часова наши делови избијају на највиши врх М. Ниџе, а у 18.10 часова начелник штаба 1. Тимочке пешад. бригаде јавља да Бугари одступају пред 14. пуком и да је цео пук кренут напред.
У 18.30 часова наше патроле избијају и на последњи видни ћувик М. Ниџе, а у 18.50 часова начелник штаба 2. Дунавске пешад. бригаде јавља, да су на највишем врху М. Ниџе запленили 3 непр. хаубице и неколико предњака и кара.
У 19.40 часова примљен је извештај команданта III. армије ОБр. 2329 од 9.05 часова, у коме јавља:
„Врховна команда са ОБр. 5031 од данас јавља:
Француско – руске трупе, које оперишу на нашем левом крилу, биле су јутрос 14. септембра у 6 часова на линији: Ђилинч – Невеска северно од Вича – Делебени и продужују надирање северу.
Пред собом имају само делове 23. пука“.
У 19.45 часова под ОБр. 830 командант Дунавске дивизије издаје ову своју заповест:
„Непријатељ је протеран са свога положаја и налази се у повлачењу на своје раније утврђене положаје на десној обали реке Брода.
Дивизија ће организовати отпор на заузетом положају: к. 1500 – М. Ниџе – коса југоисточно од Крушограда, припремајући се за продужење даљега напада у смислу моје заповести ОБр. 782 од 11. септембра.
Наређујем:
1) Десни одсек: Командант пуковник Докић, 1. Тимочка пешад. бригада, Дунавски брдски брз. дивизион (без једне брзометне батерије), Дунавска рововска батерија, 1. пионирска чета. Свега: 5 батаљона, 18 митраљеза и 13 топова.
Заузеће и организовати за одбрану одсек: к. 1500 – Сетинска јаруга, наслањајући се чврсто левим крилом на М. Ниџе.
2) Леви одсек: Командант пуковник Милетић, 2. Дунавска пешад. бригада, Вардарски брдски Дебанжов дивизион (4 топа), 3. Дунавска брдска брзометна батерија, француска рововска батерија, 2. пионирска чета. Свега: 6 батаљона, 24 митраљеза и 14 топова.
Заузеће и организовати за одбрану одсек: М. Ниџе – коса југоисточно од Крушограда.
Десно одржавати тесну везу са 1. Тимочком бригадом, а лево код Крушограда везати се што тешње са десним крилом Моравске дивизије.
3) Дивизиска артилерија: Командант пуковник Вучковић, Дунавски пољски арт. пук (3 батерије и 1 топ), Дунавски хаубички дивизион. Свега: 20 оруђа.
Пласираће се на положају к. 1500 – М. Ниџе са задатком: да туче непријатељске положаје на десној обали р. Брода у циљу потпомагања нашега даљег напада.
4) Општа резерва: Командант пуковник Стојановић, 1. Дунавска пешад. бригада и 17. пешад. пук. Свега: 9 батаљона и 32 митраљеза.
Прикупиће се: 1. Дунавска пешад. бригада позади левог одсека код р. М. Ниџе а 17. пук јужно од Шумовите косе № 1. Делове 8. пука оставити на своме месту, док 2. Дунавска бригада не ухвати лево везу са Моравском дивизијом.
5) Команданти одсека настаће енергично да се непријатељски делови на левој обали р. Брода још у току ноћи протерају.
6) У току ноћи предузети утврђивање додељених одсека, постављајући и препреке средством пионира. За горњи циљ пионирима дати потребну радну снагу за преношење и намештање препрека.
7) Дивизиски штаб биће у изворном делу Петрског потока (на ранијем месту бригадног штаба).
Пријем ове заповести потврдити депешом.
Наређење за сутрашњи рад издаће се накнадно“.
У 20 часова послат је извештај команданту армије и суседних дивизија следеће садржине:
Од 16 часова продужена је борба.
Средња колона у 18 часова избила је на највиши врх (северни) М. Ниџе и косу западно од истог. После овога продужено је гоњење и непријатељ је протеран на леву обалу р. Брода.
Десна колона избила је левим крилом на врх М. Ниџе заједно са десним крилом средње колоне. Ово лево крило десне колоне нападом у бок и позадину непријатеља пред к. 1500 потпомогнуто је да се непријатељ протера са леве обале р. Брода.
Лева колона налази се позади левог крила средње колоне (на западној ивици М. Ниџе), одржавајући лево везу са деловима Моравске и Вардарске дивизије који су се задржали на Забрданској коси.
Дивизиска резерва налази се јужно од Шумовите косе № 1 и Чепа.
Артилерија је изашла на нове положаје.
Наши предњи делови налазе се на левој обали реке Брода, стојећи у вези са деловима 2. пешад. пука код Крушограда.
Наши губитци сразмерно нису велики, тачан број јавиће се накнадно.
Заробљено је око 100 непријатељских војника из 30. и 10. пука.
Заплењено је: 7 пољских топова са 9 кара и 18 предњака, 3 хаубице 120 мм. са 4 каре, 12 сандука са бомбама, 4 сандука експлозива, много пушака, муниције и пионирског алата.
Непријатељ је претрпео знатне губитке од наше артилерије.
Према изјави заробљеника, пред фронтом к. 1500 – М. Ниџе – Петрско језеро била је цела 8. (Тунџанска) дивизија (56., 55., 10., 23. и 12. пук), а на фронту Петрско – Мала река 15. и 52. пук 6. (Видинске) дивизије.
Губитци: у људству:
а) Рањених официра:
Пешад. мајор Драгомир С. Матић командант 1. бат. 18. пука;
Рез. пешад. поручник Димитрије С. Аћимовић вод. 2./1. 18. пука;
Рез. пешад. ппоручник Милан Т. Јовановић вод. 1./1. 18. пука;
Рез. пешад. ппоручник Андрија М. Милетић вод. 4./2. 18. пука;
Рез. пешад. ппоручник Михаило Н. Живковић вод. 4./2. 18. пука;
Рез. пешад. ппоручник Милан И. Стојковић вод. 4./3. 7. пука;
Акт. коњички ппоручник Александар Б. Радојковић 3./3. 7. пука;
Акт. поручник Јеротије С. Милетић водник 2./1. 14. пука;
Акт. ппоручник Вукашин А. Андрић водник 3./1. 14. пука;
Рез. ппоручник Милан С. Банковић водник 4./2. 13. пука;
Погинуло: 2 подофицира, 6 каплара и 44 редова;
Рањено: 14 подофицира, 21 каплар и 139 редова;
Контузовано: 1 подофицир, 1 каплар и 19 редова;
Нестало: 1 подофицир и 1 каплар.
У стоци и материјалу нема губитака.
Утрошено муниције:
Пешадиске: пушчане 128.706, митраљеске 49.848, азен бомби 81, ручних бомби 61, ракетли за сигнализирање 22, ракетли за осветљење 18.
Артилериске: пољски топ: 1788, разорна зрна 3576; за хаубице: разорна зрна 619, за брдски топ 65 мм. шрапнела 527 разорна зрна 1054, за рововску батерију 55 бомби од 16 кг.
Као плен пало је у наше руке: 7 пољских топова и 3 хаубице, 9 кара и 18 предњака, 2 топа за бацање бомби, 1 тежа справа за бацање бомби, око 2000 комада разног пионирског алата, сва жица, коју је непријатељ употребљавао као препречна средства. До 200 комада пушака, телефонског кабла у дужини 20 км. доста остављене пешад. муниције и нешто мало артилериске.
Заробљено је 62 бугарска војника са 1 наредником.