24. септембар, Операције I армије

Ноћ 23./24. септембра прошла без значајних догађаја.
У 2.30 часова командант 156. Француске дивизије доставио је овој армији своју заповест № 64 следеће садржине:
„1) Данас 24. септембра општи напад српских армија и француске.
2) Бомбардовање непријатељских положаја артилеријом почеће у 7 часова сходно плану о употреби артилерије и биће врло енергично тако да омогући напад за 10 сати.
3) Напад пешадије, у околностима предвиђеним планом ангажовања, извршиће се, чим се припрема артилериска буде учинила довољном.
Предузеће се све мере да пешадија буде готова за напад у 10 часова.
Час напада одредиће командант дивизије чим му обавештења која се тичу припреме напада допусте да предузме ову одлуку.
4) Батаљон 176. пука у општој резерви биће приправан, да почев од 9 часова потпомогне покрет јединица прве линије.
5) Батаљон 176. пука одржаваће везу између десног крила 2. бис зуавског пука и левог крила 1. маршевског афричког пука.
Тесна веза одржаваће се између команданата бригада и команданата дивизиона, који их потпомажу тако, чим напад буде отпочео, да пешадији увек у њеном покрету и у напред предходи артилерија, која ће разорити све сметње пешадији.
312. бригада биће у тесној вези са српском армијом“.
Командант армије депешом ОБр. 1763 у 0.05 часова наређује:
„Обзиром на целисходно командовање и употребу трупа наређујем: Да још од вечерас батаљон Срба добровољаца уђе под команду команданта Добровољачког одреда ппуковника г. Војина Поповића“.
Достављено Коњичкој и батаљону Срба добровољаца.

Ток напада

Артилерија на целом армиском фронту отпочела бомбардовање непријатељских положаја у 7 часова јутро. Непријатељ одговара слабом артилериском ватром. Непријатељски аероплани врше извиђање положаја.
Моравска у 8.27 часова јавља телефоном, да ће по извештају Вардарске, Французи ноћас предузети напад пешадијом пре 11 часова. Командант армије наредио је, да се изврши пешадиски напад споразумно са Вардарском и Дунавском.
У 8.45 часова III. армија моли телефоном за извештај о почетку напада пешадије I. армије, да би се наредило потребно и пешадији Дунавске. Дато потребно обавештење.
У 9.25 часова Моравска телефоном јавља, да су сви непријатељски ровови и препречна средства обасути јаком артилериском ватром, и да се према Моравској јавља само једна пољска батерија у правцу од с. Живоњије. Пешадија отпочеће покрет полако у напред.
156. Француској дивизији доставља се телефоном:
1) Да Моравска успешно наступа и да је већ заузела извесне непријатељске ровове.
2) Да десно крило Вардарске такође успешно наступа, али да њено лево крило још стоји, јер се десно крило 156. Француске није још кренуло у напред.
3) Да се команданту 156. Француске дивизије саопшти жеља Њ. Кр. В. Престолонаследника, који је дошао на армиску осматрачницу, да Французи овако повољан тренутак треба одмах да искористе и крену напред, не чекајући моменат диспозицијом предвиђен, како би се кренуло и лево крило Вардарске дивизије.
Француски мајор Марминија ово саопштио у 10.45 часова 156. Француској дивизији, чији је начелник штаба одговорио, да ће се наредити потребно одмах.
Око 9.35 часова према Моравској јавља се још једна непријатељска артилериска група и то од Кремјана. Групу од с. Живоњија наша артилерија успешно држи у шаху, али ову код Кремјана не може да добаци. Непријатељска пешадија пре 20 минута почиње поседати ровове, али је при том изложена врло јакој артилериској ватри. Моравска у 9.40 часова телефоном моли, да се и Вардарска својим десним крилом крене у напред.
Одмах наређено потребно Вардарској, а већ у 9.45 часова Вардарска јавља телефоном, да се кренуло десно крило.
У 10.10 часова Моравска јавља телефоном, да је ситуација врло повољна, да се креће цео борбени поредак; да је лево крило леве колоне већ ушло у прве непријатељске ровове, где трпи силну непријатељску ватру, због чега моли, да се Дунавска крене напред.
У 10.25 часова депешом упитан командант 156. Француске дивизије да ли ће јучерашња његова диспозиција за напад бити извршена. Одговорено: да је у току извршења и да ће тешко бити извршена.
Моравска у 10.27 часова јавља, да су делови 16. пука већ прешли границу. После неколико минута Вардарска јавља, да је дејство батерија врло добро; да су све три непријатељске артилериске групе (пољске, брдске и хаубичке) ућуткане.
Али како је лево крило Вардарске стално чекало на покрет суседног француског десног крила, које је било знатно изостало, док десно крило ове дивизије стално иде напред, то Њ. Кр. В. Престолонаследник наређује, да се известе Французи о повољној ситуацији на фронту Моравске, о сталном кретању десног крила Вардарске, и да лево крило Вардарске чека на њих, те би добро било, да и они крену десним крилом, не чекајући на време одређено за напад диспозицијом, већ одмах искористити повољну ситуацију.
Француски мајор Марминија предњу жељу Њ. Кр. В. Престолонаследника саопштио Французима.
Како Французи ни до 11.30 часова нису кренули у напред, то је Њ. Кр. В. Престолонаследник понова захтевао преко мајора Марминија, да Французи крену напред; ово саопштено 156. Француској али је из исте добијен одговор, да француска артилерија бомбардује непријатељске положаје код с. Д. Врбена и Петорка и да ће се наредити напад пешадије, када исти буде довољно припремљен артилериском ватром.
Одмах по томе Вардарска јавља телефоном да се добија артилериска ватра с левог бока.
У 11.40 часова Њ. К. В. Престолонаследник опет моли мајора Марминија, да интервенише код команданта 156. Француске дивизије, да иста буде активнија, јер све дивизије I. армије напредују, а само не лево крило Вардарске, због стајања десног крила Француза. Мајор Марминија у 12 часова извештава на армиској осматрачници Њ. Кр. В. Престолонаследника да 156. дивизија извештава, да у овом времену бомбардује Д. Врбену и Петорак; да је она у сталној вези са левим крилом Вардарске, и чим се бомбардовање заврши кренуће се и 156. дивизија, о чему ће се благовремено известити и лево крило Вардарске.
У 12.10 часова Вардарска јавља телефоном, да њено лево крило много трпи од једне непријатељске групе, која се налази код Сакулева. Одмах наређено мајору Марминију, да о томе извести француске батерије и нареди им, да ту непријатељску групу туку, јер наша оруђа због велике даљине (око 13 км.) не могу до исте да добацију.
У 12.20 часова Њ. Кр. В. Престолонаследник незадовољан досадањом неактивношћу Француза наређује, да се одмах о ситуацији на фронту армије извести Врховна команда са потребним примедбама на неактивност Француза, а да се од Француза тражи реч: да ли у опште они данас хоће да врше напад пешадијом или неће, како би се напад наше пешадије обуставио. По овоме наређењу мајор Марминија у 12.35 часова лично је разговарао са ђенералом Бастоном, командантом 156. Француске дивизије, изложио му целу ситуацију и потребу за наступањем и француске пешадије и дејством француске артилерије против непријатељске код с. Сакулева. Ђенерал Бастон одговорио, да је једној француској артилериској групи наређено, да дејствује против те непријатељске артилериске групе и да ће француска пешадија отпочети напад у 13.15 часова. Одмах после тога наређено, да се са два авиона аеропланске ескадриле изврши извиђање у правцу с. Сакулева, у циљу проналаска места непријатељске артилерије, која бочно туче лево крило Вардарске.
У 12.35 часова код Дунавске догађаји се развијају лагано и споро, без пешачке и артилериске ватре.
Десна колона Моравске налази се на 300 метара од једног непријатељског утврђеног ђувика.
У 18.15 часова мајору Марминију саопштено је, да се непријатељска батерија налази на месту северно од слова „о“ у речи Сакулево и да се по исказу једног заробљеника у самом селу налази један тежак топ.
У 14.35 часова Њ. К. В. Престолонаследник обећава пилоту, који пронађе непријатељску батерију и изврши реглажу дати Карађорђеву звезду са мачевима, а и командира батерије, који буде ућуткао непријатељску батерију, да ће одликовати Карађорђевом звездом са мачевима.
У 14.40 часова из Источне Француске војске јављају: да су Руси заузели к. 916, северно од с. Арменско; да њихова пешадија наступа и да је већ заузела с. Петорак – у ствари то није било – да се једна непријатељска колона јачине од једног батаљона креће са севера у правцу с. Сакулева и да је наређено ескадрили француској да ту колону прати и туче бомбама.
