25. септембар, Извештаји и наређења Врховне команде

У току овога дана Врховна команда је примила ове важније извештаје:

Од команданта I. армије

ОБр. 1807 у 6.15 часова

„У току ноћи 24./25. септембра повремена јача пешадиска ватра на разним тачкама фронта“.

ОБр. 1819 у 12 часова

„У току дана 24. и ноћи 24./25. септембра било је избачених из строја 170, од којих 8 официра“.

ОБр. 1820 у 12.25 часова

„Због наступелих расхода који се немају чиме попунити потребно је што пре вратити у састав своје дивизије 3. пешадиски пук, један батаљон 2. пешад. пука, брдски дивизион од 80 мм. са деловима профијант колоне и мунициске колоне, а који су остали под 122. Француском дивизијом по наређењу ОБр. 4473 од прошлог месеца“.

ОБр. 1833 у 22.50 часова

„Данас 25. ов. мес. од 7 часова до мрака обострана час јача час слабија артилериска ватра. Пешадија остала на својим јучерашњим положајима. Од 16 часова па до мрака летело 8 аероплана, који су корежирали гађање артилерије и бацали бомбе на Битољ, Кенали и село Борешницу. Губитци: У току јучерашњег дана поред досада јављених износе погинулих 3 подофицира и редова а рањено 13“.

Од команданта II. армије

ОБр. 2258 у 4.35 часова

„Сем слабије повремене узајамне артилериске и пешадиске ватре ноћ на фронту ове армије прошла на миру“.

ОБр. 2268 у 13.40 часова

„Стање у 12 часова: Код Тимочке дивизије настављена је акција артилеријом. Код Шумадиске дивизије узајамна артилериска ватра нарочито на одсеку Добро Поље. Упућена јача пешадиска извиђачка одељења према Ветернику. Непријатељска артилерија са Ветерника и Доброг Поља тукла наше батерије западно од Пребедишта, Катунац и Пожарску косу“.

ОБр. 2265 у 18 часова

„Губитци код Тимочке дивизије у току јучерашњег дана:
Погинуло 2 редова, рањен 1 подофицир. Од стоке 3 коња, 1 магарац убијен и 7 коња и 1 магарац рањени. Сви губитци су од непријатељске артилериске ватре“.

ОБр. 2213 у 17.40 часова

„Од 12 – 16 часова стање код ове армије непромењено. Код непријатеља нису примећене никакве промене“.

ОБр. 2277 у 20.55 часова

„Стање на фронту ове армије до 19 часова:
Сем узајамне повремене артилериске ватре ништа се значајније није десило. 3 редова контузовано. Броју губитака са јуче послатим под ОБр. 2265, молим да се дода: 1 редов контузован и 2 коња рањена“.

Од команданта III. армије

ОБр. 2669 у 1.15 часова

„За 25. септембар наредио сам продужење напада. Почетак напада у 7 часова“.

ОБр. 2677 у 8.15 часова

„Стање у току ноћи непромењено. У току јучерашњег дана предало се на фронту ове армије 18 војника из 10 пешад. пука и 4 војника из 46. пешад. пука а заробљено је 12 војника из 46. пука“.

ОБр. 2691 у 11.45 часова

„Командант Дунавске дивизије јавља: Командант 2. Дунавске бригаде известио ме је, да је командант 2. батаљона 9. пука приметио да се бугарски војници облаче у нашу униформу, тако притрчавају и заузимају заклоне одакле гађају наше војнике; неки су од ових Бугара побијени. Молим, да се и остале наше и француске трупе о овоме обавесте.
О овоме са ОБр. 5511 обавештен је командант I. и II. армије“.

ОБр. 2705

„Стање у току 25. тек. мес. по подне:
Код Дринске дивизије: Сем повременог пушкарања, слабије артилериске ватре и повременог бомбардовања непријатељских окопа рововским оруђима није било ничег значајнијег. У 12 часова осмотрена је са Кајмакчалана једна непријатељска колона у покрету из долине Црне реке у правцу ка Флоки. Колона је продужила кретање од Флоке за Кочобеј. Нашом артилеријом приморана је да промени правац кретања. Јачина се цени до 1 пешад. пука.
Код Дунавске дивизије: У току дана слабија артилериска ватра. Од 16.30 часова пешадија ове дивизије уз садејство артилериске ватре напредовала је местимично, што је доведено до јаче пешадиске и митраљеске ватре и употребе ручних бомби. Пешадија десне колоне налази се на најближем одстојању од непријатељских ровова. Покушаји да се са овог одстојања узму непријатељски ровови на јуриш нису успели. Напад пешадије ове дивизије од 16.30 часова извршен је ради једновременог дејства са заказаним нападом пешадије суседне дивизије I. армије“.

Од војног изасланика у Румунији

Пов. Бр. 1226

„Пред полазак на фронт Добруџе, јавио сам се команданту III. армије, ђенералу Авереску.
Нема речи похвалити држање српске дивизије, нарочито присебност команданта дивизије и српских официра, о чему је чуо не само од руског команданта, који је љубио српске официре, већ и од румунских команданата. Тешко му је било видети силно храбре српске рањенике на железничкој станици Меџедија незбринуте због неуређења санитетске службе.
Изјавио руском команданту што пре попунити српску дивизију официрима, који су дошли за другу дивизију.
Против овога треба устати најенергичније, јер је већ послато из Одесе 2.000 војника на попуну српске дивизије.
Ја сам одмах протествовао у Врховној команди против употребе српске дивизије и изгледа имало је дејства, јер је командант III. армије наредио, да се повуче у другу линију. Начелник штаба III. армије ђенерал Кристеско, удивљен храброшћу наше дивизије додаде ми као у поверењу, да руски ђенерал штеди руске трупе на штету Срба.
Моје је мишљење радити што пре на формирању српског корпуса, кога убацити у Србију, код Т. Северина“.

Од делегата капетана Јовичића

„Ситуација на енглеском фронту на дан 24. септембра:
Дојрански фронт: Непријатељски аероплани били су на овоме фронту активнији него обично.
Струмички фронт: Река Струма надошла је три стопе. У току јучерашњих операција француска су одељења узела 16 заробљеника. Ситуација иначе непромењена“.

Од војног изасланика у Русији

№ 422

„У Руској Врховној команди све се више придаје важност операцијама на Балкану. Врховна команда решила послати одмах у Добруџу још једну пешад. дивизију и то 3. Стрељачку дивизију. Први делови ове дивизије стићи ће у Добруџу око 28. септембра. Чуо сам у поверењу, да постоји озбиљна намера, да се крајем октобра предузму опште операције, тако да се до пролећа сврши са Бугарском и Европском Турском. Молим ово сматрати као строго поверљиво. Наши успеси изазивају задовољство. Цар ми увек радосно каже, сваки успех наше војске, која се како он вели херојски бори и на Солунском фронту и у Добруџи“.

Од војног изасланика у Атини

ОБр. 125

„Јутрос је Веницелос отпутовао на Крит, а одатле у Солун. Циљ путовања његовог је стати на чело револуционарног покрета. Са њим отпутовао Кондуриотис бивши министар марине, најпопуларнији човек у Грчкој флоти, бригадни ђенерал Милиоти и још око 50 официра виших и нижих свију родова оружја.
Овај гест повећао популарност Венцелиста и у кору официрском на штету Краља.
Тим поводом одмах сам отишао код шефа ђенералштаба, који ми је потврдио предње наводе. Питао сам хоће ли ово имати какав утицај на даље држање Грчке. Одговорио ми, он непрестано саветује и саветоваће меродавне факторе, да Грчка треба да ступи у акцију на страну Споразума. Рекао ми је, да је бугарски ђенерал Бојаџијев смењен и да Бугари имају страховите губитке; све куће у Битољу пуне су рањеника и да су Бугари журно тражили лекаре немачке“.

Од Министра Војног

ОБр. 1970

„Врло је потребно ради политичког искоришћавања наших успеха и нових напора које чинимо да ми се извештаји о нашим и савезничким операцијама и успесима шаљу са више детаља. Само тако моћи ћемо у тесној вези са Министром Спољних послова развити код савезничких дипломатских представника овде и на страни и у Европској јавности акцију корисну по нас.
Имајте у виду да смо и преко дипломатских и војних наших изасланика развили најенергичнију акцију за брзо појачавање Солунске и Дунавске савезничке војске у циљу брзог уништавања Бугарске.
С тога су ми потребни детаљи о ситуацији на Солунском војишту, односима снага итд.“.

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. 5493
Команданту I., II. и III. армије,
ђенералу Сарају и Милну и
свима војним изасланицима овде

„Стање на дан 24. септембра:
II. армија – повремена артилериска и пешадиска борба. Измене нема.
III. армија – Дринска дивизија. У току после подне извршена је јака артилериска припрема на Кајмакчалану, али она није могла бити продужена до потребне мере због оскудице у муницији, те пешадиски напад није предузет.
Дунавска дивизија после артилериске припреме предузела је пешадиски напад око 15 часова, али је он обустављен због јаког непријатељског отпора.
Наша пешадија целе III. армије у непосредном је додиру са непријатељем и њен напад није успео због недостатка артилериске муниције, а поглавито хаубичке.
Један бугарски потпоручник из 10. пука, који је остао рањен на положају, изјавио је, да је ђенерал Бојаџијев смењен због пораза ђенералом Гешовим. Исто тако смењен је командант 8. дивизије, али не зна његовог заменика. Најзад смењен је и командант 1. бригаде 8. дивизије пуковник Серафимов и на његово место постављен је пуковник Пашинов. Пешадиске муниције имају довољно, али вели да су на Чеганским положајима оскудевали у артилериској муницији. Чуо је да поред 9. дивизије на Битољски фронт долази и 10. дивизија.
III. армија 12. септембра продужује напад од 7 часова.
Предало се код Совичких положаја 18 бугарских војника из 10. пука, који веле, да су појачани немачким митраљезима.
I. армија нападала је на своме фронту и напредовала је местимично за један до два километра прешав на неким местима граничну линију. Њени предњи делови налазе се у висини линије Д. Врбени – Сович. Веза са Французима код Д. Врбени.
На Струми су Французи и Енглези нападали мањим снагама и узели један ров на левој обали, заробивши 16 Бугара. Ватром савезничке артилерије запаљен је Дојран.
На Битољском фронту Французи су ушли у Петорак. Руси су заузели к. 916. У Д. Биклишта Бугари су нападали једну француску чету код Брезнице, која се за нешто повукла.
Аеропланско извиђање Банице – Флорина – Тополчани није показало никакве промене ни покрете. Две борбе са непријатељским аеропланима од којих се један нагло спустио“.

ОБр. 5496
у 13.10 часова
Г. Министру Војном

„24. септембра II. армија без промене.
III. армија није успела у својим нападима на Кајмакчалан и Старков Гроб због јаког отпора и према извештају команданта армије због оскудице артилериске муниције. У ствари она је тога дана утрошила огроман број артилериских зрна.
I. армија напредовала је на свом фронту за 1 – 2 км. и местимично је прешла граничну линију. Данас, 25. септембра, III. и I. армија продужују напад. Западно од I. армије напредовање Француза је врло споро. Њихове обилазне комбинације потпуно су пропале због планинског терена. Због тога наш успех од 14. септембра није ни уколико искоришћен. Код Бугара примећава се појачавање битољског фронта са Вардара и Струме. На Битољски фронт делови су до сада 33. и 27. пука. 58. пук са фронта II. армије дошао је на Кајмакчалан. 53. пук отишао у Добруџу. Чује се, да ће и 10. дивизија доћи код Битоља као и 2 Немачке и 1 Турска дивизија. Французи су последњих дана добили 2 нова колонијална пука по 3 батаљона. Код Солуна савезници имају 210 батаљона а Бугари свега око 180, али су њихови батаљони јачи“.

ОБр. 5500
Команданту III. армије

„У извештају ОБр. 2631 командант тврди, да је снабдевање муниције рђаво и да Врховна команда наређује битку пре него што је она у погледу муниције довољно припремљена.
Међутим из извештаја те команде АР.Бр. 3039 и АР. 3020 види се, да је та армија од 15. до 23. септембра закључно примила 7.510 зрна за хаубице 120 мм. а из извештаја АР.Бр. 3020 види се и то: да је та армија за разне цеви имала довољно муниције за најодсуднију битку, што значи да горњи навод команданта армије није тачан, већ је муниција нерационалном употребом, утрошена без одговарајућих резултата.
Овај последњи факт поред осталог, потврђује и извештај тога команданта ОБр. 2668, где се вели да напад није успео због недостатка муниције а нарочито хаубичке, а из кога се међутим види и то, да је непријатељски положај тучен интензивном ватром и онда, када он своје ровове није ни држао поседнуте. Сем тога, из прегледа утрошка муниције за 24. септембар види се, да је Дунавска дивизија тога дана утрошила 6.376 зрна, од којих 821 хаубичких, па се ипак вели да је напад обустављен због недостатка муниције.
Утрошак муниције није резултат само тактичке способности артилериских официра, као што тај командант тврди, већ је тако и резултат рада виших команданата и њиховог утицаја и руковања борбом.
Према томе, командант армије доставиће ми следеће:
1) Шта је предузео према оним командантима, који не показују довољно умешности и разумевања у употреби артилерије и саглашавања њеног рада раду пешадије.
2) Шта је предузео командант, да једном стане на пут овоме огромном узалудном арчењу муниције, које не стоји у сагласности са успехом“.

ОБр. 5303

„Стање 25. септембра у 16 часова:
II. армија: Артилериска ватра, нема промене.
III. армија: Око 16 – 17 часова продужиће напад Дунавска дивизија на свом фронту у вези са I. армијом. Заробљено 4 а предало се 12 војника из 46. пука.
I. армија: Припрема се напад, који ће се предузети око 16 – 17 часова са Дунавском дивизијом и десним крилом француским“.

ОБр. 5510
у 22 часа
Првом ађутанту Њ. Кр. Височанства Престолонаследника

„Француски фронт: Ноћу 24./25. септембра заустављени су омањи непријатељски противнапади пред Арменохором. Руси се мало повукли ка Арменском. Јутрос одбијен нов напад ка Арменском. Руси заробили 50 војника и 4 митраљеза. За сутра 26. издата заповест за напад.
Енглески фронт: Многобројни сукоби патрола. На Вардарском одсеку артилериска борба. Непријатељски аероплан бомбардовао Италијане. Веницелос са адмиралом Кондуриотисом отпутовао из Атине за Крит“.

ОБр. 5512
у 22.15 часова
Ђенералу Топола,
г. Министру Војном,
свим војним изасланицима

„25. септембра напади I. и III. армије без резултата. Руси код Арменског заробили 50 Бугара и 4 митраљеза“.

Српски званичан извештај

„24. септембра вођене су озбиљне борбе на правцу Битоља. Наше напредовање продужује се успешно. Наша артилерија страховито коси бугарске трупе. Заробили смо 20 бугарских војника“.

Слични чланци: