У току овога дана Врховна команда примила је ове важније извештаје:
Од команданта I. армије
ОБр. 2049 у 8.20 часова
„У току јучерашњег дана у 8.20 часова:
Непријатељ одступа испред целог фронта. Наредио сам опште енергично гоњење“.
ОБр. 2045 у 5.30 часова
„Осим слабог повремено обостраног пушкарања у току ноћи 2./3. октобра није било ништа значајније“.
АђБр. 3231 у 15 часова
„У току 2. октобра били су ови губитци:
Вардарска дивизија: погинуло официра 1, подофицира 1, редова 5; рањено: подофицира 1, каплара 4, редова 6; контузовано редова 2.
Моравска дивизија: погинуло редова 2, рањено редова 3.
Коњичка дивизија није имала губитака“.
Од команданта II. армије
„Стање у току ноћи 2./3. октобра:
На фронту ове армије сем повремене слабе пешачке и артилериске ватре ничег значајнијег“.
ОБр. 2498 у 14.30 часова
„Стање код ове армије до 12 часова:
Код Тимочке дивизије: Од 8 часова наша артилерија дејствује час јаче – час слабије. Под њеном заштитом упућена су јача извиђачка одељења, која су свуда дочекана јаком пешадиском и митраљеском ватром из непријатељских ровова. Констатовано је, да се јачина непријатељске пешадије пред овом дивизијом није изменила. Од непријатељске артилерије до сада се јавила само она са Преслапа.
Код Шумадиске дивизије: Од 7 часова отворена је с наше стране пушчана, митраљеска и артилериска ватра, а око 9 часова отпочела је врло жива артилериска ватра с обе стране, нарочито је била тучена јаком ватром непријатељска артилерија на Добром Пољу у циљу олакшања напредовања десном крилу Дринске дивизије. Одаслата јака извиђачка одељења била су дочекана врло јаком пешадиском и митраљеском ватром из свију непријатељских ровова. Утврђено је, да је и овде јачина непријатељске пешадије остала иста као и до сада а од артилерије данас се није јавила хаубичка артилерија на Кривици“.
ОБр. 2492 у 15.30 часова
„За извршење наређења ОБр. 5847 могао сам прикупити за напад на Добро Поље 7 брдских Дебанжових и 4 Данглисова топа, 4 пољска топа и 6 хаубица и 4 батаљона пешадије пошто употребим и последњу резерву. Молим јавите ми, када ће ми се упутити 3. пук и могу ли очекивати и кад батерију тешких топова“.
Од команданта III. армије
ОБр. 4010 у 14.20 часова
„Стање у 12 часова:
Дринска дивизија, десном колоном, која је ојачана једним пуком напада непријатеља, који се држи на линији к. 1881 с. Петелино, а левом колоном гонећи непријатеља ка с. Скочивиру – избила је предњим деловима до Црне реке. Дунавска дивизија избила својим предњим деловима на Црну реку а главнина на положаје северно од Совича. Непријатељ дејствује слабом артилериском ватром на наше делове северно од Совича“.
Од команданта Савезничких војсака
„Енглези су узели 3 митраљеза, заробили 43 војника и одбили 2 против напада. Они ће продужити напад. Наши извиђачки делови левог крила дошли су до Ожана, Констенца, пре но што су наишли на бугарске делове“.
Од делегата капетана Јовичића
Пов. Бр. 560
„Јутрос је непријатељ са три батаљона извршио контра напад против наших положаја заузетих на Струмскоме фронту, који је одбијен нашом артилериском ватром. Потом је наша пешадија извршила препад на бајонет растеравши непријатеља и том приликом заробивши 40 непријатељских војника. Аероплани су успешно бомбардовали трупе и комору код Просеника и железнички воз на линији Просеник – Серез. Према аеропланским извештајима откривена је знатна концентрација трупа и коморе на просторији: Календра – Топаково – Просеник. Ситуација на Дојранском фронту непромењена је“.
Наређења (извештаји) Врховне команде
ОБр. 5847 шифра
у 9.55 часова
Команданту I., II. и III. армије
„Према добивеним извештајима непријатељ је у повлачењу испред фронта I. и III. армије, а на простору између Ниџе планине и друма Баница – Д. Врбени.