Том приликом саопштено, да француска артилериска група, која се налази код Вртолома, у своме дејству на непријатељску артилерију код Сакулева пребацује и да треба ватру да пренесе за 600 метара источно од с. Сакулево, где се види запаљена трава.
Вардарска у 15.30 часова јавља, да Французи наступају ка с. Петорку и Д. Врбени; да им се пешадија држи врло добро; да артилерија ово наступање пешадије слабо помаже и да делови Вардарске продужују лагано наступање, а одмах после тога Моравска јавља, да су предњи делови дошли до жице, коју сада треба уништити артилеријом. Дунавска стоји у месту.
У 16.30 часова лево крило Вардарске не трпећи више од непријатељске артилериске ватре, креће се у напред, подилази непријатељском положају и у овом врмену налази се на 200 до 300 метара од истога.
У 16.40 часова III. армија извештава телефоном, да је у овом моменту ситуација на фронту III. армије оваква:
„Дринска јако обасута артилериском ватром зауставила се, припремајући напад целом артилеријом и старајући се, да се уоче непријатељске батерије, у чему се до сада није било успело.
Дунавска јако обасута непријатељском ватром зауставила се пред жицама, такође припремајући артилериски напад, тражећи места непријатељских батерија“.
Вардарска у 17 часова јавља, да се трпи од непријатељске артилерије, која је пласирана иза к. 735 те је треба тући дугачким оруђима. То је потребно одмах учинити, јер се његова пешадија налази на 5 до 600 метара испред непријатељских стрељачких ровова.
У 17.50 часова Вардарска јавља, да је Корњачаста коса дејством наше артилерије очишћена од Бугара и да пешадија сада заузима ту косу. Артилерија преноси ватру на два ћувика источно од те косе.
1) У току дана десна колона Моравске подишла Трапезастој коси, западно од с. Живоње до на 600 метара, а својим предњим деловима на 200 – 300 метара од предњих непријатељских ровова. Лева колона десним крилом подишла мрежи од жица до на 150 метара од граничног камена. Центар прешао границу на месту, где се гранична линија повија ка северу. Лево крило нешто у напред од десног крила Вардарске.
2) У првој половини дана слаба активност Француза сметала напредовању левога крила Вардарске, чије је наступање због тога задоцнило. У своме наступању Вардарска десним крилом и центром продире на 200 до 300 метара од главнога гребена северно од с. Воштарана, а левим крилом на висовима северно од с. Неокази у висини Врбенског потока.
3) По подне Французи су били активни и својим десним крилом продужили до на 400 метара од јужне ивице с. Д. Врбени, где су ухватили чврсту везу са нашим левим крилом.
Због ове неактивности Француза у првој половини дана неколико пута су чињене примедбе команданту 156. Француске дивизије али без успеха, о чему је извештена и Врховна команда депешом ОБр. 1785.
4) Прва и друга коњичка бригада, Добровољачки одред и 5. коњички пук заноћили код. с. Забрдана, с тим да сутра пре сванућа 5. коњички пук буде код с. Росна и извиђа у правцу с. Петорка и Д. Врбене.
5) Примећено, да је непријатељ своју артилерију испред фронта Вардарске повукао више на север.
6) Морал наших трупа врло добар.
III. армија депешом ОБр. 2645, 2653 и 2660 извештава:
„Код Дунавске после најјаче артилериске припреме у 11 часова отпочело наступање пешадије за одсудан напад, и услед јаког отпора на који се наишло напад застао“.
III. армија са ОБр. 2630 од 23. тек. мес. у 23.55 часова извештава: „Саобразно наређењу Врховне команде ОБр. 4512 наредио сам за 24. тек. мес. напад на непријатеља. Почетак припреме напада у 7 часова. Напад пешадије наредићу накнадно“.
Депешом ОБр. 1766 у 0.30 часова извештена III. армија, да је данас код I. армије наређен напад. Бомбардовање у 7 часова. Пешадиски напад не почиње пре 9 часова.
Командант 156. Француске актом у 8.30 часова извештава, да 2. маршевски афрички пук заузима данас јутро мост к. 615.
Командант 156. у 9.15 часова данас пита, да ли ће диспозиције, назначене у заповести команданта армије № 1740 бити јутрос извршене од стране српских армија.
Са ОБр. 1783 у 10.20 часова одговорено да су диспозиције, које је ноћас издао командант армије, већ у току извршења и да се оне данас имају безусловно извршити.
Врховна команда депешом ОБр. 5455 у 17.05 часова извештава:
„Учињена је хитна представка ђенералу Сарају да нареди, да вашу армију потпомогну француске трупе и да енергичније дејствују на свом правцу. Да би се ово убрзало обратите се непосредно и ђенералу Кордонијеу“.
Командант армије депешом ОБр. 1804 у 21.40 часова наређује:
„Сутра 25. ов. мес. од 7 часова јутра дивизије ове армије продужиће даљи напад на непријатеља у духу моје наредбе ОБр. 1740“.
Достављено командантима дивизија, III. и II. армији и Источној Француској војсци.
Командант III. армије депешом ОБр. 2669 у 1.15 часова од данас извештава: „За 25. тек. мес. наредио сам продужење напада. Почетак напада у 7 часова“.

Дејство Моравске дивизије

У току ноћи 23./24. септембра у 1.20 часова примљена је заповест команданта I. армије ОБр. 1740 а која је напред у целости изнета. На основи поменуте заповести командант Моравске дивизије наредио је:
1) Десна колона: Командант пуковник Мих. Филиповић (1. пешад. пук, Данглисова брдска батерија, вод рововске батерије).
Предузима напад на непријатеља испред свога фронта на фронту мост на Черној код с. Брода па до средине међу растојања до с. Кремјан одржавајући тесно везу са трупама Дунавске дивизије а лево са трупама леве колоне.
2) Лева колона: Командант пуковник Милан Гр. Миловановић (16. пешадиски пук, Данглисова брдска батерија, вод рововске батерије, вод коњице).
Предузима напад на непријатеља испред свога фронта на фронт непријатељског положаја у лево од десне колоне до с. Д. Кремјан одржавајући десно везу са десном колоном а лево са трупама Вардарске дивизије.
3) Општа резерва: Командант пуковник Димитрије Милић (2. пешадиски пук, инжињериски полубатаљон, одред Бабунског).
Одржаваће тесну везу са нападним колонама наступајући правцем Крушоград – Г. Кремјан.
4) Командант артилерије (пољски дивизион, без једног вода, једна хаубичка батерија и тешка француска артилерија).
Предузима бомбардовање непријатељских положаја и његових батерија тачно у 7 часова јутра. Овоме бомбардовању садејствоваће и сва артилерија нападних колона. Са нападним колонама одржавати тесну везу и батерије пласирати у напред саобразно постигнутим успесима и остварењу постављеног циља.
5) Завојишта, депо муниције, трупне и колонске коморе на местима где и до сада.
6) Ја ћу бити на дивизиској осматрачници.
7) Са јаком вером и надом у Бога напред јунаци.
У 3 часа примљен је јутарњи извештај од команданта 1. и 2. бригаде и команданта 2. пешад. пука о стању у току ноћи 23./24. овог месеца.
У 3.30 часова послат је следећи јутарњи извештај под ОБр. 1077 команданту I. армије, Дунавске, Вардарске и Коњичке дивизије:
„Ноћ 23./24. овог месеца на фронту ове дивизије прошла је мирно. У току ноћи су ојачани ровови и делом подигнуте препреке од жица“.
У 7 часова командант Вардарске дивизије са ОБр. 1556 јавља: „Ноћ 23./24. септембра на фронту ове дивизије прошла на миру“.
У 7 часова командант Дунавске дивизије са ОБр. 947 јавља: На десном одсеку у току целе ноћи била је јака пушчана и повремена митраљеска ватра. На левом одсеку било затишје. Заробљено је 3 непријатељска војника. Губитци су: погинуло 2, рањено 13 војника.
Од 7 часова постепено је почела канонада на фронту ове као и Вардарске и Дунавске дивизије. Појачавање артилериског дејства било је постепено и природно. На осматрачници од 8 часова.
У 8.05 часова саопштено је армиском артилериском одељењу (пуковнику Јеши) да француска 155 мм. батерија нема зрна, већ зрна само на даљине до 9.500. Тражено је да се и ова зрна дотуре.
Начелник штаба Дунавске дивизије јавља, да су ноћас послате батерије пласиране.
У 8.10 часова јављено помоћнику начелника штаба армије да је сада на фронту само канонада.
У 8.15 часова јавља командант 11. бригаде, да наша артилерија никако не може да фиксира своју ватру на део непријатељског положаја где он жели тј. западно од граничног стуба на ћувику где су непријатељски ровови и пред њима препрека од жица него стално пребацују. Одмах за овим јавља, да је наша артилерија сада почела добро да погађа део непријатељских положаја, које је он указао.
У 8.20 часова командант је наредио да се сада туку непријатељски ровови и препреке, а кад пешадија крене онда пребацивати. Употребити одмах и рововску батерију. Командант 11. бригаде одговара да рововски вод има свега 8 зрна. Предње је саопштио начелнику штаба и начелнику штаба 1. бригаде.
У 8.30 часова 2 непријатељска аероплана лете над нашим линијама. Начелник штаба јавио је одмах начелнику штаба I. армије.
Начелник штаба 1. бригаде јавља, да би требало порушити караулу (кошару) пред десном колоном, јер се у њој налазе непријатељски осматрачи.
У 8.40 часова један наш аероплан који је био у близини са непријатељским, почео се претурати и падати; у последњем моменту добио је нешто правилнији лет – пао је – спустио се код Дунавске дивизије.
Командант Вардарске дивизије јавља, да се његово лево крило налази на к. 615 и да Французи почињу напад у 11 часова а даље неће моћи ни он да крене своје лево крило, јер треба да се изједначи.
Из Дунавске дивизије јављају, да се наш аероплан лепо спустио на Малка Ниџе, моментално му је престао мотор да ради.
У 8.45 часова јавља командант 2. бригаде да сада наши артилериски метци добро падају.
Начелник штаба јавља начелнику армиског штаба о мало пређашњем извештају команданта Вардарске дивизије. Начелник армиског штаба одговорио је да се заједнички – споразумно ради.
У 9.15 часова јавља командант 2. бригаде да је кренуо слабе делове напред.
У 9.18 часова јавља начелник штаба 1. бригаде, да непријатељ сада поседа ровове. Одмах је јављено команданту пољског дивизиона да обаспе ровове.
У 9.20 часова јавља начелник штаба 1. бригаде, да једна непријатељска батерија фронталном ватром од с. Живоње туче десну колону.
У исто време јављено нам из штаба Вардарске дивизије да је наше лево крило кренуло напред. О овоме је одмах извештен и начелник армиског штаба.
У 9.35 часова јавља начелник штаба 1. бригаде, да се сада са два до три метка јавила и она артилериска непријатељска група од села Кремјана (наша тешка артилерија до ове групе нема домета). Тражи да се непријатељски фронт јаче обаспе.
У 9.40 часова извештен начелник армиског штаба о ситуацији: Пешадија наше леве колоне полако наступа; непријатељски положај је обасут нашом јаком артилериском ватром, а са непријатељске стране до сада су се појавиле две непријатељске групе, једна од с. Кремјана а једна од с. Живоње.
У 9.42 часова чује се митраљеска ватра. Начелник штаба Вардарске дивизије јавља, да се сада кренула и његова пешадија. Одговорено му је, да се баш у овом моменту види то и са наше осматрачнице.
У 9.45 часова начелник штаба 1. бригаде тражи, да се сконцентрише јача артилериска ватра испред њиховог фронта нарочито испред њиховог десног крила. Одговорено му је да је мало пре (½ часа) био тучен њихов фронт и сада пред фронтом 2. бригаде. Сада ће опет ватра да се пренесе пред фронт 1. бригаде. За њихов фронт они имају 3. пољску и 1 вод 2. пољске батерије, осим Данглисове батерије, која им је у саставу, а хаубичка батерија је за цео дивизиски фронт, и дејствује повремено на обадва одсека. За своју Данглисову батерију каже, да је од неколико минута престала да гађа, пошто је била погођена са два до три артилериска метка. Рововска ми батерија још не дејствује.
У 9.40 часова командант 2. бригаде јавља, да наша артилерија од мене дејствује: пешадија наступа и сада је прешла 400 метара и дошла до непријатељске предње тачке, на којима је била и извесних заклона за стражаре.
У 9.45 часова са осматрачнице се види кретање пешадије и леве и десне колоне; почињу да се изједињавају.
У 10 часова речено је начелнику штаба Дунавске дивизије да и они крену; објашњено му је кретање наше пешадије. Још око 100 метара и пешаци леве колоне избиће до граничног стуба. Он је одговорио, да ће они у 10.30 часова да обаспу цео фронт артилериском ватром а у 11 часова кренуће сву своју пешадију.
У 10.05 часова јављају из 2. бригаде да је последње хаубичко зрно ударило одлично, и да ту сада треба тући јер се ту Бугари сада згомилавају. Одмах је ово саопштено командиру хаубичке батерије.
155 мм. француска батерија гађа непријатеља са два метка између два дрвета пред фронт 2. бригаде. 120 мм. француска батерија гађала је непрекидно пред фронт 1. бригаде. Сада је дошао један авион и врши коректуру те батерије, с тога је сада престала да гађа непријатељске батерије и ровове.
У 11.10 часова 120 мм. батерија продужује да бије ровове пред фронтом 1. бригаде; избачена два метка уз коректуру авиона.
Командант 2. бригаде јавља, да су наши пешаци ушли у предње непријатељске ровове. 1. пољска батерија треба да повећа даљину а хаубица добро дејствује. О овоме је одмах извештен помоћник начелника армиског штаба – лево крило леве колоне ушло је у предње непријатељске ровове.
Види се постепено напредовање и Вардарске дивизије – њеног десног крила. У исто време тражено је од помоћника начелника армиског штаба да се покрене и Дунавска дивизија – њено лево крило. Ово је исто одмах поменуто и начелнику штаба Дунавске дивизије.
У 10.20 часова командант 2. бригаде изјављује, да се са истим елементима продужи гађање из хаубица; појачати ватру. Начелник штаба 1. бригаде јавља, да се бије и десно од кошаре јер се и тамо простире њихов фронт. Одмах је тражено да француска 120 мм. батерија туче непријатељске ровове десно од кошаре за 50 метара.
У 10.25 часова јавља командант 2. бригаде, да су делови 16. пешад. пука прешли стуб граничне линије. О овоме је одмах извештен и помоћник начелника армиског штаба и начелник штаба 1. бригаде, Вардарске и Дунавске дивизије.
У 10.35 часова тражи начелник штаба 1. бригаде, да наша артилерија туче десно од кошаре за 50 – 60 метара. У овом моменту на ту даљину су од прилике пала два француска 120 мм. артилериска зрна. Речено му је да о резултату јави. Коректуру те батерије врши аероплан. Он одговара, да се обаспе лево и десно од пута нарочито на месту где тај пут исчезава, јер су ту непријатељски ровови.
У 10.43 часа француска 155 мм. батерија избацила је два метка позади гребена.
У 10.45 часова јавља командант 1. бригаде да сада наша артилерија добро дејствује. Из 2. бригаде јављају да се туче лево од пирамиде. Саопштено команданту пољског дивизиона.
Из 1. бригаде јављају, да артилерија дејствује врло добро само да коси десно и да повећа даљину за 50 метара. Саопштено команданту пољског дивизиона.
У правцу леве колоне чује се умерена пешадиска ватра.
У 10.55 часова јавља командант артилерије Дунавске дивизије, да један митраљез са чукарка источно од с. Живоње за 500 метара дејствује на наше пешаке. На то је место јуче већ дејствовала једна наша батерија.
У 11 часова јавља начелник штаба 1. бригаде, да се непријатељски пешаци прикупљају лево од пута за 250 метара и да се повећа даљина за 100 метара, а десно од пута за 5 – 600 метара. Никако није тучен део непријатељског фронта.
У 11.05 часова не чује се више пешадиска ватра.
У 11.10 часова начелник штаба 1. бригаде јавља да метци падају одлично. Начелник му је саопштио наређење команданта дивизије да се крене десно крило напред. Чује се слаба пешадиска ватра.
У 11.20 часова јавља начелник штаба Дунавске дивизије да и они напредују, њихово лево крило поравнато је са нашим десним. Командант 2. бригаде јавља да лево од пирамиде има препреке и митраљез; треба гађати хаубицом и скренути даљину за 50 – 60 метара. Ово је одмах саопштено команданту хаубичког дивизиона.
У 11.25 часова јавља командант 1. бригаде да на њих дејствује опет батерија од Кремјанских винограда. Командант дивизије му је саопштио да се наступање продужи и мало убрза и ако може повуче левокрилни батаљон Дунавске дивизије. Треба користити време до 14 часова пошто је дотле правац сунца повољан за нас, а потом је угодније за непријатеља и биће за нас тежи рад.
У 11.30 часова командант 2. бригаде јавља да треба тући бели ров, а сада наши метци пребацују за 50 метара. Ту се налази непријатељски ров и митраљези. Сада ће они да избаце на перкусију један Данглисов метак.
Из 1. бригаде саопштавају, да се лево крило Дунавске дивизије не миче. Ово је саопштено и начелнику штаба Дунавске дивизије у 11.37 часова.
У 11.40 часова командант 2. бригаде саопштава да се гађа лево за 100 метара од места где је сад ударило једно зрно. Ту се налазе жице и митраљез, па с тога не може да се креће напред. Ово је саопштено команданту пољског дивизиона.
Из 2. бригаде јављају да 1. пољска батерија гађа са истим елементима као и сада само за 200 метара у лево.
У 11.45 часова начелник штаба 1. бригаде јавља, да се бије лево од пута за 250 до 300 метара пред фронтом те бригаде; ту се налази један непријатељски вод који омета кретање Даскаловићевог батаљона.
2. бригада јавља, да се туче тачно у средину, где су пала последња два артилериска метка. Све је ово саопштено команданту артилерије.
Са артилериске осматрачнице јављају да поједини непријатељски војници испред Даскаловићевог батаљона искачу из рова и беже – 11.50 часова.
У 11.55 часова командант 2. бригаде јавља да се узме правац нижег метка и да се повећа за 50 метара даљина. Последње зрно које је пало сада је врло добро. Саопштено команданту хаубичког дивизиона.
У 12 часова начелник штаба 1. бригаде јавља да се смањи даљина за 25 метара, групе која гађа лево од пута, а друга група да гађа гранични камен. Јављено команданту пољског дивизиона. 2. бригада јавља, да метци сад падају добро.
Начелник штаба саопштио начелнику штаба Вардарске дивизије, да би требало да они крену своје десно крило. Одговорено је, да су они то већ наредили. Дејство Француске још се не осећа.
У 12.05 часова види се на друму од батаљона близу Кенали једна колона од 12 кола; иду за Кенали.
У 12.07 часова јавља ађутант команданта армиске артилерије, да на овом фронту има свега две слабе непријатељске групе које ретко дејствују. Непријатељска артилерија јаче дејствује на фронту код Француза.
Начелник штаба Дунавске дивизије јавља, по извештају команданта бригаде да се њихово лево крило креће напред, али је успорено јер десно крило Моравске дивизије стоји. Према овоме командант је одмах наредио да се десно крило крене напред као што је већ и раније наредио. Начелник штаба 1. бригаде одговара: Да се код белог граничног стуба налази једно непријатељско утврђење опасано жицом и у њему има и митраљеза, због чега је кретање заустављено. Тражи да се обаспе јаком артилериском ватром. Према овоме издато је наређење команданту артилерије. 3. пољска батерија дејствује у том правцу. Командант артилерије саопштава, ту бије 155 мм. француска батерија, али се командант групе жали, да му је велико растурање због ветра.
У 12.18 часова виде се два – три вода да иду ка с. Живоњи; изгледа да је кратка запрега; иду брзо путем, могуће је да су аутомобили.
У 12.20 до 12.30 часова трајало је обавештавање између команданта артилерије и пољског дивизиона о утврђењу на спрам 1. бригаде, које треба тући; до споразума није могло доћи.
У 12.30 часова јавља командант 2. бригаде да највећи број наших метака пребацује за 200 – 250 метара ров који он означава да га треба тући (бели ров).
У 12.35 часова командант 1. бригаде јавља, да је цео рад укочен од непријатељског утврђења према десном крилу нападне колоне.
У 12.40 часова начелник штаба казао је команданту Вардарске дивизије, да би њихово десно крило требало да заузме један мањи ћувик за осигурање левог бока ове дивизије. Командант Вардарске дивизије јавља да код Француза нема никакве акције.
О целој ситуацији саопштено је помоћнику начелника армиског штаба (о ћувику на десном крилу Вардарске дивизије и непријатељском утврђењу које је укочило кретање целе десне колоне, а пред десним крилом те колоне).
У 12.45 часова командант 2. бригаде јавља, да се непријатељски митраљез налази у белом камену између две крушке које се не виде потпуно целе. Упитан је да ли је то камење лево од беле земље у врх пооране њиве. Одговорио је, јесте. Саопштено је команданту артилерије.
У 13.45 часова нешто слабија канонада; за ово време пронађена су обадва циља на фронту ове дивизије и пред 1. и 2. бригадом. На француском фронту види се врло јака артилериска ватра са обадве стране а нешто јаче над бугарским утврђеним фронтом.
У 13.50 часова начелник штаба саопштава помоћнику начелника армиског штаба: Сада се дејствује на непријатељска утврђења која су кочила даљи покрет. Очекује се довољно дејство артилерије па да се крене пешадија. На фронту Дунавске дивизије не види се осетна акција а лево је развијено врло јако артилериско дејство. Начелник штаба Дунавске дивизије саопштава, да су стигли под сам гребен непријатељског положаја а сада ће да предузму јаку артилериску припрему и онда ће да покрену пешадију да избије на положај.
У 14.05 часова из 1. бригаде саопштавају, да шаљу писмени извештај из кога опет не може да се види циљ који треба да се туче.
У 14.10 часова ћувик о коме је реч налази се лево од пута и врло добро се види. Дато команданту артилерије на поступак. У исто време види се покрет пешадије у већој мери код Вардарске дивизије. Начелник штаба обраћа пажњу на ово команданту 2. бригаде који саопштава да је он даље напред, до сада има прилично губитака код 1. батаљона 16. пука у коме му је и један командир избачен из строја. Сада није задовољан са дејством наше артилерије.
У 14.25 часова чује се умерена пешадиска ватра, а у 14.30 часова начелник штаба 1. бригаде јавља за три ћувика на којима има непријатељских делова. Најпре да се туче ћувик према саставу ове и Дунавске дивизије, затим ћувик лево од пута и најзад опет ћувик између првог ћувика и пута (десно од пута). Ови се ћувици врло тешко распознају јер је земљиште голо и са благим нагибима, тако да се сви сливају један у други.
У 14.30 часова наша хаубичка батерија нашла је први ћувик и обасула га. Из 1. бригаде јављају да дејствује врло добро. Са дивизиске осматрачке тачке изгледа да би требало путању за нешто да скрати. Ово исто јављају и из 1. бригаде. Саопштено је команданту хаубичког дивизиона.
У 14.35 часова јављају из армије да су батерије Вардарске дивизије врло добро тукле две непријатељске батерије на к. 735 које су сада напуштене и чине због тога велике сметње и Вардарској дивизији и Французима. Начелник штаба јавио је ово начелнику штаба Вардарске дивизије.
У 14.35 часова примећена је једна непријатељска батерија у дејству. Командант артилерије Вардарске дивизије јавља да наша француска батерија бије у ров где су пешаци њиховог 22. пука. Тражи да се повећа даљина 1000 метара.
У 14.40 часова командант 2. бригаде јавља да је десно крило леве колоне дошло до непријатељских жица; оно ће сада да избаци две црвене ракетле да обележи место које треба обасути артилеријом.
У 14.45 часова начелник штаба 1. бригаде јавља, да се ватра управљена на ћувик скрати за 200 метара сада, накнадно јавља да се повећа за 200 метара. Са дивизиске осматрачнице је осмотрено у овом моменту да су два метка врло добро пала. Начелник штаба 1. бригаде јавља такође да је сада добро, само треба у десно за 400 метара. Чује се прилично јака ватра и са фронта Дунавске дивизије. Од 1. бригаде понова јављају да се даљина повећа за 100 метара и помакне у десно за 400 метара.
У 14.50 часова начелник штаба 2. бригаде јавља, да су последњи метци врло добро пали само треба јачати ватру.
Командант 1. бригаде јавља, да лево крило трпи бочну ватру са левог бока. Начелник штаба саопштио је ово начелнику штаба 2. бригаде да се сада код 16. пука сконцентрисава артилериска ватра па ће се цео пук кренути напред. Са осматрачнице Дунавске дивизије јављају, да се непријатељска батерија налази код места где гори трава. Батерија која већ дејствује треба да гађа у десно за 500 метара. Ово се односи на батерију која се налази код с. Сакулева. Ово је саопштено у армији пуковнику Дамјановићу.
У 15.10 часова чује се на нашем фронту 1 митраљез и слаба пешадиска ватра.
Начелник штаба 2. бригаде јавља, да је сада наше артилериско дејство врло добро, и да се ватра опет убрза.
У 15.20 часова командант 2. бригаде јавља да треба да се коси лево и десно. Саопштено је команданту артилерије.
Начелник штаба 1. бригаде јавља да Данглисова батерија има свега још 150 метака и тражи да се пошаље попуна. Одговорено је, да командир батерије зна како ће се попунити; муниције нема у близини и командир батерије има своју комору.
У 15.20 часова јавља, да се гађа на 300 до 400 метара од ћувика који сада туче наша артилерија. Саопштено команданту артилерије.
У 15.30 часова командант напомиње команданту 1. бригаде, да се не може да очекује све од артилерије; не може се стати на овоме што је до сада учињено, пешадију треба кренути напред, јер се она никако не миче са свога места.
Начелник штаба 2. бригаде јавља, да је лева колона дошла до жица и сада не може више даље да се креће док се артилеријом не отвори пут. Поводом овога командант артилерије издао је наређење команданту хаубичког и пољског дивизиона за груписање артилериске ватре – батерија – и концентрацију ватре.
У овом моменту наступило је релативно затишје на фронту. Чује се кретање једног аероплана.
У 15.40 часова начелник штаба саопштава ситуацију помоћнику начелника армиског штаба: На фронту је привремено затишје, припрема се артилерија за дејство против непријатељских утврђења која су они подигли од како су на овој линији. Код Дунаваца се не опажа никаква активност, они стално стоје у месту.
У 15.55 часова командант 2. бригаде јавља, да се гађа за 20 – 30 метара ближе ка нама од удара, где сада падају хаубичка зрна и онда ту сасредити ватру. Ово је саопштено команданту артилерије, који наређује да се једновремено обаспе из хаубичке и пољске батерије.
У 16 часова мало пре примећени аероплан је наш, а у 16.02 часа хаубичка и пољска батерија почињу обасипати непријатељска утврђења. Хаубица треба да гађа за 25 метара лево.
У 16.08 часова јављају из 2. бригаде, да хаубица скрати путању за 10 метара.
У 16.12 часова начелник штаба пита начелника штаба 2. бригаде, да се извести од команданта да ли ће моћи ноћас што год да се ради.
У 16.15 часова саопштава начелник штаба о ситуацији начелнику штаба Дунавске дивизије: Наш први борбени ред дошао је до жица пред непријатељским рововима и ту је заустављен; сада се врши бомбардовање непријатељских ровова, вероватно је, да ће се ноћас привући рововска батерија и предузети мере да се препоне савладају. Начелник штаба Дунавске дивизије саопштава, да је њихов левокрилни командант бригаде јавио, како су његови делови прешли преко једне јаруге и избили на следећу косу, док се десно крило ове дивизије још налази с друге стране јаруге; поводом овога командант дивизије саопштио је команданту 1. бригаде и тражио је, да о томе буде обавештен, а ако заиста има код те колоне застоја, онда да се то одмах исправи и изврши уравњање. Командант бригаде одговара: да ће он одмах да крене свој деснокрилни батаљон, ако се лево крило Дунавске дивизије крене напред. Начелник штаба 1. бригаде допуњује, да заиста постоји једна јаруга али коса која се преко ње налази не води к селу Живоњи већ Совичкој коси те води ван нападног правца десне колоне, због чега се делови нападне колоне не могу да пребацују преко те јаруге.
У 16.30 часова командант 2. бригаде јавља, да треба за нешто скратити одстојање. Командант хаубичког дивизиона одговара, да је то немогуће због растурања зрна, па би могла зрна лако да падају у нашу пешадију. Наређено је, да се избаци још једна серија метака. У циљу рушења тих препрека од жице. Избачена је серија метака између 16.30 и 16.35 часова. Командант 2. бригаде јавља, да је само последњи метак ударио добро а остали су пребацили. Избачено још неколико хаубичких и пољских метака и јављено да су погодци били врло добри.
У 16.45 часова избачено је опет неколико метака. Сви су пребацили. Наређено да се скрати путања за 25 метара.
У 16.50 часова јавља помоћник команданта 1. пука, да се трапезаста коса налази 5 – 600 метара пред фронтом десне колоне. О овоме је извештен командант армиске артилерије.
Француска 155 мм. батерија избацила је већ велики број метака у јаругу позади ћувика који је пред 2. бригадом: коректура се врши са аероплана.
Командант 1. пука јавља, да непријатељ поседа ровове испред фронта 3. батаљона 1. пука десно од пута; тражено је одмах од француске 120 мм батерије, да она туче тај део фронта. Команданту 1. пука је речено да он обрати пажњу и врши коректуру.
У 17.15 часова начелник штаба 2. бригаде јавља, да се сада њихова пешадија полако креће напред и тражи да наша артилерија туче горњу ивицу орања, које је пред пирамидом и лево од пирамиде.
У 17.27 часова из 2. бригаде јављају да метци пребацују.
У 17.30 часова начелник штаба 1. бригаде јавља, да тешка 120 мм. француска батерија помери путању за 500 метара у десно. О Дунавском левом крилу јавља, да није ништа измакло напред него прешло преко јаруге и померило се у десно. О овоме је обавештен и начелник штаба Дунавске дивизије. Њихово лево крило је фронт ка истоку, а наше десно крило је задржало фронт ка северу. О нашој тешкој артилерији саопштава начелник штаба Дунавске дивизије да је врло добро тукла од центра леве колоне Дунавске дивизије па ка нашем десном крилу. Код Дринске дивизије саопштава, да данас није била тако јака борба, али изгледа да су се они помакли у напред. Дунавска дивизија је дошла до непријатељских препречних средстава.
У 17.45 часова затишје на фронту ове дивизије. Код Вардарске дивизије непријатељски фронт је још јако покривен димом наше артилерије и канонада још довољно снажно траје.
У 17.50 часова командант 2. бригаде јавља, да је десно крило Вардарске дивизије заузело један ћувик али је још иза нашег левог крила које је такође изашло и испред десног крила леве колоне, пошто је ово застало пред непријатељским утврђењем. Командант десне колоне Вардарске дивизије писмено је изјавио захвалност на помоћи наших митраљеза са левог крила, при заузимању ћувика.
У 17.55 часова чује се код наше леве колоне паљба једног митраљеза.
У 18 часова из 2. бригаде јављају да хаубица треба да помери путању у лево за 40 метара. Пољска батерија је одлично погодила. Команданту бригаде је саопштено да ојача своје лево крило и маневром да омогући покрет десног свог крила. Одговара, да он то има у виду, али за сада је још Вардарска дивизија прилично заостала и лево крило његово почиње да добија бочну ватру. На фронту је затишје опет, само по кад – кад чује се по који артилериски метак.
У 18.20 часова један официр из Вардарске дивизије саопштава наређење команданта дивизије да је његова лева колона већ ушла у непријатељске ровове и сад врши само припрему артилеријом, па да и десна колона избије на исту висину и непријатељске линије. Одговорено му је, да наш 16. пук само чека да Вардарска дивизија избије на његову висину па да и он цео крене напред. У овоме смислу издато је одмах наређење команданту бригаде.
Командант 2. бригаде јавља да је командант деснокрилног (1.) батаљона 16. пука у своме стрељачком строју и на истој висини са левокрилним батаљоном 1. пука и налази се на таквом брисаном простору да док артилерија пред њим све не расчисти, он не може да се крене ни корака напред. Сада док је командант батаљона стигао до свог стрељачког строја изгубио је сва своја 4 ордонанса. Обилазак са леве стране, такође због конфигурације земљишта неће имати великог утицаја.
У 18.30 часова командант понова скреће пажњу команданту 1. бригаде на неактивност десне колоне. Наређено му је, да где се не може због отпора прибегавати маневру. Ка Лерину лете два аероплана један је наш а други не може да се распозна.
У 18.40 часова командант Дунавске дивизије са ОБр. 955 извештава: У току пре подне вођена је јака артилериска борба. Припремљен је напад артилеријом и око 11 часова пешадија је предузела наступање, али је због јаке пешадиске и митраљеске ватре застала. Непријатељска артилерија са Старковог Гроба повремено дејствује у бок борбеног поретка. На целом фронту јака борба. Око 13.30 часова предузећу артилериском ватром нову припрему пешадиског напада.
У 18.45 часова командант 2. бригаде са ОБр. 764 јавља, да је и поред данашњег броја избачене артилериске муниције дејство артилерије остало без стварног резултата, и пешадија је дошла до жица, даље не може. Узрок слабом резултату артилериског дејства је тај што се артилериска ватра растура по целом положају и што нема своје осматраче код пешадије, везу телефоном директно са својим батеријама. Наша досадашња осматрања и извештавања без корисна су и не одговарају садашњим приликама. Моли да му се упуте артилериски осматрачи, да им он одреди место и да телефон веже директно са својим батеријама.
У 19 часова командант 2. бригаде са ОБр. 767 шаље извештај о садашњем раду следеће садржине. Према наређењу команданта ОБр. 1076 од 24. тек. мес. напад на противника отпочео је у 7 часова и то артилерија у циљу припреме напада пешадије. У 8.45 часова почела је слаба пешадиска ватра и у 9.10 часова почела је бивати и јача. У 9.12 часова почиње наступање 3. батаљона 16. пешадиског пука па у томе је почео да трпи са левог бока од ватре те је одмах наређено командиру брдске батерије да својом ватром олакша кретање левог крила 3. батаљона што је убрзо и успешно изведено. У 9.31 час један непријатељски аероплан извиђа наше положаје, сусреће се са једним нашим аеропланом и овај га натерује да напусти рад и одступи. У 10.05 часова 3. батаљон заузима прве бугарске ровове. У исто време почиње да напада и стрељачки строј 1. батаљона 16. пука. У 10.15 часова изнесена су два митраљеза напред на лево крило. 3. батаљона, који су врло добро потпомагали десно крило Вардарске дивизије и десно крило моје колоне. У 10.20 часова делови 3. батаљона прелазе границу. У 13.15 часова непријатељска хаубичка артилерија туче осматрачницу ове бригаде, али без успеха. До 17 часова свршено је појачавање стрељачког строја, и овај је подишао непријатељским рововима, испред којих се налази препрека од жица и ту је застао. И поред свег мог тражења да артилерија разруши
непријатељске препреке, ова то није учинила и ако су јој многобројни и тачни податци о непријатељу и његовом распореду давани. Артилерија је стално пребацивала указиване јој циљеве. Благодарећи употреби митраљеза, кретање пешадије у многоме је било олакшано. Брдска артилерија дејствовала је у току целог дана, успешно потпомагала наступање пешадије. У неколико прилика дејствовала је и против непријатељских митраљеза. За сада познато: рањен командир 3. чете 3. батаљона 16. пешадиског пука резервни капетан I кл. Дим. С. Николић, 3 погинула и 5 рањених војника. Рововска батерија такође је дејствовала али са слабим резултатом, јер је пешадија брзо напредовала. Борба се продужује.
У 19.25 часова командант 1. бригаде са ОБр. 678 јавља: „Према заповести команданта, десна колона кренула је и подишла главном положају, но услед бочне ватре артилериске и пешадиске са левог и десног бока ово кретање је било успорено нарочито код деснокрилног батаљона, јер Совичка коса није пала. Наредио сам, да се ноћас пошто – пото дође у нападу до препречних средстава и укопа. Молим да десно крило леве колоне буде на висини мог левокрилног батаљона. О губитцима накнадно ћу известити“.
У 19.30 часова под ОБр. 1085 послат је следећи вечерњи извештај команданту армије и суседним дивизијама: „При данашњем нападу ове дивизије на непријатељски положај испред свог фронта десна колона подишла је Трапезастој коси, која се налази западно од с. Живоње до на 600 метара од те косе, а на 2 – 300 метара од предњих непријатељских ровова. Лева колона својим десним крилом подишла је мрежи од жица која се налази на 150 метара од граничног камена; својим центром прешла је границу на месту где се гранична линија повија ка северу а лево крило је још за нешто у напред од центра и у напред од десног крила Вардарске дивизије, са којом је ухваћена чврста веза. Просечно је цела линија дивизије напредовала до 1 км.
Извештаје о губитцима послаћу накнадно. Од официра за сада се зна, да је рањен командир 3. чете 3. батаљона 16. пешад. пука резервни капетан I кл. Димитрије С. Николић“.
У 20.20 часова командант 1. бригаде са ОБр. 679 извештава према командантовом телефонском наређењу да делови наших трупа у току ноћи 23./24. ов. мес. приђу до непријатељских мрежа од жице, наредио сам трупама десне колоне да горње наређење изврше. Услед тога што ћувик са пирамидом западно од пута Крушоград – Брод није узет, то ће се моје лево крило задржати сутра изложено бочној ватри са тог ћувика. Исто ће то бити и са десним крилом јер још није заузет ћувик Совичке косе на коме се налази гранични стуб и са кога непријатељ пушчаном и митраљеском ватром бочно туче десно крило моје колоне. О предњем част ми је известити команданта ради знања, с молбом да се непријатељу с нашом артилеријом спречи потпуно бочно дејство.
У 22 часа командант I. армије са ОБр. 1804 шаље следеће наређење за даљи напад на непријатеља: „Сутра 25. овог месеца од 7 часова јутра, дивизије ове армије продужиће даљи напад на непријатеља у духу моје наредбе ОБр. 1740“.
У 22.15 часова под ОБр. 1086 издата је следећа заповест јединицама: „Сутра 22 ов. мес. од 7 часова јутра дивизија ће продужити даљи напад на непријатеља у духу моје заповести ОБр. 1076“.
У 22.50 часова командант Вардарске дивизије јавља: Напад на непријатеља отпочео је нешто доцније услед задоцњавања француских трупа. Дивизија је у свом наступању избила десним крилом и центром на 300 метара од главног гребена северно од с. Воштарана а левим заузела је висове северно од с. Неокази. Десно француско крило налази се 400 метара од јужне ивице с. Д. Врбени. Непријатељ је своју артилерију повукао пред мрак дубље на север.
У 23.40 часова командант Дунавске дивизије јавља: По подне продужена је обострана артилериска и пешадиска ватра од 14 до 14.30 часова припреман је напад јаком артилеријом. Пешадија је почела наступање, али је јаком пешадиском, митраљеском и артилериском ватром спречена у наступању и сад се налази на најближем одстојању од непријатељских ровова испред препрека од жица. Непријатељ даје врло снажан отпор. Непријатељска артилерија од Совича, тукла је врло успешно нашу артилерију северозападно од к. 1500. Све док се не успе да се туку (ућуткају) непријатељске батерије на Старковом Гробу, Џаули, Рогашу и код Совича све дотле неће бити могуће да се са успехом продужи отпочети напад ове дивизије.
У 23.50 часова командант Дунавске дивизије са ОБр. 961 јавља: Борба је престала у 19.30 часова. Због јаког непријатељског отпора и због непријатељских батерија, које фланкирају са оба бока напад је заустављен. Са артилеријом којом се располаже а без стварне помоћи тешке артилерије немогуће је са успехом извршити напад. Наредио сам, да се нападне колоне зауставе на тачкама до којих су допрле, да би се сачекало регулисање и успешно дејство тешке артилерије против непријатељских батерија, које бочно туку трупе ове дивизије.

Дејство Вардарске дивизије

У току ноћи:
У 0.30 часова примљена је заповест команданта I. армије ОБр. 1740 а која је напред у целости изнета.
На основи горње заповести командант Вардарске дивизије под ОБр. 1562 издао је следећу заповест:
„24. септембра наша I. и III. армија и француска суседна дивизија предузимају напад на непријатеља са својих фронтова.
Коњичка дивизија као армиска резерва креће се од Забрдана ка к. 735.
Општем нападу предходи бомбардовање непријатељских положаја, његових батерија и препречних жица.
Постепено бомбардовање има отпочети у 7 часова јутра 25. септембра.
Према наређењу команданта I. армије ОБр. 1740 од 23. ов. месеца, наша дивизија има задатак да нападне непријатеља са свога фронта одређеним општим правцем мојом заповешћу ОБр. 1411 од 16. овог месеца првенствено тежећи да се овлада системом положаја к. 735.

Наређујем:

1) У 7 часова јутра 24. септембра има да отпочне постепено бомбардовање непријатељских положаја, батерија и препречних жица.
По довољном и успешном бомбардовању предузеће се напад пешадијом за шта ћу накнадно наредити, но команданти треба ово време да искористе за постепено приближавање непријатељском положају.
2) Команданти колона одржаваће што тешњу везу узајамну.
Командант леве колоне одржаваће што тешњу везу са 112. француском бригадом.
Саобразно напредовању француског десног крила правцем ка Д. Врбени командант ће постепено смањивати своју бочну групу и у подесно време предузети напад у духу горњег наређења.
Командант десне колоне одржаваће што тешњу везу десно са Моравском дивизијом.
3) Мада је задатак артилерије Моравске дивизије и суседне Француске дивизије неутралисање непријатељских батерија пред њиховим фронтом ипак, командант артилерије и команданти обеју колона обратиће пажњу на евентуалну појаву непријатељске артилерије са југозападних падина Старковог Гроба и са положаја леве обале Сакулеве реке.
Препоручујем команданту артилерије да у договору са суседним командантом француске тешке артилерије, одвајајући и свој потребан део артилерије постара се, да сигурно неутралише непријатељске батерије до сада појављене код с. Сакулева и на просторији к. 735.
Његова тежња треба да буде да што мањи број топова употреби на непријатељску артилерију како би са што већим бројем артилерије дејствовао против утврђених објеката на непријатељском положају.
4) Због нешто повијеног француског десног крила лева колона мора у почетку успорити у свом послу. Командант леве колоне постараће се да и поред свих околности убрза свој покрет како би се одржала потребна борбена веза како са суседном бригадом тако и општи борбени фронт са Моравском дивизијом.
5) Препоручујем командантима да због отворености терена што пажљивије воде пешадију искоришћавајући и најмање земљишне угибе а по потреби и ашов. Кад се избије на непријатељски положај такође због његове отворености и могућег дејства непријатељске артилерије старати се да се трупе не изложе бескорисним губитцима.
6) Општа резерва кретаће се за десном колоном. До даљег наређења остати на досадашњем месту. Командант 2. бригаде вратиће 2 чете ппуковника Блажарића у општу резерву чим напредовањем Француза ситуација левог бока то дозволи.
7) Комуникација остаје по досадашњем. Слагалиште хране у Баници. Међу слагалишта муниције биће западно од Горничева на путу који иде источно од с. Забрдана и у с. Забрдану.
8) 1. и 3. завојиште биће код с. Банице.
9) Коморе остају на својим местима.
10) Ја ћу бити за десном колоном.
Са јаком вером и надом у Бога напред јунаци“.
Са ОБр. 1563 команданту десне и леве колоне и артилерије достављено је следеће: „На нашем фронту Бугари имају једну коњичку бригаду. Прошли пут приликом напада Француза на бугарске положаје та коњичка бригада извршила је јуриш са два ескадрона и нанела велике губитке једном француском батаљону.
Благодарећи дејству команданта 2. бригаде та је коњица одбивена.
Може се десити према условима земљишта опет коњички напад. Пешаци и тобџије треба једва да дочекају овај моменат и да прецизном и брзом ватром непријатељски коњички напад одбију.
Упозорити старешине на ову могућност и упутити их како треба да поступе у дотичном случају“.
Стање код десне колоне до 3.15 часова јутра:
Ноћ је прошла потпуно на миру. Ноћас је продужено утврђивање и то код првог борбеног реда подубљивање, код другог борбеног реда подубљивање ровова и израда саобраћајница.
Војници су добили за доручак чај.
Стање код леве колоне до 3.10 часова јутра:
Било је затишје; у току ноћи рађено је подубљивање ровова.
Стање код резерве:
Ништа ново.
Стање дивизије у току ноћи 23./24. септембра:
„Ноћ прошла на миру“.
У току дана:
Од 7 часова отпочело је постепено бомбардовање артилеријом непријатељских положаја.
У 9.30 часова командантима леве и десне колоне и артилерије наређено је са ОБр. 1570 следеће:
„Познато је да успех у борбама зависи како у одбрани тако и у нападу од стварне надмоћности у артилериској и пешадиској ватри кад се то методичким развојем пешадије и умешном употребом артилерије постигне резултат је сигуран.
У досадашњим борбама приликом одбране ватра се врло добро употребљавала, нарочито митраљези. У нападној борби и гоњењу митраљеска ватра није довољно искоришћена. Заиста је у нападу теже депласирање – премештање митраљеза али је у њиховој употреби моћ и снага напада. Зато препоручујем командантима да митраљезе држе напред а не у резервама укопавајући их на подесним местима. Митраљези подесно постављени на нападном пољу служе као сигуран ослонац – пушчане батерије, који не само да наносс огромне губитке непријатељу него служе као заштита нападном развоју и покрету пешадије.
Наше формације – батаљони располажу са великим бројем митраљеза, упутите старешине да их смишљено и дрско у свим приликама употребљавају.
Бугари имају просечно по 5 митраљеза на пук и у томе је наша надмоћност.
Од 9.15 часова отпочео је покрет пешадије у напред десне колоне.
Од 10.15 часова француска артилерија 156. дивизије не бомбардује положај.
У 10.20 часова наређено је команданту резерве мајору Динићу да својим 2. батаљоном од с. Забрдана дође код дивизиског штаба а 2 чете из батаљона 23. пука да остану где су и да чекају наређење.
У 10.30 часова начелник штаба Моравске дивизије јавља, да је 16. пешадиски пук прешао Српско – Грчку границу.
У 10.45 часова наређено је команданту десне колоне да са пешадијом предузме напад али да пази да не поцепа борбени поредак.
У 12 часова са ОБр. 1571 наређено је командантима десне и леве колоне:
„У духу наређења ОБр. 1652 наређено је команданту десне колоне да предузме постепено напад.
Наређујем: да командант леве колоне садејствује овом нападу. Обезбеђујући свој леви бок и држаће се у тесној вези са десним француским крилом“.
Стање леве колоне у 13.20 часова:
Делови 23. пука подилазе Корњачастом ћувику и подишли су на 300 метара. Непријатељ отвара јаку пешадиску и артилериску ватру.
Стање у 14.25 часова код леве колоне:
Десно крило 23. пука у тесној вези са левим крилом 1. бригаде подилази источном делу Корњачастог ћувика на 200 метара од њега.
Центар бригаде подилази западној ивици Корњачастог ћувика на 200 метара од њега.
Лево крило 24. пука наступа упоредно са Французима на 6 – 700 метара испред јужне ивице од Д. Врбени.
У 16 часова са Пов. ОБр. 1572 наређено је командантима десне и леве колоне:
Због задоцнелог напада француског десног крила, Његово Височанство Престолонаследник лично се ангажовао код Француза, да се овај напад што пре изведе и лево крило наше дивизије ослободи ради слободнијег покрета општим правцем ка к. 735. Са тих разлога команданти чим се Французи утврде на нашем левом крилу – куку, на просторији Д. Врбени, нека предузму извршења дате им задаће.
У 16.05 часова начелник штаба I. армије извештава, да ће Дунавска дивизија у 16.15 часова да отпочне напад. Моравска дивизија садејствоваће овом нападу; наређује се да и наша дивизија садејствује. О овоме начелник штаба известио је телефоном начелника штаба Моравске дивизије с тим, да ме извести пошто сам био отишао у штаб Моравске дивизије.
У 16.20 часова извештава армија (осматрачница) да је командант I. армије наредио да се о почетку напада Вардарске дивизије извести 156. Француска дивизија.
У 16.40 часова извештава се француски капетан Тренка из 156. Француске дивизије, да је Дунавска дивизија отпочела напад у 16.15 часова; да ће Моравска дивизија садејствовати артилеријом, а затим ће она отпочети напад. Тако исто извештен је, да је наша дивизија у 16.40 часова отпочела припрему.
У 18.05 часова наређено команданту десне колоне (1. бригаде) да предузме покрет у напред а нарочито левим крилом.
У 20 часова наређено је, да се два рововска оруђа упуте из резерве команданту леве колоне и у току ноћи 24./25. ов. месеца пласирају код ове колоне.
Са ОБр. 1573 извештен је командант I. армије и суседне трупе: „Напад на непријатеља овога дана отпочео је нешто доцније услед задоцњења француских трупа.
Дивизија је у своме наступању избила десним крилом и центром на 2 – 300 метара од главног гребена северно од с. Неокази а у висини изворног дела Врбенског потока, који тече на запад.
Десно француско крило налази се на 400 метара од јужне ивице с. Д. Врбени. Са суседним трупама има се везе. Напад обеју колона текао је правилно.
Губитака нема.
Непријатељ је своју артилерију повукао пред мрак дубље на север. Детаљан извештај следује“.
Командант десне колоне са ОБр. 732 од 18.45 часова извештава:
„Ова колона у свом нападу предњим деловима повијајући се по терену до на 300 метара испред непријатељског положаја, а где је терен отворен и више.
Непријатељ је на главном гребену његовог положаја у рововима који су ограђени жицом. На наше предње делове с времена на време отвара пешадиску и митраљеску ватру.
Наше су трупе десно у тесној вези са 16. пуком а лево са 23. пуком.
Непријатељска хаубичка и пољска батерија у току дана тукле су ровове ове колоне, наше војнике при покрету ка непријатељском положају, наше резерве и батерије, а нарочито 6. пољску батерију. Наше су са успехом тукле непријатељске ровове и њихову непосредну позадину.
Непријатељски аероплани летели су над нашим положајима данас пре подне у циљу извиђања; бомбе нису бацали.
Морал и здравствено стање добро.
Дошло из болнице и амбуланте: код 21. пука 8 војника, код 22. пука 13, код артилерије 4.
Губитци: код 21. пука 2 редова рањена; код 22. пука контузован 1 подофицир.
Утрошено муниције: код 21. пука 350 метака, код 22. пука 500 метака, артилериске муниције 1.621 метак код 1. пољског дивизиона и 2. хаубичке батерије.
Исхрана: све јединице добиле су хлеб и топлу храну.
Стока пуну порцију зоби и по 1 кг. сена“.
Са ОБр. Службено у 21.45 часова командант артилерије доставља:
„Рад артилерије био је данас следећи:
За данас је наређен напад на фронту ове дивизије као и суседних трупа. Све су батерије остале на својим положајима са раније датим рејонима. На овим су положајима и заноћиле.
Пољске батерије све тукле су ређом ватром непријатељски положај до 11 часова. Тада је почео покрет пешадије у напред и ватра је ојачана. Тучени су непријатељски ровови. Ватра је у главном сасређена на ћувик звани „Корњача“, као јако утврђен тачном ватром Бугари су истерани из ровова и наша га је пешадија пред мрак заузела. Тачном ватром потпомогнут је напад и на осталом делу фронта, тако да је велики део прве линије непријатељских ровова био до 8 часова заузет. 2. и 4. пољска батерија потпомагале су напад француске пешадије ка с. Д. Врбени. 6. батерија јако је тучена ватром једне непријатељске батерије у правцу северозападно од Совича, али је за све време дејствовала.
Утрошено муниције: 2.270 граната и 1.218 шрапнела.
Хаубичка батерија имала је исти задатак као и пољска и потпомагала је њено дејство, тукући са једним до два оруђа и непријатељску артилерију, која је била североисточно од с. Д. Врбени и к. 735. Утрошено 468 граната.
Батерија немачких заплењених топова од 105 мм. утрошила је 71 зрно, тукући непријатељске батерије код к. 735 са успехом.
Пред вече је примећено да су непријатељске батерије повучене у назад.
Губитака није било.
У 20 часова упућен је један вод рововске батерије на ћувик звани „Корњача“ северно од с. Неокази“.
Командант леве колоне са ОБр. 498 од 22.30 часова извештава:
„На основи заповести команданта ОБр. 1562 артилерија ове колоне отпочела је у 7 часова бомбардовање непријатељских положаја, која је до 10.30 часова била повремена. Француска артилерија врло интензивно бомбардовала је линију непријатељских положаја Д. Врбени -Петорак и позадину непријатеља.
Непријатељ са водом брдским и пољским и северно од с. Неокази и са 2 хаубичка оруђа 105 мм. северно од к. 735 од 8 часова отпочео је јако да туче први борбени ред ове колоне и позадину положаја моје резерве.
У 14.40 часова наредио сам команданту артилерије да обаспе што јачом ватром Корњачасти ћувик а у 10.50 часова моје трупе отпочеле су енергичан покрет у циљу заузимања Корњачастог ћувика.
Команданта 312. француске бригаде известио сам о овоме а он ми је јавио, да њихов пешадиски напад неће почети у 11 часова већ у 13.30 часова.
Моје трупе вршиле су подилажење Корњачастом ћувику; у 14.45 часова ситуација је била ова:
Десно крило 23. пука у чврстој вези са левим крилом 1. бригаде подилази источном делу „Корњаче“ и налази се на 200 метара од њега. Центар бригаде на западној ивици Корњачастог ћувика на 200 метара од њега.
Лево крило 24. пука наступа упоредно са Французима на 6 – 700 метара испред јужне ивице од Д. Врбени.
У 17.20 часова избиле су трупе на Корњачасти ћувик а убрзо затим источно и западно од Корњачастог ћувика отпочели су добијати анфиладну ватру пешадиску и митраљеску из опкопа к. 735, за шта сам наредио команданту артилерије да интензивнијом ватром туче непријатељске опкопе.
Пред мрак на Корњачасти ћувик и косу западно од овога избило је 6 чета са 4 митраљеза.
Резерве десне колоне позади овог одсека десног крила, резерва левог позади свога левог крила.
Непријатељске трупе налазе се испред наших трупа на 50 – 100 – 300 метара.
Борба се утишала око 20 часова; од тога времена узајамно повремено пушкарање.
Наши губитци: погинулих 16, а рањено 32 војника; контузован 1 војник.
Рањен резервни ппоручник Михајило Саџак, водник 2. чете 1. батаљона 24. пука и активни ппоручник Светолик Трифуновић, водник 4. чете 1. батаљона 24. пука, активни ппоручник Драг. Михаиловић заст. командира митраљеског одељења 2. батаљона 23. пука, активни ппоручник Јован Радуловић водник 2. чете 1. батаљона 23. пука и резервни ппоручник Синиша Буђевац, водник 2. чете 2. батаљона 23. пука. Ово су до сада добивени податци.
По исказу једног бугарског војника, који се својевољно предао, непријатељ је данас претрпео врло велике губитке.
Сви су уверени да не могу изаћи на крај са нашом артилеријом, која их страховито туче.
По исказу једног бугарског заробљеника према фронту ове колоне налази се 23. пук који нема ни једне чете у резерви, десно од тог пука 32. пук а лево 12. пук, позади кога се налази 10. пук.
Данас су неки бугарски официри убили неколико војника, који су покушали да напусте ровове, а вечерас су чули војници како Бугари псују њихове официре, који су их терали напред.
Изгледа, да су Бугари данас по подне известан број оруђа повукли даље позади њихове главне линије, који ће вероватно сутра дејствовати са тих нових положаја.
Морал наших трупа врло добар, непријатељски по исказу њихових војника знатно поколебан и у изгледу је велики број дезертера у кратком времену.
Утрошено муниције: пушчане 1.200 метака, митраљеске 8.950, артилериске 2.335 зрна.
Здравствено стање трупа добро, из расхода дошло 24 редова и 1 подофицир.
Исхрана: кувана храна са хлебом, зоб издата по следовању, сено није издато.
Са командантом 312. француске бригаде имам сталну везу телефонску и преко ордонанаса.
Десно крило француско зауставило се где се и укопало на 400 метара јужно од с. Д. Врбени. Једну чету имају на десној обали р. Броди, северно од к. 615, која је у тесној вези са левим крилом 24. пука а 3 чете на левој обали р. Броди јужно од к. 615.
Са командантом 5. коњичког пука такође сам у вези.
Са 1. бригадом у тесној сам вези. Наредио сам најенергичније утврђивање на новим положајима“.
Око поноћи са ОБр. 1576 доставља се команданту I. армије и суседним трупама следеће:
„У допуну извештаја ОБр. 1573 по исказу једног заробљеника, бугарског војника из 23. пука Бугари имају огромне губитке од наше артилерије.
Пред фронтом леве колоне налази се 23. пешад. пук, западно од овога 32., а источно 12. Позади 12. пука је 10. пук у резерви.
Бугарски официри убили су неколико војника, који су покушали да напусте ровове.
Известан број бугарске артилерије повучен је на њихову главну линију на север.
Наши губитци у току 24. септембра тек. мес.: рањено 5 официра, погинуло 16 војника, рањено 34, контузован 1 подофицир и 1 редов.
Заробљено: 2 бугарска војника из 23. пука“.
Командант I. армије са ОБр. 1804 наредио је да 25. ов. мес. у 7 часова јутра дивизије I. армије продуже напад на непријатеља у духу заповести ОБр. 1740.
У 23 часа наређено је потчињеним командантима са ОБр. 1579: „Сутра у 7 часова има се продужити напад на непријатеља. Напад изводити после припреме постепене и довољном артилериском ватром“.

Слични чланци: