Ноћ 15./16. септембра без значајнијих догађаја.
У току дана:
1) Наступало се тешко и лагано због снажне артилериске ватре са линије Старков Гроб – Сович -Живоња – хасан Оба – Сакулево – Каленик и на крају дана успело се, да се и јачи пешадиски делови Моравске и Вардарске пребаце преко Бродске реке, а Коњичка заноћила на линији: Ложани – Д. Врбени (искључно).
2) Утврђена је јачина непријатељске артилерије.
3) Имало заробљеника из 10. бугарског пука.
4) Французи вечерас нису успели да заузму Флорину. Њихово десно крило код Ложана.
Командант армије са ОБр. 1516 депешом у 22 часа извештава Врховну команду, да су трупе I. армије на обалама Бродске реке због равнога терена јако изложене гађању из непријатељских аероплана, те би било потребно, да се из Острова упути једна француска батерија на аутомобилима у Баници, где да се пласира ради тучења непријатељских аероплана.
Командант Коњичке са ОБр. 1266 од данас актом доставља писмо, у коме га командант француске Источне војске ђенерал Кордоније извештава, да не може сменити српске трупе на фронту Борешница – Ложани, док се не рашчисти ситуација код Флорине.
Командант армије са актом ОБр. 1515 од данас упућује команданту Источне француске војске писмо ове садржине:
„По извештају команданта моје Коњичке дивизије према њеном левом крилу, које се свршава код с. Ложани, има шест непријатељских батаљона у непосредном додиру. Према томе крилу непријатељ има 3 пољске батерије, једну хаубичку и једну брдску. За две од ових зна се, да су на коси између с. Петорека и Вакуфкеја. Молим наредите вашем одреду код с. Пешошнице, да при евентуалноме непријатељском нападу на лево крило Коњичке дивизије исто ојача пешадијом и употребом своје артилерије, пошто ја немам чиме ојачати ове делове, због сувише великог фронта, који сада држим“.
Командант армије са ОБр. 1521 депешом од данас наређује командантима дивизија: „Сутра 17. тек. месеца продужите извршење мога наређења ОБр. 1495“.
Командант Коњичке са ОБр. 1608 депешом од данас доставља, да је ђенерал Кордоније молио, да се Добровољачки одред не смењује, пошто још нису стигле све трупе француске, те је потребно, да остане где је, ради осигурања нашег левог крила и бока. 5. коњички пук и 1. и 2. бригада до подне 3. тек. мес. биће код Забрдана.
Са ОБр. 1531 наређено телефоном команданту Коњичке, да се дивизија не смењује, док се Французи не концентришу.
Извештена Врховна команда депешом ОБр. 1518.
У току овога дана Дринска својим десним крилом овладала је првим каменитим ћувиком на гребену Кајмакчалана, а левим пробила се кроз препреке од жица и ускочила у непријатељске ровове. Нападне колоне Дунавске налазе се на половини нагиба Совичких положаја.
Дејство Моравске дивизије
Ноћ 15./16. септембра без нарочитих догађаја; са ОБр. 965 извештена I. армија и суседне дивизије.
У 2.15 часова командант дивизије са ОБр. 967 издао је заповест за данашњи рад а према наређењу команданта I. армије ОБр. 1495 следеће садржине:
„1) Обе нападне колоне ове дивизије под командом команданта 1. бригаде продужују напад на непријатеља са својих садањих положаја данас у 6 часова из јутра на фронт село и мост Брод -село Д. Кремјан, одржавајући најтешњу везу како међу собом тако и са суседним дивизијама. Јачина и састав нападних колона, десне: два батаљона пешадије, једна пољска батерија; леве: батаљон пешадије, вод Данглисове брдске батерије и вод коњице.
2) Командант армије пласираће до зоре и остатак своје артилерије која му стоји на расположењу са задатком што успешнијег потпомагања напада дивизије на означени фронт непријатељских положаја. Са нападним колонама одржавати тесну везу и батерије померити у напред саобразно постигнутим успесима и остварењу постављеног циља. Тешка пољска артилерија биће данас пласирана између с. Воштарана и Горничева.
