Како је ноћ 27./28. септембра проведена види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 2343.
У току дана:
Примљено је наређење ОБр. 5628 Врховне команде и на основи овога наређења са ОБр. 2345 издато је команданту Шумадиске и Тимочке дивизије следеће наређење:
„30. ов. мес. извршиће се одсудан напад на непријатеља на фронту од Кајмакчалана до крајњег левог крила француско – руског. Шумадиска и Тимочка дивизија нападаће по моме наређењу ОБр. 2214 од 23. тек. мес. Напад почети 30. ов. мес. у 7 часова. Данас 28./29. ов. мес. употребити: на потребно груписање снаге, спрему муниције и остале припремне послове. Редовне извештаје о ситуацији слати по наређењу ОБр. 2224 од 23. ов. мес. а важне појаве и догађаје јављати одмах. О пријему овога наређења одговорити депешом“.
Тимочка дивизија са ОБр. 1813 у одговор на ОБр. 2337 (тач. 30 за 27. септембар) – маршрута батаљона 2. пешад. пука, који се упућује у Острово: 27. ов. мес. у 19 часова батаљон отишао за с. Гостољубе, где ће се 28. ов. мес. задржати цео дан. Увече продужити за село Луковац, где ће 29. ов. мес. преданити. Увече кренуће за Острово. Маршоваће се само ноћу.
Шумадиска дивизија са ОБр. 1799 извештава, да би се за одбрану Пожарских положаја могла корисно употребити 2 рововска оруђа Тимочке дивизије, ако њој неби била потребнија. Рововска оруђа ове дивизије биће распоређена овако: 1. № 2 на Зупчастој чуки северно од Ковила, 1. № 2 и 3 № 1 на Ветернику. Једно оруђе № 2 на оправци је.
Са ОБр. 2348 одговорено Шумадиској дивизији да јој се не може ставити на расположење ни једно рововско оруђе Тимочке дивизије, пошто су јој сва неопходно потребна.
Дејство Тимочке дивизије
Ноћ 27./28. септембра:
У 19 часова артилерија десне колоне тукла је Трстеничку косу, јер је примећено да се непријатељ утврђује. У 22 часа дејствовала је непријатељска артилерија на десну колону са Тушина и Кожуха, али је брзо утишана нашом. У 22.50 часова отворио је непријатељ пешачку ватру – лево крило десне колоне. Одговорено је и са стране ове колоне пешадиском ватром.
Пешадиска непријатељска ватра престала после 5 минута.
Лева колона повремено узнемиравала непријатеља артилериском ватром и потпомагала десну колону.
Губитци: 1 поднаредник рањен, 3 редова контузована.
У току дана:
У 9.45 часова од команданта II. армије примљено је наређење ОБр. 2345, које је напред у целости изнето.
На основи овог наређења, командант дивизије под ОБр. 1818 у 12 часова издао је следеће наређење:
„30. ов. месеца извршиће се одсудан напад на непријатеља на фронту од Кајмакчалана до крајњег левог крила француско – руског.
Шумадиска и ова дивизија, у то време, нападаће непријатеља на свом фронту у циљу: констатовања јачине непријатељске снаге према себи, притиска и ангажовања што јаче непријатељске снаге и узнемиравања непријатеља.
Наређујем:
Да десна и лева колона ове дивизије 30. тек. мес. у 7 часова отпочну акцију на својим одсецима са циљем: да се дозна јачина непријатељске снаге на дотичном фронту; да се што више непријатељске снаге овде ангажује и да се непријатељ узнемирава и изнурава.
Да поглавита акција у овом смислу буде дејством целокупне артилерије којом се располаже.
Да се пешадиска акција предузима извиђачким деловима, ради изазивања непријатељске ватре и констатовања јачине. Иначе, пешадија има да врши обезбеђење и да буде увек спремна да одбије сваки непријатељски напад. А само, када се укаже повољна прилика и кад пешадија не би трпела велике губитке, предузети њом напад.
Да се данас и сутра предузму све припреме ради извршења ове заповести.
Досадашња економија и бројно стање артилериске муниције којом дивизија располаже допуштају: да се може дневно утрошити, у циљу притиска на непријатеља и узнемиравања, око 400 – 500 метака на пољску батерију. Овај број метака најбоље је поделити у 5 – 6 серија и онда приликом једног гађања утрошити целу серију, групишући ватру на изабрати објекат (непријатељску артилерију, поседнут ров, заклон за посаду, село итд.) и дејствујући што већом брзином, наравно, која не сме бити на штету тачности гађања. Ватру треба отварати нагло и изненада, како би се произвео што јачи морални ефекат на непријатељске трупе и на све начине обмањивати непријатеља.
Извештај о стању код колоне подносити ми, поред редовних још и у подне, као и кад се деси ма каква важнија појава“.
У 16 часова на фронту дивизије затишје.
У 19 часова послат је са ОБр. 1826 команданту II. армије и суседних дивизија следећи извештај:
„До 18.15 часова на фронту дивизије било је потпуно мирно; у то време непријатељска артилерија са Преслапа почела је ретком ватром дејствовати на наше делове код Севријана и та је ватра трајала до 18.35 часова.
Уопште данашњи дан је прошао без значајнијих догађаја.
Губитака није било.
Промене у распореду нема“.
Командант II. армије са ОБр. 2316 доставља наређење Врховне команде ОБр. 5598 од 27. ов. месеца, да се у будуће у вечерњим и јутарњим извештајима уносе и промене учињене у распореду трупа дотичног дана, односно ноћи.
Командант II. армије са ОБр. 2308 доставља решење Врховне команде ОБр. 5429 од 23. ов. мес. да се 4. одељења муницијских колона: Вардарске, Тимочке, Дринске и Моравске дивизије расформирају.
Људством да се попуни дивизион коњичке артилерије, у колико може, а остатак да се упути у 4. одељење муниционе колоне Шумадиске дивизије.
Предње је саопштено команданту колонске коморе и артилерије ради даље надлежности.
Дејство Шумадиске дивизије
У току ноћи 27./28. септембра на фронту дивизије било је слабо пушкарање, обострана и врло ретка артилериска ватра с наше и непријатељске стране.
У току дана:
Командант II. армије са ОБр. 2340 од 28. ов. мес. у 3.15 часова из Драгоманаца наређује:
„Обуставите извршење мога наређења ОБр. 2248 од 22. ов. мес. Ново наређење следоваће“.
На основу овога командант дивизије са ОБр. 1797 од 28. ов. мес. у 4.35 часова из Суботског наређује, команданту десног и левог одсека, опште резерве и целокупне артилерије ово:
„На основи наређења команданта II. армије обуставите извршење мога наређења ОБр. 1742 од 24. ов. месеца. Ново наређење следоваће“.
Командант дивизије са ОБр. 1799 од 28. ов. мес. моли команданта II. армије:
„За одбрану Пожарских положаја могла би се с коришћу употребити два рововска оруђа Тимочке дивизије, ако њој неби била потребнија.
Рововска оруђа ове дивизије биће распоређена овако: једно № 2 на Зупчастој чуки северно од Ковила, једно № 2 и 3 № 1 на Ветернику. Једно оруђе № 2 је на оправци“.
Командант дивизије са ОБр. 1800 од 28. ов. мес. наређује команданту десног и левог одсека ово:
„По указаној потреби наредио сам команданту целокупне артилерије, да два топа рововска № 1 упути са Ковила на Ветерник а један рововски топ № 2 са Ветерника на Ковил“.
Командант II. армије са ОБр. 2345 од 28. ов. мес. у 9.20 часова из Драгоманаца наређује:
„30. ов. мес. извршиће се одсудни напад на непријатеља на фронту од Кајмакчалана до крајњег левог крила француско – руског.
Шумадиска и Тимочка дивизија нападаће по мом наређењу ОБр. 2214 од 23. тек. мес. Напад почиње 30. ов. мес. у 7 часова.
Данас 28. и 29. ов. мес. употребити на потребно груписање снага, спрему муниције и остале припремне послове.
Редовне извештаје о ситуацији слати по наређењу ОБр. 2224 од 23. ов. мес. а важне догађаје и појаве јављати ми одмах. О пријему овог наређења одговорити ми депешом.
Веза са ОБр. 2340 ове команде од данас“.
На основу овог наређења командант дивизије са ОБр. 1801 од 28. ов. мес. у 10.30 часова из Суботског издао је команданту десног и левог одсека, опште резерве и целокупне артилерије следећу заповест:
„У циљу потпомагања акције наших трупа на другим деловима фронта а сходно заповести команданта II. армије наређујем:
1) Да наша дивизија 30. ов. мес. од 7 часова отпочне и безпрекидно врши у току тог дана снажан притисак на непријатеља према себи на тај начин, што ће се поједине тачке непријатељског положаја обасипати с времена на време јаком артилериском ватром а појединим јачим извиђачким одељењима и ватром из ровова изазивати непријатеља, да његове ровове поседа и трпи што веће губитке.
2) Нарочито је потребно да се артилеријом са левог крила дивизије омета непријатељска акција са Доброг поља а по могућству и Сокола против десног крила Дринске дивизије; рад свуда тако подесити, да се код непријатеља створи уверење, да га желимо одсудно нападати.
3) Командант целокупне артилерије споразумно са командантима одсека одређиваће које ће се тачке непријатељског положаја и кад тући са тежњом, да се у појединим моментима оствари што јача концентрација артилериске ватре на поједине објекте гађања.
4) Данашњи и сутрашњи дан ваља употребити на припрему ове акције, а у циљу штедње артилериске муниције, гађати само по крајњој потреби.
5) Командант опште резерве одржаваће што бољу везу са командантом 11. пешад. пука, како би га могао што боље потпомоћи на случај потребе.
6) Референт артилерије требоваће одмах за борбу 27. тек. мес. артилериску муницију по тарифи № 3, наређења команданта II. армије АР.Бр. 2995, а потчињени команданти настати да се требованом муницијом трупе на време попуне“.
На основу извештаја команданта одсека командант дивизије са ОБр. 1802 од 28. ов. мес. у 12.30 часова из Суботског извештава команданта II. армије, Тимочке и Дринске дивизије о стању на фронту дивизије.
Ситуација у 12 часова:
„Непријатељска артилерија са Преслапа и Голог Била тукла Зупчасту чуку. Наша је артилерија одговарала ватром, где је узела учешћа и артилерија тешке батерије, тукући непријатељску артилерију на Преслапу.
На осталом делу фронта затишје“.
На основу извештаја команданта одсека, командант дивизије са ОБр. 1803 у 16.30 часова из Суботског извештава команданта II. армије, Тимочке и Дринске дивизије:
„На фронту дивизије затишје“.
Командант 12. пешадиског пука извештава да је његов пук смењен 11. пуком према заповести ОБр. 1786 од 27. овог месеца и да се убиваковао код с. Бахова и то: 1. батаљон источно а 2. и 3. западно од истог села.
Са ОБр. 1804 од 28. овог месеца примљено к знању.
Командант Дринске дивизије са ОБр. 2649, 2650, 2651, 2652, 2654, 2665, 2672 и 2674 извештава о стању на фронту своје дивизије у току 28. септембра тек. године.
Са ОБр. 1805 од 28. ов. мес. примљено к знању.
Командант Тимочке дивизије са ОБр. 1815, 1823, 1824 и 1826 од 28. ов. мес. извештава о стању на фронту своје дивизије.
На основу извештаја команданта одсека, командант дивизије са ОБр. 1807 од 28. ов. мес. у 19.20 часова из Суботског извештава команданта II. армије, Тимочке и Дринске дивизије о ситуацији на фронту:
„Ситуација у 19 часова:
1) Наша брдска артилерија тукла непријатељске ровове на Голом Билу.
2) Према Ветернику слабо обострано пушкарање.
3) На Катунцу и Пожарским положајима затишје“.
Командант десног одсека са ОБр. 1809 од 28. ов. мес. шаље извештај о раду на одсеку у току ноћи 27. и 28. и у току дана 28. септембра.
Са ОБр. 1809 од 28. ов. мес. примљено к знању.
Губитци: погинуло 5 редова; рањено: 4 подофицира, 1 каплар и 10 редова; контузовано: 1 каплар и 1 редов.
Оболело 34 војника.
Утрошено муниције: пушчане 34.231, митраљеске 475, ручних бомби 56, бомби за азен топ 88, артилериске 647 зрна.