У току ноћи 22./23. септембра било је мирно о чему је извештена са ОБр. 1728 Врховна команда.
У току дана код Моравске дивизије јавиле се 2 непријатељске артилериске групе. Наша артилерија дејствовала у правцу тих група и на непријатељске стрељачке ровове. На осталом делу фронта обострана артилериска ватра.
Пешадиске акције није било.
Непријатељска артилерија била данас нешто активнија него јуче.
У 11.30 часова III. армија јавља телефоном, да је наређено Дунавској, да јаче притисне на своме фронту, те командант армије моли, да то учини и I. армија, а и II. армија је умољена. Ја то учиних на своме фронту.
Одмах телефоном наређено Моравској и Вардарској, да дејством што јаче артилериске ватре против свих непријатељских батерија, које су до сада сметале раду Дунаваца, олакшају Дунавској. У 13.45 часова Моравска јавља, да је по овоме наређењу поступљено, али да се пешадија није кренула, јер би имала много жртава, ако би покушала избити на гребен. Код Дунавске не види се ни један војник ни наш ни бугарски. Непријатељска артилерија сконцентрисала је своју ватру на десно крило Дунавске. Сваки покрет артилерије и трупа Моравске био би јако изложен бочној ватри од Совичских коса и Старковог Гроба, да би се ипак морале вратити назад. Десно крило Дунавске кренуло мало напред, али њено лево крило још стоји у месту.
У 16.50 часова Моравска телефоном моли, да се дозволи, да се Дунавској позајми једна брдска Данглисова батерија и једна пољска батерија, до момента док не падне Совички положај. Одговорено, да командант армије нема ништа против тога, ако командант Моравске гарантује за сигурност свога фронта.
На тај начин Дунавска данас се приближила непријатељској главној линији ровова, али непријатељ који се несумњиво појачао, давао врло јак отпор, уз врло велику активност његове артилерије.
Врховна команда депешом ОБр. 5412 у 10.45 часова наређује:
„Има се података, да непријатељ упућује појачања на Битољски фронт.
С тога је потребно, да се започете операције у духу ранијих наређења што пре доврше, пре него што непријатељ успе да увуче у борбу већи број нових свежих трупа.
Наређујем:
1) Командант III. армије уложиће све силе, да што пре потпуно овлада Кајмакчаланом и Старковим Гробом.
2) Командант I. армије предузеће енергичну акцију за овлађивање десне обале реке Брода, помажући рад III. армије и држећи везу са француским трупама.
3) Командант II. армије продужиће притисак на непријатеља на фронту те армије у духу наређења ОБр. 5178 од 18. тек. месеца.
4) О пријему наређења одговорити депешом“.
Командант армије са ОБр. 1740 наређује:
„Сутра 24. тек. мес. армија ће предузети напад на непријатеља испред свога фронта и то правцима одређеним мојом наредбом ОБр. 1495.
Коњичка дивизија као армиска резерва у општем покрету у потребним степенима креће се од Забрдана просторијом између с. Воштарана и с. Неокази ка к. 735.
Општем нападу има претходити бомбардовање непријатељских положаја и његових батерија, које има отпочети у 7 часова јутра.
По довољном и успешном бомбардовању има се предузети општи напад, али не раније од 9 часова јутро. Водити тачно рачуна о стварној ситуацији испред овога фронта оба команданта дивизије предње линије једновремено и договорно предузимају напад пешадијом, одржавајући стално везу са суседним дивизијама.
Комуникације и магацини по досадашњем. И у овој прилици препоручујем командантима трајно узајамно обавештавање и потпомагање.
Деснокрилна артилериска група општега фронта поред осталог обратиће нарочиту пажњу на евентуалну појаву јаче артилерије непријатељске од југозападне падине Старковог Гроба, неутралишући је.
Напомена: У горе речено време отпочеће акцију наша III. армија и левокрилна Француска дивизија.
Са јаком вером и надом у Бога напред јунаци!
Штаб армије у Баници.
Одговорити одмах о пријему ове наредбе“.
Врховна команда депешом ОБр. 5424 у 15.40 часова доставља:
„У вези наређења ОБр. 5412 од данашњега и командант француско – руске армије предузеће енергичнији напад на своме фронту“.
Командант инжињерије I. армије актом ИБр. 2465 од 22. тек. мес. доставља акт команданта Моравске ОБр. 1016 од 20. тек. мес. којим доставља следећи извештај команданта 16. пука:
„Водник митраљеског одељења 1. батаљона овога пука од једног мештанина познаника још из 1912. године, када је у овом селу био командир страже, дознао је следеће:
а) Два тешка бугарска топа налазе се између Совича и Живоње на Петорачкој стени (то су стене западно од Совича облика зупчастога, личе на стогове).
б) На Старковом Гробу један топ истога калибра.
в) Од Сливице до Буфа имају ред ровова са жицом.
г) Код с. Брода имају ровове са жицом.
д) Од Егри до Букова имају два реда ровова са жицом.
ђ) Код с. Букри начинили су мост и ров са жицом.
е) Код Кенали имају ровове са жицом.
ж) За одступање имају код с. Букри спроводнице под брдом.
з) Код с. Брода начинили су 2 моста.
и) Код Бача имају један мост.
ј) Код с. Добровени начинили су два моста“.
Командант Моравске депешом ОБр. 1073 у 18.25 часова доставља, да би без уштрба за сигурност положаја, који сада држи дивизија, могао у циљу заузимања Совичке косе, команданту Дунавске упутити једну Данглисову брдску батерију, један вод пољске артилерије и један вод хаубица.
Са ОБр. 1774 ово одобрено.
Командант Моравске депешом ОБр. 1075 у 20.10 часова моли за дејство, да се у састав дивизије понова врате: 3. пешад. пук, 1 батаљон 2. пешад. пука, један брдски дивизион и сразмеран део профијантске колоне, који су при смени ове дивизије трупама 122. Француске дивизије остали на положајима код с. Купе и с. Ошина.
Командант III. армије депешом ОБр. 2629 у 20.45 часова извештава, да су три бугарска војника из 10. пука, који су се предали Дунавској изјавили, да Бугари због јаке артилериске ватре преко дана имају у рововима само осматраче, а све војнике држе у пасивним заклонима позади ровова на 100 до 150 метара. Преко ноћи сви војници поседају ровове и тада је највећа опреза.
Командант армије са ОБр. 1761 извештава команданта 156. Француске дивизије: Да ће армија сутра 24. тек. мес. отпочети напад на непријатеља испред свога фронта. Општи напад пешадије отпочеће после довољнога и успешнога артилерискога бомбардовања непријатељских положаја. Потребно је, да и командант 156. дивизије са своје стране учини шта треба, те да општа акција за сутра буде једновремена.
Дејство Моравске дивизије
У току ноћи 22./23. септембра непријатељ је неколико пута обасјавао ракетлама десни одсек дивизије. Борбе није било. Патроле јављају да се чуло кретање возова у првој половини ноћи у источну страну од фронта ове дивизије.
Од 8 часова на осматрачници – затишје на целом фронту. Не чује се ни један топовски метак.
У 8.40 часова на левом крилу Вардарске дивизије распрскава се по који артилериски метак.
У 9.35 часова примећена је једна колона око 10 кола да се креће ка фронту истим путем којим је јуче запажена непријатељска пешадија да се удаљава од фронта.
У 10 часова командант Коњичке дивизије са ОБр. 1784 јавља: Стање ратно у току ноћи ничег новог.
У 10.05 часова командант Вардарске дивизије са ОБр. 1545 јавља: У току ноћи 22./23. септембра спречен је непријатељу покушај да утврђује положаје и да меће препреке од жица са неколико артилериских метака.
У 10.10 часова командант Дунавске дивизије јавља: У току ноћи вођена је пушчана и митраљеска борба. Око 23 и 24 часа непријатељ је у два маха покушао напад на косу југозападно од с. Совича, али је оба пута одбијен бомбама. Непријатељска артилерија код Старковог Гроба тукла је повремено наше ровове бочно. Губитци су 4 војника и 1 официр.
У 10.45 часова командант I. армије са ОБр. 1709 доставља наређење Врховне команде, а које је напред у целости изнето.
У 11.30 часова командант I. армије војвода Мишић звао је команданта дивизије и саопштио му телефоном да ће Дунавска дивизија у 12 часова предузети озбиљан напад на непријатеља у циљу заузимања Совичке косе. Према томе наређује да наша артилерија потпомаже напад Дунавске дивизије а ми да пратимо догађаје саображавајући свој рад левом крилу Дунавске дивизије. О овоме је одмах извештен командант 1. и 2. бригаде и командант артилерије и наређено да артилерија потпомаже ватром напад Дунавске дивизије а пешадија да свој рад саображава раду левог крила Дунавске дивизије.
До подне више ништа значајнијег није било, стално је дувао јак ветар – северац.
У 13.45 часова разговарао је начелник штаба 1. бригаде са начелником дивизиског штаба и известио га је, да се на фронту Дунавске дивизије не види кретање пешадије ни наше ни непријатељске; наша артилериска ватра је растурена по целој Совичкој коси а непријатељска је у неколико груписана против десног крила леве колоне. Ово је одмах саопштено начелнику штаба Дунавске дивизије и упитан је, шта ће бити са Совичком косом и да ли ће се моћи заузети. Одговор је био неодређен. Начелник штаба му је напоменуо, да се наше трупе не могу да крену док Совичка коса не падне јер њен правац косо (северозападно) ка фронту ове дивизије тукао би анфиладно наше трупе и оне би морале одмах натраг да се врате. Међутим само заузеће непријатељског положаја пред нама (гранични гребен) неби представљао велике тешкоће. Ово је начелник штаба саопштио и помоћнику начелника армиског штаба.
У 15 часова јавља начелник штаба 1. бригаде, да једна непријатељска батерија пласирана позади граничног стуба, туче наше пешаке код с. Крушограда. О овоме је одмах извештен командант артилерије. После накнадно избачених наших хаубичких метака непријатељска батерија се ућуткала.
Француска 12 см. батерија с времена на време избацује по који метак на простор Живоња -Совичка коса.
У 15.15 часова јавља начелник штаба 1. бригаде да се десно крило леве колоне Дунавске дивизије кренуло за нешто у напред, али лево крило стоји још на свом месту. О овоме извештен одмах и помоћник начелника армиског штаба.
У 15.30 часова јавља начелник штаба Дунавске дивизије, да их једна непријатељска батерија са фронта ове дивизије туче у леви бок. У исто време јавља начелник штаба 1. бригаде да и њих туче једна непријатељска батерија. Њени метци падају код с. Крушограда. Начелник штаба 1. бригаде мисли, да је то једна иста батерија. Саопштава и приближно место те батерије. Ово је одмах саопштено и команданту артилерије и тражено је, да се повећа даљина гађања против батерије на коју већ дејствује наша хаубичка и једна пољска батерија.
У 16 часова јавља начелник штаба Дунавске дивизије, да су десна крила обадве колоне њихове дивизије избили већ близу самог гребена и сада наступа и лево крило десне колоне, и када се буде оно већ приближило наредиће се покрет свију једновремено ка главним непријатељским рововима. До сада је непријатељ протеран из својих предњих ровова. Даље напомиње да им је фронт велики и целокупна њихова артилерија је ангажована око непријатељске артилерије, а за непријатељску пешадију немају довољно своје артилерије, с тога би било добро ако би се имало из ове дивизије да се стави на расположење једна Данглисова и једна пољска батерија.
Поводом овога начелник штаба је одмах разговарао са начелником армиског штаба и казао му, да се из ове дивизије може без уштрба по садашњу ситуацију издвојити једна Данглисова батерија и један пољски вод а може бити и један хаубички вод само ако то не би било противно по извесне комбинације команданта армије, за шта би требало да командант армије да своје одобрење.
Одмах за овим начелник армиског штаба одговорио је, да командант армије одобрава горњи предлог. Према овоме у 17 часова издато је наређење команданту артилерије. Издвојиће се једна Данглисова батерија из леве колоне, пољски вод из 2. батерије и ново дошавши хаубички вод из Коњичке дивизије. Одмах је саопштено и начелнику штаба Дунавске дивизије и речено му је да одреди једног официра који ће да их одведе на њихов положај. За Данглисову батерију издато је наређење команданту леве колоне 2. бригаде.
У 17.15 часова командант и начелник штаба отишли су са осматрачнице.
У 17.30 часова код граничне пирамиде, осмотрена је једна непријатељска батерија, 100 – 150 мм. у лево од исте, која туче трупе Дунавске дивизије.
У 17.27 часова командант Дунавске дивизије са ОБр. 938 јавља: У току пре подне на фронту ове дивизије слаба обострана ватра.
У 17.30 часова командант Дунавске дивизије са ОБр. 941 јавља: Од 13 часова води се јака артилериска и пешадиска борба. Трупе ове дивизије предузимају напад на целој линији. Непријатељ даје јак отпор, непријатељска артилерија са Старковог Гроба, Џауле и Совича туче јаком унакрсном ватром трупе ове дивизије. У циљу ангажовања непријатеља на Старковом Гробу добро би било да 6. пук крене ка Старковом Гробу.
У 17.30 часова под ОБр. 1073 издато је следеће наређење команданту артилерије 1. и 2. бригаде: „На захтев команданта Дунавске дивизије а у циљу освајања Совичке косе командант артилерије ове дивизије упутиће под заклоном мрака команданту Дунавске дивизије један вод пољске артилерије и један вод хаубица. Командант 2. бригаде упутиће једну своју Данглисову батерију. Командант Дунавске упутиће једног свог официра до места где је сада пласирана 1. хаубичка батерија, да одатле одведе сву ову артилерију на места где у току идуће ноћи сва ова оруђа треба да се пласирају. Како Дунавска дивизија буде овладала Совичком косом и Данглисова батерија и вод хаубица и вод пољске артилерије имају се одмах вратити у састав своје дивизије“.
У 17.40 часова под ОБр. 1073 учињена је следећа представка команданту I. армије: На представку команданта Дунавске дивизије да га ојачам артилеријом у циљу заузимања Совичке косе, мишљења сам, да с обзиром на то, што пред фронтом моје дивизије нема за сада више од 2 артилериске групе, да му могу упутити без уштрба на сигурност положаја који сада држи дивизија једну Данглисову брдску батерију, један вод пољске батерије и један вод хаубица. Молим за одобрење.
У 17.48 часова командант 2. бригаде са ОБр. 749 јавља: Јуче је први пут осмотрена једна нова непријатељска батерија свакако пољска према десном крилу Вардарске дивизије. Патроле из 16. пука јављају, да је непријатељ испред жица поставио стражаре и позади се чује копање ровова.
У 19 часова командант 1. бригаде са ОБр. 568 јавља, да у току дана није било промена на положајима. Артилериске борбе било је. Једна непријатељска хаубичка батерија тукла је пут од с. Крушограда ка дивизиској осматрачници. Једна пак пољска батерија према десном крилу леве колоне ове дивизије бочно је тукла трупе Моравске и Дунавске дивизије.
У 19.30 часова командант 2. бригаде са ОБр. 753 јавља: Стање на фронту редовно; у току прошле ноћи један батаљон 16. пука наместио је око 80 метара жице пред својим десним крилом. 3. батаљон тога пука осигурао је леви бок исте на десном крилу батаљона једним редом жице дужине 80 метара; исто тако подигнута је препрека од жица испред митраљеза. Непријатељ је у току ноћи бацао ракетле и отварао ватру на наше патроле; погинуо поручник Игњат Стојадиновић, сахрањен је јутрос 23. тек. мес. код цркве с. Воштарана. Брдска артилерија отворила је јаку ватру на противничке стрељачке заклоне од 10 – 13 часова. Рововска батерија није дејствовала. Непријатељска тешка артилерија у 17.10 часова почела је да туче положаје леве колоне. Зрна су падала око осматрачнице 6. брдске батерије.
Командант Коњичке дивизије са ОБр. 1800 јавља: „Стање дивизије ратно. Ничег новог“.
Командант I. армије са ОБр. 1754 одобрава учињену представку да се пошаље Дунавској дивизији појачање у артилерији.
У 19.35 часова под ОБр. 1074 послат је следећи извештај команданту I. армије и суседним дивизијама: „У току данашњег дана јавиле су се две групе непријатељске артилерије на фронту ове дивизије. Наша артилерија дејствовала је у правцу тих непријатељских артилериских група и на непријатељске стрељачке ровове. Пешадиске борбе није било. Губитака није било“.
У 19.35 часова послат је команданту I. армије следећи рапорт: „При смени ове дивизије трупама 122. Француске дивизије код с. Купе и с. Ошина тамо су и даље остала у саставу 122. Француске дивизије 3. пешад. пук, 2. батаљон 2. пешад. пука; један брдски дивизион и сразмеран део профијантске колоне ове дивизије; како је на овај начин дивизија јако ослабљена молим за дејство да се све ове јединице врате у састав ове дивизије“.
У 24 часа командант Дунавске дивизије са ОБр. 943 јавља: Од 16 часова продужена је артилериска и пешадиска борба. Наша пешадија наступила је напред упркос јакој непријатељској артилериској и пешадиској ватри. Наступање левог крила десне колоне продужава се до у висини суседних трупа.
У 24 часа командант Вардарске дивизије са ОБр. 558 јавља: У току дана 23. септембра била је обострана артилериска ватра. Непријатељска артилерија била је данас нешто активнија него јуче. Губитци: један редов рањен.
Дејство Вардарске дивизије
Ноћ 22./23. септембра непријатељ је покушао да се утврђује и подизао препреке од жица али је у томе спречен нашом артилериском ватром са неколико артилериских метака.
Командант I. армије са ОБр. 1727 наредио је за акцију 23. септембра да важи његово наређење ОБр. 1575.
У 9 часова примећена је једна коморска колона јачине до 20 кола да је отишла у правцу северозапада ка Негоричанима.
Од 9.10 часова непријатељска артилерија повремено је тукла наше положаје и трупе леве колоне на левој обали Бродске реке.
Од 13.30 до 15.30 часова непријатељска артилерија тукла је јаком ватром трупе леве колоне. Наше су пољске батерије отварале ређу ватру у своме рејону, од 13 часова појачана артилериска ватра да би се непријатељ задржао на своме положају и спречено му рокирање; око 14.40 часова ватра је заустављена и гађани су само поједини циљеви.
Артилерија непријатељска овога дана била је активнија него јуче.
Око 18 часова непријатељ је понова отпочео да дејствује својом артилеријом од Петорка.
У 21 час са ОБр. 1560 достављено је команданту леве колоне о ситуацији и раду 156. Француске дивизије која је лево од 11. бригаде а по податцима помоћника начелника штаба 156. дивизије:
„8 батаљона развила су се у прву линију и то: 1 батаљон код Флоринске станице, 1 батаљон источно од овога, 1 батаљон северно од с. Борешнице на 600 метара, 1 батаљон источно од друма а 1 батаљон од с. Борешнице, по један батаљон код Росне, код Власене и Вртолома.
Дивизиска резерва: 1 батаљон код Чиплика а један код коте 653.
Сутра 24. септембра 156. дивизија предузима напад и то: од 7 часова артилерија припрему почиње, у 11 часова полази пешадија на напад.
Ђенерал Бостон, командант 156. дивизије тражио је да овај напад буде 25. ов. мес. због замора 1. пука који му долази ноћас од Флорине.
Непознато нам је да му је ђенерал Кордоније продужио рок напада (за 25. ов. мес.).
Артилерија тешка пласирана је на јужној ивици с. Борешнице: (2 батерије), 3 батерије код воћњака а 1 код Пешошнице.
Петорак и западно од њега напада 311. бригада са 5 батаљона а правцем: к. 615 – Д. Врбени 312. бригада. Дивизиска резерва за десном колоном. 312. бригада јачине 3 батаљона.
У току ове ноћи доћи ће 2 батаљона јужно од к. 615 на друму и источно од друма; једну ће чету избацити код моста код к. 615.
Западно од Петорка има да униште редут и цело село Петорак где има спремљених кућа за одбрану.
Други објекат у висини линије Вакуфкеја.
Бомбардовање почиње код Француза а пешадиски напад у 11 часова ако се одложи напад ово остаје исто.
Лево је до Флорине руска бригада а даље од Флорине на запад оперише 57. Француска дивизија правцем ка Буфу“.
Достављајући овај извештај наређено је команданту 11. бригаде, да се што више подубе ровови за пешадију, да се батерије што боље укопају и да се у обали и нагибима усеку заклони за коње. Има вероватноће да ће бригада услед овог француског напада трпети од бугарске артилериске ватре а такође није искључено да Бугари предузму контра напад. За продубљивање ровова, ампласмана и заклона за коње употребити пионире који се тамо налазе.
Стање леве колоне до 18 часова:
Почев од 9 часова непријатељска артилерија повремено је тукла јаком ватром положаје резерве и позадину. Од 13.30 до 15.30 часова непријатељ је јаком ватром обасипао положаје резерве и позадину и то: са 2 брдска топа северно од с. Неокази; са 2 друга брдска топа северозападно од Д. Врбени; са 2 пољска западно од Петорка; са 2 хаубичка 10 см. оруђа незна се означено место, али по правцу изгледа северно од к. 735 (североисточно од с. Сакулева).
У 18 часова непријатељ од Петорка понова дејствује.
Наше батерије као и француске снажном ватром тукле су непријатељске положаје и батерије.
Данас уопште непријатељ много активнији у артилерији него јуче.
Примећено код непријатеља да има артилериску осматрачницу на Корњачастом ћувику.
Губитци: 1 редов рањен, морал трупа врло добар.
Утрошено муниције: 40 пушчаних метака, артилериских метака 559.
Здравствено стање добро, из расхода дошло 32 војника.
Исхрана редовна (кувано јело са месом и хлебом). Зоб по следовању, сено примљено по 1 килограм, неке јединице нису примиле.
Стање на одсеку десне колоне до 17.30 часова:
Непријатељ је својом хаубичком и пољском артилеријом тукао у току целога дана и то јаче после подне наше ровове друге линије који нису поседнути, с. Воштаран и позадину првог реда. Наше батерије тукле су непријатељске ровове и непосредну њихову позадину.
Пешадиске борбе није било.
Данас у 9 часова примећена је непријатељска колонска комора јачине до 20 кола да је отишла у правцу с. Негочана. Извиђањем утврђено да се непријатељ налази у својим рововима.
Наше трупе су на својим положајима. Морал и здравствено стање је добро.
Из болнице и амбуланте дошло: код 21. пука 6 војника, код 22. пука 11 војника, код артилерије 4 војника.
Губитака није било.
Утрошак муниције: код 21. и 22. пука нема, код првог дивизиона 106 граната и 41 шрапнел.