3) Дивизиска резерва под командом команданта 2. бригаде (1. пешад. пук (2 батаљона), 16. пешад. пук, пионирски полубатаљон, одред Бабунског) креће се за десном нападном колоном увек спремна да одговори свакој евентуалности у којој цељи одржавати најтешњу везу са командантом 1. бригаде.
4) 1. дивизиско завојиште прићи ће у изворни крај потока Забрдани (место на коме је преноћио оперативни део дивизиског штаба); 2. дивизиско завојиште прићи ће код карауле на главном друму до с. Горничева; 3. дивизиско завојиште, болничарска чета са болничким одељењима код к. 606.
Организацију, кретање и ред санитетских јединица регулисаће референт дивизиског санитета.
5) Депо муниције у с. Горничеву. Довлачење муниције и ешелонирање одељења муниционе колоне на простору Острово – Горничево реферисаће референт дивизиске артилерије у споразуму са командантом колонских возова.
6) Трупне коморе код с. Горничева. Дотурање хране до с. Горничева, начелник дивизиске интендантуре вршиће посредством профијант колоне, у којој ће цељи командант колонских возова у споразуму са начелником дивизиске интендантуре регулисати кретање и ешалонирање одељења профијант колоне на простору Острово – Горничево.
7) Остатак колонских возова поред друма код к. 606.
8) Неоперативни део дивизиског штаба прићи ће у току данашњег дана до с. Горничева.
9) Ја ћу бити у почетку напада на дивизиској осматрачници на вису јужно од места где су пласиране батерије, а потом ћу се кретати са десном нападном колоном“.
У 6 часова примљен је извештај од команданта Вардарске дивизије о ситуацији 14. овог месеца. Ово је код исте напред изнето.
Умерена артилериска ватра почела је у 6 часова.
У 6.25 часова командант 1. бригаде са ОБр. 585 доставља извештај команданта леве колоне да је од заробљеника сазнао, да се на његовом фронту налазе 3 бугарска батаљона и једна батерија више с. Крушограда. Молио да се нареди артилерији да гађа венац више села Крушограда. О овоме је извештен командант дивизиске артилерије.
У 6.35 часова пошао је дивизиски штаб на положај на осматрачницу пољског арт. дивизиона. Цело пре подне с времена на време дејствовала је свака батерија ове дивизије посебице.
Пред фронтом ове дивизије примећене су 3 непријатељске артилериске групе – батерије, које је тукла наша хаубичка и пољска батерија. Дејство тих непријатељских батерија било је без одређеног циља па с тога и слабо. Пред фронтом Вардарске дивизије налазила се једна непријатељска батерија, која је с времена на време дејствовала бочно и ометала сваки покрет у напред. У 9 часова дошла су 4 француска официра у циљу рекогносцирања за пласирање 120 мм. батерија.
У 12 часова примећено је да се једна група стрелаца са фронта Вардарске дивизије повлачи у назад под непријатељском артилериском ватром.
У 14 часова услед јаког бочног дејства једне непријатељске батерије тражено је да се та батерија паралише са фронта Дунавске дивизије, али није било телефонске везе. Армиски штаб је у ово време прелазио из Острова у Баницу, с тога је то послато по ордонанс официру.
У 14 часова наређено је да се из 1. пука пошаље још један батаљон у први борбени ред и са њим иде и командант тога пука. У исто време наређено је да се Данглисов вод пласира у долину р. Брода, како би могао да туче непријатељску батерију са десног бока. Исто тако наређено је да се у долину р. Брода спусти и једна пољска батерија. Команданти пољског дивизиона и артилерије отишли су да рекогносцирају положај. У 14 часова непријатељска артилерија испред Дунавске дивизије обасула је дивизиску осматрачницу, која је по томе мало померена.
У 15 часова непријатељске три групе до овога часа стално убрзо прекину ватру чим на њих почне да дејствује наша артилерија.
У 15.30 часова непријатељска батерија са десног бока не појављује се већ пола часа.
У 16.15 часова вратио се командант артилерије из рекогносцирања и јавља, да се наш први борбени ред не може да крене ни најмање напред јер је истакнут према Старковом Гробу, а што га непријатељ не туче, то је једино с тога што је сада његова артилерија јако ангажована артилеријом Дунавске дивизије; лево пак крило истакнуто је према Вардарској дивизији, која је за сада још знатно изостала.
Наш први борбени ред требао би само за сада да се што боље укопа.
У 16.30 часова јавља један артилериски официр да ће се у току ноћи сменити наша артилерија код Коњичке дивизије (хаубички вод и Данглисова батерија) и у току ноћи моћи ће да дође у састав дивизије. За сада су још ангажовани у борби.
У 16.30 часова јавила се француска батерија и реперисала терен ка циљевима који су данас показати командиру те батерије.
У 17 часова француска 120 мм. тешка батерија добро је погађала непријатељске ровове.
Под ОБр. 974 умољен је командант Вардарске дивизије да вод Данглисове брдске батерије одмах упути у састав ове дивизије.
Под ОБр. 975 умољен је командант I. армије за наређење Коњичкој дивизији да врати у састав ове дивизије Данглисову брдску батерију и вод хаубица 120 мм. које су сходно издатом наређењу привремено упућене Коњичкој дивизији.
Из саслушања бугарских бегунаца наредника 9. чете 3. батаљона 10. пука 2. бригаде 8 дивизије Стојче Стојева и редова исте чете Христе Иванова на фронту 2. батаљона 1. пука добивени су следећи податци: По четама до 20 кадроваца, и војници из 8. марш. пука упућени су за попуну. У четама 10. пука бројно стање варира од 150 – 200 људи. Има чета од по 100 људи. Официра 1 – 2 у чети. Овако смањено бројно стање последица губитака. 3. септембра 3. батаљон 10. пука био је јужно од с. Крушограда, источно 1. батаљон. Где је 2. батаљон незна. 4 батаљон раније био према Корчи. Његове 2 чете су са 3. батаљоном, а за 2 не знају где су. 30. и 12. пук немају своје засебне одсеке већ су батаљони и чете измешани са батаљонима и четама 30. пука; 23. пук западно од 10. пука а 55. и 56. источно, одржавају везу са 3. дивизијом. Командант 8. дивизије ђенерал Митев. Командант 10. пука ппуковник Константинов. У близини 10. пука мисле да се налазе две брдске хаубичке батерије, у близини с. Крушограда. За осталу артилерију не умеју дати никакве податке. Раније је била једна тешка немачка батерија од 15 см. код с. Велушине. Изјављују да међу војницима влада у опште јака струја за предавањем. Обојица изјављују, да је у 10. пуку избило одрицање послушности када је пуку наређено да врши напад на положај „Овчија Глава“ од Островског језера. Због овога је у пуку вођена истрага ради проналаска виновника али без икаквих резултата. Изјављују да их је за предају окуражила та околност што су видели да наши болничари скупљају и њихове рањенике.
Командант I. армије са ОБр. 1473 доставља решење Министарског Савета да се часови у дану броје од поноћи до поноћи – од 0 до 24 часа. Решење важи за сву државну администрацију.
У 16.30 часова командант 1. бригаде са ОБр. 589 шаље извештај о стању на фронту:
„Стрељачки строј обеју колона доспео је 5 – 600 метара од непријатеља и да је покрет заустављен јаком пешадиском и митраљеском ватром са фронта и бочно са десног бока. Наша артилерија на моје тражење није интензивно дејствовала. Мишљења сам да даље наступање било би скончано са великим жртвама ако крила суседних дивизија не напредују једновремено са нама, што до сада није био случај. Мишљења сам исто тако, да би ради сваке евентуалности требало да имамо известан део трупа на положајима испред нас на левој обали р. Брода“.
У 16.35 часова под ОБр. 978 послат је извештај команданту I. армије да је за комплетирање хаубичке батерије неопходно потребно 42 а за Данглисову батерију 82 војника.
У 16.40 часова Дунавска дивизија са ОБр. 845 извештава: „У току ноћи 15./16. септембра на фронту ове дивизије затишје.
У 16.40 часова под ОБр. 984 послат је команданту Дунавске дивизије следећи извештај:
„Први борбени поредак моје дивизије подишао је непријатељским положајима на десној обали реке Брода на одстојање од 3 – 400 метара али је ту заустављен и јако трпи од бочне непријатељске артилериске ватре која долази са вашег фронта од непријатељске батерије пласиране негде позади Совичке косе. Ова иста непријатељска артилериска ватра укочила је у цео рад Вардарске дивизије чији је први борбени ред подухваћен том непријатељском бочном ватром био нагнат на повлачење до у саму долину реке Брода где још и сада јако трпи од те исте непријатељске артилериске ватре која долази са фронта наше дивизије. Како ми са моје дивизиске осматрачнице изгледа од ватре те исте непријатељске батерије трпи и крајње лево крило ваше дивизије. Молим да артилерија ваше дивизије осмотри, пронађе и својим снажним дејством парира дејство те непријатељске батерије, јер све док се то не уради трупе моје дивизије трпеће узалудне губитке а при том неће моћи ни корак напред. Исто тако ни Вардарска дивизија неће моћи даље да се крене напред док се дејство непријатељске батерије која је пред фронтом ваше дивизије потпуно не елиминише“.
У 16.40 часова командант Дунавске дивизије са ОБр. 852 јавља: „Нападне колоне ове дивизије подишле су пре 5 часова под заклоном мрака на десну обалу реке Брода и под заклоном магле продужиле даље наступање ка непријатељским положајима, Старков Гроб (искључно) до Живоње закључно. Отпор непријатељских предњих делова је слаб. Наша артилерија на целом фронту бомбардује непријатељске положаје. Непријатељска артилерија одговара слабије“. Око 11.30 часова непријатељски батаљон са предње падине Совичких положаја извршио је напад, али је одбијен. Стање у 12 часова: Пешадија подишла на половину нагиба Совичких положаја предњим деловима на 6 – 800 метара.
У 16.45 часова командант 1. бригаде доставља следећи извештај команданта леве колоне: Делови Вардарске дивизије још нису изашли у висини овог батаљона. Чете овог батаљона на 400 метара пред непријатељским рововима где има жица, кретати се немогу напред јер би био оцепљен.
У 16.45 часова тачно је осмотрено да једна непријатељска батерија бочно дејствује са Совичке косе. Наређено, да се командант леве колоне добро укопа од ове ватре, а даље кретање да врши пошто буде добио наређење.
Командант Дунавске дивизије са ОБр. 855 извештава:
„У току по подне наша артилерија врло снажно тукла је непријатељске положаје. Непријатељска артилерија слабије одговарала. У 17 часова десна колона се налази нешто више од половине нагиба Совичког положаја. Лева колона на истом месту нешто мало назад од десне колоне. Према извештају једног заробљеника из 55. бугарског пука на Совичким положајима налази се 55. резервни пешадиски пук“.
У 18.30 часова Дунавска дивизија са ОБр. 857 извештава:
„Борба је престала у 18.30 часова; трупе се утврђују на одсецима где су у току данашњег дана избиле“.
У 18.30 часова командант артилерије са ОБр. 426 подноси извештај о досадањем раду артилериских јединица.
У 18 часова командант 1. бригаде са ОБр. 593 извештава:
„У своме наступању обе нападне колоне својим стрељачким стројевима избиле су на косу северозападно од с. Крушограда у саму близину граничне линије. Сви остали делови обеју колона пребачени су преко р. Брода. Десно и лево одржава се веза са суседним дивизијама. Лево од Вардарске дивизије постоји известан простор око 2 км., који ће се попунити делом батаљона
пешад. пука који ми је данас стављен на расположење. Према десном крилу борбеног распореда непријатељска слабија артилерија јако анфилира цео наш борбени распоред са косе којом има да наступа Дунавска дивизија. Трупама је наређено да се на заузетим положајима што боље утврде. Податци о губитцима и о утрошку муниције послаће се накнадно“.
У 18.50 часова под ОБр. 983 послат је следећи вечерњи извештај команданту I. армије и суседним дивизијама:
„У своме наступању обе нападне колоне избиле су на косу десне обале р. Брода и налазе се на одстојању од р. 600 – 1200 метара. Даљи покрет укочен је бочним дејством непријатељске артилерије са косе изнад с. Совича. О овоме је извештен командант Дунавске дивизије и са своје стране предузео све потребне мере да се ово дејство непријатељске артилерије парира. Извештај о губитцима у току данашњег дана послат накнадно“.
У 23.55 часова командант 1. бригаде са ОБр. 594 јавља:
„Поводом телефонског саопштења дивиз. начелника Генералштаба о смени трупа на фронту Моравске дивизије са трупама из дивизиске резерве част ми је јавити, да би иста смена због тога што су местимично наше трупе на 200 до 400 метара све далеко од непријатеља било врло незгодно и ризично по сигурност положаја; сем тога командант 1. пешад. пука који је требао да прими одсек од команданта десне колоне у мрак је сишао у долину р. Брода и неће моћи да се упозна са новим одсеком који би му се поверио. Ако командант и поред овога остане при својој одлуци онда молим да ми се достави писмено наређење“.
У 24 часа на основу горњег под ОБр. 979 одговорено је команданту 1. бригаде следеће: Разлог команданта бригаде о близини наших предњих делова од непријатељских не може се примити пошто се смена има извршити у току ноћи. Други разлог, да командант 1. пешад. пука није упознат са фронтом такође се неможе примити јер командант 1. пука већ два дана налази се на положају у дивизиској резерви а командант десне колоне је командант 1. бригаде који се већ два дана налази на фронту у тој улози.
У 24 часа командант I. армије са ОБр. 1521 наређује следеће:
„Сутра 17. тек мес. продужити извршење мојега наређења ОБр. 1495“.
Дејство Вардарске дивизије
У току ноћи 15./16. септембра дивизија се у своме наступању зауставила на левој обали Бродске реке пред непријатељским положајима на десној обали Бродске реке.
У 1 час примљена је заповест команданта I. армије ОБр. 1495 а која је напред у целости изнета.
На основу горње заповести командант дивизије са ОБр. 1411 издао је заповест следеће садржине:
1) Десна колона садашње јачине и састава продужава напад и гоњење непријатеља правцем: к. 735 источно од с. Орта – Оба западно од Д. Кремјана, наслањајући своје десно крило на лево Моравске дивизије. Одржавајући тесну везу са командантом наше леве колоне.
2) Лева колона садашње јачине и састава продужава напад и гоњење непријатеља правцем: источно од Д. Врбени – источно од Сакулева – источно од к. 589, одржавајући тесну борбену везу десно са нашом десном колоном, лево са савезничким трупама одржавајући потребан тактички додир.
3) Команданти су рекогносцирањем увидели да према топографским условима и положају непријатеља на десној обали Бродске реке како маневар једне колоне тако и друге треба да иде више десним крилом. Са тих разлога и главна резерва кретаће се позади десне колоне.
4) Наш хаубички дивизион биће пласиран рано зором ближе средини општег поретка дивизије ради потпомагања обеју колона.
5) Напад се има припремити што јачом артилериском ватром под заклоном које постепено да се пребацује пешадија, старајући се да пешадија због отворености терена што смишљенијим покретима што мање буде изложена. Непосредно пред положајима непријатељским укопати се и заклонити. Када ће отпочети општи напад на непријатеља наредићу пошто артилерија буде довољно припремила сигуран успех пешадије.
6) Комуникације остају по досадашњем, с тим да главни друм Битољ – железничка пруга остају савезничким трупама.
7) Референт артилерије поставиће мало ручно слагалиште артилериске и пешадиске муниције западно од Горничева на путу који иде од Горничева источно од Забрдана, од прилике на 1 км. од места опште резерве. Одатле ће трупе вршити попуну муниције.
8) Међу слагалишта хране и муниције у Горничеву.
9) 3. завојиште и болничарска чета западно од Горничева на 1 км. а 1 завојиште у Горничеву.
10) Трупне коморе да дођу попуњене западно од Горничева на 2 км.
11) Други степен колонске коморе да дође источно од к. 606.
12) Ја ћу се кретати са десном колоном куда ми слати извештаје.
У 6 часова отпочело је бомбардовање непријатељских положаја нашом артилеријом.
Командант леве колоне са ОБр. 432 доставља извештај писан 15. септембра у 22 часа: „У вези данашњих извештаја достављам: До 17 часова прешле су на десну обалу Бродске реке 5 чета и 6 митраљеза, избиле на северну ивицу села Неокази и даље ка западу до железничке пруге и подишле противнику на 400 метара, који је посео положаје код Д. Врбене. Због дејства наше артилерије, која је пронашла противничку пољску батерију северно од Неокази као и због подиласка пешадије, противничка пољска батерија почела је да одступа ка Д. Врбени, али је примећена од наше артилерије, у покрету, неколико коња побијено а послуга се разбегла. Како је Коњичка дивизија лево дошла до Борешнице и даље није ишла а 1. бригада десно послала само официрску патролу у с. Овчане са 10 војника, то трупе, које су прешле Бродску реку немају везу ни десно ни лево, и зато сам морао да пребацим још 3 чете и 2 митраљеза. Противник на положају код Д. Врбене солидно је утврђен са опкопима јачег профила и јачине 5 митраљеза и 1 ½ до 2 батаљона.
Од 21.30 часова води се врло јака пешадиска и митраљеска борба; противник једнако баца светлеће бомбе, бојећи се нашега напада. Противничка пољска батерија, чија је послуга растурена, налази се на 50 – 100 метара од противничких ровова. Наредио сам да се једнако узнемирава противник, те да му се по могућству спречи да извуче батерију пошто према заповести ОБр. 1391 од данас, а нарочито према заповести ОБр. 1408, коју сам овога часа примио, немогу ангажовати јачу снагу да противника протерам и избијем на положај код Д. Врбени. Остале трупе налазе се на самој левој обали Бродске реке и према тој ситуацији постараћу се, да поступим по заповести ОБр. 1408 у колико се то може. Противник данас по подне сем пољске батерије северно од Неокази и једне брдске са истог правца дејствовао је и са 2 пољске батерије, једна од Д. Врбени а друга од с. Петорка и 1 хаубичке батерије од 15 ½ см. за коју сам од мештана сазнао да се налази на Битољском друму код к. 607 северозападно од Д. Врбени. Целу ноћ држаћу противника у осматрању да неби одступио.
Данас према овој колони био је 23. непријатељски пук. Ја се са штабом налазим на левој обали Бродске реке (јужно од с. Неокази).
Губитци у току дана послаће се накнадно.
Утрошак муниције данас такође ће се послати накнадно“.
Исти командант са ОБр. 434 извештава: „На фронту ове команде од 22.45 часова затишје. Према мом десном крилу прешло је ноћас р. Броди око 2 вода 22. пука, а 1 батаљон и пуковски штаб 22. пука налази се по извештају патроле у с. Овчану.
Губитци код 24. пука: рањен: резервни ппоручник Радомир С. Дајић водник 1. чете, 1. батаљона родом из Неродимља економ; рањено 9 војника, 1 контузован; губитци код 23. пука: погинуло: 1 редов, рањен 1 подофицир и 4 редова; ови су губитци у току 15. тек. месеца.
Утрошено муниције: пушчане 15.000, митраљеске 5.000, шрапнела 228, разорних 389, за дебанжове топове шрапнела и разорних зрна 82.
Квар у материјалу код 4. пољске батерије; демонтован 1 топ“.
Стање на фронту дивизије у току ноћи 15./16. септембра: Ноћ прошла на миру, сем слабог пушкарања и артилериске ватре на Бродској реци.
Услед планинског терена на коме оперише Моравска дивизија наређено команданту леве колоне да упути данас пред вече Данглисов брдски вод команданту Моравске дивизије правцем преко Забрдана – југоисточно од Воштарана – штаб Моравске дивизије.
У 7 часова непријатељ је пољском и брдском артилеријом са линије вис № 2 – Врбени тукао трупе наше леве колоне на просторији јужно од Неокази.
Око 8.30 часова наш 12 см. хаубички дивизион који је пласиран у току ноћи 15./16. јужно од Воштарана отварао је ватру на непријатељска утврђења и батерије потпомажући 1. батеријом рад десне колоне а 2. батеријом рад леве колоне.
Вод Данглисов брдски пошто су му оправљени топови пласиран је на левој обали Бродске реке код Неокази, са задатком да туче непријатељску пешадију.
Са ОБр. 1414 достављено свима јединицама.
У 8.45 часова чула се пешачка борба јужно од с. Петорка на левој обали Бродске реке на њеном ушћу у Сакулеву реку.
Стање леве колоне у 9.05 часова: На десној обали Бродске реке 8 митраљеза северно од Неокази за 1 ½ км. а јужно од Д. Врбени за 400 метара где су и 15. септембра ноћу били. Артилерија врши припрему. Још пред зору су пласирана 2 Данглисова и 2 брдска Дебанжова топа на десној обали Бродске реке а источно од коте 615.
Непријатељска артилерија повремено туче у овом моменту положаје леве колоне.
Јутрос је пласиран 1 топ заплењен немачке 105 мм. батерије јужно од Рудина и у току дана топ је испалио око 30 зрна (немачке муниције); дејство одлично. Предузете су мере да се пласира и други топ ове батерије.
У 12.45 часова стање пребачених делова на десној обали Бродске реке следеће: 1. бригада пребацила је цео 2. и 3. батаљон 22. пука а 2. бригада 14 чета и 4 брдска топа.
У току целога дана непријатељска артилерија повремено је тукла наше положаје.
У 13 часова авизирано је командантима колона да ће вероватно напад бити данас у 16 часова, овоме ће предходити од пола часа.
У 19 часова саопштено командантима бригада телефоном да се у току сутрашњег дана вероватно неће нападати са обзиром на целокупну ситуацију а поглавито с тога што француске трупе западно (лево) од нашег поретка нису дошле на потребну висину битачног поретка; с тога је наређено нашим колонама да предузму што енергичније мере утврђивања.
Командант 3. батаљона 23. пука који је овога дана у дивизиској резерви са ОБр. 75 од 15. септембра од 11.45 часова извештава: „Чета која је била код с. Церова из 3. батаљона 23. пука сада је стигла у дивизиску резерву. По извештају командира 2. чете запленио је 3 топа, 10 волова, 16 бивола, пољску ковачницу са целокупним прибором, 1 телефон са 6 котурова жице, 1 вагон граната великог калибра, 1 кару. Командир је оставио једну стражу од 4 редова да све те ствари чува. Три заробљеника је довео, које упућујем; 7 заробљеника које је јуче заробио узео му је командант 2. батаљона потпуковник Ђекић, као што је хтео синоћ и топове. Зато ћу поднети рапорт. Молим ко ће да смени моју стражу“.
Командант леве колоне са ОБр. 439 од 15.30 часова доставља:
„У вези моје усмене представке, коју сам имао част у 15.20 часова учинити команданту усмено телефоном част ми је додати ово:
Са потчињеним командантима сложио сам се да је најбоље да се напад изврши у само свануће и са ових разлога:
1) Противник располаже са највише једним пуком пешадије и пред фронтом ове дивизије посео је положај на терену равничастом по коме је лако кретање, нема препреке од жица и врло се лако може извршити изненађење и за тренутак ускочити у ровове противничке.
2) Противничка артилерија има веома погодне положаје нарочито код Петорка и Сакулева, терен је потпуно откривен и зато је најбоље у току ноћи под заклоном мрака све привући за јуриш, јер противничке батерије немају елементе за баражно гађање већ елементе за ометање приближавања резерве.
3) Наша артилерија могла би у току дана до мрака да узме потпуно тачне елементе да туче ровове противничке а затим да после извесног времена повећа одстојање.
4) Савезничке трупе лево, које су заостале имале би времена да до сванућа стигну за заједничку акцију.
Са ових разлога налазим а то је мишљење и мојих потчињених да би донело неочекиване резултате, када би се учинило ово.
Ноћас да се све привуче за јуриш.
Да се изврши сравњење сатова и у 5 часова 17. тек. мес. да артилерија најинтензивније обаспе противничке ровове а у исто време да се пешадија крене на јуриш. У 5.05 часова да артилерија почне тучење са повећањем даљине. Овакав напад донеће неочекиване рсзултате и са најмање жртава“.
Командант десне колоне са ОБр. 679 доставља извештај о раду бригаде у току дана: „У току дана бригада је водила борбу са непријатељем и то слабијом пешад. ватром а јачом артилериском. Наше хаубичке и пољске батерије тукле су непријатељске батерије и ровове.
Непријатељ је остао на своме положају. Два батаљона 22. пука прешла су реку Брод и дошли под први теренски угиб.
4. чета 1. батаљона у 14.30 часова услед бочне пешачке и артилериске ватре повукла се на старо своје место, у линију свога батаљона са положаја на 400 метара пред непријатељем. 1. батаљон 22. пука налази се иза теренског угиба јужно од с. Воштарана, где је и штаб ове колоне.
Губитци код 22. пука: погинуо 1 редов, рањено 3 редова, код осталих јединица нема.
Утрошак муниције код 22. пука: 500 пушчаних метака, код 21. пука нема, код пољског дивизиона: граната 760, шрапнела 91.
Исхрана: код 21. и 22. пука и артилерије: хлеб, урме и кувано јело, стока пуну порцију зоби и по 2 кг. сена.
Из болнице и амбуланте нико нема да је дошао.
Данас у 17.50 часова летела су 4 непријатељска аероплана од којих су 2 бацили бомбе на позадину овог положаја, а један од њих водио је борбу са нашим аеропланом. Штете код ове команде није било“.
Командант I. армије са ОБр. 1425 доставио је следеће:
„У току данашњег дана пешадија јачим делом пребачена је на положаје десне обале Бродске реке. Даљи покрет нисам вршио са тих разлога, што противник има батерије на левој обали Сакулевске реке и бочно дејствује. У колико би се кретао у напред ка даној линији Д. Кремјан -к. 589 у толико би било све незгодније у односу на противничке бочне батерије јер је терен сасвим отворен а Бугари гађају готово сваког војника.
Мишљења сам да ову операцију треба изводити заједнички са трупама, које оперишу левом обалом Сакулеве реке“.
У 20 часова са ОБр. 1456 наређено је команданту пионирског полубатаљона: Да сутра 17. септембра у зору предузме израду пута, који одваја од друма (где је мало ручно слагалиште муниције) па све до места опште резерве а по могућству и даље.
Постојећи пут по потреби проширити, поправити трасу и нарочито рашчистити камење.
Овај посао најхитније извршити. О овоме обавестити команданта резерве у чијем је саставу пионирски полубатаљон.
Око 22 часа непријатељ је отворио врло јаку пешадиску, митраљеску а потом и артилериску ватру на наше патроле које су упућене из леве колоне у циљу узнемиравања непријатеља.
Губитци:
Рањен рез. пешад. ппоручник Михајило М. Жујевић из 23. пука.
Рањено 2 подофицира, 3 каплара и 17 редова.
Погинуо 1 редов.
Заплењено у току овога дана: архива 1. батерије 18. пољског арт. бугарског пука.
Наше су трупе на својим положајима подилазећи деловима све више непријатељским положајима.
Непријатељ је остао на свом положају.
Од непријатељских трупа у борби овога дана учествовали су: 23., 30. и 12. пешад. бугарски пук са 2 пољском, једном брдском и 2 хаубичке батерије.
Наше су трупе способне за даљу борбу, непријатељске још показују отпорност.
Утрошак муниције: пушчане 11.528, митраљеске 6.000, за пољски топ 75 мм. граната 630, шрапнела 63, брдски 80 мм. граната 56, за хаубицу 120 мм. граната 128.
Попуна муниције, исхрана и евакуација рањеника вршена је правилно.