23. септембар, Извештаји и наређења Врховне команде

У току овога дана Врховна команда примила је ове важније извештаје:

Од команданта I. армије

ОБр. 1728 у 4 часа

„Ноћ 22./23. септембра прошла на миру“.

ОБр. 1755 у 23.50 часова

„У току 23. ов. мес. јача артилериска ватра на непријатеља пред фронтом армије и пред фронтом Дунавске дивизије. Пешадиска акција из познатих разлога није била. Непријатељска артилерија данас ништа активнија него јуче“.

Од команданта II. армије

ОБр. 2208 у 5 часова

„Сем местимичне и ретке артилериске и повремене пушчане ватре ноћ 22./23. прошла на миру“.

ОБр. 2110 у 13 часова

„У 12 часова стање код ове армије непромењено“.

ОБр. 2217 у 15.40 часова

„Стање код ове армије:
Код Тимочке дивизије: артилерија десне колоне повременом ватром дејствовала на непријатељске делове пред собом у циљу извиђања и узнемиравања. Јутрос се предао један непријатељски војник из 24. пука.
Код Шумадиске дивизије затишје. Наређено је артилерији, да дејствује против Доброг Поља“.

Од команданта III. армије

ОБр. 2611 у 12.10 часова

„Молим за дејство, да приликом напада трупа ове дивизије на непријатеља нападају и остале српске армије као и француско – руска армија, да би се онемогућило непријатељу, да маневрује својим резервама. Исто тако молим, да Савезничке војске на осталим фронтовима, притисну јаче непријатеља како би онемогућили непријатељу, да из Драме, Сереза и Вардарске долине шаљу појачања ка Битољу“.

ОБр. 2623 у 17 часова

„Стање до 12 часова: Код Дринске дивизије пешадија у свом нападу пришла на блиско одстојање тако да наша артилерија не може да туче непријатељску пешадију, већ туче позадину. Продужава се упорна пешадиска борба, пушчаном и митраљеском ватром и бомбама. Код Дунавске дивизије нема промене“.

ОБр. 2630 у 23.55 часова

„Саобразно наређењу Врховне команде ОБр. 5412 наредио сам за 23. ов. мес. напад на непријатеља. Почетак припреме напада у 7 часова а пешадије наредићу накнадно“.

ОБр. 2616 у 19.20 часова

„Три бугарска бегунца из 10. пука, који су се предали јуче изјавили су, да је дошла 9. дивизија као појачање на Битољски фронт и да су им официри говорили, да ће доћи и 10. дивизија“.

ОБр. 2696 у 23.10 часова

„Код Дринске дивизије: Пешадија ове дивизије помагана јаком артилериском ватром савлађујући упорни непријатељски отпор напредовала је 2 – 300 метара. Непријатељ држи северну ивицу Кајмакчалана и утврдио се на тој линији на брзу руку. По густини поседнутих ровова несумњиво се ојачао. Око 10 часова непријатељ је покушао један напад против леве нападне колоне, који је лако одбијен.
Код Дунавске дивизије: Пешадија ове дивизије уз озбиљну помоћ артилерије приближила се непријатељској главној линији ровова. Нарочито је осетно напредовала пешадија десне колоне, која је избила у висини суседних трупа. Непријатељ је давао јак отпор и његова је артилерија била врло активна“.

Од делегата капетана Јовичића

„Ситуација на енглеском фронту на дан 21. тек. месеца:
Дојрански фронт: Извршили смо препад на три места у току прошле ноћи на непријатељске ровове. Том приликом утврђено је, да су исти јако поседнути.
Струмички фронт: Једна наша јача патрола вршила је испад на непријатељско утврђивање код Кормјанског моста. Погинуло је 6 Бугара и рањен је већи број. Време је било неподесно за летење. У току јучерашњег дана наши хидроплани бацили су бомбе с успехом на непријатељску комору код Драме“.

Од капетана Француза Декре

Из штаба Савезничке војске телефоном:
У 20.15 часова јавља: „Данас по подне Енглези на Струми предузели су два напада. Резултат још непознат. Средња активност артилерије у области Дојрана. На десној обали Вардара двобој тешке артилерије. Један наш пук између Флорине и Арменско напредовао је мало ка к. 916. Одред Писодери јако нападнут јуче и данас морао је да повије мало своје лево крило ка манастиру Тројица. Наређено је, да све француско – руске трупе предузму сутра напад једновремено са Србима“.

Од војног изасланика у Атини

Бр. 123

„Разговарајући са појединим официрима и људима о ситуацији у Грчкој, добио сам овај утисак: Да Грчка не мисли излазити још из неутралности из ових разлога:
1) Грчка у садашњим приликама не може мобилисати више од три корпуса, јер су 2 готово дезорганизована, а то је око 100 а највише 120.000 људи. Мобилизација и концентрација
као и спрема за операције трајала би највише 2 и по до 3 месеца.
2) Они верују да ђенерал Сарај не може предузети успешну офанзиву, јер нема довољно снаге. Појачања која долазе у Солун нису довољна ни да попуне губитак које трупе имају у борбама и услед болести.
3) Да се утицај руско – румунски са севера неће тако брзо осетити, јер Руси нису послали 200.000 људи колико су обећали и не верују, да ће их моћи брзо послати.
4) Да ће Немачка наћи начина да пошаље 100 – 120.000 на Балкан који ће бити у стању зауставити савезничку офанзиву за дуже време, према чему и грчких 100 – 120.000 који не могу одмах бити готови, не би могли учинити озбиљан преокрет у операцијама на Балкану у корист нашу.
Они тврде да имају уверење и извештаје да је Фалкенхајн смењен, што се није слагао са Хиндербургом, који сматра да треба пошто – пото послати појачања Бугарској, јер је за све њих веза са Турском животно питање, а на тај ће начин и најбоље помоћи Аустро – Угарској“.

Од делегата ђенерала Рашића

Бр. 390 у 22.45 часова

„По последњим сређеним податцима на Балканском војишту снаге стоје овако: Бугари 250 батаљона активних, 80 маршевних и милиц. батаљона; немачких 13; свега 343. Савезници на Дунаву сад имају 173 батаљона; долази појачање: руско 48 батаљона и румунско 18 батаљона. На Солунском фронту сада има батаљона 203. Отишла већ помоћ: француска 6, руска 8, талијанска 6, рачунајте и грчки један батаљон. Свега савезници 463. Наша је надмоћност без обзира на бугарску милицију која је утрошена за окупацију и износи 120 батаљона. Од артилерије послато ових дана на Солун: 3 дивизиона 120 мм.; 1 дивизион 75 мм. и 2 колонијална батаљона за израду путева“.

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. 5412
у 10.45 часова
Команданту I., II. и III. армије

„Има се података да непријатељ упућује појачања на Битољски фронт. С тога је потребно, да се започете операције у духу ранијих наређења што пре доврше, пре него што непријатељ успе, да увуче у борбу већи број нових свежих трупа.

Наређујем:

1) Командант III. армије уложиће све силе, да што пре потпуно овлада Кајмакчаланом и Старковим Гробом.
2) Командант I. армије предузеће енергичну акцију за овлађивање десне обале р. Брода, помажући рад III. армије и држећи везу са француским трупама.
3) Командант II. армије продужиће притисак на непријатеља на фронту те армије у духу наређења ОБр. 1578 од 18. тек. месеца.
4) О пријему наређења одговорити депешом.
Под ОБр. 5412 предње наређење послато је ђенералу Сарају са молбом, да нареди команданту левокрилне савезничке армије, да предузме акцију у сагласности са акцијом српских армија“.

ОБр. 5413
у 11.20 часова
Ђенералу Топола,
Министру Војном

„Ноћ 22./23. септембра код I. и II. армије ништа ново.
Напади III. армије на северозападни део Кајмакчалана и Старков Гроб нису довели до решења. Продужиће се сутра, када ће нападати и Французи и Руси код Флорине“.

ОБр. 5413
Команданту I., II. и III. армије,
ђенералу Сарају, Милну и
свима војним изасланицима

Стање 22. септембра:
II. армија – Артилериска и пешадиска борба без значајних промена.
Скоро половина непријатељских артилериских зрна не експлодирају.
Предали су се један подофицир и десет војника из 24. бугарског пука, код с. Зборског. Они су изјавили да се батаљон 58. пука, који је пре њих био на том фронту, побунио, те је због тога смењен од 24. пука.
На Ветернику је заробљен један бугарски војник из 29. пука, а на Пожарским положајима три бугарска војника из 11. пука, који је на Кајмакчалану.
III. армија – Дринска дивизија нападала је непријатеља, који се налази на северозападном делу Кајмакчалана. Наше нападне колоне су на 50 – 100 метара од бугарских ровова. Непријатељ је врло упоран. Напад се продужује и 23. септембра.
Дунавска дивизија – Артилериска и пешадиска ватра без промене.
I. армија – Слаба артилериска и пешадиска ватра.
На савезничком фронту артилериска ватра и борбе предњих делова. Талијани су изгубили Пробој и том приликом једна чета им је заробљена.
Француско – руски фронт на правцу Флорине води гребеном северно од друма Флорина -Писодери, па на Чечево и северно од села Топли.

Распоред непријатеља

Према II. армији – цела 3. дивизија, сем 11. пука и једног батаљона 46. пука.
Према III. армији – 11. пук и један батаљон 46. пука из 3. дивизије; 56., 55. и 10. пук из 8. дивизије и један батаљон 33. пука из 9. дивизије.
Према I. армији – 30., 12. и део 23. пука из 8. дивизије.
Према Французима и Русима главнина 23. пука из 8. дивизије; 15., 51. и 52. пук из 6. дивизије и главнина 33. пука из 9. дивизије.
34. пук из 9. дивизије за кога се чује да је дошао на Битољски фронт, није још нигде констатован. Исто тако нема потврде ни за 57. и 58. пук, за које се чуло да ће доћи код Кајмакчалана.

ОБр. 5424
у 15.30 часова
Команданту I., II. и III. армије

„У вези наређења ОБр. 5412 од данашњег и командант француско – руске армије предузеће енергичнији напад на своме фронту“.

ОБр. 5431

„Стање 23. септембра у 16 часова:
II. армија – Артилерија левог крила дејствује у правцу Доброг Поља ради кооперисања Дринској дивизији при нападу на Кајмакчалан.
III. армија – Дринска дивизија продужава напад на северозападни део Кајмакчалана, где се води поглавито борба ручним бомбама и где непријатељ даје јак отпор. Наша артилерија морала је продужити путању и гађа непријатељу позадину. Дунавска дивизија напада на свом фронту. Јаче промене нема.
I. армија – Артилериска борба без значајнијих промена“.

ОБр. 5432
у 17.50 часова
Команданту III. армије

„Наређено је том команданту са ОБр. 5044, 5083 и Обр. 5232 енергично извођење напада. Из извештаја ОБр. 2612 од данас види се, да је командант обуставио напад услед немања артилериске муниције. Командант ће ми одговорити зашто није благовремено известио, да је недостатак муниције код те армије толико велики, да је због истог морао напад обуставити. Овај се командантов поступак штетно одзива и на рад осталих армија и омета намере Врховне команде. Из прегледа утрошка муниције види се, да је та армија утрошила 22. тек. мес. 7.744 зрна разне врсте, а поред тога 910 бомби.
Овај број утрошених зрна одговара утрошку муниције у једној одсудној борби. Према томе нека командант извести у којој је цељи оволика муниција утрошена и са каквим резултатом“.

Српски званичан извештај

„22. септембра сем локалних борби није било важних догађаја на фронту. Заробили смо 15 бугарских војника“.

Слични чланци: