25. септембар, Операције III армије

Како је ноћ 24./25. септембра проведена види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 2677.
У току дана примљени су ови важнији извештаји:

Од команданта Дринске дивизије

ОБр. 2557, 2563 и 2564, а који су за овај дан код исте изнети.

Од команданта Дунавске дивизије

ОБр. 963, 967, 968 и 972 изнети код исте за овај дан.
По диспозицији команданта армије бомбардовање је требало отпочети у 7 часова.
У 11.15 часова Вардарска јавља о ситуацији. Код исте изнето.
У 18.15 часова телефоном је скренута пажња начелнику штаба Дринске дивизије на непријатељска појачања с обзиром на десну колону, као и на Кочобеју да не буду изненађење. Сем тога понова је скренута пажња да једанпут рашчисте ситуацију на Кајмакчалану и непријатеља потисну док непријатељ не уведе свеже трупе у борбу.

Дејство Дринске дивизије

„У току ноћи 24./25. септембра ничега новог“.
Са ОБр. 2550 извештен командант III. армије и суседне дивизије.
У току дана, пре подне:
Обична артилериска ватра; траже се непријатељске батерије; слаба пешадиска ватра. Са ОБр. 2557 извештена III. армија и суседне дивизије.
У 12.15 часова: Примећена је једна непријатељска колона јачине батаљона. У покрету из долине Црне реке, ка седлу између Кочобеја и Флоке. Вероватно да ће непријатељ са те стране чинити неки покушај.
У 14.55 часова јавља начелник штаба III. армије, да ће I. армија и Французи у 16.30 часова предузети известан рад. Наређено је Дринској дивизији да и она предузме акцију, па извештава и ову дивизију, да предузме што према своме фронту а према ситуацији. Ово је командант саопштио 1. и 2. бригади.
У 16.30 часова команданту III. армије и суседним дивизијама са ОБр. 2563 јављено, да је 24. ов. месеца погинуло: 1 подофицир и 11 војника а рањено: 34 војника и контузовано: 2 официра и 5 војника.
У 17.30 часова примећена је једна колона из долине Црне реке у правцу између Кочобеја и Флоке. Колона је јачине до једног пешадиског пука. Нашом артилериском ватром приморана је да промени правац кретања нешто западније. Са ОБр. 2564 извештена армија.
У 18.30 часова ситуација на фронту дивизије непромењена. Командант 5. пука потврђује да је колона јачине један пешадиски пук. На правцу Кочобеја и Флоке има 7 чета, 2 брдска Крупова и 2 брдска Дебанжова топа. Данглисова батерија биће пласирана у току ноћи на Кочобеју. У дивизиској резерви имам: 1 батаљон (3 чете) и 1 митраљеско одељење што је недовољно за акцију у правцу Флоке.
У 18 часова начелник армиског штаба пита о ситуацији. Одговорено му да нема ничег новог на нашем фронту. Потврђено је, да је колона за коју је јављено данас јачине једног пука.
Начелник армиског штаба пита: „Зашто не свршавате са Кајмакчаланом? Сад ево и појачања“.
Начелник дивизиског штаба: „Није се могло. Најбољи моменат за заузимање Кајмакчалана пропуштен је. Ова дивизија није за то крива; нападала је са три пука, а 12. пук дошао тек доцкан“.
У 19 часова: Командант дивизије наређује команданту 1. бригаде да оцени, да ли може вечерас извршити удар без икакве припреме, да се Кајмакчалан узме пре него што Бугари успеју да нас са овим појачањима отерају са Кајмакчалана. Ситуација се мора рашчистити.
У 19.05 часова командант дивизије наређује команданту 2. бригаде да промисли о томе да се ноћас изврши удар изненада на Кајмакчалан ради рашчишћавања ситуације. Дошло је појачање на Кајмакчалан – 12 чета.
У 19.20 часова командант десне колоне са ОБр. 1373 од 25. IX у 16.30 часова доставља извештај команданта 3. батаљона 4. пука о ситуацији због које је један митраљез изгубљен. Митраљез је био у стрељачком строју; непријатељ је извршио при нашем јуришу контра напад; послуга је изгинула.
У 19.20 часова командант десне колоне са ОБр. 1365 од 25. ов. мес. у 11.20 часова враћа извештај команданта артилерије у ком наводи да се не могу ућуткати непријатељске батерије, јер често мењају место и аероплана нема за реглажу; наши метци нису падали у наше ровове већ непријатељски, а пошто је командант бригаде примио к знању.
У 19.40 часова начелник ђ-штаба питао је команданта десне артилериске групе шта може артилерија да учини у правцу Кајмакчаланског потока; која оруђа ноћас могу тући тај поток и имају ли елементе за то. Ово је потребно да се зна ако би непријатељ евентуално покушао што у том правцу у току ове ноћи.
У 19.45 часова командант дивизије разговарао је са пуковником Цветковићем.
Пуковник Цветковић јавља да пукови извештавају да нису сигурни ни за ове садашње положаје, а не може да гарантује за успех ноћашњег напада; ако непријатељ дејствује артилеријом од Флоке не гарантује да ће одржати положаје, ако га непријатељ узме лако га је повратити али ће се тешко одржати. Женира их Старков Гроб, кад буду избили на непријатељски положај.
Командант дивизије каже да се тога немају ништа бојати. Чим се заузме Кајмакчалан десна колона окренуће фронт истоку, на врху ће остати само најпотребнији део снаге а у леђа неће бити тучени јер има бугарских ровова окренутих фронтом Кочобеју и биће заклоњени самим Кајмакчаланом.
Цветковић каже, да ако Бугари почну акцију према Плочи неће се моћи одржати.
Командант дивизије рече, да се припреми за ноћашњи напад и добиће заповест. Та колона не може бити подухваћена са Старковог Гроба, то може бити лева колона и она ће се борити с тим тешкоћама.
У 20.20 часова начелник дивизиског штаба наредио је начелнику штаба 2. бригаде, да разговори са командантом о томе треба ли ноћашњи евентуални напад припремити артилеријом или само рововцима или ићи на јуриш без метка.
Брашић каже да се 4. пук налази 35 – 50 до 200 метара.
У 20.30 часова начелник ђ-штаба разговарао је са пуковником Чолаковићем који јавља, да се непријатељски пук изгубио иза пупка између Кајмакчалана и Кочобеја. За ноћни напад јавља да не гарантује успех, али ће извршити наређење. Даље каже да их туче непријатељска артилерија бочно и то са правца од Флоке и Старковог Зуба.
У 20.50 часова начелник штаба разговарао је са пуковником Стојишићем који каже да је он за дневну радњу. Ако би пошли напред једновремено делови десно и лево од њега, онда ће се узети Кајмакчалан за 5 минута само је тешкоћа одржати се на заузетом положају.
У 21.15 часова Брашић јавља, да за ноћни напад командант 6. пука се мало колеба.
У 21.25 часова начелник штаба замолио је пуковника Цветковића да са командантима пукова види кад би било најбоље време за напад и да ли са артилериском припремом или без.
У 21.40 часова командант десне артилериске групе јавља да Кајмакчалански поток ноћас могу тући: 2 Данглисова, 1 Дебанжов, 1 хаубица са Плоче и 1 Тотовићева хаубица са к. 1900.
У 22.35 часова пуковник Цветковић јавља, да напад треба извршити између 8 и 9 часова, јер тада Бугари спавају. Не треба артилериске припреме, већ артилерија да отпочне дејство кад и пешадија јуриш и то да туче позадину непријатељских положаја.
У 22.55 часова командант леве колоне са ОБр. 1165 од 25. ов. мес. у 21 час извештава: „У току дана било је обостране артилериске и слабе пешадиске ватре“.
У 23 часа команданту III. армије, Дунавске и Шумадиске дивизије достављена саслушања 4 бугарска војника – дезертера из 46. пука: „Саслушања су достављена команданту 1. и 2. бригаде, 4., 5., 6. и 17. пука и артилерије.
У 23 часа са ОБр. 2572 командант дивизије издао је следећу заповест:
„Данас је непријатељ добио појачање од 3 батаљона. У циљу дефинитивног овлађивања непријатељским положајима наређујем:
1) Да се изврши јуриш против северне ивице Кајмакчалана 26. у 8 часова.
2) На Кочобеју у исто време вршити демонстрацију.
3) На Старков Зуб извршити јуриш кад нареди командант леве колоне.
4) Целокупна дивизиска артилерија отвориће ватру против свих објеката изузев северне ивице Кајмакчалана. Безусловно парирати дејство непријатељске артилерије.
5) При јуришу на северну ивицу Кајмакчалана све трупе безусловно једновремено да пођу. Старешине у томе да предњаче.
6) По успешном овлађивању десна колона да упути потребну снагу на Кочобеј а лева на Сиви брег.
7) Дивизиска резерва (3. батаљон 4. пука и пионирски полубатаљон) да буде у приправности.
8) Дивизиски штаб на Метеризи (к. 1900)“.
У 23.20 часова начелник ђ-штаба јавио је мајору Брашићу, да ће се напад вероватно извршити 26. тек. мес. око 8 часова што по извештају команданта пукова десне колоне, Бугари у то време спавају. 4. пук треба да ради са десном колоном. Шта мисли командант о томе, шта ће да раде делови према Старковом Зубу и Сивом брегу. Артилериске припреме неће бити.
У 23.35 часова мајор Брашић јавља начелнику штаба, да ће 4. пук поћи са десном колоном; одред према Старковом Зубу да причека мало артилериску припрему ½ – 1 сат, па да се онда крене. Начелник му је казао да мора апсолутно бити једновремен полазак на Кајмакчалан а он (мајор Брашић) да буде код 4. пука.
Данас је дошла Данглисова батерија.
Губитци: погинуло: 1 официр и 3 подофицира, каплара и редова; рањено: 15 подофицира, каплара и редова; контузовано: 1 официр и 2 подофицира.
Утрошено муниције: артилериске 1.108, пушчане 60.000, митраљеске 35.000 метака, ручних бомби 146, азен бомби 121, ракетли за осветљење 187, ракетли за сигнале 165.

Дејство Дунавске дивизије

Ноћ 24./25. септембра на фронту ове дивизије прошла уз непрестано обострано пушкарање. Непријатељ је повремено према десном крилу осветљавао предтерен уз отварање пешадиске ватре, да би ометао наше утврђивање.
Јуче у 19 часова предало се 18 непријатељских војника из 10. пешадиског пука на левом крилу дивизиског распореда. Према фронту ове дивизије означују 10. и 55. непријатељски пешадиски пук, два дугачка немачка топа, једну хаубичку и једну пољску групу, као и 30. пешадиски пук према фронту Моравске дивизије.
Свака чета има ојачана са по два немачка митраљеза и немачком послугом. Детаљније саслушање следује.
Губитци: погинуо пешадиски капетан I кл. Зафир Васић, командир чете 9. пука, а рањени ппоручници Нина Манојловић и Живота Николић водници 14. пука. Погинуло: подофицира 2, редова 37. Рањено подофицира 13, редова 96; контузовано: редова 7. Једна мазга угинула, 2 рањене. Са ОБр. 963 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
У 10 часова: Командант дивизије са ОБр. 967 издао је командантима бригада следеће наређење:
„У току извођења нашег напада за време ових операција увидео сам да се у опште они изводе млитаво. Ситнице, на које се у нашим прошлим операцијама није ни освртало, сада су постале питање која су у стању да уздрмају цео фронт. Обраћа се пажња на неко сувишно равњање и везу, које у ствари не морају и не треба да буду апсолутне, већ с обзиром на терен и ватру.
Поред овога захтева се од артилерије да она извршава и оне задатке које је њој немогуће извршавати. Тражи се једном речју, да артилерија отима и положаје или бар да се после артилериске припреме виде леђа непријатељу, па да наша пешадија крене напред. Уместо да се у самој припреми и бомбардовању учине и извесни покрети ка непријатељу, чека се да иста испразни шаржу, да се непријатељ освести – и да пешадија не учини покрет. Најслабија пак артилериска ватра непријатељска у стању је покрет да заустави и да сви повичу како се не може даље.
Све ово напред изложено сада служи да се развија дискусија како тај и тај није кренуо, и како је изостао 200 метара; како наша артилерија не ућуткава непријатељску артилерију итд., а ове дискусије дају времена непријатељу да се освести, да прозре покрете и да предузме мере за њихово паралисање.
Мислим, да ће и команданти увидети, да овакво извођење напада неће нас довести циљу те сам с тога нашао за потребно да напоменем, да ће нас овако извођење напада скупље стати но да се он изводи енергичније, не дајући непријатељу времена да наше покрете уочи и да их парира.
С тога ће команданти предузети потребне мере, да се наређени напади изводе што енергичније и без застоја, докле год не буду успорени или заустављени јаком ватром, да би се опет продужили кад ватра буде парирана било дејством наше артилерије или одговарајућом пешадиском ватром.
Јединство рада у дивизији мора и треба да постоји, али не треба мањи изостанци појединих делова да коче напредовање оних који су у приликама да напредују“.
У 11.30 часова: „У току пре подне на фронту дивизије слаба пешадиска и артилериска борба.
Непријатељ је од 6 – 9 часова тукао ватром тешке артилерије у бок леву колону ове дивизије. Место ове артилерије за сада се није могло открити. Непријатељска артилерија од Старковог Гроба и од Совича повремено је гађала десну колону.
Француске тешке батерије вршиле су реглажу средством аероплана, али иста није довршена због тешкоће осматрања. Са ОБр. 968 извештена армија и суседне дивизије“.
У 16 часова: „У току по подне до 16 часова слабија артилериска ватра с наше а јача с непријатељске стране. Непријатељска артилерија од Совича тукла је лево крило десне колоне (13. пешад. пук) а јужно од Живоње тукла је јаком ватром центар леве колоне 2. батаљона 9. пешад. пука. Са ОБр. 972 извештена армија и суседне дивизије“.
У 19.30 часова командантима бригада и артилерије наређено са ОБр. 974: У будуће хаубичка се муниција може трошити само по 20 метака на цев дневно, односно по десетодневном следовању. Никакав вишак не може се издавати, по саопштењу Савезничке војске.
Према томе, мора се регулисати утрошак муниције тако, да се има уштеђене муниције за дане напада или одбране.
У 20 часова – Од 16 – 17 часова вршена је припрема пешадиског напада снажном артилериском ватром. Под заштитом ове ватре кренути су предњи делови пешадиски. Како ови делови десне колоне иису наишли на отпор, то је кренуо цео борбени поредак десне колоне и до 18 часова овај је (13. и 14. пешад. пук) подишао непосредно до препрека од жица на Џаули и Рогашу. Због наиласка на препреке наша пешадија се зауставила. Део борбеног поретка, испред кога су порушене препреке (центар 14. пешад. пука) наишао је на врло јак отпор непријатељске пешадије и митраљезе, који су у својим рововима врло добро заклоњени.
Десно крило десне колоне (8. пешад. пук) у току је подилажења Старковом Гробу и седлу између овога и Џауле.
Предњи делови леве колоне подишли су под непријатељске ровове, где су дочекани најјачом пешад. и митраљеском ватром, и ту се зауставили.
За време овога подилажења трупе десне колоне тучене су повремено ватром, средње јачине од непријатељске артилерије са Старковог Гроба и са Совича, а центар леве колоне тучен је за цело време јаком ватром непријатељске артилерије јужно од Живоње.
Француска батерија 120 мм. капетана Петена дејствовала је врло снажно и с успехом против непријатељске тешке батерије на Совичу.
Дејство непријатељске батерије са Старковог Гроба било је слабије но до сада, што је вероватно последица дејства батерије капетана Бекира.
Борба на фронту ове дивизије утишала се у 19.15 часова.
Трупе ове дивизије утврђују се на заузетим одсецима.
Утрошено муниције: пушчане 26.212, митраљеске 4.550, артилериске 1.611 метака.
Губитци: погинуо резервни пешад. ппоручник Милан Ж. Стојановић водник 13. пука, 2 подофицира, 2 каплара и 11 редова; рањено: резервни пешад. капетан I кл. Душан С. Максимовић командир 4. чете 18. пешад. пука, резервни пешад. ппоручник Миленко М. Станковић водник 14. пешад. пука, 5 подофицира, 3 каплара и 39 редова; контузовано: 3 редова.

Слични чланци: