Како је ноћ 16./17. септембра проведена види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 1528.
У току дана:
Командант Коњичке дивизије са ОБр. 1635 извештава:
„Да смена трупа ове дивизије није још извршена; цела дивизија налази се у борбеном поретку западно од друма за Битољ до Ложана, због чега Моравској није упућена ни брдска ни хаубичка батерија.
Од Врховне команде примљено је наређење ОБр. 5158 а које је напред у целости изнето. Ово је наређење саопштено дивизијама.
До 8 часова јака магла те артилерија није могла дејствовати.
По телефонском извештају команданта Коњичке дивизије код батаљона Срба добровољаца дошао за смену један француски батаљон, али смена још није извршена. Непријатељ уводи у дејство четири артилериске групе, од којих једна са две дугачке цеви. Непријатељска батерија пласирана негде позади Совича (пред фронтом Дунавске) стално својом анфиладном ватром кочи сваки покрет пешадије Моравске дивизије.
Вардарска поступно али тешко подилази непријатељским положајима на десној обали реке Брода према фронту: с. Неокази – с. Воштаран“.
У 8 часова на писмен захтев команданта 311. француске бригаде Добровољачки одред отпочео је напад на Арменохор (ово је командант 311. бригаде учинио свакако због наређења команданта француских трупа ђенерала Леблоа. које нападају Флорину, који је већ био издао писмено наређење Добровољачком одреду 16. ов. мес. за напад на Арменохор).
У 9 часова Вардарска телефоном моли, да се туку оне непријатељске батерије, које га туку бочном ватром с положаја на левој обали Сакулеве реке и вели, да он са артилеријом, коју има, не може ту артилерију да ућутка.
Око 10 часова Добровољачки одред избија предњим деловима на северну ивицу Арменохора и ту је задржан, јер су Французи били изостали у нападу. Пуковник Васић тражио је од команданта француске бригаде, да упути један свој пук код железничке телефонске станице и да се за сваку евентуалност тај пук остави под његовом командом.
У село Забрдане стиже једна француска чета са два вода митраљеза са задатком, да по потреби продужи лево крило Вардарске.
У 12 часова пешадија Моравске на положајима, на којима је била синоћ, јер је сваки њен покрет укочен непријатељском артилеријом од Совича (испред фронта Дунавске); пешадија Вардарске нешто мало напредовала и подишла на 3 до 400 метара до непријатељских стрељачких ровова; осмотрене артилериске групе: једна хаубичка батарија код к. 607 северно од Д. Врбене, једна пољска батерија северно од слова „н“ у речи Д. Врбени (карта српског издања 1 : 200.000), једна пољска батерија на коси северозападно од Крушограда и једна брдска вероватно у близини ове последње.
На фронту Коњичке пешадија се помакла мало у напред; артилериска ватра обострана. Добровољачки одред у нападу на Арменохор знатно напредује али се експонирао у односу на Французе, који су заостали далеко иза њега и који чине утисак, да и не врше напад са довољном енергијом и озбиљношћу.
До 20 часова успело се, да се преко Бродске реке пребаци 6 батаљона пешадије Вардарске; наши стрељачки стројеви су на 300 до 600 метара од непријатељских стрељачких ровова. Око 6 часова непријатељ са Битољског друма, са места негде око к. 607 почиње да туче хаубичком и пољском батеријом бок и позадину леве колоне Вардарске.
Око 20 часова Начелник штаба Коњичке јавља телефоном, да је командант Добровољачког одреда званично извештен од стране Француза, да су Французи вечерас заузели Флорину. По заузећу села Арменохора одред полази ка Флорини, али успут добија од Француза наређење, да се заустави где је. Пуковник Васић намерава још мало померити одред у напред. Командант армије одобрио је то, али је препоручио највећу опрезу, те да се то изведе како треба.
НЗ. Флорина у ствари није била заузета, што ће се видети из развоја доцнијих догађаја.
У 20.15 часова примљено је наређење Врховне команде ОБр. 5151 а које је напред у целости изнето.
Командант армије депешом ОБр. 1575 издао је наређење за сутрашњи рад:
„18. септембра од 6 часова све три дивизије продужиће извршење мојега наређења ОБр. 1495“.
Дејство Моравске дивизије
Ноћ 16./17. септембра прошла на миру.
У 1 час командант дивизије са ОБр. 980 издао је заповест следеће садржине:
„Према диспозицији команданта I. армије ОБр. 1521 данас 17. ов. мес. трупе Моравске дивизије продужиће извршење моје заповести ОБр. 967.
На тој основи а у циљу поштеде и одмора трупа које су до сада биле у првом борбеном реду
Наређујем:
1) Десна колона: Командант пуковник Михајло Филиповић, 1. пешад. пук, Данглисова брдска батерија. Свега: 3 батаљона, 12 митраљеза и 4 брдска топа.
Десна колона продужује напад и гоњење непријатеља са досадањег фронта: мост на Черној код с. Брода па до средине међу растојања до с. Д. Кремјан, одржавајући десно везу са трупама Дунавске дивизије а лево са трупама леве колоне.
2) Лева колона: Командант пуковник Милан Гр. Миловановић, 16. пешад. пук, две брдске батерије, један вод коњице. Свега: 3 батаљона пешадије, 12 митраљеза и 5 брдских топова.
Лева колона продужује напад и гоњење непријатеља са досадањег фронта леве колоне на фронт непријатељског положаја у лево од десне колоне па до с. Д. Кремјан, одржавајући десно везу са левом колоном а лево са трупама Вардарске дивизије.
3) Општа резерва: Командант пуковник Димитрије Милић, 2. пешадиски пук, пионирски полубатаљон, одред Јована Бабунског. Свега: 2 батаљона пешадије, 8 митраљеза, 2 чете пионира и одред Бабунског.
Општа резерва прикупиће се на месту око дивизиске осматрачнице и одатле се креће за десном нападном колоном.
4) Артилерија: Командант пуковник Љубомир Вучићевић, један дивизион пољске артилерије, један дивизион хаубичке артилерије. Свега: 12 пољских и 6 хаубичких оруђа.
Командант артилерије снажном акцијом свих батерија у први мах са положаја леве обале реке Брода а потом према развоју догађаја и померањем унапред припремиће напад пешадије обеју нападних колона у којој цељи одржавати најтешњу везу са командантима нападних колона.
5) Завојиште, депо муниције, трупне и колонске коморе на местима где и до сада.
6) Ја ћу бити на дивизиској осматрачници.
Напомена: Смену извршити саобразно овој заповести постепено и тако да непријатељ не примети, водећи рачуна да дивизиска резерва буде у сваком моменту јачине од два батаљона и на месту односно правцу означеном у овој заповести за дивизиску резерву“.
У јутру јака магла да се ништа преко 100 – 200 метара не може да види. На положају су се чула само неколико арт. метака. Око 8 часова магла се почела да диже и штаб дивизиски пошао је на положај. Убрзо после тога спустила се магла, али није дуго трајала. У опште цело пре подне ватра је била врло слаба са обадве стране. Од француске артилерије била је пласирана само једна 12 см. батерија дугачких топова. Командир ове батерије казао је, да ће пред вече уз коректуру аероплана гађати Сович а синоћ је нашао елементе за вис Живоњу.
У 14.30 часова почела је да дејствује непријатељска батерија наспрам фронта Дунавске дивизије и уједно да обасипа наш борбени распоред. Начелник штаба је тражио одмах везу са Дунавском дивизијом и захтевао да се та непријатељска батерија ућутка. Исто тако пошто прилично дуго није могла да се добије веза са штабом 1. бригаде јер се нико није јавио скренута је пажња начелнику бригадног штаба, да посматра дејство Дунавске артилерије и да врши коректуру.
У 15 часова појавила се једна нова непријатељска тешка батерија и тукла већином позадину. Нашла је врло близу логор једне веће јединице Вардарске дивизије, који је морао да се помери.
У 15.15 часова начелник штаба 1. бригаде извештава да је дејство Дунавске артилерије врло добро. У исто време примећен је дим једне непријатељске пољске батерије и одмах је наређено да наша хаубичка батерија отвори ватру на њу. Ова непријатељска батерија врло добро је погађала нашу 1. пољску батерију, због чега је послуга морала да се уклони. Код сваког опаљеног метка ове непријатељске батерије види се дим. На исто место после извесног ћутања погађала је наша хаубичка батерија. Непријатељска батерија се ућуткала.
У 16 часова изгледа да непријатељска батерија, која туче нашу 1. пољску батерију није на месту где се појављује дим, већ се при опаљивању на једном другом месту појављује блесак. У овом моменту види се на овом новом месту и дим. Наређено је да хаубичка батерија отвори ватру на ово ново место.
У 19.35 часова командант дивизије са ОБр. 986 извештава команданта I. армије и суседне дивизије следеће:
„У току данашњег дана поглавито је вођена артилериска борба са непријатељским батеријама; пред фронтом ове дивизије данас су се са својим дејством јавиле 4 групе од којих једна са две цеви са врло велике даљине. Сваки покрет пешад. нападних колона био је укочен анфиладном ватром једне непријатељске батерије пласиране пред фронтом Дунавске дивизије негде позади села Совича. Услед овога ова дивизија у главном остала је на истим тачкама на којима је била и јуче. Извештај о губитцима послаћу накнадно, они су врло мали“.
У 22 часа примљено је наређење команданта I. армије ОБр. 1575 а које је напред у целости изнето.
На основи горње заповести командант дивизије са ОБр. 991 издао је своју заповест која гласи:
„Моравска дивизија продужиће извршење моје заповести ОБр. 980.
Напомена: Кад Флорина буде заузета и кад трупе левокрилне савезничке армије у покрету буду изишле у висину левог крила Вардарске дивизије и кад делови Дунавске дивизије буду избили ка Совичу, трупе I. армије одмах ће предузети енергичан покрет у напред. Овоме покрету треба да предходи артилериско дејство и против непријатељских утврђења испред дивизије на положајима самог граничног фронта“.
Дејство Вардарске дивизије
Ноћ 16./17. септембра прошла на миру са малим узнемиравањем од стране непријатеља услед чега се у два маха отворила пешадиска и митраљеска ватра.
Примљено је наређење команданта I. армије ОБр. 1521 да се продужи извршење наређења ОБр. 1495 исте армије.
У току дана:
У 7 часова издато је наређење команданту десне и леве колоне и артилерије са ОБр. 1428 следеће садржине:
„У духу моје заповести ОБр. 1411 од 16. септембра а према наређењу команданта I. армије ОБр. 1521 од 16. септембра наређујем да се 17. септембра настави даљи рад“.
Команданту I. армије и суседним трупама са ОБр. 1441 у 19.30 часова достављено је следеће:
„У току овога дана продужено је подилажење непријатељском положају на десну обалу Бродске реке ка линији северно од села Неокази и Воштарана. До сада је пребачено преко Бродске реке до 6 батаљона. Наши су стројеви од непријатељских ровова на 300 – 400 метара. Око 18 часова непријатељ је почео да туче са Битољског друма око к. 607 хаубичком и пољском артилеријом бок и позадину леве колоне“.
Око 22 часа непријатељ је отворио јаку пешадиску и артилериску ватру из својих ровова на наше патроле које су упућене у циљу узнемиравања непријатеља.
Овога дана 2. хаубичка батерија променила је јучерашњи положај и дошла на лево крило 1. пољског дивизиона дејствујући и даље пред фронтом 2. бригаде.
Губитци:
Погинуло: 3 редова.
Рањено: 4 каплара и 9 редова.
У материјалу: убијено 7 коња и 3 рањено.
Непријатељ је остао на својим положајима, наше трупе такође.
Од непријатељских трупа у борби су учествовали овога дана пред фронтом дивизије 23., 30. и 12. пешад. бугарски пук, а од артилерије 5 батерија разних калибара.
Стање наших трупа врло повољно; трупе су способне за даљу борбу.
Непријатељске трупе још су отпорне у борби и после до сада претрпљених губитака.
Попуна муниције, евакуација рањеника и исхрана вршена врло добро.
Утрошено муниције: пушчане 20.250, митраљеске 2.800, артилериске 683 зрна.