У току ноћи 27./28. септембра местимично слабије пушкарање, поједини делови 23. пука помакли су се у напред за 150 метара и ту утврдили.
У току дана:
Обострана артилериска ватра. Око подне непријатељска артилерија са Кремјана тукла доста јаком ватром стрељачки строј и резерве леве колоне, а једна брдска батерија са Совичке косе са неколико метака уздужном ватром борбени поредак обеју колона. Данас нарочита активност непријатељске хаубичке батерије са правца к. 735.
Шест пољских топова данас упућено III. армији.
Један вод Дебанжових брдских топова враћен Коњичкој, чији је један топ пласиран код десне колоне.
Наша артилерија у садејству са групом тешке француске артилерије убрзо пронашла и ућуткала све непријатељске батерије.
На Корњачастом ћувику, који је заузет 24. тек. мес. нађено 120 бугарских лешева; прикупљено 55 пушака, 20 ранаца и доста друге разноврсне спреме. Армија у главном остала на јучерашњим положајима.
На фронту III. армије слабије пушкарање и артилериска ватра.
Овога дана командант III. армије био на осматрачници 16. пука, у 18.30 часова саопштено телефоном III. армији, да је лично осмотрио однос положаја и распореда Моравске према Дунавској односно према коси Совича са осматрачнице 16. пука и дошао до уверења, да Моравска не може даље напредовати, док Дунавска не узме Совичку косу, с напоменом да би то командант III. армије требао да саопшти начелнику штаба Врховне команде, који је тога дана био у Острову. Командант III. армије одговорио је, да је начелник штаба Врховне команде мишљења, да се 30. ов. мес. изврши напад на целом фронту.
Према инструкцији команданта Савезничких војсака 30. ов. мес. извршиће се одсудан напад на непријатеља, а на фронту од Кајмакчалана па до крајњег левог крила француско – руског.
У тој цељи наређујем:
III. и I. армија извршиће одсудан и енергичан напад, са задатком, да се непријатељ потуче и овлада његовим положајима, а у духу раније издатих наређења.
II. армија нападаће у духу наређења ОБр. 5178 од 18. тек. месеца.
Напад почети у 7 часова пре подне.
Данас 28. и 29. тек. мес. употребити на потребно груписање снага, спрему муниције и остале припремне послове.
Командант I. армије обратиће нарочиту пажњу на везу са десним крилом француско – руске армије.
Имати у виду и потребу, да се држе у шаху оне непријатељске батерије пред левим крилом I. армије, које би могле фланкирати десно крило француске и руске армије.
О пријему одговорити депешом.
Поводом овога командант армије са депешом ОБр. 1915 наредио командантима дивизија:
„Учините потребне припреме за евентуалан напад на непријатеља за 30. тек. месец“.
Понова депешом ОБр. 1926 наредио је командантима дивизија:
„За сутрашњу акцију важи моја наредба ОБр. 1740 у смислу наређења ОБр. 1915 продужити потребне припреме“.
Достављено Источној Француској војсци.
Врховна команда депешом ОБр. 5659 у 10.20 часова наређује:
„Батаљон 2. пука стиже у Острово ноћу 29./30. тек. мес. где се ставити на расположење команданту III. армије, а према наређењу начелника штаба. О предњем част ми је известити команданта. Има везе са ОБр. 5624 ове команде“.
Дејство Моравске дивизије
У току ноћи 27./28. септембра било је слабо пушкарање. Код леве колоне (16. пук) погинуо је 1 подофицир а три су редова рањена. Код свију делова првог и другог борбеног реда ојачавају се стари и подижу нови заклони. Нема више ничег новог.
У 6.10 часова командант Дунавске дивизије са ОБр. 1010 јавља о стању у току ноћи ово: У току ноћи није се ништа значајније десило сем слабијег пушкарања. У 21.30 часова непријатељ је упућивао патроле ради бацања бомби што је изазвало пешадиску и митраљеску ватру. Распоред трупа непромењен. Губитци у току јучерашњег дана: погинула 4 редова, рањено: 1 официр, 3 подофицира и 13 војника.
У 7.20 часова командант Вардарске дивизије са ОБр. 1622 јавља: Ноћ 27./28. септембра прошла у главном на миру, сем омањег пушкарања. Губитци: погинуо 1 каплар и 1 редов а рањено 2 редова. Промене у распореду трупа није било.
У 9 часова командант армије дошао у штаб у пратњи помоћника начелника армиског штаба аутомобилом и одатле отишао на коњу на дивизиску осматрачницу, где је командант дивизије чекао.
У 9.30 часова командант Дунавске дивизије са ОБр. 1021 јавља:
„Пре подне затишје. Непријатељска тешка артилерија југозападно од Живоње тукла је слабијом повременом ватром леву колону дивизије. Предала су се 2 бугарска војника из 30. пука.
У 9.30 часова командант I. армије са ОБр. 1141 наређује следеће: Учините потребну припрему за евентуалан напад на непријатеља 30. овог месеца.
У 17.20 часова командант I. армије са ОБр. 1908 извештава по исказу заробљеника да Бугари имају само једну чету из 51. пука као резерву позади 10., 30., 55. и 56. пука. Друге резерве немају. Предње је под ОБр. 1129 достављено свим јединицама.
У 19.16 часова са ОБр. 1136 послат је команданту I. армије и суседних дивизија следећи извештај:
„У току данашњег дана трупе ове дивизије нису водиле пешадиску борбу. Око подне непријатељска артилерија од Кремјана тукла је доста јаком ватром стрељачки строј и резерве леве колоне а једна непријатељска брдска батерија са Совичке косе тукла је са неколико метака анфиладном ватром борбени поредак обеју колона. Наша артилерија уз садејство групе тешке француске артилерије мајора Таша убрзо је пронашла и ућуткала све ове непријатељске батерије“.
У 20 часова командант Коњичке дивизије са ОБр. 1895 јавља:
На фронту ове дивизије у току по подне слаба пешадиска ватра. Наша артилерија врши тачну проверу елемената за непријатељске ровове и препреке.
У 20 часова командант I. армије са ОБр. 1926 наређује следеће: „За сутрашњу акцију важи моја наредба ОБр. 1740. У смислу наређења ОБр. 1915 продужити потребну припрему“.
У 20.40 часова под ОБр. 1142 издато је следеће наређење борачким јединицама: „За сутрашњу акцију важи моје наређење ОБр. 1121 од 27. овог месеца“.
Дејство Вардарске дивизије
У току ноћи 27./28. септембра у главном мирно, сем што је било омањег пушкарања на десном крилу.
Синоћ је погинуо 1 каплар и 1 редов, а рањено 2 редова. Промене у распореду код наших трупа није било.
Командант I. армије са ОБр. 1909 наредио је за акцију 28. ов. мес. да важи његово наређење ОБр. 1740.
Са ОБр. 1626 издато је трупама односно економије снаге следеће наређење:
„И ако није било борбе ипак у 2. бригади у току јучерашњег и данашњег дана погинуо је: 1 подофицир и 1 редов; рањено: 2 официра, 2 подофицира и 10 редова.
Командантима је познато да ми немамо резерве у људству и да правила економије људи у погледу њиховог смештаја, морала и чувања је дужност свију старешина.
Ниже старешине и војнике треба штедети и неизлагати их бескорисним губитцима. Свакад кад се на земљишту постави или креће једна трупа, треба у напред промислити, да ли је то добро и какви ће резултати тог рада бити. И у рату као и у сваком послу важи само начело, да само оно користи и успева о чему је дубоко размишљено.
Ниже старешине и војници имају навику да масу ствари остављају случају, што показује одсуство размишљања и енергије. Они најчешће не размишљају о себи и о својој ситуацији докле год не наиђе озбиљна опасност.
Тако на пример: у погледу утврђивања уносе енергију у тај посао тек кад их озбиљни губитци на то натерају. Они сви знају да је утврђена трупа готово потпуно обезбеђена од губитака, па ипак неће у том правцу да се заложе и посао сврше час пре. То је веома штетно и надлежне старешине да их обиласцима натерају на чување.
Препоручујем командантима поново да уложе сав свој непрекидан и свакодневни утицај ради чувања војника. Ниже старешине и војнике треба чувати и бдити над њима непрестано, а кад дође час борбе, онда што енергичније употребити сву снагу за решење ствари“.
Командант леве колоне са ОБр. 1510 доставља извештај команданта 23. пука:
„Губитци за које је јављено у јучерашњем извештају јесу ови: рањено 1 подофицир и 1 редов, они су из 4. чете 1. батаљона који су у саставу 2. батаљона 24. пука и рањени су јуче 26. ов. месеца.
Рањена 4 редова; то су из санитетског одељења овога пука и именовани су рањени 26. ов. мес. од стране непријатељске артилерије.
Рањен један редов из 2. чете 1. батаљона још 24. ов. мес. приликом напада на Корњачасти ћувик, а за којег се тек данас сазнало. Нестали редов из 2. чете 1. батаљона зове сс Љубомир Поповић из Кравице, срез и округ ужички; именовани је 24. ов. мес. кад је рањен водник 2. чете 1. батаљона ппоручник Јован Радуловић, он је са још једним редовом повео ппоручника Радуловића на превијалиште. Идући тако са половине се пута врати натраг. У чету ни до данас није дошао. Именовани је у току тог дана и из болнице дошао иначе је раније био жандарм.
Лични опис: стар 31 годину, раста средњег, црномањаст, бркова малих црних, одело плаво војничко; са собом је однео оружје и све државне ствари.
Синоћ обилазећи положај Корњачасти ћувик уверио сам се да у рововима има бугарских лешева до 120, од оружја је до сада прикупљено и предато команданту 24. пука: 55 пушака, 20 ранаца као и још остале спреме. У току ноћи поједини делови ове колоне помакли су се у напред на к. 735 за 150 метара где су се утврдили.
По овоме наређено је:
1) Референту артилерије односно прикупљања ратног плена.
2) У 2. бригади да по могућству покопају непријатељске лешеве“.
По наређењу Врховне команде ОБр. 5429 има да се расформира 4. одељење муниционе колоне Вардарске, Моравске, Тимочке и Дринске дивизије.
У 16 часова наређено је команданту дивизиске артилерије да припреми 6 пољских топова за одлазак пред мрак у Острово, ради уласка у састав Дринске дивизије.
По овоме добијено је следеће писмено наређење са ОАБр. 108:
„Према наређењу начелника штаба Врховне команде молим да се данас под заклоном мрака повуку са положаја и одмах упуте у Острово и ставе на расположење команданту III. армије 1 и по до 2 пољске батерије, од кога ће добити наређење за одлазак на положај Дринске дивизије. Старији командир батерије да раније изјаши и јави се у штабу III. армије где ће добити заповест за даљи рад.
Чим буде упућено јавити депешом“.
Командант I. армије са ОБр. 1915 наређује случајно потребне припреме за евентуалан напад на непријатеља за 30. тек. месец.
У 19.30 часова командант I. армије са ОБр. 1926 наређује:
„За сутрашњу акцију важи моја наредба ОБр. 1740. У смислу наређења ОБр. 1915 продужити потребне припреме“.
У 21 час са ОБр. 1638 наређено је командантима десне и леве колоне и артилерије следеће:
„Према наређењу команданта I. армије ОБр. 1915 и 1926 од данас молим учините потребне припреме за евентуалан напад на непријатеља 30. тек. месеца“.
У 19 часова командант артилерије са ОБр. Службено извештава: „Према усменом наређењу командантовом а у вези наређења команданта I. армије АОБр. 108 од данас част ми је известити да сам упутио 2 пољске батерије 6 топова (вод 2. и 3. батерија).
3. батерија отишла са положаја у 7.30 часова а вод 2. пољске батерије налази се у Острову или на путу Острово – положај.
Са батеријама упутио сам и команданта 1. пољског дивизиона“.
О упућивању 3. батерије и вода 2. батерије извештен је командант I. армије са ОБр. 1639.
Стање код десне колоне до 17.30 часова:
До 10.15 часова на фронту ове колоне затишје; од 10.15 часова непријатељска батерија са правца од три дрвета тукла је десно крило 21. пука и лево крило 21. пука.
Наша хаубичка батерија и 6 пољских ускоро су ућуткале ову батерију.
Непријатељска хаубичка батерија са правца к. 735 око 12 часова тукла је нашу 6. батерију и резерву 22. пука код с. Воштарана.
Наша 3. батерија у 14 часова изашла је из састава ове колоне са командантом дивизиона а 1 вод 1. батерије ушао је у састав ове колоне. Овај је вод одмах реперисао терен и добио за себе потребне елементе.
Око 14 часова примећен је густ дим позади непријатељских ровова према овоме фронту. Сличан дим појавио се у исто време и према Моравској дивизији.
Пешадиске борбе није било.
Извиђањем утврђено да се непријатељ налази у својим старим рововима. Ова бригада – десна колона налази се у свом старом распореду, одржавајући десно везу са 16. пуком а лево са 23. пуком.
Морал и здравствено стање добро.
Губитци: код 22. пука погинуло: 2 подофицира, 1 каплар и 2 редова; рањени: 1 каплар и 2 редова; контузован 1 редов. Код 21. пука и артилерије нема.
Утрошено муниције: код 21. и 22. пука нема, артилериске муниције 69 зрна.
Стање леве колоне до 18.15 часова:
У току дана непријатељ повременом слабом артилериском ватром тукао лево крило моје колоне, положај леве обале реке Брода, где се налази моја резерва као и даљу позадину овога положаја са једном хаубичком, пољском и брдском батеријом северно од к. 735.
Наша артилерија избацила је неколико зрна на непријатељске опкопе.
Примећено је да је непријатељ своју хаубичку батерију приближио ка к. 735, истог се дана јасно по пуцњу те батерије примећује.
Утврђивање се продужује. Губитци: 1 редов 24. пука рањен.
Утрошено муниције: 26 пушчаних метака, артилериске 82 зрна.
Један топ код 2. пољске батерије искварен (прсла кочница).
Команданту I. армије и суседним трупама са ОБр. 1640 доставља се извештај о стању дивизије у току дана:
„У току дана било је артилериске обостране ватре. Нарочито је примећено, да је данас дејствовала непријатељска хаубичка батерија са правца к. 735.
Наши губитци: погинуло: 2 поднаредника, 1 каплар и 2 редова; рањено: 1 каплар и 4 редова; контузован: 1 редов.
Промена у распореду: 6 пољских топова упућено према наређењу команданта I. армије ОАБр. 108 од данас, а 1 брдски Дебанжов вод добијен од Коњичке дивизије, пласираће се код десне колоне.
По накнадно добијеном извештају од команданта леве колоне а личном обиласку и осматрању команданта 23. пука пред нашим рововима и на Корњачастом ћувику, који смо заузели 24. тек. мес. има 120 лешева бугарских војника.
До сада је прикупљено 55 пушака, 20 ранаца, као и доста друге разне спреме.
У току ноћи 26./27. тек. мес. поједини делови 23. пука померили су се у напред за 150 метара где су се утврдили.
Наше и непријатељске трупе остале су на својим положајима.
Пред фронтом дивизије налазе се следеће непријатељске трупе: 30., 23., 12. и 51. и 1 батаљон 43. пешадиског бугарског пука са 7 батерија разних калибара.
Наше су трупе способне за даљу борбу, морал на потребној висини.
Непријатељске трупе у моралу све више губе али су још отпорне у борби.
Понуна муницијом, исхрана и евакуација рањеника врло добра.