У току овога дана Врховна команда је примила ове важније извештаје:
Од команданта I. армије
ОБр. 1872 у 6.25 часова
„На фронту армије у току ноћи 20./21. септембра мирно.
Француске трупе отпочеће ноћас смену трупа Коњичке дивизије“.
ОБр. 1694 у 14.50 часова
„Остала несмењена два вода због недостатка француских трупа. Биће они смењени ноћу 21./22. ов. месеца. Артилерија послата“.
ОБр. 1700 у 21.07 часова
„У току дана 21. септембра безначајна ретка артилериска и пешадиска ватра на фронту армије“.
ОБр. 1692 У 21.15 часова
„Пошто су трупе Коњичке дивизије смењене француским трупама, то је командант армије под данашњим наредио:
1) Да сутра 22. ов. мес. у подне престану дејствовати одреди пуковника Васића и ппуковника Мијушковића и официри њихових штабова, да се врате у своје команде.
2) Да се 3. батаљон 14. пешад. пука врати у своју команду.
3) Да Добровољачки одред остане под непосредном командом команданта Коњичке дивизије и батаљон Срба добровољаца под непосредном командом команданта ове армије и да се вод Дебанжове артилерије задржи до даљег наређења“.
Од команданта II. армије
ОБр. 2148 у 4.20 часова
„Ноћ 20./21. септембра прошла на миру“.
ОБр. 2155 у 15.35 часова
„Од јутрос веома јака артилериска ватра с обе стране. Због врло густе магле у 11.15 часова један непријатељски батаљон код Зборског покушао је, да под заштитом своје артилерије а користећи се маглом изврши напад против левог крила Тимочке дивизије али је брзо принуђен нашом артилериском и пешадиском ватром, да се врати у своје ровове“.
ОБр. 2162 у 16.25 часова
„Према извештају команданта Тимочке дивизије јутрос се предао још један војник из 24. бугарског пешад. пука поред оне двојице за које је јављено под ОБр. 2134 од 20. ов. мес. На саслушању код команданта дивизије сва тројица су изјавили, да би се велики број војника предао само кад би били уверени, да ће им овамо бити поштеђен живот па би зато радо читали цедуље, које би им се у том смислу бациле са аероплана. С тога у вези моје представке ОБр. 1800 од 8. ов. мес. молим, да ми се пошаље повећи број оваквих цедуљица на бугарском језику ради бацања на непријатељске положаје помоћу аеропланске ескадриле ове армије“.
ОБр. 2168 у 20.15 часова
„Ситуација од 12 – 18 часова код ове армије непромењена је. Сем слабе повремене артилериске и пешадиске ватре није било ничег значајнијег“.
Од команданта III. армије
ОБр. 2539 у 7.30 часова
„Ноћ 20./21. септембра прошла без значајнијих догађаја. Било је само повремено пушкарање и ретка артилериска ватра“.
ОБр. 2541 у 11.55 часова
„Командант Дунавске дивизије са ОБр. 910 јавља:
По исказу заробљеника непријатељ очекује појачање од пукова, који су до сада били код Драме и Сереза а који су смењени турским трупама. Један заробљеник изјављује, да су командант I. армије, 8. дивизије и 1. бригаде те дивизије смењени; не зна који су нови“.
ОБр. 2544 у 13.50 часова
„Командант Дринске дивизије са ОБр. 2407 јавља:
20. овог месеца заробљен је код десне колоне ове дивизије један бугарски војник из 33. пука. На кратком саслушању код команданта батаљона изјавио је: Да је 4. батаљон његовог пука дошао пре три дана на Кајмакчалан, не зна где су остали батаљони његовог пука. Цела 9. дивизија дошла је да смени 3. дивизију; остала 3 пешад. пука кадровска 9. дивизије сад се одмарају иза Кајмакчалана у долини Црне реке; два резервна пука 9. дивизије остала су у Битољу“.
ОБр. 2547 у 22.35 часова
„Стање у току 21. овог месеца непромењено“.
Наређења (извештаји) Врховне команде
ОБр. 5341
у 11.45 часова
Ђенералу Топола,
г. Министру Војном
„20. септембра и ноћу 20./21. није било важнијих промена. До сада утврђено да су као појачање на Битољски фронт дошли 33. и 34. бугарски пукови из 9. дивизије. I. армија имала 19. ов. мес. 412 људи избачених из строја. III. армија запленила 2 митраљеза, доста пушака и осталог материјала и заробила – 2 официра и 35 војника. Француски фронт иде одмах северно од пута Флорина – Писодери. Лево крило је на Малој Преспи код с. Линка. 21. III. армија напада одсудан фронт Кајмакчалан – Старков Гроб“.
ОБр. 5341
Команданту I., II., III. армије,
ђенералу Сарају, Милну и
свима војним изасланицима
„II. армија – Није било важнијих догађаја. Код Зборског предала су се 2 бугарска војника из 24. пука, који се налази на Преслапу. Ови изјављују, да је западно од њиховог пука 32. и 29. пук, а источно 45. Један батаљон 24. пука сменио је пре неки дан на јужној падини Преслапа један батаљон 58. пука, који је отишао у назад и у западном правцу. Најзад они су изјавили да ће Бугари да нападну 20. септембра у правцу Битољ – Острово и да се надају, да ће на Битољски фронт доћи две немачке и једна бугарска дивизија.
III. армија – Артилериска борба и напредовање наше пешадије на десној обали реке Брода. Поред два митраљеза које смо запленили на Кајмакчалану пало је у наше руке и доста пушака и осталог ратног материјала.
На Старковом Гробу заробили смо два бугарска официра и 35 војника из 10. пука.
По изјави заробљеника на источном делу Совичких положаја налази се 56. пук, а на западном 2 батаљона 10. пука; четири батаљона 33. пука отишло је као појачање Кајмакчалану.
I. армија – Вардарска дивизија напредовала је до близу с. Д. Врбени. На осталом фронту артилериска и пешадиска ватра.
Има заробљеника из 10. и 23. пешад. пука и из коњице. Они су изјавили да се поред већ познатих пукова налази јужно од Битоља и 22. пешадиски пук.
Смена Коњичке дивизије француским трупама отпочела је ноћу 20./21. септембра.
Француско – руске трупе налазе се северно од линије Флорина – Писодери, са наслоном левог крила на Малу Преспу код с. Линк. Манастир Свети Марко је у бугарским рукама“.
ОБр. 5343
у 11.45 часова
Команданту I. армије
„Јавите ми, је ли ђенерал Кордоније сменио трупе Коњичке дивизије и је ли послао 2 топа 105 мм. за Кајмакчалан“.
ОБр. 5355
„II. армија – Један бугарски батаљон покушао је напад код с. Зборског али је лако одбијен. III. и I. армија – Артилериска борба без јаче пешадиске акције. Рђаво време омета артилериску припрему. III. армија има нових 50 заробљеника“.
ОБр. 5366
у 22.50 часова
Ђенералу Топола,
г. Министру Војном
„У току 21. септембра није било значајнијих промена. Рђаво време ометало је артилериску припрему, те одсудни напади нису вршени“.
ОБр. 5324
„Врховна команда извештава да је од Краљевске владе добила депешу: Краљевска Влада осећа се срећном што може честитати јуначким синовима нашега Подриња на храбро заслуженој срећи, да Дринска дивизија прва стане ногом на своју земљу наше миле Отаџбине. Клања се палим жртвама, захваљује свима на учињеним напорима и жели им да што пре однесу слободу своме лепом завичају“.
Српски званични извештај
„20.септембра продужени су наши напади на непријатеља са успехом. На Кајмакчалану запленили смо 2 митраљеза, доста пушака и остале спреме. У току дана заробили смо 2 официра и око 40 бугарских војника“.