У току овога дана Врховна команда је примила ове важније извештаје:
Од команданта I. армије
ОБр. 1644 у 6.35 часова
„Ноћу 19./20. септембра заузето село Борешница.
На другим тачкама фронта местимична пешачка и артилериска ватра без последица“.
ОБр. 1667 у 20.50 часова
„У току дана 20. тек. мес. лево крило Вардарске дивизије напредовало до близу Врбени.
На осталом делу фронта узајамна артилериска, местимично и пешачка повремена ватра. Заробљеници из 10. и 23. пука и коњице изјавили су: од Старковог Гроба на запад налазе се пукови: 10., 15., 22., 23., 30., 33., 34., 51. и 52. пешачки, 7. и 10. коњички, 8. и 18. артилериски. Наши су губитци у борби 19. ов. мес.: погинуло 4 официра, 49 подофицира и редова; рањено: 8 официра, 294 подофицира и редова; нестало: 57. подофицира и редова. Вероватно остали на бојишту рањени: имена официра доставиће се депешом“.
Од команданта II. армије
ОБр. 2124 у 5 часова
„Осим повремене артилериске ватре и местимичног слабог пушкарања, ноћ 19./20. септембра прошла без значајнијих догађаја“.
ОБр. 2112 у 15.50 часова
„Стање код ове армије у 12 часова:
Дејством наше артилерије и наступањем наших јачих извиђачких одељења је изазвана јача артилериска ватра и пешадиска ватра са свију непријатељских положаја. Том приликом је констатовано, да су непријатељски положаји сада поседнути у главном са истом снагом, која је била и раније“.
ОБр. 2115 у 16.40 часова
„Ситуација у 15 часова неизмењена, сем што је непријатељ интензивном артилериском ватром тукао Катунац и Пожарску косу“.
ОБр. 2129 у 1035 часова
„Слаба артилериска ватра која је јутрос почела прекинута је услед јаке магле. Иначе ништа ново“.
ОБр. 2140 у 20.20 часова
„Стање код ове армије у 18 часова:
Код Тимочке дивизије: од стране непријатеља избачено неколико артилериских зрна у правцу наших делова северно и североисточно од Фуштани без резултата. Иначе осим патролних пушкарања није било акције. Извиђачка одељења и патроле су утврдиле, да је код непријатеља на првој линији стање непромењено. Код Шумадиске дивизије према Голом Билу затишје. На осталом делу обострана пешачка, митраљеска и артилериска ватра. Јака магла отежавала је коректуру ватре“.
ОБр. 2134 у 17.30 часова
„Данас, 20. ов. мес. предали су се код Зборског 2 бугарска војника из 24. пука, који су изјавили следеће: „Да је један батаљон 24. пешадиског пука на јужним падинама Преслапа код Зборског и треће Зборске косе. Други батаљон тога пука на Преслапу а остала два негде западно од Преслапа. Да су десно (западно) од њиховог пука 29. и 32. пешад. пук а лево (источно) 45. пешад. пук; да је њихов батаљон пре десетак дана сменио на јужној падини Преслапа батаљон 58. пешад. пука, који је упућен назад у западном правцу. Да на Преслапу имају 2 пољске батерије, једну брдску батерију а на Кожуху 4 брдска топа од којих је један демонтован нашом артилеријом. Да се међу њиховим војницима говорило, да ће Бугари данас извршити напад у правцу Битољ -Острово, и да се надају да ће на Битољски фронт доћи две немачке и једна турска дивизија“.
ОБр. 2131 у 17.10 часова
„У току јучерашњег дана, 19. ов. мес. и ноћу 18./19. овог месеца губитци су код Шумадиске дивизије: погинули: 1 каплар и 2 редова; рањено: резервни пешад. капетан I кл. Милован М. Недељковић, активни арт. капетан II кл. Боривоје Јоксимовић, 5 подофицира, 3 каплара и 13 редова. Од ових губитака: 1 редов погинуо и капетан I кл. Милован Недељковић и 1 редов рањен од наше бомбе која је прсла у бацању Азеном“.
ОБр. 2118 у 17.10 часова
„Код Тимочке дивизије губитци у току дана 19. овог месеца:
Погинули: активни пешад. ппоручник Боривоје М. Наумовић и 1 наредник.
Рањени: активни пешад. капетан I кл. Аћим А. Парезановић, резервни пешад. ппоручник Цветко Ст. Анђелковић и два војника.
Контузовани: активни пешад. ппоручник Сабијан Сулејмановић и 3 војника“.
Од команданта III. армије
ОБр. 2511 у 9.55 часова
„У току ноћи 19./20. септембра стање овако:
Код Дринске дивизије стање непромењено.
Лако су одбијени слаби непријатељски контра напади против левог крила леве колоне. У борби на Кајмакчалану од 18. ов. мес. заплењена су два митраљеза, повећи број пушака, пионирског алата и остале спреме. Код Дунавске дивизије, у току ноћи вођена је јака пешад. и митраљеска борба у којој су учествовали хазен мерзери и рововска оруђа. Десна колона налази се сада на 100 – 200 метара испред главне одбранбене непријатељске линије. Лева колона је на 300 – 400 метара од непријатељске главне линије у висини десне колоне. У току данашњег дана дивизија ће продужити напад“.
ОБр. 2523 у 16.37 часова
„Стање на фронту ове армије данас у току пре подне:
Код Дринске дивизије повремено пушкарање. Један заробљени бугарски војник изјавио је, да је 4. батаљон 38. пука дошао као појачање трупа на Кајмакчалану. Код Дунавске дивизије: Обострана артилериска ватра. Наше трупе налазе се на заузетим деловима. У току ноћи 19./20. септембра заробљено је 35 бугарских војника из 10. пука, међу којима један официр лако рањен. Један тешко рањен. Бугарски официр остао је на положају. По изјави заробљеника 56. резервни пук налази се на источном делу Совичких положаја, а два батаљона 10. пука на западном“.
ОБр. 2530 у 20.05 часова
„Стање данас у 18 часова:
Код Дринске дивизије непромењено. Артилерија реперише терен. Код Дунавске дивизије слаба пешадиска и јака артилериска ватра од 15.30 до 16 часова наша артилерија бомбардовала је непријатељске положаје, после чега је лево крило десне колоне 13. пук предузело напад против непријатељских ровова испред препрека од жице. Извештај о резултату још није добивен“.
ОБр. 2531 у 20.20 часова
„Сутра, 21. овог месеца наредио сам напад на непријатеља и то Дринска дивизија да потпуно овлада Кајмакчаланом и Старковим Зубом, а потом да продужи напад на Старков Гроб; Дунавска дивизија напада главном снагом Џаулу на Совичком положају. Одред Дринске дивизије за осигурање десног бока да дејствује у правцу Доброг Поља и олакша левом крилу Шумадиске дивизије да овлада гребеном. Почетак напада у 6.30 часова“.
Од ађутанта Њ. В. Краља
„Актом од 19. IX тек. године:
Према наређењу Њ. Кр. Височанства Престолонаследника наређено је, да ескадрон Краљеве Гарде, који је до сада био у саставу I. армије, дође у састав Команде Краљеве Гарде у логор Њ. Кр. Височанства Престолонаследника код Острова“.
Од Војног изасланика у Русији
Бр. 411 у 12.18 часова
„У вези депеше Министра Војног Бр. 100 и моје депеше Бр. 337, данас ми Цар саопштио, да је ђенерал Жофр, пристао послати још једну руску бригаду у Солун те да се тамо образује једна руска цела дивизија. Та бригада је отпутовала и први ешелон већ је стигао у Француску. Вероватно, да ће том дивизијом командовати ђенерал Дитрикс. Ђенерал Живковић представио се цару и данас отпутовао за Одесу; примљен је врло срдачно“.
ОБр. 415
„Руска Врховна команда донела решење да се формира и друга Српска Добровољачка дивизија, која ће са првом дивизијом образовати корпус. Образовање друге дивизије Врховна команда мотивисала је досадашњим одличним држањем официра и војника прве дивизије у Добруџи. Овде желе да друга дивизија буде образована од јужних Словена, а поглавито Срба; ако буде потребно придаће се један чешки пук. Сви досадашњи пројекти нашег Посланства о образовању дивизије од Чеха и Словака нису се могли усвојити из више разлога.
Ради ургирања послова које треба да свршава Министарство и Ђенералштаб, Начелник штаба Врховне команде шаље мене у Петроград са својеручним писмом.
У исто време формира ће потребну руску артилерију за нашу другу дивизију.
Држим, да ће ова дизизија бити готова кроз 5 – 6 недеља.
Ђенерал Живковић учинио овде врло добру импресију“.
Од делегата ђенерала Рашића
№ 379 у 5.10 часова
„У Француској има само једна руска бригада.
Требале су временом доћи још четири. Од ових једна је већ 9 дана на путу. Наређено да продужи за Солун. Остале три вероватно ићи ће кроз Русију на југ. За ове три постоји и нарочити захтев од Алексијева, да остану тамо. Молим, да задржите ово само за себе. Није сигурно да ће се руска бригада са француског фронта тамо слати. У своје време јавићу. Св. № 5205“.
Од делегата капетана Јовичића
„Ситуација на Енглеском – Солунском фронту на дан 20. септембра:
Уобичајена артилериска ватра на оба наша фронта. Нема никаквих важних промена“.
Наређења (извештаји) Врховне команде
ОБр. 5268 актом
Команданту I. армије
„Војводи Јовану Бабунском издао сам наређење да почне слати поједина одељења из своје чете у Маћедонију у позадину непријатеља док се цела постепено не пребаци. Молим наредите, да се цела његова чета обучи у употреби експлозива при којој од инжињерских јединица ваше армије и да се сви људи при поласку снабду са по једним кг. експлозива и потребним прибором за паљење. Исто тако снабдети ове људе при поласку и са потребним пексимитом и конзервом. Прва чета од десетак људи треба да пође у најкраћем времену чим се буде отворио пут или западно за Корчу, одакле би се даље чета пребацила између језера или евентуално и западно од Охридског језера. Молим оставите слободу војводи Бабунском у избору дана поласка, састава појединих четица и правца њиховог кретања“.
ОБр. 5288
Команданту I., II. и III. армије,
ђенералу Сарају и Милну и
свима Војним изасланицима овде
„Стање 19. септембра:
II. армија – Борбе без важнијих измена.
III. армији – Консолидовано је освојено земљиште на Кајмакчалану, где је у 4.30 часова одбијен један јак бугарски контра напад. Примећено је да бугарске трупе одлазе са Старковог Гроба за Кајмакчалан.
Ка Старковом Гробу наше трупе успешно наступају под борбом и дошле су у непосредну близину главног гребена.
I. армија – На десној обали Брода борбе без важнијих промена.
На крајњем левом крилу код с. Борешнице, сменом Коњичке дивизије од Француза, изазвана је борба са Бугарима, који су у два маха нападали. Први напад је трајао од 11.30 до 14 часова, а други од 16 до 18.30 часова. Борбе су биле врло јаке, али су непријатељски губитци знатно већи од наших и напади су одбијени. По исказима заробљеника у нападу су узели удела делови пукова 10., 23., 33. и 34. са два ескадрона коњице од којих је један потпуно уништен нашом ватром, при чему је и командир ескадрона погинуо“.
ОБр. 5304
у 15.20 часова
Команданту I. армије
„Граница између зоне дејства I. армије и француске армије одређена је: железничка пруга од Екшиса до железничке станице Бањица, па друмом железничка станица Бањица – Д. Врбени и даље на север железничка пруга. Пут железничка станица Бањица – Д. Врбени припада француској армији“.
ОБр. 5307
Ђенералу Топала,
Министру Војном и
војним изасланицима
„Стање 20. септембра у 16 часова:
Наши напади продужују се на целом фронту а поглавито на фронту III. и I. армије. Покривено време омета нашу артилериску ватру. У јучерашњим борбама на Кајмакчалану запленили смо два митраљеза“.
ОБр. 5315
Војном изасланику – Париз
„Француски листови не штампају наше званичне комунике-е. Обавестите се на надлежном месту да ли би они били штампани ако их Врховна команда шаље вама сваки дан и ви их предајете Хавасовој агенцији ради растурања по Француској и Иностранству. Што пре јавите резултат. Ангажујте посланика и ђенерала Рашића да се наши комуникеи слободно штампају, јер изгледа, да се то омета у Паризу“.
ОБр. 5318
Команданту I., II. и III. армије
„Једна нова француска пешад. бригада искрцана је у Солуну. Она је састављена од 2 колонијална пука. Очекују се нова француска појачања. Руси, који су искрцани пре два дана припадају овој бригади, која је одавно почела да стиже у Солун. Једна нова руска бригада доћи ће из Француске у Солун. Воде се преговори, да у Солун дође још једна талијанска дивизија. Енглеска појачања, која стижу у Солун служе само за попуну овдашњих трупа. Није познато, да ли ће долазити нове трупе. Грчке револуционарне трупе послате су на Струму на енглески сектор. Есад пашин одред одлази ка Корчи. Поред својих трупа у Добруџи, за које вам је већ јављено, Руси су тамо послали још једну дивизију, која је стигла 19. овог месеца. Још 3 руске бригаде које су биле намењене за Француску послаће се против Бугара. Румуни су ојачали своје трупе у Добруџи са две дивизије и очекује се и прелаз Румуна преко Дунава у пределу Лом Паланке. Од немачких трупа у Бугарској изгледа да има делова 108. дивизије, која је до сада била на руском фронту код Вилне. Успех Бугаро – Немачки код Туртукана приписује се поглавито факту, што су тамошње румунске трупе биле састављене из становништва Добруџе, који су највећим делом Бугари и Турци, па су се нарочито предавали. Говори се, да у Добруџи има и турских трупа, али оне још нису са сигурношћу констатоване. Част ми је послати вам ове податке, који су строго поверљиве природе, али могу бити саопштени вашим командантима“.
Српски званичан извештај
„19. септембра продужени су наши напади на целом фронту са пуним успехом. Бугарски покушаји да поврате Кајмакчалан пропали су. Ту смо заробили преко 50 бугарских војника. У околини Флорине нанели смо Бугарима огромне губитке и уништили нашом ватром цео један ескадрон заједно са командиром“.