23. септембар, Операције III армије

Ноћ 22./23. септембра:
Код Дринске дивизије пушкарање и припрема за даљи рад. Код Чеганског одреда непријатељ је у неколико махова покушао мањим деловима напад према његовом десном крилу али је увек одбијен.
Код Дунавске дивизије – Пушкарање и митраљеска борба на десном одсеку слабија а на левом јача. Непријатељ је у два маха покушао напад али је оба пута одбијен бомбама.
У току дана:
Примљени су ови важнији извештаји:

Од команданта Дринске дивизије

ОБр. 2464, 2485, 2486 и 2491 изнети код исте за овај дан.

Од команданта Дунавске дивизије

ОБр. 933, 936, 938 и 943 изнети код исте за овај дан.
У 12 часова командант армије са ОБр. 2611 моли Врховну команду да приликом напада трупа ове армије на непријатеља нападају непријатеља и остале српске армије, као и француско – руска армија, да би се онемогућило непријатељу да маневрује својим резервама. Исто тако молим, да Савезничке војске на осталим фронтовима притисну јаче непријатеља, како би онемогућили непријатељу да из Драме, Сереза и Вардарске долине шаљу појачања ка Битољу.
У 12.10 часова извештена Врховна команда да је напад који је наређен обустављен, јер нема довољно муниције.
У 12.20 часова Врховна команда доставља следећу заповест са ОБр. 5412, 23. тек. мес. а која је напред у целости изнета.
У 19.46 часова примљено је наређење Врховне команде ОБр. 5432 а које је напред у целости изнето.
По горњем наређењу командант армије са ОБр. 2631 одговорио је следеће:
У вези наређења ОБр. 5432 од 23. тек. мес. част ми је одговорити:
1) Недостатак муниције јављен је благовремено са Ар.Бр. 2753, 2735, 2799, 2807, 2813, 2886, 2944, 2987 и 3004 и најзад са ОБр. 2522, који је акт предат лично Начелнику штаба Врховне команде.
2) Обустава напада није мој поступак, већ је то резултат рђавог снабдевања муницијом, а утрошак муниције је резултат тактичке способности артилериског официра и команданта. Напад није обустављен мојим наређењем, већ силом околности услед недостатка муниције.
3) Према добивеним извештајима, код осталих армија није било у току данашњег дана никакве важније акције, те ни рад ове армије није могао имати утицај на њих.
4) Питање сметања намерама Врховне команде није моја ствар, јер ја само тражим муницију за армију а немам начина да је прибавим, кад је не добијем.
5) Како иде са снабдевањем муницијом види се по овоме, што је јављено 19. септембра за пошиљку 2.000 зрна за брдски топ 70 мм. па та муниција није ни до данас стигла. Пре четири дана јављено је, да је упућена Данглисова батерија па и ње нема.
6) Ја у битку смем упутити трупе кад су се за битку снабделе, а кад виша команда сазна да нису снабдевене, па ипак нареди напад и ја ћу наредити.
7) У будуће се неће моћи никад на време требовати муниција, јер по наређењу АБр. 7502 ја требам вечерас да поручим муницију по тарифама за сутрашњи дан и да унапред одредим хоће ли бој бити мале, обичне или велике размере.
У 23.25 часова командант армије са ОБр. 2630 издао је следећу заповест:

Команданту Дринске и Дунавске дивизије

„Има се података да непријатељ упућује појачања на Битољски фронт, поводом чега Врховна команда са ОБр. 5412 од 23. ов. мес. наређује да се започети напади што пре доврше пре но што непријатељ успе да повуче у борбу већи број нових свежих својих снага. С тога

Наређујем:

1) Да Дринска и Дунавска дивизија продуже сутра 24. ов. мес. извршење моје заповести ОБр. 5229 од 20. ов. мес. с тим да Дринска левим крилом јако притисне непријатеља и тиме олакша Дунавској дивизији да заузме Совићки положај.
2) Два брзометна топа 105 мм. придата Дринској дивизији да се пласирају тако, да могу тући непријатељску артилерију на Сгарковом Гробу и позади Кајмакчалана као и да олакшају дејство одреду у правцу Флоке и Доброг Поља.
3) Почетак припреме напада у 1 час. Напад пешадије наредићу накнадно.
4) Трупе I. и II. армије као и француско – руска армија предузеће енергичну акцију на својим фронтовима.
О пријему ове заповести одговорити депешом“.

Дејство Дринске дивизије

Ноћ 22./23. септембра:
„Према колонама слабо пушкарање. Према Чеганском одреду непријатељ је покушавао напад са мањим деловима, али је одбијен. Са ОБр. 2464 извештен командант III. армије и суседне дивизије“.
У току дана:
У 6.40 часова:
„У свануће продужен је напад, који постепено напредује. На Кајмакчалану јак и хладан ветар са снегом. Са ОБр. 2466 извештен командант III. армије и суседне дивизије“.
У 7.30 часова командант леве колоне са ОБр. 941 извештава:
„1. батаљон ове колоне налази се на најближој дистанцији. Веза се чврсто одржава. На фронту слабо пушкарање“.
У 8.45 часова командант дивизије разговарао је са командантом десне колоне о ситуацији и тражио да командант колоне поднесе кратак извештај о јучерашњем раду. Јуче је јављао, да ће јуриш извршити у 15.05 часова па није извршен. У вече опет није извршен јуриш. Зашто то? Не сме се дозволити да једна брдска батерија укочи рад целе дивизије.
Командант колоне каже да је артилериска припрема била добро изведена.
Командант дивизије му рече: Па зашто то није пешадија користила? Какво је то било уређивање трупе на положају где се већ стоји 4 дана.
Са ОБр. 2462 у 9.30 часова командант десне колоне:
Пошто је у нападу на Кајмакчалан ангажовано 2 батаљона XVII. пука то употребите и команданта XVII. пука, пуковника Алексу Стојишића у командовању трупама, које нападају на Кајмакчалан.
У 9.30 часова командант леве колоне са ОБр. 941 од данас доставља:
„Борба се води. Хладноћа велика. Требало би војницима дати коњака да би се стање учинило сношљивијим. Десна колона требала би да буде енергичнија те да се ствар оконча и заузме Кајмакчалан.
У 9.50 часова ађутант 4. пука јавља, да је непријатељ нападао око 9.30 часова на лево крило 1. и десно крило 2. батаљона 4. пука. Јачина непријатеља била је 1 ½ до 2 чете. Напад је одбијен. За време напада непријатељске две до три чете из ровова отвориле су јаку ватру и викале ура.
У 10 часова командиру 3. чете 1. батаљона 6. пука – Кик наређено: Са четом се ставите на расположење команданту леве колоне пуковнику Вој. Павловићу.
Команданту леве колоне: Ставља вам се на расположење чета из 1. батаљона 6. пука, која се налази на Кику. Наређено је командиру чете да одмах одмаршује у састав колоне. Известите ме кад буде стигла.
У 9.20 часова командант Чеганског одреда са ОБр. 1133 од данас доставља:
„На фронту колоне затишје, батерије повремено туку непријатељски положај“.
У 10.15 часова помоћник начелника штаба мајор Гргур по наређењу команданта дивизије јавља команданту леве колоне: Рад леве колоне 22. ов. мес. био је врло добар. Командант дивизије проверио је рад десне колоне и налази, да је он био врло тром. Тако исто примио је извештај тога команданта ОБр. 943 и налази да је рад леве колоне врло добар и да су намере командантове врло добре и зато му је упутио чету из дивизиске резерве са Кика. Наређено је да десна колона ради енергичније, тамо је упућен и пуковник Стојшић а отишао је тамо и начелник штаба.
Командант леве колоне одговорио је, да ће чинити све што може. У 10.15 часова командант 6. пука са ОБр. 4806 од 21. тек. мес. моли, да му се даде 124 обвезника неборца за попуну расхода у комори. Наређено команданту муниционе колоне да му упути 20 обвезника – небораца, које има преко формације.
У 10.30 часова референту за Инжињерију: Људство муниционе колоне које употребљавате на изради пута Јурке Кулбелери – Кајмакчалан вратите одмах у састав колоне пошто за тај посао имате батаљон III. позива.
Командант десне колоне са ОБр. 1320 од данас у 6.30 часова моли да му се стави на расположење један виши официр да би објединио команду над 2. и 3. батаљоном пука на правцу Флока – Кочобеј. Стављен му на расположење помоћник команданта 17. пука ппуковник Таназевић.
ОБр. 2485 у 11.50 часова, команданту III. армије, Дунавске и Шумадиске дивизије.
Ситуација у 11 часова: Десна и лева нападна колона наступају лагано. Артилерија туче поглавито непријатељску позадину, пошто је пешадија врло близу непријатеља. У 9.30 часова непријатељ је покушао напад, али је одбијен.
У 12 часова начелник армиског штаба пита за ситуацију. Јавио му мајор Гргур, да им је послат извештај ОБр. 2485.
Он јавља, да је наређено Дунавској дивизији, I. армији и Шумадиској дивизији, да притисну непријатеља да би олакшали рад Дринској дивизији.
У 12.10 часова ађутант леве колоне јавља, да је војницима саопштено мишљење команданта дивизије о њиховом раду 22. ов. мес. Војници и официри су одушевљени и певајући бацају бомбе у непријатељске ровове. Официри и војници поздрављају команданта дивизије.
Командант Чеганског одреда са ОБр. 1135 од 23. у 12 часова доставља:
„На фронту одреда повремено слабо пушкарање. Батерије повремено дејствују. Код Дунавца затишје“.
ОБр. 2486 у 12.50 часова команданту III. армије: И данас није добивено муниције колико треба с изговором, да је изузето по требовању. Утрошак муниције документује се по околностима под којима се води борба. Молим да се изда муниције колико треба.
Командант леве колоне са ОБр. 947 од данас у 12.40 часова моли да се нареди издатак муниције из слагалишта код штаба 4. пука.
Командант Шумадиске дивизије са ОБр. 1711 од данас у 13 часова доставља: „На фронту дивизије затишје. Наређено је команданту артилерије левог одсека да артилеријом учествује против Доброг Поља“.
Командант Чеганског одреда са ОБр. 1136 од данас у 14 часова доставља: „На фронту одреда повремена пушчана и митраљеска ватра. Дунавска артилерија бомбардује непријатељске положаје“.
Командант леве колоне са ОБр. 945 од данас у 14.30 часова:
„Чета 6. пука са Кика дошла је у 14.25 часова“.
Командант пионирског полубатаљона са ОБр. Службено од данас у 15 часова извештава: „1. чета целе ноћи износила је муницију за пољску и хаубичку артилерију, помажући у извлачењу предњака; 2. чета наставља рад на започетом путу“.
Командант десне колоне са ОБр. 1325 од данас у 13.50 часова доставља: „После припреме напад је требао да буде у 10 часова. Бугари су извршили контра напад на лево крило ппуковника Милића, али су одбијени и Милић није могао у 10 часова прећи у напад. Остале колоне пошле су али су одбијене са знатним губитцима. Јединице се уређују и ватра се стишава. Потребно је још да се бомбардује непријатељски положај обзиром на утврђеност и топографски створ“.
Са ОБр. 2482 у 16.30 часова извештен командант III. армије, Дунавске и Шумадиске дивизије: „Бугарски војник из 56. пука заробљен јутрос на Старковом Зубу изјавио је: 56. пук држи Сиви брег и Старков Зуб. Кајмакчалан држи 11. бугарски пук; има у резерви једну чету 56. пука и 1 до 2 чете из 55. пука. Западно од 56. пука је 55. пук. Чуо је да на Кајмакчалану има 2 брдска топа. Никаква појачања нису им стигла и ненадају се“.
Командант десне колоне са ОБр. 1328 од данас доставља: „Заповест команданта дивизије ОБр. 2362 од 20. тек мес. није могла бити извршена 20. и 21. тек. мес. због магле и јаког ветра. 22. тек. мес. артилериска припрема учињена је врло добро, али десно крило добило је бочну ватру са Флоке и 1. батаљон 4. пука није се кренуо. Непријатељ није био поколебан; давао је отпор; магла се навукла и мрак је стигао те се рад морао прекинути“.
Командант III. армије са ОБр. 2562 од 22. тек. мес. наређује понова да се извештаји на време шаљу и да се унесе рубрика ефективних пушака за јединице борбеног карактера.
Командант Дунавске дивизије са ОБр. 941 од данас у 17.10 часова доставља: „Од 13 часова развила се јака артилериска борба. Колоне су предузеле напад али су наишле на јак непријатељски отпор и унакрсну артилериску ватру. Потребно би било да се више ангажује лево крило Дринске дивизије“.
Командант Дунавске дивизије са ОБр. 938 од 23. ов. мес. у 16.55 часова доставља: „У току пре подне на фронту дивизије слабија обострана артилериска ватра“.
Командант III. армије са ОБр. 2622 од данас у 17.10 часова доставља: „У вези вашег извештаја ОБр. 2486 од данас извештавате се, да су о питању муниције предузете мере код Врховне команде“.
Командант Чеганског одреда са ОБр. 1139 од данас доставља задатак десне колоне Дунавске дивизије, која моли за садејство и Чегански одред. Командант одреда наводи да је и сувише слаб да изврши свој задатак и да би потпомогао десну Дунавску колону.
Са ОБр. 2502 у 19 часова извештај команданту III. армије, Дунавске и Шумадиске дивизије: „У 10 часова покушано је извршење јуриша на непријатеља на северној ивици Кајмакчалана. Јуриш није успео и трупе су се у реду вратиле у своје полазне ровове. Непријатељ је затим покушао испад, али је лако одбијен“.
Са ОБр. 2491 команданту III. армије: „Командант 19. пука доставио је, да је заробио официра из 46. бугарског пука чета на Соколу. Изјавио је да су њихови војници изгубили веру у победу. Дејство наше артилерије страшно је. Од дејства рововских батерија војници луде. Ђенерал Бојаџијев, командант I. бугарске армије смењен је и стављен под суд“.
У 20 часова начелник армиског штаба питао је начелника дивизиског штаба може ли се 24. овог месеца предузети напад, као и имали муниције. Начелник дивизиског штаба одговорио је да се напад не може предузети, јер га треба припремити а муниције нема.
У 21.15 часова ађутант 4. пука пита начелника штаба за мишљење, да ли да се батаљон ппуковника Недељка Милића повуче у главне ровове, пошто трпи велике губитке; сувише је истакнут а повлачењем у своје главне ровове неби се ништа губило. Добило би се то, што би се изгубила сувишна истакнутост и трпљење излишних губитака.
Начелник: Пошто немам података на основу којих би могао дати мишљење, а сама реч велики губитци без и приближних цифара нису доказ, то сматрам да се тај батаљон не треба да повуче. Ако командант колоне мисли, да га треба повући нека поднесе представку.
Са ОБр. 2505 у 20.30 часова командант дивизије издао је следећу заповест:
„Непријатељ држи своје досадашње положаје. Потребно је извршити нове припреме па напасти. На Јурки Кулбелери пласиран је један вод 105 мм.

Наређујем:

1) Сваки непријатељски напад одсудно одбити.
2) Положаје организовати за одсудну одбрану.
3) За повољније услове одбране створити што јаче резерве.
4) Командант артилерије извршиће у току 24. ов. мес. све припреме.
5) Референт за инжињерију прошириће пут Метеризи – Кик. Пут Баточин – Плоча одржавати у исправном стању.
6) Има известан број теглеће и товарне незапослене стоке; командант артилерије рационалном употребом ове, олакшаће дотурање муниције“.
Командант III. армије са ОБр. 2613 од данас у 21.15 часова пита, да ли имам муниције да би сутра продужио напад? У 22.10 часова одговорено: Да нема муниције за продужење напада 24. овог месеца.
У 21.35 часова ађутант 4. пука јавља начелнику штаба, да је у току 23. овог месеца лева колона (4. пук) имала губитке: 1 поднаредник и 9 редова погинуло; 3 наредника, 1 каплар и 22 редова рањена; 2 каплара и 3 редова контузована. Сем 2 – 3 сви су губитци из 1. батаљона ппуковника Милића. Ппуковник Милић јавља, а то је тачно, да је боље да се повуче у своје ровове раније и главне, који су два метра дубоки; неће трпети губитке; непријатељ тиме ништа не добија, јер неће моћи мрднути из ровова. Веза са десном колоном биће чвршћа. Моћи ће боље садејствовати нападу десне колоне. Артилерија ће моћи боље да дејствује, јер су сада врло близу непријатељу. Моли за хитно решење.
Начелник му је казао да поднесе о томе представку.
Одговорио је, да ће поднети представку, нити се они од тога боје, али моли да се то хитно реши, да не би губили у времену.
У 22 часа командант десне колоне пита, да 2 чете 17. пука, које су у дивизиској резерви, упути на своје лево крило, а из првог борбеног реда да извуче 3. батаљон 4. пука (3 чете), које су уморне и њих пошаље у дивизиску резерву.
У 22.05 часова предње је одобрио командант дивизије и начелник штаба саопштио је пуковнику Цветковићу.
У 22.10 часова начелник штаба питао је команданта десне колоне како стоји батаљон Нед. Милића у односу на лево крило десне колоне и шта мисли пуковник Стојишић, да се батаљон ппуковника Милића повуче у своје ровове.
У 22.30 часова командант десне колоне јавља, да га је известио пуковник Стојишић да је батаљон ппуковника Милића у висини левог крила десне колоне, али да се померио за 50 метара у лево; ту се сад направио празан простор; моли да се батаљон ппуковника Милића врати на своје место.
У 22.50 часова ађутант 4. пука јавља, да су чули на телефону један разговор, којим командант левокрилног батаљона 17. пука јавља, да се батаљон ппуковника Милића повукао за 50 метара у лево. Десно крило батаљона Милића истакло се 150 – 200 метара испред левог крила 17. пука а има 100 – 150 празних главних ровова између 17. пука и батаљона Нед. Милића. Десно крило батаљона Милића истакнуто је а лево крило 17. пука повучено је. Ово је апсолутно тачно.
У 23 часа начелник штаба молио је команданта десне колоне да провери стање на левом крилу 17. пука, да би се знало тачно у ствари шта је, јер командант 4. пука категорички тврди, да је десно крило батаљона Милићевог за 150 метара у напред од 17. пука.
У 23.50 часова командант десне колоне јавља начелнику штаба, да је независно једно од другог питао 5. и 17. пук о левом крилу 17. пука и десном крилу ппуковника Милића. Обадва команданта су изјавили, да се батаљон ппуковника Милића налази у висини левог крила 17. пука а да се налази 150 – 200 метара испред њега он би онда био у непријатељским рововима. Батаљон Милића је 50 – 70 метара у лево од 17. пука.
Командант леве колоне са ОБр. 950 од данас у 22 часа доставља: „Повлачењем батаљона ппуковника Милића неће се ситуација на нашу штету изменити, нити евентуалан задатак отежати него само избећи губитке, који се сад трпе а појављују се као непотребни. Команданту леве колоне: За сад нек остане наш 1. батаљон где је. Пошаљите скицу са уцртаном линијом старих ровова вашег 1. батаљона и уцртати линију на којој се сада тај батаљон налази, обележити први борбени ред десне колоне; потом ће се донети решење.
Овога дана дошао је у састав дивизије вод дугачких француских топова 105 мм. Пласиран је ноћу 23./24. ов. мес. на Јурки Кулбелери.
Губитци: погинуло: 11 подофицира, каплара и редова; рањено: 1 официр и 26 подофицира, каплара и редова; контузовано: 5 подофицира, каплара и редова.
Утрошено муниције: артилериске 2.371 метак, пушчане 120.000, митраљеске 100.000, ручних бомби 295, азен бомби 188, ракетли за осветљење 165, ракетли за сигнале 178, метака за сигнале 287“.

Дејство Дунавске дивизије

У току целе ноћи 22./23. септембра вођена је пушчана и митраљеска борба и то на десном одсеку слабије, а на левом јаче; местимичне чарке трају још.
Непријатељ је у два маха око 23 и 24 часа покушао напад на косу југозападно од с. Совича, али је оба пута био одбијен бомбама.
Непријатељска артилерија са Старковог Гроба тукла је повремено наше ровове бочно.
У току прошлог дана губитци су следећи: погинуло: 1 подофицир и 1 редов; рањено: 1 официр, 1 подофицир и 10 редова; контузовано: 8 редова. Од стоке рањено 3 коња и 1 мазга.
Од материјалне спреме покварене су 2 пушке, опасач и једна фишеклија. Са ОБр. 933 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
„Ова је дивизија у нападу – према заповести командантовој ОБр. 2127 од 10. ов. мес. и ОБр. 2308 од 14. и ОБр. 2529 од 20. ов. месеца успела да подиђе на 100 – 300 метара главној одбранбеној линији непријатељског положаја на Совичкој коси, а десним крилом и под Старков Гроб, али је због своје истакнутости изложена унакрсној ватри непријатељске артилерије са Старковог Гроба и код Кремјанских винограда.
Да би се напад ове дивизије извео с изгледом на успех и да би се непријатељски положај могао по заузећу и одржати потребно је да се лево крило Дринске дивизије јаче ангажује против Старковог Зуба (Кулбелери) и Старковог Гроба и да се трупе лево од ове дивизије ангажују на своме фронту. Само јединством акције свију наших трупа биће могуће поцепати непријатељску снагу и непријатељску ватру. У противном, баш када ова дивизија и буде избила на непријатељски положај, непријатељ ће бити у могућности да своју ватру и своју снагу сасреди против исте и баци је назад и тиме да доведе у питање и досадањи успех.
Ради постигнућа успеха у овоме нападу молим да ми се у току још данашњег дана или идуће ноћи ставе на расположење бар 8 пољских топова; ово због обилности муниције код ове врсте топова. Поред овога молим да се артилерија осигура довољном количином муниције, нарочито хаубичком и брдском.
Прилаже се представка команданта 1. Тимочке пешадиске бригаде“.
У 12 часова: „У току пре подне на фронту ове дивизије слабија обострана артилериска ватра“. Са ОБр. 938 извештен командант III. армије и суседне дивизије.
У 16 часова. Од 13 часова на фронту ове дивизије води се јака артилериска и пешадиска борба.
Трупе ове дивизије предузимају напад на целој линији.
Непријатељ држи главну одбранбену линију и даје јак отпор. Непријатељска артилерија са Старковог Гроба, Џауле и Совича туче наше трупе десне колоне, јаком унакрсном ватром.
У циљу ангажовања непријатеља на Старковом Гробу који омета рад десне колоне ове дивизије, корисно би било да се 6. пешад. пук (лево крило Дринске дивизије) крене према Старковом Гробу и јаче ангажује.
Према фронту, који ова дивизија напада показује се да је број пољских батерија недовољан.
Муниције хаубичке и брдске нема довољно. Због свега овога не може се да развије интензивна артилериска ватра.
У 20 часова: „У 16 часова продужена је артилериска и пешадиска борба.
Непријатељска артилерија са Старковог Гроба тукла је бочном ватром трупе наше десне колоне. Батерија са Џауле ућуткала је брдску артилерију десне колоне. Непријатељска артилерија од Крамјанских винограда тукла је бочном ватром преко целога дана трупе леве колоне.
Наша пешадија наступала је у напред упркос непријатељској артилериској и пешадиској ватри. Наступање левог крила десне колоне (13. пешад. пука) продужава се да би изашло на висину суседних трупа“.
У 22 часа: Резервни пешад. ппоручник Асен Атанасков из 6. чете 10. бугарског пука 8. дивизије, изјављује:
„Моја 6. чета имала је почетком августа 280 бораца а са коморџијама 315 људи и 5 официра. Сада пак чета не броји више од 120 бораца – остало је рањено и погинуло у борбама које смо имали на овом фронту.
У последње време четом је командовао резервни ппоручник Ангелов и ја сам био једини водни официр, па пошто је Ангелов рањен, то сам ја примио чету али сам убрзо и ја рањен и заробљен те је чета остала без и једног официра.
Остале чете у пуку како у људству тако и са официрима стоје приближно као и моја чета. Мој пук имао је великих губитака у овим борбама и може се рећи, да није остала ни половина приближног броја стања.
8. дивизија имала је 2 пука пољске артилерије – 12 батерија од којих је 30 изгубила у последњим борбама и још има 18 пољских а других топова не знам да има моја дивизија.
Мој пук сада се налази у првој линији северно од села Крушограда. Лево од нас је 55. и 56. пук, а десно налази се 12., 30. и 23. али тачна места њихова не знам пошто се распоред често мења а и сам сам неколико дана у рову те и не знам шта се око мене догађа.
Због пораза – катастрофе коју је претрпела I. армија у последњим борбама на Чеганским положајима, смењен је командант армије ђенерал Бојаџијев и на његово је место дошао ђенерал Гешов; тако исто смењен је и командант дивизије ђенерал Митев, али ко је дошао на његово место није ми познато; смењен је командант 1. бригаде и на његово је место дошао пуковник Пашинов, досадањи командант 2. бригаде.
Командант мога пука пуковник Атанасов рањен је и сада га заступа ппуковник Константинов, досадањи командант 1. батаљона. Команданти батаљона су: 1. мајор Крстов, 2. ппуковник Константинов, 3. мајор Палиски и 4. капетан Настев.
Од немачких трупа сем поменуте тешке батерије има још нешто инжињериских делова, као пионира, телеграфиста, авијатичара итд.
Као појачање I. армији дошли су 34. и 44. пук из 9. дивизије а очекују се и остали делови дивизије. Тако исто говори се и очекује се долазак 10. Беломорске дивизије на овај фронт, која је до сада била на левом крилу нашег фронта према Кавали; говори се да је ову дивизију сменила нека Турска дивизија; да ли је ово и у колико тачно није ми познато, да бих могао са сигурношћу тврдити.
Губитци: погинуло: активни пешад. капетан I кл. Раденко Н. Каљевић командир 4. чете 3. бат. 13. пука и 2 редова; рањено: резервни пешад. ппоручник Јулије – Слободан Јосифа Ивачко водник 3. чете 1. батаљона 13. пука, 2 подофицира и 17 редова.
Утрошено муниције: пушчане 22.645, митраљеске 7.550, ручних бомби 53, азен бомби 52, ракетли за осветљење 29, сигналних метака 13, артилериске 3.296 зрна“.

Слични чланци: