Ноћ 25./26. септембра без значајнијих догађаја.
У 7.40 часова Моравска и Вардарска јављају телефоном, да је отпочело артилериско дејство. Непријатељска батерија од Кремјана дејствује али је наша хаубичка артилерија стално држи у шаху.
У 9.10 часова Источна Француска војска јавља, да је ђенерал Бастон диспозицију која је армији достављена, издао пре него што је добио диспозицију од ђенерала Кордонијеа, и да ће данашњи рад ђенерала Бастона бити по диспозицији ђенерала Кордонијеа.
О овоме одмах извештена Вардарска дивизија.
Око 9.30 часова Вардарска јавља телефоном да ће од 7 до 9.30 часова 156. дивизија бомбардовати непријатељске положаје и да ће потом извршити напад са целом дивизијом. Командант Вардарске захтевао од команданта 156. Француске да он са пешадијом избије на косу северно од Врбени, па ће потом одмах и Вардарска кренути напред.
Око 10 часова артилерија на фронту армиском дејствује најјачом ватром; заплењена 105 мм. немачка батерија туче артилерију иза к. 735; једна пољска батерија Вардарске туче артилерију северно од Неокази и с. Доњу Врбену помажући Французе, а једна пољска батерија Вардарске туче непријатељске ровове.
По тражењу команданта Дунавске батерије од 120 мм. дејствује на непријатељску артилерију која се налази југозападно од с. Живоњија. Једна хаубичка батерија Моравске туче једну групу непријатељске артилерије према к. 735, пред фронтом Вардарске. Ове пољске батерије и Данглисове туку непријатељске ровове. Батерије 155 мм. у осматрању.
У 10.35 часова Коњичка јавља, да ђенерал Кордоније пита:
Због чега Вардарска не напада, јер он лично осматра и види, да Французи јаком артилериском ватром туку Врбену и Петорак, а Вардарска баци тек по неки артилериски метак и ништа више. Наређено, да се одговори овако:
„Пошто је лево крило Вардарске изложено јакој бочној непријатељској артилериској ватри са правца северно од Врбене, то она чека, да Французи заузму с. Врбену и косу северно од ње, па онда свом снагом да нападне, а за сада има наређење, да најјаче потпомаже артилериском и пешадиском ватром напредовање Француза. Артилерија Вардарске не гађа, јер нема циљева. Ако Французи налазе да има циљева, које треба гађати, а не гађају се, треба да јаве, да би се наредило гађање на исте“.
Примљено је наређење Врховне команде депешом ОБр. 5534 у 10.20 часова а које је напред у целости изнето.
Поводом овога наређења, које је добивено у армиском штабу у 12.15 часова командант армије позвао је телефоном команданта Вардарске и наредио му, да буде спреман за покрет пешадије, чим му се то буде наредило.
У 12.50 часова упитан за ситуацију на свом фронту командант Моравске изјављује, да је доста истакнут и да трпи ватру са обадва бока. Наређено му том приликом, да се обавести о ситуацији код Дунавске и резултат јави.
После пола сата Моравска јавља телефоном да Дунавска још није отпочела дејство, нити је добила наређење за енергичан напад. Њен се рад своди сада на то, да извлачећи јединице из предњих линија створи резерву, пошто је сву своју резерву дала Дринској. Исто тако јавља, да је код Дринске од јутрос до овога тренутка одбивено неколико бугарских напада на лево крило и центар, али изгледа, да смо на десном крилу попустили те се морао евакуисати вис Флока (к. 1881).
На основу ових обавештења о ситуацији на фронтовима Моравске и Вардарске и III. армије а обзиром на горње наређење Врховне команде командант армије депешом ОБр. 1852 у 13.30 часова доставља Врховној команди следеће:
„Готов сам свакога тренутка за напад, који сам јутрос као и свих прошлих дана наређивао, али под погодбом, да у исто време предузме напад и савезничка левокрилна дивизија, а и Дунавска дивизија. Чим Французи крену, кренућу и сам. У колико сам обавештен, Дунавска дивизија није још добила наређење за напад. Мој фронт у опште је у неколико истакнут у односу мојих суседа, према чему и даљи мој покрет зависан је од рада суседа“.
У 15.30 часова Вардарска јавља, да француска пешадија по учињеном споразуму са ђенералом Бастоном још није кренула напред. Наређено, да Вардарска отпочне напад и садејствује Дунавској и Моравској и да се о почетку напада извести 156. Француска. Одмах после тога Моравска јавља телефоном, да Дунавска јавља да ће напад дивизије отпочети у 16.15 часова, те ће према томе и Моравска садејствовати овоме нападу суседне јој Дунавске.
У 17 часова Врховна команда пита, каква је ситуација и шта има ново? Одговорено: да је јака артилериска ватра отворена на непријатељске положаје, али да покрет и напад пешадије још није отпочео.
У 18 часова Моравска јавља: Да још није повољан тренутак за покрет пешадије, јер препречна средства још нису порушена; непријатељ још није поколебан, а поред тога фронт дивизије истурен је у напред у виду клина, те би се при изласку на положај трпело много од унакрсне бочне непријатељске ватре.
Исто тако јавља и Вардарска, обзиром на фронт и линију, коју она држи, истурену у напред у односу на фронт, који држи суседна Француска 156. дивизија.
У 18.20 часова Моравска телефоном јавља, да су услови за напад врло повољни.
Мрак прекида борбу.
Врховна команда депешом ОБр. 5506 у 9.30 часова доставља:
„Учињен је по трећи пут потребан корак за смену делова Моравске дивизије, који су остали у саставу 122. дивизије“.
Врховна команда депешом ОБр. 5549 у 16.50 часова пре горњег наређења ОБр. 5559 наређује:
„Команданту III. армије ставите одмах на расположење батаљон Срба добровољаца и Добровољачки одред ппуковника Поповића. Када и где имају бити, јавиће вам командант III. армије.
О пријему и извршењу известите“.
Поводом овога командант III. армије депешом ОБр. 1863 наредио је команданту Коњичке, да још ноћас упути команданту III. армије батаљон Срба добровољаца и Добровољачки одред потпуковника Поповића правцем с. Горничево, где ће их сачекати и у правцу к. 1500 одвести један официр из III. армије.
О овоме извештена III. армија и начелници одељења армиског штаба.
Дејство Моравске дивизије
Преко ноћи 25./26. септембра било је слабо пушкарање између наше и непријатељске прве линије без икаквог већег резултата. Синоћ око 19 часова једна непријатељска батерија обасула је врло јаком ватром предњу линију леве колоне ове дивизије и том приликом је контузован један водник 1. чете 3. батаљона 17. пука, активни ппоручник Драгољуб Ђорђевић и још 2 редова, а рањен је један каплар. Непријатељска батерија је ућуткана, после 15 минута дејства када се тачно запазило где је пласирана.
У току дана:
У 6.35 часова са ОБр. 1102 извештен је командант армије, да су 25. тек. мес. били ови губитци:
Рањен командир 3. чете 1. батаљона 1. пука, резервни капетан I кл. Радосав Ж. Ранковић и контузован је водник исте чете ппоручник Стојан Миленковић обојица су остали у строју; погинули су 2 подофицира и 1 редов, и рањено 4 каплара и 6 редова а контузовани 1 подофицир и 2 редова.
У 19.10 часова са ОБр. 1107 послат је команданту I. армије и суседним дивизијама следећи извештај:
„У току данашњег дана на фронту ове дивизије водило се пушкарање са непријатељем а повремено отварана је и ватра из митраљеза. Све до подне непријатељска артилерија није се јављала а у току по подне периодично су дејствовале две непријатељске батерије пласиране недалеко од граничног камена и дејствовале са врло блиских даљина на наше опкопе. Наша артилерија преко дана тукла је слабом ватром непријатељске ровове а од 16.30 часова дејствовала је живом ватром како на откривене непријатељске батерије, које је тукла веома успешно и обе ућуткала тако и на непријатељске ровове. У 18.30 часова борба је престала. Извештај о губитцима у току дана послаће се накнадно“.
У 21.15 часова са ОБр. 1109 послата је представка команданту I. армије следеће садржине:
„У свом наступању колона ове дивизије дошла је до препрека пред непријатељским утврђеним положајем. Лева колона својим десним крилом дошла је до препречних средстава која се налазе испред непријатељских ровова израђених око граничне пирамиде: својим центром заузела је непријатељске ровове а својим левим крилом појавила се везујући се са десним крилом Вардарске дивизије, које је знатно изостало. Препречна средства до којих су колоне дошле дубине су 10 – 12 метара и рађена су пре дужег времена као и непријатељски ровови, јер је све травом обрасло из које се виде само пушкарнице. Ова мрежа од жица и ровови су предње отпорне тачке непријатељских положаја позади којих на неколико стотина метара налази се предња непријатељска одбранбена линија. Како садањи фронт који држе нападне колоне, тако исто и предње отпорне тачке које непријатељ држи као и главна непријатељска одбранбена линија пред фронтом ове дивизије изложене су јакој анфиладној артилериској, митраљеској и пешадиској ватри са Совичке косе која је клин целокупне одбранбене линије која се налази пред фронтом ове дивизије, тако, да све док се Совичка коса не заузме само би се трпеле узалудне жртве и губитци. Форсирањем непријатељских положаја пред фронтом дивизије са своје стране даноноћно радићу на уклањању непријатељских препречних средстава и у опште уклањању свих тешкоћа које коче даље напредовање“.
У 21.20 часова командант Коњичке дивизије јавља: У току дана кренут је ка Росни због напада једног крила француских трупа 5. коњички пук, но како француске трупе нису ни до сада показале какав већи успех то ће 5. коњички пук доћи вечерас код Забрдана ради одмора и храњења коња. Губитака нема.
У 23.35 часова командант I. армије са ОБр. 1077 наређује: По сили околности и за сутрашњи дан важи моја наредба ОБр. 1740.
У 23.50 часова са ОБр. 1110 командант дивизије издао је следећу заповест јединицама:
„За сутрашњи рад важи моја наредба 1076“.
Дејство Вардарске дивизије
Ноћ 25./26. септембра прошла на миру.
Око 24 часа примљена је заповест команданта I. армије ОБр. 1740 изнета напред у целости.
По пријему ове заповести командант Вардарске дивизије са ОБр. 1591 издао је командантима десне и леве колоне:
„Према наређењу команданта I. армије ОБр. 1740 од 26. тек. мес. обе дивизије Моравска и Вардарска имају предузети енергичан напад чим суседна Француска дивизија отпочне напад одређеним њиховим правцем.
Командант 2. бригаде биће у вези стално са суседним француским јединицама и извештавати ме о њиховом раду што чешће.
За сада командант ће предузети утврђивање својих положаја старајући се да заштити своје људе од губитака.
Приметио сам да праве лежеће заклоне. То није добро, јер јача ватра разорним зрнима и шрапнелима наноси штете. Лежећи опкопи само су употребљени кад се наступа и јединице кратко време задрже. Треба имати на уму да војници предњих линија треба да се одмарају. То се једино ради у удобним рововима. Не треба потчињеним старешинама и војницима дозвољавати да у погледу утврђивања буду необазриви и да развлаче тај посао. То је посао у коме треба уносити брзу енергију, свршавати га, па онда бити сигуран и комотно се одмарати.
Приметио сам да бојна комора појединих јединица са пионирским алатом држи се сувише позади. Тај алат није за чување, него за утврђивање, готово исте важности као и пушка, за то треба да је напред. Команданти ће са својим потчињенима добро проучити карактер и место противничких дигнутих утврђења и препречних жица. Смислити најбољи начин рада и постепено хватати тачку по тачку на предтерену утврдити је и тиме олакшати свој ратни план.
Све што се може урадити данас не остављати за сутра.
Препреке од жица најбоље се руше разорним зрнима од брзометног топа“.
Командант Дунавске дивизије јавља: Да се бугарски војници преоблаче у наше одело, уходе наше трупе и приближе се близу нашима, па онда гађају наше војнике.
Обратити пажњу свима.
У току дана:
У 9.15 часова са ОБр. 1594 достављено је команданту леве и десне колоне следеће наређење:
„Према сада накнадном писменом добивеном извештају од команданта 156. Француске дивизије њихова артилерија од 7 часова јутрос отпочела је бомбардовање с. Д. Врбени – с. Петорак и с. Арменохор. После два сата припреме отпочеће пешачки напад на те објекте.
Овај извештај послат је и армији и може се наредити и општи напад на нашем фронту. Команданти бригада – колона нека предузму потребне припреме и буду готови за рад ако се напад нареди.
Команданту артилерије да ппуковнику Ђорићу изда наређење да се међуслагалишта позади штаба у селу Забрдану попуне што више муницијом.
Са ОБр. 1601 наређено је командантима десне и леве колоне следеће:
„Известите ме до 20 часова вечерас у најкраћем:
1) Како командант цени тактичку ситуацију пред собом.
2) Колико снаге противничке има према исказима заробљеника и својим закључцима пред својим фронтом.
3) Какав је карактер противничких објеката пред њима, има ли жица и у колико се успело, да се бомбардовањем поруше ти објекти и жице“.
Командант леве колоне са ОБр. 507 известио је:
„У току целог дана почев од 8 часова непријатељска артилерија врло јаком артилериском ватром тукла је положај леве обале Бродске реке, резерву и позадину положаја а повремено и Корњачасти ћувик и први ред леве колоне са по једном хаубичком, пољском и брдском батеријом северно од к. 735. Артилерија овог одсека снажном ватром тукла је непријатељске батерије и опкопе главне непријатељске одбранбене линије. У 15 часова непријатељски аероплан бацио је 3 бомбе позади положаја моје резерве, које нису никакву штету нанеле.
Утврђивање и даље се продужава. Примљене кесе за пуњење земљом данас су издате.
Десно крило 312. француске бригаде данас је дошло у висину левог крила 24. пука са којим је у тесној вези.
Губитци: 1 редов рањен, 1 топ 1. пољске батерије покварен.
Утрошено муниције: 5.600 пушчаних метака, артилериских метака 758“.
Командант десне колоне са ОБр. 741 од 17.50 часова извештава:
„Од 7 часова два непријатељска аероплана летела су преко нашег положаја и над њим један од њих бацио је две бомбе на село Забрдане и на Баницу.
У 10.15 часова непријатељска колона у јачини до 2 чете ишла је са платоа северно од Сакулева у јаругу Сакулевске реке. У 10.30 часова непријатељска пољска батерија избацила је неколико зрна на нашу 6. батерију, затим на ровове нашег првог борбеног реда.
Извиђањем патрола утврђено је да се непријатељ налази у рововима испред којих местимично има препреке од жица.
Патроле су се кретале неузнемираване до јаруге која је испред непријатељског положаја. Кад су почеле да се спуштају у јаругу добиле су бочну и фронталну ватру.
Ова бригада – десна колона налази се у свом старом распореду према непријатељу одржавајући тесну везу десно са 24. пуком а лево са 23. пуком.
Наше пољске батерије, 2. хаубичка француска батерија данас су од 10 – 15 часова тукле лаганом ватром непријатељске ровове, препреку од жица и непосредну позадину непријатељских положаја, а од 17.30 до 18 часова интензивном ватром тукле су поменуте објекте; од 18 часова продужиле су да туку наглом ватром исте објекте“.
Командант десне колоне са ОБр. 742 известио је:
„Према наређењу команданта ОБр. 1601 од данас извештавам:
1) Непријатељски положај пред овом бригадом у виду је потковице, чији је отворени део окренут овој бригади.
На гребену овог положаја налазе се 4 јаче истакнута ћувика и то: на десном крилу потковице (према нашем десном крилу) два, у дубини потковице један а на левом крилу један (према левом крилу ове бригаде). Сви ови ћувици свезани су благим седлима и стоје у врло доброј међусобној тактичкој вези. Ако би напад ове бригаде пошао фронтално на непријатељски положај, трупе ове бригаде биле би стављене под бочну и фронталну ватру непријатељску (бочна ватра јача с левог бока). С тога напад ове бригаде на непријатељски положај треба извршити десним крилом у вези са трупама Моравске дивизије. Овај је напад зависан од ватре са Совичке косе.
2) По исказу заробљеника пред фронтом ове бригаде налази се 12. пешад. пук и вероватно и један део 23. пешад. пука, који се даље протеже према другој бригади.
Сам закључујем, да је непријатељска снага пред овом бригадом до 1 пука пешадије са 1 пољском, 1 хаубичком и 1 брдском батеријом, која је према десном крилу ове бригаде, а која туче и Моравске трупе.
3) Непријатељски објекти су обични бојни заклони подигнути по гребену и местимично је жица испред њих као препрека постављена. Осматрањем наших предњих делова утврђено је, да су наши артилериски меци падали у ровове, око ових и на жице, али се није могло утврдити, у колико су ови порушени“.
Командант леве колоне са ОБр. 505 извештава:
„1) Тактичка ситуација ове колоне ова: Од 15. ов. мес. трупе ове колоне експонирале су у напред у односу на суседне трупе. Узимањем Корњачастог ћувика а с обзиром на противничке положаје дошле су у току ситуације, да никакав маневар не могу учинити док трупе десно не олакшају пад к. 735 а трупе лево не заузму Врбенске положаје, а међутим ја чиним суседним трупама велику олакшицу.
2) По исказу заробљеника пред фронтом ове колоне налази се 23. пешадиски пук.
3) Главни објекат к. 735 и греда лево и десно од ње утврђена је веома солидно са једноставно и одлично израђеном препреком од жица и по утврђењу види се да је то као гранична линија, рађена врло много времена и због тога, бомбардовањем ако се не утроши врло много муниције, неће се моћи успети, да се препреке поруше“.
Команданту I. армије са ОБр. 1606 достављено је следеће:
„Према усменом наређењу команданта армије, част ми је дати извештај у следећем:
По исказима заробљеника пред овом дивизијом налази се 23. и 12. пешадиски пук. Да ли има какве резерве непознато. Данас приликом бомбардовања од стране Француза села Петорка и Д. Врбени, примећено је, да је једна колона противничка јачине 3 батаљона пребацила се са овог одсека поред с. Сакулева на леву обалу Сакулеве реке. Мислим да је то резерва за оба фронта. Од артилерије на овом фронту има две пољске, једна хаубичка и једна брдска. Овде не рачунам батерије, које туку са леве обале Сакулеве реке.
Положај противнички утврђен је обичним опкопима, нешто јаче утврђено му је десно крило. Према извештајима команданата бригада жице има местимично пред рововима.
Мишљења сам, да би наш напад после јачег бомбардовања успео. И до сада учињено је са артилеријом доста као што искази заробљеника тврде. Објекти се бомбардују са доста резултата.
Француске трупе својим десним крилом подишле су селу Д. Врбени на 500 – 600 метара. И кад узму село наше трупе наступајући оштрим правцем ка к. 735 биће јако изложене бочној артилериској ватри и могућим испадима са правца од с. Сакулева. Наступајући морамо заузети топографски одсек к. 735 тј. положаје леве обале Сакулевог потока. Јасно је у каквом би односу био овај наш поредак наспрам суседних трупа, које су пред Врбеном а нарочито пред линијом противничких положаја: Петорак – Д. Врбени – Сакулево.
Моје мишљење да француске трупе треба да заузму положај с. Д. Врбени, дођу у тактичку везу са мојим левим крилом и онда заједнички да се отпочне напад на целокупном фронту“.