15. септембар, Операције I армије

У 6 часова по диспозицији команданта ове армије отпочео је покрет.
Телефоном у 8.35 часова извештена Врховна команда о успешном гоњењу, с напоменом, да би требало одмах да се упути ескадрила за бомбардовање непријатељских одступајућих делова.
Армија упућена на споразум са суседним армијама.
Врховној команди саопштено: да је ескадрила I. армије неспособна за бомбардовање.
III. армија међутим јавља, да је једини способни апарат упућен јутрос с бомбама на терен. Ништа друго дакле није остало, већ да се нареди командиру армиске ескадриле, да он на ма какав начин створи могућност, да се непријатељске колоне у одступању бомбардују.
Истакнути делови 5. коњичког пука почели су се око 9 часова пушкарати с непријатељским слабијим деловима код с. Кучковени. Од мештана с. Негочана дознало се, да непријатељ главним деловима одступа правцем Невовани – Флорина; јуче у 21 час, веле да је у Неговани био неки виши штаб (дивизија или одред), око 3 пука пешадије (10., 11. и један непознат), 2 пољске батерије, једна брдска батерија, 200 кола и око 80 коњаника.
Вардарска у гоњењу непријатеља око 9.30 часова достиже предњим деловима реку Брод; предходница десне колоне отпочела прелаз на десну обалу, одакле је добила пешачку и артилериску ватру од с. Неокази; предходница леве колоне покушава прелаз на десну обалу реке Брода; Бугари се утврђују северно од с. Неокази; њихова јачина до једног пука; ивице села Борешнице држи непријатељ и дејствује бочно на гонећу нашу колону пешад. и артилер. ватром.
На левој обали Бродске реке од артилерије јављају се две непријатељске артилерискс групе.
Због тога што је Дунавска заостала на левој обали Бродске реке и што је Старков Гроб још једнако у рукама непријатељским, наређено, да се на десну обалу реке Брода пребаце само слабији делови Моравске, јачине до десетине или вода.
Вардарска телефоном у 11 часова јавља, да је стигла до Бродске реке; да се ту груписала дивизија и очекује артилерију, па ће се продужити прелаз. Са косе северно од Крушограда дејствује једна непријатељска батерија, на коју одговара ватром једна наша батерија, после чега непријатељска артилериска ватра ускоро престаје. Са Моравском одржава се добра веза, лево се виде трупе одреда пуковника Васића и Коњичка отприлике у висини Вардарске, западно од друма за Битољ. Телефоном одмах наређено, да дивизија упути одмах већи број извиђачких делова са задатком, да се на основу нових и сигурних података добије утисак о томе, да ли је непријатељ имао могућности, да поседне утврђену линију или ју је морао напустити, те према томе да се донесе одлука, да ли да се продужи енергично гоњење, или да се отпочне систематска припрема за напад на утврћени положај. Дотле пак држати резерве прикупљене и дејствовати мудро и енергично. Пошто у том моменту, због прекида телефонске везе са Моравском и Коњичком, ово наређење није могло и њима да се саопшти одмах, то је наређено, да им то саопшти Вардарска дивизија.
Врховна команда са ОБр. 5044 у 12.30 часова доставља заповест:
„На фронту II. армије у главном стање је непромењено. Исто тако и пред десним крилом III. армије.
На фронту I. армије и пред левим крилом III. армије у току 14. ов. мес. непријатељ је потпуно разбијен и у нереду се повукао ка Флорини и на десну обалу реке Брода, оставивши нам поред 29 топова и знатан плен у муницији и осталом ратном материјалу.
Исто тако непријатељ је у повлачењу испред фронта француско – руске армије.

Наређујем:

Да команданти армија продуже енергичну акцију а нарочито у правцу постигнутог успеха, у духу заповести Стр. Пов. ОБр. 4801 од 8. овог месеца. Ова је заповест напред у целости изнета.
У 12.50 часова Моравска јавља телефоном, да је ватром хаубичке артилерије приморана непријатељска артилерија која је дејствовала са положаја северно од Крушограда, да промени положај, с напоменом, да је стално у тесној вези с левим крилом Дунавске, али је Вардарска нешто заостала, те тражи да и она похита, како би Моравска могла што пре овладати положајем северно од Крушограда. Командант армије овога часа одлази аутомобилом друмом за Горничево.
У 13.09 часова са Вардарском још нема телефонске везе, а телефонска линија за везу са Коњичком подигнута је до овога момента само до с. Елевиша, те ни са Коњичком још нема везе.
У 13.20 часова питана телефоном Врховна команда: какве податке у том моменту она има о трупама француско – руским; где се оне сада налазе; до које су линије допрле и какав им је распоред?
Врховна команда телефоном јавља: да незна, или да зна, да су јуче биле на линији Вич и западно од Мале реке и да су вероватно наступили, али докле незна. С додатком да су по француском извештају француске трупе још прекјуче биле на Вичу, али да то није тачно.
У 13.40 часова III. армија телефоном извештава, да су Старков Гроб и Кајмакчалан још у непријатељским рукама. Том приликом саопштена је III. армији ситуација код Моравске, која је била у 12.40 часова.
Око 14 часова Коњичка избија у висину с. Росне, хватајући тесну везу западно са 23. пуком. У 14.10 часова Моравска јавља, да се на положајима северно од Крушограда јављају две непријатељске групе; да је у вези са трупама левог крила Дунавске, али да су трупе Вардарске заостале, и понова моли да Вардарска у наступању похита, јер иначе Моравска не може да се креће даље, да неби и сувише била истакнута у односу на Вардарску.
Око 14.30 часова непријатељ почео да се групише према одреду пуковника Васића, и то: јужно од Флоринске касарне прикупља се око 2 непријатељска батаљона; један батаљон креће се од Петорка ка Флорини 4 до 6 чета крећу се од с. Клештине ка Арменохору; северно од Арменохора види се бивак артилерије и коњице; ватром се откриле 2 пољске и 1 хаубичка батерија.
У 14.37 часова III. армија јавља да трупе Дунавске наступају ка Бродској реци и да Дринска још напада на Кајмакчалан.
У 15 часова понова упитана Врховна команда: „Где су француско – руске трупе; одговорено, да се зна само то, да су јутрос прешле линију Вич – Мала река, али где су сада, докле су дошле и какав им је распоред, незна се. Распита ће се и јавити одмах“.
У 15.50 часова код Кучковине примећен један ескадрон непријатељске коњице; непријатељ почиње да пребацује своје пешачке делове (око једног пука) преко косе између Флорине и Арменохора у правцу села Ложани, у чијој се околини налази 5. коњички пук. Одред пуковника Васића држи линију с. Д. Врбена – Флоринска железничка станица, а јачи француски делови 156. и 157. дивизија прилазе до линије железничка станица Вртолом.
Изгледа да према Коњичкој има три пука непријатељске пешадије (судећи по натписима на гробовима): 10., 30. и 51. пешадиски пук, три пољске батерије 8. артилериског пука и једна хаубичка батерија.
У 17 часова Врховна команда на телефонско тражење од 15 часова извештава: Да се незна где су француско – руске трупе, и да ће се јавити накнадно, чим се то сазна.
У 16.20 часова Вардарска јавља телефоном да је стигла до Бродске реке и да на десној обали ове реке има око једног пешадиског пука Бугара; да бугарска пољска и брдска артилерија дејствују са леве обале Сакулевачке реке и да је потребно, да лево крило Француза изађе што пре северно од Флорине, јер његов леви бок није осигуран. Коњичка је лево од њега у висини његових трупа. Тражи, да Моравска крене у напред, како би се непријатељски пук, који је пред њим, приморао на повлачење.
Врховна команда са ОБр. 5069 у 17.15 часова доставља:
„Да је тек у формирању ескадрила Врховне команде за бомбардовање и да бомбардовање могу вршити само армиске ескадриле, што је јутрос с успехом учинила ескадрила III. армије. Предузете мере да се и ескадрили I. армије олакша бомбардовање.
У 16.30 часова Њ. В. Престолонаследник наређује, да му се јави о ситуацији на фронту армије, што му је одмах саопштено, с тим: да се незна о ситуацији код француских трупа, где се налазе, на којој линији и у каквом распореду, јер то незна ни Врховна команда.
После 20 минута Врховна команда телефоном јавља: да ће француске трупе бити вечерас вероватно у Флорини, а где се сада исте налазе не зна ни сам француски штаб“.
Око 17 часова непријатељ је јасно обележио линију коју држи: северно од Флорине – Клештана – кота 690 – северно од коте 735.
Моравска у 18.35 часова јавља: Да је својим десним крилом за један део један и по километар источно од Крушограда, а левим западно од овога села; да се слабији делови налазе на десној обали Бродске реке; да је артилерија на положајима на левој обали Бродске реке, а штаб дивизиски на десној обали Забрданске реке, источно од с. Забрдани.
Око 16.30 часова до 17 часова прекид телефонске везе са Вардарском.
Око 19 часова на десној обали Бродске реке налазе се само слабији делови Коњичке; остале трупе на левој обали.
У 18.10 часова Врховна команда телефоном јавља: Да је у 14 часова десно крило руско -француских трупа са једним дивизионом артилерије у вези са левим крилом трупа пуковника Васића, било код Росне, а један француски пук пешадије био је на маршу од с. Вртолома ка Флорини. Француска команда толико зна о распореду својих трупа у том времену (14 часова), али где се налази у 19.10 часова незна.
Врховна команда под ОБр. 5083 у 20.15 часова наређује:
„Од команданта Савезничких војсака добивен је извештај ђенерала Кордонијеа, да је очистио Малу реку и да брзо наступа ка Флорини, где мисли вечерас стићи. Наређујем да команданти I. и III. армије у духу заповести Стр. Пов. ОБр. 4801 и 5044 продуже енергично гоњење разбивеног непријатеља са тежњом, да се што пре овлада десном обалом реке Брода и убрза пад Старковог Гроба и Кајмакчалана. Француске су ескадриле данас бомбардовале Битољ и наређено им је да продуже бомбардовање што активније“.
У 21 час Вардарска јавља, да су на десну обалу Бродске реке пребачена свега 2 вода, а све остало на левој обали реке; да непријатељ има 2 дугачка топа из којих дејствује; да се лево крило протеже до друма: Баница – Врбени и да је западно од њега добровољачки одред, повучен за нешто у назад.
У току ноћи 14./15. тек. мес. на фронту Дунавске без значајнијих догађаја. По изјави заробљеника на фронту: кота 1500 – Малка Ниџе – Петрско језеро, била је 8. Тунџанска дивизија (56., 55., 10., 30., 23. и 12. пешад. пук), а на фронту лево до Мале реке закључно 15., 51. и 52. пук 6. Видинске дивизије.
У току дана на фронту III. армије ништа значајније.
Командант I. армије са ОБр. 1490 издаје шефу ескадриле I. армије задатак за 16. тек. мес. северно од линије: Флоринска железничка станица – Бродска река до с. Крушограда, па ка Битољу извиђати линије непријатељских утврђених положаја, батерије, препречна средства, кретање непријатељских трупа и возова и груписање непријатељских снага.
Са ОБр. 1485 командант армије у 23.45 часова издаје наредбу за продужење борбе и гоњење:
„Командантима дивизија познато је, на коме се фронту налазе непријатељске трупе и од прилике којега састава и јачине.
На основу до сада постигнутих резултата, сви обзири налажу, да се непријатељу, већ поколебаноме, неда никако мира према чему за сутра

Наређујем:

Моравска дивизија продужава напад и гоњење непријатеља преко с. Крушограда на фронт с. (и мост) Брод – с. Доњи Кремјан.
Вардарска дивизија напада и гони непријатеља, продирући ка фронту Доњи Кремјан – к. 589 на железничкој прузи.
Коњичка дивизија, као армиска резерва, у први мах искупља се код с. Забрдани, крећући се за левим крилом Моравске дивизије. Своју хаубичку и Данглисову батерију за сутра ставља на расположење команданту Моравске или Вардарске дивизије, коме буде затребала.
Напомена: Досадашњи свој фронт командант Коњичке дивизије уступа присутним левокрилним савезничким трупама.
Општи циљ: бацити потученог непријатеља преко реке Црне и узастопно га гонити; у исто време акцију ће отпочети и III. армија и савезничка левокрилна армија.
До сада показану храброст, енергију, умешност и узајамно потпомагање очекујем и у овој прилици.
Комуникације и магацини по досадашњем. Главни друм за Битољ и железничка пруга остају левокрилној савезничкој армији.
Почетак напада у 6 часова јутра.
Са штабом сутра 16. тек. мес. у 17 часова бићу у с. Баници.
III. армија са ОБр. 2359 доставља заповест издату у 22 часа која је напред у целости изнета“.

Дејство Моравске дивизије

Ноћ 14./15. септембра:
У 1 час командант Вардарске дивизије са ОБр. 1389 јавља, да је избио на западне падине Малка Ниџе. Из десне колоне упућен је гонећи одред у правцу Крушограда, а из леве у правцу Баница – Неокази.
У 1.40 час примљена је од команданта I. армије заповест ОБр. 1456 за продужење гоњења. Иста је напред у целости изнета.
По овој заповести командант Моравске дивизије са ОБр. 962 у 2.30 часова издао је следећу заповест:
Командант I. армије својом заповешћу ОБр. 1456 похваљује енергичан и успешан рад свих дивизија своје армије.
Данас, 15. септембра, I. армија ће продужити гоњење непријатеља и то: Моравска дивизија правцем Горничево – Крушоград – Кремјан.
Вардарска дивизија правцем Банице – Забрдани – Неокази – Сакулево и
Коњичка дивизија правцем Орехова – Росна – Д. Врбени.
Почетак покрета у 6 часова јутра.

Наређујем:

1) Командант 1. бригаде предузеће данас у 6 часова покрет у две колоне у циљу енергичног гоњења непријатеља правцем Крушоград – Кремјан. Јачина нападних колона да буде: десне два батаљона пешадије и вод Данглисове брдске батерије; леве: један батаљон пешадије, вод Данглисове брдске батерије и вод коњице. Гонеће колоне одржаваће најтешњу везу како међу собом тако и са суседним дивизијама.
2) Дивизиска резерва под командом команданта 2. бригаде (1. пешад. пук 2 батаљона), 16. пешад. пук, пионирски полубатаљон, одред Бабунског, креће се правцем за десном колоном.
3) Командант артилерије пласираће до 6 часова пољски дивизион и хаубичку батерију по косама изворског краја Забрданског потока, у циљу снажног потпомагања кретања нападних колона, са којима бити у беспрекидној вези и контакту.
4) Завојиште на местима где и до сада.
5) Трупне коморе код Трапезасте косе; депо муниције и мунициска колона где и до сада, с тим да референт артилерије предузме све мере да депо муниције што пре премести у Горничево, а дотле комуницирање да се врши трупним и бојним коморама преко Трапезасте косе.
6) Остатак дивизиског штаба и колонских возова да приђе у току данашњег дана између к. 606 и Острова.
7) Ја ћу бити код десне нападне колоне.
8) Телефонске линије продужавати саобразно наступању.
Нопомена: Десна нападна колона Моравске дивизије биће стожер око кога ће се обртати кретање целокупне армије.
Свима командантима пропоручујем највећу енергију у раду.
У 2.45 часова примљен је извештај од команданта Дунавске дивизије ОБр. 839 а који је напред у целости изнет.
У 16.40 часова са ОБр. 965 извештена I. армија и суседне дивизије следеће:
„Јутрос у 6 часова продужено је гоњење непријатеља у две колоне и око подне чета гонећих колона избила је на саму реку Брод. Десну обалу реке држи непријатељ са слабим пешад. деловима, а од артилерије пред фронтом ове дивизије на положајима десне обале реке Брода појавиле су се две непријатељске артилериске групе. Како је Дунавска дивизија са својим предњим деловима застала на левој обали реке Брод, наредио сам да се на десној обали реке Брод, све док и Дунавска дивизија не буде учинила исти напор пребацују делови само јачине до десетине и вода; ово још и с тога што је Старков Гроб још увек у рукама непријатеља. Веза са Дунавском и Вардарском дивизијом одржава се“.
У 20 часова командант 2. бригаде са ОБр. 661 извештава:
„Дивизиска резерва која је под мојом командом заноћила је и то: 1. пук на северној падини између с. Горничева и Крушограда. 16. пешад. пук на западној падини истог потока. Штаб бригаде на 500 метара позади. Код штаба бригаде пионирски полубатаљон и одред Бабунског“.
У 21 час командант 1. бригаде са ОБр. 481 шаље следећи извештај о раду у току дана:
„У свом данашњем наступању 1. пешад. бригада (2. батаљон 2. пука и 1. и 3. батаљон 1. пука) око 10 часова својим двема колонама достигла је предњим деловима р. Брод код с. Крушограда. По подне су пребачени поједини водови преко реке. Прелаз реке Брода непријатељ је отежавао дејством двеју батерија са десне обале Брода. Слаба пушчана борба вођена је код с. Крушограда које се налази у нашим рукама. Десно и лево одржава се веза са суседним дивизијама. 2. пук без 2. батаљона данас је имао рањеног 1 подофицира и 2 редова.
У 23.50 часова командант Вардарске дивизије са ОБр. 1403 извештава. Око 9.30 часова колоне су допрле до леве обале реке Брода. Десна колона почела је прелаз на десну обалу и добила је пешад. и артилериску ватру, а лева колона тек покушава прелаз. Северно од Неокази виде се Бугари да копају ровове јачине до 1 пука пешадије.

Дејство Вардарске дивизије

Ноћ 14./15. септембра:
У 0.55 часова примљена је заповест команданта I. армије ОБр. 1456 а која је напред у целости изнета.
У 3.30 часова:
Командант Вардарске дивизије са ОБр. 1391 издао је следећу заповест:
„После данашњег срећног успеха на нашем и савезничком фронту непријатељ се растројен повлачи ка Битољу.
Према наређењу команданта I. армије ОБр. 1456 од данас, дивизија има задатак да гони непријатеља правцем: Баница – Забрдани – Сакулево.
Десно је Моравска дивизија и гони правцем: Горничево – Крушоград – Кремјан.
Лево је Коњичка дивизија и гони правцем: Орехова – Росна – А. Врбени. Почетак покрета свију дивизија у 6 часова 15. септембра.

Наређујем:

1) 1. пешад. бригада образоваће десну колону садашњег састава и гониће правцем: кота 824 -источно од Забрдана, источно од Неокази – к. 735.
2) 2. пешад. бригада образоваће леву колону садашњег састава и гониће правцем: Баница – к. 635 – западно од Забрдани, западно од Неокази источно од Д. Врбени – Сакулево.
3) Општа резерва: по 1 батаљон из 1. и 2. пешад. бригаде, 12 см. хаубички дивизион, рововска батерија и пионирски полубатаљон.
Резерва има да се прикупи у 6 часова 15. септембра за 2 км. западно од с. Горничева крај друма. Правац кретања за десном колоном. Старији командант биће командант резерве.
4) Досадашњи гонећи батаљони биће предходнице својих колона, за шта им издати потребну заповест.
5) У 4 часа 15. септембра команданти колона да упуте официрске извиђачке патроле правцем гоњења својих колона.
6) Десна колона одржаваће везу десно са Моравском дивизијом, а лева колона лево са Коњичком дивизијом. Команданти ће одржавати везу између себе равњањем чела главнина у покрету.
7) Почетак покрета чела главнине колоне у 6 часова 15. септембра са линије Баница – к. 726 – к. 824. Обе колоне имају одржавати узајамну тактичку везу.
8) Главнине колона да не прелазе на десну обалу Бродске реке челима главнина својих колона док ме не известе.
9) 2. батаљон 16. пука изашао из састава ове дивизије.
10) Комуникација остаје по досадашњем.
Међуслагалишта муниције и хране са 3., 4. и једним возећим одељењем профијант колоне биће источно од Горничева, а једно мунициско одељење са артилериском и пешад. муницијом долази у Горничево у 9 часова 15. септембра. 3. завојиште и болничарска чета источно од Горничева у долини Петрске реке, а 1. завојиште да остане на своме месту до евакуације болесника и рањеника.
11) Трупне коморе попуњене да дођу непосредно западно од Горничева. 2. степен колонске коморе (1 одељење профијантске колоне, 2 одељење мунициске колоне, покретна артилериска радионица, марвена болница и војна пошта), остаће на својим местима.
12) Ја ћу се кретати са десном колоном, куда ми слати извештај“.
У 9 часова командант десне колоне са ОБр. 670 извештава:
„Са главнином дошао сам на леву обалу Бродске реке, где сам се зауставио. Претходница је у покрету ка к. 735. Везу са трупама Моравске дивизије ухватио сам.
Везу са трупама наше 2. бригаде још немам.
Непријатељ држи десну обалу Бродске реке и чим је предходница избила на предњи нагиб леве обале Бродске реке непријатељ је отворио ватру из једне пољске батерије. Наша предходничка батерија отворила је ватру на непријатеља.
Непријатељски железнички воз са 8 вагона дошао је од непријатељске стране до Флорине“.
Командант леве колоне са ОБр. 428 од 9.15 часова извештава:
„Од команданта 24. пука коме сам наредио да иде са предходницом добио сам овај извештај писан у 8.20 часова:
Данас пре подне око 7.30 часова при изласку из клисуре, гонећа предходница наишла је на коњичке патроле непријатељске и протерала их а по доласку код с. Росне заустављена је пешадиском и артилериском ватром. На ивици села била је пешадија а на западној страни 2 брдска топа и код с. Борешнице 1 пољска батерија.
Борба је отпочела у сам расвитак код с. Росне око 7.30 часова; непријатељ одступа и борба прекинута.
Сад предњи делови непријатељски заузели предњу ивицу с. Борешнице.
Једна наша Коњичка патрола (од одреда пуковника Васића) у овом моменту улази у с. Росну; према томе Коњичка је дивизија далеко изостала.
Налазим се овога тренутка позади предходнице код с. Росне и сада ситуација:
Предњи делови предходнице избили су пред леву обалу Бродске реке на 1 км. и ту се укопавају. Противник са предњим одељењем налази се код с. Борешнице (заштитнички делови) са главнином на коси западно од Борешнице, одакле се до сада јавио са једном пољском и једном брдском батеријом.
Овога момента пласирам на левој обали Бродске реке једну пољску батерију, а брдски Дебанжов вод дејствује на противничку заштитницу код Борешнице, јер ме леви бок женира пошто се Добровољачки одред налази сада са својим патролама јужно к. 653 и без задржавања креће се ка с. Росни и даље. Са гонећом предходницом десне колоне немам везе, јер је по извештају команданта предходница позади.
Главнину сам зауставио код к. 653 и чим Добровољачки одред избије приближно у висину моје предходнице, вршићу енергичан покрет у напред.
Овога тренутка прошао је противнички воз из с. Власена за Флорину.
За време кретања данас од места преноћишта па до к. 653 приметио сам 3 немачка пољска топа и велики број плена, које је запленио командант предходничког батаљона.
Француске трупе у 6 часова налазиле су се у с. Церову и заузеле су железничку пругу“.
Команданту I. армије, Моравској, Дунавској и Коњичкој дивизији са ОБр. 1403 достављен је следећи извештај:
„Око 9.15 часова колоне су допрле до леве обале Бродске реке. Предходница десне колоне отпочела је прелаз на десну обалу и добила је пешачку и артилериску ватру северно од с. Неокази. Лева колона предходнице тек покушава прелаз на десну обалу.
Северно од Неокази виде се Бугари да раде ровове. Јачина Бугара до 1 пука.
Ивицу с. Борешнице држи непријатељ и дејствује пешад. и артилер. ватром на нашу колону“.
Командант десне колоне са ОБр. 671 од 11.15 часова извештава:
„Командант предходнице извештава у 10.40 часова: „Предходница је са предњим деловима стигла до р. Брода према селима Неокази и Воштаран. Непријатељска артилерија туче положај на левој обали р. Брода; на положајима северно од с. Неокази виде се Бугари, који положај утврђују. Наредио сам да се цела 6. батерија спусти код предходнице и да туче Бугаре и омете их у утврђивању.
Још није ухваћена веза са 2. бригадом; кад се ухвати известићу“.
Са ОБр. 672 командант десне колоне у 11.55 часова извештава:
„Командант предходнице ове колоне јавио је следеће:
Да је предходница на коси источно од с. Росне. Непријатељска пешадија у јачини 1 пука журно се утврђује на линији: Д. Врбена – Неокази – Воштаран. На положају Воштаран налази се 1 батерија, која дејствује на предходницу 2. и 22. пука. Једна батерија дејствује од с. Неокази.
Десно је ухваћена веза са 2. пешад. пуком, лево се још није појавила 2. пешад. бригада.
Појавила се још једна непријатељска батерија, која дејствује на лево крило предходнице.
Наређено је команданту 22. пука да са једним батаљоном ојача предходницу, развијајући га у лево од предходничког батаљона. Да настане свим силама да ухвати лево везу са нашим трупама и да постепено отпочне пребацивање предходнице преко р. Брода.
Још једну батерију упутио сам код предходнице с тим, да омета непријатеља у утврђивању“.
Стање код леве колоне у 11.50 часова добивено са ОБр. 430:
„Сем двеју батерија (пољске и брдске), за које сам јавио да дејствују, појавила се још једна хаубичка батерија и нашу 4. батерију потпуно ућуткала, а тако исто и брдски Дебанжов вод, 5. пољска батерија дејствује.
У своме наступању десно крило дошло је до косе последње, леве обале Бродске реке на 500 метара и ту се утврђује. Лево крило наступа такође ка овој коси. Противнички заштитнички делови напустили су с. Борешницу.
По сазнању од заробљеника предамном се налази цео 52. пешад. пук бугарски.
Трпим јако од противничке артилерије и молим, да хаубичка батерија што пре отпочне дејство.
Лево сам ухватио везу са Добровољачким одредом, који је у истој висини самном. Десно не видим 1. бригаду, нити сам још добио извештај да је са њом ухваћена веза.
По овим околностима док се хаубичке батерије не пласирају и не отворе ватру биће врло тежак опстанак“.
Стање леве колоне достављено са Обр. Службено од 14 часова:
„У 13.30 часова предњи делови избили су до леве обале реке Броди; до 13.30 часова артилериска непријатељска ватра била је врло јака и ометала је приближавање наших трупа. Од 13.15 часова непријатељска хаубичка батерија престала је да дејствује а од 13.30 часова противник се јављао само са 2 брдска и 2 пољска топа.
4. пољска батерија има свега 2 топа пошто је данас 1 топ демонтиран а други је још 13. ов. мес. демонтиран.
Непријатељска артилерија гађа махом разорним зрнима, губитци су с тога према броју избачених метака сразмерно мали. Наредио сам пребацивање на десну обалу Броди и што енергичнији покрет напред. Непријатељ врло слабо пешадиском ватром дејствује и према садањем стању његове артилериске ватре ценим да се непријатељ повлачи са десне обале Броди реке, где је до сада давао отпор. Са 1. бригадом немам везе, лево са Добровољачким одредом одржавам тесну везу. Ја се налазим на првој коси испред леве обале реке Броди јужно од с. Неокази“.
У 12 часова (подне) десна колона ухватила је везу са 2. батаљоном 24. пука код с. Забрдана -левом колоном.
Ордонанс официр поручник Јован Обрадовић који је упућен из штаба око 9 часова да ухвати везу са 2. бригадом подноси извештај писан у 13.15 часова у следећем: „Да је по наређењу команданта 2. бригаде дошао код команданта групе артилерије 5. пука пошто је по извештају француског ђенерала Дове дата 1 батерија 2. бригади. Једну батерију од 75 мм. добио је поручник Обрадовић за 2. бригаду која ће се одмах пласирати“.
По пријему овог извештаја командант I. армије са ОБр. 1404 умољен је: „Француски ђенерал Дове, ставио је команданту леве колоне ове дивизије 1 пољску батерију на расположење.
Мишљења сам да ту батерију треба здруженој Коњичкој дивизији а овој јединици вратити њену батерију.
Молим да се овако нареди јер у пољској артилерији имам два онеспособљена топа и 1 хаубицу.
Сем тога дат брдски дивизион Дунавској дивизији“.
Са ОБр. 1405 наређено је командантима бригада следеће:
„Наредите одмах да команданти пукова прикупе остављене пумпе и нортонове бунаре у своје трупне коморе и да их инсталирају по потреби код својих јединица“. Према левом крилу наш 24. пук заробио је из 54. бугарског пука 24 војника“.
Пошто су колоне већ стигле до непријатељских положаја на Бродској реци то је издата заповест за поседање положаја у следећем:

Заповест

Командант Вардарске дивизије ОБр. 1408 за 10. септембар 1916. године вече
Противник се задржао својим слабијим деловима јачине до 1 пука на положајима десне обале реке Бродске. Дивизија се задржала на положајима леве обале реке Брода, сходно наређењу команданта I. армије.
Предходнички батаљони 1. и 2. бригаде налазе се непосредно на обалама реке Брода.

Наређујем

1) Да 1. бригада поседне као главни положај трапезасти вис на коме је данас, држећи тесну везу десно са Моравском дивизијом а лево са командантом 2. бригаде.
2) Да командант 2. бригаде поседне положај на коме се задржао главнином хватајући десно везу са командантом 1. бригаде а лево са командантом здружене Коњичке дивизије.
Истакнути батаљони да се што боље утврде, како би служили као наслон сутрашњег напада.
Према положају противничком пласирати све батерије сутра рано на одређеним одсецима и наредити да се и батерије потпуно снабду муницијом из Горничева за сутрашњи рад. Још једанпут напомињем командантима бригада, да нареде командантима пукова, да кујне буду свакад уз бојну комору и редовно кувају храну за људе. Да своја превијалишта превлаче благовремено ближе себи.
3) У случају напада противничког заузети положаји имају се упорно бранити. Налазићу се код резерве – непосредно позади 1. бригаде.
Губитци:
Рањено: рез. пешад. ппоручник Радомир С. Дајић из 24. пука; један подофицир, један каплар и 12 редова.
Погинуло: 1 редов.
Контузовано: 3 редова.
У материјалу: 1 штит и 2 карска задњака пробушена. Код 4. пољске батерије и у истој батерији демонтован један топ.
Задобијен плен од непријатеља: 2 дугачка немачка топа 105 мм., 1 рефлектор возећи, артилериске муниције, 6 кара, 4 предњака, 1 ковачница, 1 кујина, троја кола и доста шина (трегера).
Заробљено: 26 бугарских војника из 12., 23. и 25. пука и 1 немачки војник артилерац рањен.
Наше су трупе главнином на левој обали Бродске реке а слабијим деловима на десној према Неокази и Воштарани. Трупе су нам способне за даљу борбу, морал на потребној висини.
Непријатељске трупе и ако су растројене ипак дају отпорност прихваћене свежим трупама.
Од непријатељских трупа у борби овога дана учествовали су: 23., 30. и 12. и делови 51. и 52. бугарског пешад. пука, од артилерије непријатељ је показао 2 пољске батерије, једну брдску и једну хаубичку пред фронтом дивизије.
Попуна муниције, евакуација рањеника и исхрана била је врло добра.
Утрошено муниције: пушчане 10.800, митраљеске 4.560, за пољски топ 75 мм. граната 406, шрапнела 112, брдски граната 8 мм. 51.

Слични чланци: