18. септембар, Извештаји и наређења Врховне команде

У току овога дана Врховна команда је примила ове важније извештаје:

Од команданта I. армије

ОБр. 1579 у 10.45 часова

„Левокрилна савезничка армија ни до овога тренутка није сменила пешадиске делове Коњичке дивизије чије се десно крило налази у висини с. Неокази код к. 615. Неколико пута чињени су покушаји за смену али узалуд. Потребно је што пре ово питање регулисати“.

ОБр. 1606 у 22.20 часова

„Акција на фронту армије у току 18. ов. мес. ограничена на обострану јачу и слабију артилериску, слабу пешачку ватру, због непромењеног стања код суседних армија. У току дана погинулих 10, контузованих 11; од стоке рањено 30, погинуло 11. Код Добровољачког одреда у току јучерашње борбе избачено из строја 103 војника“.

ОБр. 1607 у 22.15 часова

„По извештају капетана Готеа одржача везе између овога и штаба француско – руске армије упућена је по наређењу ђенерала Кордонијеа 57. пешад. дивизија правцем Писодери – Жегова -Тресја, те да омогући покрет одреда пуковника Боблеа, а који је задржан код с. Жегова од стране непријатеља“.

Од команданта II. армије

ОБр. 2075 у 4.50 часова

„Код ове армије у току ноћи 17./18. септембра сем местимичног привременог пушкарања и слабије артилериске ватре, ноћ прошла на миру“.

ОБр. 8520 у 14.05 часова

„Стање код ове армије до подне: сем слабије артилериске ватре није било значајнијих догађаја“.

ОБр. 2090 у 20.15 часова

„Стање на фронту ове армије у 18 часова:
Код Тимочке дивизије повремена артилериска и пешадиска ватра са обе стране. Код Шумадиске дивизије жива артилериска ватра са наше и са непријатељске стране нарочито према одсеку на Голо Било“.

Од команданта III. армије

ОБр. 2435 у 8.35 часова

„У току ноћи 17./18. септембра код Дринске дивизије непријатељ је покушао више пута, да поправља бреше на препреци од жица, али је увек потпуно спречен у томе нашом пешадиском и митраљеском ватром. На осталом делу фронта ничег од већег значаја“.

ОБр. 2449 у 17.20 часова

„Стање у 12 часова овако:
На фронту Дринске дивизије, остале су трупе ове дивизије на линији, где су синоћ избиле, десна колона на 3 – 400 метара, лева колона на 5 – 600 метара од предњих непријатељских ровова. Непријатељске батерије са Совича и Живоњских винограда тукле су унакрсном ватром леву колону, али без великог резултата. Непријатељске батерије су једна на Совичу, друга источно од Живоње; тукле су врло јаком ватром нашу артилерију на Малка Ниџе. Дејством наше артилерије ућуткане су батерије на Совичу, али нова батерија код с. Живоње није могла бити још пронађена и та туче и даље јаком ватром Малка Ниџе“.

Од Војног изасланика у Русији

ОБр. 409

„На југозападном фронту VII. армија прешла у наступање и јуче заробила 35 официра и 3.200 немачких војника и 20 митраљеза. На десној обали реке Златне Липе заробљено 15 официра и 600 турских војника“.

Од делегата ђенерала Рашића

Бр. 377

„Снаге у Добруџи стоје: 3 бугарске дивизије и 1 бригада и 2 – 3 пука милиције.
Немци: тешка артилерија и пук коњице.
Турци се не појављују.
Савезници: Румуни 4 и по дивизије.
Руси: 2 пешад. дивизије.
Дакле сем милиције стоје данас 99 батаљона савезничких према 70 бугарских. Руси доводе још снага. Од Талијана Жофр захтева још једну дивизију за Солун. Нема одговора“.

Од војног изасланика у Италији

Бр. 867

„18. септембра талијанска офанзива завршена неуспехом, напад одбијен. Губитци талијанске III. армије око 30.000. Резултат: спречено непријатељу одвајање трупа са овог фронта и приморан довести са руског фронта 31. и 16. дивизију“.

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. 5186
у 9.15 часова
ђенералу Топола и
Министру Војном

„Тековине на Кајмакчалану одржали смо. На осталом фронту без јаче промене. Наши добровољци заузели Арменохор. Флорина је синоћ заузета. Французи и Руси, тек 18. септембра предузимају озбиљан напад северно од Флорине“.

ОБр. 5187
у 9.38 часова
Команданту I. и III. армије

„Командант француско – руске армије извештава, да ће данас бити његов распоред овакав: 156. дивизија источно од пута Флорина – Битољ са штабом у Лесковцу. 157. дивизија западно од овога пута у правцу Бабе, да обиђе десно бугарско крило. Штаб команданта армије у Екшису. Командант I. армије одржаваће везу са командантом француске армије и обавештавати редовно о задатку и стању код његове армије“.

ОБр. 5205
у 15.35 часова
ђенералу Рашићу

„Јавите колико има руских трупа у Француској и када ће доћи овамо оне, које су одређене за Солун према вашој депеши“.

ОБр. 5206
Њ. Краљ. Височанству Престолонаследнику,
ђенералу Сарају,
мајору Соломону

„Стање 18. септембра у 16 часова: На целом фронту артилериска и пешадиска борба без знатнијих промена“.

ОБр. 5217
у 22 часа

„У току 18. септембра продужени су наши напади али нема промене. Око 18 часова почели смо напад на Кајмакчалан, који још није свршен“.

ОБр. 5218
у 22.15 часова
Г. Министру Војном

„Највиши врх Кајмакчалан пао је у наше руке 18. септембра у 21.30 часова“.

Српски званични извештај

„Наши напади су успешни на целом фронту. И поред очајног бугарског отпора наше храбре трупе избиле су на главни гребен Кајмакчалана, где су отеле прву непријатељску линију ровова и где се воде жучне борбе око осталих линија. При овим сјајним јуришима нашао је херојску смрт резервни капетан Милорад Ћириловић познати јунак са Гучева“.

Слични чланци: