У 1 час примљено је наређење Врховне команде ОБр. 5628 а које је напред у целости изнето.
На основи овога наређења командант армије са ОБр. 2785 издао је следећу заповест:
1) Да Дринска дивизија одсудно нападне непријатеља на Кајмакчалану и његов положај заузме а потом пошто се осигура потребним снагама на правцу Флоке и Доброг Поља, да продужи напад на Старков Зуб и тиме олакша Дунавској дивизији да нападне непријатеља на Совичким положајима. Почетак напада припремом артилерије у 5 часова а пешадиски напад предузети по извршеној припреми.
2) Да Дунавска дивизија за сво време дејства Дринске дивизије што јаче притисне непријатеља према себи и тиме олакша напад Дринске дивизије. Напад пешадијом Дунавске дивизије на непријатеља наредићу накнадно, сем ако сам командант улучи повољну прилику.
3) Командант армиске артилерије наредиће да се дејством тешке артилерије олакша напад непријатеља.
4) Учинити све потребне припреме, како би се наређени напад извршио што успешније.
5) Одржавати што тешњу међусобну везу и везу са суседним трупама.
6) Армиски штаб остаје у с. Острову где ми слати извештаје што чешће.
О пријему ове заповести одговорити одмах депешом.
У 1.45 часова Дринска дивизија доставља распоред у току ноћи 26./27. септембра тек. године.
Десна нападна колона јачине 7 и по батаљона пешадије, 3 цеви Данглис 75 мм., 2 цеви 80 мм., 2 цеви 70 мм. – све брдске, овако распоређени (има 4 рововска оруђа):
а) На Флоканској коси 1 батаљон.
б) На Кочобеју 1 батаљон пешадије и 1 чета пионира (између Флоканског и Кајмакчаланског потока).
в) На Кајмакчалану: 5 батаљона и 1 чета и 4 рововска оруђа (између изворних делова Кајмакчаланског и Црног потока).
Лева нападна колона: 4 батаљона и 3 чете, 4 цеви 70 мм., 6 цеви 80 мм., 4 цеви 65 мм. и једно рововско оруђе – у оваквом распореду:
а) На Кајмакчалану (између изворног дела Црног и Челан потока) 3 батаљона и 1 чета.
б) Према Старковом Зубу (између Челан и Старковог потока) 1 батаљон.
в) Према Старковом Зубу (на десној обали Старковог потока) 2 чете.
Дивизиска резерва: 17. пешадиски пук позади центра, 4. пешадиски пук позади левог крила на Кајмакчалану и 1 чета пионира на простору Плоча – Метеризи.
Дивизиска артилерија:
а) Десна група: 8 пољских топова 75 мм., 4 хаубице 120 мм., 4 дугачка француска топа 120 мм. и 2 дугачка француска топа 105 мм.
б) Средња група: 1 пољски топ 75 мм.
в) Лева група: 4 француска дугачка топа 120 мм.
Остали делови и установе дивизиске на истим местима као што је јављено са ОБр. 2366.
У 2.30 часова Дринска дивизија јавља: Око 21.30 час 27. овог месеца било је пешадиске ватре према левом крилу трупа на Кајмакчалану, ватра је изазвана исправљањем фронта 17. пука према 4. пуку. Ватру је отворио непријатељ око 1 час. 28. тек. мес. непријатељ је покушао напад према левом крилу 4. пука али је одбијен.
У 2.50 часова командант Дунавске дивизије јавља: Полазак у 1 час. Свеза ОБр. 2783 (тач. 29).
У 3.30 часова Дринска дивизија јавља: Неколико војника 5. пука, који су били остали у нашим предњим рововима, као да су мртви, у току ноћи 26./27. септембра кад су Бугари одступили из тих ровова, дошли су у своје јединице. Изјавили су да код Бугара нема наших заробљених војника, а све рањене Бугари су поубијали.
У 3.30 часова Дринска дивизија јавља: 27. ов. мес. предали су се 17. пуку 3 војника из 58. пука и изјавили су исто што је и раније јављено да се сазнало од ранијих заробљеника; као нов податак наводе да се очекује долазак 21. или 22. пука, изгледа вероватније 21. пука.
У 4 часа I. армија доставља: Стање армије у току ноћи 27./28. септембра местимично пушкарање.
У 5 часова Дринска дивизија са Пов. Бр. 2644 јавља: У току 26. септембра било је губитака.
Код 5. пешад. пука (без 2 чете): официра погинуло 1, рањено 9, контузовано 1, нестао 1. Свега официра 12.
Подофицира, каплара и редова: погинуло 104, рањено 206, контузовано 3, нестало 58. Свега 371.
Код 6. пешад. пука: официра погинуло 2, рањено 5. Свега 7.
Подофицира, каплара и редова: погинуло 12, рањено 56, нестало 18. Свега 86.
Код артилерије: Официра погинуло 1, рањено 2. Свега 3.
Подофицира, каплара и редова: погинуло 2, рањено 17. Свега 19.
За остале јединице нису добијени тачни податци, али од прилике из 4. пешад. пука има избачено из строја око 20 официра и 300 подофицира, каплара и редова, а из 17. пешад. пука има избачено из строја око 500.
У материјалу изгубљено је: 1 Крупов топ 70 мм., 4 француска рововска оруђа, 2 српска рововска оруђа, 7 митраљеза. Топ и рововска оруђа налазе се на неутралној зони, па ће се покушати да се извуку, као што су данас извучена 3 митраљеза и 2 рововска оруђа.
Са обзиром на величину губитака у људству, велику замореност трупа ове дивизије после деветодневних борби, јачину непријатеља и јачину добијених појачања, а имајући у виду важност и величину задатка, сматрам да би ову акцију требало јаче потпомоћи али ћу и са овом снагом покушати да извршим задатак. Достављено у целости Врховној команди 29. ов. мес. Акт предат лично начелнику штаба Врховне команде.
У 5.50 часова Дунавска дивизија извештава: У 21.30 часова према десном одсеку непријатељ је упућивао патроле ради бацања бомби, што је изазвало на овоме фронту јаку пометњу и митраљеску ватру и бацање бомби, која је трајала око пола сата. Даље у току ноћи није се ништа значајније десило, сем слабијег пушкарања између предњих делова. Распоред трупа ове дивизије остао је исти, непромењен. Губитци у току јучерашњег дана: рањен 1 официр, погинуло 4 редова, рањено 3 подофицира, 1 каплар и 12 редова.
Ноћ 27./28. септембра како је проведена види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 2799.
У току дана:
Овога дана командант армије учинио је са ОБр. 2782 представку Врховној команди следеће садржине:
„Пошто је командант Дринске дивизије лично усмено изјавио начелнику штаба Врховне команде и начелнику штаба III. армије, да се није попунио муницијом и да му сва појачања нису стигла на одређена места, то 29. септембра не може да врши напад и моли да му се тај дан одобри за припрему напада за 30. тек. месец. Према овоме и начелник штаба Врховне команде и командант III. армије усвојили су ову представку и одложили су извршење напада за 30 ов. месеца.
У 9.15 часова дошао је начелник штаба Врховне команде са начелником оперативног одељења.
У 9.40 часова отишли су на положај Дринској дивизији.
У 11.05 часова Врховна команда извештава да батаљон 2. пука стиже у Острово ноћу 29./30. ов. мес. где ће се ставити на расположење команданту III. армије а према наређењу начелника штаба.
Овај је батаљон приспео у Острово 30. ов. мес. из јутра и под ОБр. 2895 издата му је заповест да се крене на Метерио Тепеси на расположење команданта Дринске дивизије.
У 12 часова Дунавска дивизија јавља: У току пре подне на фронту ове дивизије затишје. Непријатељска тешка артилерија од Живоње тукла је слабијом повременом ватром леву колону ове дивизије. Предала су се 2 бугарска војника из 30. пука. Накнадно јавља да је 26. ов. мес. имала 8 заробљеника.
У 13 часова Дринска дивизија доставља ситуацију у 12 часова: Сем слабијег пушкарања на Кајмакчалану и по којег артилериског метка на фронту затишје.
О овоме послат извештај Врховној команди и команданту I. и II. армије.
У 14 часова ђенерал Мирко Милосављевић телефоном са положаја Дринске дивизије (к. 1900) наређује да се саопшти команданту артилерије I. армије, да по заповести начелника штаба Врховне команде упути одмах у Острово 1 – 2 пољске батерије, где ће даље заповести добити од команданта Дринске дивизије.
У 23.20 часова наређено команданту Дунавске дивизије са ОБр. 2823 да један батаљон 8. пука из опште резерве упути одмах на Метерио Тепеси и да га стави на расположење команданту Дринске дивизије. Батаљон Срба добровољаца остаје и даље у армиској резерви, али на случај потребе ставља му се на расположење за употребу.
У 23.20 часова команданту Дринске дивизије саопштено је да је наређено команданту Дунавске дивизије да му пошаље данас по подне 1 батаљон 8. пешадиског пука на Метерио Тепеси, који се ставља на расположење команданту Дринске дивизије за предстојећи напад. Чим батаљон стигне известите депешом.
У 23.20 часова команданту батаљона Срба добровољаца послато наређење: Са вашим батаљоном останите у армиској резерви код к. 1500, али пошто је Дунавска дивизија ослабљена због упућених појачања Дринској дивизији, то сам одобрио команданту Дунавске дивизије да на случај потребе може располагати и са вашим батаљоном, што вам се доставља ради знања да би, у том случају следовали његовим наређењима.
Дејство Дринске дивизије
У 0.50 часова командант дивизије са ОБр. 2642 наредио је команданту 2. бригаде следеће:
У току ноћи 27./28. септембра наићиће путом Чеганска планина – Жервањски превој Добровољачки одред ппуковника Војина Поповића. Кад наиђе саопштите команданту тога одреда да вам се стави на расположење. Овај одред смениће 4. пук.
У 1.10 час мајор Брашић јавља, да је непријатељ пре пола сата покушао напад против левог крила 4. пука, али је одбијен. Примећено је да се непријатељ комеша према 4. пуку. Сада је борба престала.
Ово је саопштено команданту артилерије.
ОБр. 2646 у 1.15 часова – командант леве колоне са ОБр. 1187 од 27. ов. мес. у 20 часова доставља: „4. пук (без 3. батаљона) располаже са 994 пушке и 8 митраљеза. 6. пук располаже са 796 пушака и 10 митраљеза“.
Са ОБр. 2649 у 1.20 часова команданту III. армије, Дунавске и Шумадиске дивизије:
„Око 21.30 часова било је пешадиске ватре, према трупама на Кајмакчалану. Ватра је изазвана исправљањем фронта 17. пука. Око 1 час 28. ов. мес. непријатељ је покушао напад на левом крилу 4. пука, али је одбијен.
У 1.25 часова мајор Пурић јавља да је непријатељ пре 10 минута отворио ватру према Вируту и Кочобеју; наша артилерија одмах је отворила ватру и сада је затишје.
У 1.50 часова извештен начелник армиског штаба о предњем.
Под ОБр. 2638 у 2 часа наређено начелнику интендантуре: „Данас долази у састав дивизије Добровољачки одред Војина Поповића. Јачина око 1.700 људи и 200 грла стоке. Храну за одред припремити за 29. септембар“.
У 3 часа са ОБр. 2561 извештен командант III. армије, Дунавске и Шумадиске дивизије: 27. септембра предала су се 3 војника из 58. пука. Изјавили су да се очекује долазак 21. или 22. пука.
У 3.15 часова ппуковник Молеровић јавља начелнику штаба, да је био пре 30 минута нападнут, али је напад одбијен. И поред уговореног знака артилерија га није благовремено помогла. Жали се да има тешкоће око попуне муниције.
Начелник му је одговорио, да је командант дивизије задовољан његовим радом. За муницију и артилерију наредиће шта треба.
У 3.20 часова начелник штаба звао је ппуковника Крстића (десна артилериска група) и тек су успели пробудити га у 3.40 часова када му се јавио. Начелник му је оштром мером замерио што артилерија није потпомагала ппуковника Молеровића. Рекао му је: Командант дивизије наређује највећу опрезу и да било он, било пуковник Димитријевић имају бити будни и пратити ситуацију, јер се борба непрекидно час овде, час онде развија.
У 3.50 часова начелник штаба звао је мајора Пурића и рекао му, да је то срамота што артилерија није помагала ппуковника Молеровића и да то више не сме да буде. Командант дивизије наређује, да се сви командири батерија избуде и да буду на својим местима; да се осматрају сигнали које пешадија даје.
Пурић: разумем; пре једног сата напали су Бугари са више слабијих одељења на 17. пук, али су одбијени.
Начелник: скрени пажњу свим командантима на могућност бугарског напада пред зору и да буду сви на опрези.
У 4 часа начелник штаба замерио је командиру 1. пољске батерије на Чарико Бачилу што није благовремено потпомогао ппуковника Молеровића и што се не пази на знаке које овај даје.
Командир 1. батерије: Ми смо сви на осматрачници и верујте да пазимо на све.
Начелник: Добро, само немојте својим радом давати разлога да се пешаци на вас жале.
У 4.15 часова начелник штаба разговарао је са командиром Данглисове батерије (ппуковником Туцаковићем) на Кочобеју. Он се правда да је апсолутно одмах отворио ватру против Вирута. Вели да на Кочобеју нема много непријатељске снаге.
У 4.35 часова начелник штаба наредио је Видојевићу да одмах каже референту за артилерију, да одмах пошаље пешачку муницију на Јурки Кулбелери.
У 5 часова мајор Брашић јавља да код леве колоне ничег новог нема.
Под ОБр. 2652 у 5 часова извештен командант III. армије, Дунавске и Шумадиске дивизије: „Поред јављених напада непријатељ је покушао напад у 2.50 часова на центру Кајмакчалана и на Вируту оба су напада одбијена.
У 5 часова командант леве колоне са ОБр. 1196 од данас доставља: „Целу ноћ и цело јутро непријатељска артилерија са Старковог Гроба тукла је делове ове колоне. Француска батерија дугачких топова потпуно је неактивна. Моли за дејство да се натера ова батерија да врши своју дужност. 29. септембра достављено предње команданту III. армије са ОБр. 2660 на надлежност.
У 5.05 часова мајор Пурић јавља, да код десне колоне нема ничег новог.
У 5 часова командант Шумадиске дивизије са ОБр. 1796 од 28. ов. мес. у 4.10 часова доставља: „У току ноћи на фронту дивизије слабо пушкарање и ретка обострана артилериска ватра“.
У 5.05 часова командант леве колоне са ОБр. 1193 од 28. ов. мес. у 4.30 часова извештава: „У току ноћи вођена је повремено пешачка борба. Против 4. пука непријатељ је у два маха покушавао напад, али је одбијен“.
У 5.10 часова развија се пушчана паљба на Кочобеју.
У 5.18 часова на Кајмакчалану јача пешадиска ватра.
У 5.20 часова мајор Пурић јавља да непријатељ напада 5. пук.
У 5.25 часова мајор Брашић јавља да Бугари нападају на 4. пук од пре 20 – 25 минута.
У 5.25 часова наређено команданту 7. пука да батаљон 7. пука буде спреман за покрет.
У 5.30 часова јављено да непријатељ напада на Кајмакчалан.
У 5.35 часова наређено команданту артилерије да француска дугачка оруђа дејствују. Одговорено је да је командант десне артилериске групе наредио да француски дугачки топови дејствују, али код њих иде споро.
У 5.37 часова јављено начелнику армиског штаба да је непријатељ од 5 часова почео да напада на Кајмакчалан. Наши се држе. Борба се води.
У 5.50 часова мајор Брашић јавља да непријатељ напада на лево крило 4. пука, пешадиска борба сада малаксава; 4. пук је увео у борбу све што има на тој страни.
У 5.50 часова батаљон 7. пука на Метеризи спрема се за покрет, али није још готов.
У 5.50 часова мајор Пурић јавља, непријатељски ровови пуни на Кајмакчалану; према 5. пуку непријатељ дејствује најјачом пешадиском и митраљеском ватром, али не излази из ровова; према одсеку 17. пука слабија ватра, ни ту нема непријатељског покрета. Батаљон 7. пука заузео је ровове једног батаљона 17. пука; одсеком командује ппуковник Драгомир Поповић, на Кочобеју ппуковник Таназовић, с Вирута нема вести.
У 5.57 часова мајор Брашић јавља да је 4. пук одбио напад и вратио Бугаре у своје ровове.
У 6 часова наређено команданту артилерије да обаспе артилериском ватром непријатељске ровове на Кајмакчалану, пошто су они сад пуни те ће им артилерија моћи да нанесе губитке.
У 6.15 часова мајор Брашић јавља да се ватра утишала и непријатељ се вратио у своје ровове.
У 6.15 часова са ОБр. 2653 команданту III. армије: Молим да се упути аероплан да би открио непријатељски распоред на фронту ове дивизије.
У 6.20 часова командант Дунавске дивизије са ОБр. 1010 од 28. ов. мес. у 5 часова доставља:
„У току ноћи непријатељ је покушавао испад са мањим одељењима, али је одбијен“. Са ОБр. 2653 извештена III. армија и суседне дивизије.
У 6.25 часова мајор Пурић јавља: Непријатељ је у 6 часова слабијим деловима вршио напад на лево крило 17. пука и десно крило ппуковника Вилотића, али је одбијен; ватрени притисак био је врло јак; ватра је почела у 4.45 часова. Сада се ватра утишала, непријатељ је враћен у своје ровове.
У 6.30 часова са ОБр. 2654 извештај команданту III. армије, Дунавске и Шумадиске дивизије:
„У 5 часова непријатељ је покушао напад на Кајмакчалану и изашао је из својих ровова. Борба је трајала до 6.15 часова и непријатељ је одбијен. Изгледа да је непријатељ покушао одсудан напад“.
У 6.35 часова мајор Брашић јавља да је код њих затишје. Из Дунавске дивизије имају на расположењу за тучење пред собом једну Данглисову батерију пласирану на Џаули.
Саопштено му је шта је код десне колоне.
У 6.30 часова наређено команданту 7. пука да крене 1. батаљон 7. пука на Плочу о чему је извештен командант десне колоне.
У 6.40 часова командант армије преко капетана Џилића пита за ситуацију: Видели смо шта је било.
У 6.45 часова командант 1. бригаде са ОБр. 1422 од 28. септембра у 6.05 часова извештава:
У 15.10 часова непријатељ је отворио пушчану и митраљеску ватру на целој линији, затим је отворио и артилериску ватру. Покушао је да изврши јуриш али је одбијен. Ватра се утишала.
3. батаљон 7. пука сменио је 2 батаљона 17. пука.
У 6.45 часова пуковник Цветковић јавља да се Бугари спремају за напад; чују се њихове команде; муниције има мало.
У 7 часова јавља мајор Пурић да се на самом гребену Кајмакчалана види у рововима неко комешање непријатељско; чује се вика бугарских официра. Испред тих ровова само су непријатељски слаби делови спуштени ка нама.
У 7.20 часова јављено начелнику армиског штаба о свему предњем.
У 7.50 часова командант артилерије са ОБр. 953 од 28. септембра у 6.55 часова враћа извештај, који му је достављен о примљеној артилериској муницији.
У 8 часова мајор Брашић јавља да Бугари покушавају да одбаце наше делове од Старковог Зуба. Непријатељска артилерија туче јаком ватром наше делове према Старковом Зубу. Француска батерија на к. 1600 врло рђаво и лагано, готово никако не туче ту непријатељску батерију, мада се она види. Моли да се то нареди преко армије, јер су они наређивали а Французи опет не убрзавају ватру.
Одмах је ово саопштено оперативном одељењу III. армије, да пуковник Докен нареди овој батерији да ућутка непријатељску батерију на Старковом Гробу.
У 8.30 часова из армиског оперативног одељења јављају, да је пуковник Докен наредио батерији на к. 1600 да туче непријатељску батерију на Старковом Гробу; јавити да ли је она по том поступила. Аероплан који је тражен упућен је.
У 8.35 часова мајор Брашић упитан о дејству француске батерије јавља, да је сада дејствовала врло добро и да су Бугари ућуткани код Старковог Гроба; иначе код њих ништа ново.
У 9.10 часова наређено командиру рововске батерије, да оде у 1. бригаду да прими команду над нашим и француским рововским топовима. Он се изговара да има мало људи, да су му војници много болесни, да нема зимског одела. Наређено му да иде и ако неће нека напише представку. Вели да он мора да се стара о болесним војницима и о снабдевању војника.
У 9.30 часова наређено команданту 2. бригаде да све људство из рововске батерије упути у дивизиски штаб ради формирања батерије, пошто има код десне колоне 5 оруђа.
У 9.45 часова командант пионирског полубатаљона са ОБр. 378 од 28. септембра у 9 часова извештава: „1. чета на Кочобеју ради појачања; 2. чета на Шумовитом вису са истим распоредом осигурања“.
У 11 часова командант дивизије са ОБр. 2645 команданту 4. пука: Телефонска централа не може вам се оставити, јер је потребна за везу средњој артилериској групи.
У 11.15 часова командант леве колоне са ОБр. 1179 од 28. септембра у 8.30 часова доставља:
„Од 3 часа непријатељ је покушавао неколико мањих напада али је враћен. У 5 часова на целом фронту непријатељ се кренуо у напад, али је одбијен. После овога непријатељ је још у три маха покушавао напад, али је одбијен. Примећени су извесни покрети непријатеља од Старковог Зуба ка Сивом брегу. Непријатељска артилерија дејствовала је са Старковог Гроба“.
У 11.35 часова стигао је на к. 1900 ђенерал Бојовић, ђенерал Мирко, пуковник Милан Ж. Миловановић и начелник армиског штаба.
Са ОБр. 2665 у 12.40 часова послат извештај команданту III. армије, Дунавске и Шумадиске дивизије:
„На фронту дивизије слабије пушкарање и понеки артилериски метак“.
У 14 часова командант Шумадиске дивизије са ОБр. 1802 од 28. ов. мес. у 12.30 часова доставља: „Било је обостране артилериске ватре код Преслапа“.
У 14.55 часова са ОБр. 2672 извештен командант III. армије, Дунавске и Шумадиске дивизије:
„Ситуација у 14.30 часова:
Обострана артилериска и слаба пешадиска ватра“.
У 15.30 часова начелник штаба Дунавске дивизије пита кад да се упути 1 батаљон из 8. пука, за који је наредио командант армије да се овој дивизији упути. Он се налази иза к. 1500.
Јављено му да се упути појасном комуникацијом на Метеризи.
У 15.35 часова јавља капетан Џилић да је командант армије наредио Дунавској дивизији да нам упути један батаљон 8. пука и да ова дивизија одреди маршруту.
У 17 часова са ОБр. 2673 извештен командант III. армије:
Од упућених појачања овој дивизији: 7. пешадиски пук (3 батаљона) има 1.576 пушака; Добровољачки одред 1.100 пушака. Укупно: 2676 пушака.
У 18.10 часова ппоручник Зарић из 2. бригаде јавља да код њих нема никаквих новости.
У 18.20 часова са ОБр. 2674 извештен командант III. армије, Дунавске и Шумадиске дивизије:
„У 17 часова непријатељска артилерија на Кајмакчалану била је нешто активнија. Наша артилерија повремено је тукла. Повремено пушкарање и митраљеска ватра. Рововци су успешно тукли“.
У 18.30 часова командант III. армије са ОБр. 2722 од 26. септембра доставља наређење Врховне команде, којим се расформирају 4. одељења муниционе колоне.
У 18.30 часова командант III. армије са ОБр. 2743 од 27. тек. мес. наређује, да се сви савезнички повереници који дођу са непријатељске стране на наш фронт одмах испитају и ако што има важно достави одмах Врховној команди а затим их под стражом спровести даље.
Достављено команданту 1. и 2. бригаде (4., 5., 6. и 17.), 7. пука, артилерије и Добровољачког одреда, да ако дођу на фронт повереници одмах их упути у дивизиски штаб.
У 18.30 часова командант III. армије са ОБр. 2677 од 27. тек. мес. наређује, да се према страним дописницима не буде и сувише поверљив, јер се доцније могу прилике изменити и по неки од њих могу га злоупотребити. Скренути пажњу у овоме смислу свим официрима а нарочито пратиоцима. Достављено предње подручним командантима на знање и управљање.
У 19 часова са ОБр. 2678 командант дивизије издао је следећу заповест:
„Сви јучерашњи непријатељски напади на Кајмакчалану одбијени су. У току ноћи 27./28. ов. мес. извршена је код десне колоне наређена смена. Одред ппуковника Поповића и последњи батаљон 7. пука пристигли су данас у састав дивизије.
Наређујем:
1) Одсудну одбрану садањих положаја.
2) Одред ппуковника Поповића смениће у току ноћи 28./29. септембра 2 батаљона 4. пука и 1 ½ батаљона 6. пука.
3) Највећа опреза и најтешње одржавање везе.
4) Довести чете у обједињење по батаљонима и по извршењу известити.
5) Смењивање трупа што пре уредити, разбројити и утврдити губитке.
6) Командант 4. и 17. пука послаће што пре своја бројна стања“.
У 19.40 часова командант 17. пука са ОБр. 639 од 28. тек. мес. извештава, да је са пуком, без 2 чете 1. батаљона дошао у дивизиску резерву, на одређено место заповешћу команданта 1. бригаде (изворни део Црног потока).
У 20.10 часова – У подне авизирано је команданту артилерије да ће добити 1 ½ до 2 пољске батерије.