Наређујем:
Да команданти I. и III. армије предузму енергично гоњење непријатеља у духу ранијих наређења, но с тим, да командант III. армије у духу наређења ОБр. 5829 од 2. тек. мес. са јачим делом снаге продужи надирање ка Добром Пољу, те да олакша II. армији овлађивање линијом Козјак -Ветреник – Добро Поље.
Да командант II. армије са своје стране предузме потребне мере у циљу овлађивања поменутом линијом у сагласности са десним крилом III. армије.
О пријему одговорити депешом“.
ОБр. 5867
Команданту I., II. и III. армије,
ђенералу Сарају, Милну и
војним изасланицима овде
„Стање 2. октобра и 2./3. ноћу:
II. армија – Артилериска борба и стални притисак на непријатеља јачим извиђачким деловима.
Један пребегли бугарски војник из 32. пука вели: сва четири батаљона овога пука су у првој линији на фронту Ветерник – Голо Било – Преслап. 24. пук отишао је на одмор негде око Козјака. 29. пук је на Ветернику и даље ка западу.
III. армија – Нападала је ноћас непријатеља на Флоки и Старковом Гробу. Бугари су у току ноћи побегли са обе ове тачке и сада се налазе пред нашим десним крилом на линији к. 1881 – с. Петалино. Наши предњи делови са Кајмакчалана наступили су за 4 км. ка Црној реци. Цео гребен Старковог Гроба, Совичких положаја, са с. Совичем у нашим су рукама. Гоњење се продужује.
I. армија – Непријатељ је пред њом одступио у зору. Гребен северно од Крушограда, к. 735 и с. Д. Врбени у нашим су рукама.
2. октобра запажен је покрет око 16 часова двеју непријатељских колона од Сакулева ка Негочани, по свој прилици коморе или коњице; једна колона је била дугачка око 100, а друга 1.500 метара.
Вардарска дивизија имала је 2. ов. мес. једног заробљеника из 43. пука северно од Неокази, који вели да је ту цео пук сем једног батаљона на Кајмакчалану.
3. октобра из јутра ухваћено је десетак бугарских заробљеника у Д. Врбени. Они веле да је 2. октобра око 16 часова дошло наређење за одступање и да се Битољ евакуише.
Енглески напади на левој обали Струме прелазе у одсудна дејства. 2. октобра су заробили око 100 бугарских војника и узели 3 митраљеза, одбивши један бугарски контра напад.
3. октобра из јутра освојили су с. Јеникеј“.
ОБр. 5883
Команданту I. и III. армије
„Нађена је једна скица бугарског распореда вероватно из месеца јуна. На скици означена су следећа места батерија и батеријских ампласмана које непријатељ може и сада користити и то:
1) За по два топа на западном и источном излазу Меџидли.
2) За једну батерију западно од Кенали у углу железничке пруге и Ракове реке.
3) За једну батерију на 1 км. североисточно од Кенали.
4) За једну батерију на 1 км. југозападно од Букри.
5) За једну батерију на коси 1 км. северно од Грдилова.
6) За три батерије на 500 – 1000 метара јужно од Велесела.
7) За једну батерију на 1500 метара југоисточно од Велесела.
8) За две батерије на коси западно од Сливице на 2 км. северно од Сливице.
9) За једну брдску батерију на Чуке код слова „Е“.
ОБр. 5875
Команданту I., II. III. армије,
ђенералу Сарају, Милну и
свим војним изасланицима овде
„Стање 3. октобра у 16 часова:
II. армија – Артилериска борба и притисак на непријатеља.
III. армија – Дринска дивизија у 14 часова јуришем освојила Ниџе планину. Бугари у паничном бегству побегли ка Црној реци. Дунавска дивизија стигла до Црне реке. Бугари одступају ка Пологу и Топавцу.
Даље ка северу и ка Битољу одступају њихове густе колоне.
Бугари су спалили мостове код Скочивира и Брода.
I. армија – Моравска дивизија стигла на Црну реку. Вардарска дивизија прешла је реку Сакулеву и стигла на 500 метара јужно од Кенали.
Француске трупе су северно од Каленика и Клештине“.
Српски званичан извештај
Солун 3. октобра
„Као последица заузећа Кајмакчалана а под силним притиском наших трупа Бугари су 3. октобра у зору побегли са Старковог Гроба, Совичких и Крушоградских положаја. Наше трупе гоне непријатеља ка Црној реци. У нашим рукама налази се сада 30 км. граничног фронта. Победоносне трупе Дунавске дивизије ушле су 3. октобра из јутра у прво српско село Сович“.