Упитан у ово време где се пласирају ова оруђа изјавио је да 1 батерију треба пласирати на Јурки Кулбелери а 1 на левом одсеку. Не зна елементе за леви одсек и да ли та батерија може тући Кајмакчалан, али вели да би са левог одсека тукла Сиви брег и Старков Зуб и тиме би заменила 2 хаубице, које су за то намењене, те би хаубице биле употребљене против Кајмакчалана. Казао да могу пољски тући западне падине Кајмакчалана; после се противило и нашло да то не може да буде.
У 20.15 часова пуковник Видојевић јавља, да пољски топови са левог одсека туку Сиви брег 6.800 метара и Старков Зуб са 6.500 метара; за хаубице Сиви брег 7.200, Старков Зуб са 7.100; до западних падина Кајмакчалана 7.900; до источних падина 8.050 – 8.100.
У 22.20 часова пуковник Цветковић јавља да би Молеровића требало ојачати са 200 пушака.
У 23.30 часова командант леве колоне са ОБр. 1201 од 28. септембра у 20 часова доставља: „У току дана било је слабог пушкарања а местимично и јачег. Добровољачки одред врши смену 4. пука. Хаубичка батерија је пласирана и реперисала је терен.
Данас у подне дошла је у састав дивизије Дунавска хаубичка батерија и пласирана је за то време за 2 км. источно од к. 1600 (Чеганска планина).
Добровољачки одред ппуковника Војина пришао је у току дана делу леве колоне према западном крају Кајмакчалана и ноћу 28./29. тек. мес. смениће 4. пук (2 батаљона и 1 ½ батаљон 6. пука)“.
У току ноћи 27./28. и дана 28. септембра сменила су 2 батаљона 7. пука 17. пук који је дошао у дивизиску резерву у долини Црног потока.
У 23.55 часова командант III. армије са ОБр. 2823 од 28. ов. мес. у 23.45 часова доставља да је наредио команданту Дунавске дивизије да упути један батаљон 8. пука на Метеризи, који се ставља на расположење овој дивизији. Чим батаљон стигне известити депешом.
Губитци: погинуло: 2 официра, 5 подофицира и 30 каплара и редова; рањено: 7 официра, 5 подофицира и 65 каплара и редова; контузовано: 1 редов.
Утрошено муниције: артилериске 3.041 зрна.
Дејство Дунавске дивизије
У току ноћи 27./28. септембра према десном одсеку у 21.30 часова непријатељ је упућивао патроле ради бацања бомби, што је изазвало на овом фронту јаку пешадиску и митраљеску ватру, као и бацање бомби, која је трајала око пола сата. Даље у току ноћи није се ништа значајније десило, сем слабијег пушкарања између предњих делова.
Распоред трупа ове дивизије остао је исти – непромењен.
Губитци у току јучерашњег дана били су следећи: водник рововске батерије резервни ппоручник Мирослав Г. Пантелић рањен је на к. 1300; погинуло 4 редова; рањено 3 подофицира, 1 каплар и 12 редова.
У 1 час издата су под ОБр. 1008 команданту дивизиске артилерије и команданту 1. Дунавске бригаде ова наређења:
„Према наређењу команданта III. армије ОБр. 2783 одмах упутите једну хаубичку батерију у састав Дринске дивизије где ће се ставити на расположење команданту Дринске дивизије за даљи рад. Хаубичка батерија да буде снабдевена са припадајућом јој муницијом. Снабдевање храном и муницијом вршиће се из слагалишта ове дивизије.
Према наређењу команданта III. армије ОБр. 2783 упутите одмах батаљон 7. пешад. пука да уђе у састав свога пука и стави се на расположење команданту Дринске дивизије.
Веза ОБр. 983 ове команде од 26. тек. месеца.
У 2.30 часова извештен командант III. армије да су се батаљон 7. пешад. пука и хаубичка батерија кренули у 1 час.
У 2.40 часова примљен је извештај команданта Дринске дивизије ОБр. 2650, који се односи на изјаву војника 5. пука који су били преко ноћи остали у рововима које су Бугари посели па се по напуштању вратили у своје јединице. Овај је извештај за овај дан изнет код III. армије.
У 3 часа примљен је извештај команданта 2. Дунавске бригаде ОБр. 715 којим јавља: „Примећено је да је непријатељ у први сумрак посео ровове са 3 вода и 3 митраљеза десно и лево на циљу № 4 и утврђује се. Тражено да пољска батерија баци 10 метака на тај циљ. У 21.30 часова примећено је кретање непријатељских патрола у циљу бацања бомби што је изазвало јачу пушчану и митраљеску ватру и бацање бомби од пола часа.
У 3.10 часова примљен је извештај команданта Дринске дивизије ОБр. 2649 да је око 21.30 часова било пешадиске ватре према левом крилу трупа на Кајмакчалану; ватра је изазвана исправком фронта 17. пешадиског пука. Око 1 час непријатељ је покушао напад према левом крилу 4. пешадиског пука, али је одбијен.
У 5.30 часова са ОБр. 1022 издао је командант 1. Дунавске бригаде ово наређење:
„Према усменом телефонском наређењу команданта III. армије, упутите одмах 3. батаљон 8. пешадиског пука из опште резерве правцем к. 1500 седло између к. 1800 и к. 1700 – Чеганска планина – Метеризи – Тепеси где ће се ставити на расположење команданту Дринске дивизије и привремено ући у састав исте.
Снабдевање тога батаљона регулисаће интендант 8. пешад. пука у споразуму са начелником дивизиске интендантуре.
Сва бројна стања батаљона ће подносити команди Дринске дивизије.
У састав дивизиске резерве улази батаљон Срба добровољаца, који ће се ставити под вашу команду. О извршењу овог наређења известити ме“.
У току дана:
У току пре подне на фронту ове дивизије затишје.
Непријатељска тешка артилерија југозападно од Живоње тукла је слабијом повременом ватром леву колону ове дивизије.
Предала су се 2 бугарска војника из 30. пешадиског пука, чији ће се искази накнадно послати.
Накнадно јављам да је ова дивизија 26. тек. месеца имала 8 заробљеника.
У 16 часова примљено је наређење команданта III. армије ОБр. 2722 које је напред изнето у целости код Дринске дивизије за овај дан.
У 16 часова издато је наређење ОБр. 1026 свим јединицама ове дивизије, а на основу наређења команданта III. армије ОБр. 2743 како се има поступати са повереницима Савезничке војске који прелазе фронт и иду ка непријатељу. Приликом повратка не хапсити их већ испитати у вишем штабу и онда под стражом спровести Врховној команди ради утврђивања идентитета.
У 16.10 часова примљен је извештај команданта Дринске дивизије ОБр. 2672 о ситуацији у 14.35 часова: „Обострана артилериска и слаба пешадиска ватра“.
У 16.10 часова издато је под ОБр. 1027 наређење свима командантима пешадиских бригада и команданту дивизиске артилерије на основу наређења команданта III. армије ОБр. 2745 о поступку са ратним дописницима. Не бити сувише поверљив и показати им само оно што могу и треба да виде. Увек их слати са пратњом.
У 16.30 часова са ОБр. 1023 извештен је командант III. армије и команданти суседних дивизија о ситуацији:
„На фронту ове дивизије у току по подне слаба артилериска ватра.
Наша артилерија врши тачну проверу елемената до непријатељских ровова и препрека“.
У 20 часова са ОБр. 1025 послат је извештај команданту III. армије и суседних дивизија о ситуацији следеће садржине:
„У току по подне наше батерије извршиле су регулисање своје ватре; француске батерије нису завршиле реглажу ватре.
Значајнијих догађаја нема.
Примећено је да је непријатељ у току прошле ноћи израдио на седлу између Старковог Гроба и Џауле нове заклоне и препреке, а тако исто да је поставио препреку дужине 50 метара пред центром леве колоне.
У току дана дејствовала је једна нова хаубичка непријатељска батерија са Старковог Гроба против десне колоне.
Према изјави заробљеника на овај фронт стигли су: 33., 43. и 27. пешадиски пук; 33. пук је упућен за Лерин а за остале не знају где“.
Промена у распореду: У току прошле ноћи изашли су из састава ове дивизије 2. батаљон 7. пешадиског пука и 1 хаубичка батерија, а у току данашњег дана и 3. батаљон 8. пешадиског пука; у састав дивизије ушао батаљон Срба добровољаца.
Губитци: рањени: резервни пешадиски ппоручник Радован В. Николић и резервни пешадиски ппоручник Радивоје Н. Пауновић, 2 подофицира, 2 каплара и 5 редова.
Погинуло: 1 каплар и 2 редова.
Утрошено муниције: пушчане 26.275, митраљеске 4.400 метака, ручних бомби 38, азен бомби 34, ракетли за сигнализацију 42, ракетли за осветљење 8, сигналних метака 11, артилериске 278 зрна.